Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σε ποιον μήνα ανακοινώσατε την εγκυμοσύνη σας?


Linaki_1980

Recommended Posts

Σιγουρα ο καθενας πραττει οπως νομιζει και οπως αισθανεται. Δεν υπαρχει σωστο η λαθος. Ουτε εισαι υποκριτης αν δεν το πεις απ'την αρχη... απλα εχεις περισσοτερες ανασφαλειες απο καποιους αλλους...:)

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κοριτσια καλη μερα το θεμα ειναι σε ποιο μηνα ανακοινωσατε την εγκυμοσηνη σας σωστα; λοιπον εγω δεν πρεπει να ειχα μηνα ακομη κ οαντρα μου με το που βγηκε η χοριακη το ειπε σε συγγενεις, γνωστους,φιλους κ γενικα παντου:lol: ασε τωρα που μαθαμε κ το φυλο αμφιβαλω αν υπαρχει γνωστος που να μην το ξερει;

ειναι χαζομπαμπας κ το δειχνει.....:lol: :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙ ΕΓΩ ΕΛΕΓΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ. ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΗΞΕΡΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Ο ΜΑΝΑΒΗΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.:laugh: ΔΕΝ ΚΡΑΤΙΟΜΑΣΤΑΝ. ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΒΓΗΚΑΜΕ. ΒΕΒΑΙΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΧΩ ΨΙΛΟΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Η sweetmammy. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΜΕ ΛΥΠΟΥΝΤΕ. Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΤΟΥ ΛΕΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΤΙ... ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟ ΞΕΜΑΤΙΑΣΜΑ? ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ?:laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατ'αρχην να σας ευχαριστήσω ολες σας που μου απαντήσατε στο ερώτημα μου. Διαβάσα όλες τις απαντησεις σας με μεγάλη προσοχή και με μεγάλο ενδιαφερον.

Οταν με το καλό μείνω εγκυος (συντομα πιστεύω) θα το ανακοίνωσω αμέσως στα πεθερικα μου, στους γονεις μου, στα αδελφια μου και σε κοντινούς συγγενείς.

Έχετε δικιο οτι είναι να γίνει θα γίνει απλά δεν θέλω αν συμβεί κάτι κακό στην εγκυμοσύνη μου και μετά να με κοιτάνε με οίκτο άτομα που δεν έχω και πολλά πολλά μαζι τους.

Δεν ξεχνάω οταν μια φίλη μου που ήταν εγκυος απέβαλλε και το έμαθαν σχέδον όλοι κάποια στιγμή λοιπόν συνειδητοποίησα οτι υπήρξαν άτομα που το είδαν σαν πηγή κουτσομπολιού, μπορει να μην το έδειξαν αλλά κάποιες δεν στεναχωρεθηκαν και ιδιαίτερα, δεν ένιωσαν τον πόνο της και το μαρύριο που πέρναγε.

Αυτά εγώ θέλω να αποφυγω..... γι'αυτο λίγοι και καλοί.

Φιλικά

Λίνα :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Linaki εύχομαι σύντομα με τα ευχάριστα νέα!:)

Προσωπικά θεωρώ ότι διαφέρει από άτομο σε άτομο αλλά περισσότερο θα υποστηρίξω, ότι καλύτερα είναι μέχρι το 1 τρίμηνο εκτός από τους πολύ δικούς σου ανθρώπους να μην ενημερώνεις τον καθένα!;) Ο λόγος είναι ότι συνέχεια θα ρωτάνε και δυστυχώς πολλοί άνθρωποι δεν έχουν την κατάλληλη ευγένεια, είναι αδιάκριτοι και πίστεψέ με, με τον πόλεμο ορμονών που θα επικρατεί στο σώμα σου δεν θα έχεις διάθεση για επεξηγήσεις σε όλους και περισότερο θα εκνευρίζεσαι!:woohoo:

Εξάλλου τα ''εν οίκω ουκ εν δήμω''...;)

Εξάλλου για να πούμε και του στραβού το δίκιο δεν χαίρονται πάντοτε όλοι με το καλό που συμβαίνει στον απέναντι...:angry:

Όλοι θα το έχουμε σίγουρα βιώσει! :(

Όλα με το καλό πάντως εύχομαι! :);):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Linaki

me to kalo sou euxomai...

....kai otan erthei ekeini i eulogimeni wra

apofasizeis esy pws tha to xeiristeis!

