Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαλοσπιρ


Kate1992

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια... η αδερφή μου έχει ελαφριάς μορφής θρομβοφιλια.... πήγα λοιπόν σε αιματολογο και γω και μ ε7πε ότι με αυτές τις μεταλλάξεις π έχει η αδερφή σου δν χρειάζεται να κάνεις κ εσύ τις ίδιες εξετάσεις...γτ αυτές καθεαυτες οι μεταλλάξεις δεν σχετίζονται αποκλειστικά με τις αποβολές π είχε....μου συνέστησε ωστόσο αν θέλω να ξεκινήσω σαλοσπιρ των 80 και τώρα στις προσπάθειες...και μόλις μάθω ότι είναι έγκυος να πάρω σαλοσπιρ των 160...

Τι λέτε κορίτσια...βοηθάει στη σύλληψη και στη γονιμότητα το σαλοσπιρ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σου !

Απ' ότι καταλαβαίνω δεν σου λέει να πάρεις σαλοσπιρ για να έχεις πιο εύκολη σύλληψη και να είσαι γόνιμη αλλά προληπτικά για να μην έχεις μια αποβολή πχ. 

Έχω κάνει και εγώ τον έλεγχο για τις μεταλλάξεις και έχω κάποιες ετερόζυγες. Απ' ότι έχω καταλάβει, αν και δεν πήγα σε αιματολογο , είμαι κι εγώ σε μια ελαφριά θρομβοφιλια ή σε έναν βαθμό επικινδυνότητας α' . 

Στην εγκυμοσύνη ούτως ή άλλως το αίμα πήζει λίγο περισσότερο απ' ότι συνήθως και σε τέτοιες περιπτώσεις σαν την δική μας είναι πιο επικίνδυνο αυτό . 

Εγώ βέβαια κάνω ενέσεις ηπαρίνης κάθε πρωί στην εγκυμοσύνη και δεν παίρνω σαλοσπιρ, μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς και διανύω τη 31 εβδομάδα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! 

Κι εγώ έχω κάνει εξετάσεις θρομβοφιλιας λόγω μια αποβολής που είχα στο παρελθόν αλλά δεν έδειξαν ότι έχω κάτι.  Ωστόσο την επόμενη φορά νπου έμαθα ότι είμαι εγκυος πήρα στο πρώτο τρίμηνο προληπτικά σαλοσπιρ και το σταμάτησα μετά την αυχενική, επίσης στην δέκατη εβδομάδα ξανά έκανα κάποιες από τις εξετάσεις για θρομβοφιλιας ξανά, γιατί σύμφωνα με τους αιματολογους μπορει σε εκείνη την εβδομάδα να παρουσιαστεί θρομβοφιλιας λόγω εγκυμοσύνης.  Αλλά όχι κατά την περίοδο των προσπαθειών! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Καλημέρα σου !

Απ' ότι καταλαβαίνω δεν σου λέει να πάρεις σαλοσπιρ για να έχεις πιο εύκολη σύλληψη και να είσαι γόνιμη αλλά προληπτικά για να μην έχεις μια αποβολή πχ. 

Έχω κάνει και εγώ τον έλεγχο για τις μεταλλάξεις και έχω κάποιες ετερόζυγες. Απ' ότι έχω καταλάβει, αν και δεν πήγα σε αιματολογο , είμαι κι εγώ σε μια ελαφριά θρομβοφιλια ή σε έναν βαθμό επικινδυνότητας α' . 

Στην εγκυμοσύνη ούτως ή άλλως το αίμα πήζει λίγο περισσότερο απ' ότι συνήθως και σε τέτοιες περιπτώσεις σαν την δική μας είναι πιο επικίνδυνο αυτό . 

Εγώ βέβαια κάνω ενέσεις ηπαρίνης κάθε πρωί στην εγκυμοσύνη και δεν παίρνω σαλοσπιρ, μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς και διανύω τη 31 εβδομάδα....

Μ είπε πως με αυτές τις εξετάσεις θα σ συνιστούσα σαλοσπιρ των 80... (λππρω ν πάρω και στις προσπάθειες γιατί βοηθάει στη σύλληψη μ ειπε) μόλις μάθω ότι είμαι έγκυος αυξανω τη δόση σε σαλοσπιρ των 160,κάνουμε 6η με 8η εβδομάδα έναν ανοσολογικής έλεγχο,κ αυχενικη διαφάνεια όταν θ ναι και αν δούμε ότι δν πάει καλά τότε θα αρχίσουμε ενέσεις ηπαρινης....

