Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022!!


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, σήμερα πήγα στη διατροφολόγο που συνεργάζεται ο γιατρός μου! Είδε τη καμπύλη μου, της είπα ότι περπάτησα για να πάω σπίτι και μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα αφού πήγαινα σπίτι κ καθόμουν και εκτός αυτου μου είπε ότι αν τα αποτελέσματα είχαν αλλοιωθεί η γλυκόζη θα είχε ανέβει προς τα επάνω οπότε τα αποτελέσματα μου είναι τα ανώτερα που έφτασε η γλυκόζη στον οργανισμό μου.. Αύριο θα μου στείλει ένα πλάνο διατροφής γιατί τα κιλά που έβαλα είναι σχεδόν διπλάσια από αυτά που θα έπρεπε να έχω πάρει κ επίσης μου είπε ότι τξ μωρό είναι άνω του φυσιολογικου ίσως είναι επειδή πήρα εγώ κιλά απότομα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lina08 είπε:

Αχ κορίτσια μακάρι όλα καλά να είναι  μου δώσατε κουράγιο γιατί πραγματικά τα έχασα όταν είδα τα αποτελέσματα.

Γιατι τα εχασες βρε; Αφου οντως οι τιμες ειναι εντος οριων! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, σήμερα πήγα στη διατροφολόγο που συνεργάζεται ο γιατρός μου! Είδε τη καμπύλη μου, της είπα ότι περπάτησα για να πάω σπίτι και μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα αφού πήγαινα σπίτι κ καθόμουν και εκτός αυτου μου είπε ότι αν τα αποτελέσματα είχαν αλλοιωθεί η γλυκόζη θα είχε ανέβει προς τα επάνω οπότε τα αποτελέσματα μου είναι τα ανώτερα που έφτασε η γλυκόζη στον οργανισμό μου.. Αύριο θα μου στείλει ένα πλάνο διατροφής γιατί τα κιλά που έβαλα είναι σχεδόν διπλάσια από αυτά που θα έπρεπε να έχω πάρει κ επίσης μου είπε ότι τξ μωρό είναι άνω του φυσιολογικου ίσως είναι επειδή πήρα εγώ κιλά απότομα 

Αρα λοιπον τι σου λεει; Μην τρως εσυ για να μην μεγαλωσει αλλο το μωρο; 
θα μας τρελανουνε οι διατροφολογοι. Το βαρος του μωρου δεν εχει αμεση συσχετιση με το βαρος της μητερας, εκτος απο εξαιρετικες περιπτωσεις πχ σε λιμους που οι εγκυμονουσες λιμοκτονουσαν κ τα μωρα εβγαιναν ασθενικα. 
εβαλε βεβαια αυτο το «ισως» η διατροφολογος διοτι σαφεστατα το ξερει οτι δεν υπαρχει αμεση συσχετιση, αλλα σου λεει κάπως πρεπει να τιμησω και γω το σπιτι μου χαχαχαχ. Ξερω κοπελες που δεν εβαλαν γραμμαριο και γεννησαν 4 κιλα μωρα και ξερω και κοπελες που πηραν 40 κιλα κ γεννησαν ενα μικρο γατακι 2μιση κιλα. 

Μην μπεις στη διαδικασια να αγχωθεις με το βαρος!!!! Μεχρι να γεννησεις με το καλο θα βαλεις 6-7! Με το που βγεις απο το μαιευτηριο και ενα μηνα μετα θα εισαι μειον 10 και! 
Απλα οσο μπορεις να τρως σωστα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Γιατι τα εχασες βρε; Αφου οντως οι τιμες ειναι εντος οριων! 

