Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Α ναι βρε αγάπη! Μου τα είχες ξαναπεί! Εγώ είμαι απεγνωσμένη 🤣 και τους ρωτάω όλους για αυτό ξεχάστηκα με το τι είχες κάνει εσύ!!!..... και ρωταγα και στην ομάδα του Μαρτίου.... 25 μερες  της έκαναν να της μπουν μιας άλλης κοπέλας από την ημέρα που έκανε αίτηση ηλεκτρονικά....οπότε μια χαρά είσαι κι εσύ δε θ αργήσεις!  

Μην το συζητάς...πριν κοιταγα μια κουνουπιέρα από αυτές που κρεμάνε στο ταβάνι...τη δείχνω στον άντρα μου μου λέει ηρέμησε είναι νεογέννητο!!!!!!!!!!!!!!...λέω δεν πάω καλά κι εγώ! 🤣🤣🤣 Όμως έχει δίκιο η lucky μας ...αν είμαστε εμείς ευτυχισμένοι και αγαπημένοι θα  δώσουμε αγάπη στα μικρά μας και μόνο αυτό χρειάζονται πιο πολύ...σιγά σιγά θα γίνουν..νομίζω έχουμε όλες μπλοκάρει λίγο λόγω και των γιατρών και των εξετάσεων...!!! 

 

Περαστικά  στην οικογένειά σου αγάπη μου!!! 💓💓 Όλα καλά τώρα! 

Χαχαχα, γελάω για την κουνουπιέρα Διόνη! Κουνουπιέρα θα πάρω κι εγώ βέβαια, έχω διαβάσει ότι χρειάζεται για τα μωράκια μας που θα έχουν μπροστά τους το καλοκαίρι. Όχι αυτήν από το ταβάνι όμως! Φαντάσου η μαμά μου που σου λέω ότι είναι σε άλλη εποχή, μου έλεγε προχθές να πάμε σε μαγαζί που φτιάχνει μπομπονιέρες να πάρουμε τούλι για το μωρό! Της λέω "μαμά, υπάρχουν έτοιμες, απλές κουνουπιέρες για το κρεβατάκι και το καρότσι με 5 ευρώ!" Και έπαθε σοκ!! 

Ξέρεις τι άλλο νομίζω μας μπλοκάρει; Όλες αυτές οι διαφημίσεις που σκάνε όπου και να μπούμε! Γυναίκες είμαστε και μανούλες θα γίνουμε. Σε εμάς ποντάρουν οι διαφημιστές και σου λέει οι μέλλουσες μανούλες είναι ευάλωτες, εύκολος στόχος και μπαμ, βαράνε κάτι κουνουπιέρες, κάτι φρου φρου και αρώματα, και δωσ'του προσφορές από εδώ, και πάρε εκπτώσεις από κει!! Ξεμυαλίζεσαι θες δε θες! 

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Ναι καταλαβαίνω το άγχος σου κι εγώ θα το σκεφτόμουν όπως εσύ... Εγώ από την άλλη σκέφτομαι μήπως είναι πολλά τα κιλά της και μήπως φταίω εγώ 😂😂😂 αλλά αυτά θεωρώ είναι ντα φυσιολογικά άγχη που έχει κάθε μανούλα... 

Καλά για τον κορονοιο για τα αδέρφια μου δεν είναι ότι δεν ανησυχούσα αλλά είναι 18 και 25 οπότε στατιστικά θα το περνουσαν ήπια. Για τον μπαμπά μου όμως αγχώθηκα πολύ γιατί είναι χρόνια καπνιστής και γενικά κάνει καταχρήσεις πολλές στην καθημερινότητα του. Αυτό που λες για την μάσκα ισχύει πολύ, γιατί σκέψου η μαμά μου ήταν σε ενα σπίτι με τρία θετικά άτομα αλλά φορούσε μάσκα όλη μέρα και τους είχε στην απομόνωση και προς το παρόν φαίνεται να μην έχει κολλήσει. 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Μόνο τους γονείς του χρειάζονται τα μωράκια μας!!! 

Κι εγώ τα περισσότερα πράγματα τα πήρα από την κουνιάδα μου. Δεν έχω τέτοια κολλήματα είμαι και υπέρ της ανακύκλωσης, οπότε ναι. Απλά ακόμα και αυτά ντα λίγα που μας έμειναν μας δυσκολεύουν λίγο. Μας έχουν πέσει πολλά έξοδα του σπιτιού τους τελευταίους μήνες, όπως και σε όλον το κόσμο, κι ενώ είχαμε στην άκρη τώρα δεν έχουμε τίποτα. αυτές τις μέρες είμαι καλά έχω πάρει τα πάνω μου πάλι!!! 😘😘

💋💋💋💋💋

Ναι κορίτσι μου, να πάρεις τα πάνω σου γιατί η μικρή σου έρχεται ολοταχώς κι αν μου λες ότι είναι και μπαμπάτσικη, μην έρθει και νωρίτερα απ'όταν την περιμένεις! Να σε βρει με το καλό χαρούμενη και σε καλή διάθεση γιατί στην αρχή θα απαιτήσει από εσένα όλη σου την προσοχή και την αγάπη! Κι ακόμα κι αν δε σε βρει καλά, να μην έχεις τύψεις ούτε γι'αυτό κορίτσι μου. Όλα στο πρόγραμμα είναι κι η καθεμιά μανούλα είναι διαφορετική και ζει την εγκυμοσύνη και τη γέννα με το δικό της τρόπο, χωρίς να υπάρχει σωστό και λάθος. Να μην νιώθεις άσχημα να μιλάς για ό,τι σε προβληματίζει και να εκφράζεσαι. Αν δε νιώθεις άνετα εδώ, να μιλάς στον άντρα σου. Αν δε νιώθεις άνετα με τον άντρα σου, να μιλάς σε εμάς! 🤰❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tinkerbelly είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Χαίρομαι που διαβάζω τα νέα σας και που είσαστε όλες καλά! 

