Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΕΠTEMΡΙΟΥ 2022 <3


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η irini5 είπε:

Μια χαρά !!σε λίγο θα πηγαίνουμε βόλτες με τα καροτσάκια μας κ τα νινακια μας τα όμορφα !!

κοριτσια το 40ημερο θα το κρατήσετε ;;

Μια χαρά θα την κάνεις να ξεμπερδευεις..εγώ ουρά δεν κάνω ούτε αιματος ..θα δω τι θ μου πει κ για αυτήν την εξέταση..στην οικογένεια υπάρχει κ ιστορικά σακχάρου οπότε..ίσως γι αυτό να αγχώνομαι λίγο παραπάνω .

Πηρα και για το κορίτσι μου είπαν λογικά την επόμενη βδομάδα!!μόλις το συναρμολογήσουμε θα το ανεβάσω !!🥰

@Olia4καλή βδομάδα 💗!πως είσαι ;;

κ εσύ ανά μήνα ε;;ελπίζω σιγά σιγά να μου πει να πηγαίνω πιο συχνά να ηρεμώ .ναι όσο μπορούμε όλες ξεκούραση  εμένα είναι η τελευταία βδομάδα δουλειάς..θα λιώσω στις ταινίες κ στα παζλ !

Εγώ πάλι ιστορικό για ζαχαρο δεν έχω ούτε κάποιον στην οικογένεια είχα με ζαχαρο… είχα την εντύπωση ότι κανείς κάθε μήνα εξετάσεις αίματος εγώ κάνω από την αρχή… ο καθε γιατρός λειτουργεί διαφορετικά μην αγχώνεσαι για την εξέταση μια χαρά θα είναι κοπέλα μου 

Ααα ωραία θα περιμένω φωτο να δούμε το καρότσι 😊

το 40 ήμερο εννοείς ώστε να μην δεχτείς επισκέψεις στο σπίτι πριν να κλείσει τις 40 μερες το μωρακι ; Εκτός απο γονεις να φανταστώ ;

@Olia4 κανείς και μετρήσεις για το ζαχαρο ; Εγώ χάπι δεν παίρνω αλλά κάνω μετρησεις 3 φορές την μέρα μια ώρα μετα το φαγητό  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Εγώ πάλι ιστορικό για ζαχαρο δεν έχω ούτε κάποιον στην οικογένεια είχα με ζαχαρο… είχα την εντύπωση ότι κανείς κάθε μήνα εξετάσεις αίματος εγώ κάνω από την αρχή… ο καθε γιατρός λειτουργεί διαφορετικά μην αγχώνεσαι για την εξέταση μια χαρά θα είναι κοπέλα μου 

Ααα ωραία θα περιμένω φωτο να δούμε το καρότσι 😊

το 40 ήμερο εννοείς ώστε να μην δεχτείς επισκέψεις στο σπίτι πριν να κλείσει τις 40 μερες το μωρακι ; Εκτός απο γονεις να φανταστώ ;

@Olia4 κανείς και μετρήσεις για το ζαχαρο ; Εγώ χάπι δεν παίρνω αλλά κάνω μετρησεις 3 φορές την μέρα μια ώρα μετα το φαγητό  

 

 σίγουρα ο δικός μου είναι κάπως χαλαρός με αυτά..μόνο αιματολόγο με έχει στείλει 2 φορές..!καλά πολλές κοπελες ανεβάζουν ζάχαρο στην εγκυμοσύνη όπως και θυροειδή απ ό τι έχω ακούσεο και χωρις κάποιο ιστορικό...

ναι τ 40ημερο εννοώ αν θα δεχτείτε κόσμο ή αν θα βγείτε καμιά βόλτα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια δεν έχω σκοπό να κρατήσω το 40 ήμερο. Το θεωρώ κιόλας κάτι που δεν πιστεύω.ο παιδίατρος που έχω βρει εντομεταξυ είναι της άποψης ότι από την πρώτη κιόλας μέρα αν είναι καλός ο καιρός , βγάζεις το παιδί βόλτα να το δει ο ήλιος και πολύ μου αρέσουν οι απόψεις του.

Εγω τους πολύ κοντινούς μου δεν θα έχω θέμα να τους αφήσω να έρθουν..εντάξει δεν λέμε να το φιλάνε..λογικό είναι. Και γενικά όχι πολλές αγκαλιές..μόνο αν θέλουν να το δουν αλλά όχι και να το πάρουν. Αλλά γενικά και από το σπίτι έχω σκοπό να βγω και το μωράκι έχω σκοπό να το βγάλω.ενταξει δεν λέω την πρώτη εβδομάδα που ακόμα θα είμαστε όλοι στα χαμένα..αλλά μετά. 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Εγώ κορίτσια δεν έχω σκοπό να κρατήσω το 40 ήμερο. Το θεωρώ κιόλας κάτι που δεν πιστεύω.ο παιδίατρος που έχω βρει εντομεταξυ είναι της άποψης ότι από την πρώτη κιόλας μέρα αν είναι καλός ο καιρός , βγάζεις το παιδί βόλτα να το δει ο ήλιος και πολύ μου αρέσουν οι απόψεις του.