επειδή μου είπανε ότι το νηστειασ ειναι παθολογικό.κ γενικά αγχώθηκα για το μωρό να μην επηρεαστεί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Lina08 είπε:

επειδή μου είπανε ότι το νηστειασ ειναι παθολογικό.κ γενικά αγχώθηκα για το μωρό να μην επηρεαστεί 

Το νηστειας ειναι οριακο, δεν ειναι παθολογικο. Μου ελεγε προχτες ο γιατρος μου μια αλλη εγκυος ειχε νηστειας 125 ακατεβατο ακομη κ με την πιο αυστηρη διατροφη, και θα της δωσουν ινσουλινη. Το 94 ειναι μια τιμη οριακη, θα κανεις τη διατροφη σου και θα το μετρας καθε πρωι οταν ξυπνας. Αν το κρατας κατω απο 90 θα εισαι κομπλε. Ουτε το μωρακι θα επηρεαστει ουτε κανενας! Δεν επηρεαζονται ετσι απο τη μια στιγμη στην αλλη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Sofia33 είπε:

Το νηστειας ειναι οριακο, δεν ειναι παθολογικο. Μου ελεγε προχτες ο γιατρος μου μια αλλη εγκυος ειχε νηστειας 125 ακατεβατο ακομη κ με την πιο αυστηρη διατροφη, και θα της δωσουν ινσουλινη. Το 94 ειναι μια τιμη οριακη, θα κανεις τη διατροφη σου και θα το μετρας καθε πρωι οταν ξυπνας. Αν το κρατας κατω απο 90 θα εισαι κομπλε. Ουτε το μωρακι θα επηρεαστει ουτε κανενας! Δεν επηρεαζονται ετσι απο τη μια στιγμη στην αλλη. 

Πρόσεχω ακόμα πιο πολύ πλέον κ περιμένω να πάω ενδοκρινολόγο.Σημερα μετρηθηκα το πρωί νηστείας 90.δε ξέρω ίσως όταν είναι να κάνω εξετασεισ αγχωνομαι λίγο κ τα κάνω χειρότερα στα αποτελέσματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Αρα λοιπον τι σου λεει; Μην τρως εσυ για να μην μεγαλωσει αλλο το μωρο; 
θα μας τρελανουνε οι διατροφολογοι. Το βαρος του μωρου δεν εχει αμεση συσχετιση με το βαρος της μητερας, εκτος απο εξαιρετικες περιπτωσεις πχ σε λιμους που οι εγκυμονουσες λιμοκτονουσαν κ τα μωρα εβγαιναν ασθενικα. 
εβαλε βεβαια αυτο το «ισως» η διατροφολογος διοτι σαφεστατα το ξερει οτι δεν υπαρχει αμεση συσχετιση, αλλα σου λεει κάπως πρεπει να τιμησω και γω το σπιτι μου χαχαχαχ. Ξερω κοπελες που δεν εβαλαν γραμμαριο και γεννησαν 4 κιλα μωρα και ξερω και κοπελες που πηραν 40 κιλα κ γεννησαν ενα μικρο γατακι 2μιση κιλα. 

Μην μπεις στη διαδικασια να αγχωθεις με το βαρος!!!! Μεχρι να γεννησεις με το καλο θα βαλεις 6-7! Με το που βγεις απο το μαιευτηριο και ενα μηνα μετα θα εισαι μειον 10 και! 
Απλα οσο μπορεις να τρως σωστα

 

Όχι όχι σε καμία περίπτωση δεν μου είπε να μην τρώω ίσα ίσα θα μου στείλει πλάνο απλά για να τρώω σωστα! Κ θα με ξανά δει σε τρεις βδομάδες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lina08 είπε:

Πρόσεχω ακόμα πιο πολύ πλέον κ περιμένω να πάω ενδοκρινολόγο.Σημερα μετρηθηκα το πρωί νηστείας 90.δε ξέρω ίσως όταν είναι να κάνω εξετασεισ αγχωνομαι λίγο κ τα κάνω χειρότερα στα αποτελέσματα.

Βρε εισαι μια χαρα!!! Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας!!! Και ποσο μαλλον τοοοοοσης ανησυχιας!!!! Εμενα ο δικος μου ο ενδοκρινολογος θα σου λεγε να χαλαρωσεις παντως!

επισης, επειδη το σακχαρο ελεγχεται απο την ινσουλινη, η οποια ειναι ορμονη και η οποια επηρεαζεται απο αλλες ορμονες, συνηθως οταν ειμαστε σε αγχος οι ορμονες πειραζονται πολυ!!! Πχ αν πας να κανεις προλακτινη καταγχωμενη θα ειναι στο θεο! 
ηρεμησε!!!! Δεν εχεις τιποτα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Lina08 είπε:

Αχ κορίτσια μακάρι όλα καλά να είναι  μου δώσατε κουράγιο γιατί πραγματικά τα έχασα όταν είδα τα αποτελέσματα.