Πήγαμε χθες στην γιατρό να δούμε τον μπέμπη και έχει φτάσει τα 1900 γρ. Σχετικά με το σάκχαρο συνεχίζω τις μετρήσεις, πηγαίνουν αρκετά καλά. Και η ενδοκρινολόγος και η γυναικολόγος μου είπαν ότι οι μεμονωμένες τιμές που είναι αυξημένες σε κάποια γεύματα δεν αποτελούν πρόβλημα, οπότε συνεχίζουμε τις μετρήσεις αλλά και τη διατροφή. Την Παρασκευή μπαίνω στη 31η εβδομάδα και στις 28/2 έχω ραντεβού για το Doppler. ΠΗΤ μας έδωσαν στις 22/4, απλά επειδή θα γεννήσω με καισαρική θα δούμε πώς θα είμαστε το μωρό κι εγώ και ανάλογα θα κινηθούμε. 

Πάντως ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω πόσο γρήγορα πέρασε ο καιρός. Μου φαίνεται σαν χθες που μάθαμε για τη θετική χοριακή, θυμάμαι την παραμικρή λεπτομέρεια... Ο άντρας μου ανυπομονεί να γεννήσω, αλλά εμένα θα μου λείψει πολύ η περίοδος της εγκυμοσύνης. Είναι που παρόλες τις δυσκολίες, το ζήσαμε τόσο όμορφα οι δυό μας, το περιμέναμε χρόνια, δεν ξέρω καν αν θα το ξαναζήσουμε. Είμαι ευγνώμων που πήγαν όλα καλά μέχρι εδώ και θα έχω να θυμάμαι αυτήν την περίοδο ως την πιο γλυκιά της ζωής μου. Μου θυμίζει πραγματικά την περίοδο που ήμασταν νιόπαντροι. Θα ήθελα να μοιραστώ κι εγώ αυτές τις όμορφες στιγμές με τους γονείς μου, να είμαστε μαζί σε όλα αυτά, αλλά δυστυχώς τους έχω χάσει.

Από προετοιμασίες έχουμε σχεδόν τελειώσει. Αγόρασα όσα πράγματα χρειαζόμουν και τα υπόλοιπα τα πήραμε από τα αδέρφια μας. Όταν φτιάξει ο καιρός, ελπίζω σε λίγες μέρες, θα κάνω τα πλυσίματα. Μια φίλη μου θα μου δώσει το θήλαστρο και θα πρέπει να αγοράσω κάποια εξαρτήματα, ενώ θα ψάξω κι έναν αποστειρωτή, γιατί τα μπουκαλάκια που αγοράσαμε είναι κάπως φαρδιά και δεν βολεύει αυτός που μας έδωσαν. 

Όσο για τα οικονομικά κορίτσια, ας μην θίξουμε το θέμα... Είμαι άνεργη από το 2019, αφού παραιτήθηκα από μια δουλειά που μόνο άγχος με γέμιζε και δεν μου παρείχε ούτε τα στοιχειώδη, επειδή ήθελα να αφοσιωθώ στην απόκτηση ενός παιδιού. Ποτέ δεν έλαβα επίδομα ανεργίας, ούτε και τώρα δικαιούμαι κάποια από τις παροχές του κράτους. Αυτό σημαίνει ότι δεν συνεισφέρω ούτε στο ελάχιστο στα οικονομικά του σπιτιού. Με τον μισθό του άντρα μου τα βγάζουμε πέρα και δόξα τω Θεώ δε μας έχει λείψει κάτι. Υγεία να έχουμε κορίτσια, χωρίς υγεία δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Και στη Βίβλο της Εγκυμοσύνης έγραφε στην προετοιμασία για τον ερχομό του μωρού ότι τείνουμε να αγοράζουμε και να αγοράζουμε, ενώ τρία πράγματα χρειάζονται τα παιδιά για να μεγαλώσουν: Τροφή, αγάπη και ζέστη. 

Καλώς την νεραϊδούλα!! 

Πολύ καλά τα νέα για τον μπεμπάκο σου! Εν τω μεταξύ, πάμε τελείως παρέα εμείς! Κ εγώ 28/2 έχω doppler, αλλάζω εβδομάδα κάθε Παρασκευή και έχω ΠΗΤ 22/4! Ίσως γεννήσω κι εγώ με καισαρική γιατί έχω ινομυώματα (αν και ο γιατρός μου είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού) αλλά έχουμε πει ότι θα βλέπουμε πώς πάει και θα πράξουμε αναλόγως. 

Συμμερίζομαι απόλυτα τα συναισθήματά σου! Έλεγα τις προάλλες πως μετά το γάμο μου που τον απόλαυσα όσο τίποτα, το ίδιο νιώθω και για την περίοδο της εγκυμοσύνης. Από το 2015 προσπαθούσαμε με τον άντρα μου (ήμουν 33 τότε) και δεν είχα φανταστεί ότι θα δυσκολευόμασταν τόσο πολύ να ζήσουμε αυτό το θαύμα! Πέρα από όλο το άγχος (μέχρι και τη Β'επιπέδου έτρεμα να πάνε όλα καλά!), είναι μια υπέροχη περίοδος και για μένα που θα τη θυμάμαι πάντα και ακόμα κι αν ξαναζήσουμε μια εγκυμοσύνη, σίγουρα δε θα είναι το ίδιο. Είμαι κι εγώ άνεργη κάποια χρόνια και είχα όλο τον χρόνο να είμαι σπίτι και να απολαμβάνω τις στιγμές αυτές με τον άντρα μου και την οικογένειά μου να με έχουν στα ώπα ώπα, μιας και όλοι αδημονούσαν για τη στιγμή αυτή.

Κι ο αντρούλης μου έχει χάσει τους γονείς του και φαντάζομαι πώς είναι να μην έχεις τους δικούς σου. Όσος καιρός κι αν περάσει, πάντα θα τους σκέφτεσαι και θα εύχεσαι να ήταν κοντά σου. Εύχομαι να μπορέσεις και να περάσεις αυτήν την αγάπη σου στον μπέμπη σας και να του μεταφέρεις εικόνες για τους γονείς σου αφού δε θα τους γνωρίσει. Κι εκείνοι θα είναι σίγουρα πάντα κοντά σου και θα σας καμαρώνουν! ❤️

Σ'ευχαριστώ γι'αυτά τα όμορφα λογάκια που μας έγραψες από τη Βίβλο της Εγκυμοσύνης, να τα κρατήσουμε όλες οι καινούριες μανούλες φυλαχτό για τα μωράκια μας και να τα θυμόμαστε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Lucky39 είπε:

Καλώς την νεραϊδούλα!! 

