Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πως να τη βοηθήσω??


Recommended Posts

Δεν ήξερα που να το βάλω αυτό το θέμα, αλλά θα ήθελα τις γνώμες σας πάνω σε αυτό.

Έχω μια φίλη 27 χρονών με μόνιμη σχέση χρόνων. Με το σύντροφό της θέλουν κ προσπαθούν να κάνουν παιδί. Οπότε κ έχουν επαφές χωρίς καμιά προφύλαξη.

Το θέμα είναι όμως πως αυτή πήγε με κάποιον άλλο ΜΕ τη χρήση προφυλακτικού και χωρίς να υπάρξει καθόλου επαφή χωρίς αυτο.

Το πρόβλημά της είναι πως έμεινε έγκυος και δεν είναι σίγουρη από ποιον. Το μωρό το θέλει αλλά δε θέλει να το κρατήσει αν δεν είναι του συντρόφου της.

Να συμπληρώσω πως με το σύντροφό της είχαν επαφές τις 2 πρώτες μέρες της ωορρηξίας της κ με τον άλλο 3 μέρες νωρίτερα.

Υπάρχει λέτε πιθανότητα να έχει μείνει έγκυος από τον άλλο απο τη στιγμή που δεν υπήρξε επαφή χωρίς προφυλακτικό κ αυτό ήταν ακέραιο?

Εχω τρελαθεί γιατί μου φαίνεται τόσο χαζό όλο αυτό κ δε μπορώ να ακούω κ για εκτρώσεις τώρα που περιμένω το μπέμπη μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λένα μου λίγο παράξενο μου φαινεται να έμεινε έγκυος ΜΕ προφυλακτικό!!!Εκτός κι αν αυτό έσπασε κατα την διάρκεια της επαφής...Αν οχι,γιατι φοβάται;;Απ τον αντρα της ειναι το μωρό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ μένα μου φαίνεται απίθανο να συνέβη αυτό. Εδώ άλλοι προσπαθούν χρόνια κ αυτή έμεινε έγκυος με προφυλακτικό??? Δεν ξέρω τι να κάνω, τι να της πω κ γενικότερα πως να χειριστώ την όλη κατάσταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενα μου περα απο πιθανη εγκυμοσυνη,μηπως η σχεση της ''μπαζει''και πρεπει να το ψαξει βαθυτερα αυτο?λεω τωρα μια σκεψη μου χωρις να ειμαι ειδικος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνωμη αλλα εχοντας μακροχρονια σχεση με τον κυριο Α και θελοντας να κανει παιδι μαζι του πηγε και με καποιον Β 3 μερες πριν την επαφη με τον Α...

δεν ειμαι σιγουρη οτι ξερει τι θελει... το παιδακι τι φταιει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lena_thess έγραψε:

Κ μένα μου φαίνεται απίθανο να συνέβη αυτό. Εδώ άλλοι προσπαθούν χρόνια κ αυτή έμεινε έγκυος με προφυλακτικό??? Δεν ξέρω τι να κάνω, τι να της πω κ γενικότερα πως να χειριστώ την όλη κατάσταση.

Λογικα το παιδι ειναι του αντρα της

Περα απ αυτο

Καλο ειναι στους φιλους μας να μη χαιδευουμε αυτια ειδικα οταν τα πραγματα εχουν ξεφυγει τοσο

Μου κανει εντυπωση οχι τοσο το οτι πηγε με αλλον μια φορα αλλα οτι εχει παει πολλες φορες ενω παραλληλα με τον αντρα της προσπαθει για παιδι!

Δε βγαζω νοημα ή δε θελει παιδι ή τον αντρα της δε θελει ή μισει τον εαυτο της και αυτοκαταστρεφεται..Πιασε κουβεντα και προσπαθησε να καταλαβεις τι γινεται..

