Μετάβαση σε περιεχόμενο

"ΕΠΙΣΚΛΕΙΡΗΔΙΟΣ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ"


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΕΣ ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ.ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΟΥΝ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΕΙΡΗΔΙΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΥΝΤΑΙ ΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΙΣ "ΕΠΙΑΣΕ" ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΙΤΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΝΕ Η ΣΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΔΡΑΣΗ ΤΗΣ.ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΠΟΙΕΣ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΔΙΑΡΚΕΙ Η ΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΛΕΙΡΗΔΙΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΚΑΙ ΛΕΝΕ "ΔΕΝ ΕΦΤΑΣΕ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΕΞΩΘΗΣΗΣ":blush: ;;;ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΩ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ...ΕΠΙΣΗΣ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΟΤΙ ΔΕ ΝΙΩΘΕΙΣ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ ΚΑΘΟΛΟΥ;;;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ:) !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΙΝΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΑΝΟΙΚΩ ΣΕ ΕΚΕΙΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΠΙΑΣΕ Η ΕΠΙΣΚΛΕΙΡΙΟΔΟΣ....ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΕ Η ΔΟΣΗ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ 4 ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΤΥΧΑΝ ΣΩΣΤΟ ΝΕΥΡΟ,ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΛΑ,ΛΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ....ΕΤΥΧΕ ΟΜΩΣ.....ΑΝ ΣΕ ΠΙΑΣΕΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ,ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΑΝΑΤΡΕΞΕ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ Κ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΘΑ ΔΕΙΣ!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ!!

Α!!! Κ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα και γω πλησιάζω σιγα σιγα και έχω και γω καποιους προβληματισμους περι του θέματος!!Αν και ρωτησα τον γιατρο και μου είπε να μην ανυσηχώ ακουω διαφορα...οπως οτι ειναι επικήνδυνη και μπορει να σου αφήσει 'κουσούρι'..Τι να πω..σε μερικα θέματα οι αποψεις δηίστανται και πρέπει τελικά μονες μας να επιλέξουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινα εγω γεννησα πριν 8 μηνες με επισκλειρηδιο. Με επιασε αμεσως και ευτυχως γιατι ειχα αφορητους πονους . Ειναι αναλογα τι δοση θα σου κανουν. Την ωρα του τοκετου αρχισε να περναει η επιδραση και μου χορηγησαν λιγη δοση ακομα. Δεν μουδιασαν τα ποδια μου καθολου. Σε μια φιλη μου που γεννησε με καισαρικη της εκαναν μεγαλη δοση που κρατησε ωρες και δεν ενιωθε τα ποδια της. Το αν θα σε πιασει η οχι ειναι θεμα αναισθησιολογου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω που γεννησα πριν 7,5 μηνες ζητησα να μου κανουν επισκληριδιο γιατι ειμαι χαισας. Μ επιασε αμεσως απλα οταν σκουρηναν κ αλλο τα πραγματα κ επειδη ειχαν περασει παααρα πολλες ωρες ζητησα δευτερη. Δεν καταλαβα μετα τιποτα ουτε απ το ραψιμο ουτε τιποτα. Τα ποδια μου εγω τα σηκωσα για να τα βαλω ψηλα σ αυτα τα στηριγματα αρα τι να σου πω. Απλα μετα τρεμεις λιγο αφου τελειωσουν ολα. Παντως αν ξαναμεινω εγκυος παλι μ επισκληριδιο θα παω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρινα μου εγω γεννησα πριν 1 χρονο και εκανα επισκληριδιο.τα ποδια σου μια χαρα τα νιωθεις απλα εχεις την αισθηση οτι ειναι πιο βαρια.παντως ο πονος εξαφανιστηκε!η επισκληριδιος δεν κραταει μεχρι να γεννησης η επιδραση της ειναι 1 με 1 1/2 ωρα αναλογα τον οργανισμο και οταν αρχιζεις να ξαναπονας απλα ζητας και σου ξαναχοριγουν φαρμακο(δεν σε ξανατρυπανε προς θεου!)julliana μου οσο για την επικινδυνοτητα ναι ειναι επικυνδυνο γιατι ειναι αναισθησια σε νευρο πανω για αυτο και πριν στην κανουν θα σου δωσουν να υπογραψεις προληπτικα οτι δεχεσαι.απλα πλεον σε αντιθεση με παλιοτερα εχει γινει ρουτινα για τους γιατρους και εχει μειωθει εξαιτιας αυτου η επκινδυνοτητα της.παντως εγω αν μου δωσει και αλλο παιδακι ο θεος παλι θα κανω επισκληριδιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,εγω θα γεννησω σε δημοσιο νοσοκομείο και εκει δε χορηγουν επισκληριδιο! Παντως αν ειχα την επιλογή πιστεύω πως θα έκανα μόνο αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν αντεχα τον πονο. Αλλα έχω την εντυπωση οτι στις προπαρασκευαστικές οδύνες του τοκετου δε σου τη χορηγουν αλλα την ώρα που κοντεύεις να γεννήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:) ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!!!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΓΕΜΑΤΟ ΑΠΟΡΙΕΣ:S ...ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ:dry: ΑΝ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΙΕΡΗ ΣΤΙΓΜΗ!ΦΙΛΑΚΙΑ!:kiss: :kiss:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ γέννησα με επισκληρίδιο πρίν από τέσσερα χρόνια, και τώρα που είμαι πάλι έγκυος με επισκληρίδιο θα γεννήσω. Μπράβο στα κορίτσια που τα καταφέρνουν χωρίς επισκληρίδιο σας θαυμάζω!!!!

