Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρόβλημα με τον θηλασμό


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες! Θα ήθελα να μου δώσετε λίγο τα φώτα σας όσον αφορά τον θηλασμό. Να πάρω τα πράγματα απ' την αρχή...

Γέννησα ένα υγιέστατο κοριτσάκι 38+4 βάρος 2.920 έχασε την άλλη μέρα 2.740 μέχρι και την ημέρα που βγήκαμε από το μαιευτήριο δηλαδή στις 3 ημέρες. Είχα πρόβλημα με τον θηλασμό εξ' αρχής, πονούσα πολύ όταν τοποθετούσα τη μικρή μου στο στήθος λες και μου έκοβε κάποιος τις θηλές με το μαχαίρι... Οκ καταλαβαίνω ήταν η λάθος τοποθέτηση...Απελπίστηκα τόσο πολύ που έκλαιγα συνέχεια και από την κούραση και από τον πόνο, αλλά κυρίως από τύψεις που δεν μπορούσα να θηλάσω το μωρό μου... Δεν μπορώ να πω με βοήθησαν οι μαίες πάρα πολύ με την τοποθέτηση του μωρού στο στήθος, αν και κάποιες απ' αυτές μου είπαν πως φταίει η ανατομία του στήθους μου και οι θηλές, είναι αρκετά μεγάλες και φουσκωτές... τέλος πάντων με τα πολλά άρχισα να της δίνω συμπλήρωμα απ' το μαιευτήριο! Μέχρι και σήμερα που είμαστε 2,5 μηνών της δίνω τουλάχιστον 4-5 φορές τη μέρα συμπλήρωμα γύρω στα 150 ml τη φορά ανα 3 ώρες (τις ώρες δηλαδή που μου ζητάει η ίδια για να φάει). Ενδιάμεσα όμως της δίνω και στήθος και κάθεται αρκετή ώρα. Όταν τη βάζω στο στήθος δείχνει να μην χορταίνει... Αν και εδώ και μια εβδομάδα το βράδυ που της δίνω στήθος δείχνει ικανοποιημένη και κοιμάται μέχρι το πρωί 7-8 ώρες δηλαδή. Οι πάνες που βρέχει με τον θηλασμό δεν είναι όπως βρέχει με την φόρμουλα. Σας παρακαλώ βοηθήστε με λίγο, μπορεί να σας μπέρδεψα χίλια συγνώμη αλλά χρειάζομαι τη βοήθεια σας, γιατί θα προτιμούσα να συνεχίσω με αποκλειστικό θηλασμό. Επίσης, ζητώ συγγνώμη για το κατεβατο... Αναμένω για τις απαντήσεις σας κορίτσια, ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Natasa Fr είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Θα ήθελα να μου δώσετε λίγο τα φώτα σας όσον αφορά τον θηλασμό. Να πάρω τα πράγματα απ' την αρχή...

