Μετάβαση σε περιεχόμενο

εξωμητριος κυηση


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η kaposetsi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ήθελα να μάθω αν κάποια έχει περάσει αυτό το κανάλι εξωμητριος κυηση και αν ναι τι έκανε ; 

Καλησπέρα πως είσαι? Δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία αλλά τι εννοείς τι έκανε? Συνήθως γίνεται αποξεση απ ότι έχω διαβάσει  σίγουρα όμως κοπέλες που το έχουν βιώσει θα σ πουνε καλυτερα... Σ σένα συνέβη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Στην εξωμητριο κύηση δεν έχεις επιλογές από όσο ξέρω. Απλά κάνεις διακοπή (είτε φαρμακευτική είτε αποξεση) και γενικά πρέπει να είναι σίγουρο ότι έχει καθαρίσει το σημείο. Καλό είναι να γίνει όσο πιο άμεσα κιόλας γιατί μερικές φορές μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα ανάλογα το σημείο που είναι το έμβρυο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Καλησπέρα πως είσαι? Δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία αλλά τι εννοείς τι έκανε? Συνήθως γίνεται αποξεση απ ότι έχω διαβάσει  σίγουρα όμως κοπέλες που το έχουν βιώσει θα σ πουνε καλυτερα... Σ σένα συνέβη? 

Λαμπαροσκοπικα γίνεται έχω διαβάσει και με ένα φάρμακο ανάλογος απλά ήθελα να μάθω εμπειρία απάνω σε αυτό δλδ τι κάναν ποτέ ξανά προσπάθησαν και τι κόστος είχε αυτό  

καλα είμαι κοπέλα μου εσυ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MyNa είπε:

Καλησπέρα! Στην εξωμητριο κύηση δεν έχεις επιλογές από όσο ξέρω. Απλά κάνεις διακοπή (είτε φαρμακευτική είτε αποξεση) και γενικά πρέπει να είναι σίγουρο ότι έχει καθαρίσει το σημείο. Καλό είναι να γίνει όσο πιο άμεσα κιόλας γιατί μερικές φορές μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα ανάλογα το σημείο που είναι το έμβρυο. 

Σας ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η kaposetsi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ήθελα να μάθω αν κάποια έχει περάσει αυτό το κανάλι εξωμητριος κυηση και αν ναι τι έκανε ; 

Καλησπέρα! Εγώ έχω περάσει, ήταν στην αριστερή σάλπιγγα, επομένως έγινε αφαίρεση της αριστερής σάλπιγγας αλλιώς υπήρχε πολύ μεγάλη πιθανότητα να ξανασυμβεί στο ίδιο σημείο. Ξεκινήσαμε προσπάθειες μετά από 2 περιόδους πάλι. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Καλησπέρα! Εγώ έχω περάσει, ήταν στην αριστερή σάλπιγγα, επομένως έγινε αφαίρεση της αριστερής σάλπιγγας αλλιώς υπήρχε πολύ μεγάλη πιθανότητα να ξανασυμβεί στο ίδιο σημείο. Ξεκινήσαμε προσπάθειες μετά από 2 περιόδους πάλι. 

 

Λυπάμαι κοπέλα μου περίπου ποσό σου πήγε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/3/2022 at 3:29 ΜΜ, ο/η kaposetsi είπε:

Λαμπαροσκοπικα γίνεται έχω διαβάσει και με ένα φάρμακο ανάλογος απλά ήθελα να μάθω εμπειρία απάνω σε αυτό δλδ τι κάναν ποτέ ξανά προσπάθησαν και τι κόστος είχε αυτό  

καλα είμαι κοπέλα μου εσυ;

Εγω δεν πέρασα αλλά φοβόταν έκανα λαμπαροσκοπιση ή να έκανα  Methotrexate 50mg(σε αυτό θα ξέρεις είναι θεραπεία και για 6 μήνες δεν πρέπει να κάνεις προσπάθεια αλλά είναι πιο εύκολο απ το χειρουργείο που εκεί μπορεί και να μη το βρούνε εάν είναι σε άλλο σημείο απ τις σαλπιγγες .) 

