Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022🤰🤰☀️☀️


Recommended Posts

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Eirinakos είπε:

Μπράβο κοπέλα μου, χαίρομαι πάρα πολύ για το νινακι σου 💗 εχω αύριο ραντεβού με το γαστρεντερολογο κ εύχομαι κάπως να με βοηθήσει να το ρυθμίσω. Ο γιατρός μου παραξενευτηκε που με το σιρόπι κ το λαδακι δε παω τουαλέτα. Εχω αγχωθεί λίγο κ εγω με αυτό το θέμα είναι η αλήθεια γιατί εχω άλλους 4,5 μήνες μπροστά μου κ δεν ξέρω πως θα βγει με αυτο το έντερο,εχθές είχα απογοητευτεί πολυ α, σκεφτόμουν οτι δε θα αντέξει το σώμα μου μέχρι το τέλος 😔 

Ευχαριστώ πολύ! ❤️ Με το καλό όλα μας τα μωράκια! Μην το σκέφτεσαι έτσι βρε. Όλων μας το σώμα στα όρια του φτάνει με την εγκυμοσύνη. Απλά δε φανταζόμαστε τις περισσότερες φορές ποια είναι αυτά τα όρια και τα υποτιμάμε. Το ότι κάτι σε ταλαιπωρεί τόσο είναι κρίμα γιατί δε μπορείς να το ευχαριστηθεις περισσότερο παρά γιατί δε θα αντέξει το σώμα σου. Ελπίζω ότι θα σε βοηθήσουν οι γιατροί να το αντιμετωπίσετε όσο περισσότερο γίνεται! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 23 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Κι εγώ είμαι διαιτολόγος και κάνω μεταπτυχιακό στην ιατρική στην παθολογία της Κύησης. Πραγματικά αν ξέρω για κάποιο θέμα πράγματα ειναι ο διαβήτης, το αγαπημένο θέμα των διαιτολόγων 😂 Όταν λέω ανησυχώ, δεν ανησυχώ ότι θα έχει τελικά κάποιο πρόβλημα το μωράκι, αφού φυσικά αν βρούμε κάτι δε θα μείνει έτσι και είναι σχετικά απλή η αντιμετώπιση. Αγχώνομαι ότι θα πρέπει να μπω σε αυστηρό πρόγραμμα διατροφής και να μετράω γλυκόζη μέσα στην ημέρα, ενώ είμαι πολύ γλυκατζου και ήδη έχω καταβάλει προσπάθεια να τρέφομαι όπως τρέφομαι. Επίσης, επειδή δουλεύω και σπουδάζω ακόμα, είμαι διαρκώς σε ένα τρέξιμο και αν έχεις διαβήτη θέλει λίγο μεγαλύτερη ενασχόληση με το τι θα φας, τι ώρα και σε τι συνδυασμό. 

Είναι συνηθισμένο μια κοπέλα να έχει στη μία μόνο κύηση διαβήτη. Επειδή είναι και η ηλικία παράγοντας κινδύνου παίζει ρόλο και τι ότι μεγαλώνουμε οπότε συνήθως αν έχει μόνο στη 1 είναι στη 2η, αλλά έχω δει περιστατικά που είχαν στην 1η και μετά στη 2η δεν είχαν, πιθανά γιατί στη 2η πρόσεχαν περισσοτερο από την αρχή που ξέρανε τον κίνδυνο. Είναι πιθανό βέβαια και να είναι τυχαίο το ότι η μικρούλα έχει λίγο μεγαλύτερη κοιλίτσα. Αυτές οι διαφορές είναι μικρές. Εμάς είχε μέχρι πριν 10 μέρες λίγο μικρό μηριαίο σε σχέση με κοιλίτσα και κεφαλάκι και τώρα στη Β επιπέδου αλλαξε η αναλογία και έφτασαν να είναι κοντά στο 50% όλα. Μιλάμε για χιλιοστά που μετράνε και που κάνουν τη διαφορά! Θα δεις τα αποτελέσματα σου, όμως και αν χρειαστεί θα λάβεις τα μέτρα σου! 

