Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσο σιγουρο ειναι το ΠΗΤ γιατρων?


Recommended Posts

Εμένα με βάση την τελευταία περίοδο μου έβγαινε ΠΗΤ 29/12/08. Μετά την 10η εβδομάδα μέτρησε η γιατρός την περίμετρο του κεφαλιού του παιδιού και εκανε διόρθωση στην ΠΗΤ μου και πήγε 3/1/09. Τελικά γέννησα στις 3 Ιανουαριου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Katrina μου κατάλαβα!

Εγώ φαντάσου ακόμα παλεύω να τον ρυθμίσω και παίρνω και ινσουλίνη!

Δηλ. θα γεννήσεις νωρίτερα;

Πότε;

dev094pb___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλλιοπώ έπειτα της 37 εβδομάδας... Συνήθως 37-38 συνίσταται, ανάλογα με τις συνθήκες... Εμένα ο πλακούντας είναι στα όριά του και δεν υπάρχει λόγος να διακινδυνεύσω, γιατί υπάρχει φόβος αιμορραγίας αλλά και άλλων. Δεν είναι λόγος ανησυχίας, εξάλλου θα είσαι στο μήνα σου...

Και εμένα ο διαβητολόγος με είχε προιδεάσει...

Εγώ βέβαια έχω και πολλές συσπάσεις εδώ και 3 εβδομάδες και είμαι με prepar. Μόλις διανύω και την 38, ολοκληρώσω την 37 θα τα σταματήσω...

Εκτός απροόπτου φυσικά, γιατί όταν έχεις πολλές-πολλές συσπάσεις και τα χάπια δεν αρκούν...

Καλή συνέχεια, μην ανησυχείς καθόλου, σκέψου ότι θα έχεις λίγο νωρίτερα το μωρό σου! Με το καλό! :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγώ έτσι θετικά το σκέφτομαι, πως θα έχω νωρίτερα τον μικρό μου στη χειρότερη περίπτωση. Απλά θέλω να έχω μία ιδέα!

Σε ευχαριστώ και καλό σου βράδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι γιατροι υπολογίζουν την ημερομηνια ΠΗΤ ως εξης απο την τελευταια περιοδο (ορωτη ημερα παντα η πρωτη μερα τη περιοδου)γυριζεις 3 μηνες πισβω και προσθετεις μια εβδομαδα .πχ:αν μια γυναικα εχει τελευται περιοδο 10/6 θα γεννησει 10/6-3μηνες ειναι 10/3 +7 ημερες που δινουν αρα θα γεννησεις εως 17/3 αρα μπαινει στο μηνα της 17/2 και ως 17/3 πρεπει να εχει γεννησει .Οποιαδηποτε μερα γεννησεις απο τη στιγμη που μπαινεις στο μηνα σου ειναι ολα καλα .Απο την 37ηεβδομαδα καιμετα εως και την 40οστη .Αν περασει οι μερα μπαινεις οποσδηποτε με τεχνικους πονους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβώς όπως τα λέει η Βάνια είναι ... και εμένα ο γιατρός μου είπε ότι θα γεννήσω 4/5/09 που είναι ακριβώς η ημερομηνία που βγαίνει αν κάνω τις πράξεις που μόλις είπες ... βέβαια ... το 1ο υπέρηχο έδειξει 2/5 και μετα όλα τα υπόλοιπα 4/5 ... τώρα για να είμαι ειλικρινής ... το μόνο που με νοιάζει είναι να γεννηθεί γερή η μικρή μου ... και ας έρθει όποια μέρα θέλει (μετά την 37 εβδομάδα βέβαια :P )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είχα ΤΕΡ στις 32/6/08 και ο γιατρός μου μου δίνει ΠΗΤ 5/4/09. Στον υπέρηχο Β επιπέδου μου έδωσαν 1/4/09 αλλά σε όλους τους υπέρηχους μου βγάζει ΠΗΤ 24/3/09. Και έχω μπερδευτεί γενικότερα με όλα αυτά. Ούτε διαβήτη έχω, ο γιατρός λέει βέβαια πως είναι λίγο μεγαλύτερο το μωρό από το φυσιολογικό (στις αρχές του 8ου ζύγιζε 1800 γρ). Και δεν ξέρω ποια ημερομηνία είναι πιο έγκυρη τελικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...