Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποκόλληση / αιμάτωμα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες/ όλους σας!

Σας παρακαλώ, αν υπαρχει ιδιο θεμα, να με παραπεμψετε με λινκ...

Ειμαι 39 ετων, εχω γραψει αρκετες φορες στο φορουμ κι εχω παρει πολυ καλες συμβουλες.

Ταλαιπωρουμαι απο καθ εξιν αποβολες. Τωρα ειμαι στην 6η εβδομαδα της τεταρτης εγκυμοσυνης μου μεσα σε ενα χρονο. Μεχρι τωρα ειχα 2 παλλινδρομες και 1 βιοχημικη κυηση. Το προβλημα μου ειναι οτι στον ηπερηχο το εμβρυο εχει μεν καρδιακη λειτουργια αλλα γυρω απο τον σακο υπαρχει ενα μεγαλο αιματωμα. Ο γιατρος μου μιλησε για αποκολληση και οτι θα πρεπει να μεινω στο κρεβατι. Μου αυξησε την προγεστερονη κι εχω επανελεγχο σε 3 μερες ωστε να δει αν εξακολουθει να ανιχνευεται καρδιακη λειτουργια... διαβαζω για τα αιματωματα στο ιντενετ και τις περισσοτερες φορες φαινεται η αποκολληση να συνοδευεται με αιμα που ρεει απο τον κολπο. Στην δικια μου ομως περιπτωση δεν εχω δει καθολου αιμα. Θα ηθελα να μου πειτε οσες εχετε παρομοια εμπειρια αν σας πηγε καλα η εγκυμοσυνη. Εγω ζω το ίδιο δραμα με την δευτερη κυηση που ειχα, οπου ουτε αιμα εφυγε απο τον κολπο, ουτε απορροφηθηκε το αιματωμα απο τον οργανισμο μου. Αντιθετα "επνιξε" τον σακο στο αιμα.

Συγγνωμη αν σας κουρασα, καθε απαντηση και παραπομπη δεκτη. Σας ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Chrisazre είπε:

Καλησπέρα σε όλες/ όλους σας!

Σας παρακαλώ, αν υπαρχει ιδιο θεμα, να με παραπεμψετε με λινκ...

Ειμαι 39 ετων, εχω γραψει αρκετες φορες στο φορουμ κι εχω παρει πολυ καλες συμβουλες.

Ταλαιπωρουμαι απο καθ εξιν αποβολες. Τωρα ειμαι στην 6η εβδομαδα της τεταρτης εγκυμοσυνης μου μεσα σε ενα χρονο. Μεχρι τωρα ειχα 2 παλλινδρομες και 1 βιοχημικη κυηση. Το προβλημα μου ειναι οτι στον ηπερηχο το εμβρυο εχει μεν καρδιακη λειτουργια αλλα γυρω απο τον σακο υπαρχει ενα μεγαλο αιματωμα. Ο γιατρος μου μιλησε για αποκολληση και οτι θα πρεπει να μεινω στο κρεβατι. Μου αυξησε την προγεστερονη κι εχω επανελεγχο σε 3 μερες ωστε να δει αν εξακολουθει να ανιχνευεται καρδιακη λειτουργια... διαβαζω για τα αιματωματα στο ιντενετ και τις περισσοτερες φορες φαινεται η αποκολληση να συνοδευεται με αιμα που ρεει απο τον κολπο. Στην δικια μου ομως περιπτωση δεν εχω δει καθολου αιμα. Θα ηθελα να μου πειτε οσες εχετε παρομοια εμπειρια αν σας πηγε καλα η εγκυμοσυνη. Εγω ζω το ίδιο δραμα με την δευτερη κυηση που ειχα, οπου ουτε αιμα εφυγε απο τον κολπο, ουτε απορροφηθηκε το αιματωμα απο τον οργανισμο μου. Αντιθετα "επνιξε" τον σακο στο αιμα.

Συγγνωμη αν σας κουρασα, καθε απαντηση και παραπομπη δεκτη. Σας ευχαριστω!

Καλησπέρα κορίτσι μου

Είμαι έγκυος για έκτη φορά στο σύνολο! Έχω γεννήσει δύο παιδάκια έχω δύο παλίνδρομες, μια βιοχημική κ τώρα είμαι έγκυος στην 33η βδομάδα. Σε κάθε εγκυμοσύνη μου έχω αποκόλληση.... σε όλες όμως!!! Ειδικά στην τωρινή δεν πιστεύαμε με τίποτα ότι θα καταφέρει να εξελιχθεί. Είχε αποκολληθεί όλος ο σάκος εκτός από ένα πολύ μικρό κομμάτι. Η ζωή του μωρού μου κυριολεκτικά κρεμόταν σε μια κλωστή κ γύρω ήταν όλο αιμάτωμα! Κ όμως.... όπως σου είπα έχω φτάσει έναν μήνα πριν να πάρω το μωράκι μου αγκαλιά!!! Πήρα κ εγώ αρκετό καιρό  προγεστερόνη. Έχει πίστη καλή μου κ μπορούν όλα να πάνε καλά. Μείνε ξαπλωμένη όσο περισσότερο μπορείς, ακολούθα τις συμβουλές του γιατρού κ σύντομα μπορεί να μην πιστεύεις στην καλή σου τύχη!!! Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά μέσα από την καρδιά μου ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου

Είμαι έγκυος για έκτη φορά στο σύνολο! Έχω γεννήσει δύο παιδάκια έχω δύο παλίνδρομες, μια βιοχημική κ τώρα είμαι έγκυος στην 33η βδομάδα. Σε κάθε εγκυμοσύνη μου έχω αποκόλληση.... σε όλες όμως!!! Ειδικά στην τωρινή δεν πιστεύαμε με τίποτα ότι θα καταφέρει να εξελιχθεί. Είχε αποκολληθεί όλος ο σάκος εκτός από ένα πολύ μικρό κομμάτι. Η ζωή του μωρού μου κυριολεκτικά κρεμόταν σε μια κλωστή κ γύρω ήταν όλο αιμάτωμα! Κ όμως.... όπως σου είπα έχω φτάσει έναν μήνα πριν να πάρω το μωράκι μου αγκαλιά!!! Πήρα κ εγώ αρκετό καιρό  προγεστερόνη. Έχει πίστη καλή μου κ μπορούν όλα να πάνε καλά. Μείνε ξαπλωμένη όσο περισσότερο μπορείς, ακολούθα τις συμβουλές του γιατρού κ σύντομα μπορεί να μην πιστεύεις στην καλή σου τύχη!!! Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά μέσα από την καρδιά μου ❤

Σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες! Να τα χαιρεσαι τα παιδακια σου και καλη λευτερια! Πολυ χαιρομαι που εξελιχθηκαν τελεια τα πραγματα... πηρες καποια απαντηση για ποιο λογο συμβαινει καθε φορα αποκολληση; Εγω απο καποιον γιατρο ακουσα οτι εχουν χρωμοσωμικες ανωμαλιες τα εμβρυα και ο οργανισμος προσπαθει να αποβαλει το κυημα... αλλα δεν με πειθει η απαντηση!

