Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εμβόλιο κορονοϊού στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!!

Είμαι στον 4ο μήνα και σκεφτόμουν σοβαρά να κάνω το εμβόλιο. Ο γυναικολόγος μου συμφώνησε. Έκλεισα ραντεβού για την Πέμπτη 18/11. Υπάρχει κάποια εγκυουλα ή να γνωρίζετε κάποια έγκυο που το έκανε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, να μας πει την εμπειρία της;

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα εγώ είμαι στον πέμπτο μήνα και σκέφτομαι να κάνω πρωτα τον υπέρηχο β'επιπέδου να δω ότι όλα είναι τέλεια με το μικρακι μου και μετά να κλείσω ραντεβού για εμβόλιο. Οπότε θα ήθελα κι εγώ να μάθω για σχετικές εμπειρίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, η ξαδελφη μου έκανε στην αρχή της εγκυμοσύνης της, ενώ δεν ήξερε ακόμα ότι είναι έγκυος, την 1η δόση και τώρα μετά την αυχενική τη 2η. Όλα μια χαρά εννοείται. Η αυχενική της ήταν μια χαρά όλα όλα και με κακό ιστορικό και η ίδια δεν είχε καθόλου συμπτώματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω διαβάσει παρά πολύ αυτές τις μέρες σε φόρουμ και σε σχετικές ομάδες στο Facebook. Δεν "εμφανίστηκε" καμία να πει ότι την ενόχλησε. Παρόλο που είμαστε στις ευάλωτες ομάδες, παρατηρώ ότι τις εγκυούλες δεν τις ενοχλεί σχεδόν καθόλου και πιστεύω ότι μπορεί να οφείλεται στα συμπληρώματα που παίρνουμε και στις διάφορες βιταμίνες αυτή την περίοδο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η KonnaTa είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!

Είμαι στον 4ο μήνα και σκεφτόμουν σοβαρά να κάνω το εμβόλιο. Ο γυναικολόγος μου συμφώνησε. Έκλεισα ραντεβού για την Πέμπτη 18/11. Υπάρχει κάποια εγκυουλα ή να γνωρίζετε κάποια έγκυο που το έκανε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, να μας πει την εμπειρία της;

Ευχαριστώ

Καλησπέρα, εύχομαι όλα να σου πάνε καλά στην εγκυμοσύνη σου και με το καλό να πάρεις το μωράκι σου στα χέρια σου!

Εγώ τώρα είμαι 6 μισή μηνών. Έκανα την 1η δόση την 14η εβδομάδα και την 2η 17η. Δεν είχα καμία παρενέργεια απ' το εμβόλιο, όλα κύλησαν ομαλά.

Όλοι οι γιατροί που συμβουλεύτηκα ήταν σύμφωνοι με τον εμβολιασμό και τον θεωρούσαν πολύ σημαντικό για να προστευσω τον εαυτό μου και το μωρό μου.

Το μωρό μεγαλώσει φυσιολογικά, έχω κανει εδώ και 1 μήνα την β επιπέδου και όλα ήταν μια χαρά.

Ελπίζω να σε βοήθησα. Ότι απόφαση και να πάρεις ελπίζω να είσαι υγιής εσύ και το μωράκι σου❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα, εύχομαι όλα να σου πάνε καλά στην εγκυμοσύνη σου και με το καλό να πάρεις το μωράκι σου στα χέρια σου!

Εγώ τώρα είμαι 6 μισή μηνών. Έκανα την 1η δόση την 14η εβδομάδα και την 2η 17η. Δεν είχα καμία παρενέργεια απ' το εμβόλιο, όλα κύλησαν ομαλά.

Όλοι οι γιατροί που συμβουλεύτηκα ήταν σύμφωνοι με τον εμβολιασμό και τον θεωρούσαν πολύ σημαντικό για να προστευσω τον εαυτό μου και το μωρό μου.

Το μωρό μεγαλώσει φυσιολογικά, έχω κανει εδώ και 1 μήνα την β επιπέδου και όλα ήταν μια χαρά.

