Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2022❤️💙❤️💙


Recommended Posts

στις Just now, ο/η evaioan είπε:

Εμένα μου είπε ο γυναικολόγος να αποφεύγω τους πολλούς υδατάνθρακες και να εστιασω στις πρωτεΐνες. Το ζάχαρο μου ήταν στο 84. Γενικά μου το είπε για την εγκυμοσύνη. Είμαι όμως υπερβαρη (80 κιλά) οπότε πάντα θυμάμαι να παιδεύομαι με δίαιτες και να μου λένε να αποφεύγω γλυκά και υδατάνθρακες! Τι έκανα; τρώω ένα μπαρ δημητριακών με σοκολατα την ημέρα για να μη σκάσω και αγοράσω μερεντα 😇

Εγώ δεν είμαι του γλυκού η καημένη. Σπάνια τρώω...κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα. Μάλλον τα ψωμιά και τα ζυμαρικά με φάγανε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 427
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μαργαρίτσ είπε:

Εγώ δεν είμαι του γλυκού η καημένη. Σπάνια τρώω...κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα. Μάλλον τα ψωμιά και τα ζυμαρικά με φάγανε. 

Δες μήπως τα αντικαταστήσεις με ολικής άλεσης μπορεί να βοηθήσει την κατάσταση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Μαργαρίτσ είπε:

Καλημέρα, κορίτσια! Εγώ έχω προβληματιστεί με το ζάχαρο. Χθες αργά μίλησα και με τον γιατρό και μου είπε να ξαναπάω σε μία βδομάδα να το δούμε και αν συνεχίζει να είναι υψηλό να πάω σε ενδοκρινολόγο να με ελέγχει. Μου είπε να αποφύγω ζάχαρη, μακαρόνια, ρύζι,ψωμιά...Από την άλλη σκέφτομαι πώς θα παίρνω υδατάνθρακες; Διαβάζω ότι όλα είναι σημαντικά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης για την ανάπτυξη του εμβρύου. Οι υδατάνθρακες από τα λαχανικά αρκούν; Επίσης φρούτα κάνει να τρώω ή έχουν σάκχαρα;Δεν τον ρώτησα χθες δυστυχώς γιατί μιλήσαμε στο τηλ και μετά μου γεννήθηκαν οι απορίες. 

Κοριτσάκι μου εμένα χθες ο γιατρός μου είπε να μην τρώω πολλούς υδατάνθρακες και να τους αντικαθιστω είτε με φρούτα είτε με λαχανικά..κυρίως το βραδάκι..οπότε μην αγχώνεσαι για τους ύδατανθρακες ❣️❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Μαργαρίτσ είπε:

Καλημέρα, κορίτσια! Εγώ έχω προβληματιστεί με το ζάχαρο. Χθες αργά μίλησα και με τον γιατρό και μου είπε να ξαναπάω σε μία βδομάδα να το δούμε και αν συνεχίζει να είναι υψηλό να πάω σε ενδοκρινολόγο να με ελέγχει. Μου είπε να αποφύγω ζάχαρη, μακαρόνια, ρύζι,ψωμιά...Από την άλλη σκέφτομαι πώς θα παίρνω υδατάνθρακες; Διαβάζω ότι όλα είναι σημαντικά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης για την ανάπτυξη του εμβρύου. Οι υδατάνθρακες από τα λαχανικά αρκούν; Επίσης φρούτα κάνει να τρώω ή έχουν σάκχαρα;Δεν τον ρώτησα χθες δυστυχώς γιατί μιλήσαμε στο τηλ και μετά μου γεννήθηκαν οι απορίες. 

Εγώ που πήγα σε ενδοκρινολόγο μου έδωσε διατροφή έχει μέσα μακαρόνια ρύζι και ψωμι ολικής  αλλά σε μικρές ποσότητες… φρούτα μπορείς να φας αλλά επίσης έχει ρυθμισμένη ποσότητα πχ μισή μπανάνα δεν στα κόβει.. αυτό που σε κόβει είναι γλυκά, καθόλου ζάχαρη, χυμούς και φυσικούς χυμούς και σφολιάτες αυτά… μπορείς μια στο τόσο να τρως ένα κομματάκι σοκολάτα με στέβια αν ζητας λίγη σοκολάτα εμένα με λίγα λόγια αυτά μου είπε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Εγώ που πήγα σε ενδοκρινολόγο μου έδωσε διατροφή έχει μέσα μακαρόνια ρύζι και ψωμι ολικής  αλλά σε μικρές ποσότητες… φρούτα μπορείς να φας αλλά επίσης έχει ρυθμισμένη ποσότητα πχ μισή μπανάνα δεν στα κόβει.. αυτό που σε κόβει είναι γλυκά, καθόλου ζάχαρη, χυμούς και φυσικούς χυμούς και σφολιάτες αυτά… μπορείς μια στο τόσο να τρως ένα κομματάκι σοκολάτα με στέβια αν ζητας λίγη σοκολάτα εμένα με λίγα λόγια αυτά μου είπε.. 

