Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022🤰🤰☀️☀️


Recommended Posts

@Eirinakos καλά να περασετε! Εύχομαι να είναι όλα όμορφα, όπως τα έχετε φανταστεί!

@ΝικηΚ μπράβο που η μπέμπα σου είναι τέλεια! Προσεκτικά με τον επιπωματικο και συνεχίζετε φυσιολογικά! Όλα θα είναι τέλεια αφού αναπτύσσεται σωστά!

@evaioan υπομονή! Τώρα δεν υποτίθεται ότι πρέπει να σταματήσει να μεγαλώνει κιόλας σταδιακά το ινομυωμα;

 

Κι εμείς είχαμε ραντεβού σήμερα με το γιατρό (το απλό του μήνα). Ο, τι είδαμε ήταν φυσιολογικό προς το παρόν. Η μπέμπα μας κι εμάς μεγαλώνει και είναι δραστήρια. Θα έχουμε και τη Β επιπέδου την επόμενη εβδομάδα να τα δούμε πιο αναλυτικά. Ελπίζω να συνεχίσουν όλα καλά! 💕 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 9 ώρες, ο/η MyNa είπε:

@Eirinakos καλά να περασετε! Εύχομαι να είναι όλα όμορφα, όπως τα έχετε φανταστεί!

@ΝικηΚ μπράβο που η μπέμπα σου είναι τέλεια! Προσεκτικά με τον επιπωματικο και συνεχίζετε φυσιολογικά! Όλα θα είναι τέλεια αφού αναπτύσσεται σωστά!

@evaioan υπομονή! Τώρα δεν υποτίθεται ότι πρέπει να σταματήσει να μεγαλώνει κιόλας σταδιακά το ινομυωμα;

 

Κι εμείς είχαμε ραντεβού σήμερα με το γιατρό (το απλό του μήνα). Ο, τι είδαμε ήταν φυσιολογικό προς το παρόν. Η μπέμπα μας κι εμάς μεγαλώνει και είναι δραστήρια. Θα έχουμε και τη Β επιπέδου την επόμενη εβδομάδα να τα δούμε πιο αναλυτικά. Ελπίζω να συνεχίσουν όλα καλά! 💕 

Κοίτα ο δικός μου γιατρός είναι ιδιαίτερη περίπτωση, δε προβλέπει τι θα γίνει με το ινομυωμα πάρα τις 100 φορές που τον έχω ρωτήσει, τα οιστρογόνα φταίνε που μεγαλώνει και με αυτά ποτέ δεν ξέρεις. Επίσης, είναι ενάντια στις άσκοπες επεμβάσεις δηλ. αν δε σε δει να τον παρακαλάς δε παρεμβαίνει. Επιπλέον είναι ενάντια στη χρήση φαρμάκων. Εγώ από την άλλη θέλω να τα περνάω όσο γίνεται ανώδυνα αυτά που με βρίσκουν κατά καιρούς... κάπου εκεί θέλω να τον βρίσω ώρες ώρες που δε μου δίνει εύκολες λύσεις αλλά όταν είμαι στα καλά μου εκτιμώ τη στάση του 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό μήνα κοριτσια!!!!! με υγεία!!!! να ειμαστε καλα ολες μας να ειναι καλα και τα μωράκια μας να τα κρατήσουμε γερά στην αγκαλιά μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η angel35 είπε:

Καλό μήνα κοριτσια!!!!! με υγεία!!!! να ειμαστε καλα ολες μας να ειναι καλα και τα μωράκια μας να τα κρατήσουμε γερά στην αγκαλιά μας! 

Καλο μηναα.. 💗👶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η MyNa είπε:

@Eirinakos καλά να περασετε! Εύχομαι να είναι όλα όμορφα, όπως τα έχετε φανταστεί!

@ΝικηΚ μπράβο που η μπέμπα σου είναι τέλεια! Προσεκτικά με τον επιπωματικο και συνεχίζετε φυσιολογικά! Όλα θα είναι τέλεια αφού αναπτύσσεται σωστά!