Ελπίζω να σε βοήθησα. Ότι απόφαση και να πάρεις ελπίζω να είσαι υγιής εσύ και το μωράκι σου❤️

Σε ευχαριστώ πολύ. Και σε εσένα τα καλύτερα εύχομαι. Το έχω πάρει απόφαση ούτως ή άλλως απλά ήθελα να το σιγουρεψω. Δεν το είχα κάνει νωρίτερα γιατί τον τελευταίο χρόνο είχα 2 άτυχες εγκυμοσύνες και είπα πρωτα θα μείνω έγκυος και μετά βλέπουμε. Αλλά έτσι όπως πάει η κατάσταση δεν γίνεται αλλιώς.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/11/2021 at 6:53 ΜΜ, ο/η KonnaTa είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!

Είμαι στον 4ο μήνα και σκεφτόμουν σοβαρά να κάνω το εμβόλιο. Ο γυναικολόγος μου συμφώνησε. Έκλεισα ραντεβού για την Πέμπτη 18/11. Υπάρχει κάποια εγκυουλα ή να γνωρίζετε κάποια έγκυο που το έκανε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, να μας πει την εμπειρία της;

Ευχαριστώ

Καλησπέρα κοριτσι μου δεν ειμαι ακομη εγκυος αλλα μια πολυ κοντινη μου φιλη το εκανε τον Αυγουστο και τις 2 δοσεις στον  8ο μηνα καιδεν υπηρχε καμια παρενεργεια ουτε σε εκεινη αλλα ουτε και στο μωρακι που ειναι υγιεστατο. Ξερω επισης κοπελα που ειχε κανει την πρωτη δοση χωρις να ξερει οτι ειναι εγκυος και παλι δεν προεκυψε θεμα τουλαχιστον μεχρι τωρα. Καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλησπέρα κοριτσι μου δεν ειμαι ακομη εγκυος αλλα μια πολυ κοντινη μου φιλη το εκανε τον Αυγουστο και τις 2 δοσεις στον  8ο μηνα καιδεν υπηρχε καμια παρενεργεια ουτε σε εκεινη αλλα ουτε και στο μωρακι που ειναι υγιεστατο. Ξερω επισης κοπελα που ειχε κανει την πρωτη δοση χωρις να ξερει οτι ειναι εγκυος και παλι δεν προεκυψε θεμα τουλαχιστον μεχρι τωρα. Καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου💗

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Εύχομαι και σε εσένα ότι καλύτερο!! 🙏❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμένα.Μελλοντικός πατέρας εδώ..Ελπίζω να μου επιτραπεί η συμμετοχή μου διότι και γω περνάω αυτή την περίοδο εγκυμοσύνης -τουλάχιστον όσον αφορά το ψυχολογικό..- :) Η σύντροφος μου είναι στην 20η εβδομάδα , εγώ εμβολιασμένος εδώ και 5 μήνες και πήραμε την απόφαση να πάμε να το κάνει διότι ο κλοιός της νόσησης από COVID στενεύει επικίνδυνα..Αν και μας έχει διαβεβαιώσει η γυναικολόγος ότι δεν υπάρχει κίνδυνος (πιο πολύ φοβόμαστε για τις ''παρενέργειες'' του εμβολίου , πυρετός κάτα΄πτωση , κόπωση) αλλά θα πάμε να το κάνουμε.Δεν επιζητώ επιστημονικές απαντήσεις στο forum απλά ψάχνω και άλλες γυναίκες που έχουν προχωρήσει στον εμβολιασμό , για το πως το περάσανε καθώς επίσης και με άλλες γυναίκες  και ζευγάρια που είναι στην ίδια φάση με εμάς για να υπάρξει καθησυχασμός για όλους μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η vaskar είπε:

Καλημέρα και από εμένα.Μελλοντικός πατέρας εδώ..Ελπίζω να μου επιτραπεί η συμμετοχή μου διότι και γω περνάω αυτή την περίοδο εγκυμοσύνης -τουλάχιστον όσον αφορά το ψυχολογικό..- :) Η σύντροφος μου είναι στην 20η εβδομάδα , εγώ εμβολιασμένος εδώ και 5 μήνες και πήραμε την απόφαση να πάμε να το κάνει διότι ο κλοιός της νόσησης από COVID στενεύει επικίνδυνα..Αν και μας έχει διαβεβαιώσει η γυναικολόγος ότι δεν υπάρχει κίνδυνος (πιο πολύ φοβόμαστε για τις ''παρενέργειες'' του εμβολίου , πυρετός κάτα΄πτωση , κόπωση) αλλά θα πάμε να το κάνουμε.Δεν επιζητώ επιστημονικές απαντήσεις στο forum απλά ψάχνω και άλλες γυναίκες που έχουν προχωρήσει στον εμβολιασμό , για το πως το περάσανε καθώς επίσης και με άλλες γυναίκες  και ζευγάρια που είναι στην ίδια φάση με εμάς για να υπάρξει καθησυχασμός για όλους μας..

Εγώ σήμερα θα το κάνω. Θα σας ενημερώσω πως θα είμαι. Γενικά το έψαξα πολύ μέσα σε forums και ομάδες του Facebook σχετικές με εγκυμοσύνη. Έχω διαβάσει για τουλάχιστον 150 έγκυες που εμβολιαστηκαν και δεν έπαθαν τίποτα, μόνο πόνο στο χέρι που γίνεται το εμβόλιο και λίγο κόπωση ένιωθαν. Σε κάποιες έκανε και λίγα δέκατα. Εγώ είμαι στην 16η εβδομάδα και κάνω την 1η δόση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1η δόση του εμβολίου και όλα τέλεια. Δεν ένιωσα τίποτα, μόνο τον συνηθισμένο πόνο στο χέρι για 1 μέρα, που όλοι το παθαίνουν.

Έχω ραντεβού στον γιατρό σε 2 βδομάδες και σε 3 βδομάδες είναι οι 2η δόση. ✌️🤞🤞🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η KonnaTa είπε:

1η δόση του εμβολίου και όλα τέλεια. Δεν ένιωσα τίποτα, μόνο τον συνηθισμένο πόνο στο χέρι για 1 μέρα, που όλοι το παθαίνουν.

Έχω ραντεβού στον γιατρό σε 2 βδομάδες και σε 3 βδομάδες είναι οι 2η δόση. ✌️🤞🤞🤞

Good luck! Έκλεισα κι εγώ το άλλο Σάββατο πρώτη δόση και ο Θεός βοηθός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Good luck! Έκλεισα κι εγώ το άλλο Σάββατο πρώτη δόση και ο Θεός βοηθός. 

Όλα καλά σου εύχομαι να είναι 😀❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/11/2021 at 10:56 ΜΜ, ο/η KonnaTa είπε:

1η δόση του εμβολίου και όλα τέλεια. Δεν ένιωσα τίποτα, μόνο τον συνηθισμένο πόνο στο χέρι για 1 μέρα, που όλοι το παθαίνουν.

Έχω ραντεβού στον γιατρό σε 2 βδομάδες και σε 3 βδομάδες είναι οι 2η δόση. ✌️🤞🤞🤞

 

στις On 19/11/2021 at 10:56 ΜΜ, ο/η KonnaTa είπε:

1η δόση του εμβολίου και όλα τέλεια. Δεν ένιωσα τίποτα, μόνο τον συνηθισμένο πόνο στο χέρι για 1 μέρα, που όλοι το παθαίνουν.