Σ' ευχαριστώ πολύ! Με βοήθησες αρκετά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας!!

Και εγώ πήγα χθες για εξετάσεις..καμπύλη σακχάρου κλπ...Θα βγουν Δευτέρα! Αγχώθηκα όμως τώρα με αυτά που διαβάζω από εσάς..αν και εγώ κάνω ήδη απέχω από τα φαγητά που αναφέρετε γιατί δε τρώω γλουτένη κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης..οπότε όλα τα ωραία ήδη δε τα τρώω..τρώω σπάνια δηλ. όταν μου σπάνε τελείως τα νεύρα..

Είχα και υπέρηχο αρχές της βδομάδας και όλα ήταν μια χαρά..είδα ένα μικρό ανθρωπάκι να κουνιέται!!! 

Αυχενική έχετε κλείσει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η eirini55 είπε:

Καλησπέρα και σε σένα!!λυπάμαι πολύ κοριτσάκι μου που το ακουω!αν επιτρέπεται πόσο βδομάδων έγιναν οι αποβολές ;; δίκερη δηλαδή;;εγώ μετά από σαλπιγγογραφία διεγνώσθη με μονόκερη μητρα ,δλδ είτε ίσως δεν έχω μία σάλπιγγα είτε δεν συνδέεται και η μήτρα μου είναι πιο μικρή απ ό τι οι φυσιολογικές. το έχει 1 στις 1000κοπέλες-είμαι από τις τυχερές χαχχα-.γι αυτό και τα πονάκια που έχω είναι μόνο από τη μία πλευρά.

Η πρώτη ήταν 14η εβδομάδα αλλά τότε είχα και ένα ινωμύωμα που περιόρισε και άλλο το χώρο! Οι άλλες 2 ήταν η μία στις 8 εβδομάδες είχα ακούσει καρδούλα και η πρόσφατη μόλις είχα κάνει τον πρώτο υπέρηχο όπου είχαμε δει 2 σάκους καθώς αυτή τη φορά πήγαμε με εξωσωματική γιανα μη χάνουμε χρόνο καθώς εχουμε και ένα μικρό θεματάκι με το σπέρμα! Στις 2 τελευταίες όλα ήταν φυσιολογικά και παρά την ξάπλα και την προσοχή με έπιασε αιμορραγία που δεν σταμάτησε και τα έχασα! Κα΄τι μου είπε ο γιατρός ότι γίνεται με τη μήτρα όταν το έμβρυο εισχωρεί πιο βαθιά στο ενδομήτρια δεν αιμα΄τωνεται σωστά και το διώχνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Η πρώτη ήταν 14η εβδομάδα αλλά τότε είχα και ένα ινωμύωμα που περιόρισε και άλλο το χώρο! Οι άλλες 2 ήταν η μία στις 8 εβδομάδες είχα ακούσει καρδούλα και η πρόσφατη μόλις είχα κάνει τον πρώτο υπέρηχο όπου είχαμε δει 2 σάκους καθώς αυτή τη φορά πήγαμε με εξωσωματική γιανα μη χάνουμε χρόνο καθώς εχουμε και ένα μικρό θεματάκι με το σπέρμα! Στις 2 τελευταίες όλα ήταν φυσιολογικά και παρά την ξάπλα και την προσοχή με έπιασε αιμορραγία που δεν σταμάτησε και τα έχασα! Κα΄τι μου είπε ο γιατρός ότι γίνεται με τη μήτρα όταν το έμβρυο εισχωρεί πιο βαθιά στο ενδομήτρια δεν αιμα΄τωνεται σωστά και το διώχνει!

