Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πολυκυστηκές .... Και εγκυμοσύνη ????


Recommended Posts

Κορίτσια έχω κ εγώ πολυκυστικές😤. Δύσκολη εφηβεία στο κομμάτι της ακμής κ αργότερα λήψη αντισυλληπτικών λόγω άστατου κύκλου, ευτυχώς για λίγο καιρό. Επίσης μπορώ να πω ότι συλλαμβάνω σχετικά εύκολα, αλλά δυστυχώς έχουμε στίγμα με τον σύζυγο κ έτσι ενώ έχω μείνει 3 φορές έγκυος έχω μόνο ένα παιδάκι. Η εγκυμοσύνη επιπλέον βοηθάει στην χαλάρωση των ωοθηκών κ έτσι πλέον το πρόβλημά μου είναι αρκετά ήπιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zeta. είπε:

Κορίτσια έχω κ εγώ πολυκυστικές😤. Δύσκολη εφηβεία στο κομμάτι της ακμής κ αργότερα λήψη αντισυλληπτικών λόγω άστατου κύκλου, ευτυχώς για λίγο καιρό. Επίσης μπορώ να πω ότι συλλαμβάνω σχετικά εύκολα, αλλά δυστυχώς έχουμε στίγμα με τον σύζυγο κ έτσι ενώ έχω μείνει 3 φορές έγκυος έχω μόνο ένα παιδάκι. Η εγκυμοσύνη επιπλέον βοηθάει στην χαλάρωση των ωοθηκών κ έτσι πλέον το πρόβλημά μου είναι αρκετά ήπιο.

Ναι το θυμάμαι εμείς το έχουμε ξανά συζήτησει.....

Άτιμο σύνδρομο ρε παιδί μου έλεος ...

Έχω όλα τα συμπτώματα εγώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Ναι το θυμάμαι εμείς το έχουμε ξανά συζήτησει.....

Άτιμο σύνδρομο ρε παιδί μου έλεος ...

Έχω όλα τα συμπτώματα εγώ...

Ευτυχώς στο κομμάτι της ακμής είμαι καλά, θα βγάλω κανένα σπυράκι μόνο κατά την διάρκεια της περιόδου. Παλαιότερα ταλαιπωρήθηκα πολύ κ είναι πολύ ψυχοφθόρο. Επίσης ξέχασα να αναφέρω παραπάνω πως μετά τη γέννα, μου αυξήθηκε η tsh (ορμόνη του θυροειδη) κ υπάρχει περίπτωση να οφείλονται οι πολυκυστικές γί αυτό. Τι τραβάμε με αυτές τις ορμόνες….😩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα 

Έχω σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκών από τα 16 μου. Η διαφορά στο σύνδρομο πολυκηστικων και στις απλές πολυκυστικες είναι τεράστια! Με έναν απλό υπερήχο πάρα πολλές γυναίκες μπορεί να εμφανίσουν πολυκυστικες ωοθήκες κάποια στιγμή στη ζωή τους, που δεν τους δυσκολεύει καθόλου για την απόκτηση ενός παιδιού . Στο σύνδρομο τα πράγματα είναι πολύ μα πολύ πιο δύσκολα .

Εγω είχα αντίσταση στην ινσουλίνη, πάντα μια πρησμένη κοιλιά , τριχοφυΐα έντονη, ακμή όχι,  και απουσία περιόδου για μεγάλα διαστήματα , κύκλοι πάρα πολύ μεγάλοι .

Προσπάθειες πολλές , προκλήσεις ωορρηξίας με seprafar, 2 σπερματεγχυσεις και 2 εξωσωματικες σχεδόν σε όλα πάθαινα υπερδιέγερση με νοσηλεία στο νοσοκομείο για να συνέλθω . Τελικά κατάφερα να έχω στην αγκαλιά μου τώρα μια κορούλα 20μηνων.

Είναι δύσκολη η επίτευξη μια εγκυμοσύνης. Θέλει καλή ψυχολογία θέλει γιατρούς που να ξέρουν πραγματικά να σε βοηθήσουν , θέλει διατροφή διαβητικού θέλει άσκηση και συνήθως δυστυχώς εξωσωματική . Πάνω από όλα για εμένα να θέλει ο Θεός να στο χαρίσει ....