Έχω ραντεβού στον γιατρό σε 2 βδομάδες και σε 3 βδομάδες είναι οι 2η δόση. ✌️🤞🤞🤞

Τελεια!! Χαιρομαι πολυ!! Προφανως και ολα θα πανε για ολες τις εγκυους μετα το εμβολιο!! Εμπιστευομαστε τους γιατρους μας! Εμεις κλεισαμε Δευτερα 22/11 1η δοση για την συντροφο μου!! Υπαρχει λιγο αγχος , αλλα θετικη σκεψη παντα! Θα σας ενημερωσω και γω με την σειρα μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Update!! 36 ωρες μετα το εμβολιο , ολα καλα ελαφρυς πονος στο χερι , σταθερη θερμοκρασια  , ολα καλα!! Αναμενουμε να περασει το 48ωρο. Η γυναικολογος ειπε , αν νοιωσουμε λιγο πυρετο η οτιδηποτε αλλο   ενα η δυο ντεπον και μια χαρα! 😃😃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η vaskar είπε:

Update!! 36 ωρες μετα το εμβολιο , ολα καλα ελαφρυς πονος στο χερι , σταθερη θερμοκρασια  , ολα καλα!! Αναμενουμε να περασει το 48ωρο. Η γυναικολογος ειπε , αν νοιωσουμε λιγο πυρετο η οτιδηποτε αλλο   ενα η δυο ντεπον και μια χαρα! 😃😃

Μια χαρά. Άντε και στη 2η 🤞✌️😀 και να πάμε και στον/ην γυναικολόγο να δούμε πως όλα είναι καλά. Πιστεύω όλοι το έχουμε αυτό το άγχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

New Update!! Ολα καλα κοριτσια , περασανε 3 ημερες κανενα συμπτωμα! Καλη εγκυμοσυνη σε ολες και κουραγιο στους συζυγους!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η vaskar είπε:

New Update!! Ολα καλα κοριτσια , περασανε 3 ημερες κανενα συμπτωμα! Καλη εγκυμοσυνη σε ολες και κουραγιο στους συζυγους!!

Αχ πλησιάζει και η δική μας η μέρα και όλο και αγχώνομαι πιο πολύ. Συνέχεια σκέφτομαι μήπως είναι λάθος η απόφαση που πήραμε... 

Και σε εσάς καλή εγκυμοσύνη ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Είναι λογικό να νοιώθουμε όλοι μας άγχος πριν το εμβόλιο..Απλά ας κλεισουμε τα αυτιά μας σε οτιδήποτε άλλο εκτός από τα λόγια του γυναικολόγου μας..Και γω που είμαι υπέρμαχος της επιστήμης και εμβολιασμένος απο τους πρώτους της ηλικιακής μου ομάδας , όταν πήραμε την απόφαση  να εμβολιαστεί η σύζύγος μου κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης , ταράχτηκα ελαφρω΄ς είναι η αλήθεια..Αλλά απο το να ρισκάρουμε να νοσήσει απο COVID σε σχεση με τις ελαφριές παρενέργειες του εμβολίου προτιμήσαμε το 2ο..Διότι είμασταν σχετικά κοινωνικά αποκομμένοι για να μειώσουμε πιθανότητες νόσησης και επαφών..Αλλά δεν ήταν λύση αυτή καθώς επίσης δεν ζούμε 100% σε φούσκα..Κάποια στιγμή θα γινόταν η επαφή με κρούσμα..Κορίτσια μη μασάτε , δεν είναι τίποτα , μόνο για καλό είναι!! 😀👌 Υ.Γ Μετά το εμβόλιο νοιώσαμε πρώτη φορά κινήσεις στην κοιλίτσα!!!!😁😁Μόλις μπήκαμε στην 21η εβδομάδα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dreamer1 είπε:

Αχ πλησιάζει και η δική μας η μέρα και όλο και αγχώνομαι πιο πολύ. Συνέχεια σκέφτομαι μήπως είναι λάθος η απόφαση που πήραμε... 

Και σε εσάς καλή εγκυμοσύνη ❤️

Εγώ ήμουνα από αυτούς που δεν ήθελε καθόλου το εμβόλιο, γιατί είχα δύο ατυχείς εγκυμοσύνες μέσα σε αυτό το χρόνο. Φοβόμουν μήπως επηρεάσει τη γονιμότητα μου και είμαι μόλις 26 χρόνων.