Εγω τους πολύ κοντινούς μου δεν θα έχω θέμα να τους αφήσω να έρθουν..εντάξει δεν λέμε να το φιλάνε..λογικό είναι. Και γενικά όχι πολλές αγκαλιές..μόνο αν θέλουν να το δουν αλλά όχι και να το πάρουν. Αλλά γενικά και από το σπίτι έχω σκοπό να βγω και το μωράκι έχω σκοπό να το βγάλω.ενταξει δεν λέω την πρώτη εβδομάδα που ακόμα θα είμαστε όλοι στα χαμένα..αλλά μετά. 

 

 

 

 

εμένα αυτό με ανησυχεί ότι θα θελω σίγουρα πιστεύω να βγω μια βόλτα και με το νινακι..φαντάζομαι αυτό θα γίνεται και μέσα στις 40ημερες..η είμαστε αυστηρά όλη την ώρα σπίτι ;;έτσι καμιά βόλτα χαλαρά γύρω απ' το σπίτι.αλλα συγγενείς κ φίλους  δε θέλω..ρε συ θα μπορείς να τους πεις να μη το φιλήσουν ;;κι να μη το πάρουν αγκαλίτσα ;εγώ σίγουρα  δε θα μπορώ οπότε ας έρθουν όλοι μετά .

τον έχεις βρει ήδη ε;;στον συνέστησε ο γιατρός σου η καμιά φίλη σου ;;θέλω κ εγώ να βρω έναν και κυρίως να είναι κοντά..σε λίγο δε θα έχουμε χρόνο χαχαχ !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η irini5 είπε:

εμένα αυτό με ανησυχεί ότι θα θελω σίγουρα πιστεύω να βγω μια βόλτα και με το νινακι..φαντάζομαι αυτό θα γίνεται και μέσα στις 40ημερες..η είμαστε αυστηρά όλη την ώρα σπίτι ;;έτσι καμιά βόλτα χαλαρά γύρω απ' το σπίτι.αλλα συγγενείς κ φίλους  δε θέλω..ρε συ θα μπορείς να τους πεις να μη το φιλήσουν ;;κι να μη το πάρουν αγκαλίτσα ;εγώ σίγουρα  δε θα μπορώ οπότε ας έρθουν όλοι μετά .

τον έχεις βρει ήδη ε;;στον συνέστησε ο γιατρός σου η καμιά φίλη σου ;;θέλω κ εγώ να βρω έναν και κυρίως να είναι κοντά..σε λίγο δε θα έχουμε χρόνο χαχαχ !!

Ρε συ δεν χρειάζονται να τους τω πω κιόλας..εμεσα θα τους διξω ότι δεν θέλω πολύ επαφή..και θα το καταλάβουν. Πιστεύω και μόνοι τους δεν θα το κάνουν..αλλά γενικά είμαι στο να το πω. Ναι θα πω αν θέλετε ελάτε αλλά δεν έχει φιλιά και αγκαλιές. Μεταξύ σοβαρού και αστείου 🤣

Κοίτα μου τον σύστησε μια κοπέλα που γέννησε προσφατα. Μου είπε ότι είναι πολύ κουλ τύπος. Ότι δεν είναι αγχωτικος.οτι τον βρίσκεις ανά πάσα στιγμή ή του στέλνεις μήνυμα και σε παίρνει εντός μιας ώρας. 

Ότι δεν πιστεύει στις 40 μέρες μέσα και τέτοια. Αυτά λέει είναι βλακείες. Ότι η ζωή δεν σταματάει επειδή ήρθε ένα παιδί. Το παιδί λέει θα προσαρμοστεί στην ζωή σας. Εμείς που πάμε και ταξίδια , είναι της άποψης ότι το παιδί μπορείς να το πάρεις παντού και να μην φοβάσαι..θα μάθει τα πάντα..δεν κλεινόμαστε σπίτι μας..

Ότι το παιδί δεν το ξυπνάμε να φάει κάθε δύο ώρες. Αυτά είναι βλακείες λέει..το παιδί έχει το ένστικτο και θα ξυπνήσει μόλις πεινάσει..και επίσης έχει και άκρη μέσα στον παίδων λέει για ότι συμβεί γενικά.

Γενικά μου ταίριαξαν οι απόψεις του και επειδή είμαστε και εμείς κουλ. Θα ήθελα πολύ να τον δοκιμάσω 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η irini5 είπε:

 

 σίγουρα ο δικός μου είναι κάπως χαλαρός με αυτά..μόνο αιματολόγο με έχει στείλει 2 φορές..!καλά πολλές κοπελες ανεβάζουν ζάχαρο στην εγκυμοσύνη όπως και θυροειδή απ ό τι έχω ακούσεο και χωρις κάποιο ιστορικό...

ναι τ 40ημερο εννοώ αν θα δεχτείτε κόσμο ή αν θα βγείτε καμιά βόλτα....

