Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022🤰🤰☀️☀️


Recommended Posts

στις πριν 21 ώρες, ο/η Maya90 είπε:

Τέλεια το μωράκι μας! Η ανάπτυξη άψογη, βάρος, ύψος όλα πολύ καλά. Ο πλακούντας είναι πρόσθιος μου είπε, αλλά αυτό θα μου το πουν στη β'επιπέδου όπως και παραπάνω πληροφορίες, πάντως για την ώρα είμαστε πολύ καλά.

Μπράβο βρε κορίτσι !!! Όλα υπέροχα !! 

Θα είμαι 21 εβδομάδων στην επιπέδου. Από όσο θυμάμαι το κάνουν 21-24 εβδομάδων( αν δεν κάνω λάθος) 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 ώρες, ο/η Happypregnantgirl είπε:

Κορίτσια καλησπέρα τι είναι ο υπέρηχος ανάπτυξης που αναφέρετε? Ο γιατρός μου δεν το έχει αναφέρει ποτέ... 

Δεν νομίζω ότι είναι απλός υπέρηχος, χωρίς να βάζω το χέρι μου στην φωτιά, γτ αν ήταν απλός θα μου το έκανε ο γιατρός μου, ενώ τώρα θα πάμε σε εμβρυολογο. 

Και περιμένει και η γιατρός κάποια πράγματα να ακούσει από εκείνον. Μάλιστα μας είπαν είναι σαν μίνι β υπέρηχος.

Εμένα προσωπικά μου το έβαλαν να το κάνω λόγω διδυμης κύησης μαι της αιμορραγίας που είχα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Maya90 είπε:

@angel35 κορίτσι μπορεί να είναι αυτό που έγραψα, πρώιμη Β'επιπέδου!

Ναι ναι αυτό θα είναι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η angel35 είπε:

Ναι ναι αυτό θα είναι! 

Αυτό θα είναι μάλλον στη δική σου περίπτωση!

Για μένα δεν εννοούσα τέτοιον. Εννοούσα τον κανονικό αναλυτικό υπέρηχο που μου κάνει ο γιατρός μου ανά μήνα και μετράμε τα πάντα, επίσης βλέπουμε τα όργανα κλπ. Θα ειμαι 21 εβδομαδων. Και μετά στην 23η θα πάω σε εμβρυολογο για τη Β επιπέδου απευθείας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα θέλω μια μικρή βοήθεια. Μπήκα αισίως 15η εβδομάδα και αισθάνομαι συχνά πονακια αριστερά κυρίως, έχω πολλά αέρια και ρεψιμο συχνά. Από χτες που άλλαξα βδομάδα είναι πολύ έντονο το φαινόμενο. Το περνάτε και εσείς αυτό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα θέλω μια μικρή βοήθεια. Μπήκα αισίως 15η εβδομάδα και αισθάνομαι συχνά πονακια αριστερά κυρίως, έχω πολλά αέρια και ρεψιμο συχνά. Από χτες που άλλαξα βδομάδα είναι πολύ έντονο το φαινόμενο. Το περνάτε και εσείς αυτό; 

Α καλησπέρα και καλή βραδιά! Μην ανησυχείς καθόλου κορίτσι μου, απόλυτα φυσιολογικό!!!!

Πονακια έρχονται και φεύγουν συνέχεια.

Ρεψιμο έχω από την αρχή σαν τον Μπάμπη τον νταλικέρη και όσο για τα αέρια να ξέρεις βοηθάει να ξαπλωνεις στο πλάι από αριστερά μεριά. 

Όλα είναι φυσιολογικά!