Καλώς ή κακώς δεν είμαστε σίγουροι για τα εμβόλια γιατί δεν έχουν δοκιμαστεί χρόνια. Οπότε σκέφτηκα τις πιθανότητες: να νοσησω και να το περάσω ελαφρά όντας έγκυος, να μη νοσησω καθόλου, να νοσήσω σε προχωρημένη εγκυμοσύνη και πιθανώς να είναι βαριά (γιατί έχω παρατηρήσει ότι από το 7ο μήνα π και μετά κάποιες το περνάνε λίγο βαριά έως και σοβαρά, κάποιες άλλες βέβαια όχι), ή να κάνω το εμβόλιο που και εδώ είχα δύο πιθανότητες: να ενοχλήσει εμένα και το μωρό ή να είμαι εντάξει.

Διάβασα κάθε φόρουμ και κάθε ποστ στο facebook με έγκυες που έκανα τώρα εμβόλιο και καμία δεν έπαθε τίποτα και πείστηκα να το κάνω. 

Δύσκολες εποχές ζούμε. Γερά να είναι και υγιή τα μωράκια όταν έρθουν με το καλό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η vaskar είπε:

Καλημέρα! Είναι λογικό να νοιώθουμε όλοι μας άγχος πριν το εμβόλιο..Απλά ας κλεισουμε τα αυτιά μας σε οτιδήποτε άλλο εκτός από τα λόγια του γυναικολόγου μας..Και γω που είμαι υπέρμαχος της επιστήμης και εμβολιασμένος απο τους πρώτους της ηλικιακής μου ομάδας , όταν πήραμε την απόφαση  να εμβολιαστεί η σύζύγος μου κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης , ταράχτηκα ελαφρω΄ς είναι η αλήθεια..Αλλά απο το να ρισκάρουμε να νοσήσει απο COVID σε σχεση με τις ελαφριές παρενέργειες του εμβολίου προτιμήσαμε το 2ο..Διότι είμασταν σχετικά κοινωνικά αποκομμένοι για να μειώσουμε πιθανότητες νόσησης και επαφών..Αλλά δεν ήταν λύση αυτή καθώς επίσης δεν ζούμε 100% σε φούσκα..Κάποια στιγμή θα γινόταν η επαφή με κρούσμα..Κορίτσια μη μασάτε , δεν είναι τίποτα , μόνο για καλό είναι!! 😀👌 Υ.Γ Μετά το εμβόλιο νοιώσαμε πρώτη φορά κινήσεις στην κοιλίτσα!!!!😁😁Μόλις μπήκαμε στην 21η εβδομάδα!!

Και εγώ μετά το εμβόλιο ένιωσα τις πρώτες κινήσεις. Εγώ είμαι 17 εβδομάδων βέβαια, αλλά κάτι ένιωσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η vaskar είπε:

Καλημέρα! Είναι λογικό να νοιώθουμε όλοι μας άγχος πριν το εμβόλιο..Απλά ας κλεισουμε τα αυτιά μας σε οτιδήποτε άλλο εκτός από τα λόγια του γυναικολόγου μας..Και γω που είμαι υπέρμαχος της επιστήμης και εμβολιασμένος απο τους πρώτους της ηλικιακής μου ομάδας , όταν πήραμε την απόφαση  να εμβολιαστεί η σύζύγος μου κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης , ταράχτηκα ελαφρω΄ς είναι η αλήθεια..Αλλά απο το να ρισκάρουμε να νοσήσει απο COVID σε σχεση με τις ελαφριές παρενέργειες του εμβολίου προτιμήσαμε το 2ο..Διότι είμασταν σχετικά κοινωνικά αποκομμένοι για να μειώσουμε πιθανότητες νόσησης και επαφών..Αλλά δεν ήταν λύση αυτή καθώς επίσης δεν ζούμε 100% σε φούσκα..Κάποια στιγμή θα γινόταν η επαφή με κρούσμα..Κορίτσια μη μασάτε , δεν είναι τίποτα , μόνο για καλό είναι!! 😀👌 Υ.Γ Μετά το εμβόλιο νοιώσαμε πρώτη φορά κινήσεις στην κοιλίτσα!!!!😁😁Μόλις μπήκαμε στην 21η εβδομάδα!!