Πέρα από τους συγγενείς πρώτου βαθμού αδέρφια γονεις δεν θα έχω άλλο κόσμο τώρα για τις 40μερες δεν ξέρω όπως μου βγει δεν θα ζοριστώ κιολας το καλό είναι οτι σπίτι αυτό που βρήκα έχει ωραία μεγάλη αυλη όπου μπορω να κάθομαι με το μωρό να παίρνουμε τον αέρας και να έχουμε και την ηρεμία μας νομίζω δεν θα έχω την ανάγκη να βγω

Βεβαια με τον ιο  έχουμε φαει τόσο καιρό καραντίνα με το να είμαι κλεισμένη μέσα στο σπίτι που οι 40 μέρες πλέον δεν μου φαίνεται τίποτα 😂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

Εγώ πάλι ιστορικό για ζαχαρο δεν έχω ούτε κάποιον στην οικογένεια είχα με ζαχαρο… είχα την εντύπωση ότι κανείς κάθε μήνα εξετάσεις αίματος εγώ κάνω από την αρχή… ο καθε γιατρός λειτουργεί διαφορετικά μην αγχώνεσαι για την εξέταση μια χαρά θα είναι κοπέλα μου 

Ααα ωραία θα περιμένω φωτο να δούμε το καρότσι 😊

το 40 ήμερο εννοείς ώστε να μην δεχτείς επισκέψεις στο σπίτι πριν να κλείσει τις 40 μερες το μωρακι ; Εκτός απο γονεις να φανταστώ ;

@Olia4 κανείς και μετρήσεις για το ζαχαρο ; Εγώ χάπι δεν παίρνω αλλά κάνω μετρησεις 3 φορές την μέρα μια ώρα μετα το φαγητό  

Κορίτσι μου όχι δεν κάνω μετρήσεις! Όμως το παρακολουθώ τακτικά! Περιμένω στην καμπύλη τώρα να δω τι γίνεται....φαντάζομαι στην επόμενη επίσκεψη θα Μ πει ο γιατρός να την κάνω! Και το χάπι το έπαιρνα κανονικά μέχρι που άρχισαν οι πολλοί εμετοί κ το έκοψα! Θα δούμε τώρα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η irini5 είπε:

μια χαρά που την έχεις σπίτι!!πάντως όταν η μαμά σπίτι είμαι σαν βασίλισσα βρε κορίτσια..φαντάζομαι κ εσείς!κ μένα από αύριο θα αρχίσει κάπου κάπου να έρχεται κ πάλι μιας που τελείωσε η άδεια του άντρα μου..εγώ δεν έχω ξανκάνω καμπύλη κ οι αιματολογικέςμια χαρά μου έβγαιναν αλλά ὀταν υπάρχει στην οικογένεια καιείσαι κ γλυκατζού εντάξει το φοβάσαι λίγο!

και εγώ θέλω να το τηρήσω το 40ημερο πρώτα ο Θεός...θα κάνει καλό και σε μένα και στο μωράκι...βέβαια τώρα σε δεύτερο πλάνο πάντα αν δω ότι θέλω τόσο να βγω μια βόλτα ίσως πάρω μισή ευχή αλ΄λά μόνο για καμια βόλτα γύρω από το σπίτι..και να το κάνω όμως αυτό δε θα το ξέρουν συγγενείς ώστε να έρθουν μετα...τα μωράκια θα είναι πολύ ευάλωτα στην αρχη...και είναι κ ο κόβιντ ένα θεμα....

Ευκαιρία τώρα που ήρθε κ την εχωσα για δουλειές 🤣      γτ δυστυχώς δεν μένουμε στην ίδια πόλη!!!! 

Κοίτα κ εγώ είμαι από αυτές που θέλω να το τηρήσω όσο κ να φαίνεται περίεργο. Κ για μενα αλλά κ για το μωράκι! Αλλά χωρίς να ζοριστω! Αν δω ότι δεν παλεύετε θα βγω μια βολτουλα!!!! Ιδανικά όμως θα ήθελα!!! Αλλά θα δείξει πως θα πάει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Olia4 είπε:

Ευκαιρία τώρα που ήρθε κ την εχωσα για δουλειές 🤣      γτ δυστυχώς δεν μένουμε στην ίδια πόλη!!!! 

Κοίτα κ εγώ είμαι από αυτές που θέλω να το τηρήσω όσο κ να φαίνεται περίεργο. Κ για μενα αλλά κ για το μωράκι! Αλλά χωρίς να ζοριστω! Αν δω ότι δεν παλεύετε θα βγω μια βολτουλα!!!! Ιδανικά όμως θα ήθελα!!! Αλλά θα δείξει πως θα πάει... 

Και εγώ έτσι σκέφτομαι !!θέλω να το τηρήσω..με τη βόλτα τώρα θα δω πως θα μου βγει...αν είμαι καλά και θέλω ίσως βγω έτσι μικρή βόλτουλα δε θέλω να καταπιεστω..εντάξει η κάθε κοπέλα όπως νομίζει πράττει.