Εγώ είμαι κάπου 18η 19η εβδομάδα και τα έχω ακόμα. Όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα θέλω μια μικρή βοήθεια. Μπήκα αισίως 15η εβδομάδα και αισθάνομαι συχνά πονακια αριστερά κυρίως, έχω πολλά αέρια και ρεψιμο συχνά. Από χτες που άλλαξα βδομάδα είναι πολύ έντονο το φαινόμενο. Το περνάτε και εσείς αυτό; 

Καλημέρα! Πονάκια και αέρια/ρέψιμο φυσιολογικά! Είχα κι εγώ, πονάκια ακόμα έχω, το ρέψιμο ευτυχώς έχει φύγει σχεδόν. Στις αρχές όμως και μέχρι περίπου την εβδομάδα σου ακόμα και το νερό ρευόμουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια ❤️@evaioan Κ εγώ είχα όλα τα συμπτώματα που περιγράφεις και τα πονακια ήταν τόσο έντονα που δεν μπορούσα να κοιμηθώ το βράδυ. Μου έδωσε μαγνήσιο ο γυναικολόγος και βελτιώθηκαν κατά πολύ. Τώρα είμαι 19εβδομαδων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Happypregnantgirl είπε:

Καλημέρα κορίτσια ❤️@evaioan Κ εγώ είχα όλα τα συμπτώματα που περιγράφεις και τα πονακια ήταν τόσο έντονα που δεν μπορούσα να κοιμηθώ το βράδυ. Μου έδωσε μαγνήσιο ο γυναικολόγος και βελτιώθηκαν κατά πολύ. Τώρα είμαι 19εβδομαδων.

Εγώ παίρνω μαγνήσιο 150mg την ημέρα που είναι το 40% της συνιστώμενης ημερήσιας δόσης. Σήμερα δεν πονάω ιδιαίτερα , εχτες το απόγευμα με πονούσε σαν τσιμπήματα. Λέω να περιμένω τη Δευτέρα που έχω το μηνιαίο ραντεβού για υπέρηχο μαζί του να του το πω. Επειδή παίρνω χάπι θυροειδη το πρωί, βιταμίνες το μεσημέρι και salospir το βράδυ φοβάμαι να φορτωθώ και άλλο χάπι, ήδη τα ξεχνάω καμία φορά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα θέλω μια μικρή βοήθεια. Μπήκα αισίως 15η εβδομάδα και αισθάνομαι συχνά πονακια αριστερά κυρίως, έχω πολλά αέρια και ρεψιμο συχνά. Από χτες που άλλαξα βδομάδα είναι πολύ έντονο το φαινόμενο. Το περνάτε και εσείς αυτό; 

Καλημέρα !!! Μην αγχώνεσαι και μην ανησυχείς καθόλου, αντιλαμβάνομαι ότι σου κάνει εντύπωση επειδή το φαινόμενο είναι συνεχές. Είναι όμως φυσιολογικά όλα εφόσον όλες περνάμε τα ίδια. Ρέψιμο όλη μέρα και όλη νύχτα, μου είναι ηπιότερο κάποιες φορές τώρα πια και πονάκια είχα σαν σουγλιες στον αφαλό και κάτω από τον αφαλό πονάκια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Εγώ παίρνω μαγνήσιο 150mg την ημέρα που είναι το 40% της συνιστώμενης ημερήσιας δόσης. Σήμερα δεν πονάω ιδιαίτερα , εχτες το απόγευμα με πονούσε σαν τσιμπήματα. Λέω να περιμένω τη Δευτέρα που έχω το μηνιαίο ραντεβού για υπέρηχο μαζί του να του το πω. Επειδή παίρνω χάπι θυροειδη το πρωί, βιταμίνες το μεσημέρι και salospir το βράδυ φοβάμαι να φορτωθώ και άλλο χάπι, ήδη τα ξεχνάω καμία φορά... 

Να κάνεις και εξετάσεις για μαγνήσιο εφόσον λαμβάνεις συμπλήρωμα, μαζί με τις μηνιαίες. Δεν είναι καιρός για υπερμαγνησιαιμία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσια μου! 

εμεις εχτες ειχαμε τον υπερηχο αναπτυξης, ολα πηγαν καλα δοξα το θεο! τα μωρακια μεγαλωνουν πηγαν 250 γραμμαρια! και μας ειπε οτι τελικα ειμαι 19η εβδομαδα! 