λυπάμαι πολύ..δεν ήταν και στην πολύ αρχή της εγκυμοσύνης σου καμία απ΄τις 3φορές...μη το βάζεις κάτω..ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ.ελπίζω ο γιατρός να σε ενθαρρύνει.κι εγω είχα κάποια ινωμυώματα(από πολύ μικρή ηλικία) τα έχω καθαρίσει,πρόσφατα κ εναν πολύποδα...ίδωμεν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/1/2022 at 9:38 ΜΜ, ο/η Mary.Ger είπε:

Καλως ήρθες στην παρέα μας! Μην ανησυχείς! Κι εγώ αρχικά νόμιζα πως είμαι σε λάθος ομάδα γιατί το ημερολόγιο έβγαζε αρχές Σεπτεμβρίου, αλλά επειδή έχω δίδυμακια θα είναι κατά πάσα πιθανότητα Αύγουστο. Εύχομαι όχι Ιούλιο! Να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη κι ό, τι χρειαστείς εδώ είμαστε!

Κορίτσια γειά και από εμένα! Πρώτη φορα γράφω στην ομάδα πάρα το ότι σας διαβάζω χρόνια! Και εγώ είμαι στην ομάδα των μωρών του Σεπτεμβρίου, μου έδωσε ΠΗΤ 06. Σεπτεμβρη αλλά επειδή θα κανω καισαρικη θα γεννησω πρώτα ο Θεός τέλη Αυγούστου! Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας κορίτσια, είναι τόσο όμορφο να μην νιώθεις μόνη σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Maggy22 είπε:

Καλησπέρα σας!!

Και εγώ πήγα χθες για εξετάσεις..καμπύλη σακχάρου κλπ...Θα βγουν Δευτέρα! Αγχώθηκα όμως τώρα με αυτά που διαβάζω από εσάς..αν και εγώ κάνω ήδη απέχω από τα φαγητά που αναφέρετε γιατί δε τρώω γλουτένη κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης..οπότε όλα τα ωραία ήδη δε τα τρώω..τρώω σπάνια δηλ. όταν μου σπάνε τελείως τα νεύρα..

Είχα και υπέρηχο αρχές της βδομάδας και όλα ήταν μια χαρά..είδα ένα μικρό ανθρωπάκι να κουνιέται!!! 

Αυχενική έχετε κλείσει?

Ναι έκλεισα 23 Φλεβάρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω με αγχώσατε με τις εξετάσεις και την καμπύλη ζαχάρου…. Εγώ ειμαι χορτοφάγος και ζω αποκλειστικα με υδατάνθρακες και λαχανικά 😭😭😭

δεν μου έχει γράψει ακόμη σχετική εξέταση

προς το παρόν το μόνο πρόβλημα που έχουμε είναι ο αιματοκρίτης μου… μέσα σε ενα μήνα έπεσε από 41 σε 35 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sophie85 είπε:

Κορίτσια γειά και από εμένα! Πρώτη φορα γράφω στην ομάδα πάρα το ότι σας διαβάζω χρόνια! Και εγώ είμαι στην ομάδα των μωρών του Σεπτεμβρίου, μου έδωσε ΠΗΤ 06. Σεπτεμβρη αλλά επειδή θα κανω καισαρικη θα γεννησω πρώτα ο Θεός τέλη Αυγούστου! Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας κορίτσια, είναι τόσο όμορφο να μην νιώθεις μόνη σου! 

Καλώς όρισες! αχ και εγώ κάπως έτσι..καισαρική και μακάρι να είναι έστω τον Αύγουστο αν όχι αρχές σεπτεμβρίου!εύχομαι να πάνε όλα καλά.😄καμία δεν είναι μόνη !!!και πραγματικά το φόρουμ είναι πάρα πολύ βοηθητικό !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η blueheart είπε:

Πωπω με αγχώσατε με τις εξετάσεις και την καμπύλη ζαχάρου…. Εγώ ειμαι χορτοφάγος και ζω αποκλειστικα με υδατάνθρακες και λαχανικά 😭😭😭

δεν μου έχει γράψει ακόμη σχετική εξέταση

προς το παρόν το μόνο πρόβλημα που έχουμε είναι ο αιματοκρίτης μου… μέσα σε ενα μήνα έπεσε από 41 σε 35 

Βρε κορίτσια μην αγχώνεστε 😊 δεν σημαίνει επειδή έχουμε θέμα εμείς με το ζάχαρο ότι θα έχετε όλες αλίμονο 🙂 εμείς κάναμε από νωρίς την καμπύλη επειδή όταν κάναμε τον πρώτο έλεγχο ήταν λίγο τσιμπημένο δεν είναι κάτι που δεν μπορεί να ρυθμιστεί λίγο την διατροφή μας θα προσέχουμε και όλα καλά ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η blueheart είπε:

Πωπω με αγχώσατε με τις εξετάσεις και την καμπύλη ζαχάρου…. Εγώ ειμαι χορτοφάγος και ζω αποκλειστικα με υδατάνθρακες και λαχανικά 😭😭😭

δεν μου έχει γράψει ακόμη σχετική εξέταση

προς το παρόν το μόνο πρόβλημα που έχουμε είναι ο αιματοκρίτης μου… μέσα σε ενα μήνα έπεσε από 41 σε 35 

Πίστεψέ με σε νιώθω! Κι εγώ χορτοφάγος! Για αυτό προβληματίστηκα αρκετά με τις επιλογές που έχω . Αλλά εντάξει με καθησύχασαν τα κορίτσια! Εγώ ευτυχώς αιματοκρίτη έχω μια χαρά και όλα τα υπόλοιπα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η eirini55 είπε:

λυπάμαι πολύ..δεν ήταν και στην πολύ αρχή της εγκυμοσύνης σου καμία απ΄τις 3φορές...μη το βάζεις κάτω..ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ.ελπίζω ο γιατρός να σε ενθαρρύνει.κι εγω είχα κάποια ινωμυώματα(από πολύ μικρή ηλικία) τα έχω καθαρίσει,πρόσφατα κ εναν πολύποδα...ίδωμεν..

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου και για σένα να πάνε όλα καλά!!! Το ινωμύωμα το έχω καθαρίσει με το νέο γιατρό (άλλαξα καθώς η πρώτη γιατρός που είχα θεωρώ ότι έκανε αστοχίες) και ελπίζω ότι όλα θα πάβε καλά κάποια στιγμή! Ο γιατρός είναι ενθαρρυντικός και μου λέει να έχω πίστη και υπομονή, καθώς ιατρικά για τη μήτρα δεν γίνεται κάτι. Οπότε και εγώ ζω με την ελπίδα και εύχομαι να φτάσω ξανά σε σημείο τέτοιο ώστε να κάνω έγκαιρα περίδεση κάτι που έπρεπε να γίνει και στην πρώτη κύηση αλλά η γιατρός δεν το είπε ποτέ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kaounmar είπε:

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου και για σένα να πάνε όλα καλά!!! Το ινωμύωμα το έχω καθαρίσει με το νέο γιατρό (άλλαξα καθώς η πρώτη γιατρός που είχα θεωρώ ότι έκανε αστοχίες) και ελπίζω ότι όλα θα πάβε καλά κάποια στιγμή! Ο γιατρός είναι ενθαρρυντικός και μου λέει να έχω πίστη και υπομονή, καθώς ιατρικά για τη μήτρα δεν γίνεται κάτι. Οπότε και εγώ ζω με την ελπίδα και εύχομαι να φτάσω ξανά σε σημείο τέτοιο ώστε να κάνω έγκαιρα περίδεση κάτι που έπρεπε να γίνει και στην πρώτη κύηση αλλά η γιατρός δεν το είπε ποτέ! 

κι εγώ αυτό ήθελα να σε ρωτήσω γιατί δεν έγινε περίδεση.εμένα ο γιατρός εξ αρχής μου έχει πει να παίρνω διάφορα φάρμακα προληπτικά καθ΄ως κ αντπηκτικές λ΄ογω ξεκούρασης..κι μου είπε πως αν χρειαστεί θα κάνουμε και περίδεση..οπότε ναι πιστεύω πως υπάρχει ελπίδα και για εμάς!αν κ εγω αγχώνομαι κάποιες φορές..εμένα με βοήθησε πιστεύω και η σαλπιγγοφραφία..θετική σκέψη και προχωράμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η eirini55 είπε:

κι εγώ αυτό ήθελα να σε ρωτήσω γιατί δεν έγινε περίδεση.εμένα ο γιατρός εξ αρχής μου έχει πει να παίρνω διάφορα φάρμακα προληπτικά καθ΄ως κ αντπηκτικές λ΄ογω ξεκούρασης..κι μου είπε πως αν χρειαστεί θα κάνουμε και περίδεση..οπότε ναι πιστεύω πως υπάρχει ελπίδα και για εμάς!αν κ εγω αγχώνομαι κάποιες φορές..εμένα με βοήθησε πιστεύω και η σαλπιγγοφραφία..θετική σκέψη και προχωράμε!