εμενα μου φαινονται μια χαρα  μονο το σακχαρο νηστειας λιγο οριακο! δες τι θα σου πει ο γιατρος σου φυσικα πρωτα, οποτε μην προτρεχεις και πανικοβάλλεσαι...σκεψου εγω ειχα  0' 82 60'130 120' 109 και ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι μια χαρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Apol είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, σήμερα πήγα στη διατροφολόγο που συνεργάζεται ο γιατρός μου! Είδε τη καμπύλη μου, της είπα ότι περπάτησα για να πάω σπίτι και μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα αφού πήγαινα σπίτι κ καθόμουν και εκτός αυτου μου είπε ότι αν τα αποτελέσματα είχαν αλλοιωθεί η γλυκόζη θα είχε ανέβει προς τα επάνω οπότε τα αποτελέσματα μου είναι τα ανώτερα που έφτασε η γλυκόζη στον οργανισμό μου.. Αύριο θα μου στείλει ένα πλάνο διατροφής γιατί τα κιλά που έβαλα είναι σχεδόν διπλάσια από αυτά που θα έπρεπε να έχω πάρει κ επίσης μου είπε ότι τξ μωρό είναι άνω του φυσιολογικου ίσως είναι επειδή πήρα εγώ κιλά απότομα 

ποσα κιλα πηρες αγαπη ? θυμισε μου το μωρο ποσο βαρος ειχε και σε ποια εβδομαδα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

ποσα κιλα πηρες αγαπη ? θυμισε μου το μωρο ποσο βαρος ειχε και σε ποια εβδομαδα....

Εγώ μέχρι και σήμερα πήρα 11 αυτή η ξάπλα στην αρχή κ στον πέμπτο με κατέστρεψε...το μωρό ήταν 970γρ στην 25+2

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Εγώ μέχρι και σήμερα πήρα 11 αυτή η ξάπλα στην αρχή κ στον πέμπτο με κατέστρεψε...το μωρό ήταν 970γρ στην 25+2

Ε ενταξει δεν πηρες παρα πολλα, τι να πουν αλλες δηλαδη... μια χαρα ειναι το μωρο σου θυμηθηκα τωρα που το λεγαμε ναι... ε σιγα εμενα μια εβδομαδα μετα δηλαδη 26+4 ηταν 894 γρ. αφου η καμπυλη βγηκε καλη δεν υπαρχει θεμα... ποσα κιλα σου ειπε οτι επρεπε να εχεις παρει δηλαδη? εγω μεχρι 27η ειχα παρει 8 κιλα, για να δουμε τωρα που θα ξαναπαω (τις τελευταιες μερες το εχω ξεσκισει στα γλυκα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Ε ενταξει δεν πηρες παρα πολλα, τι να πουν αλλες δηλαδη... μια χαρα ειναι το μωρο σου θυμηθηκα τωρα που το λεγαμε ναι... ε σιγα εμενα μια εβδομαδα μετα δηλαδη 26+4 ηταν 894 γρ. αφου η καμπυλη βγηκε καλη δεν υπαρχει θεμα... ποσα κιλα σου ειπε οτι επρεπε να εχεις παρει δηλαδη? εγω μεχρι 27η ειχα παρει 8 κιλα, για να δουμε τωρα που θα ξαναπαω (τις τελευταιες μερες το εχω ξεσκισει στα γλυκα)

Κανονικά θα έπρεπε να έχω βάλει 6-6.5 τώρα μιλάει σαν διατροφολόγος έτσι γιατί λέει το φυσιολογικό θα έπρεπε να είναι μέχρι τέλους 11-15..  Μου έστειλε τώρα ένα πλάνο έχει όλη μέρα να τρως αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα το τηρώ κάθε μέρα 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Εμενα παντως ο γυναικολογος μου που ειναι πολυ αυστηρος στο θεμα των κιλων και μου το ειπε και η  γραμματεας του αυτο, οτι κατσαδιαζει οσες εγκυες παιρνουν πολλα κιλα, με τα 8 κιλα που ειχα παρει στην 27η εβδομαδα μου ειπε μπραβο και οτι ειμαι σουπερ! και οτι θελουμε μεχρι 14 να φτασω και πως παμε πολυ καλα στο θεμα κιλων...