Opws vlepeis sto mammyland, oi apopseis kai oi empeiries mas

einai arketes kai poikiles!!! Toooooooosa koritsia...

As min to skeftesai apo twra

kai kyriws min se noiazei " o kosmos " !!!

Filia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχιν μεινε πρωτα έγκυος και μετα το ανακοινωνεις οποτε θελεις εσυ και νιωθεις ετοιμη.Εγω δεν πιστευω σε προβλεψεις και αλλα συναφη δεν θα το έλεγα μονο σε περιπτωση που ειχα κανει προηγουμενες αποβολες οχι για κανενα αλλο αλλα για να μη με ζαλιζουν με το τη πρεπει και το τη οχι.Πιστευω οτι η εγκυμοσυνη ειναι κατι που αφορα το αντρογυνο απο κει και περα αν θελεις να το μοιραστεις καλως αν οχι παλι ειναι δικαιωμα σου.Εγω επειδη ημουν ηδη παντρεμενη 5 χρονια και προσπαθουσαμε τα 2 τελευται να μεινω εγκυος ηξεραν ολοι οι γνωστοι και οι φιλοι ποσο πολυ το θελουμε αλλωστε δεν ειναι ντροπη να πεις οτι προσπαθω αλλα δεν μπορω η οτι υπαρχει καποιο πρόβλημα αυτα ειναι κομπλεξ . Οταν λοιπον εμεινα εγκυος και βγηκε θετικο το τεστ ο αντρας μου κοιμοταν ηταν Σαββατο πρωι και παω και του λεω :ξυπνα μωρο μου θα γινεις πατερας -και εκεινος μου απαντα ποιος πατερας ο δικος σου η ο δικος μου νομιζε οτι του πα οτι θα ηρθε ο πατερας.Σκασαμε στα γελια εστειλα μυνημα στο κουμπαρο νονο του μωρου πηρα τηλ. τις κολλητες μου οι οποιες ετρεξαν αμεσως με γλυκα στο σπιτι η αδερφη μου το ειχε καταλαβει απο κατι εμετους , πηρα τη κουνιαδα μου τηλ. και της το ανακοινωσα σιδερωνε και απο τη χαρα της σιδερωσε και το χερι της .

Την αλλη μερα θα φευγαμε διακοπες και θα περναγ απο τη μαμα μου να της αφησω τα κλειδια του σπιτιου αφου μας εφτοιαξε καφε της ανακοινωσα στους γονεις μου οτι πολυ συντομα δεν θα εχουν 4 εγγονια αλλα 5 .Τρελλαθηκαν απο χαρα οπως και τα πεθερικα μου.Οσο αφορα μπαρμπαδες καιθειαδες δεν τους ειπα τιποτα εγω το ανακοινωσε η μαμα μου και η πεθερα μου , γενικοτερα εγω με τα αλλα σογια δεν γουσταρω πολλα πολλα το ειπαμε μονο εκει που θελαμε καποιοι ενημερωθηκαν οταν γεννησα 9αυτοι ηταν ασχετοι)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

spirgeo έγραψε:

Λινα μου στους γονεις ακ στα πεθερικα πες το γιατι ανθρωποι ειμαστε και αν κατι μας τυχει αυτοι θα τρεξουν αν δεν ειναι ο αντρας στο σπιτι απλα θα τους πεις οτι μετα το πρωτο τριμηνο να το διατιμπανιζουν,αν και οι πεθερες δεν κρατανε και πολυ το λογο τους...
σωστο και αυτο πρεπει να ειναι και ενημερωμενοι πες για παραδειγμα οτι θελεις να πας επισκεψη σε μια φιλη η να ερθει καποιος ο οποιος εχει τα παδια του με ανεμοβλογια η ερυθρα αν δεν την εχεις περασει δεν κανει να πας
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω προσωπικα δεν ηθελα να το πω πουθενα. Οταν εμεινα εγκυος το ειπα πρωτα στον αντρα μου μολις ειδα το τεστ. Μετα το εμαθε μονο η μανα μου. Δεν ηθελα να το πω πουθενα αλλου πριν το σιγουρεψω. Ο αντρας μου το ειπε στην μανα του η οποια το διατυμπανισε παντου. Λιγο αργοτερα κατεληξε σε παλινδρομη. Την μισησα γιατι ολοι με ρωταγαν τι εγινε και καναν κ διαφορα αλλα σχολια. Οταν ξαναεμεινα εγκυος το ειπα παλι μονο στους δικους μας αλλα ξεκαθαρισα οτι ετσι και μαθευτει πριν πω εγω ενταξει θα φυγω. Τελος παντων το κρατησαν λιγο περισσοτερο κρυφο. Ε οταν με το καλο ξαναμεινω στο δευτερο καποια στιγμη τι θα κανω? επειδη ειμαι απο επαρχια θα πω οτι θα παω για εξετασεις να παω να το σιγουρεψω και μετα το λεω και στον αντρα μου και σε κανεναν αλλον. Αυτη την φορα ορκιζομαι στον εαυτο μου για τα ησυχοτερα να το κρατησω κρυφο μεχρι να φανει. Δικη μου αποψη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάνια πολύ σωστή άποψη!:) Πολλές φορές βρισκόμαστε σε χώρους εξαιρετικά επικίνδυνους! Γνωστή μου, που όμως είχε αναφέρει την εγκυμοσύνη της, κόλλησε ερυθρά αρχικά και δυστυχώς απέβαλλε...:( Πήγε σε επίσκεψη και η μαμά των παιδιών, η ΓΑΙΔΑΡΑ:angry: δεν την ενημέρωσε! :angry:

Πάρε ένα όπλο έπειτα και πυροβόλησε...

Κάρμεν μου θα συμφωνήσω απόλυτα! Δυστυχώς συμβαίνουν και τα απρόοπτα και δυσάρεστα και είσαι εσύ εξαναγκασμένη μέσα στην όλη κατάσταση που βιώνεις ν'αντιμετωπίζεις τον καθένα!:angry: Εμείς το ανακοινώσαμε μόνο στην μαμά μου που με φρόντιζε κιόλας, όπως ήμουν χάλια, σε εμμετική κατάσταση,:blink: :silly: στον αδερφούλη μου και σε κανέναν άλλον! 2 φίλες μου φυσικά το αντιλήφθηκαν αλλά είχαν την ευγένεια να μη με βομβαρδίζουν με ερωτήσεις! :)

Γενικά είχα και άσχημες εμπειρίες από πριν, δηλαδή ο κάθε τυχάσπαρτος και μάλιστα και γνωστοί έλεγαν:παντρεύτηκες;;; Παιδί πότε θα κάνεις;;;:woohoo:

Ελάτε στο κρεββάτι μας ρε παιδιά!!!

Ιδιαίτερα μία φίλη -φίδι κολλοβό:angry: σ'έναν δύστυχο καφέ, ενώ ο άντρας μου ανέφερε ότι αν θα είχε γιο θα τον κάνει ποδοσφαιριστή, τα κλασσικά των αντρών αλλά και αθώα,:) αυτή απαντά:

Κάνε πρώτα παιδιά... :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Ξέσπασα μάλλον λόγω άγχους, συγχωρέστε με:) αλλά αν δε διαφυλάξεις εσύ τον εαυτό σου, οι άλλοι σε κατασπαράξανε...

Και το συγκεκριμένο είναι θέμα ανθρωπιάς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το που έκανα το τεστ (του φαρμακείου, δεν είχα πάει καν στο γιατρό), βούκινο το έκανα από τη χαρά μου. Μόνο τον τηλεβόα δεν πήρα να γυρνάω στις γειτονιές και να φωνάζω " -Ακούσατε, ακούσατεεε...".

Όσοι ήταν να χαρούν μαζί μου , χαρήκανε - οι υπόλοιποι δεν ξέρω, δε με νοιάζει δεν έμαθα ποτέ. Και αν κάτι πήγαινε στραβά, οι δικοί μου θα με νοιάζονταν, τους υπόλοιπους ούτε να τους δω δεν θα ήθελα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΩ. ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΙΔΕΥΤΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΜΩΡΑΚΙ, ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΛΑ ΕΙΜΑΙ ΑΥΘΟΡΜΗΤΗ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΛΙΓΑΚΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑ. ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΗΜΟΥΝ ΒΙΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΤΡΕΞΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΣΑΚΟΣ ΜΕ ΕΜΒΡΥΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΦΑΙΝΟΤΑΝ. Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΘΕΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΡΔΙΑΚΟ ΠΑΛΜΟ. ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΕΠΙΣΗΜΑ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΕΓΚΥΟΣ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ. ΕΦΥΓΑ ΣΕ ΜΑΥΡΟ ΧΑΛΙ... ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΜΑ ΤΟ ΠΩ. ΠΕΡΑΣΑ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΩΝ ΠΑΘΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΥΠΕΡΗΧΟ ΟΝΤΑΣ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΣΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΟΥ ΕΠΑΘΑ ΤΕΤΟΙΑ ΤΑΡΑΧΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΕ ΣΥΝΕΦΕΡΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ. ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟΛΥΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ...ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΗΜΕΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΑΠΟ ΚΑΧΥΠΟΨΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΜΗΧΑΝΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΡΥΣΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΚΡΥΨΕΙΣ. ΑΣΕ ΤΗ ΡΟΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙ ΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΧΡΟΝΙΚΑ ΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΟΡΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 99% ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΠΕΡΝΑΜΕ.;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουτε εγω μπορουσα να κρατηθω.