@evaioan υπομονή! Τώρα δεν υποτίθεται ότι πρέπει να σταματήσει να μεγαλώνει κιόλας σταδιακά το ινομυωμα;

 

Κι εμείς είχαμε ραντεβού σήμερα με το γιατρό (το απλό του μήνα). Ο, τι είδαμε ήταν φυσιολογικό προς το παρόν. Η μπέμπα μας κι εμάς μεγαλώνει και είναι δραστήρια. Θα έχουμε και τη Β επιπέδου την επόμενη εβδομάδα να τα δούμε πιο αναλυτικά. Ελπίζω να συνεχίσουν όλα καλά! 💕 

Ευχαριστώ πολύ, πολυ. Καλο μήνα να έχουμε. Εγω ακύρωσα λόγο καιρού τον υπέρηχο στην Αθήνα κ το έβαλα για την επόμενη βδομάδα που ειναι κοντά κ η β επιπέδου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου και καλό μήνα! Έκανα χθες εξετάσεις αίματος, ο θυρεοειδής ευτυχώς αρχίζει να ρυθμίζεται 😃

Αυτό που με παρεξένεψε είναι το ασβέστιο καθώς πέρα από σίδηρο και φυλικό οξύ (λόγω στίγματος) δε λαμβάνω άλλο συμπλήρωμα. Το ασβέστιο που λέτε είναι πάνω από το φυσιολογικό 😐 Τρώω κάθε μέρα 100γρ. τυρί μίλνερ και θέλω να πάρω τη γιατρό μου αν χρειάζεται να το μειώσω... Μην μου δημιουργήσει καμιά πέτρα στα νεφρά (αποτέλεσμα του παραπάνω ασβεστίου στον οργανισμό) και τρέχουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Maya90 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου και καλό μήνα! Έκανα χθες εξετάσεις αίματος, ο θυρεοειδής ευτυχώς αρχίζει να ρυθμίζεται 😃

Αυτό που με παρεξένεψε είναι το ασβέστιο καθώς πέρα από σίδηρο και φυλικό οξύ (λόγω στίγματος) δε λαμβάνω άλλο συμπλήρωμα. Το ασβέστιο που λέτε είναι πάνω από το φυσιολογικό 😐 Τρώω κάθε μέρα 100γρ. τυρί μίλνερ και θέλω να πάρω τη γιατρό μου αν χρειάζεται να το μειώσω... Μην μου δημιουργήσει καμιά πέτρα στα νεφρά (αποτέλεσμα του παραπάνω ασβεστίου στον οργανισμό) και τρέχουμε.

Πώς και μέτρησες ασβέστιο; στο αίμα το μέτρησες; νομίζω ότι το ασβέστιο στο αίμα δεν είναι ένδειξη επάρκειας ή πλεονάσματος ασβεστίου από τη διατροφή γιατί έχει πολύ αυστηρή ρυθμιση στον οργανισμό. Ενημέρωσε μας τι σου είπε ο γιατρός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/2/2022 at 12:03 ΜΜ, ο/η Eirinakos είπε:

Κορίτσια μου χάθηκα αυτές τις μέρες γιατί κάνουμε το θρησκευτικο τη Παρασκευή κ τρέχω λίγο. Πάντως εγώ δυστυχώς δεν εχω όρεξη για επαφές 😔 

Με το καλό κορίτσι μου ο γάμος σας κάθε ευτυχία να έχετε ❤️

στις πριν 18 ώρες, ο/η angel35 είπε:

Καλό μήνα κοριτσια!!!!! με υγεία!!!! να ειμαστε καλα ολες μας να ειναι καλα και τα μωράκια μας να τα κρατήσουμε γερά στην αγκαλιά μας! 

Καλό μήνα κοριτσια μου με υγεία ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Πώς και μέτρησες ασβέστιο; στο αίμα το μέτρησες; νομίζω ότι το ασβέστιο στο αίμα δεν είναι ένδειξη επάρκειας ή πλεονάσματος ασβεστίου από τη διατροφή γιατί έχει πολύ αυστηρή ρυθμιση στον οργανισμό. Ενημέρωσε μας τι σου είπε ο γιατρός. 