Έχεις δίκιο κι εγώ υπέρμαχος της επιστήμης είμαι και ήθελα να το κάνω από την αρχή αλλά επειδή προσπαθούσαμε για παιδάκι μου είχαν πει τότε να το αφήσω και δεν το έκανα... Μετανιώνω που δεν το έκανα το καλοκαίρι και πρέπει να το κάνω τώρα που είμαι έγκυος, γιατί αν πάει κάτι λάθος θα κατηγορώ μόνο εμένα, δεν είμαι μόνη πλέον. Προσπαθώ να σκέφτομαι μόνο τα θετικά όλου αυτού και όχι αυτά που μας πασάρουν καθημερινά. Είμαστε πολύ κοντά στην εγκυμοσύνη εγώ είμαι 21+4, αλλά είμαι από της τυχερές με οπίσθιο πλακούντα οπότε έχω αρχίσει να το νιώθω εδώ και τρεις εβδομάδες περίπου, και προχθές το ένιωσε και ο άντρας μου!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η KonnaTa είπε:

Εγώ ήμουνα από αυτούς που δεν ήθελε καθόλου το εμβόλιο, γιατί είχα δύο ατυχείς εγκυμοσύνες μέσα σε αυτό το χρόνο. Φοβόμουν μήπως επηρεάσει τη γονιμότητα μου και είμαι μόλις 26 χρόνων.

Καλώς ή κακώς δεν είμαστε σίγουροι για τα εμβόλια γιατί δεν έχουν δοκιμαστεί χρόνια. Οπότε σκέφτηκα τις πιθανότητες: να νοσησω και να το περάσω ελαφρά όντας έγκυος, να μη νοσησω καθόλου, να νοσήσω σε προχωρημένη εγκυμοσύνη και πιθανώς να είναι βαριά (γιατί έχω παρατηρήσει ότι από το 7ο μήνα π και μετά κάποιες το περνάνε λίγο βαριά έως και σοβαρά, κάποιες άλλες βέβαια όχι), ή να κάνω το εμβόλιο που και εδώ είχα δύο πιθανότητες: να ενοχλήσει εμένα και το μωρό ή να είμαι εντάξει.

Διάβασα κάθε φόρουμ και κάθε ποστ στο facebook με έγκυες που έκανα τώρα εμβόλιο και καμία δεν έπαθε τίποτα και πείστηκα να το κάνω. 

Δύσκολες εποχές ζούμε. Γερά να είναι και υγιή τα μωράκια όταν έρθουν με το καλό.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα είμαι 27 με μια παλινδρομη στην αρχή της χρονιάς και τώρα που έχει εξελιχθεί τόσο καλά μέχρι τώρα φοβάμαι τοοοοοοσσσοοοο πολύ να μην πάει κάτι λάθος. Τρέμω στην ιδέα! Αλλά όπως λέτε όλοι η ζυγαριά γέρνει στο να το κάνουμε για να χαρούμε ντα μωράκια μας.!!! Ο θεός βοηθός να προσέχει τις ψυχουλες μας!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχετε πάει για υπέρηχο μετά το εμβόλιο;

Έχω προγραμματισμένο ραντεβού την Παρασκευή και αναμένω να δω ότι όλα είναι καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η KonnaTa είπε:

Έχετε πάει για υπέρηχο μετά το εμβόλιο;

Έχω προγραμματισμένο ραντεβού την Παρασκευή και αναμένω να δω ότι όλα είναι καλά.

Καλημέρα! Έκανα τ κιην πρώτη δόση στις 27/11και δεν ένιωσα κάτι ούτε το χέρι μου δεν πόνεσε. 

Υπέρηχο ακόμα δεν έχω προγραμματισμένο, αλλά δεν σου κρύβω ότι αγχώνομαι που και που γιατί νομίζω ότι μετά το εμβόλιο δεν είναι τόσο δραστήρια η μπέμπα μου. Μπορεί βέβαια να είναι και η ιδέα μου. Εύχομαι όλα να.ειναι καλά για όλες μας!! 😘 

Ενημέρωσε μας μεταξύ τον υπέρηχο! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...