Ειπα για το τεστ στις τρεις κολλητες μου αμεσως. Και στη συνεχεια στους γονεις μου και στα πεθερικα μου.

Μετα απο δυο βδομαδες εκανα τον υπερηχο. Αλλα επειδη την εγκυμοσυνη την ανακαλυψα στον μηνα πανω, ήταν πολυ μεγαλο το χρονικο διαστημμα μεχρι τον υπερηχο και δεν αντεχα. Αλλωστε χαρα ειναι!!!

Κανε ότι σου λεει η διαίσθηση σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΛΙΓΟ ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΚΑΝ ΤΟ ΠΩ!ΤΕΛΟΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ(ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΔΗΛΑΔΗ)ΥΠΟΨΙΑΣΤΗΚΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ.ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ Σ/Κ Κ ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ,ΕΝΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ.ΕΙΠΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΣΤ Κ ΧΟΡΙΑΚΗ ΘΕΤΙΚΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΑΣ Κ ΣΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΑΣ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ "ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ" ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΦΟΡΗΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ Κ ΝΟΣΗΛΕΙΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ(ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ).ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΠΟΤΕ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΤΙ ΣΥΝΕΒΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ.

ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΟΛΗ Κ ΚΥΡΙΩΣ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΚΟΜΗ Κ ΓΙΑ ΞΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΕΙ.ΘΑ ΤΗΣ ΤΟ ΠΩ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΣΤΙΓΜΗ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ...

ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ Α΄ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΛΙΓΑΚΙ.ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ,ΑΝ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΑ,ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΟΥΝ Κ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΜΑΣ....ΝΟΜΙΖΩ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!!!!!!!!

Εγώ το έμαθα Τετάρτη, και μου είπε ο γιατρός μου να ξανακάνω χοριακή την ερχόμενη Δευτέρα.

Φυσικά δεν είπα τίποτα μέχρι την Δευτέρα (το ίδιο και ο άντρας μου) και την Δευτέρα, αφού είχε ανέβει η χοριακή έκλεισα ραντεβού για να με δει και να ακούσουμε καρδιακή λειτουργία μετά απο 3 εβδομάδες.

Εγώ θεώρησα αυτονόητο να μην πω τίποτα μέχρι να πάμε και στον γιατρό, και ο άντρας μου θεώρησε αυτονόητο να το πει παντου.

Ετσι το έμαθαν όλοι μέσα σε ένα απόγευμα......

Αν ήταν στο χέρι μου δεν θα έλεγα τίποτα, σιγα, ενα μήνα πριν ένα μήνα μετά δεν χάθηκε ο κόσμος! ¨Ηταν και το πρώτο εγγόνι και ήξερα οτι θα κάνουν σαν τρελοί, αυτο ήθελα να αποφύγω!!!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΝΑ ΧΩ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ! ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ! Ο ΑΝΤΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΚΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΟΡΙΑΚΗ (ΤΟΥ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ ΤΟ ΤΕΣΤ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΕ ΓΡΟΥΣΟΥΖΙΑ ΑΦΟΥ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΗΤΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΟ! ΠΗΓΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΠΟΥ ΤΟ ΕΜΑΘΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΙΟΛΑΣ ΜΕΡΑ! ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ (ΜΕ ΚΛΑΜΑΤΑ ΧΑΡΑΣ) ΚΑΙ ΓΥΡΝΩΝΤΑΣ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΙΑ ΠΙΠΙΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΝ! ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΗΝ ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΞΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ (ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΞΑΔΕΡΦΗ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΛΛΗΤΕΣ) ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ! ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΚΡΥΦΟ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΕΒΛΕΠΑ! ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΕΝΩ ΗΤΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ Η ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΜΟΥ ΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΣΑΝ ΧΑΡΗ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΧΗ (ΑΦΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΕΙ) ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ! Ε ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΠΙΑΣΤΕ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΟΙ! (ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΟΝ ΤΗΛΕΒΟΑ ΙΣΩΣ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ)! ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΣΥΝΑΝΤΟΥΣΕ ΜΕ ΚΟΙΤΟΥΣΕ ΜΕ ΤΟ ΣΤΥΛΑΚΙ "ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ!" ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΟΥΣ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΩ ΜΟΝΟ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΚΩΣΤΑΣ ΠΟΥ ΑΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ....! ΜΟΥ ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΤΑ ΣΠΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ! ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΕΣ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΛΑ ΝΕΑ ΝΑ ΑΝΚΟΙΝΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΜΗΝΑ ΘΑ ΤΟ ΠΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια καλημερα,