Παρόλα που έκανα αποξεση και λαπαροσκοπηση μπορούσα να ξεκινήσω με την επόμενη περίοδο, όμως δεν αφαίρεσα σάλπιγγα γιατί δεν ήταν εξωμητριο . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εγω δεν πέρασα αλλά φοβόταν έκανα λαμπαροσκοπιση ή να έκανα  Methotrexate 50mg(σε αυτό θα ξέρεις είναι θεραπεία και για 6 μήνες δεν πρέπει να κάνεις προσπάθεια αλλά είναι πιο εύκολο απ το χειρουργείο που εκεί μπορεί και να μη το βρούνε εάν είναι σε άλλο σημείο απ τις σαλπιγγες .) 

Παρόλα που έκανα αποξεση και λαπαροσκοπηση μπορούσα να ξεκινήσω με την επόμενη περίοδο, όμως δεν αφαίρεσα σάλπιγγα γιατί δεν ήταν εξωμητριο . 

Το που είναι ξέρω μπορούν να το δουν με υπέρηχο το φάρμακο ποσό είναι ασφαλές?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η kaposetsi είπε:

Το που είναι ξέρω μπορούν να το δουν με υπέρηχο το φάρμακο ποσό είναι ασφαλές?

Το αν θα πάρεις φάρμακο το αποφασίζει ο γιατρός. Εξαρτάται από το πόσο προχωρημένο είναι το κυημα, από το αν έχει ξεκινήσει ρήξη στη σαλπιγγα και από άλλες παραμέτρους. Ναι, το φάρμακο είναι πολύ δυνατό, χρησιμοποιείται και ως χημειοθεραπεία. Ο γιατρός κρίνει ανά περίπτωση. Στη δική μου έγινε λαπαροσκοπικα με αφαίρεση σάλπιγγας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η kaposetsi είπε:

Το που είναι ξέρω μπορούν να το δουν με υπέρηχο το φάρμακο ποσό είναι ασφαλές?

Την απόφαση θα την πάρει ο γιατρός σου εφόσον φαίνεται στον υπερηχο μιλάμε για προχωρημένη κύηση. Και επειδή όπως σου είπε η Εύα υπάρχει περίπτωση να ξανασυμβεί αν δεν γίνει αφαίρεση, νομίζω η καλύτερη λύση θα ήταν η λαπαροσκοπηση. Κάποιες φορές είναι και τα δύο. 

Κοπέλα μου είσαι στο νοσοκομείο σωστα; 

Πρέπει σύντομα να γίνει μη το καθυστερείς γιατί είναι κίνδυνος.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Την απόφαση θα την πάρει ο γιατρός σου εφόσον φαίνεται στον υπερηχο μιλάμε για προχωρημένη κύηση. Και επειδή όπως σου είπε η Εύα υπάρχει περίπτωση να ξανασυμβεί αν δεν γίνει αφαίρεση, νομίζω η καλύτερη λύση θα ήταν η λαπαροσκοπηση. Κάποιες φορές είναι και τα δύο. 

Κοπέλα μου είσαι στο νοσοκομείο σωστα; 

Πρέπει σύντομα να γίνει μη το καθυστερείς γιατί είναι κίνδυνος.  

Όχι δεν είμαι νοσοκομείο (και μακριά από εμένα) απλα πληροφορίες θέλω να μάθω για την γνωστή μου που δεν ανεβαίνει πολύ η χοριακη τις και φοβάται μην έχει κάτι τέτοιο δεν έχει κάνει ακόμη υπέρηχο μέσα στην εβδομάδα τις είπε να πάει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Jaipur είπε:

Το αν θα πάρεις φάρμακο το αποφασίζει ο γιατρός. Εξαρτάται από το πόσο προχωρημένο είναι το κυημα, από το αν έχει ξεκινήσει ρήξη στη σαλπιγγα και από άλλες παραμέτρους. Ναι, το φάρμακο είναι πολύ δυνατό, χρησιμοποιείται και ως χημειοθεραπεία. Ο γιατρός κρίνει ανά περίπτωση. Στη δική μου έγινε λαπαροσκοπικα με αφαίρεση σάλπιγγας. 