Λόγω θεραπείας για αυτοάνοσο πάντα μετράω το ασβέστιο -μαζί με κάποιους άλλους δείκτες και βιταμίνη D. Δε βγαίνει απλά από 1 δείκτη το πόρισμα (δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω παραπάνω γιατί είναι νευρολογικής φύσης το θέμα μου) όμως όταν είπα τα αποτελέσματα στον νευρολόγο μου είπε ότι είναι παραπάνω το ασβέστιο και να μειώσω τα γαλακτοκομικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Maya90 είπε:

Λόγω θεραπείας για αυτοάνοσο πάντα μετράω το ασβέστιο -μαζί με κάποιους άλλους δείκτες και βιταμίνη D. Δε βγαίνει απλά από 1 δείκτη το πόρισμα (δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω παραπάνω γιατί είναι νευρολογικής φύσης το θέμα μου) όμως όταν είπα τα αποτελέσματα στον νευρολόγο μου είπε ότι είναι παραπάνω το ασβέστιο και να μειώσω τα γαλακτοκομικά.

Α εντάξει, εξηγείται λογικά από το ότι έχεις κάποιο αυτοανοσο και κάνεις θεραπεία γι αυτό. Γιατί αλλιώς δεν είναι συνηθισμένο ούτε να το μετράμε ούτε να ανέβει απλά από την πρόσληψη και ξαφνιάστηκα.  Ο οργανισμός εξισορροπει το ασβέστιο με τα νεφρά και τα οστά συνήθως, οπότε στο αίμα είναι πάντα σταθερό. Γι αυτό δε μπορείς πχ να ελέγξεις αν χρειάζεσαι ασβέστιο από το αν λείπει από το αίμα. Μόνο από το αν λείπει από τα οστά. Τώρα αυτό είναι κάτι εξειδικευμένο λογικά και ο γιατρός σου ξέρει τι κοιτάει και τι λέει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, σκέψου κάνω μέτρηση οστικής πυκνότητας 2 φορές τον χρόνο, λόγω κορτιζόνης. Και μετράμε το ασβέστιο κάθε 2μηνο, αλλά με αρκετούς δείκτες, όχι απλά με το ασβέστιο σαν εξέταση... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/2/2022 at 12:03 ΜΜ, ο/η Eirinakos είπε:

Κορίτσια μου χάθηκα αυτές τις μέρες γιατί κάνουμε το θρησκευτικο τη Παρασκευή κ τρέχω λίγο. Πάντως εγώ δυστυχώς δεν εχω όρεξη για επαφές 😔 

Κορίτσι μου με το καλό ο γάμος σας!!! Το Σάββατο έχουμε εμείς τον δικό μας !!! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Angelaki91 είπε:

Κορίτσι μου με το καλό ο γάμος σας!!! Το Σάββατο έχουμε εμείς τον δικό μας !!! ❤

Με το καλό 😍 Η ώρα η καλή !! 
@MyNa εφόσον είναι κάτι που ελέγχεται μην ανησυχείς! Για άλλη μια φορά βλέπουμε ποσό περίεργα αντιδράει το σώμα μας στην φάση που είμαστε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η ΝικηΚ είπε:

Με το καλό 😍 Η ώρα η καλή !! 
@MyNa εφόσον είναι κάτι που ελέγχεται μην ανησυχείς! Για άλλη μια φορά βλέπουμε ποσό περίεργα αντιδράει το σώμα μας στην φάση που είμαστε. 