Πως τα καταφερες με 2 παιδακια να μεινεις ξαπλωμενη; Εγω εχω ενα και δεν ξερω πως θα τα βγαλω περα... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι μου!! Στον 3ο μηνα επαθα μια τεραστια αποκολληση στον σακο που θα ηταν θαυμα αν εμενε στην θεση του..Περασα 2 μηνες ακινητη στο κρεβατι,μονο τουαλετα πηγαινα κι αυτο μετα απο εναν μηνα απο οταν το εμαθα..Η μονη διαφορα ειναι οτι εγω ειχα απειρο αιμα,ετσι καταλαβα κιολας οτι κατι δεν πηγαινε καλα,αλλα καθολου πονο..

Με πιστη,ελπιδα κι υπομονη πηγαν ολα καλα! Λογικα αν εχεις εσωτερικο αιματωμα αυτο με καποιο τροπο δεν πρεπει να απορροφηθει απο δεν "βγαινει";

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Chrisazre είπε:

Σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες! Να τα χαιρεσαι τα παιδακια σου και καλη λευτερια! Πολυ χαιρομαι που εξελιχθηκαν τελεια τα πραγματα... πηρες καποια απαντηση για ποιο λογο συμβαινει καθε φορα αποκολληση; Εγω απο καποιον γιατρο ακουσα οτι εχουν χρωμοσωμικες ανωμαλιες τα εμβρυα και ο οργανισμος προσπαθει να αποβαλει το κυημα... αλλα δεν με πειθει η απαντηση!

Πως τα καταφερες με 2 παιδακια να μεινεις ξαπλωμενη; Εγω εχω ενα και δεν ξερω πως θα τα βγαλω περα... 

 

Δεν νομίζω να ισχύει πως συμβαίνει λόγω χρωμοσωμικών ανομαλιών.... οι παλίνδρομες ναι, ίσως.... αν ήταν όμως αυτός ο λόγος σημαίνει πως τα παιδάκια μου που γέννησα θα είχαν τέτοια θέματα, αφού κ σε εκείνα είχα αποκόλληση κ δώξα τω θεώ δεν υπάρχει κάτι τέτοιο! Δεν έχω πάρει απάντηση είναι η αλήθεια, το αποδίδω στο ότι κάποιοι οργανισμοί είναι πιο δυνατοί να κρατήσουν μια εγκυμοσύνη κ κάποιοι άλλοι όχι... εμείς μάλλον είμαστε στη δεύτερη περίπτωση! Όσο για το πώς έμεινα ξαπλωμένη, όντως είναι πολύ δύσκολο με δύο παιδιά, σε κάποια φάση είχα βοήθεια από την αδερφή μου, αλλά δυστυχώς δεν ήταν συνέχεια γιατί σπουδάζει, προσπαθούσα να απασχολώ τα παιδιά στο σαλόνι που ήμουν κ εγώ στον καναπέ, όσο για την καθαριότητα του σπιτιού..... ΟΥΤΕ ΚΑΝ. Δεν με ενδιέφερε ότι κ αν γινόταν γύρω μου, ήθελα να έχουν μόνο φαγητό τα παιδιά, οπότε αν μπορούσε κάποια από μαμά-πεθερά καλώς, αν όχι κάτι έτοιμο ή κάτι πάρα πολύ εύκολο να φτιαχτεί.

Έχεις κάποιον που θα μπορούσε να σε βοηθήσει το πρώτο διάστημα? Πόσο χρονών είναι το παιδάκι σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofia86 είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου!! Στον 3ο μηνα επαθα μια τεραστια αποκολληση στον σακο που θα ηταν θαυμα αν εμενε στην θεση του..Περασα 2 μηνες ακινητη στο κρεβατι,μονο τουαλετα πηγαινα κι αυτο μετα απο εναν μηνα απο οταν το εμαθα..Η μονη διαφορα ειναι οτι εγω ειχα απειρο αιμα,ετσι καταλαβα κιολας οτι κατι δεν πηγαινε καλα,αλλα καθολου πονο..

Με πιστη,ελπιδα κι υπομονη πηγαν ολα καλα! Λογικα αν εχεις εσωτερικο αιματωμα αυτο με καποιο τροπο δεν πρεπει να απορροφηθει απο δεν "βγαινει";

Να σου ζήσει το παιδάκι σου! Κ εμένα που δεν είχα καθόλου αιμορραγία άργησε αρκετό καιρό να απορροφηθεί κ να "κολλήσει" ξανά ο σάκος... ίσως στις εβδομάδες που σταματούσαν οι εγκυμοσύνες της να μην προλάβαινε να συμβεί αυτή η "διόρθωση" 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Froufro το δικο μου ειναι 6 ετων και προς το παρον ειμαι στης πεθερας μου. Εδω εχω ευτυχως βοηθεια...

Περιμενω τον υπερηχο του Σαββατου με αγωνια για την εξελιξη... 