Και άμα κάποια δεν θέλει να πάρει τέτοιο φάρμακο; Γιατί μπορεί να το φοβάται χάι χψ λόγους; Δεν είναι υποχρεωμένος ο γιατρός τότε να το κάνει λαμπαροσκοπικα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φαντάζομαι εδώ είναι μια εντελώς υποθετική συζήτηση. Το ότι δεν αυξάνεται σωστά η χοριακή δε σημαίνει εξωμητριο. Είναι μια πιθανότητα. Όλα αυτά πρέπει να τα συζητήσει η κοπέλα με το γιατρό της, να κάνουν υπέρηχο και να τη συμβουλέψει για τις επόμενες κινήσεις της. Αν δεν εμπιστεύεται κάποιο συγκεκριμένο γιατρό ας πάει και σε δεύτερο. Πάντως η κάθε εμπειρία σε αυτά τα θέματα είναι μοναδική και δε γίνεται να γίνει διάγνωση ή να δοθούν οδηγίες αντιμετώπισης έτσι. Αν της μεταφέρεις αυτή τη συζήτηση που γίνεται εδώ υπάρχει ο κίνδυνος απλά να αγχώνεται παραπάνω από πληροφορίες από δω και από κει χωρίς να ανταποκρίνονται στην περίπτωση της. Μπορεί να είναι η πολύ συνηθισμένη και απλή ιατρικά περίπτωση που το έμβρυο για τυχαίους λόγους δεν προχωράει. Μπορεί να είναι και πιο πολύπλοκη περίπτωση και να πρέπει να νοσηλευτει. Μόνο ο γιατρός της θα της το πει. Και γενικά ο γιατρός επιλέγει τον τρόπο θεραπείας σε συνεννόηση με την ασθενή. Αν η ασθενής διαφωνεί ή φοβάται με κάποια μέθοδο δεν είναι "υποχρεωμένος" ο γιατρός να της κάνει κάτι άλλο, εκτός αν θεωρεί ότι είναι αποτελεσματική και μια άλλη μέθοδος και καταλήξουν εκεί. Στη συγκεκριμένη περίπτωση θεωρώ ότι θα καταλήξουν κάπου και εξωμητριος κύηση ανεξάρτητα αν θεωρεί ότι κάποια από τις δύο μεθόδους είναι πιο κατάλληλη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kaposetsi είπε:

Και άμα κάποια δεν θέλει να πάρει τέτοιο φάρμακο; Γιατί μπορεί να το φοβάται χάι χψ λόγους; Δεν είναι υποχρεωμένος ο γιατρός τότε να το κάνει λαμπαροσκοπικα;

Εγω δεν ήθελα και έκανα λαπαροσκοπηση.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kaposetsi είπε:

Και άμα κάποια δεν θέλει να πάρει τέτοιο φάρμακο; Γιατί μπορεί να το φοβάται χάι χψ λόγους; Δεν είναι υποχρεωμένος ο γιατρός τότε να το κάνει λαμπαροσκοπικα;

Το ότι δεν ανεβαίνει σωστά η χοριακη  δε σημαίνει εξωμητριο . Κάπου σε έχασα κορίτσι μου. 