Εγώ όταν πήγα στην κλινική είχα λίγους πόνους και στην αρχή το έπαιζα αντράκι, όταν με ρωτήσανε αν θέλω επισκληρίδιο τους είπα όχι, όταν όμως πιάσανε οι δυνατοί πόνοι άντεξα με το ζόρι μισή ώρα.

Θαυματουργή η επισκληρίδιος, δεν καταλαβαίνεις τίποτα, χαλαρώνεις και όλα είναι πιο εύκολα. Όταν άρχισα να πανάω γιατί έφευγε η επίδραση μου βάλαν κι άλλη δόση, όπως και την ώρα των εξωθήσεων. Τα πόδια μου τα ένιωθα αλλά δεν μπορούσα να τα κουνήσω, και δεν είχα καμιά επιπλοκή μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια!το θέμα της επισκληριδίου με έχει απασχολήσει κ εμένα πολύ..ο γιατρός μου λέει πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα κ πως όλοι οι αναισθησιολόγοι στα ιδιωτικά μαιευτήρια είναι έμπειροι στη συγκεκριμένη αναιδθησία,αφού για αυτούς είναι πλέον ρουτίνα..εγώ όμως ανησυχώ,επειδή έχω ακούσει περιπτώσεις που λόγω αναισθησιολόγου κάτι δεν πήγε καλά κ είτε δεν ΄'επιασε΄η αναισθησία,είτε υπήρχαν πόνοι στη μέση κ διάφορες επιπλοκές μετά..γι΄άυτό ακριβώς ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς έχει γεννήσει στο διαβαλκανικό στη θεσσαλονίκη κ αν έμεινε απόλυτα ευχαριστημένη από τον αναισθησιολόγο που της έκανε την επισκληρίδιο,ώστε να συνεννοηθώ να μου δώσει αυτός-η την αναισθησία κ όχι όποιος τύχει..θα σας ήμουν υπόχρεη..!φιλάκια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lucky, eγώ γέννησα στο Διαβαλκανικό (πρίν από 4 χρόνια βέβαια) και ήμουν πολύ ευχαριστημένη από τον αναισθισιολόγο.

Δυστυχώς όμως δεν έχω τα στοιχεία του, άλλωστε δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να έχεις την επιλογή αναισθισιολόγου, νομίζω ότι θα σου κάνει την επισκλιρίδιο όποιος εφημερεύει, αλλιώς φαντάζομαι ότι θα είναι και διαφορετικό το κόστος αν επιλέξεις κάποιον και έχεις μιλήσει από πριν μαζί του για να συννενοηθείς. Το ίδιο ισχύει και για τους παιδιατρους.

Πότε με το καλό γεννάς; Εγώ έχω ΠΗΤ 08/04/2009

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νατάσα μου έχω ΠΗΤ 18/6,αλλά από τώρα αγχώνομαι με τα του τοκετού..δεν ξέρω αν θα διαφοροποιηθεί το κόστος αφόσον επιλέξω αναισθησιολόγο,αλλά είναι πολύ σοβαρό θέμα,οπότε θα ήθελα να έχω την επιλογή..εσύ πλησιάζεις στη μεγάλη στιγμή,ε;περιμένεις αγοράκι ή κοριτσάκι;πως αισθάνεσαι;θα γεννήσεις στο διαβαλκανικό πάλι;σου εύχομαι καλό υπόλοιπο κ όλα να εξελιχθούν με τον ομορφότερο τρόπο!φιλάκια!:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lucky, ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου,

Περίμένω κοριτσάκι, το πρώτο μου είναι αγοράκι.