Γεια σου κοριτσι μου! Ναι αυτο που σου ειπε και η Σοφια θα σου ελεγα, και εγω εχω στιγμα ο αιματοκριτης στα 33 απο 36 που ξεκινησα και η αιμοσφαιρινη 11,9  ο γιατρος μου ειπε οτι κοιταμε την αιμοσφαιρινη αν πεσει κατω απο 11 τοτε θα ξεκινησουμε σιδηρο...

Εύα είσαι με στίγμα και έχεις αιματοκρίτη 33 και αιμοσφαιρίνη 11,9 χωρίς σίδηρο;;; Απίστευτο μου φαίνεται! (φτου φτου να είσαι καλά!)

Εμένα είναι σε αυτές τις τιμές με 2 χάπια τη μέρα εδώ και 1,5 μήνα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Apol είπε:

Εγώ μέχρι και σήμερα πήρα 11 αυτή η ξάπλα στην αρχή κ στον πέμπτο με κατέστρεψε...το μωρό ήταν 970γρ στην 25+2

Κι εμένα μεγαλύτερο βγαίνει το μωρό, από την α' επιπέδου μου το είχαν πει και για αυτό μου έβγαλαν ΠΗΤ 1 εβδομάδα νωρίτερα. Και όπως είπε και η Sofia33 κι εγώ ξέρω κοπέλες που πήραν 20 και 30 κιλά και το μωρό ήταν φυσιολογικότατο σε μέγεθος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η mavi είπε:

Εύα είσαι με στίγμα και έχεις αιματοκρίτη 33 και αιμοσφαιρίνη 11,9 χωρίς σίδηρο;;; Απίστευτο μου φαίνεται! (φτου φτου να είσαι καλά!)

Εμένα είναι σε αυτές τις τιμές με 2 χάπια τη μέρα εδώ και 1,5 μήνα!

 

ναι και εμενα απιστευτο μου φαινεται!

Βεβαια εχω ενα μηνα να κανω εξετασεις να το ξαναδουμε... για να δουμε στις επομενες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλη την κορίτσοπαρέα … 

Και εγώ είχα ραντεβού χθες με το γυναικολόγο μου.. μέτρησε τα μωρα 1080γρ και 1050γρ.. στις 27+2! ο τράχηλος στο 3,5 απο 3,7, φυσιολογικό μου είπε αλλα τα μωρα ειναι λίγο  αναπτυγμένα απο το φυσιολογικό .. αυριο θα κανω τη 2η καμπύλη σακχάρου για να δούμε μήπως και ανέβασα σάκχαρο .. η πρώτη τέλος Γενάρη ειχε βγει καλή … 

Εγω κορίτσια απο την άλλη μαζι με το θετικό τεστ ξεκινησα διατροφή σε διατροφολόγο με αποτέλεσμα να μην εχω πάρει ακόμη ούτε κιλό .. στην αρχή έχασα και μετα τον 5ο άρχισα να παίρνω τα χαμένα κιλά .. ίσως βέβαια φταίει και η ταλαιπωρία μου τις τελευταιες 20 μερεσ με τον πόνο στα πλευρά που με κάνει να μην μπορώ να φάω αρκετά .. Ο πόνος συνεχίζεται αλλα ευτυχώς σε λιγοτερη ένταση κάποιες μέρες … 

Η @Sofia33 εχει δίκιο .. οι αιματολόγοι κοιτούν την αιμοσφαιρινη και όχι τον αιματοκρίτη .. κάτω απο 8 σε μεταγγίζουν! Εγώ πήρα δυο φιάλες μεσα στο νοσοκομείο διότι ο οξύς πόνος με ταλαιπώρησε αρκετά .. έπεσε η αιμοσφαιρινη μου στο 7,2 απο 9,7 τη μέρα της εισαγωγής μου!! Ευτυχώς Τωρα όλα καλα ..