Μετά την εγκυμοσύνη μου έλεγαν ότι θα στρώσει ο κύκλος ...σε εμένα τουλάχιστον έχει γίνει πολύ χειρότερος , κάθε 3-4 μήνες περίοδος πλέον έχω , η τριχοφυΐα έχει γίνει χειρότερη, το πρήξιμο στη κοιλιά ισως είναι και από τη γέννα αλλά είναι μεγαλύτερο .

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Zoupaki είπε:

δε σου παω κοντρα καλε.Εφοσον πηγες ψαχτηκες κλπ σε εξειδικευμενο ενδοκρινολογο αναπαραγωγης και σου ειπε προχωρα το λιγοτερο σε ενα χρονο πρεπει να χεις μεινει εγκυος εφ οσον δε βρηκε κατι.

To ξέρω κορίτσι μου...όλες εδω για το ίδιο πασχίζουμε. Λοιπόν επειδή διαβασα όλα όσα γράψατε και επειδή είμαι ανθρωπος που το ψάχνει ήδη χθες έκλεισα ραντεβού με την κ. Κουκκου. Εκτός ότι μου την προτείνει ο γυναικολόγος μου έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια. Μακάρι να βοηθήσει. Φυσικά θα πάω λίγο πριν την εξωσωματική αλλά εάν μου πει κάτι θα περιμένω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Κορίτσια καλημέρα 

Έχω σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκών από τα 16 μου. Η διαφορά στο σύνδρομο πολυκηστικων και στις απλές πολυκυστικες είναι τεράστια! Με έναν απλό υπερήχο πάρα πολλές γυναίκες μπορεί να εμφανίσουν πολυκυστικες ωοθήκες κάποια στιγμή στη ζωή τους, που δεν τους δυσκολεύει καθόλου για την απόκτηση ενός παιδιού . Στο σύνδρομο τα πράγματα είναι πολύ μα πολύ πιο δύσκολα .

Εγω είχα αντίσταση στην ινσουλίνη, πάντα μια πρησμένη κοιλιά , τριχοφυΐα έντονη, ακμή όχι,  και απουσία περιόδου για μεγάλα διαστήματα , κύκλοι πάρα πολύ μεγάλοι .

Προσπάθειες πολλές , προκλήσεις ωορρηξίας με seprafar, 2 σπερματεγχυσεις και 2 εξωσωματικες σχεδόν σε όλα πάθαινα υπερδιέγερση με νοσηλεία στο νοσοκομείο για να συνέλθω . Τελικά κατάφερα να έχω στην αγκαλιά μου τώρα μια κορούλα 20μηνων.

Είναι δύσκολη η επίτευξη μια εγκυμοσύνης. Θέλει καλή ψυχολογία θέλει γιατρούς που να ξέρουν πραγματικά να σε βοηθήσουν , θέλει διατροφή διαβητικού θέλει άσκηση και συνήθως δυστυχώς εξωσωματική . Πάνω από όλα για εμένα να θέλει ο Θεός να στο χαρίσει ....

Μετά την εγκυμοσύνη μου έλεγαν ότι θα στρώσει ο κύκλος ...σε εμένα τουλάχιστον έχει γίνει πολύ χειρότερος , κάθε 3-4 μήνες περίοδος πλέον έχω , η τριχοφυΐα έχει γίνει χειρότερη, το πρήξιμο στη κοιλιά ισως είναι και από τη γέννα αλλά είναι μεγαλύτερο .

 

Τα κατάφερες! Μπραβο σου να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου. Εγω υπερδιέργεση δεν έχω πάθει ποτέ. Φυσικά ο εξωσωματιστης μου το περιμένει μου είπε αλλά ελπίζω να μην γίνει. Όσο για τα ωαρια...είπα να το ψάξω λίγο περισσότερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η evaki33 είπε:

Τα κατάφερες! Μπραβο σου να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου. Εγω υπερδιέργεση δεν έχω πάθει ποτέ. Φυσικά ο εξωσωματιστης μου το περιμένει μου είπε αλλά ελπίζω να μην γίνει. Όσο για τα ωαρια...είπα να το ψάξω λίγο περισσότερο.

Πφφφφφφφ πόσο δύσκολο σύνδρομο το έχω κ εγώ σε σημαντικό βαθμό....

Έχω άρνηση να πάω για μεταφορά...

 

Κ είμαι μόλις λίγες μέρες πριν .