Πολύ καλά τα νέα για τον μπεμπάκο σου! Εν τω μεταξύ, πάμε τελείως παρέα εμείς! Κ εγώ 28/2 έχω doppler, αλλάζω εβδομάδα κάθε Παρασκευή και έχω ΠΗΤ 22/4! Ίσως γεννήσω κι εγώ με καισαρική γιατί έχω ινομυώματα (αν και ο γιατρός μου είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού) αλλά έχουμε πει ότι θα βλέπουμε πώς πάει και θα πράξουμε αναλόγως. 

Συμμερίζομαι απόλυτα τα συναισθήματά σου! Έλεγα τις προάλλες πως μετά το γάμο μου που τον απόλαυσα όσο τίποτα, το ίδιο νιώθω και για την περίοδο της εγκυμοσύνης. Από το 2015 προσπαθούσαμε με τον άντρα μου (ήμουν 33 τότε) και δεν είχα φανταστεί ότι θα δυσκολευόμασταν τόσο πολύ να ζήσουμε αυτό το θαύμα! Πέρα από όλο το άγχος (μέχρι και τη Β'επιπέδου έτρεμα να πάνε όλα καλά!), είναι μια υπέροχη περίοδος και για μένα που θα τη θυμάμαι πάντα και ακόμα κι αν ξαναζήσουμε μια εγκυμοσύνη, σίγουρα δε θα είναι το ίδιο. Είμαι κι εγώ άνεργη κάποια χρόνια και είχα όλο τον χρόνο να είμαι σπίτι και να απολαμβάνω τις στιγμές αυτές με τον άντρα μου και την οικογένειά μου να με έχουν στα ώπα ώπα, μιας και όλοι αδημονούσαν για τη στιγμή αυτή.

Κι ο αντρούλης μου έχει χάσει τους γονείς του και φαντάζομαι πώς είναι να μην έχεις τους δικούς σου. Όσος καιρός κι αν περάσει, πάντα θα τους σκέφτεσαι και θα εύχεσαι να ήταν κοντά σου. Εύχομαι να μπορέσεις και να περάσεις αυτήν την αγάπη σου στον μπέμπη σας και να του μεταφέρεις εικόνες για τους γονείς σου αφού δε θα τους γνωρίσει. Κι εκείνοι θα είναι σίγουρα πάντα κοντά σου και θα σας καμαρώνουν! ❤️

Σ'ευχαριστώ γι'αυτά τα όμορφα λογάκια που μας έγραψες από τη Βίβλο της Εγκυμοσύνης, να τα κρατήσουμε όλες οι καινούριες μανούλες φυλαχτό για τα μωράκια μας και να τα θυμόμαστε! 

Ευχαριστώ για την απάντηση και τα γλυκά σου λογια!

Πραγματικά πηγαίνουμε παρέα!!! Και όχι μόνο αυτό, αλλά κι εμείς προσπαθούμε από το 2015 που παντρευτηκαμε και είμαστε και πολύ κοντά στην ηλικία!!! 

Ακριβώς αυτό λέω κι εγώ... Εάν έρθει άλλη εγκυμοσύνη, σίγουρα δε θα είναι το ίδιο. Τώρα είναι όλα τα συναισθήματα πρωτόγνωρα, μοναδικά και τα νιώθουμε στον υπερθετικο βαθμό. Δεν ξέρω αν θα μπορέσουμε να τα ξαναζησουμε έτσι. Γι αυτό ας τα απολαύσουμε όσο γίνεται!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/2/2022 at 2:34 ΜΜ, ο/η Διόνη είπε:

 

Ναι θυμάμαι...γενικά ήταν κι άλλο παιδάκι που είχε νοσηλευτεί τώρα τελευταία αν δεν κάνω λάθος! Το θέμα είναι να μην κολλήσει και κάτι ένα μωρό χχτυπα ξύλο από τους ίδιους τους γιατρούς γιατί η διασπορά είναι τεράστια...αλλά νομίζω γενικά δεν μπορείς να το προβλέψεις! Απλά εύχεσαι προσεύχεσαι κι ελπίζεις να πάνε όλα καλά! 

Να είμαστε  καλά πρώτα ο Θεός να τα λέμε και μετα τις γέννες! Να δίνει δύναμη η μία στην άλλη 🤣🤣 

Φαίνεται ρε μάτια μου πόσο τον θαυμάζεις!!! Από ολη την περιγραφη σου!!!νομίζω και ο θαυμασμός είναι απαραίτητος στα αγαπημένα ζευγάρια...να είστε έτσι πάντα ευτυχισμένου βρε πρινσενσακι μου μαζί με την όμορφη οικογένειά σας!! Και με το καλό να κάνετε κι εσείς ταξίδια πολλά σαν την Φιλιώ Λου...χαχαχα εγώ δεν ξέρω αν θα πήγαινα τόσο μακριά με τόσο μικρό μωρό αλλά σίγουρα στην Ευρώπη σχεδιάζουμε από Σεπτέμβρη με τον άντρα μου  και το μωρό να ταξιδέψουμε..... Μακάρι να τα καταφέρουμε.... !!! Τώρα για το ζώδιο δεν ξέρω αν είμαι όλα αυτά....αλλά εξωστρεφής είμαι!!! Χαχαχαχ εγώ Τοξότης ο άντρας.μου Σκορπιός.....εσύ τι είσαι;;;; 😄

Ωχ τα νουμερακια είναι θέμα τώρα επειδή ήταν και οι εκπτώσεις βρε αγαπάκι...αυτό που έστειλε η πρινσες είναι ωραίο από τα οϋσο.... Δες κι ένα σάιτ που είχα παραγγείλει ένα σουτιέν θηλασμού topaki.gr μην έχει κάτι εκεί... ♥️

Ναι ναι κορίτσι καλά θα είμαστε και θα τα λέμε!!❤️❤️

Ευχαριστούμε και για τα καλά σου λόγια🥰 η αλήθεια είναι μεγάλη ιστορία αγάπης με happy end💘💘 εύχομαι και σε εσάς πάντα αγαπημένοι 🤗 και έτσι εξωστρεφής πάντα!!😄 και με πολλά ταξίδια χαχα!!!! Το καλύτερο πράγμα για μένα🥰 Πού σκέφτεστε να πάτε;;

Εγώ Ζυγός το καλύτερο ζώδιο χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Καλημέρα κοριτσαρες μου!!! 