Αχ άσε αυτό με τις δουλειές κ εγώ δε μπορώ να κάνω πολλά πολλά..πήρα κ ατμοκαθαριστη τώρα αλλά μου φαίνεται πολύ βαρύς για εμένα έτσι όπως είμαι τώρα..ο τι κάνει ο άντρας μου κ η μαμά μου..κ αν δω ότι ο άντρας μου δε κάνει τίποτα σε κάνα μήνα ίσως πάρουμε καμιά κοπέλα να μας βοηθήσει ..θα δείξει..πρέπει να είναι καθαρά για τα μωράκια μας ..

@Elkαν έχεις κ αυλή δε θα σου λείψει τίποτα νομίζω !!μια χαρά είσαι !και εμείς αδέρφια και γονείς σκεφτόμαστε μόνο..όλοι οι άλλοι μετά τις 40ηνερες..αναγκαστικά απ' τη στιγμή που δε θα κάνει να μας επισκεφτούν και στα μαιευτήρια...νομίζω πως προσωπικά τις χρειάζομαι κάποιες ημέρες έτσι να βρω και τους ρυθμούς να συνειδητοποιησω και την κατάσταση..θέλει κ εσωτερική διεργασία πέρα απ' την κούραση και όλα αυτά..αν δεν αντέξω είτε μισή ευχή είτε καμιά βόλτα μέσα στο 40ημερο..

@babyblue94ιαν πιστεύεις  ότι ταιριάζεις με τον γιατρό τότε θα κάνεις την καλύτερη επιλογή !!πιστεύω πως είτε τα πεις σε κάποιους συγγενείς είτε όχι δε θα καταλαβουν..ακομα κι αν έχουν καταλάβει ότι δε θες πολλά πολλά με το μωράκι..εγώ δε τα έχω σκεφτεί όλα αυτά ακόμα..περί παιδιατρικής αποψης ούτε έχω κάποιον κατά νου τουλάχιστον εδώ κοντά..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Ευκαιρία τώρα που ήρθε κ την εχωσα για δουλειές 🤣      γτ δυστυχώς δεν μένουμε στην ίδια πόλη!!!! 

Κοίτα κ εγώ είμαι από αυτές που θέλω να το τηρήσω όσο κ να φαίνεται περίεργο. Κ για μενα αλλά κ για το μωράκι! Αλλά χωρίς να ζοριστω! Αν δω ότι δεν παλεύετε θα βγω μια βολτουλα!!!! Ιδανικά όμως θα ήθελα!!! Αλλά θα δείξει πως θα πάει... 

καλημέρα κορίτσια

και εγώ έτσι έχω την μαμα μου εδώ βοηθάει με τις δουλειές στο σπίτι αν και σε λιγες μερες θα μου φύγει όποτε ότι προλάβω γιατί δεν την έχω κοντά μου… το καλό είναι όταν φύγει η μαμα μου έχω την πεθερά μου που έρχεται και μου κάνει δουλίτσες όποτε εντάξει είμαι γιατί εγώ μόνο τα ελαφριά μπορω να κανω 

@irini5 εγώ δεν μπορω να βάλω καθόλου ηλεκτρική την αγόρασα πέρσι αλλά ρε γαμωτο μου βγήκε βαριά δεν το περίμενα και ειδικά έτσι όπως είμαι τώρα δεν μπορω να βάλω σκούπα με τίποτα εδώ με κούραζε πριν μεινω εγκυος 

@babyblue94 ο παιδίατρος είναι σημαντικό να βαδίζει και με τα δικά σου θέλω πρέπει να υπάρχει μια καλή συνεργασία να μπορείς να είσαι άνετα μαζί του.. εμένα μου είπαν για μια γυναίκα παιδίατρο που πάνε κάποιες κοπέλες και είναι ευχαριστημένες αλλά δεν ξέρω όμως γιατι η κάθε μια μαμα θέλει διαφορετικά πράγματα εγω δυστηχως εδώ δεν έχω και πολλές επιλογές στους παιδιάτρους πρέπει να είναι περίπου 3 νομίζω και ο ένας  ειδικά έρχεται ανα 15 μερες όποτε νομίζω δεν βοηθάει και πολύ αυτό οι άλλοι δυο έρχονται 2 φορές την εβδομάδα τώρα βέβαια αν δεν μου κάνει κανείς ίσως θα πρέπει να ψαξω για αλλου αλλά θα με φάνε και τα δρομολόγια όπως με τον γυναικολόγο τώρα είναι λίγο κουραστικό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Elk είπε:

καλημέρα κορίτσια

και εγώ έτσι έχω την μαμα μου εδώ βοηθάει με τις δουλειές στο σπίτι αν και σε λιγες μερες θα μου φύγει όποτε ότι προλάβω γιατί δεν την έχω κοντά μου… το καλό είναι όταν φύγει η μαμα μου έχω την πεθερά μου που έρχεται και μου κάνει δουλίτσες όποτε εντάξει είμαι γιατί εγώ μόνο τα ελαφριά μπορω να κανω 