Σας ζήτησε ο γιατρός σας να κάνετε το εμβόλιο του κοκκυτη ; Εγώ παρόλο που το είχα κάνει μικρή μου ζήτησε να το επαναλάβω  διότι θα βοηθήσει τα μωρα.. με μια μικρή αναζήτησή στο google ειδα οτι το εμβόλιο βρίσκεται στο εθνικό προγραμμα εμβολιασμού των εγκύων .. 🤷‍♀️ Ποια η γνώμη σας ;; 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Christyne είπε:

Καλησπέρα σε όλη την κορίτσοπαρέα … 

Και εγώ είχα ραντεβού χθες με το γυναικολόγο μου.. μέτρησε τα μωρα 1080γρ και 1050γρ.. στις 27+2! ο τράχηλος στο 3,5 απο 3,7, φυσιολογικό μου είπε αλλα τα μωρα ειναι λίγο  αναπτυγμένα απο το φυσιολογικό .. αυριο θα κανω τη 2η καμπύλη σακχάρου για να δούμε μήπως και ανέβασα σάκχαρο .. η πρώτη τέλος Γενάρη ειχε βγει καλή … 

Εγω κορίτσια απο την άλλη μαζι με το θετικό τεστ ξεκινησα διατροφή σε διατροφολόγο με αποτέλεσμα να μην εχω πάρει ακόμη ούτε κιλό .. στην αρχή έχασα και μετα τον 5ο άρχισα να παίρνω τα χαμένα κιλά .. ίσως βέβαια φταίει και η ταλαιπωρία μου τις τελευταιες 20 μερεσ με τον πόνο στα πλευρά που με κάνει να μην μπορώ να φάω αρκετά .. Ο πόνος συνεχίζεται αλλα ευτυχώς σε λιγοτερη ένταση κάποιες μέρες … 

Η @Sofia33 εχει δίκιο .. οι αιματολόγοι κοιτούν την αιμοσφαιρινη και όχι τον αιματοκρίτη .. κάτω απο 8 σε μεταγγίζουν! Εγώ πήρα δυο φιάλες μεσα στο νοσοκομείο διότι ο οξύς πόνος με ταλαιπώρησε αρκετά .. έπεσε η αιμοσφαιρινη μου στο 7,2 απο 9,7 τη μέρα της εισαγωγής μου!! Ευτυχώς Τωρα όλα καλα ..

Σας ζήτησε ο γιατρός σας να κάνετε το εμβόλιο του κοκκυτη ; Εγώ παρόλο που το είχα κάνει μικρή μου ζήτησε να το επαναλάβω  διότι θα βοηθήσει τα μωρα.. με μια μικρή αναζήτησή στο google ειδα οτι το εμβόλιο βρίσκεται στο εθνικό προγραμμα εμβολιασμού των εγκύων .. 🤷‍♀️ Ποια η γνώμη σας ;; 

 

 

Καλησπέρα!!! Ναι αρκετά αναπτυγμένα για διδυμα τα μπεμπακια σου αλλά απ’οτι θυμάμαι είσαι κ εσυ ψηλή όποτε πιστεύω εχει κ αυτό την σημασία του…

Και εγώ στην αρχή έχασα 4 κιλά και τώρα τα πήρα πάλι και αλλά 3 ακόμα αλλά μόνο κοιλιά έχω πουθενά άλλου δεν πάχυνα … Αφού η Γυναικολογος μου δεν με ζυγίζει καν εγώ μόνη μ ζυγίζομαι σπίτι και της λέω ποσά πήρα και αυτή λέει πάρε όσα θες δεν σε φοβάμαι εσένα…

Για τον κοκκυτη μου είπε κ εμένα και μου συνέστησε να το κάνω αλλά δεν είναι και αναγκαστικό είπε αμα θέλω… στην επόμενη επίσκεψη θα το κάνω όμως! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια και απο μένα.