εγώ μάλλον είμαι η χειρότερη όλων!! Είμαι μόλις στις δύο πρώτες εβδομάδες του 2ου μήνα και το ξέρει μόνο ο άντρας μου , η οικογενειά μου και η δική του..Κανείς άλλος , ούτε καν οι φίλες μου, ούτε καν τα φιλικά μας ζευγάρια..δεν είμαι προληπτική αλλά έχω άσχημη εμπειρία από φιλικό ζευγάρι που το είχε πει πολύ νωρίς και μετά από πρόβλημα όλοι ρωτούσαν διαφορα.. για να είμαι ειλικρινής νιώθω πολύ όμορφα που το θέμα βρίσκεται μόνο μέσα στο σπίτι μας..Αν όλα πανε καλά θα το ανακοινώσω μόλις μπω στον 3ο..

:) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα κοπελα μου! Στη πρωτη μου εγκυμοσυνη μου ημουν αρραβωνιασμενη ακομα αλλα δεν σκεφτομασταν το γαμο. Ειχα παθει σοκ οταν το εμαθα γιατι δε το περιμενα με ΤΙΠΟΤΑ, την "πατησα" με τα προεσπερματικα υγρα... Η πρωτη που το εμαθε ηταν φυσικα η μανουλιτσα μου, μετα ο αντρας μου και στη συνεχεια η αδερφη μου τηλεφωνικα, γιατι σπουδαζε στη Θεσσαλονικη. Ο τροπος με τον οποιο αντεδρασαν τα λεει ολα. Η μανουλιτσα μου στην αρχη τα 'χασε και μετα με αγκαλιασε κλαιγοντας. Ο αντρας μου με κοιταξε μ' ενα χαμογελο μεχρι τ' αυτια και με φιλισε λεγοντας μου σ' αγαπω πολυ γυναικαρα μου!!! Και η αδερφη μου χοροπιδαγε και ουρλιαζε απ' τη χαρα της. Μετα επρεπε να το πω στη διευθυντρια μου που ειναι και κουνιαδα μου και σιγα σιγα το μαθανε οι στενοι συγγενεις. Εγω οταν με ρωταγαν η απλα μου εδιναν τις ευχες τους, τους ελεγα ενα ξερο "ευχαριστω" χωρις να εχω συνειδητοποιησει οτι επιτελους θα γινω μανα. Ευτυχως δοξα το Θεο ειχα την καλυτερη εγκυμοσυνη, ουτε εμετους ουτε ζαλαδες μονο μια μικρη αποκοληση στο τεταρτο μηνα. Η δευτερη εγκυμοσυνη ηταν τελειως διαφορετικη:( Το ηθελα παρα πολυ αυτο το μωρο. Οταν εμαθα οτι ημουν εγκυος παλι το ανακοινωσα ΠΑΝΤΟΥ. Ηταν τετοια η λαχταρα μου για ενα μωρακι που ηθελα να το βγω και στο μπαλκονι να το φωναξω. Δυστυχως ομως η χαρα μου δε κρατησε παρα μονο 11 εβδομαδες:( :( :( :( :( Η γνωμη μου ειναι να μην το ανακοινωσεις αμεσως. Σαφως και θα το μαθουν οι δικοι σου ανθρωποι αλλα μονο αυτοι. Δε ξερω, πες με προληπτικη, πες με οτι θες αλλα εγω αν ξαναμεινω εγκυος θα το πω οταν θα βγαζει ματι η κοιλια μου. Σου ευχομαι οτι καλυτερο στη ζωη σου. Φιλακια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, ΩΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ!!!!

ΚΑΝΑΜΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΖΥΓΟ ΤΟ ΤΕΣΤ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ (ΕΚΕΙΝΟΣ ΜΠΗΚΕ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΕΙΔΕ ΠΡΩΤΟΣ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΑΜΕ ΧΟΡΙΑΚΗ.ΜΟΛΙΣ ΜΑΣ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ, ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΝΑΜΕ ΤΡΑΠΕΖΙ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ,ΟΠΟΥ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΙΠΙΛΑ ΣΕ 2 ΧΩΡΙΣΤΑ ΚΟΥΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΡΟΣΦΕΡΑΜΕ! ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ.ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΑ ΑΜΕΣΩΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχα... εγώ είχα άλλο πρόβλημα.. Άντε καλά εσείς, ήσασταν παντρεμένες, αρραβωνιασμένες, είχατε σχέση, τελοσπάντων είχατε να ανακοινώσετε μόνο το ότι ήσασταν εγκυούλες!!

Αμ εγώ????

Αύγουστο 2007 χωρίζω από μια σχέση ενός έτους που την ξέρανε όλοι οι γνωστοί μου. Σεπτέμβριο βρίσκομαι με τον Κωνσταντίνο μου (το βρίσκομαι κολλάει στο ότι ζούσαμε σε διαφορετικές πόλεις και οι συναντήσεις μας ήταν σπάνιες), τον πρώτο μου έρωτα πριν 13 χρόνια, που μπορεί να τα φτιάχναμε και να χωρίζαμε για πλάκα, λόγω απόστασης, ακόμα κι ένα καυγαδάκι μπορεί να ήταν αιτία χωρισμού, αλλά όλο αυτό το διάστημα τα συναισθήματα ήταν βαθιά και ειλικρινή και πιστεύαμε και οι δύο ότι κάποια στιγμή θα καταλήγαμε παντρεμένοι. Μετά τον Σεπτέμβριο και μέχρι τον Νοέμβριο που ξανασυναντηθήκαμε δεν είχαμε πει σε κανέναν ότι είχαμε επανασυνδεθεί, μόνο οι γονείς μας και ελάχιστοι φίλοι μας. Ε λοιπόν αρχές Δεκέμβρη μένω έγκυος. Το μαθαίνουν οι γονείς μας, τα αδέρφια του και οι ελάχιστοι φίλοι μας, οι οποίοι γνωρίζανε για τη σχέση.

Εδώ δείτε πλάκα.. Άντε σιγά σιγά να το ανακοινώσουμε στους υπόλοιπους συγγενείς, φίλους και συναδέλφους (δεν κρατιόμασταν, ψέματα να πω?) Έπρεπε πρώτα να πούμε όλη την ιστορία, κάποιοι δεν ξέρανε καν ότι είχα χωρίσει από την προηγούμενη σχέση μου και με το άκουσμα "είμαι έγκυος" νομίζανε ότι είναι του πρώην! Άντε να πεις την ιστορία από την αρχή!

Και για να απαντήσω στην ερώτηση του θέματος, την ανακοινώσαμε αμέσως!! Ενθουσιαστήκαμε τόσο πολύ, ο άντρας μου πολύ περισσότερο από μένα, που να τον κρατήσω? Άσε που δεν ήθελα κιόλας! Και κάτι να πήγαινε στραβά, θα υπήρχε αντιστροφή συναισθημάτων και νέα ανακοίνωση. Δε με απασχόλησε αν θα με λυπόταν ο κόσμος, αν θα αισθανόταν οίκτο ή όχι. Εγώ κι ο άντρας μου θα λυπόμασταν το ίδιο είτε το είχαμε ανακοινώσει ή όχι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ,ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ, ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΩ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 3ο-4ο ΜΗΝΑ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΑΛΛΩΣΤΕ.ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ. ΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΓΡΟΥΣΟΥΖΕΨΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ το είπα αμέσως σε όλους!!!! Γιατί να μην μοιραστούν την χαρά μου οι άνθρωποι που με αγαπούν? Έκανα το τεστ στο σπίτι και μετά πήρα το τηλέφωνο και το είπα! Γρουσουζιές και κουταμάρες δεν πιστεύω!!!! Στο κάτω κάτω ακόμα και αν κάτι πάει στραβά πού είναι το πρόβλημα να το μάθουν οι δικοί σου άνθρωποι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...