Αποφασισα να μεινω στο κρεβατι και να σηκωνομαι μονο για τουαλετα και φαγητο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia86 ευχαριστω για την απαντηση! Μου εξηγησε μια πολυ ευγενικη γοατρος στο νοσοκομειο οτι τα αιματωματα αναλογα που ειναι ισως αιμορραγησουν. Δηλαδη σε οσα ειναι χαμηλα το αιμα βρισκει διεξοδο και βγαινει. Σε οσα ομως ειναι ψηλα (οπως το δικο μου) δεν βγαινει το αιμα προς τα εξω. Το αισιοδοξο σεναριο ειναι να το απορροφησει ο οργανισμος μου. Σε αυτο ευχομαι και προσευχομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Chrisazre είπε:

@Froufro το δικο μου ειναι 6 ετων και προς το παρον ειμαι στης πεθερας μου. Εδω εχω ευτυχως βοηθεια...

Περιμενω τον υπερηχο του Σαββατου με αγωνια για την εξελιξη... 

Αποφασισα να μεινω στο κρεβατι και να σηκωνομαι μονο για τουαλετα και φαγητο...

Τέλεια κορίτσι μου! Αυτό να κάνεις!!! Το καλό είναι ότι το παιδάκι σου είναι σε συνεννοήσιμη ηλικία... Κ εμένα ο μεγάλος είναι 7 κ ο γλυκός μου προσπαθεί πάντα να με βοηθάει όσο περισσότερο μπορεί, τώρα που πια κάνω όλες τις δουλειές κανονικά, όταν έχω πλυμένα ρούχα για παράδειγμα, θέλει να έρχεται εκείνος να βγάζει την λεκάνη για να τα απλώσω! Μείνε όπου έχεις βοήθεια κ μην κάνεις απολύτως τίποτα!!! Θα περιμένω μαζί σου τα νέα. Εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά!!! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/12/2021 at 7:18 ΜΜ, ο/η Chrisazre είπε:
στις On 16/12/2021 at 12:17 ΜΜ, ο/η Froufro είπε:

Τέλεια κορίτσι μου! Αυτό να κάνεις!!! Το καλό είναι ότι το παιδάκι σου είναι σε συνεννοήσιμη ηλικία... Κ εμένα ο μεγάλος είναι 7 κ ο γλυκός μου προσπαθεί πάντα να με βοηθάει όσο περισσότερο μπορεί, τώρα που πια κάνω όλες τις δουλειές κανονικά, όταν έχω πλυμένα ρούχα για παράδειγμα, θέλει να έρχεται εκείνος να βγάζει την λεκάνη για να τα απλώσω! Μείνε όπου έχεις βοήθεια κ μην κάνεις απολύτως τίποτα!!! Θα περιμένω μαζί σου τα νέα. Εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά!!! ❤

 

Τωρα επεστρεψα απο τον γιατρο... το αιματωμα συρρικνωθηκε αλλα το εμβρυο παλλινδρομησε... ειμαι σε απογνωση... Μετα την τριτη αποβολη εκανα πληρη ελεγχο θρομβοφιλιας (αρνητικος) και εχω κανει εξετασεις σε ρευματολογο & ενδοκρινολογο. Παραλληλα επαιρνα σαλοσπιρ και ηπαρινες για "υποψια μαιευτικου αντιφωσφολιπιδικου συνδρομου"... εχω παει σε 4 γυναικολογους!!! Ο καθε ενας μου λεει κατι διαφορετικο... Δεν περιμενα ειλικρινα να κανω και τεταρτη αποβολη... μου εχει στοιχησει πολυ και κυριως ψυχολογικα. Μπορεσα να κανω ενα παιδι χωρις προβληματα πριν 6 χρονια και τωρα δεν μπορω... και δεν ξερω πλεον που να στραφω για βοηθεια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Chrisazre είπε:

Τωρα επεστρεψα απο τον γιατρο... το αιματωμα συρρικνωθηκε αλλα το εμβρυο παλλινδρομησε... ειμαι σε απογνωση... Μετα την τριτη αποβολη εκανα πληρη ελεγχο θρομβοφιλιας (αρνητικος) και εχω κανει εξετασεις σε ρευματολογο & ενδοκρινολογο. Παραλληλα επαιρνα σαλοσπιρ και ηπαρινες για "υποψια μαιευτικου αντιφωσφολιπιδικου συνδρομου"... εχω παει σε 4 γυναικολογους!!! Ο καθε ενας μου λεει κατι διαφορετικο... Δεν περιμενα ειλικρινα να κανω και τεταρτη αποβολη... μου εχει στοιχησει πολυ και κυριως ψυχολογικα. Μπορεσα να κανω ενα παιδι χωρις προβληματα πριν 6 χρονια και τωρα δεν μπορω... και δεν ξερω πλεον που να στραφω για βοηθεια....

Αχ κορίτσι μου κ σε είχα στο μυαλό μου, περίμενα να στείλεις.... Λυπάμαι πάρα πολύ ειλικρινά, ξέρω πώς ότι κ να σου πω είναι λίγο 🥺 μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι για εσένα. Το μόνο που μπορώ είναι αν θες να σε στείλω κ στη δική μου γιατρό. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να σε βοηθήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Chrisazre είπε:

Τωρα επεστρεψα απο τον γιατρο... το αιματωμα συρρικνωθηκε αλλα το εμβρυο παλλινδρομησε... ειμαι σε απογνωση... Μετα την τριτη αποβολη εκανα πληρη ελεγχο θρομβοφιλιας (αρνητικος) και εχω κανει εξετασεις σε ρευματολογο & ενδοκρινολογο. Παραλληλα επαιρνα σαλοσπιρ και ηπαρινες για "υποψια μαιευτικου αντιφωσφολιπιδικου συνδρομου"... εχω παει σε 4 γυναικολογους!!! Ο καθε ενας μου λεει κατι διαφορετικο... Δεν περιμενα ειλικρινα να κανω και τεταρτη αποβολη... μου εχει στοιχησει πολυ και κυριως ψυχολογικα. Μπορεσα να κανω ενα παιδι χωρις προβληματα πριν 6 χρονια και τωρα δεν μπορω... και δεν ξερω πλεον που να στραφω για βοηθεια....

Λυπάμαι πολύ που δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη σου. Σε νιώθω όσο δεν μπορείς να φανταστείς. Πριν 6 χρόνια παρά δύο μήνες έκανα και εγώ το πρώτο μου παιδάκι. Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο έχω τρεις ατυχείς εγκυμοσύνες. Προχθές έμαθα πως και εμένα πάλι παλινδρομησε. Τρίτη μπαίνω για απόξεση για ακόμα μια φορά και φοβάμαι όσο δεν μπορείς να φανταστείς. Και εγώ έχω κάνει ότι έλεγχο υπάρχει και δεν είχα κάτι. Θα στείλω καρυότυπο εμβρύου μήπως δείξει κάτι αυτή τη φορά.

Ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και σε τι άλλο γιατρό να πάω. Έχω άρχισει να ανησυχώ πως κάτι σοβαρό έχω και δεν φαίνεται στις εξετάσεις και για αυτό δεν μπορώ να κρατήσω κάποιο μωρό μέσα μου.

Σφιξε τα δόντια σου κορίτσι μου. Είναι πολύ δύσκολο και ο περίγυρος μας συνήθως δεν καταλαβαίνει πως νιώθουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Froufro σε ευχαριστω και πσλι για την κατανοηση και την απαντηση! Μενω στην Κρητη, οποτε δεν ξερω αν εξυπηρετει η δικη σου γιατρος... ομως μου εδωσες θαρρος κι ελπιδα! Να εισαι καλα!

 

@ΜαρίαΔημήτρης λυπαμαι που σου συνεβη κι εσενα αυτο! Ειναι πραγματικα πολυ ψυχοφθορο... μερικες φορες σκεφτομαι οτι ειναι θαυμα που εχουμε το παιδακι μας και αντλω δυναμη απο αυτο... Γιατι θα κανεις αποξεση; Εμενα μου ειπαν να παρω (ξανα) χαπι. Θα το κανω στο νοσοκομειο γιατι την τελευταια φορα το πηρα μονη μου στο σπιτι και ηταν πολυ δραματικη εμπειρια... Ρωτησα κι αλλους γιατρους για να στειλω κι εγω καρυοτυπο εμβρυου και η απαντηση που πηρα ηταν οτι θα μπλεξω σε εναν φαυλο κυκλο που δεν εχει αρχη και τελος... Ακομη κι αν δειξει χρωμοσωμικη ανωμσλια στο εμβρυο πως θα βοηθησει εμενα σε μελλοντικη εγκυμοσυνη; Εννοω οτι τα προηγουμενα εμβρυα ισως να μην ειχαν τιποτα! Θα βοηθουσε αν ισως εστελνα και τα προηγουμενα προϊοντα αποβολης για να οδηγηθω μετα σε εξωσωματικη;;; Αλλα ακομη κι η εξωσωματικη δεν εγγυαται 100% οτι τα εμβρυα ειναι απολυτως υγιη... Εχω μπερδευτει με αυτο το θεμα... Τωρα μου ειπαν να ξεκινησω μια θεραπεια με ενδομητριες εγχυσεις αντιβιωτικων και μετα Valtrex (αν το γραφω καλα.... Ειναι αντιϊικο φαρμακο). Κι ο θεος βοηθος! Στην Αθηνα μου ειπαν για ενα κεντρο που εξειδικευεται σε καθ'εξιν αποβολες και σκεφτομαι να κανω μια συνεδρια skype...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Chrisazre είπε:

@Froufro σε ευχαριστω και πσλι για την κατανοηση και την απαντηση! Μενω στην Κρητη, οποτε δεν ξερω αν εξυπηρετει η δικη σου γιατρος... ομως μου εδωσες θαρρος κι ελπιδα! Να εισαι καλα!

 

@ΜαρίαΔημήτρης λυπαμαι που σου συνεβη κι εσενα αυτο! Ειναι πραγματικα πολυ ψυχοφθορο... μερικες φορες σκεφτομαι οτι ειναι θαυμα που εχουμε το παιδακι μας και αντλω δυναμη απο αυτο... Γιατι θα κανεις αποξεση; Εμενα μου ειπαν να παρω (ξανα) χαπι. Θα το κανω στο νοσοκομειο γιατι την τελευταια φορα το πηρα μονη μου στο σπιτι και ηταν πολυ δραματικη εμπειρια... Ρωτησα κι αλλους γιατρους για να στειλω κι εγω καρυοτυπο εμβρυου και η απαντηση που πηρα ηταν οτι θα μπλεξω σε εναν φαυλο κυκλο που δεν εχει αρχη και τελος... Ακομη κι αν δειξει χρωμοσωμικη ανωμσλια στο εμβρυο πως θα βοηθησει εμενα σε μελλοντικη εγκυμοσυνη; Εννοω οτι τα προηγουμενα εμβρυα ισως να μην ειχαν τιποτα! Θα βοηθουσε αν ισως εστελνα και τα προηγουμενα προϊοντα αποβολης για να οδηγηθω μετα σε εξωσωματικη;;; Αλλα ακομη κι η εξωσωματικη δεν εγγυαται 100% οτι τα εμβρυα ειναι απολυτως υγιη... Εχω μπερδευτει με αυτο το θεμα... Τωρα μου ειπαν να ξεκινησω μια θεραπεια με ενδομητριες εγχυσεις αντιβιωτικων και μετα Valtrex (αν το γραφω καλα.... Ειναι αντιϊικο φαρμακο). Κι ο θεος βοηθος! Στην Αθηνα μου ειπαν για ενα κεντρο που εξειδικευεται σε καθ'εξιν αποβολες και σκεφτομαι να κανω μια συνεδρια skype...

Λυπάμαι πολύ για τις ατυχείς εγκυμοσύνες σου.

Έχω δυο παλίνδρομες στο ενεργητικό μου από εξωσωματική χωρίς να υπάρχει παιδάκι άλλο.

Θα σου προτείνω να ανέβεις Αθήνα στο δημόσιο νοσοκομείο Έλενα στο τμήμα καθεξιν αποβολών. Το  τμήμα απαρτίζεται από αιματολόγους / ανοσολόγους και διερευνούν όλες τις αιτίες που μπορεί να οδηγήσουν σε αποβολές και μπορεί να οφείλονται σε αιματολογικούς ή ανοσολογικούς λόγους. Επίσης γίνεται έλεγχος στην μήτρα και στον ανδρικό παράγοντα αν χρειαστεί. Αν κρίνουν απαραίτητο σε στέλνουν στο ενδοκρινολογικό του νοσοκομείου για περεταίρω έλεγχο. Όλες οι εξετάσεις γίνονται δωρεάν εντός του νοσοκομείου γλυτώνεις πολλά χρήματα γιατί είναι ακριβές αλλά το πιο σημαντικό αξιολογούνται από τις κατάλληλες ειδικότητες. Όταν τα καταφέρεις με το καλό και αν υπάρχει λόγος έχεις παρακολούθηση από εκεί εφόσον υπάρχει ο φάκελος σου.