@irini5 εγώ δεν μπορω να βάλω καθόλου ηλεκτρική την αγόρασα πέρσι αλλά ρε γαμωτο μου βγήκε βαριά δεν το περίμενα και ειδικά έτσι όπως είμαι τώρα δεν μπορω να βάλω σκούπα με τίποτα εδώ με κούραζε πριν μεινω εγκυος 

@babyblue94 ο παιδίατρος είναι σημαντικό να βαδίζει και με τα δικά σου θέλω πρέπει να υπάρχει μια καλή συνεργασία να μπορείς να είσαι άνετα μαζί του.. εμένα μου είπαν για μια γυναίκα παιδίατρο που πάνε κάποιες κοπέλες και είναι ευχαριστημένες αλλά δεν ξέρω όμως γιατι η κάθε μια μαμα θέλει διαφορετικά πράγματα εγω δυστηχως εδώ δεν έχω και πολλές επιλογές στους παιδιάτρους πρέπει να είναι περίπου 3 νομίζω και ο ένας  ειδικά έρχεται ανα 15 μερες όποτε νομίζω δεν βοηθάει και πολύ αυτό οι άλλοι δυο έρχονται 2 φορές την εβδομάδα τώρα βέβαια αν δεν μου κάνει κανείς ίσως θα πρέπει να ψαξω για αλλου αλλά θα με φάνε και τα δρομολόγια όπως με τον γυναικολόγο τώρα είναι λίγο κουραστικό 

Καλημέρα κορίτσια !!α άμα έχεις και τη πεθερά σου δεν θα έχεις θέμα..η δικιά μου παρόλο που μένει δίπλα δε βοηθάει σε τίποτα..η μαμά μου δυστυχώς μένει αρκετά μακριά σε αντίθετο προάστιο της Αθήνας και δε θέλω να την κουράζω συνεχώς..αν κ η ίδια κάνει συνέχεια δουλειές..

Ηλεκτρική και εγώ δεν βολεύομαι..και πριν την εγκυμοσύνη..μόνο ο άντρας μου βάζει και εβαζε..όμως τώρα  τον ατμοκαθαριστη που γίνεται και χειρός νομίζω μετά την εγκυμοσύνη θα το κατευχαριστηθω !!

Λίγες επιλογές έχεις.τουλαχιστον κοντινές.μπορεις να τους δοκιμασεις να δεις αν σου ταιριάζει καποιος. Δε ξέρω αν βολεύει να τρέχουμε μακριά..και εγώ ξέρω έναν πολύ καλό φίλης μου αλλά κ αυτός είναι εκεί κοντά στο πατρικό μου ..οπότε δε ξέρω αν αξίζει να κάνω τόσο δρόμο !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

καλημέρα κορίτσια

και εγώ έτσι έχω την μαμα μου εδώ βοηθάει με τις δουλειές στο σπίτι αν και σε λιγες μερες θα μου φύγει όποτε ότι προλάβω γιατί δεν την έχω κοντά μου… το καλό είναι όταν φύγει η μαμα μου έχω την πεθερά μου που έρχεται και μου κάνει δουλίτσες όποτε εντάξει είμαι γιατί εγώ μόνο τα ελαφριά μπορω να κανω 

@irini5 εγώ δεν μπορω να βάλω καθόλου ηλεκτρική την αγόρασα πέρσι αλλά ρε γαμωτο μου βγήκε βαριά δεν το περίμενα και ειδικά έτσι όπως είμαι τώρα δεν μπορω να βάλω σκούπα με τίποτα εδώ με κούραζε πριν μεινω εγκυος 

@babyblue94 ο παιδίατρος είναι σημαντικό να βαδίζει και με τα δικά σου θέλω πρέπει να υπάρχει μια καλή συνεργασία να μπορείς να είσαι άνετα μαζί του.. εμένα μου είπαν για μια γυναίκα παιδίατρο που πάνε κάποιες κοπέλες και είναι ευχαριστημένες αλλά δεν ξέρω όμως γιατι η κάθε μια μαμα θέλει διαφορετικά πράγματα εγω δυστηχως εδώ δεν έχω και πολλές επιλογές στους παιδιάτρους πρέπει να είναι περίπου 3 νομίζω και ο ένας  ειδικά έρχεται ανα 15 μερες όποτε νομίζω δεν βοηθάει και πολύ αυτό οι άλλοι δυο έρχονται 2 φορές την εβδομάδα τώρα βέβαια αν δεν μου κάνει κανείς ίσως θα πρέπει να ψαξω για αλλου αλλά θα με φάνε και τα δρομολόγια όπως με τον γυναικολόγο τώρα είναι λίγο κουραστικό 

Καλημέρα!!!! Κ εγώ σε επαρχία είμαι αλλά σίγουρα έχω περισσότερες επιλογές!!! Κοίτα είναι θέμα να βρεις έναν γιατρό που να σου ταιριάζει κ στην αρχή όλες μας θα πάμε λίγο στα τυφλά! Ότι έχουμε ακούσει ότι μας προτείνουν! Σου εύχομαι να βρεις καποιον από αυτούς κ να μην χρειαστεί να φεύγετε πιο μακριά! Γτ κ οι μετακινήσεις είναι ένα θέμα!!! 