Γέννησα ένα υγιέστατο κοριτσάκι 38+4 βάρος 2.920 έχασε την άλλη μέρα 2.740 μέχρι και την ημέρα που βγήκαμε από το μαιευτήριο δηλαδή στις 3 ημέρες. Είχα πρόβλημα με τον θηλασμό εξ' αρχής, πονούσα πολύ όταν τοποθετούσα τη μικρή μου στο στήθος λες και μου έκοβε κάποιος τις θηλές με το μαχαίρι... Οκ καταλαβαίνω ήταν η λάθος τοποθέτηση...Απελπίστηκα τόσο πολύ που έκλαιγα συνέχεια και από την κούραση και από τον πόνο, αλλά κυρίως από τύψεις που δεν μπορούσα να θηλάσω το μωρό μου... Δεν μπορώ να πω με βοήθησαν οι μαίες πάρα πολύ με την τοποθέτηση του μωρού στο στήθος, αν και κάποιες απ' αυτές μου είπαν πως φταίει η ανατομία του στήθους μου και οι θηλές, είναι αρκετά μεγάλες και φουσκωτές... τέλος πάντων με τα πολλά άρχισα να της δίνω συμπλήρωμα απ' το μαιευτήριο! Μέχρι και σήμερα που είμαστε 2,5 μηνών της δίνω τουλάχιστον 4-5 φορές τη μέρα συμπλήρωμα γύρω στα 150 ml τη φορά ανα 3 ώρες (τις ώρες δηλαδή που μου ζητάει η ίδια για να φάει). Ενδιάμεσα όμως της δίνω και στήθος και κάθεται αρκετή ώρα. Όταν τη βάζω στο στήθος δείχνει να μην χορταίνει... Αν και εδώ και μια εβδομάδα το βράδυ που της δίνω στήθος δείχνει ικανοποιημένη και κοιμάται μέχρι το πρωί 7-8 ώρες δηλαδή. Οι πάνες που βρέχει με τον θηλασμό δεν είναι όπως βρέχει με την φόρμουλα. Σας παρακαλώ βοηθήστε με λίγο, μπορεί να σας μπέρδεψα χίλια συγνώμη αλλά χρειάζομαι τη βοήθεια σας, γιατί θα προτιμούσα να συνεχίσω με αποκλειστικό θηλασμό. Επίσης, ζητώ συγγνώμη για το κατεβατο... Αναμένω για τις απαντήσεις σας κορίτσια, ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Καλησπέρα κορίτσι μου και να σου ζήσει το μωράκι σου !! 

Ο θηλασμός λειτουργεί ως εξής:

Όσο υπάρχει ζήτηση υπάρχει παραγωγή.

Όσο λιγότερο δλδ βάζεις το μωράκι στο στήθος σου τόσο λιγότερο γάλα θα παράγεις.

Είναι πολύ λογικό να μην χορταινει με το γάλα σου γιατί δεν είναι ρυθμισμένη η παραγωγή σου με τις ανάγκες τις μικρούλας!

το μητρικό γάλα είναι πολύ πιο ελαφρύ και εύπεπτο σε σχέση με τη φόρμουλα. Τα καλά νέα είναι ότι μπορείς με αρκετό πείσμα και κόπο να καταφέρεις να γυρίσεις σε αποκλειστικό θηλασμό!!

Αλλά για να το κάνεις αυτό καλό θα ήταν να μιλήσεις με μια σύμβουλο θηλασμού και να δείτε εξειδικευμένα την περίπτωση σου ! Θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο από οτιδήποτε και θα ξέρεις ακριβώς τι πρέπει να κάνεις χωρίς να αγχώνεσαι αν κάνεις κάτι σωστά ή λάθος.

Αν κάνεις μια απλή αναζήτηση θα βρεις αρκετές , ανάλογα την περιοχή σου που πολλές είναι και εθελοντριες!! Επίσης υπάρχουν και πολλές ομάδες που συναντιούνται (τουλάχιστον προ κοβιντ ήξερα )! 

Όσων αφορά τις θηλές είχα βρει μια θαυματουργή κρέμα της medela (purelan). 

Εμένα με έσωσε ! 

Μη το βαζεις κάτω!! Είναι δύσκολο αλλά γίνεται!! 

Καλή επιτυχία ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου να σου ζήσει το παιδάκι σου 💜💜💜💜

 

οπως σωστά σου ανέφερε κ η κοπέλα παραπάνω όσο βάζεις το μωρό στο στήθος τόσο πιο πολύ γάλα θα έχεις 

ωστοσο οποία κ να είναι η ανατομία του στήθους όλες οι γυναίκες μπορούν να θηλάσουν εκτός από ένα πολύ πολύ μικρό ποσοστό τύπου 1% άρα μην νομίζεις ότι φταίει το στηθος 

επιπλεον επειδή είναι πολύ μικρό το μωρό πρέπει να πάρεις σωστή καθοδήγηση από πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού IBCL για να μπορέσει να σου πει πως κ ποτε να αρχίζεις να κόβεις μλ από ξένο κ να αντικαθιστάς με θηλασμό

ο θηλασμός δν έχει βέβαια ωράριο είναι ελεύθερος αλλά σίγουρα στην περίπτωση σας θέλει ιδιαίτερη μεταχείριση λόγω μικτής διατροφής 