Μήπως το λες για τη @Maya90 ; Εννοείται να μην ανησυχεί εφόσον έχει μια γνωστή και συγκεκριμένη κατάσταση που παρακολουθεί σταθερά! Εγώ αναρωτήθηκα γιατί έτσι όπως το ανάφερε φάνηκε σα να προέκυψε από τυχαία εξέταση και θα ήταν περίεργο. Εννοώ το πρώτο που θα έκανε λογικά ο γιατρός ήταν να αναζητούσε κάποια αντίστοιχη πάθηση και δε θα έλεγε μην τρως πολλά γαλακτοκομικά. Από περιέργεια περισσότερο ρώτησα (επειδή είμαι διαιτολόγος και μου έκανε εντύπωση αυτό με τη διατροφή).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Μήπως το λες για τη @Maya90 ; Εννοείται να μην ανησυχεί εφόσον έχει μια γνωστή και συγκεκριμένη κατάσταση που παρακολουθεί σταθερά! Εγώ αναρωτήθηκα γιατί έτσι όπως το ανάφερε φάνηκε σα να προέκυψε από τυχαία εξέταση και θα ήταν περίεργο. Εννοώ το πρώτο που θα έκανε λογικά ο γιατρός ήταν να αναζητούσε κάποια αντίστοιχη πάθηση και δε θα έλεγε μην τρως πολλά γαλακτοκομικά. Από περιέργεια περισσότερο ρώτησα (επειδή είμαι διαιτολόγος και μου έκανε εντύπωση αυτό με τη διατροφή).

Ναι την maya90 εννοώ 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΝικηΚ ναι, ευτυχώς ελέγχεται, όλα καλά!

@MyNa σαφώς με μια απλή εξέταση δε γίνεται διάγνωση. Ίσως το έγραψα πολύ ''πρόχειρα'' αλλά πράγματι, πρόκειται για σειρά εξετάσεων! Για πες μας λίγο, πώς γίνεται να μην ανεβαίνει ο γλυκαιμικός δείκτης; 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Maya90 είπε:

@ΝικηΚ ναι, ευτυχώς ελέγχεται, όλα καλά!

@MyNa σαφώς με μια απλή εξέταση δε γίνεται διάγνωση. Ίσως το έγραψα πολύ ''πρόχειρα'' αλλά πράγματι, πρόκειται για σειρά εξετάσεων! Για πες μας λίγο, πώς γίνεται να μην ανεβαίνει ο γλυκαιμικός δείκτης; 😜

εννοείς να μην ανεβαίνει η γλυκόζη του αίματος ε; Ο γλυκαιμικός δείκτης είναι ένα νούμερο που έχουμε για να κατατάσσουμε τα τρόφιμα σύμφωνα με το πόσο θα ανέβαζαν τη γλυκόζη αίματος σε σύγκριση με το πόσο θα την ανέβαζε η αντίστοιχη ποσότητα γλυκόζης. Αν η γλυκόζη πχ είναι στο 100  τότε μια φέτα λευκού ψωμιού αντίστοιχου βάρους είναι στην κατηγορία >85 ενώ μια αντίστοιχη ψωμιού ολικής είναι στην κατηγορία 60-85. Όσο πιο χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη τρόφιμα καταναλώνουμε τόσο καλύτερα. Η γενική λογική είναι ότι ΄΄΄οσο πιο αργά γίνεται η πέψη, όπως πχ αν καταναλώνουμε τους υδατάνθρακες με φυτικές ίνες, λίπη και πρωτεΐνες που καθυστερούν την κένωση του στομάχου τόσο πιο αργά προχωράει η πέψη, άρα τόσο πιο αργά απορροφάται η γλυκόζη και τόσο πιο αργά περνά στο αίμα. Οπότε ο οργανισμός έχει το χρόνο να αντιμετωπίσει τις μεγάλες μεταβολές και δεν έχουμε απότομες ψηλές τιμές σακχάρου. Μετά είναι και διάφορα άλλα που επίσης σχετίζονται με το πόσο αργεί η πέψη, πχ όσο πιο καλά μασάει κάποιος τα τρόφιμα στο στόμα του τόσο πιο υψηλό γλυκ. δείκτη έχουν ή τα αλντεντε ζυμαρικά έχουν χαμηλότερο γλυκ. δείκτη από τα καλά βρασμένα ή οι κρύες βρασμένες πατάτες έχουν χαμηλότερο από τις ζεστές, φρεσκομαγειρεμένες πατάτες αλλά είναι λίγο αστείο να κάθεσαι να τα υπολογίζεις όλα αυτά. Από τα περίεργα που προκύπτουν από αυτή τη λογική πχ είναι ότι μια φέτα ψωμί έχει αρκετά ψηλότερο γλυκ. δείκτη από ένα κομμάτι σοκολάτας ίδιου βάρους λόγω του ότι η σοκολάτα έχει λίπος (αυτό φυσικά δεν την κάνει υγιεινή, απλά δεν ανεβάζει τόσο απότομα τη γλυκόζη αίματος). Πάντως η γενική οδηγία είναι καθημερινά πολλά λαχανικά, φρούτα με μέτρο και ψυχραιμία, τα δημητριακά να είναι ολικής και σε λογικές ποσότητες και να συνδυάζονται με άλλες ομάδες τροφίμων που περιέχουν καλά λιπαρά και πρωτεΐνες.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ, τα έγραψες πάρα πολύ αναλυτικά! Φρούτα μου έχουν πει αν φάω, να τα συνοδεύω με 10 ανάλατα αμύγδαλα για να μην ανεβαίνει απότομα ο γλυκαιμικός δείκτης. Στέκει αυτό; Με τη διαιτολογία είμαι παντελώς άσχετη 😛 Αν και μόλις γύρισα από τον ενδοκρινολόγο και μου είπε ότι είμαι οκ και να μην ανησυχώ γιατί το ζάχαρό μου είναι σούπερ, αλλά...ψάχνομαι! Πχ δεν τρώω καθόλου ψωμί, δημητριακά και μακαρόνια 1 φορά στις 15 μέρες αλλά πίνω καθημερινά 3 ποτήρια χυμό μαζί με το χάπι του θυρεοειδή (πίνω 1 χάπι ανά 8ωρο), θα έχω θέμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Maya90 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ, τα έγραψες πάρα πολύ αναλυτικά! Φρούτα μου έχουν πει αν φάω, να τα συνοδεύω με 10 ανάλατα αμύγδαλα για να μην ανεβαίνει απότομα ο γλυκαιμικός δείκτης. Στέκει αυτό; Με τη διαιτολογία είμαι παντελώς άσχετη 😛 Αν και μόλις γύρισα από τον ενδοκρινολόγο και μου είπε ότι είμαι οκ και να μην ανησυχώ γιατί το ζάχαρό μου είναι σούπερ, αλλά...ψάχνομαι! Πχ δεν τρώω καθόλου ψωμί, δημητριακά και μακαρόνια 1 φορά στις 15 μέρες αλλά πίνω καθημερινά 3 ποτήρια χυμό μαζί με το χάπι του θυρεοειδή (πίνω 1 χάπι ανά 8ωρο), θα έχω θέμα;