Η πρώτη γιατρός που είχα δεν έδωσε κάποια ιδιαίτερη σημασία για αυτό κιόλας τη άλλαξα! Ο γιατρός που έχω τώρα δεν μπορώ να πω με έχει ενημερώσει εξ αρχής για όλα όπως και για το τι να προσέχω απλά ήμουν άτυχη και δεν πρόλαβα να φτάσω σε εβδομάδα που θα κάναμε περίδεση! Ελπίζω να γυρίσει η τύχη και να τα καταφέρω! Να προσέχεις και όλα να πάνε καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η kaounmar είπε:

Η πρώτη γιατρός που είχα δεν έδωσε κάποια ιδιαίτερη σημασία για αυτό κιόλας τη άλλαξα! Ο γιατρός που έχω τώρα δεν μπορώ να πω με έχει ενημερώσει εξ αρχής για όλα όπως και για το τι να προσέχω απλά ήμουν άτυχη και δεν πρόλαβα να φτάσω σε εβδομάδα που θα κάναμε περίδεση! Ελπίζω να γυρίσει η τύχη και να τα καταφέρω! Να προσέχεις και όλα να πάνε καλά!!!

Κορίτσια χαίρομαι πολύ για τα νέα σας!! Τα σπορακια μας μεγαλώνουν κι έχουν γίνει σαν μικρά φρουτάκια! Έκλεισα κι εγώ αυχενική διαφάνεια μέσα Φεβρουαρίου. Τα μωράκια προχωράνε καλά κι άρχισα να ελαττωνω σιγά σιγά τα φάρμακα. Μόνο η προγεστερόνη δεν ανεβαίνει και μας ταλαιπωρεί οπότε συνεχίζω τις ενέσεις.

Αυτό με τη διατροφή είναι ένα θέμα. Εγώ έχω πάλι εξέτασεις 14/2. Μου είπε ο ενδοκρινολόγος αν έχει ρυθμιστεί το ζάχαρο με τη διατροφή είμαστε οκ. Να σας πω την αλήθεια μακαρονια ολικής και ψωμακι δεν έτρωγα πριν αλλά τα συνηθίσα. Τρώω και σαλάτες για να χορταινω κυρίως επειδή η πεινα κορίτσια είναι μεγάλη κι είχα συνηθίσει να τρώω καμία φετουλα μαρμελάδα ή κανένα μπισκοτάκι και τώρα πρέπει να τα ξεχάσω αυτά. Εμένα με βοηθάει πολύ που αγαπώ τα γαλακτοκομικά και μου είπε μπορώ να τρώω όσο θέλω γιαούρτι, γάλα, τυράκι ακόμη και βούτυρο. Γενικά με τα λιπαρά δεν έχω θέμα (ακόμη).

Εύχομαι να περάσει κι αυτός ο μήνας και μετά θα μαστε ξέγνοιαστες!! Το δύσκολο κομμάτι σχεδόν πέρασε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/1/2022 at 1:10 ΜΜ, ο/η Maggy22 είπε:

Καλησπέρα σας!!

Και εγώ πήγα χθες για εξετάσεις..καμπύλη σακχάρου κλπ...Θα βγουν Δευτέρα! Αγχώθηκα όμως τώρα με αυτά που διαβάζω από εσάς..αν και εγώ κάνω ήδη απέχω από τα φαγητά που αναφέρετε γιατί δε τρώω γλουτένη κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης..οπότε όλα τα ωραία ήδη δε τα τρώω..τρώω σπάνια δηλ. όταν μου σπάνε τελείως τα νεύρα..

Είχα και υπέρηχο αρχές της βδομάδας και όλα ήταν μια χαρά..είδα ένα μικρό ανθρωπάκι να κουνιέται!!! 

Αυχενική έχετε κλείσει?

Έκλεισα και εγώ για 7/02 είμαι με σύλληψη 06/11 με βάση την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου. Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια καλά αποτελέσματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Έκλεισα και εγώ για 7/02 είμαι με σύλληψη 06/11 με βάση την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου. Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια καλά αποτελέσματα. 

Κ εγώ 8.02 την έχω! Σήμερα παρέλαβα κ τα πρώτα μου κολάν εγκυμοσυνης γιατί όλα με στενεύουν στην κοιλιά… πήρα ένα αντιντας πολύ άνετο!!! Ενθουσιάστηκα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια! 

Διαβάζω τα μηνύματα σας και παίρνω θάρρος μιας και ζούμε παρόμοιες καταστάσεις. 

Είμαι στην 12η βδομάδα και αύριο πάω για αυχενική διαφάνεια και ανυπομονώ πολύ.. 