Εάν είδατε σακο στη μήτρα αποκλείουν κατευθείαν την εξωμητριο.  Εάν πάλι δεν το βρίσκουν όπως στην περίπτωση μου κοιτάνε αλλά σημάδια όπως αίμα, πονους κτλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Φαντάζομαι εδώ είναι μια εντελώς υποθετική συζήτηση. Το ότι δεν αυξάνεται σωστά η χοριακή δε σημαίνει εξωμητριο. Είναι μια πιθανότητα. Όλα αυτά πρέπει να τα συζητήσει η κοπέλα με το γιατρό της, να κάνουν υπέρηχο και να τη συμβουλέψει για τις επόμενες κινήσεις της. Αν δεν εμπιστεύεται κάποιο συγκεκριμένο γιατρό ας πάει και σε δεύτερο. Πάντως η κάθε εμπειρία σε αυτά τα θέματα είναι μοναδική και δε γίνεται να γίνει διάγνωση ή να δοθούν οδηγίες αντιμετώπισης έτσι. Αν της μεταφέρεις αυτή τη συζήτηση που γίνεται εδώ υπάρχει ο κίνδυνος απλά να αγχώνεται παραπάνω από πληροφορίες από δω και από κει χωρίς να ανταποκρίνονται στην περίπτωση της. Μπορεί να είναι η πολύ συνηθισμένη και απλή ιατρικά περίπτωση που το έμβρυο για τυχαίους λόγους δεν προχωράει. Μπορεί να είναι και πιο πολύπλοκη περίπτωση και να πρέπει να νοσηλευτει. Μόνο ο γιατρός της θα της το πει. Και γενικά ο γιατρός επιλέγει τον τρόπο θεραπείας σε συνεννόηση με την ασθενή. Αν η ασθενής διαφωνεί ή φοβάται με κάποια μέθοδο δεν είναι "υποχρεωμένος" ο γιατρός να της κάνει κάτι άλλο, εκτός αν θεωρεί ότι είναι αποτελεσματική και μια άλλη μέθοδος και καταλήξουν εκεί. Στη συγκεκριμένη περίπτωση θεωρώ ότι θα καταλήξουν κάπου και εξωμητριος κύηση ανεξάρτητα αν θεωρεί ότι κάποια από τις δύο μεθόδους είναι πιο κατάλληλη. 

Έχει μιλήσει με τον γιατρό τος και τις είπε ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι απλά θέλει να ξέρει για να είναι πιο προετοιμασμένη στο τι την περιμένει επίσης δεν τις μεταφέρω αλλά μπαίνει κι διαβάζει απλά δεν θέλει να κάνει εκείνη το ποστ όπως κι εγγραφή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Το ότι δεν ανεβαίνει σωστά η χοριακη  δε σημαίνει εξωμητριο . Κάπου σε έχασα κορίτσι μου. 

Εάν είδατε σακο στη μήτρα αποκλείουν κατευθείαν την εξωμητριο.  Εάν πάλι δεν το βρίσκουν όπως στην περίπτωση μου κοιτάνε αλλά σημάδια όπως αίμα, πονους κτλ

Δεν έχει δει κάτι η κοπέλα ως τώρα έκανε χοριακες μεν ανεβαίνει αλλά το πολύ 50 μονάδες θα πάει μέσα στην εβδομάδα για υπέρηχο αλλά στο τηλ που μιλάει με τον γιατρός τος τις είπε ότι υπάρχει και αυτή η εκδοχή όποτε θέλει να ξέρει. Επίσης πόνους αίμα και τέτοια δεν έχει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η kaposetsi είπε:

Δεν έχει δει κάτι η κοπέλα ως τώρα έκανε χοριακες μεν ανεβαίνει αλλά το πολύ 50 μονάδες θα πάει μέσα στην εβδομάδα για υπέρηχο αλλά στο τηλ που μιλάει με τον γιατρός τος τις είπε ότι υπάρχει και αυτή η εκδοχή όποτε θέλει να ξέρει. Επίσης πόνους αίμα και τέτοια δεν έχει 

Οι χαμηλές χοριακές δεν σημαίνουν πάντα εξωμητριο, υπάρχουν πολλά ενδεχόμενα. Επίσης εγώ όταν ανακάλυψα το εξωμητριο είχα χοριακή 4770. Οπότε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/3/2022 at 5:51 ΜΜ, ο/η kaposetsi είπε:

Λυπάμαι κοπέλα μου περίπου ποσό σου πήγε;

Να σαι καλά κορίτσι μου ! Ελπίζω να μην περνάς κάτι παρόμοιο και να ρωτάς από περιέργεια!! Μου πήγε 1300 περίπου η κλινική και 500 ο γιατρός... Ένα βράδυ έκατσα μέσα, λαπαροσκοπικά έγινε... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...