δεν βλεπει καποιο κινδυνο, μας ειπε βεβαια οτι στην αντιθετη μερια βλεπει κατι σαν αιμα, που δεν εχει σχεση με τα μωρα, απο τα ινωμυοματα ειναι, και οτι μπορει καποια στιγμη να ξαναδω αιμα αλλα να μην τρομαξω (ενας θεος ξερει πως θα το καταφερω αυτο αν γινει) γιατι δεν θα ειναι απο τα μωρα.

τα μωρα ειναι μια χαρα και αν ηταν να δουμε κατι θα το ειχαμε δει στην αυχενική.

και κλεισαμε και β επιπεδου για τις 16 μαρτιου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η angel35 είπε:

καλημέρα κοριτσια μου! 

εμεις εχτες ειχαμε τον υπερηχο αναπτυξης, ολα πηγαν καλα δοξα το θεο! τα μωρακια μεγαλωνουν πηγαν 250 γραμμαρια! και μας ειπε οτι τελικα ειμαι 19η εβδομαδα! 

δεν βλεπει καποιο κινδυνο, μας ειπε βεβαια οτι στην αντιθετη μερια βλεπει κατι σαν αιμα, που δεν εχει σχεση με τα μωρα, απο τα ινωμυοματα ειναι, και οτι μπορει καποια στιγμη να ξαναδω αιμα αλλα να μην τρομαξω (ενας θεος ξερει πως θα το καταφερω αυτο αν γινει) γιατι δεν θα ειναι απο τα μωρα.

τα μωρα ειναι μια χαρα και αν ηταν να δουμε κατι θα το ειχαμε δει στην αυχενική.

και κλεισαμε και β επιπεδου για τις 16 μαρτιου! 

Τέλεια τα νέα σου για τα μπεμπουλια σου 🌷🥰 λογικά θα σ βγει λίγο σκούρο αν ειναι παλιό αιμα δε θα είναι κοκκινο κόκκινο. 1 μέρα μετά εχω κ εγώ β επιπέδου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η angel35 είπε:

καλημέρα κοριτσια μου! 

εμεις εχτες ειχαμε τον υπερηχο αναπτυξης, ολα πηγαν καλα δοξα το θεο! τα μωρακια μεγαλωνουν πηγαν 250 γραμμαρια! και μας ειπε οτι τελικα ειμαι 19η εβδομαδα! 

δεν βλεπει καποιο κινδυνο, μας ειπε βεβαια οτι στην αντιθετη μερια βλεπει κατι σαν αιμα, που δεν εχει σχεση με τα μωρα, απο τα ινωμυοματα ειναι, και οτι μπορει καποια στιγμη να ξαναδω αιμα αλλα να μην τρομαξω (ενας θεος ξερει πως θα το καταφερω αυτο αν γινει) γιατι δεν θα ειναι απο τα μωρα.

τα μωρα ειναι μια χαρα και αν ηταν να δουμε κατι θα το ειχαμε δει στην αυχενική.

και κλεισαμε και β επιπεδου για τις 16 μαρτιου! 

Μπράβο αγαπούλα!!!! Όλα θα πάνε καλά!!!! Να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πως τα νιώθετε τα μπεμπακια σας? Εγω πλέον τη νιώθω πολύ έντονα και όταν κουνιέται, σήμερα είχε τον αβολεφτο για κανένα 10πτο κ με τ που έβαλα το χέρι μ έχωσε κλοτσιτσα 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Eirinakos είπε:

Κορίτσια πως τα νιώθετε τα μπεμπακια σας? Εγω πλέον τη νιώθω πολύ έντονα και όταν κουνιέται, σήμερα είχε τον αβολεφτο για κανένα 10πτο κ με τ που έβαλα το χέρι μ έχωσε κλοτσιτσα 😛