υπάρχουν κ σύμβουλοι της La Leche league Greece που βοηθανε αφιλοκερδώς τηλεφωνικά 

επισης αν είσαι Αθήνα υπάρχει η ομάδα στο φβ Αττική εθελοντική ομάδα θηλασμού με εξαιρετικές κοπέλες ενημερωμένες κ μαίες (αν δν είσαι Αθήνα στείλε μνμ στην σελίδα τους κ έχουν οργανωσει ίδιες ομάδες για όλες τις μεγάλες πόλεις της Ελλάδας) πραγματικά εξαιρετικές ομάδες με επιστημονική τεκμηρίωση  κ όχι αερολογίες 

τελος, ο θηλασμός δν πονάει αν πονάει σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο θέμα πχ η τοποθέτηση στο στήθος δν είναι σωστή πχ το μωρό μπορεί να έχει κοντό χαλινο κτλ κτλ όλα λύνονται όμως αν υπάρχει θέληση κ κατάλληλη στήριξη 

 

ευχομαι όλα να πάνε καλά μην απελπίζεσαι είμαστε εδώ ότι μας χρειαστείς ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 22/8/2021 at 12:45 ΠΜ, ο/η Natasa Fr είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Θα ήθελα να μου δώσετε λίγο τα φώτα σας όσον αφορά τον θηλασμό. Να πάρω τα πράγματα απ' την αρχή...

Γέννησα ένα υγιέστατο κοριτσάκι 38+4 βάρος 2.920 έχασε την άλλη μέρα 2.740 μέχρι και την ημέρα που βγήκαμε από το μαιευτήριο δηλαδή στις 3 ημέρες. Είχα πρόβλημα με τον θηλασμό εξ' αρχής, πονούσα πολύ όταν τοποθετούσα τη μικρή μου στο στήθος λες και μου έκοβε κάποιος τις θηλές με το μαχαίρι... Οκ καταλαβαίνω ήταν η λάθος τοποθέτηση...Απελπίστηκα τόσο πολύ που έκλαιγα συνέχεια και από την κούραση και από τον πόνο, αλλά κυρίως από τύψεις που δεν μπορούσα να θηλάσω το μωρό μου... Δεν μπορώ να πω με βοήθησαν οι μαίες πάρα πολύ με την τοποθέτηση του μωρού στο στήθος, αν και κάποιες απ' αυτές μου είπαν πως φταίει η ανατομία του στήθους μου και οι θηλές, είναι αρκετά μεγάλες και φουσκωτές... τέλος πάντων με τα πολλά άρχισα να της δίνω συμπλήρωμα απ' το μαιευτήριο! Μέχρι και σήμερα που είμαστε 2,5 μηνών της δίνω τουλάχιστον 4-5 φορές τη μέρα συμπλήρωμα γύρω στα 150 ml τη φορά ανα 3 ώρες (τις ώρες δηλαδή που μου ζητάει η ίδια για να φάει). Ενδιάμεσα όμως της δίνω και στήθος και κάθεται αρκετή ώρα. Όταν τη βάζω στο στήθος δείχνει να μην χορταίνει... Αν και εδώ και μια εβδομάδα το βράδυ που της δίνω στήθος δείχνει ικανοποιημένη και κοιμάται μέχρι το πρωί 7-8 ώρες δηλαδή. Οι πάνες που βρέχει με τον θηλασμό δεν είναι όπως βρέχει με την φόρμουλα. Σας παρακαλώ βοηθήστε με λίγο, μπορεί να σας μπέρδεψα χίλια συγνώμη αλλά χρειάζομαι τη βοήθεια σας, γιατί θα προτιμούσα να συνεχίσω με αποκλειστικό θηλασμό. Επίσης, ζητώ συγγνώμη για το κατεβατο... Αναμένω για τις απαντήσεις σας κορίτσια, ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Κορίτσι μου καλησπέρα!