 

Θα πρέπει να βρούμε παιδίατρο πολύ πριν την γέννα???? Τι έχετε ακούσει???? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Olia4 είπε:

Καλημέρα!!!! Κ εγώ σε επαρχία είμαι αλλά σίγουρα έχω περισσότερες επιλογές!!! Κοίτα είναι θέμα να βρεις έναν γιατρό που να σου ταιριάζει κ στην αρχή όλες μας θα πάμε λίγο στα τυφλά! Ότι έχουμε ακούσει ότι μας προτείνουν! Σου εύχομαι να βρεις καποιον από αυτούς κ να μην χρειαστεί να φεύγετε πιο μακριά! Γτ κ οι μετακινήσεις είναι ένα θέμα!!! 

 

Θα πρέπει να βρούμε παιδίατρο πολύ πριν την γέννα???? Τι έχετε ακούσει???? 

Ααα αυτό δεν το ξέρω αν πρέπει να βρω κάποιον πριν την γεννά… αλλά πριν την γεννά αν πας σε τι θα βοηθήσει ; Δεν ξέρω και εγώ στα τυφλά πάω..  θα δοκιμάσω αυτούς που έρχονται στο χωριό και μετά βλέπω τι θα κάνω… 

@irini5 θα είναι δύσκολο με το μωρο να κόβουμε χιλιόμετρα για να πάμε σε έναν γιατρό μωρέ ελπίζω να μου κάνει κάποιος εδώ και να βρεις και εσυ κάπου κοντά στην περιοχή σου γιατί και η Αθήνα δεν είναι εύκολη τώρα να οδηγάς με ενα μωρο μέσα για να πας στον γιατρό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Olia4 είπε:

Καλημέρα!!!! Κ εγώ σε επαρχία είμαι αλλά σίγουρα έχω περισσότερες επιλογές!!! Κοίτα είναι θέμα να βρεις έναν γιατρό που να σου ταιριάζει κ στην αρχή όλες μας θα πάμε λίγο στα τυφλά! Ότι έχουμε ακούσει ότι μας προτείνουν! Σου εύχομαι να βρεις καποιον από αυτούς κ να μην χρειαστεί να φεύγετε πιο μακριά! Γτ κ οι μετακινήσεις είναι ένα θέμα!!! 

 

Θα πρέπει να βρούμε παιδίατρο πολύ πριν την γέννα???? Τι έχετε ακούσει???? 

Εμένα μου είπε η κοπέλα που γέννησε ότι παιδίατρο πρεπει να βρούμε μόλις μπούμε στον μήνα μας..εγώ 27/08 μπαίνω στον μήνα μου. Θα τον πάρουμε θα του πούμε ότι μπήκαμε στον μήνα μας. Μόλις γεννησουμε θα τον καλέσουμε Γιά να έρθει τις πρώτες μέρες στο σπίτι να γνωριστούμε και να δει και το μωρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Εμένα μου είπε η κοπέλα που γέννησε ότι παιδίατρο πρεπει να βρούμε μόλις μπούμε στον μήνα μας..εγώ 27/08 μπαίνω στον μήνα μου. Θα τον πάρουμε θα του πούμε ότι μπήκαμε στον μήνα μας. Μόλις γεννησουμε θα τον καλέσουμε Γιά να έρθει τις πρώτες μέρες στο σπίτι να γνωριστούμε και να δει και το μωρό. 

Άρε θέλει λίγο νωρίτερα δηλαδή να έρθουμε σε επαφή μαζί του θα το έχω στο μυαλό μου να ψαξω να βρω το τηλ της να δω που έχει και το ιατρείο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η babyblue94 είπε:

Εμένα μου είπε η κοπέλα που γέννησε ότι παιδίατρο πρεπει να βρούμε μόλις μπούμε στον μήνα μας..εγώ 27/08 μπαίνω στον μήνα μου. Θα τον πάρουμε θα του πούμε ότι μπήκαμε στον μήνα μας. Μόλις γεννησουμε θα τον καλέσουμε Γιά να έρθει τις πρώτες μέρες στο σπίτι να γνωριστούμε και να δει και το μωρό. 

Τέλεια σε ευχαριστώ!!! Κ εμένα κάποιοι Μ είπαν για νωρίτερα! Κάποιοι όχι! Αλλά πιστεύω πως κάπως έτσι θα είναι κ το σωστό! Να τον ενημερώσουμε νωρίτερα! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Olia4 είπε:

Τέλεια σε ευχαριστώ!!! Κ εμένα κάποιοι Μ είπαν για νωρίτερα! Κάποιοι όχι! Αλλά πιστεύω πως κάπως έτσι θα είναι κ το σωστό! Να τον ενημερώσουμε νωρίτερα! 🥰

Α πάει έτσι ε;μαλιστα..φαντάζομαι αυτά θα μας τα πει και ο γυναικολόγος ..λογικά θα μου προτείνει κάποιον πολύ έμπιστο ..το θέμα είναι να είναι -σχετικά έστω -κοντά μου ..στην αρχή δεν έρχεται νεογνολογος σπίτι δύο τρεις φορές ;;και μετά πάμε στον παιδίατρο ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσαρες όμορφες όλες...