Επειδή είσαι επαρχία και το να κλείσεις ραντεβού είναι αρκετά δύσκολο λόγω κοβιντ είναι περιορισμένα τα ραντεβού θα σου έλεγα να στείλεις ένα mail εδώ  rsa-clinic@hospital-elena.gr εξηγώντας το ιστορικό σου και το ότι είσαι Κρήτη για να σε καθοδηγήσουν.

Σου στέλνω και το link του τμήματος

https://www.hospital-elena.gr/medical-services/eidikes-ypiresies/iatreio-elegxou-apovolon

Καλή επιτυχία να χαίρεσαι το παιδάκι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι μου! Συμφωνώ απόλυτα με ότι σου είπε η @BlackCat Κ εγώ  από νησί είμαι αλλά η γιατρός μου είναι στην Αθήνα, τώρα που είμαι έγκυος φαντάσου ανεβαίνω μια φορά τον μήνα να με παρακολουθεί γιατί δεν θέλω άλλον! Αν έχεις την δυνατότητα να κάνεις αυτό το ταξίδι καλώς... αλλιώς ξεκινά όπως είπες με την συνεδρία Skype κ το βλέπεις. 

Εύχομαι περαστικά κ σύντομα να βρεις την λύση για να έχεις ακόμα ένα μικρούλι στην αγκαλιά σου ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Chrisazre είπε:

@Froufro σε ευχαριστω και πσλι για την κατανοηση και την απαντηση! Μενω στην Κρητη, οποτε δεν ξερω αν εξυπηρετει η δικη σου γιατρος... ομως μου εδωσες θαρρος κι ελπιδα! Να εισαι καλα!

 

@ΜαρίαΔημήτρης λυπαμαι που σου συνεβη κι εσενα αυτο! Ειναι πραγματικα πολυ ψυχοφθορο... μερικες φορες σκεφτομαι οτι ειναι θαυμα που εχουμε το παιδακι μας και αντλω δυναμη απο αυτο... Γιατι θα κανεις αποξεση; Εμενα μου ειπαν να παρω (ξανα) χαπι. Θα το κανω στο νοσοκομειο γιατι την τελευταια φορα το πηρα μονη μου στο σπιτι και ηταν πολυ δραματικη εμπειρια... Ρωτησα κι αλλους γιατρους για να στειλω κι εγω καρυοτυπο εμβρυου και η απαντηση που πηρα ηταν οτι θα μπλεξω σε εναν φαυλο κυκλο που δεν εχει αρχη και τελος... Ακομη κι αν δειξει χρωμοσωμικη ανωμσλια στο εμβρυο πως θα βοηθησει εμενα σε μελλοντικη εγκυμοσυνη; Εννοω οτι τα προηγουμενα εμβρυα ισως να μην ειχαν τιποτα! Θα βοηθουσε αν ισως εστελνα και τα προηγουμενα προϊοντα αποβολης για να οδηγηθω μετα σε εξωσωματικη;;; Αλλα ακομη κι η εξωσωματικη δεν εγγυαται 100% οτι τα εμβρυα ειναι απολυτως υγιη... Εχω μπερδευτει με αυτο το θεμα... Τωρα μου ειπαν να ξεκινησω μια θεραπεια με ενδομητριες εγχυσεις αντιβιωτικων και μετα Valtrex (αν το γραφω καλα.... Ειναι αντιϊικο φαρμακο). Κι ο θεος βοηθος! Στην Αθηνα μου ειπαν για ενα κεντρο που εξειδικευεται σε καθ'εξιν αποβολες και σκεφτομαι να κανω μια συνεδρια skype...

Θα κάνω απόξεση γιατί είναι σχηματισμένο κανονικά. Χεράκια ποδαράκια όλα. Σταμάτησε η καρδιά στην 9η εβδομάδα. Θα στείλω καρυότυπο γιατί από την δική μου μεριά έχω κάνει όλες τις εξετάσεις. Να δούμε αν είναι χρωμοσωματικη ανωμαλία ή χρειάζεται να ελέγξω εκ νέου κάτι σε εμένα. Πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό. Είναι η δεύτερη απόξεση μέσα σε 6 μήνες και φοβάμαι μην γίνε και καμία στραβή και πάθω κάτι. 

Ειλικρινά δεν ξέρω αν έχω το κουράγιο να ξαναπροσπαθήσω για δεύτερο παιδάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/12/2021 at 4:06 ΜΜ, ο/η Chrisazre είπε:

Τωρα επεστρεψα απο τον γιατρο... το αιματωμα συρρικνωθηκε αλλα το εμβρυο παλλινδρομησε... ειμαι σε απογνωση... Μετα την τριτη αποβολη εκανα πληρη ελεγχο θρομβοφιλιας (αρνητικος) και εχω κανει εξετασεις σε ρευματολογο & ενδοκρινολογο. Παραλληλα επαιρνα σαλοσπιρ και ηπαρινες για "υποψια μαιευτικου αντιφωσφολιπιδικου συνδρομου"... εχω παει σε 4 γυναικολογους!!! Ο καθε ενας μου λεει κατι διαφορετικο... Δεν περιμενα ειλικρινα να κανω και τεταρτη αποβολη... μου εχει στοιχησει πολυ και κυριως ψυχολογικα. Μπορεσα να κανω ενα παιδι χωρις προβληματα πριν 6 χρονια και τωρα δεν μπορω... και δεν ξερω πλεον που να στραφω για βοηθεια....

Λυπάμαι πάρα πολύ που το περνάς όλο αυτό... 

Έχω κι εγώ καθ'έξιν αποβολες με αιμορραγία και ο υπέρηχος δείχνει αιμάτωμα και αποκόλληση. 