Ισως κανει μια ζωη που στην ουσια δεν τη θελει

Ισως να μην θελει να κανει οικογενεια

Ειναι απλως κακομαθημενη;;

Ειναι η πρωτη φορα που κανει κατι παρορμητικο ή το συνηθιζει;

Πώς ειναι η σχεση με τον αντρα της;;

Θελει να κανει παιδι ή απλα περναει στο επομενο σκαλοπατι;

Μηπως χρειαζεται βοηθεια απο ειδικο να βαλει τα πραγματα σε μια ταξη πριν ειναι αργα;;

Πρεπει να δει τα πραγματα καταματα να αναγνωρισει την ανευθυνοτητα της και να αναλαβει τις ευθυνες της πρωτα σαν μητερα και μετα σαν συντροφος

Καλη τυχη της ευχομαι και τα λαθη της να μην κοστισουν ακριβα στους αμαχους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τί είναι αυτά που ακούμε...:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Συγγνώμη αλλά προσπαθεί για παιδί με τον σύντροφό της που είναι χρόνια μαζί και Ξενοπ....... με τον άλλο;;; :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Αν έχει ''κότσια'' να το πω ωμά και όχι αισχρά... Να κρατήσει το μωρό, να κάνει DNA και έπειτα να διορθώσει την κατάσταση που δημιούργησε όσο μπορεί!

Θεωρώ ότι πρέπει να της μιλήσεις λογικά και σκληρά και όχι, όπως λέει και η Apis, να ''της χαϊδέψεις τα αυτιά''!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lena_thess συμφωνω απολυτα με ZOGLAG και Υβοννη...!!!

Κι επισης βγαζω το καπελο στην apis!!!!!

Εκανε πολυ ευστοχες ερωτησεις-παρατηρησεις... και εσυ ως φιλη...καλο θα ηταν να την βοηθησεις οσο μπορεις στο να ανακαλυψει ποια ειναι και τι θελει...!!!

Υ.Γ: Να την ακους την apis... μπορει να λεει οτι ειναι μια "μαγια μελισσα" (:P ) αλλα μαλλον ειναι δισεγγονο του FREUD!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειλικρινά ... δεν ξέρω τι να σου πώ και πως να σε βοηθήσω... το θέμα είναι λίγο πιο βαθύ. Πάντως με προφυλακτικό και χωρίς ατύχημα δεν μένει έγκυος αλλά ...

Όταν είσαι με κάποιον και προσπαθείς να κάνεις παιδί μαζί του ... δεν πάς με άλλον ...

Θα πρέπει λοιπόν να σκεφτεί σοβαρά τι θέλει γιατί νομίζω και εγώ ότι η σχέση της μπάζει από κάπου ... και δεν το έχει καταλάβει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis μια φορα απατησε τον αντρα της, δεν το κανει συστηματικα. οχι οτι τη δικαιολογω αλλα προς αποφυγη παρεξηγήσεων. Ουτε λεω πως ήταν σωστή κλπ κλπ απέναντι στον άντρα της κ δεν της χαιδευω τα αυτια. Απλα πραγματικά πιστεύω πως δεν υπάρχει περίπτωση να είναι του άλλου το μωρό.

Η σχέση με τον αντρα της φαίνεται πως είναι εξαιρετική, δεν έχουν προβλήματα απότι ξέρω εγώ τουλάχιστον αλλά μόνο αυτοί ξέρουν πως είναι μεταξύ τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lena_thess έγραψε:

apis μια φορα απατησε τον αντρα της, δεν το κανει συστηματικα. οχι οτι τη δικαιολογω αλλα προς αποφυγη παρεξηγήσεων. Ουτε λεω πως ήταν σωστή κλπ κλπ απέναντι στον άντρα της κ δεν της χαιδευω τα αυτια. Απλα πραγματικά πιστεύω πως δεν υπάρχει περίπτωση να είναι του άλλου το μωρό.

Η σχέση με τον αντρα της φαίνεται πως είναι εξαιρετική, δεν έχουν προβλήματα απότι ξέρω εγώ τουλάχιστον αλλά μόνο αυτοί ξέρουν πως είναι μεταξύ τους.