Χχαχαχα καλη εισαι κ συ! Κ γω με μεταπτυχιακο στην μοριακη φυσιολογια και τωρα ειμαι 3ο ετος στη φιλοσοφια γιατι με παρακουρασε η πολλη καθαρη επιστημη. Θελω λιγο φιλοσοφια να χαλαρωσει το μυαλο. Εγω ειμαι υπερβολικα γλυκατζου επισης! Δεν ξερω πως θα την παλεψω αν μου βγουν περιεργα τα αποτελεσματα. Γενικα δεν προσεχω καθολου, θελω να τρωω αυτα που μου αρεσουν. Δεν παρατηρω μεγαλες διαφορες στη δευτερη κυηση, το μονο διαφορετικο ειναι οτι δεν με πονανε τα χερια μου, οπως στην πρωτη. Το κακο ξερεις ποιο ειναι; Οτι εμεις που ειμαστε στα ιατρικα-παραιατρικα, ξερουμε ποσα άπειρα πραγματα μπορουν να πανε λαθος σε μια κυηση….και γω το εχω βιωσει στο πετσι μου αυτο στην πρωτη κυηση, που οι πιθανοτητες με κατεστρεψαν! Δε θελω να αναφερθω γιατι δε θελω να αγχωσω τις μανουλες. Ολα καλα για ολες μας ευχομαι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eirinakos είπε:

Μπράβο κοπέλα μου, χαίρομαι πάρα πολύ για το νινακι σου 💗 εχω αύριο ραντεβού με το γαστρεντερολογο κ εύχομαι κάπως να με βοηθήσει να το ρυθμίσω. Ο γιατρός μου παραξενευτηκε που με το σιρόπι κ το λαδακι δε παω τουαλέτα. Εχω αγχωθεί λίγο κ εγω με αυτό το θέμα είναι η αλήθεια γιατί εχω άλλους 4,5 μήνες μπροστά μου κ δεν ξέρω πως θα βγει με αυτο το έντερο,εχθές είχα απογοητευτεί πολυ α, σκεφτόμουν οτι δε θα αντέξει το σώμα μου μέχρι το τέλος 😔 

Μην το ξαναπεις αυτο!!!!!! Σαφεστατα και θα αντεξεις γιατι απλα δεν ειναι θεμα αντοχης!!! Ειναι θεμα τυχης αυτο που ετυχε και συ θα εισαι μια χαρα. Το εντερο μας, ειναι το πρωτο που επηρεαζεται στην εγκυμοσυνη. Και αν εχεις ηδη καποιο θεματακι απλο, το επιδεινωνει. Θα δεις, ο γαστρεντερολογος θα σου πει να μην αγχωνεσαι(το εντερο επηρεαζεται πολυ απο τις ορμονες του αγχους) και ισως σου γραψει καποιο μυοχαλαρωτικο ωστε να χαλαρωσεις. σε καθε περιπτωση μην απογοητευεσαι!!! Ολα θα πανε καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sofia33 είπε:

Χχαχαχα καλη εισαι κ συ! Κ γω με μεταπτυχιακο στην μοριακη φυσιολογια και τωρα ειμαι 3ο ετος στη φιλοσοφια γιατι με παρακουρασε η πολλη καθαρη επιστημη. Θελω λιγο φιλοσοφια να χαλαρωσει το μυαλο. Εγω ειμαι υπερβολικα γλυκατζου επισης! Δεν ξερω πως θα την παλεψω αν μου βγουν περιεργα τα αποτελεσματα. Γενικα δεν προσεχω καθολου, θελω να τρωω αυτα που μου αρεσουν. Δεν παρατηρω μεγαλες διαφορες στη δευτερη κυηση, το μονο διαφορετικο ειναι οτι δεν με πονανε τα χερια μου, οπως στην πρωτη. Το κακο ξερεις ποιο ειναι; Οτι εμεις που ειμαστε στα ιατρικα-παραιατρικα, ξερουμε ποσα άπειρα πραγματα μπορουν να πανε λαθος σε μια κυηση….και γω το εχω βιωσει στο πετσι μου αυτο στην πρωτη κυηση, που οι πιθανοτητες με κατεστρεψαν! Δε θελω να αναφερθω γιατι δε θελω να αγχωσω τις μανουλες. Ολα καλα για ολες μας ευχομαι!!!!