Ο γιατρός μου είναι εκτός από το Διαβαλκανικό και στην Γενική οπότε θα γεννήσω σε ένα από τα δύο, αν κι εγώ προτιμώ το Διαβαλκανικό γιατί είναι και η παιδιατρός μου εκεί. Αν τελικά γεννήσω στο Διαβαλκανικό θα μπορέσω να σου πώ λεπτομέρειες μετά τον τοκετό αφού θα έχεις άλλους δύο μήνες μετά από μένα. Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και μην αγχώνεσε από τώρα έχεις καιρό μπροστά σου. Μπορείς να πας και καμιά βόλτα από το Διαβαλκανικό για να ρωτήσεις για ότι απορίες έχεις όπως και για αναισθισιολόγο αλλά και για να δείς το περιβάλλον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό να υποδεχθείς το κοριτσάκι σου!θα πάω σίγουρα μια βόλτα από εκεί να ρωτήσω για τις τιμές κ ό,τι άλλο χρειάζεται κ θα περιμένω κ τη δική σου προσωπική εμειρία φυσικά!σε ευχαριστώ πολύ!:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax aytoi i episkliridios lene oti esose poli kosmo...ap to pono..

alli lene oti tous afise kousouri sti mesi alli oti de tous afise...

de ksero ti na po...

pantos i perisoteri kanoun..makari na exo mia eykoli genna k na mi xtreiastei na kano...k go k oles sas....:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κι απο μενα. γεννησα κι εγω με επισκληριδιο πριν 5μιση μηνες. κανενα προβλημα δεν εχω ουτε μου εμεινε "κουσουρι". ειχα κι εγω τις ιδιες αποριες αλλα μετα απο συζητηση με τον γιατρο μου μου λυθηκαν ολες οι αποριες και οι φοβοι που ειχα. τα ποδια μου τα ενιωθα βαρια αλλα τα ενιωθα. επισκληριδιο σου χορηγουν οχι μονο για τον πονο αλλα και επειδη βοηθαει στο να κανεις διαστολη. μπορει να εχεις πονους τοκετου αλλα να μην κανεις διαστολη οποτε η επισκληριος ειναι σωτηρια διοτι σε γλιτωνει πολλες φορες απο καισαρικη. αλλα και παλι ειναι θεμα της καθε γυναικας αν θελησει να την κανει η οχι:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Thouli μου και εγώ το ίδιο παρακαλάω !!!

Ο γιατρός μου μου εξήγησε ότι η επισκληρίδιος που κάνουν στον φυσιολογικό τοκετό είναι διαφορετική από αυτή της καισαρικής ... στην μία αισθάνεσε τα πόδια σου και τα πάντα απλά δεν πονάς ενώ στην άλλη δεν αισθάνεσε τα πόδια σου και η διαδικασία για να συνέλθεις είναι πιο σκληρή (σαν κανονική νάρκωση).

Ειλικρινά δεν ξέρω αν θέλω να κάνω .... όλα θα κριθούν από εκείνη την στιγμή.

Απλά παρακαλάω ο Θεούλης να μου δώσει δύναμη για εκείνη την στιγμή ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

csig έγραψε:

Thouli μου και εγώ το ίδιο παρακαλάω !!!

Ο γιατρός μου μου εξήγησε ότι η επισκληρίδιος που κάνουν στον φυσιολογικό τοκετό είναι διαφορετική από αυτή της καισαρικής ... στην μία αισθάνεσε τα πόδια σου και τα πάντα απλά δεν πονάς ενώ στην άλλη δεν αισθάνεσε τα πόδια σου και η διαδικασία για να συνέλθεις είναι πιο σκληρή (σαν κανονική νάρκωση).

Ειλικρινά δεν ξέρω αν θέλω να κάνω .... όλα θα κριθούν από εκείνη την στιγμή.

Απλά παρακαλάω ο Θεούλης να μου δώσει δύναμη για εκείνη την στιγμή ...

θα συμφωνησω μαζι σου...η μια λεγεται επισκληριδειος που νιωθεις τα ποδια σου ενω η αλλη ραχιαια αναισθησια και στην κανουν στην καισαρικη..δεν αισθανεσαι το σωμα σου απο την μεση και κατω....οπως και να εχει ομως ο αναισθησιολος πρεπει να ειναι πολυ εμπειρος...φιλακια και με το καλο τα μωρα σας
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...