Λενα σορυ απ οτι καταλαβαινω ημουν λιγουλακι υπερβολικη

Ηταν μονο ενα λαθος(σοβαρο βεβαια) το καταλαβε και το μετανιωσε(αυτο εχει μεγαλη σημασια)

το τελευταιο που ηθελα ηταν να ηθικολογησω(ποιος εγω μπουχαχα)

Απλα εχω βρεθει σε παρομοια θεση με τη φιλη σου στο παρελθον(για καλη μου τυχη ευτυχως δεν ημουνα τελικα εγκυος)ι Οι φιλοι γυρω μου ηταν σαν τα μουτρα μου και επρεπε να φαω γερες σφαλιαρες και να χασω πολυτιμο χρονο για να αρχιζω να υποψιαζομαι οτι δεν ειναι ολα ενα παιχνιδι

Με το καλο να το φερει στον κοσμο το μωρακι της κι εσυ το ιδιο!!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis δεν υπάρχει πρόβλημα. Νασαι καλα, περιμένω πως κ πως το μπέμπη μου!

Ελπιζω να το κρατήσει το νινί, δε πιστεύω να υπάρχει τέτοια περίπτωση έτσι κ αλλιώς. Αλλά πως να την ηρεμήσω, πήγε στο γυναικολόγο της του μίλησε κ την πανικοβαλε.

Όπως κ να εχει σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενα γεια σου...

Εγω θα σου πω το εξης: δεν πιστευω πως εμεινε εγκυος με προφυλλακτικο. Οτι εγινε τωρα δεν μπορει να το παρει πισω. Αυτο ειχε ως αποτελεσμα ενα μωρακι και ειναι κριμα να μην το κρατησει. Αυτο δεν φταιει σε τιποτα... νομιζω πως το παιδι ειναι του συντροφου της (λογικα) αλλα οντως αν δεν μπορει να υσηχασει ας κανει ενα τεστ dna για να σιγουρευτει...

Σας ευχομαι και στις δυο με το καλο...

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lena_thess καλη μου με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου!!!

Τωρα θα πω κι εγω το ιδιο αποκλειεται να ειναι του αλλου το παιδι συμφωνα με τα οσο μας ειπες...οσο για το τι γινεται μεσα σε μια οικογενεια οσο και αν την ζουμε....δεν θα το μαθουμε ποτε...ειναι πολλα δεν ειναι ουτε ενα ουτε δυο αυτα που χαρακτηρζουν μια σχεση!

Ευχομαι να μην ξανασυμβει ειναι κριμα...(χωρις να κρινω κανεναν)και αδικο και για τους δυο...δεν εχω να πω κατι αλλο....ευχομαι να το κρατησει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΑΝ ΤΗΣ ΒΑΛΕΙΣ ΛΙΓΟ ΜΥΑΛΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΗΣ.ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΜΕ ΑΛΛΟΝ;;ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΠΙΑ;ΤΙ ΒΑΣΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ;;ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ;;

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ "ΓΚΟΜΕΝΟΥ".ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ;;ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ;;ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑ;;ΑΠ' ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ.:angry:

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΥΠΟΔΕΧΤΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολα τα κοριτσια εχουν καλυψει αυτα που θα σου ελεγα:βεβαια απο το δικο μου σκεπτικο δεν θα πηγαινα ποτε με καποιον αλλον και ο θεοσ ο ιδιοσ να ηταν στα καλλη αν ημουν ευτυχισμενη με τον συζηγο μου,δυστηχωσ ή ευτυχωσ δεν ειναι μικρη κοπελα τα εχει τα χρονακια τησ οπωσ και εγω...οταν επιλεγεισ να κανεισ οικογενεια αφηνεισ πισω τησ ανασφαλειεσ και τισ επιδιωξεισ του λυκειου....αυτο που εκανε ουσιαστικα ηταν να δει αν μετραει!

αν παει να κανει εκτρωση στο συντροφο τησ τι θα πει αφου προσπαθουν για παιδακι;;;;;

προσπαθησε να την βοηθησεισ αλλα κρατα και μια πισηνη στο λεω εκ πειρασ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera sas...

Lena mou i filenada sou TRELLATHIKEN??? {Sygnwmi themas}

Vre lena mou ithelen toso poli ena mwraki apo to anthrwpo tis,,,

Kai pige kai ksenokimithike???

Auti i kopella gia mena den einai logiki re agapi mou...

Egw pisteuw na KRATISEI to mwraki giati den ftaih se kati auto...

Kai na milisei ston anthrwpo tis episeis...

Tis euxwme na min ksanasumvei kai einai krima...

Lena mou mila tis agapi mou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...