Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διαδρομη σπερματος


Recommended Posts

Κοριτσια μ γεια σας. Εχω μεγαλη ξηροτητα στον κολπο μου κ σκέφτομαι τωρα... αυτο επηρεαζει τη γονιμοτητα; ρωτω γιατι ξερω οτι τα σπερματοζωαρια για να κανουν το ταξίδι τους μεχρι το ωαριο χρειαζονται κ καποια υγρα. Αν εγω δεν εχω την απαραίτητη "ποσοτητα" αυτο μπορεί να σημαινει οτι δεν προλαβαινουν να φτασουν μεχρι το ωαριο μου;

 

Κανεις δεν μου το εχει αναφερει ποτε αλλα μηπως τελικα παιζει κ αυτο το ρολο του ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια μ γεια σας. Εχω μεγαλη ξηροτητα στον κολπο μου κ σκέφτομαι τωρα... αυτο επηρεαζει τη γονιμοτητα; ρωτω γιατι ξερω οτι τα σπερματοζωαρια για να κανουν το ταξίδι τους μεχρι το ωαριο χρειαζονται κ καποια υγρα. Αν εγω δεν εχω την απαραίτητη "ποσοτητα" αυτο μπορεί να σημαινει οτι δεν προλαβαινουν να φτασουν μεχρι το ωαριο μου;

 

Κανεις δεν μου το εχει αναφερει ποτε αλλα μηπως τελικα παιζει κ αυτο το ρολο του ;;

Εγώ έχω διαβάσει ότι αυτό παίζει ρόλο καθώς τα υγρά βοηθάνε το σπερμα να κινηθεί.  Πιες περισσότερο νερό και υγρα γενικότερα.. 

Έχεις κάνει εξετάσεις ορμονολογικες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η MyElpida είπε:

Εγώ έχω διαβάσει ότι αυτό παίζει ρόλο καθώς τα υγρά βοηθάνε το σπερμα να κινηθεί.  Πιες περισσότερο νερό και υγρα γενικότερα.. 

Έχεις κάνει εξετάσεις ορμονολογικες? 

Nαι. Τον προηγουμενο μηνα. Κ εχω tsh 6 κ προλακτινη 47 αλλα παιρνω χαπι κ μου ειπε θα πεσουν μεσα σε 1 2μηνο.

Απλα σκεφτομαι οτι μηπως περα απο αυτο το σπερμα δεν μπορει να κινηθει σωστα κ δεν βρισκει το ωαριο. Οσο πιο πολυ νερο πινω, θα με βοηθήσει κ στα κολπικα υγρα;; γιατι αληθεια υπαρχει φουλ ξηροτητα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Nαι. Τον προηγουμενο μηνα. Κ εχω tsh 6 κ προλακτινη 47 αλλα παιρνω χαπι κ μου ειπε θα πεσουν μεσα σε 1 2μηνο.

Απλα σκεφτομαι οτι μηπως περα απο αυτο το σπερμα δεν μπορει να κινηθει σωστα κ δεν βρισκει το ωαριο. Οσο πιο πολυ νερο πινω, θα με βοηθήσει κ στα κολπικα υγρα;; γιατι αληθεια υπαρχει φουλ ξηροτητα. 

Έτσι έχω διαβάσει.. διαφορετικό υπάρχουν και τα λιπαντικά γονιμοτητας.. πουλάνε σε φαρμακεία.. πάντως σίγουρα η ξηροτητα δε βοηθάει. Τα οιστρογονα σου ήταν οκ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Έτσι έχω διαβάσει.. διαφορετικό υπάρχουν και τα λιπαντικά γονιμοτητας.. πουλάνε σε φαρμακεία.. πάντως σίγουρα η ξηροτητα δε βοηθάει. Τα οιστρογονα σου ήταν οκ? 

Δεν εχω τωρα μαζι μου τις εξετασεις αλλα 90%  μου εγραψε τεστοστερονη, οιστρογονα κ κατι βιταμινες να ελεγξουμε τον αλλο μηνα η ενδοκρινολογος. 

Θυμασαι πως συμβολιζεται; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Έτσι έχω διαβάσει.. διαφορετικό υπάρχουν και τα λιπαντικά γονιμοτητας.. πουλάνε σε φαρμακεία.. πάντως σίγουρα η ξηροτητα δε βοηθάει. Τα οιστρογονα σου ήταν οκ? 

Συγνωμη νομιζω ειναι η οιστραδιόλη. Εχω κανει κ ειναι 58.1  που ειναι εντος της παραγωγικής φασης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου σίγουρα παίζει ρόλο η βλενη του κόλπου στην κίνηση των σπερματοζωαρίων. Ο γυναικολόγος μου είχε πει ότι πέρα από την ξηρότητα υπάρχει περίπτωση να έχεις τα απαραίτητα υγρά αλλά αν είναι πολύ πηκτα πάλι εμποδίζουν το σπέρμα. Εγώ θα σου έλεγα να το ρώτησεις στον γιατρό σου και θα σου βρει λύση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/2/2022 at 11:21 ΜΜ, ο/η Mary.Ger είπε:

Κορίτσι μου σίγουρα παίζει ρόλο η βλενη του κόλπου στην κίνηση των σπερματοζωαρίων. Ο γυναικολόγος μου είχε πει ότι πέρα από την ξηρότητα υπάρχει περίπτωση να έχεις τα απαραίτητα υγρά αλλά αν είναι πολύ πηκτα πάλι εμποδίζουν το σπέρμα. Εγώ θα σου έλεγα να το ρώτησεις στον γιατρό σου και θα σου βρει λύση. 

Εγω πηρα παντως τα λιπαντικα που ειναι για οσες θελουν να κανουν μωρακι. Να δοκιμασουμε αυτο το μηνα. Δεν εχω κ τιποτα να χασω. Μονο να ελπιζω μηπως κ βοηθησουν....!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα κ από μενα..επειδή είμαι στη φάση της διέγερσης ωορρηξίας με αγωγή κ παρακολούθηση στο γιατρό,τις ημέρες που πρέπει να έρθω σε επαφή δεν έχω τα υγρά που είχα πάντα στις γόνιμες μέρες.το συζήτησα με το γιατρό μου μήπως πάρω κάποιο τζελ που έχω διαβάσει ότι βοηθάει τους κολυμβητές να κολυμπήσουν πιο καλά για να φτάσουν στο στόχο τους κ ο γιατρός μου είπε ότι αυτοί που είναι να φτάσουν θα φτάσουν κ αν θέλω να πάρω κάποιο τέτοιο σκεύασμα να το κάνω μόνο εάν εγώ δεν νιώθω καλά από θέμα ξηρότητας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mari_lou είπε:

Καλησπέρα κ από μενα..επειδή είμαι στη φάση της διέγερσης ωορρηξίας με αγωγή κ παρακολούθηση στο γιατρό,τις ημέρες που πρέπει να έρθω σε επαφή δεν έχω τα υγρά που είχα πάντα στις γόνιμες μέρες.το συζήτησα με το γιατρό μου μήπως πάρω κάποιο τζελ που έχω διαβάσει ότι βοηθάει τους κολυμβητές να κολυμπήσουν πιο καλά για να φτάσουν στο στόχο τους κ ο γιατρός μου είπε ότι αυτοί που είναι να φτάσουν θα φτάσουν κ αν θέλω να πάρω κάποιο τέτοιο σκεύασμα να το κάνω μόνο εάν εγώ δεν νιώθω καλά από θέμα ξηρότητας!

Εγω καλου κακου πήρα.  Ειναι μονο για χρήση στις γονιμες μερες. Θα δουμε .. ας ελπίσουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...