Εγώ ακόμα αυτά τα ταπ ταπ από μέσα νιώθω... εκτός αν έχουν κάνει τίποτα άλλο και δεν έχω δώσει σημασία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ τη νιώθω σχεδόν συνέχεια. Σε επίπεδο που είχα ανησυχήσει μήπως την ενοχλώ με κάτι ή της συμβαίνει κάτι και δε βολεύεται. Σήμερα πρώτη φορά μου έδωσε 7 κλωτσιές συνεχόμενες δυνατές (όχι επώδυνες) . Δε με πονάει αλλά είναι έντονες και φαίνονται και με το μάτι απέξω. Επίσης ήδη εδώ και 10 μέρες το καταλαβαίνει και ο σύντροφος μου όταν το αισθάνομαι και του λέω να ακουμπήσει το χέρι του. Χθες το βράδυ την ενόχλησα επίτηδες, ενώ ήταν ήσυχη, επειδή κάτι φίλες μου ήθελαν να τη νιώσουν και με λίγη σοκολάτα και σκούντημα απάντησε με κλωτσιά 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Εγώ τη νιώθω σχεδόν συνέχεια. Σε επίπεδο που είχα ανησυχήσει μήπως την ενοχλώ με κάτι ή της συμβαίνει κάτι και δε βολεύεται. Σήμερα πρώτη φορά μου έδωσε 7 κλωτσιές συνεχόμενες δυνατές (όχι επώδυνες) . Δε με πονάει αλλά είναι έντονες και φαίνονται και με το μάτι απέξω. Επίσης ήδη εδώ και 10 μέρες το καταλαβαίνει και ο σύντροφος μου όταν το αισθάνομαι και του λέω να ακουμπήσει το χέρι του. Χθες το βράδυ την ενόχλησα επίτηδες, ενώ ήταν ήσυχη, επειδή κάτι φίλες μου ήθελαν να τη νιώσουν και με λίγη σοκολάτα και σκούντημα απάντησε με κλωτσιά 😂

Χαχαχαχα κ εμένα ακριβώς έτσι εχθές την ενόχλησα για να τη νιώσει μια φίλη μ κ με κλοτσισε καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ τα ίδια κορίτσια μου!!! Την νιώθω πολύ συχνά τώρα...και χαίρομαι πάρα πολύ γιατί μου φεύγει και το άγχος έτσι...!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Angelaki91 είπε:

Και εγώ τα ίδια κορίτσια μου!!! Την νιώθω πολύ συχνά τώρα...και χαίρομαι πάρα πολύ γιατί μου φεύγει και το άγχος έτσι...!!! 

Σιγά σιγά θα ανέβουν προς τα πάνω κιόλας.. Με τις δουλειές του σπιτιού πως τα πάτε? Κάνετε κ εσείς δουλειές με δόσεις? Ξεκινάω κ κάθε 10 λεπτά κάθομαι να ξεκουραστώ κ συνεχίζω.. Τα νεύρα μ σήμερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Eirinakos είπε:

Κορίτσια πως τα νιώθετε τα μπεμπακια σας? Εγω πλέον τη νιώθω πολύ έντονα και όταν κουνιέται, σήμερα είχε τον αβολεφτο για κανένα 10πτο κ με τ που έβαλα το χέρι μ έχωσε κλοτσιτσα 😛

Συνέχεια και εγώ και όταν κάθομαι και όταν είμαι ποιο ξαπλωμένη κινηση κανονικη και κλοτσιές μικρές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Eirinakos είπε:

Σιγά σιγά θα ανέβουν προς τα πάνω κιόλας.. Με τις δουλειές του σπιτιού πως τα πάτε? Κάνετε κ εσείς δουλειές με δόσεις? Ξεκινάω κ κάθε 10 λεπτά κάθομαι να ξεκουραστώ κ συνεχίζω.. Τα νεύρα μ σήμερα! 

Δουλειές τις πολυ χαλαρές και κάθε Κυριακή έρχεται γυναίκα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Κι εγώ το αισθάνομαι πιο συχνά το ζουζούνι, ειδικά όταν ξαπλώνω γίνεται χαμός.

Όσο για τις δουλειές, ένα μαγείρεμα κάνω και τα υπόλοιπα ο άντρας μου ή η μαμά/αδερφή μου όταν έρχονται. Δυστυχώς όμως τρέχω συνέχεια πίσω από τον γιο μου που δεν κάθεται με τίποτα... 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...