Είναι και εμένα το ζάχαρο νηστείας ψηλό.. 103 και η ενδοκρινολογος μου είπε να το μετράω καθημερινά πριν και μετά τα γεύματα.. Πήγα και σε διαιτολόγο και μου εξήγησε ότι είναι σημαντικό να κρατήσω σε χαμηλά επίπεδα το ζάχαρο (<95 πριν το γεύμα και <140 μια ώρα μετά το γεύμα) 

Αυτό μου είπε ότι θα το πετύχω βάζοντας φυτικές ίνες σε κάθε μου γεύμα. Οι φυτικές ίνες βοηθάνε να μην ψηλώνει απότομα το ζάχαρο. Κομμένη ζάχαρη και τα γλυκά 😭Μέχρι και το μέλι μου το απαγόρευσε 🙈 Μου έβαλε στην διατροφή ολικής αλέσεως ζυμαρικά και ψωμί, αρκετά φρούτα και λαχανικά, οσπρια, λευκό κρέας, ψάρι και γάλακτοκομικα για να παίρνει ασβέστιο και το έμβρυο! 

Το θετικό είναι πως όλη αυτή η διατροφή θα είναι υπέρ και για εμένα και για το μωράκι :)

Εύχομαι σε όλες μια ήρεμη εγκυμοσύνη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Ανδριανή είπε:

Γειά σας κορίτσια! 

Διαβάζω τα μηνύματα σας και παίρνω θάρρος μιας και ζούμε παρόμοιες καταστάσεις. 

Είμαι στην 12η βδομάδα και αύριο πάω για αυχενική διαφάνεια και ανυπομονώ πολύ.. 

Είναι και εμένα το ζάχαρο νηστείας ψηλό.. 103 και η ενδοκρινολογος μου είπε να το μετράω καθημερινά πριν και μετά τα γεύματα.. Πήγα και σε διαιτολόγο και μου εξήγησε ότι είναι σημαντικό να κρατήσω σε χαμηλά επίπεδα το ζάχαρο (<95 πριν το γεύμα και <140 μια ώρα μετά το γεύμα) 

Αυτό μου είπε ότι θα το πετύχω βάζοντας φυτικές ίνες σε κάθε μου γεύμα. Οι φυτικές ίνες βοηθάνε να μην ψηλώνει απότομα το ζάχαρο. Κομμένη ζάχαρη και τα γλυκά 😭Μέχρι και το μέλι μου το απαγόρευσε 🙈 Μου έβαλε στην διατροφή ολικής αλέσεως ζυμαρικά και ψωμί, αρκετά φρούτα και λαχανικά, οσπρια, λευκό κρέας, ψάρι και γάλακτοκομικα για να παίρνει ασβέστιο και το έμβρυο! 

Το θετικό είναι πως όλη αυτή η διατροφή θα είναι υπέρ και για εμένα και για το μωράκι :)

Εύχομαι σε όλες μια ήρεμη εγκυμοσύνη!! 

 

Καλημέρα και εγώ το ίδιο έχω ξεκινήσει να μετράω το ζάχαρο στο σπίτι αλλά εμένα οι τιμές μου με έδωσε είναι το πρωί κάτω από 95 και μια ώρα μετα το φαγητό κάτω 125… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Σήμερα έκανα τις επαναληπτικές εξετάσεις ζαχάρου μετα από μια βδομάδα διατροφής και ευτυχώς έπεσε στα 85! Ανακούφιση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Μαργαρίτσ είπε:

Γεια σας κορίτσια! Σήμερα έκανα τις επαναληπτικές εξετάσεις ζαχάρου μετα από μια βδομάδα διατροφής και ευτυχώς έπεσε στα 85! Ανακούφιση! 

Μια χαρά άντε όλα καλά .τωρα κάθε πότε θα το παρακολουθεί ς ;!!αν και βέβαια εγώ δεν έχω ιδέα από αυτό ακόμα δηλαδή..ελπίζω να συνεχίσω έτσι γιατί δε μπορώ να στερούμαι πολύ το φαγητό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η eirini55 είπε:

Μια χαρά άντε όλα καλά .τωρα κάθε πότε θα το παρακολουθεί ς ;!!αν και βέβαια εγώ δεν έχω ιδέα από αυτό ακόμα δηλαδή..ελπίζω να συνεχίσω έτσι γιατί δε μπορώ να στερούμαι πολύ το φαγητό..

Θα δω τι θα μου πει ο γυναικολόγος τη Δευτέρα που έχω επίσκεψη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...