Σήμερα έκανα την καμπύλη ζαχάρου και βγήκε αυξημένη. Θα επισκεφτώ και εγώ ενδοκρινολόγο απο βδομάδα. Στεναχωρέθηκα η αλήθεια είναι, αλλά θα το περάσουμε και αυτό.

Οι τιμές είναι 0’-97, 60’-200, 120’-125.

Έχω βάλει 9 κιλά μέχρι στιγμής.🥺και να φανταστείτε προσέχω αρκετά, αλλά στο 1ο Τρίμηνο λόγω στομαχιού έτρωγα πολύ ψωμί και πατάτες.🙃

@Christyne μια χαρά τα διδυμάκια🥰Δε μου έχει αναφέρει κάτι για το εμβόλιο του κοκκύτη, θα τον ρωτήσω στην επόμενη επίσκεψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Christyne είπε:

Καλησπέρα σε όλη την κορίτσοπαρέα … 

Και εγώ είχα ραντεβού χθες με το γυναικολόγο μου.. μέτρησε τα μωρα 1080γρ και 1050γρ.. στις 27+2! ο τράχηλος στο 3,5 απο 3,7, φυσιολογικό μου είπε αλλα τα μωρα ειναι λίγο  αναπτυγμένα απο το φυσιολογικό .. αυριο θα κανω τη 2η καμπύλη σακχάρου για να δούμε μήπως και ανέβασα σάκχαρο .. η πρώτη τέλος Γενάρη ειχε βγει καλή … 

Εγω κορίτσια απο την άλλη μαζι με το θετικό τεστ ξεκινησα διατροφή σε διατροφολόγο με αποτέλεσμα να μην εχω πάρει ακόμη ούτε κιλό .. στην αρχή έχασα και μετα τον 5ο άρχισα να παίρνω τα χαμένα κιλά .. ίσως βέβαια φταίει και η ταλαιπωρία μου τις τελευταιες 20 μερεσ με τον πόνο στα πλευρά που με κάνει να μην μπορώ να φάω αρκετά .. Ο πόνος συνεχίζεται αλλα ευτυχώς σε λιγοτερη ένταση κάποιες μέρες … 

Η @Sofia33 εχει δίκιο .. οι αιματολόγοι κοιτούν την αιμοσφαιρινη και όχι τον αιματοκρίτη .. κάτω απο 8 σε μεταγγίζουν! Εγώ πήρα δυο φιάλες μεσα στο νοσοκομείο διότι ο οξύς πόνος με ταλαιπώρησε αρκετά .. έπεσε η αιμοσφαιρινη μου στο 7,2 απο 9,7 τη μέρα της εισαγωγής μου!! Ευτυχώς Τωρα όλα καλα ..

Σας ζήτησε ο γιατρός σας να κάνετε το εμβόλιο του κοκκυτη ; Εγώ παρόλο που το είχα κάνει μικρή μου ζήτησε να το επαναλάβω  διότι θα βοηθήσει τα μωρα.. με μια μικρή αναζήτησή στο google ειδα οτι το εμβόλιο βρίσκεται στο εθνικό προγραμμα εμβολιασμού των εγκύων .. 🤷‍♀️ Ποια η γνώμη σας ;; 

 

 

Ωωω μεγαλα τα μωρακια σου!!! Μπραβο!!!

Στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν το χα κανει το εμβολιο για τον κοκκυτη. Τωρα, επειδη θα γεννησω καλοκαιρι με το καλο, και επειδη δεν εχω αλλο παιδακι στο σπιτι που θα μπορουσε να κολλησει, αφου κ ο κοκκυτης ειναι σε υφεση το καλοκαιρι, σκεφτομαι να μην το κανω. Σαφεστατα ομως θα ειμαι υπερβολικα προσεκτικη, οχι τοσο για τον κοκκυτη, οσο για τον κορωνοιο. Δηλαδη δε με νοιαζει κ ας μη το δει κανεις το μωρο μεχρι να κλεισει 4-5 μηνων να χει παρει τα πανω του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Dimy3 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και απο μένα.

Σήμερα έκανα την καμπύλη ζαχάρου και βγήκε αυξημένη. Θα επισκεφτώ και εγώ ενδοκρινολόγο απο βδομάδα. Στεναχωρέθηκα η αλήθεια είναι, αλλά θα το περάσουμε και αυτό.