Έχω διαβάσει την ιστορία σου. Είναι ο, τι πιο τραγικό έχω ακούσει ποτέ, με είχε συντρίψει όταν την είχα διαβάσει. Κι εμένα η ξαδελφη μου είχε πολύ τραγική περίπτωση από αυτές που συμβαίνουν στο 1 στις 50000 αλλά τώρα είναι πάλι έγκυος στις 30 εβδομάδες. Κάνετε το καλύτερο για τη ζωή σας γιατί και τα τραγικά γεγονότα της ζωής μας, ναι μεν θα τα κουβαλάμε αλλά δε γίνεται να ζούμε και να αποφασίζουμε σκεπτόμενες αυτά. Πρέπει να είμαστε αισιόδοξες! Το ότι κάτι πήγε άσχημα δε σημαίνει ότι θα πάει ξανά. Στο μεταπτυχιακό κάνω ακριβώς αυτό, το τι μπορεί να πάει στραβά στην κύηση. Απλά προσπαθώ να μην τα σκέφτομαι για μένα, χωρίς φυσικά να είναι εφικτό πάντα. Ειδικά στην αρχή με τα γενετικά σύνδρομα δυσκολεύτηκα αρκετά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Έχω διαβάσει την ιστορία σου. Είναι ο, τι πιο τραγικό έχω ακούσει ποτέ, με είχε συντρίψει όταν την είχα διαβάσει. Κι εμένα η ξαδελφη μου είχε πολύ τραγική περίπτωση από αυτές που συμβαίνουν στο 1 στις 50000 αλλά τώρα είναι πάλι έγκυος στις 30 εβδομάδες. Κάνετε το καλύτερο για τη ζωή σας γιατί και τα τραγικά γεγονότα της ζωής μας, ναι μεν θα τα κουβαλάμε αλλά δε γίνεται να ζούμε και να αποφασίζουμε σκεπτόμενες αυτά. Πρέπει να είμαστε αισιόδοξες! Το ότι κάτι πήγε άσχημα δε σημαίνει ότι θα πάει ξανά. Στο μεταπτυχιακό κάνω ακριβώς αυτό, το τι μπορεί να πάει στραβά στην κύηση. Απλά προσπαθώ να μην τα σκέφτομαι για μένα, χωρίς φυσικά να είναι εφικτό πάντα. Ειδικά στην αρχή με τα γενετικά σύνδρομα δυσκολεύτηκα αρκετά. 

Κοιτα, με τα γενετικα συνδρομα ειναι δαιδαλωδης η κατασταση. Αν μπεις στο τρυπακι να τα σκεφτεσαι, τελειωσες. Ευτυχως εμενα η καμπυλη σημερα ηταν οκ…. κ το μικρουλι εν τελει εξισορροπησε, ειναι μεγαλο μεν αλλα ειναι οκ, τωρα γυρισα απο το γιατρο. 
Πραγματικα μερικες φορες σκεφτομαι ποσο καλα θα ηταν να ειχα πληρη αγνοια, να μουν χαλαρη και ανετη. Αλλα οσα περισσοτερα ξερεις, τοσο χειροτερα τελικα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ μπήκα 23η εβδομάδα...ο γιατρός μου είπε να κάνω καμπύλη μετά την 26η - 27η εβδομάδα... 😕 διαβάζω ότι κάποιες την έκαναν ήδη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!!!!

Σας διάβασα, επιτέλους. Η καμπύλή ζαχάρου γίνεται μετά την 27η εβδομάδα εκτός αν υπάρχουν ενδείξεις που γίνεται νωρίτερα -αυτό μου είχε πει ο ενδοκρινολόγος που είχα πάει πριν 1 εβδομάδα και είναι ο πλέον κατάλληλος για τον διαβήτη κύησης και μη.

Είναι σπαστική η διαδικασία με τις αιμοληψίες, ναι, αφήστε που η γλυκόζη μπορεί να σε ζαλίσει γι'αυτό δε σε αφήνουν να περπατάς και να απομακρυνθείς από τον χώρο, συν ότι με το περπάτημα η γλυκόζη μεταβολίζεται και δίνει λάθος αποτέλεσμα.