@Διόνη μου εδώ κι εγώ όλα καλά Δόξα τω θεώ!!! 

Έμεινα λίγο εκτός αν και σας διάβαζα, γιατί δεν είχα καλή διάθεση και δεν ήθελα να ρίξω κι εσάς. Κόλλησαν οι δικοί μου κορονοιο και αγχώθηκα πάρα πολύ γιατί κόλλησε καινο μπαμπάς μου, γιατί δεν ήξερα πως θα εξελιχθεί. Αλλά ευτυχώς το πέρασαν όλοι στο πόδι και η μαμά χωρίς να κολλήσει καθόλου!!! Μια αυτό και μια το οικονομικό που έχει ρίξει τον τελευταίο καιρό, αλλά αυτό το ξεπερνάω πολύ γρήγορα, γιατί έχω ζήσει με πολύ λιγότερα, απλά είναι που έρχεται και η μπέμπα μας και θέλω να μην της λείψει τίποτα. 

Χαίρομαι πολύ που όλες είστε καλά!!! @Lucky39 μου μια χαρά μεγαλώνει το μωρουλινι σου!!! Μπορώ να καταλάβω την ανακούφιση που νιώθεις. Τώρα χαλάρωσε και απόλαυσε τις κλωτσιές που τρως! 

@Κουνελακι36μου κι εγώ δεν έχω πάρει ακόμα νυχτικακια ούτε καν έχω ψάξει. Γενικά είμαι πολύ χαλαρή με το θέμα των αγορών για.καποιο λόγο. 😂 Που μάλλον δεν θα έπρεπε... 

@Princess28 κοριτσάκι μου καλά έκανες και έμεινες τζάμπα ταλαιπωρία θα ήταν και για σένα και για τον μικρό σου. Χαχαχαχ εμείς που θα γίνουμε πρώτη φορά μανουλες, τουλάχιστο εγώ, ανυπομονω να έχουμε ένα μωρό κολλημένο πάνω μου, βέβαια δεν ξέρω για πόσο αλλά προς το παρόν είναι το μόνο που θέλω. 

Χαχαχαχα κι εγώ την ακολουθώ την Φιλιώ και πραγματικά λέω αυτές οι γυναίκες είναι άξιες θαυμασμού. Από ότι φαίνεται τα κάνει όλα μόνη της χωρίς ιδιαίτερη βοήθεια και επίσης είναι βκαι τελείως ακομπλεξαριστη και πολύ χαλαρή με τα παιδιά. 

@Sandyb σαντουλι μου να σου πω την αλήθεια σε ζηλεύω λίγο που δουλεύεις. Αλλά μετά σκέφτομαι το πόσο κουρασμένη νιώθω τον τελευταίο καιρό και σκέφτομαι φαντάσου να έπρεπε να δουλεύεις κι όλας!!! Τελείωνε λοιπόν για να ξεκουραστείς και λίγο. 

 

Καλησπέρα Dreameraki μου!!

Καταλαβαίνω το άγχος σου γιατί  κι εμένα όταν είχε κολλήσει ο μπαμπάς μου είχα αγχωθεί για εκείνον! Εμάς κόλλησε ο ανιψιος μου στο σχολείο κ κόλλησε κ το μπαμπά μου!! Ευτυχώς πυρετό έκαναν κ οι δύο και μετά καλά!! Ούτε εμένα είχε κολλήσει η μαμά μου!! 

Το οικονομικό επίσης καταλαβαίνω είναι δύσκολα για όλους, αλλά τα βασικά τα έχετε και αγάπη επίσης, άρα τιποτα δε θα λείψει στη μπέμπα μην αγχώνεσαι!!😊 Και θα πάνε καλύτερα τα πράγματα σιγά σιγά..!

Ναι καλύτερα που δεν πήγα☺️Προτιμώ κι εγώ που έκατσα!

Κι εμένα μου αρέσει η Φιλιώ, χαρούμενη κοπέλα και δραστήρια, ακομπλεξάριστη και χαλαρή όπως λες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Lucky39 είπε:

Καλημέρα κορίτσια με μια μεγάλη ανάσα! Πήγαμε χθες στο γιατρό μας και ηρέμησα! 

1600-1700 γραμμάρια η μικρή! 👶❤️ Πωπω, μια ανακούφιση που πήρα, δεν σας το περιγράφω! Πετάω τώρα! 

 

Τέλεια τα κιλάκιααα είδες πώς μεγάλωσε!!! 😀😀😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tinkerbelly είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Χαίρομαι που διαβάζω τα νέα σας και που είσαστε όλες καλά! 

Πήγαμε χθες στην γιατρό να δούμε τον μπέμπη και έχει φτάσει τα 1900 γρ. Σχετικά με το σάκχαρο συνεχίζω τις μετρήσεις, πηγαίνουν αρκετά καλά. Και η ενδοκρινολόγος και η γυναικολόγος μου είπαν ότι οι μεμονωμένες τιμές που είναι αυξημένες σε κάποια γεύματα δεν αποτελούν πρόβλημα, οπότε συνεχίζουμε τις μετρήσεις αλλά και τη διατροφή. Την Παρασκευή μπαίνω στη 31η εβδομάδα και στις 28/2 έχω ραντεβού για το Doppler. ΠΗΤ μας έδωσαν στις 22/4, απλά επειδή θα γεννήσω με καισαρική θα δούμε πώς θα είμαστε το μωρό κι εγώ και ανάλογα θα κινηθούμε. 

Πάντως ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω πόσο γρήγορα πέρασε ο καιρός. Μου φαίνεται σαν χθες που μάθαμε για τη θετική χοριακή, θυμάμαι την παραμικρή λεπτομέρεια... Ο άντρας μου ανυπομονεί να γεννήσω, αλλά εμένα θα μου λείψει πολύ η περίοδος της εγκυμοσύνης. Είναι που παρόλες τις δυσκολίες, το ζήσαμε τόσο όμορφα οι δυό μας, το περιμέναμε χρόνια, δεν ξέρω καν αν θα το ξαναζήσουμε. Είμαι ευγνώμων που πήγαν όλα καλά μέχρι εδώ και θα έχω να θυμάμαι αυτήν την περίοδο ως την πιο γλυκιά της ζωής μου. Μου θυμίζει πραγματικά την περίοδο που ήμασταν νιόπαντροι. Θα ήθελα να μοιραστώ κι εγώ αυτές τις όμορφες στιγμές με τους γονείς μου, να είμαστε μαζί σε όλα αυτά, αλλά δυστυχώς τους έχω χάσει.