Κ η αδερφή μου έχει μεταλλάξεις σε 3 γονίδια αλλά είναι δευτερεύουσα σημασίας και είναι και ετεροζυγωτης..

Όντως βοηθάει το σαλοσπιρ στη σύλληψη και στη γονιμότητα...γενικά είμαι κατά των φαρμάκων για αυτό κ ρωταω τη γνώμη σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Kate1992 είπε:

Μ είπε πως με αυτές τις εξετάσεις θα σ συνιστούσα σαλοσπιρ των 80... (λππρω ν πάρω και στις προσπάθειες γιατί βοηθάει στη σύλληψη μ ειπε) μόλις μάθω ότι είμαι έγκυος αυξανω τη δόση σε σαλοσπιρ των 160,κάνουμε 6η με 8η εβδομάδα έναν ανοσολογικής έλεγχο,κ αυχενικη διαφάνεια όταν θ ναι και αν δούμε ότι δν πάει καλά τότε θα αρχίσουμε ενέσεις ηπαρινης....

Κ η αδερφή μου έχει μεταλλάξεις σε 3 γονίδια αλλά είναι δευτερεύουσα σημασίας και είναι και ετεροζυγωτης..

Όντως βοηθάει το σαλοσπιρ στη σύλληψη και στη γονιμότητα...γενικά είμαι κατά των φαρμάκων για αυτό κ ρωταω τη γνώμη σας

Και εγω παίρνω σαλοσπιρ των 80. Το σαλοσπιρ βοηθάει στην καλύτερη αιμάτωση της μήτρας και ίσως έτσι βοηθάει στην εμφύτευση. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης το σαλοσπιρ βοηθάει το έμβρυο, ενώ οι ενέσεις ηπαρινης την έγκυο από τυχόν θρομβοφιλια.  Άρα το σαλοσπιρ και η ηπαρινη δρουν συνεργατικα. Το ένα δεν αντικαθιστά το άλλο.

Αυτά μου τα είπε αιματολογος και ρευματολογος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Μ είπε πως με αυτές τις εξετάσεις θα σ συνιστούσα σαλοσπιρ των 80... (λππρω ν πάρω και στις προσπάθειες γιατί βοηθάει στη σύλληψη μ ειπε) μόλις μάθω ότι είμαι έγκυος αυξανω τη δόση σε σαλοσπιρ των 160,κάνουμε 6η με 8η εβδομάδα έναν ανοσολογικής έλεγχο,κ αυχενικη διαφάνεια όταν θ ναι και αν δούμε ότι δν πάει καλά τότε θα αρχίσουμε ενέσεις ηπαρινης....

Κ η αδερφή μου έχει μεταλλάξεις σε 3 γονίδια αλλά είναι δευτερεύουσα σημασίας και είναι και ετεροζυγωτης..

Όντως βοηθάει το σαλοσπιρ στη σύλληψη και στη γονιμότητα...γενικά είμαι κατά των φαρμάκων για αυτό κ ρωταω τη γνώμη σας

Και εγώ είμαι κατά των φαρμάκων όταν δεν συντρέχει λόγος . 

Από τη στιγμή που ο γιατρός σου σου λέει να ακολουθήσεις κάποια βήματα για να καταφέρεις με το καλό να γίνεις μανούλα νομίζω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τον ακούσεις! 

Εγώ να σου πω την αλήθεια θυμάμαι έχω 7 ετερόζυγες μεταλλάξεις και στο πρώτο παιδί στην εγκυμοσύνη είχα επιπλοκή και κάπως έτσι το ψιλιαστηκε η γυναικολόγος μου.. 

Καταλαβαίνω ότι προβληματίζεσαι μήπως όλα αυτά είναι περιττά και αισθάνεσαι ότι επιβαρύνεις τον οργανισμό σου άδικα , απλά έχουμε επιλέξει κάποιος γιατρούς γιατί νιώθουμε ασφάλεια και εμπιστοσύνη. 

Αυτοί λοιπόν οι άνθρωποι έχουν φάει πόσα χρόνια από τη ζωή τους να σπουδάζουν, να μαθαίνουν, κλπ κλπ , για να μπορούν να βοηθήσουν όλους εμάς που έχουμε κάνει διαφορετική επιλογή από εκείνους. Άρα κάτι ξέρουν παραπάνω. 

Αν όμως δεν νιώθεις εσύ οκ με τον γιατρό σου και δεν αισθάνεσαι το ίδιο ,τότε καλό είναι να πάρεις μια δεύτερη και τρίτη γνώμη και να δεις μήπως τελικά θέλεις κάποιον άλλον γιατρό για να σε κάνει να νιώθεις όπως είπα παραπάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...