Διατροφή και αποφυγή υδατανθράκων σε καμία περίπτωση, γνωρίζω αυτά που έγραψε και η @Sofia33

@MyNa τέλεια τα νέα σου! Μπράβο σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelaki91 είπε:

Κορίτσια εγώ μπήκα 23η εβδομάδα...ο γιατρός μου είπε να κάνω καμπύλη μετά την 26η - 27η εβδομάδα... 😕 διαβάζω ότι κάποιες την έκαναν ήδη!!!

Και καλα σου ειπε! Εφοσον δεν εχει δει κατι ανησυχητικο. Και γω σημερα ειμαι 27 εβδομαδων ακριβως. Μην κοιτας που γραφω στο θεματακι ιουλιου… πεταχτηκα λιγακι απο του ιουνιου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sofia33 είπε:

Και καλα σου ειπε! Εφοσον δεν εχει δει κατι ανησυχητικο. Και γω σημερα ειμαι 27 εβδομαδων ακριβως. Μην κοιτας που γραφω στο θεματακι ιουλιου… πεταχτηκα λιγακι απο του ιουνιου ❤️

Ααααα οκ!!!! Ευχαριστώ πολύ ❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Angelaki91 είπε:

Κορίτσια εγώ μπήκα 23η εβδομάδα...ο γιατρός μου είπε να κάνω καμπύλη μετά την 26η - 27η εβδομάδα... 😕 διαβάζω ότι κάποιες την έκαναν ήδη!!!

Εγώ σήμερα έκανα την Β επιπέδου λαό την καμπύλη θα την κάνω την 26 εβδομάδα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σήμερα ερωτευτηκα για τρίτη φορά είδα μουριτσα τρισδιαστατα και απλά. Χαζευω το κινητό που τραβουσα βίντεο να πινει υγρό και να κουνάει τα παντα πολυ καλη η εξέταση μια ώρα τον μετρουσε τον ξεψαχνησε για τα καλά όλα καλά λοιπόν συνεχιζουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Dimi84 είπε:

Εγώ σήμερα έκανα την Β επιπέδου λαό την καμπύλη θα την κάνω την 26 εβδομάδα 

Μπράβο τέλεια ❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ζηλεύωωωωω, εγώ εσε 10 μέρες έχω τη β'επιπέδου και εννοείται με έχει πιάσει τρομερό άγχος... Τουλάχιστον πλέον με κλωτσάει καθημερινά οπότε ηρεμώ κάπως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Maya90 είπε:

Σας ζηλεύωωωωω, εγώ εσε 10 μέρες έχω τη β'επιπέδου και εννοείται με έχει πιάσει τρομερό άγχος... Τουλάχιστον πλέον με κλωτσάει καθημερινά οπότε ηρεμώ κάπως.

Ναι και εγώ είχα ηρεμήσει επειδή τον ενιωθα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimi84 είπε:

Ναι και εγώ είχα ηρεμήσει επειδή τον ενιωθα. 

Ειδικά το βράδυ δίνει πόνο! Χθες ήταν πλάγια κάπως και νομίζω πως κατάλαβα το χέρι της γιατί έσπρωχνε πολύ, εκτός αν είμαι παλαβή και έχω ψευδαισθήσεις :P 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Maya90 είπε:

Ειδικά το βράδυ δίνει πόνο! Χθες ήταν πλάγια κάπως και νομίζω πως κατάλαβα το χέρι της γιατί έσπρωχνε πολύ, εκτός αν είμαι παλαβή και έχω ψευδαισθήσεις :P 

κι εγώ τη νιώθω πάρα πολύ! Όλη την ημέρα κάτι κάνει και ειδικά αν είμαι ξαπλωμένη την αισθάνομαι πάρα πολύ έντονα. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Maya90 είπε:

Ειδικά το βράδυ δίνει πόνο! Χθες ήταν πλάγια κάπως και νομίζω πως κατάλαβα το χέρι της γιατί έσπρωχνε πολύ, εκτός αν είμαι παλαβή και έχω ψευδαισθήσεις :P 

Συνήθως με ποδαρακια κλωτσάνε αυτό είδα και στον υπέρηχο και όταν του είπα πως το νιώθω αυτό μου είπε μου έδειξε πως είναι το μωρό μέσα στη κοιλιά και έχω μια εικόνα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimi84 είπε:

Συνήθως με ποδαρακια κλωτσάνε αυτό είδα και στον υπέρηχο και όταν του είπα πως το νιώθω αυτό μου είπε μου έδειξε πως είναι το μωρό μέσα στη κοιλιά και έχω μια εικόνα 

Κορίτσια μου εγώ είμαι στη 17η εβδομάδα και δίνει κάνα σήμα αραιά και που η μπέμπα. Από πότε το αισθανόμαστε συστηματικά το μωρό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου εγώ είμαι στη 17η εβδομάδα και δίνει κάνα σήμα αραιά και που η μπέμπα. Από πότε το αισθανόμαστε συστηματικά το μωρό; 

Εγώ άρχισα να την αισθάνομαι έντονα από την 17η εβδομάδα πιο πριν ένιωθα κάτι περίεργα και δεν ξέρω αν ήταν η ιδέα μου 🤣

θα πάω έκτακτως στον γιατρό την Δευτέρα να δω τι γίνεται με τις συσπάσεις… 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου εγώ είμαι στη 17η εβδομάδα και δίνει κάνα σήμα αραιά και που η μπέμπα. Από πότε το αισθανόμαστε συστηματικά το μωρό; 

Εκεί την 17 κάνουν την εμφάνιση και μετά. Όλο και ποιο πολυ σιγά σιγά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!! Είμαι στην 20η εβδομάδα και εδώ και 3 μέρες έχω πολύ δυνατό πόνο αριστερά στα πλευρά.. Μίλησα με τον γυναικολόγο μου και μου είπε πως δεν εχει κάποια σχέση με την εγκυμοσύνη ! Είναι κάποια ψύξη ή πιάσιμο ..Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία; Σε κάποια σάιτ διάβασα ότι συμβαίνει στην εγκυμοσύνη λόγω του ότι ανοίγει το σώμα .. έχει συμβεί σε κάποια κοπέλα; Και πως το αντιμετώπισε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Layla85 είπε:

Γεια σας κορίτσια!! Είμαι στην 20η εβδομάδα και εδώ και 3 μέρες έχω πολύ δυνατό πόνο αριστερά στα πλευρά.. Μίλησα με τον γυναικολόγο μου και μου είπε πως δεν εχει κάποια σχέση με την εγκυμοσύνη ! Είναι κάποια ψύξη ή πιάσιμο ..Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία; Σε κάποια σάιτ διάβασα ότι συμβαίνει στην εγκυμοσύνη λόγω του ότι ανοίγει το σώμα .. έχει συμβεί σε κάποια κοπέλα; Και πως το αντιμετώπισε; 

Εννοουν ότι χαλαρώνουν οι σύνδεσμοι της μήτρας λόγω αύξησης του μεγέθους της μήτρας επειδή μεγαλώνει το έμβρυο μάλλον. Πάντως και εμένα με πιάνουν πόνοι αριστερά δεξιά κατά καιρούς. Όταν είναι στα καλά του ο σύζυγος με τρίβει λίγο εκεί που πονάω. Μήπως χρειάζεσαι λίγο μασάζ; λίγη χαλάρωση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Εννοουν ότι χαλαρώνουν οι σύνδεσμοι της μήτρας λόγω αύξησης του μεγέθους της μήτρας επειδή μεγαλώνει το έμβρυο μάλλον. Πάντως και εμένα με πιάνουν πόνοι αριστερά δεξιά κατά καιρούς. Όταν είναι στα καλά του ο σύζυγος με τρίβει λίγο εκεί που πονάω. Μήπως χρειάζεσαι λίγο μασάζ; λίγη χαλάρωση; 

Σε εμένα είναι μόνιμος ο πονος! Κ ώρες ώρες πολυ δυνατός! Χαλαρώνω λίγο με ντεπόν κ θερμοφορα στο σημείο! Σκέφτομαι να επισκεφτώ ορθοπεδικό απο βδομάδα! Ταλαιπωρούμε αρκετά! Και δεν μπορώ να κάνω κ τίποτα στο σπίτι ! Ουτε μια δουλειά ! Τα έχω φορτώσει όλα στον αντρουλη μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...