Σαν να μην έφτανε το βάσανο με τις πολυκυστικες κ μου σκάσε κ ένα άλλο βάσανο με την υγεία μου που επείγει να μπω για επεμβαση ... Έχω πιστέψει πως ούτε ο θεός θέλει να πάω για εξωσωματική ...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Πφφφφφφφ πόσο δύσκολο σύνδρομο το έχω κ εγώ σε σημαντικό βαθμό....

Έχω άρνηση να πάω για μεταφορά...

 

Κ είμαι μόλις λίγες μέρες πριν .

Σαν να μην έφτανε το βάσανο με τις πολυκυστικες κ μου σκάσε κ ένα άλλο βάσανο με την υγεία μου που επείγει να μπω για επεμβαση ... Έχω πιστέψει πως ούτε ο θεός θέλει να πάω για εξωσωματική ...

 

Θα σου πω μια ιστορία....προσπαθώ για παιδί 2 χρόνια. Από νωρίς με τον γιατρό μου είδαμε ΄ότι δεν κάνω ωορρηξία οπότε με ντοπα είμαι από νωρίς χωρίς κανένα αποτέλεσμα. όλες οι εξετάσεις φανταστηκες αλλά τσουπ πετάγεται ένας HPV και όχι απλος....ευτυχως βιοψία καλή οπότε πάμε λέει ξανά. έλα όμως που δεν έφευγε....και πολύ άγχος. στεναχώρια γιατι έχω ΣΠΩ που σημαινει δυστυχως μεγαλύτερες πιθανότητες για αποβολή και μαζί με HPV ΚΛΑΦΤΑ. Λοιπόν αποφασίζουμε επέμβαση για HPV με το ρίσκο σε πρίπτωση εγκυμοσυνης να πάω για περιδεση τραχηλου. άλλο άγχος και αυτό. Τώρα ο HPV μου κοιμάτε οπότε πρέπει να μην το ξυπνήσω και να κινηθω γρήγορα. Χαμόλγελο και όχι άγχος όλα θα πάνε καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Και μένα για «εικόνα» πολυκυστικών μου έχουν πει και όχι το κανονικό σύνδρομο. Είχα ολη μου τη ζωή σταθερούς κύκλους με απόκλιση το πολύ μιας μερας αλλά προς το παρόν μετά από 2 διεγέρσεις και μια μεταφορά, παιδι δεν έχω δει. Σίγουρα υπάρχει θέμα με την ποιότητα των ωαρίων αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Το καλοκαίρι που πήγα σε εξειδικευμένη υποτίθεται ενδοκρινολόγο, έκανα και καμπυλη σακχάρου και ινσουλίνης, η ινσουλίνη μου είναι κανονική αλλά η καμπυλη σακχάρου πειραγμένη. Όχι όμως προς τα πάνω αλλά προς τα κάτω, δηλαδή ενώ είχα ζάχαρο νηστείας 85, μετά τη γλυκόζη μια ώρα είχα 70 και πιο μετά είχα 60! Μου είπε ότι είναι γενετικό και ότι και η γλυκοζυλιωμενη μου δείχνει ότι έχω συχνές υπογλυκαιμίες και μου πρότεινε ισοκατανομή υδατανθράκων σε 6 γεύματα που προσπαθώ αλλά δεν τηρώ απολύτως. Επειδή όμως η ινσουλίνη μου ήταν οκ μου είπε ότι δε θέλει να μου δώσει γκλουκοφαζ. Μου προτείνεις κάτι άλλο γιατί δεν ξέρω αν το έπιασε ολοκληρωτικά το θέμα, έχω την αίσθηση ότι δεν πολύ ασχολήθηκε με τις πολυκυστικες παραμονή με τη θυρεοειδιτιδα μου. 

Κοριτσακι μ καλημερα!κανε κουραγιο η λυση θα βρεθει.Αν θες μια γνωμη απο το δικο μου ενδοκρινολογο που ειναι στην ομαδα εξωσωματικης στο δημοσιο που παω να μου στειλεις να σ πω σε μηνυμα.Το τελευταιο που ειπες να σου προτεινω καποιο-φαρμακο-λυση δυστυχως καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη αναμεσα στις γυναικες με σπω και γιατρος δεν ειμαι.Κουραγιο και δυναμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Πφφφφφφφ πόσο δύσκολο σύνδρομο το έχω κ εγώ σε σημαντικό βαθμό....