Από προετοιμασίες έχουμε σχεδόν τελειώσει. Αγόρασα όσα πράγματα χρειαζόμουν και τα υπόλοιπα τα πήραμε από τα αδέρφια μας. Όταν φτιάξει ο καιρός, ελπίζω σε λίγες μέρες, θα κάνω τα πλυσίματα. Μια φίλη μου θα μου δώσει το θήλαστρο και θα πρέπει να αγοράσω κάποια εξαρτήματα, ενώ θα ψάξω κι έναν αποστειρωτή, γιατί τα μπουκαλάκια που αγοράσαμε είναι κάπως φαρδιά και δεν βολεύει αυτός που μας έδωσαν. 

Όσο για τα οικονομικά κορίτσια, ας μην θίξουμε το θέμα... Είμαι άνεργη από το 2019, αφού παραιτήθηκα από μια δουλειά που μόνο άγχος με γέμιζε και δεν μου παρείχε ούτε τα στοιχειώδη, επειδή ήθελα να αφοσιωθώ στην απόκτηση ενός παιδιού. Ποτέ δεν έλαβα επίδομα ανεργίας, ούτε και τώρα δικαιούμαι κάποια από τις παροχές του κράτους. Αυτό σημαίνει ότι δεν συνεισφέρω ούτε στο ελάχιστο στα οικονομικά του σπιτιού. Με τον μισθό του άντρα μου τα βγάζουμε πέρα και δόξα τω Θεώ δε μας έχει λείψει κάτι. Υγεία να έχουμε κορίτσια, χωρίς υγεία δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Και στη Βίβλο της Εγκυμοσύνης έγραφε στην προετοιμασία για τον ερχομό του μωρού ότι τείνουμε να αγοράζουμε και να αγοράζουμε, ενώ τρία πράγματα χρειάζονται τα παιδιά για να μεγαλώσουν: Τροφή, αγάπη και ζέστη. 

Τι ωραία που τα λες…! Πραγματικά μόνο αυτά χρειάζονται❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσιαα!!!🥰

Μόλις γύρισα από το γιατρό! 2200γρ η μπεμπούλα και ο τράχηλος μου έχει πάει 2εκ!! Οπότε δε θα φτάσω πάλι τις 40 εβδ όπως την πρώτη φορά, μου είπε!! Για να δούμε ☺️☺️☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσιαα!!!🥰

Μόλις γύρισα από το γιατρό! 2200γρ η μπεμπούλα και ο τράχηλος μου έχει πάει 2εκ!! Οπότε δε θα φτάσω πάλι τις 40 εβδ όπως την πρώτη φορά, μου είπε!! Για να δούμε ☺️☺️☺️

Τέλεια το κορίτσι σου! Εμ, τόσο καιρό έλεγες ότι δε θες να φτάσεις μέχρι τις 40 εβδομάδες!!

Νομίζω εσύ και η Διόνη συναγωνίζεστε ποιά θα γεννήσει πρώτη! 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Ε άστα που να ανέβεις με ένα μωρό και στο άλλο χέρι το καρότσι... είναι γενικά θέμα αυτή η πολυκατοικία, μπαίνοντας έχει 10 σκαλιά και μετά φτάνεις στο μικρό ασανσέρ.. δύσκολα δηλαδή.. η κοπέλα που μένει από πάνω μου αφήνει κάτω στην είσοδο το καρότσι της αρκετες φορές και δεν μπορούσα να καταλάβω το γιατί, εγώ δεν το θέλω καθόλου αυτό και χτες τη ρώτησα λοιπόν και μου λέει ότι αρχικά είχαν αγοράσει καρότσι πολυ ελαφρύ και να χωράει οπωσδήποτε στο ασανσέρ μας όμως το είχαν λίγο διάστημα γιατί της έσπασε πολύ γρήγορα, λίγο τα σκαλιά μας, λίγο οι δρόμοι που είναι ανέβα κατέβα πεζοδρόμια τι να σου κάνει? Οπότε πήγε και πήρε ένα στιβαρό καρότσι με μεγάλες Ρόδες να είναι σίγουρη και όταν είναι μόνη δεν το ανεβάζει πάνω όταν είναι με τον άντρα της οκ.. δεν είναι λύση εννοείται.. εμείς σήμερα έχουμε να πάμε σε ακόμα ένα μαγαζί και μέτρησα ακριβώς τις διαστάσεις του ασανσέρ μας για να πάω πιο οργανωμένη γιατί χτες στο περίπου τα εβλεπα.. εγώ πάντως με βλέπω να έχω μόνιμα το σκελετό του καροτσιου στο αμαξι μου χιχι..

Σάντυ μου, εμείς κάποια στιγμή τον Μάιο θα φύγουμε εκτός Αθηνών και στο νησί το σπίτι μας είναι σε σημείο που αφήνεις το αυτοκίνητο στο δρόμο και πρέπει να ανηφορίσεις σε μονοπάτι για να φτάσεις. Έχω σκεφτεί να έχω το καρότσι και το αυγό μόνιμα στο αυτοκίνητο, την καλαθούνα στο σπίτι ίσως για ύπνο, και να έχω μάρσιππο για να ανεβοκατεβάζω την μπέμπα πιο εύκολα, χωρίς να κουβαλάω πολύ βάρος και να έχω και τα χέρια μου ελεύθερα. Δεν είναι ίδια η περίπτωσή μας αλλά στο λέω μήπως το μάρσιππο σου φανεί βοηθητικό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Lucky39 είπε:

Τέλεια το κορίτσι σου! Εμ, τόσο καιρό έλεγες ότι δε θες να φτάσεις μέχρι τις 40 εβδομάδες!!