και εγώ θέλω το 40 ημερο να το κρατήσω για πολλούλόγους...δεν έιναι τυχαίο πως υπάρχει τόσα χρόνια για κάποιους λογους υπάρχει...Μόνο λόγω ανωτέρας βίας θα το έσπαγα...

Σχετικά με παιδίατρο πιστεύω και εγώ ότι είναι καλό να έχουμε μια εικόνα τι παίζει τριγύρω μας να ρωτήσουμε σιγά σιγά και το γυναικολόγο να τον ενημερώσουμε εγκαίρως πριν τη γέννα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η irini5 είπε:

Α πάει έτσι ε;μαλιστα..φαντάζομαι αυτά θα μας τα πει και ο γυναικολόγος ..λογικά θα μου προτείνει κάποιον πολύ έμπιστο ..το θέμα είναι να είναι -σχετικά έστω -κοντά μου ..στην αρχή δεν έρχεται νεογνολογος σπίτι δύο τρεις φορές ;;και μετά πάμε στον παιδίατρο ;;

Δεν έχω ιδέα!!!!!! Από μια γνωστή Μ που γέννησε πρόσφατα μου είπε ότι πήγε εκείνη στον παιδίατρο με τις εξετάσεις που είχαν κάνει στο μωράκι από το νοσοκομείο.οχι δλδ ότι πήγε κάποιος σπίτι! Αλλά ειλικρινά δεν ξερωωωω!!!!! 🤷🤷🤷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mairy22 είπε:

Καλησπέρα κοριτσαρες όμορφες όλες...

και εγώ θέλω το 40 ημερο να το κρατήσω για πολλούλόγους...δεν έιναι τυχαίο πως υπάρχει τόσα χρόνια για κάποιους λογους υπάρχει...Μόνο λόγω ανωτέρας βίας θα το έσπαγα...

Σχετικά με παιδίατρο πιστεύω και εγώ ότι είναι καλό να έχουμε μια εικόνα τι παίζει τριγύρω μας να ρωτήσουμε σιγά σιγά και το γυναικολόγο να τον ενημερώσουμε εγκαίρως πριν τη γέννα 

Εντάξει η καθεμία όπως το νιώθει να κάνει. 

Πάντως ότι το έκαναν τόσα χρόνια δεν σημαίνει ότι ήταν και σωστό. Θεωρούσαν την γυναίκα 40 μέρες βρώμικη επειδή έχει αίμα. Μια ζωή έφερε στον κόσμο, μην τρελαθούμε κιόλας.  Γιατί δηλαδή στις 40 μέρες μπορεί να κολλήσει κάτι το μωρό, ενώ αν βγει από το σπίτι στις 41 είναι μια χαρά και δεν κολλάει από τίποτα.;; Χαχαχαχ εντάξει εμένα μου φαίνονται Κουλα αυτά. Εντάξει ότι πρέπει να προσέχουμε το μωράκι μας πρέπει να το προσεχουμε γιατι ακόμα και στο τρίμηνο μπορεί να κολλήσει και δεν μπορεί να πάρει αντιβίωση.. αλλά ότι συμβαίνει όταν είναι 20 ημερών συμβαίνει και 50 ημερών.ακομα ευάλωτο είναι 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Εντάξει η καθεμία όπως το νιώθει να κάνει. 

Πάντως ότι το έκαναν τόσα χρόνια δεν σημαίνει ότι ήταν και σωστό. Θεωρούσαν την γυναίκα 40 μέρες βρώμικη επειδή έχει αίμα. Μια ζωή έφερε στον κόσμο, μην τρελαθούμε κιόλας.  Γιατί δηλαδή στις 40 μέρες μπορεί να κολλήσει κάτι το μωρό, ενώ αν βγει από το σπίτι στις 41 είναι μια χαρά και δεν κολλάει από τίποτα.;; Χαχαχαχ εντάξει εμένα μου φαίνονται Κουλα αυτά. Εντάξει ότι πρέπει να προσέχουμε το μωράκι μας πρέπει να το προσεχουμε γιατι ακόμα και στο τρίμηνο μπορεί να κολλήσει και δεν μπορεί να πάρει αντιβίωση.. αλλά ότι συμβαίνει όταν είναι 20 ημερών συμβαίνει και 50 ημερών.ακομα ευάλωτο είναι 

 

 

Δεν αντιλέγω ότι νιώθει η καθεμία  εννοείται..

Νομίζω πως δεν είναι θε΄μα ακαθαρσίας της λεχώνας είναι θέμα να επανέλθει ο οργανισμός μετά τη γέννα...