Τσεκαρε ότι οντως έχεις δει τα πάντα από θρομβοφιλια..εγώ μετά από τόσα χρόνια είδα ότι έχω αρκετές γονιδιακες μεταλλάξεις θρομβοφιλιας και  επίσης έλλειψη στη πρωτεϊνη s που σχετίζεται άμεσα με τη πήξη του αίματος. Πλήρωνα αιματολογο τόσα χρόνια και δουλειά δεν έκανα! Οπότε ίσως θέλεις κι εσύ άλλου είδους αντιπηκτική αγωγη..

Επίσης τσεκαρε αν κάνεις διαβήτη κύησης από πολύ νωρίς...δες το ζάχαρο σου γενικά πως είναι... Εμένα στην 5η εβδομαδα ζάχαρο νηστείας είναι 95! Και είμαι σε κανονικά κιλά για το ύψος μου με ισορροπημένη διατροφή. 

Επειδή πέρασα από τμήμα καθ'έξιν αποβολών στο Αλεξάνδρα, το Έλενα και το Αρεταίειο σου προτείνω να πας στο Αρεταίειο! Από αυτά τα τρία θεωρώ είναι το καλύτερο τμήμα εκεί!

Πρόσφατα μου είπαν για το τμημα ανοσολογιας - ιστοσυμβατοτητας στον Ευαγγελισμό...δεν ξέρω κάτι παραπάνω ακόμα...αν θες μπορώ να σου πω όταν μάθω περισσότερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@BlackCat Σε ευχαριστω για το χρησιμο λινκ! Δεν χανω κατι να τους στειλω... αν κι εχω κανει κι εδω σε δημοσιο νοσοκομειο εξετασεις και απο τις ανοσολογικες προεκυψε υποψια για "μαιευτικο αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο"... Ο ελεγχος θρομβοφιλιας ειναι μια χαρα. Ξαναπηγα στην αιματολογο του νοσοκομειου οταν ημουν στην 5η εβδομαδα και μου εκανε επαναληπτικες.

Η @peacock μου ανέφερε τον διαβητη κύησης. Δεν τον εχω τσεκαρει... Αλλα δεν εχω ακουσει να προκαλει αποβολες. Ωστοσο θα ξαναδω την πρωτεΐνη s. Νομιζω οτι αναγραφεται και στις δικες μου εξετασεις. @peacock αν παρεις περισσοτερες πληροφοριες για τον Ευαγγελισμο, γραψε μας εδω! Πιστευω οτι ενδιαφερει κι αλλες γυναικες με παρομοιο ιστορικο... 

@ΜαρίαΔημήτρης αφου τα εχουμε καταφερει μια φορα, εχουμε ελπιδες να τα καταφερουμε και δευτερη! Να μην τα παρατησεις οσο κι αν ποναει ολο αυτο. Ξερω οτι η αποξεση "τραυματιζει" την μητρα και γι'αυτο συνιστουν οι γιατροι νεα προσπαθεια μετα απο 3 μηνες. Ομως κι εγω το ιδιο θα εκανα αν ειχα την επιλογη. Δεν ειναι λιγες οι γυναικες που συνελαβαν πιο γρηγορα μετα απο αποξεση και μαλιστα χωρις προβληματα γιατι η "επεμβαση" καθαριζει τα παντα! Εγω φοβαμαι μην εχω καποια λοιμωξη και επισης πονας σαν να γενας οταν παιρνεις το χαπι... συν του ο,τι αποβαλει ο οργανισμος το βλεπεις!  Και ολο αυτο ειναι ψυχοφθορο... 

Κοριτσια πρεπει να σκεφτομαστε θετικα γιατι και η ψυχολογια παιζει πολυ σημαντικο ρολο! Ευχομαι απο καρδιας να μην το ξαναπερασουμε ολο αυτο και συντομα να εχουμε αγκαλια το μωρακι/ μωρακια μας!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η peacock είπε:

Λυπάμαι πάρα πολύ που το περνάς όλο αυτό... 

Έχω κι εγώ καθ'έξιν αποβολες με αιμορραγία και ο υπέρηχος δείχνει αιμάτωμα και αποκόλληση. 

Τσεκαρε ότι οντως έχεις δει τα πάντα από θρομβοφιλια..εγώ μετά από τόσα χρόνια είδα ότι έχω αρκετές γονιδιακες μεταλλάξεις θρομβοφιλιας και  επίσης έλλειψη στη πρωτεϊνη s που σχετίζεται άμεσα με τη πήξη του αίματος. Πλήρωνα αιματολογο τόσα χρόνια και δουλειά δεν έκανα! Οπότε ίσως θέλεις κι εσύ άλλου είδους αντιπηκτική αγωγη..

Επίσης τσεκαρε αν κάνεις διαβήτη κύησης από πολύ νωρίς...δες το ζάχαρο σου γενικά πως είναι... Εμένα στην 5η εβδομαδα ζάχαρο νηστείας είναι 95! Και είμαι σε κανονικά κιλά για το ύψος μου με ισορροπημένη διατροφή. 

Επειδή πέρασα από τμήμα καθ'έξιν αποβολών στο Αλεξάνδρα, το Έλενα και το Αρεταίειο σου προτείνω να πας στο Αρεταίειο! Από αυτά τα τρία θεωρώ είναι το καλύτερο τμήμα εκεί!

Πρόσφατα μου είπαν για το τμημα ανοσολογιας - ιστοσυμβατοτητας στον Ευαγγελισμό...δεν ξέρω κάτι παραπάνω ακόμα...αν θες μπορώ να σου πω όταν μάθω περισσότερα. 