 

Έστω και καθυστερημένα θα ήθελα να σου απαντήσω και εγώ στο ερώτημα σου,καθώς είμαι μανούλα ενός αγοριού (3.5 μηνών) και θηλάζω αποκλειστικά από τη πρώτη μέρα.

Το ταξίδι του θηλασμού δεν είναι ποτέ το ίδιο δύσκολο ή εύκολο για καμία γυναίκα.Οταν γεννήθηκε ο μικρός οι μαίες μου έδειξαν τα καθέκαστα και ο μικρός ανταποκρίθηκε με μεγάλο ενθουσιασμό στο στήθος.Την επόμενη ημέρα όμως άρχισα να πονάω και να τσουζω.Οι μαίες λοιπόν μου είπαν πως ο θηλασμός σταματάει μόνο εάν δω αίμα.Σωστό ή λάθος δεν ξέρω...εκείνη τη στιγμή μου φάνηκε σκληρό.

Οι μαίες μου συνέστησαν την αλοιφή που ανεφερε και η κοπέλα πιο πάνω,Purelan της Medela και μου τόνισαν ότι μπορώ να την βάζω όσο συχνά θέλω αλλά κατά βάση όταν την φοράω το στήθος πρέπει να είναι έξω.

Μου σύστησαν να πάρω ένα μαξιλάρι σκληρό θηλασμού ώστε να βελτιωθεί η στάση του σώματος μου και το μωρό να μπορεί να πάρει την θηλή χωρίς να με πληγώνει.

Τέλος μου σύστησαν τις ψευδοθηλες της Medela.Μειωνουν,δεν εξαλείφουν,τον πόνο και πραγματικά της έχω καταευχαριστηθει.Οσον αφορά τη σύγχυση θηλών εμένα ο μικρούλης μου παίρνει και μπιμπερο και ψευδοθηλη και στήθος κανονικά.

Όπως σου είπαν και τα κορίτσια το στήθος παράγει όσο ζητάει το μωρό.Εαν θέλεις να αυξήσεις την παραγωγή σου μια λύση ίσως είναι το pumping αλλά αυτό καλύτερα θα ήταν να το συνεννοηθείς με τον/την παιδίατρο σου.Επισης,μια καλή ιδέα μου φαίνεται πως θα ήταν να ξεκινάς κάθε γεύμα με θηλασμό και στο τέλος να συμπληρώνεις με τη φόρμουλα εάν βλέπεις-υποψιαζεσαι ότι το μωράκι δεν χόρτασε.

Εύχομαι να σε βοήθησα!Όλα τα στήθη κατά κύριο λόγο μπορούν να θηλάσουν,μην φοβάσαι!Εάν βρεις τα σκούρα να κάνεις αυτό που σου είπαν και τα κορίτσια να απευθυνθείς σε μια σύμβουλο θηλασμού.

Περιμένουμε νέα σου💝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απλά να αναφέρω ως εμπειρία κυρίως ότι επειδή κ εμένα μου φόρτωσαν ψευδοθηλες από το μαιευτήριο λόγω εισεχουσων θηλων το μωρό έπαθε σύγχυση θηλων  κ δν μπορούσα να τις κόψω μέχρι τους 5 μήνες ζωής (αυτό φέρει ως αποτέλεσμα να μην αδειάζει σωστά το στήθος κ να μειώνεται η παραγωγή με την χρήση τους) 

αυτήν την στιγμή θηλάζω ακόμα την 2 ετών κόρη μου ευτυχώς γιατί κατάφερα με πολύ κόπο να τις κόψω  κ περιμένω κ δεύτερο μωράκι 

Άρα εκτός του ότι προτείνονται μόνο όταν δν υπάρχει  καθόλου θηλή μπορούν από πείρας το λέω κάποια μωράκια να τα μπερδέψει κ μετά να μην μπορείς να τις ξεφορτωθείς 

 

ειδικά σ μωράκι τόσο μικρό όσο το δικό σου 💜

 

γραψε μας πως τα πας κ πως μπορούμε κ πιο πρακτικά να σε βοηθήσουμε! 
αν κ σε τόσο μικρό μωρό πρέπει να ζητήσεις τις συμβουλές από πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...