Νομίζω εσύ και η Διόνη συναγωνίζεστε ποιά θα γεννήσει πρώτη! 😂

Χαχαχα…είδες;; Λες να με άκουσε που το έλεγα και να μου κάνει τη χάρη;🥰😍💕💞🎀

Η Διόνη θα γεννήσει λογικά πρώτη γιατί θα πάει με καισαρική!! Αλλά θα δούμε και η μπεμπούλα πότε θέλει να έρθει🥰 Εγώ δεν έχω θέμα όποτε θέλει να έρθει αρκεί να μην είναι πρόωρη για να μη μπει θερμοκοιτίδα💕💕💕 Πάντως τη βλέπω πιο βιαστική από το μικρό μου🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Καλημέρα κοριτσαρες μου!!! 

@Διόνη μου εδώ κι εγώ όλα καλά Δόξα τω θεώ!!! 

Έμεινα λίγο εκτός αν και σας διάβαζα, γιατί δεν είχα καλή διάθεση και δεν ήθελα να ρίξω κι εσάς. Κόλλησαν οι δικοί μου κορονοιο και αγχώθηκα πάρα πολύ γιατί κόλλησε καινο μπαμπάς μου, γιατί δεν ήξερα πως θα εξελιχθεί. Αλλά ευτυχώς το πέρασαν όλοι στο πόδι και η μαμά χωρίς να κολλήσει καθόλου!!! Μια αυτό και μια το οικονομικό που έχει ρίξει τον τελευταίο καιρό, αλλά αυτό το ξεπερνάω πολύ γρήγορα, γιατί έχω ζήσει με πολύ λιγότερα, απλά είναι που έρχεται και η μπέμπα μας και θέλω να μην της λείψει τίποτα. 

Χαίρομαι πολύ που όλες είστε καλά!!! @Lucky39 μου μια χαρά μεγαλώνει το μωρουλινι σου!!! Μπορώ να καταλάβω την ανακούφιση που νιώθεις. Τώρα χαλάρωσε και απόλαυσε τις κλωτσιές που τρως! 

@Κουνελακι36μου κι εγώ δεν έχω πάρει ακόμα νυχτικακια ούτε καν έχω ψάξει. Γενικά είμαι πολύ χαλαρή με το θέμα των αγορών για.καποιο λόγο. 😂 Που μάλλον δεν θα έπρεπε... 

@Princess28 κοριτσάκι μου καλά έκανες και έμεινες τζάμπα ταλαιπωρία θα ήταν και για σένα και για τον μικρό σου. Χαχαχαχ εμείς που θα γίνουμε πρώτη φορά μανουλες, τουλάχιστο εγώ, ανυπομονω να έχουμε ένα μωρό κολλημένο πάνω μου, βέβαια δεν ξέρω για πόσο αλλά προς το παρόν είναι το μόνο που θέλω. 

Χαχαχαχα κι εγώ την ακολουθώ την Φιλιώ και πραγματικά λέω αυτές οι γυναίκες είναι άξιες θαυμασμού. Από ότι φαίνεται τα κάνει όλα μόνη της χωρίς ιδιαίτερη βοήθεια και επίσης είναι βκαι τελείως ακομπλεξαριστη και πολύ χαλαρή με τα παιδιά. 

@Sandyb σαντουλι μου να σου πω την αλήθεια σε ζηλεύω λίγο που δουλεύεις. Αλλά μετά σκέφτομαι το πόσο κουρασμένη νιώθω τον τελευταίο καιρό και σκέφτομαι φαντάσου να έπρεπε να δουλεύεις κι όλας!!! Τελείωνε λοιπόν για να ξεκουραστείς και λίγο. 

 

Ωχ βρε κορίτσι μου.. περαστικά σε όλους.. ευτυχώς που το πέρασαν ελαφριά.. καταλαβαίνω που αγχωθηκες γιατί και εμείς κολλήσαμε ο ένας πίσω από τον άλλον και έλεγα Παναγία μου ποτε θα τελειώσει αυτό το άγχος.. για το οικονομικό τι να πω άστα.. εγώ όντως είμαι τυχερή τελικά που έκλεισα αυτή τη δουλειά γιατί στην αρχή της εγκυμοσύνης ήμουν και εγώ άνεργη αλλά λίγο τα χρήματα της εξωσωματικής, λίγο οι εγχειρήσεις και η κλινική από το ατύχημα που έπαθε ο άντρας μου πελαγωσα αλλά πραγματικά υγεία να έχουμε εμείς και τα μωράκια μας και όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν, ας είμαστε αισιόδοξοι.. το καλό είναι ότι δουλεύω εξ αποστάσεως οπότε δεν κουράζομαι πολύ απλά είναι λίγο πιεστικη τώρα η κατάσταση μέχρι να βγω σε άδεια.. αλλά τώρα πλησιάζει η ώρα να ασχοληθώ αποκλειστικά με τον μπέμπη μου και είμαι πολύ χαρούμενη γιαυτο..❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

@Sandyb σαντουλι ναι αυτό κάνε βρε κορίτσι μου!! Δεν υπάρχει άλλη λύση! Να έχεις το σκελετό του καροτσιου στο αμάξι και να κατεβαίνεις η με το αυγό η με το Πορτ μπεμπέ......θέμα αυτό αλλά θα βρεθεί μία λύση ! Ο μπέμπης να έρθει με το καλό!!!

Θα δω πως θα το κάνω.. πάντως σήμερα του ψωνίσαμε τελικά του μπέμπη μας.. βασικά τα παραγγείλαμε γιατί θα αργήσουν λίγο να μας έρθουν.. διαλέξαμε την κούνια μας και το καρότσι το οποίο με ξετρελανε πραγματικά.. τέλειο!! Πήραμε τελικά το inglesina aptica quattro που λέγαμε με την καλή μου @Princess28 και είχε πολύ δίκιο που μου είπε ότι είναι πολύ καλό..εσείς πήγατε και σήμερα γιατρό? Πως πήγε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Lucky39 είπε:

Σάντυ μου, εμείς κάποια στιγμή τον Μάιο θα φύγουμε εκτός Αθηνών και στο νησί το σπίτι μας είναι σε σημείο που αφήνεις το αυτοκίνητο στο δρόμο και πρέπει να ανηφορίσεις σε μονοπάτι για να φτάσεις. Έχω σκεφτεί να έχω το καρότσι και το αυγό μόνιμα στο αυτοκίνητο, την καλαθούνα στο σπίτι ίσως για ύπνο, και να έχω μάρσιππο για να ανεβοκατεβάζω την μπέμπα πιο εύκολα, χωρίς να κουβαλάω πολύ βάρος και να έχω και τα χέρια μου ελεύθερα. Δεν είναι ίδια η περίπτωσή μας αλλά στο λέω μήπως το μάρσιππο σου φανεί βοηθητικό. 