Καλησπέρα @peacock,θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις τα στοιχεία του αιματολογου σου. Μόλις μαζέψω το κουρέλι μου θέλω να πάρω και μια δεύτερη γνώμη από άλλον αιματολογο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Chrisazre θα μου γράψουν κάποιες εξετάσεις που αφορούν την ιστοσυμβατοτητα με τον σύζυγό (τις περιμένω σημερα- αύριο) και θα πάω στον ευαγγελισμό για να τις κάνω δωρεάν. Όταν έχω στα χέρια μου τι εξετάσεις είναι ακριβώς θα σας πω. Να σημειώσω εδώ ότι δεν έχουν να κάνουν με τα γνωστά αντιπατρικα τα οποία δεν έχουν επιστημονική ισχύ. Αν βγει πρόβλημα σε αυτές τις εξετάσεις που θα κάνω τώρα  είπαν ότι δεν υπάρχει θεραπεία και από κει κ πέρα μετά εξετάζεις εναλλακτικές....το αναφέρω γιατί κυκλοφορούν επειτηδιοι που επικαλούνται θεραπευτικά εμβόλια ακόμα και για την ιστοσυμβατοτητα....  για τον διαβήτη κύησης κι εγώ ακόμα το ψάχνω, οι πιο πολλοί γιατροί λένε ότι δεν επιρρεαζει ενώ υπάρχουν κάποιοι που ισχυρίζονται ότι προκαλεί αποκολλήσεις. Θα πάρω μηχανάκι και ταινίες από τώρα και θα ξεκινήσω μετρήσεις μετά τα γεύματα να δω τι γίνεται...

@ΜαρίαΔημήτρης θα σου στείλω μήνυμα γιατί δημόσια δε θέλω να αναφέρομαι σε ονοματα γιατρών. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρονια Πολλα! Με το καλο να φερει ο νεος χρονος μονο χαμογελα κι ο,τι μας στερησε ο προηγουμενος!

@peacock κατ'αρχην συγχαρητηρια για την τεραστια δυναμη ψυχης! Διαβασα ενα αλλο post σου και συγκινηθηκα... το θετικο ειναι οτι εισαι πολυ μικρη κι εχεις χρονο να ψαχνεις πολλες παραμετρους και να μην σταματας τις προσπαθειες... Ωστοσο απο ό,τι καταλαβα καθε φορα προκυπτει κατι καινούριο, κάτι που δεν ειχες ελεγξει οπως ο διαβητης κυησης κι εξετασεις ιστοσυμβατοτητας... Επισης μενεις εγκυος!! Κι αυτο στα θετικα το βαζω γιατι καποια στιγμη θα προχωρησει η εγκυμοσυνη και ολα αυτα θα ειναι μια κακη αναμνηση...

Για την δικη μου περιπτωση δεν ξερω αν θα βοηθουσαν οι εξετασεις του Ευαγγελισμου, καθως εχω ηδη ενα παιδακι με τον ιδιο συζυγο. 

Τα δικα μου βηματα: Εστειλα το εμβρυο που απεβαλα για μοριακο καρυοτυπο. Αυτος θα μας δειξει (ελπιζω) αν επασχε απο σοβαρες χρωμοσωμικες ανωμαλιες. Μετα θα κανω την εξεταση για μικροβιωμα (ngs) ή και υστεροσκοπηση και ξεκιναω εγχυσεις αντιβιωτικων και θεραπεια με Valtrex. Κλεινω ραντεβου με γνωστη αιματολογο στην Θεσσαλονικη (skype) για να ριξει μια φρεσκια ματια στις εξετασεις μου. Θα αναφερω και τον διαβητη κυησης για να ελεγξω κι αυτην την παραμετρο. 

Εναλλακτικα μου ανεφερε ο γυναικολογος μου και αλλη μια κλινικη στην Αθηνα - κι αν θελεις, σου στελνω πμ για να την τσεκαρεις- που ειδικευεται σε θεματα καθ' εξην αποβολων. Πληρωνεις μια απλη επισκεψη (κι αυτη μπορει να γινει μεσω skype), λες το ιστορικο σου κι ασχολουνται με την περιπτωση σου διεξοδικα. Μια γνωστη μου μετα απο 2 αποβολες με εξωσωματικη καταφερε 2 φυσικες συλληψεις και 2 επιτυχημενες εγκυμοσυνες! Δεν ξερω αν η "θεραπεια" ήταν καποιου ειδους εμβολιο, ουτε αν εκανε τα λεγομενα "αντιπατρικα", ομως κραταω το αποτελεσμα που ηταν θετικο! 

Εξ'αλλου εδω που φτασαμε... ψαχνουμε τα παντα! Εμενα αυτο που μου ειπαν ηταν οτι ισως η ποιοτητα των ωαριων μου δεν ειναι καλη (το εγραψα και πιο πανω). Σε αυτο εδω το φορουμ μου προτειναν το εξαιρετικο βιβλιο: "it starts with the egg". Εκανα βημα - βημα αυτα που ελεγε για να βελτιωσω την ποιοτητα (εχει ξεχωριστα κεφαλαια για ivf και φυσικη συλληψη) και με την σωστη διατροφη, καθημερινη ασκηση και συμπληρωματα εμεινα εγκυος σε 2 μηνες μετα την βιοχημικη που ειχα. 

Καταληγοντας, θελω να πω οτι μου προτειναν εξωσωματικη με προεμφυτευτικο αν δεν τα καταφερω ουτε στην 5η προσπαθεια. Ομως κατι μεσα μου μου λεει οτι κι εκει θα φαω τα μουτρα μου αν δεν βρω τα αιτια των αποβολων! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/12/2021 at 9:13 ΠΜ, ο/η Chrisazre είπε:

Χρονια Πολλα! Με το καλο να φερει ο νεος χρονος μονο χαμογελα κι ο,τι μας στερησε ο προηγουμενος!

@peacock κατ'αρχην συγχαρητηρια για την τεραστια δυναμη ψυχης! Διαβασα ενα αλλο post σου και συγκινηθηκα... το θετικο ειναι οτι εισαι πολυ μικρη κι εχεις χρονο να ψαχνεις πολλες παραμετρους και να μην σταματας τις προσπαθειες... Ωστοσο απο ό,τι καταλαβα καθε φορα προκυπτει κατι καινούριο, κάτι που δεν ειχες ελεγξει οπως ο διαβητης κυησης κι εξετασεις ιστοσυμβατοτητας... Επισης μενεις εγκυος!! Κι αυτο στα θετικα το βαζω γιατι καποια στιγμη θα προχωρησει η εγκυμοσυνη και ολα αυτα θα ειναι μια κακη αναμνηση...

Για την δικη μου περιπτωση δεν ξερω αν θα βοηθουσαν οι εξετασεις του Ευαγγελισμου, καθως εχω ηδη ενα παιδακι με τον ιδιο συζυγο. 