Στέκει η ουσία αυτού που λες αλλά δεν είναι σωστή η διατύπωση. Τα φρούτα συνδυασμένα με ξηρούς καρπούς έχουν χαμηλότερο γλυκαιμικο δείκτη άρα ανεβάζουν πιο ήπια το σάκχαρο στο αίμα σε σχέση με τα φρούτα σκέτα. Κοίτα οι χυμοί έχουν υψηλό γλυκαιμικο δείκτη και ανεβάζουν αρκετά το σάκχαρο. Είναι λίγο σα να πίνεις νερό με μέλι πχ από άποψη γλυκαιμικου ελέγχου. Εμάς στη σχολή ήταν πάρα πολύ αρνητικοί με τους χυμούς οι καθηγητές κι έλεγαν πάντα να τρώμε τα φρούτα ολόκληρα. Εγώ και αυτούς τους θεωρώ υπερβολικούς αλλά 3 ποτήρια είναι αρκετά, δηλαδη ειδικά αν είσαι νηστική οταν τα πίνεις που φαντάζομαι θα είσαι λόγω χαπιού θυρεοειδή θα κάνουν απότομες αυξήσεις. Τα χρειάζεσαι; στα έχει πει ο ενδοκρινολογος για το χάπι; γενικά αν τα χρειάζεσαι και μέχρι τώρα δε σου έχουν δημιουργήσει κάποιο θέμα τότε δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Έτσι κι αλλιώς θα μετράμε το σάκχαρο μας σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, οπότε θα δούμε αν υπάρχει πρόβλημα να αντιμετωπιστεί κάποια στιγμή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι, δεν είμαι νηστική για το χάπι του θυρεοειδή και πίνω τόσο χυμό όσο χρειάζεται για να καταπιώ το χάπι γιατί είναι ό,τι χειρότερο υπάρχει, καλύτερα να έπινα κώνειο, πιο γλυκό θα ήταν 😛 Μπορεί πχ να πιω και 2 γουλιές, μπορεί και μισό ποτήρι αν ''κάτσει'' στον λαιμό μου και μου έρθει ΟΛΗ η πικρίλα, χρειάζομαι οπωσδήποτε κάτι γλυκό για να φύγει. Το 3 ποτήρια το έγραψα στη χειρότερη γιατί έχει τύχει -πολύ σπάνια μεν- να πιω ένα ποτήρι για να καταφέρω να πιω το χάπι (prothuril αν το ξέρεις). Τον ρώτησα σήμερα και μου είπε ότι από τη στιγμή που οι τιμές μου είναι φυσιολογικές, δεν ανησυχούμε και δεν υπάρχει λόγος να κάνω νωρίτερα την καμπύλη σακχάρου.