Α εννοείται θα είναι βοηθητικό!! Λατρεύω μάρσιπο και σίγουρα θα πάρω.. εχω ήδη αρχίσει να κοιταζω και είμαι σε φάση να διαλέξω ποιο να παραγγείλω.. εσύ έχεις αγοράσει ήδη? Ποιο λες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι? Έχετε συζητήσει όλες πλέον με τους γιατρούς σας πως θα γεννήσετε? Εγώ είμαι 30 εβδομάδων πλέον και δεν έχουμε συζητήσει και πολύ γιαυτο το θέμα ακομα.. μήπως παραειμαστε χαλαροί? Επίσης όσες κάνετε αντιπηκτικες σας έχουν πει τίποτα για προγραμματισμένη καισαρική?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Θα δω πως θα το κάνω.. πάντως σήμερα του ψωνίσαμε τελικά του μπέμπη μας.. βασικά τα παραγγείλαμε γιατί θα αργήσουν λίγο να μας έρθουν.. διαλέξαμε την κούνια μας και το καρότσι το οποίο με ξετρελανε πραγματικά.. τέλειο!! Πήραμε τελικά το inglesina aptica quattro που λέγαμε με την καλή μου @Princess28 και είχε πολύ δίκιο που μου είπε ότι είναι πολύ καλό..εσείς πήγατε και σήμερα γιατρό? Πως πήγε?

Τι όμορφα..μεγεια σας!! 🥰

Με το καλό να έρθουν όλα τα πραγματάκια σας!! Σε τι χρώμα το πήρατε το καρότσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Καλημέρα κοριτσαρες μου!!! 

@Διόνη μου εδώ κι εγώ όλα καλά Δόξα τω θεώ!!! 

Έμεινα λίγο εκτός αν και σας διάβαζα, γιατί δεν είχα καλή διάθεση και δεν ήθελα να ρίξω κι εσάς. Κόλλησαν οι δικοί μου κορονοιο και αγχώθηκα πάρα πολύ γιατί κόλλησε καινο μπαμπάς μου, γιατί δεν ήξερα πως θα εξελιχθεί. Αλλά ευτυχώς το πέρασαν όλοι στο πόδι και η μαμά χωρίς να κολλήσει καθόλου!!! Μια αυτό και μια το οικονομικό που έχει ρίξει τον τελευταίο καιρό, αλλά αυτό το ξεπερνάω πολύ γρήγορα, γιατί έχω ζήσει με πολύ λιγότερα, απλά είναι που έρχεται και η μπέμπα μας και θέλω να μην της λείψει τίποτα. 

Χαίρομαι πολύ που όλες είστε καλά!!! @Lucky39 μου μια χαρά μεγαλώνει το μωρουλινι σου!!! Μπορώ να καταλάβω την ανακούφιση που νιώθεις. Τώρα χαλάρωσε και απόλαυσε τις κλωτσιές που τρως! 

@Κουνελακι36μου κι εγώ δεν έχω πάρει ακόμα νυχτικακια ούτε καν έχω ψάξει. Γενικά είμαι πολύ χαλαρή με το θέμα των αγορών για.καποιο λόγο. 😂 Που μάλλον δεν θα έπρεπε... 

@Princess28 κοριτσάκι μου καλά έκανες και έμεινες τζάμπα ταλαιπωρία θα ήταν και για σένα και για τον μικρό σου. Χαχαχαχ εμείς που θα γίνουμε πρώτη φορά μανουλες, τουλάχιστο εγώ, ανυπομονω να έχουμε ένα μωρό κολλημένο πάνω μου, βέβαια δεν ξέρω για πόσο αλλά προς το παρόν είναι το μόνο που θέλω. 

Χαχαχαχα κι εγώ την ακολουθώ την Φιλιώ και πραγματικά λέω αυτές οι γυναίκες είναι άξιες θαυμασμού. Από ότι φαίνεται τα κάνει όλα μόνη της χωρίς ιδιαίτερη βοήθεια και επίσης είναι βκαι τελείως ακομπλεξαριστη και πολύ χαλαρή με τα παιδιά. 

@Sandyb σαντουλι μου να σου πω την αλήθεια σε ζηλεύω λίγο που δουλεύεις. Αλλά μετά σκέφτομαι το πόσο κουρασμένη νιώθω τον τελευταίο καιρό και σκέφτομαι φαντάσου να έπρεπε να δουλεύεις κι όλας!!! Τελείωνε λοιπόν για να ξεκουραστείς και λίγο. 

 

Κοριτσάκι μου, περαστικουλια στους δικούς σου, χαίρομαι πάρα πολύ που το πέρασαν στο πόδι.. για τα λευτα μην αγχώνεσαι αγάπη μου.. να σου θυμίσω ότι τον άντρα μου τον απέλυσαν με το που έμαθαν ότι είμαι έγκυος, και περνει ανεργία και κάποιες συνεδρίες ( αφού είναι ψυχοθεραπευτής κανονικά) αλλά μην φανταστείς πολλά πράγματα κ κυρίως διαδυκτιακα, γιατί δεν έχει ανοίξει γραφείο αλλά και με τον κορονοιο φοβόμαστε.. από μια δουλειά που περίμενε τον Γενναρη ακόμα περιμένει γιατί δεν έχει ανοίξει ακόμα η δουλειά, και εγώ από τον ΕΦΚΑ λευτα δεν βλέπω.. και έχουμε περάσει δύσκολα τόσο καιρό με εξετάσεις κ γιατρούς και οοοτι έχουμε πάρει για το μωρό, είναι από τη μάνα μου και τους γονείς του άντρα μου.. και φυσικά τα βασικα.. ψυχολογικά το διαχειριζόμαστε καλά ( τις περισσότερες φορές) γιατί έχοντας χάσει 2 μωράκια, λέμε να βγει γερό το μωρό και να είμαστε καλά εμείς και όολα θα γίνουν.. όπως γίνονται τόσα χρόνια!! 🥰 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσιαα!!!🥰