Οι τιμές είναι 0’-97, 60’-200, 120’-125.

Έχω βάλει 9 κιλά μέχρι στιγμής.🥺και να φανταστείτε προσέχω αρκετά, αλλά στο 1ο Τρίμηνο λόγω στομαχιού έτρωγα πολύ ψωμί και πατάτες.🙃

@Christyne μια χαρά τα διδυμάκια🥰Δε μου έχει αναφέρει κάτι για το εμβόλιο του κοκκύτη, θα τον ρωτήσω στην επόμενη επίσκεψη.

Καλησπερα κοριτσι! Ναι ειναι λιγακι τσιμπημενες οι τιμες σου. Δεν εχει να κανει που ετρωγες πατατες και ψωμια, θα εμφανιζες ουτως η αλλως. Εννοω οτι οταν ειναι να εμφανισουμε διαβητη κυησης δεν το γλιτωνουμε με τιποτα! 
μην ανησυχεις ομως, δεν ειναι εξωφρενικες οι τιμες σου, με λιγη προσοχη στη διατροφη θα εισαι μια χαρα! 
ποσων εβδομαδων εισαι τωρα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofia33 είπε:

Καλησπερα κοριτσι! Ναι ειναι λιγακι τσιμπημενες οι τιμες σου. Δεν εχει να κανει που ετρωγες πατατες και ψωμια, θα εμφανιζες ουτως η αλλως. Εννοω οτι οταν ειναι να εμφανισουμε διαβητη κυησης δεν το γλιτωνουμε με τιποτα! 
μην ανησυχεις ομως, δεν ειναι εξωφρενικες οι τιμες σου, με λιγη προσοχη στη διατροφη θα εισαι μια χαρα! 
ποσων εβδομαδων εισαι τωρα;;

 Είμαι 25 +6, εν τω μεταξύ με προβλημάτισαν τα αποτελέσματα, διότι το μετράω το ζάχαρο μου πριν κ μετά το φαγητό και ήταν φυσιολογικό, το περισσότερο που είχε φτάσει μετά φαγητού ήταν 125!! Τι να πω,🤔 θα προσέξω περισσότερο τη διατροφή μου και πιστεύω να πάνε όλα καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι κάνετε πως είστε ? 

Να σας ρωτήσω, για τον φυσιολογικό τοκετό η διαμονή στο μαιευτήριο είναι 2 βράδια και για την καισαρική είναι 3 βραδια η παραπάνω ? 

Θα ρωτήσω και στο μαιευτήριο αλλά για πείτε μέχρι να ρωτήσω θέλω να προετοιμάσω στο μυαλό μου λίγο τι θα χρειαστώ για τη βαλίτσα μαιευτηρίου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε πως είστε ? 

Να σας ρωτήσω, για τον φυσιολογικό τοκετό η διαμονή στο μαιευτήριο είναι 2 βράδια και για την καισαρική είναι 3 βραδια η παραπάνω ? 

Θα ρωτήσω και στο μαιευτήριο αλλά για πείτε μέχρι να ρωτήσω θέλω να προετοιμάσω στο μυαλό μου λίγο τι θα χρειαστώ για τη βαλίτσα μαιευτηρίου 

Καλημέρα κορίτσι! Στην κλινική που θα γεννήσω εγώ, είναι 3 βράδια ο ΦΤ και 4 βράδια η καισαρική! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε πως είστε ? 

Να σας ρωτήσω, για τον φυσιολογικό τοκετό η διαμονή στο μαιευτήριο είναι 2 βράδια και για την καισαρική είναι 3 βραδια η παραπάνω ? 

Θα ρωτήσω και στο μαιευτήριο αλλά για πείτε μέχρι να ρωτήσω θέλω να προετοιμάσω στο μυαλό μου λίγο τι θα χρειαστώ για τη βαλίτσα μαιευτηρίου 

Αγάπη καλημέρα, 3 βραδιά φυσιολογικό και 4 καισαρική εκεί που θα γεννήσω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...