Έχω άρνηση να πάω για μεταφορά...

 

Κ είμαι μόλις λίγες μέρες πριν .

Σαν να μην έφτανε το βάσανο με τις πολυκυστικες κ μου σκάσε κ ένα άλλο βάσανο με την υγεία μου που επείγει να μπω για επεμβαση ... Έχω πιστέψει πως ούτε ο θεός θέλει να πάω για εξωσωματική ...

 

Θα πας με χαμογελο και θετική ενέργεια! και μαζί με εσένα θα πάμε όλες....θα πάρεις όλη την θετική ενέργεια. Υπάρχει δυσκολία ναι αλλά έτσι δεν είναι η ζωή. Μετά θα έχει μεγαλύτερη σημασία όλο αυτό. Μετά σε όποια δυσκολία έρθει εσύ θα είσαι εκεί δυνατή γιατί από δυσκολίες πια άλλο τίποτα τις έχουμε μάθει. Μαζί με εσένα και όλες εμείς που προσπαθούμε.

Οπότε ΧΑΜΟΓΕΛΑ έφτασες ένα βήμα πριν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η iriana είπε:

Να σε ρωτήσω, σχετικά με τη γλυκόζη σου, που σου ειπε ότι είναι γενετικό, επηρεάζει αυτό κάπου στη σύλληψη? Δηλαδή εκτός από την αλλαγή στη διατροφή σου, σου έδωσε κάτι άλλο? Ξέρω ότι συνήθως δίνουν ινοσιτολη για την ποιότητα των ωαρίων. Βιταμίνη είναι.. 

ολες η μη σταθερες ορμονες που επηρεαζονται απο το συνδρομο πολυκυστικων δυστυχως εχουν σαν αποτελεσμα (αν τις αφησεις ετσι ανεξελεγκτες) τη κακη ποιοτητα ωαριων γλυκοζη,σακχαρο,θυροειδη,αντισταση ινσουλινης....σου ανεφερα τα πιο κοινα που επηρεαζονται απο σπω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Μου είπε ότι οι υπογλυκαιμίες δημιουργούν στρες στον οργανισμό και αυτό το στρες χαλάει την ποιότητα των ωαρίων, γι αυτό και θελουμε ρυθμισμένο το ζάχαρο. Όμως δεν μου έδωσε κανενα συμπλήρωμα αλλά όπως είπα ούτε φάρμακο μιας και η αντίσταση στην ινσουλίνη μου είναι φυσιολογική. Παρόλα αυτα εγώ δεν είμαι απόλυτα σίγουρη ότι δεν χρειάζομαι κάτι έξτρα για βοήθεια αλλά δε θέλω να παρω μόνη μου μήπως κάνω καμία ζημιά με δεδομένο ότι έχω σταθερούς κύκλους. 

εννοειται οτι θα κανεις οτι σ ειπε,αυτος ξερει.Εμενα που ειχα ομως μου αλλαξε τη διατροφη  συγκεκριμενη δηλ, και μου εδωσε γκλουκοφαζ(το οποιο εχει χαααααααλια γευση)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Είναι δύσκολη η επίτευξη μια εγκυμοσύνης. Θέλει καλή ψυχολογία θέλει γιατρούς που να ξέρουν πραγματικά να σε βοηθήσουν , θέλει διατροφή διαβητικού θέλει άσκηση και συνήθως δυστυχώς εξωσωματική . Πάνω από όλα για εμένα να θέλει ο Θεός να στο χαρίσει ....

Κοπελια τα ειπες ολα σε μια παραγραφο,πιο αληθινη αποψη δεν υπαρχει και το λες εσυ που πετυχες ο θεος να σ εχει καλα εσενα τον αντρα και το παιδακι σου!!!Και μενα ετσι μου ειπε οτι ειναι μυθος οτι φευγουν οι πολυκυστικες μετα την εγκυμοσυνη οτι τις παντρευτηκα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η evaki33 είπε:

Θα σου πω μια ιστορία....προσπαθώ για παιδί 2 χρόνια. Από νωρίς με τον γιατρό μου είδαμε ΄ότι δεν κάνω ωορρηξία οπότε με ντοπα είμαι από νωρίς χωρίς κανένα αποτέλεσμα. όλες οι εξετάσεις φανταστηκες αλλά τσουπ πετάγεται ένας HPV και όχι απλος....ευτυχως βιοψία καλή οπότε πάμε λέει ξανά. έλα όμως που δεν έφευγε....και πολύ άγχος. στεναχώρια γιατι έχω ΣΠΩ που σημαινει δυστυχως μεγαλύτερες πιθανότητες για αποβολή και μαζί με HPV ΚΛΑΦΤΑ. Λοιπόν αποφασίζουμε επέμβαση για HPV με το ρίσκο σε πρίπτωση εγκυμοσυνης να πάω για περιδεση τραχηλου. άλλο άγχος και αυτό. Τώρα ο HPV μου κοιμάτε οπότε πρέπει να μην το ξυπνήσω και να κινηθω γρήγορα. Χαμόλγελο και όχι άγχος όλα θα πάνε καλά.

μπραβο σου ολα καλα θα πανε!Εγω 5 χρονια παω για 4η εξωσωματικη κουραγιο μας\\!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

εννοειται οτι θα κανεις οτι σ ειπε,αυτος ξερει.Εμενα που ειχα ομως μου αλλαξε τη διατροφη  συγκεκριμενη δηλ, και μου εδωσε γκλουκοφαζ(το οποιο εχει χαααααααλια γευση)

Και μένα για τη διατροφή με έστειλε σε διατροφολόγο για ισοκατανομή υδατανθράκων σε 6 γεύματα αλλά ούτε την τηρώ ακριβώς ούτε είμαι σίγουρη ότι είναι κατάλληλη τελικά. Θα μπορούσες να μου δώσεις κάποιες ιδέες από τη διατροφή σου? Ήταν κανονικό μενού, τύπου Δευτέρα, πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό κοκ ή απλώς κάποιες κατευθύνσεις του τύπου να τρως μόνο ολικής άλεσης?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η evaki33 είπε:

Θα σου πω μια ιστορία....προσπαθώ για παιδί 2 χρόνια. Από νωρίς με τον γιατρό μου είδαμε ΄ότι δεν κάνω ωορρηξία οπότε με ντοπα είμαι από νωρίς χωρίς κανένα αποτέλεσμα. όλες οι εξετάσεις φανταστηκες αλλά τσουπ πετάγεται ένας HPV και όχι απλος....ευτυχως βιοψία καλή οπότε πάμε λέει ξανά. έλα όμως που δεν έφευγε....και πολύ άγχος. στεναχώρια γιατι έχω ΣΠΩ που σημαινει δυστυχως μεγαλύτερες πιθανότητες για αποβολή και μαζί με HPV ΚΛΑΦΤΑ. Λοιπόν αποφασίζουμε επέμβαση για HPV με το ρίσκο σε πρίπτωση εγκυμοσυνης να πάω για περιδεση τραχηλου. άλλο άγχος και αυτό. Τώρα ο HPV μου κοιμάτε οπότε πρέπει να μην το ξυπνήσω και να κινηθω γρήγορα. Χαμόλγελο και όχι άγχος όλα θα πάνε καλά.

ΑΜΗ δηλ αντιμυλεριο ορμονη σου ζητησε ο γιατρος να κανεις να δε το αποθεμα ωαριων πριν σου δοσει ντοπα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Και μένα για τη διατροφή με έστειλε σε διατροφολόγο για ισοκατανομή υδατανθράκων σε 6 γεύματα αλλά ούτε την τηρώ ακριβώς ούτε είμαι σίγουρη ότι είναι κατάλληλη τελικά. Θα μπορούσες να μου δώσεις κάποιες ιδέες από τη διατροφή σου? Ήταν κανονικό μενού, τύπου Δευτέρα, πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό κοκ ή απλώς κάποιες κατευθύνσεις του τύπου να τρως μόνο ολικής άλεσης?

πιο απλη πεθαινεις.κοψιμο μαχαιρι αλλαντικα,τρανσ λιπαρα,κοκκινο κρεας μια στο τοσο κοψιμο τηγανητα κοψιμο τσιγαρο οχι φαγητο μετα τις 7μησι και οχι αλκοολ.περπατημα 45 λεπτα την ημερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Zoupaki είπε:

ΑΜΗ δηλ αντιμυλεριο ορμονη σου ζητησε ο γιατρος να κανεις να δε το αποθεμα ωαριων πριν σου δοσει ντοπα?