Τεσπά σεβαστε΄ς όλες οι οπτικές...🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Mairy22 είπε:

Δεν αντιλέγω ότι νιώθει η καθεμία  εννοείται..

Νομίζω πως δεν είναι θε΄μα ακαθαρσίας της λεχώνας είναι θέμα να επανέλθει ο οργανισμός μετά τη γέννα...

Τεσπά σεβαστε΄ς όλες οι οπτικές...🙂

Σίγουρα θα θέλουμε την ησυχία μας και να βρούμε τα πατήματα μας. Σιγά μην θέλουμε επισκέψιμες και να μας λέει ο καθένας τα δικά του 😝😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εννοείται ό τι νιώθει η καθεμία κ ό τι θεωρει σωστό και καλυτερο για την ίδια.!!εεγώ ας πούμε γενικότερα είμαι της παράδοσης κάποια άλλα κορίτσια μπορεί όχι!! 

κι  όχι τίποτα άλλο έχω και 3 γάμους τον σεπτέμβρη .κι στον έναν ήθελα πολύ να πάω...δεν πειράζει να ναι καλά τα μωρα΄κια μας φυσικά!!

κορίτσια μου να σας ρωτ΄΄ησω κάτι αλλο ;; ΄έχετε κ εσείς κάποια ακράτεια ;; όταν πχ φτερνίζεστε ;; σορρυ αν γίνομαι αηδιαστικη!!επίσης πετρώνει κι εσάς η κοιλίτσα μετά περίπου το μεσημέρι ;; πετρώνει ακόμα κ αν δεν κάνω τίποτα...για έναν καφέ βγήκα-το μόνο που έκανα κι πέτρωσε κι σήμερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η irini5 είπε:

εννοείται ό τι νιώθει η καθεμία κ ό τι θεωρει σωστό και καλυτερο για την ίδια.!!εεγώ ας πούμε γενικότερα είμαι της παράδοσης κάποια άλλα κορίτσια μπορεί όχι!! 

κι  όχι τίποτα άλλο έχω και 3 γάμους τον σεπτέμβρη .κι στον έναν ήθελα πολύ να πάω...δεν πειράζει να ναι καλά τα μωρα΄κια μας φυσικά!!

κορίτσια μου να σας ρωτ΄΄ησω κάτι αλλο ;; ΄έχετε κ εσείς κάποια ακράτεια ;; όταν πχ φτερνίζεστε ;; σορρυ αν γίνομαι αηδιαστικη!!επίσης πετρώνει κι εσάς η κοιλίτσα μετά περίπου το μεσημέρι ;; πετρώνει ακόμα κ αν δεν κάνω τίποτα...για έναν καφέ βγήκα-το μόνο που έκανα κι πέτρωσε κι σήμερα..

Εγώ ακράτεια δεν έχω ακόμα..απλά όταν έχω γεμίσει θέλω να πάω πολύ τουαλέτα γιατί ζοριζομαι.με πιέζει..

Εμένα πετρώνει όταν είμαι πολύ ώρα όρθια. Ή όταν κουραστω. Ή γενικότερα προς το βράδυ επειδή όλη μερα θα είμαι όρθια και θα κάνω δουλειές κτλ

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Εντάξει η καθεμία όπως το νιώθει να κάνει. 

Πάντως ότι το έκαναν τόσα χρόνια δεν σημαίνει ότι ήταν και σωστό. Θεωρούσαν την γυναίκα 40 μέρες βρώμικη επειδή έχει αίμα. Μια ζωή έφερε στον κόσμο, μην τρελαθούμε κιόλας.  Γιατί δηλαδή στις 40 μέρες μπορεί να κολλήσει κάτι το μωρό, ενώ αν βγει από το σπίτι στις 41 είναι μια χαρά και δεν κολλάει από τίποτα.;; Χαχαχαχ εντάξει εμένα μου φαίνονται Κουλα αυτά. Εντάξει ότι πρέπει να προσέχουμε το μωράκι μας πρέπει να το προσεχουμε γιατι ακόμα και στο τρίμηνο μπορεί να κολλήσει και δεν μπορεί να πάρει αντιβίωση.. αλλά ότι συμβαίνει όταν είναι 20 ημερών συμβαίνει και 50 ημερών.ακομα ευάλωτο είναι 

 

 

Σίγουρα όπως νιώθει η κάθε μία!!! Δεν το συζητάμε αυτό!!! Το παν είναι να είναι κ να νιωθει καλά η μαμά για να είναι κ το μωρό!!!! Αν κ πιο παλιά αποτι έχω διαβάσει το έβρισκαν σαν "δικαιολογία" για να επανέλθει η μητέρα! Κ έτσι έδιναν χρόνο κ στην μαμά κ στο μωρό...δεν νομίζω ότι το έκαναν λόγω βρωμιάς!!! 

Αλλά το ξανά λέω κορίτσια το παν είναι να κάνει η κάθε μία αυτά που την κάνουν να νιώθει όμορφα!!!!! Γτ οι ορμόνες μας μετά θα χτυπάνε καμπανάκια!!! 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...