Είχα ακούσει ότι είναι προτιμότερο να καταναλώνουμε ολόκληρα φρούτα από χυμούς αλλά το θεωρώ κι εγώ υπερβολικό -νομίζω η χρυσή τομή είναι κάπου στη μέση. (Δούλευα σε ιατρείο που συστεγαζόταν με διαιτολόγο και κάτι είχε πάρει το αυτί μου)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Maya90 είπε:

Όχι, δεν είμαι νηστική για το χάπι του θυρεοειδή και πίνω τόσο χυμό όσο χρειάζεται για να καταπιώ το χάπι γιατί είναι ό,τι χειρότερο υπάρχει, καλύτερα να έπινα κώνειο, πιο γλυκό θα ήταν 😛 Μπορεί πχ να πιω και 2 γουλιές, μπορεί και μισό ποτήρι αν ''κάτσει'' στον λαιμό μου και μου έρθει ΟΛΗ η πικρίλα, χρειάζομαι οπωσδήποτε κάτι γλυκό για να φύγει. Το 3 ποτήρια το έγραψα στη χειρότερη γιατί έχει τύχει -πολύ σπάνια μεν- να πιω ένα ποτήρι για να καταφέρω να πιω το χάπι (prothuril αν το ξέρεις). Τον ρώτησα σήμερα και μου είπε ότι από τη στιγμή που οι τιμές μου είναι φυσιολογικές, δεν ανησυχούμε και δεν υπάρχει λόγος να κάνω νωρίτερα την καμπύλη σακχάρου.

Είχα ακούσει ότι είναι προτιμότερο να καταναλώνουμε ολόκληρα φρούτα από χυμούς αλλά το θεωρώ κι εγώ υπερβολικό -νομίζω η χρυσή τομή είναι κάπου στη μέση. (Δούλευα σε ιατρείο που συστεγαζόταν με διαιτολόγο και κάτι είχε πάρει το αυτί μου)

Ωραία άρα όπως σου είπε ο γιατρός σου. Δε χρειάζεται να ανησυχείς. Η λογική λέει ότι αφού ακόμα δε σου έχει δημιουργήσει κάποιο θέμα, δε θα σου δημιουργήσει. Η γενική οδηγία και για τους χυμούς είναι με μέτρο και όπου μπορούν ας αντικατασταθουν από φρούτα. Σε καταλαβαίνω ότι δε μπορείς να το πάρεις αλλιώς, οπότε συνεχίζεις όπως το παίρνεις. Η γνώμη μου είναι ότι δε χρειάζεται να βασανιζομαστε προληπτικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Angelaki91 είπε:

Κορίτσι μου με το καλό ο γάμος σας!!! Το Σάββατο έχουμε εμείς τον δικό μας !!! ❤

Αχχχχ με το καλό και εσείς 💋 εγω δε ξέρω αν είναι το άγχος αλλα το έντερο είναι στα πολύ χειρότερα του.. Με βοηθήματα κ δε παω τουαλέτα μεγάααλο πρόβλημα. Φοβάμαι οτι δε θα φτιαξει ποτέ.. Εύχομαι μόνο να είναι το άγχος των ημερών. Να περάσετε τέλεια το Σάββατο 🙏💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...