Ναι έκανε 10 σελίδες εξετάσεις και μεσα σε αυτές ήταν και η ΑΜΗ που ήταν στα ανώτερα ικανοποιήτικα επίπεδα.πέρα από το λόγο LH με fsh που δεν είναι 1 όλα τα άλλα ήταν φυσιολογικότατα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Zoupaki είπε:

πιο απλη πεθαινεις.κοψιμο μαχαιρι αλλαντικα,τρανσ λιπαρα,κοκκινο κρεας μια στο τοσο κοψιμο τηγανητα κοψιμο τσιγαρο οχι φαγητο μετα τις 7μησι και οχι αλκοολ.περπατημα 45 λεπτα την ημερα.

αυτη ηταν η οδηγια μ εδωσε κ προγραμμα ενδεικτικο αλλα το εχασα.Με αυτα εχασα 5 κιλα στεγνωσα οχι οτι ειχα θεμα ειμαι 1,67 58 κιλα δεν εχουν να κανουν με το παχος οι πολυκυστικες ειναι μυθος ναι οκ επιβαρυνεσαι με παραπανω κιλα αλλα δεν ειναι εξ αιτιας αυτων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

πιο απλη πεθαινεις.κοψιμο μαχαιρι αλλαντικα,τρανσ λιπαρα,κοκκινο κρεας μια στο τοσο κοψιμο τηγανητα κοψιμο τσιγαρο οχι φαγητο μετα τις 7μησι και οχι αλκοολ.περπατημα 45 λεπτα την ημερα.

εγω είμαι vegeterian και δεν καπνίζω και γυμναζομαι....τι να πω βρε κορίτσια θα πάω και εγω ξανά σε καινούρια ενδοκινολόγο μήπως και βρει κάτι άλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η evaki33 είπε:

Ναι έκανε 10 σελίδες εξετάσεις και μεσα σε αυτές ήταν και η ΑΜΗ που ήταν στα ανώτερα ικανοποιήτικα επίπεδα.πέρα από το λόγο LH με fsh που δεν είναι 1 όλα τα άλλα ήταν φυσιολογικότατα

 

ποσο ειχες αμη εγω 8,7 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η evaki33 είπε:

εγω είμαι vegeterian και δεν καπνίζω και γυμναζομαι....τι να πω βρε κορίτσια θα πάω και εγω ξανά σε καινούρια ενδοκινολόγο μήπως και βρει κάτι άλλο

αυτα μ ειπε μα κοψω εγω γιατι εχω αντισταση στην ινσουλινη.και παιρνω κ γκλουκοστοπ τωρα αλλα το χαπι αν σαβουριαζουμε δε κανει τιποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

ποσο ειχες αμη εγω 8,7 

εγω μετρήθηκα με τον άλλο δείκτη 26,32 που είναι στο ικανοποιητικη

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

ποσο ειχες αμη εγω 8,7 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η evaki33 είπε:

εγω μετρήθηκα με τον άλλο δείκτη 26,32 που είναι στο ικανοποιητικη

 

πρεπει να ειναι αλλη μοναδα οντως γιατι αν θυμαμαι καλα ελεγε οριο 7 κατι και πηγα στον ενδοκρινολογο κ με ησυχασε που ηταν πιο πανω του οριου κ μου ειπε οτι συμβαινει στις πολυκυστικες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Zoupaki είπε:

πρεπει να ειναι αλλη μοναδα οντως γιατι αν θυμαμαι καλα ελεγε οριο 7 κατι και πηγα στον ενδοκρινολογο κ με ησυχασε που ηταν πιο πανω του οριου κ μου ειπε οτι συμβαινει στις πολυκυστικες

Ναι πχ σε αυτό τον δείκτη εγω δεν εχω το κλασικό των πολυκυστικών. Που είναι πάνω από 28,6 οπότε ουσιαστικά το βασικο μου πρόβλημα πάντα ήταν ότι η περιοδος μου δεν ήταν σταθερή ποτέ...θα το δω και με την ενδοκρινολόγο στο Ελένα και εάν εχει κάτι να μου προτείνει....γιατί και όλες μας όλες οι εξετάσεις μου γλυκοζη ασβέστιο ολικο, Γλυκοζυλιωμένη Αιμοσφαιρίνη κτλ που έκανα προχθές είναι ΟΛΑ φυσιολογικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...