Τα δικα μου βηματα: Εστειλα το εμβρυο που απεβαλα για μοριακο καρυοτυπο. Αυτος θα μας δειξει (ελπιζω) αν επασχε απο σοβαρες χρωμοσωμικες ανωμαλιες. Μετα θα κανω την εξεταση για μικροβιωμα (ngs) ή και υστεροσκοπηση και ξεκιναω εγχυσεις αντιβιωτικων και θεραπεια με Valtrex. Κλεινω ραντεβου με γνωστη αιματολογο στην Θεσσαλονικη (skype) για να ριξει μια φρεσκια ματια στις εξετασεις μου. Θα αναφερω και τον διαβητη κυησης για να ελεγξω κι αυτην την παραμετρο. 

Εναλλακτικα μου ανεφερε ο γυναικολογος μου και αλλη μια κλινικη στην Αθηνα - κι αν θελεις, σου στελνω πμ για να την τσεκαρεις- που ειδικευεται σε θεματα καθ' εξην αποβολων. Πληρωνεις μια απλη επισκεψη (κι αυτη μπορει να γινει μεσω skype), λες το ιστορικο σου κι ασχολουνται με την περιπτωση σου διεξοδικα. Μια γνωστη μου μετα απο 2 αποβολες με εξωσωματικη καταφερε 2 φυσικες συλληψεις και 2 επιτυχημενες εγκυμοσυνες! Δεν ξερω αν η "θεραπεια" ήταν καποιου ειδους εμβολιο, ουτε αν εκανε τα λεγομενα "αντιπατρικα", ομως κραταω το αποτελεσμα που ηταν θετικο! 

Εξ'αλλου εδω που φτασαμε... ψαχνουμε τα παντα! Εμενα αυτο που μου ειπαν ηταν οτι ισως η ποιοτητα των ωαριων μου δεν ειναι καλη (το εγραψα και πιο πανω). Σε αυτο εδω το φορουμ μου προτειναν το εξαιρετικο βιβλιο: "it starts with the egg". Εκανα βημα - βημα αυτα που ελεγε για να βελτιωσω την ποιοτητα (εχει ξεχωριστα κεφαλαια για ivf και φυσικη συλληψη) και με την σωστη διατροφη, καθημερινη ασκηση και συμπληρωματα εμεινα εγκυος σε 2 μηνες μετα την βιοχημικη που ειχα. 

Καταληγοντας, θελω να πω οτι μου προτειναν εξωσωματικη με προεμφυτευτικο αν δεν τα καταφερω ουτε στην 5η προσπαθεια. Ομως κατι μεσα μου μου λεει οτι κι εκει θα φαω τα μουτρα μου αν δεν βρω τα αιτια των αποβολων! 

Δυναμη ψυχής έχουμε όλες μας, τα όρια μας διαφέρουν.. εγω είμαι πολύ κοντα στα όρια μου πλεον, καθότι μικρή μεν..κουρασμένη δε... Η ζωή είναι μικρή όπως συνηθίζω να λέω και δεν έχω σκοπό για πολύ ακομα να ασχολούμαι με τετοια... θα πρεπει καποια στιγμή να ζήσω και να χαμογελάσω... ευχομαι αυτό να το καταφερουμε όλες μας ερθει δεν ερθει το παιδί. 

Προεμφυτευτικό εχω κανει κι εγω, κποιες κοπελες τις βοηθαει..καποιες άλλες όχι.. Επειδή έχεις ήδη ένα παιδάκι πιστευω οτι για σενα ο προεμφυτευτικός θα είναι βοήθεια. 

Θα ήθελα να μου στείλεις τη κλινική που ειδικευεται σε καθ' εξιν αποβολές να κάνω μία σχετική έρευνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η peacock είπε:

Δυναμη ψυχής έχουμε όλες μας, τα όρια μας διαφέρουν.. εγω είμαι πολύ κοντα στα όρια μου πλεον, καθότι μικρή μεν..κουρασμένη δε... Η ζωή είναι μικρή όπως συνηθίζω να λέω και δεν έχω σκοπό για πολύ ακομα να ασχολούμαι με τετοια... θα πρεπει καποια στιγμή να ζήσω και να χαμογελάσω... ευχομαι αυτό να το καταφερουμε όλες μας ερθει δεν ερθει το παιδί. 

Προεμφυτευτικό εχω κανει κι εγω, κποιες κοπελες τις βοηθαει..καποιες άλλες όχι.. Επειδή έχεις ήδη ένα παιδάκι πιστευω οτι για σενα ο προεμφυτευτικός θα είναι βοήθεια. 

Θα ήθελα να μου στείλεις τη κλινική που ειδικευεται σε καθ' εξιν αποβολές να κάνω μία σχετική έρευνα. 

Επειδή δεν με αφηνει να σου στειλω πμ τσεκαρε σε παρακαλω την ιστοσελιδα:

https://locus-medicus.gr/

Εχει διαφορα προφιλ γιατρων. Εμενα μου προτειναν να μιλησω με τον Β.Τ. Βρες και παρε πληροφοριες και για αυτον.

Σε νιωθω... εγω εκλεισα ενα χρονο προσπσθειων και αισθανομαι μια τεραστια απογοητευση... ομως δεν θα τα παρατησω! Θα φτασω ως εκει που μπορω...  

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Chrisazre είπε:

Επειδή δεν με αφηνει να σου στειλω πμ τσεκαρε σε παρακαλω την ιστοσελιδα:

https://locus-medicus.gr/

Εχει διαφορα προφιλ γιατρων. Εμενα μου προτειναν να μιλησω με τον Β.Τ. Βρες και παρε πληροφοριες και για αυτον.

Σε νιωθω... εγω εκλεισα ενα χρονο προσπσθειων και αισθανομαι μια τεραστια απογοητευση... ομως δεν θα τα παρατησω! Θα φτασω ως εκει που μπορω...  

 

Ok κοριτσάκι μου το ξέρω το κέντρο αυτό και τον Β.Τ.... ευχαριστώ δε θα πάρω... 😆 

Δε θα σου πω μην απογοήτευσε, μην εγκαταλείπεις κτλ Θα σου πω ότι πρέπει να φροντίζεις τον εαυτό σου και να τον αγαπάς. ❤️😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...