Μόλις γύρισα από το γιατρό! 2200γρ η μπεμπούλα και ο τράχηλος μου έχει πάει 2εκ!! Οπότε δε θα φτάσω πάλι τις 40 εβδ όπως την πρώτη φορά, μου είπε!! Για να δούμε ☺️☺️☺️

Μπράβο κορίτσι μου!! Εμ, οι γυναίκες είναι πιο ανυπομονες!! Με το καλό!!! 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Τι όμορφα..μεγεια σας!! 🥰

Με το καλό να έρθουν όλα τα πραγματάκια σας!! Σε τι χρώμα το πήρατε το καρότσι;

Σ ευχαριστούμε!! Το διάλεξα σε γκρι γιατί ήθελα κάτι ουδέτερο.. είχε ένα πολύ ανοιχτό γκρι που μου άρεσε πολύ αλλά φοβήθηκα μη μου λερώνεται εύκολα και έτσι πήρα το πιο σκούρο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι? Έχετε συζητήσει όλες πλέον με τους γιατρούς σας πως θα γεννήσετε? Εγώ είμαι 30 εβδομάδων πλέον και δεν έχουμε συζητήσει και πολύ γιαυτο το θέμα ακομα.. μήπως παραειμαστε χαλαροί? Επίσης όσες κάνετε αντιπηκτικες σας έχουν πει τίποτα για προγραμματισμένη καισαρική?

Κορίτσι μου σου είχα απαντήσει και σε αυτό, αλλά τώρα δεν το βλέπω κάπου…😆

Τι συζήτηση εννοείς να κάνουμε;

Εμείς δεν έχουμε συζητήσει με το γιατρό μου κάτι, γιατί πάμε φυσιολογικά όπως την πρώτη φορά..ούτε την πρώτη φορά είχαμε συζητήσει κάτι..γενικά νομίζω είναι αυτονόητο για το γιατρό μου ότι πας φυσιολογικά αν δεν υπάρχει πρόβλημα σε κάποια κοπέλα..

Εσύ μπορεί να πας με καισαρική; Γιατί κάνεις αντιπηκτικές αν επιτρέπεται;

Επίσης πρέπει πρώτα να περιμένετε να δείτε να γυρίσει το μωράκι, για να πείτε με σιγουριά ότι πάτε φυσιολογικά!
Εμένα και τα 2 είχαν γύρισει από τις 29-30(η μικρή μου τώρα είχε πάρει κ θέση τελείως μάλιστα κ από τις 30 είναι όλα έτοιμα όποτε θέλει να βγει μου είπε ο γιατρός), αλλά γενικά λένε ότι στις 30 ακόμα έχουν χώρο να ξαναγυρίσουν..πάντως είναι νωρίς ακόμα μην αγχώνεσαι, δηλαδή τώρα που θα πας θα δείτε αν έχει γυρίσει..αν έχει γυρίσει θα’ναι καλό, αν όχι, έχει ακόμα καιρό να γυρίσει..οπότε πάτε με το μωρό και βλέπετε..

Μετά θα κάνεις το Doppler, θα δείτε τον πλακούντα πώς γερνάει, θα βλέπετε το αμνιακό, το μωρό αν μεγαλώνει σωστά…βλέπωντας και κάνοντας δηλαδή….αν είναι όλα καλά μέχρι τέλους πάτε φυσιολογικά! Που αν πάνε όλα καλά μέχρι τώρα, όλα καλά θα είναι λογικά☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Σ ευχαριστούμε!! Το διάλεξα σε γκρι γιατί ήθελα κάτι ουδέτερο.. είχε ένα πολύ ανοιχτό γκρι που μου άρεσε πολύ αλλά φοβήθηκα μη μου λερώνεται εύκολα και έτσι πήρα το πιο σκούρο..

Τέλεια☺️ Μεγεια σας!! Εγώ έχω αυτό το γκρι ανοιχτό, που σας είχα στείλει κι όλας στη φωτο! Πλένεται ούτως ή άλλως οπότε μια χαρά! 🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου!! Εμ, οι γυναίκες είναι πιο ανυπομονες!! Με το καλό!!! 🥰🥰🥰

Έτσι ναι!! Ακριβώς όπως τα λες χαχα!! Οι γυναίκες βιάζονται😆

Άντε κορίτσια μετράμε αντίστροφα❤️❤️ Ούτε 6 εβδ δεν έχουν μείνει💕💕💕 Μέχρι το τέλος, πόσο μάλλον να πάμε κ νωρίτερα☺️ (Μου στέλνει μια εφαρμογή countdown χαχα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Α εννοείται θα είναι βοηθητικό!! Λατρεύω μάρσιπο και σίγουρα θα πάρω.. εχω ήδη αρχίσει να κοιταζω και είμαι σε φάση να διαλέξω ποιο να παραγγείλω.. εσύ έχεις αγοράσει ήδη? Ποιο λες?

Μου έχουν πει κάποιοι φίλοι που το έψαξαν πολύ, ότι της stokke είναι πολύ καλό. 

Σου στέλνω εδώ ένα που έχω δει και είναι σε πολύ καλή τιμή λόγω εκπτώσεων. Στο σκρουτζ φαντάσου το βρίσκω πιο ακριβό! 

https://www.mothercare.gr/kathismata-aytokinitoy-marsipoi/marsipoi/stokke-stokker-mycarriertm-mprostinos-kai-piso-marsipos-1

στις πριν 11 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι? Έχετε συζητήσει όλες πλέον με τους γιατρούς σας πως θα γεννήσετε? Εγώ είμαι 30 εβδομάδων πλέον και δεν έχουμε συζητήσει και πολύ γιαυτο το θέμα ακομα.. μήπως παραειμαστε χαλαροί? Επίσης όσες κάνετε αντιπηκτικες σας έχουν πει τίποτα για προγραμματισμένη καισαρική?

Με τον γιατρό συζητήσαμε λίγο τον περασμένο μήνα που είχα πάει για το πώς θα γεννήσουμε αλλά δεν καταλήξαμε κάπου. Είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού. Το φανταζόμουν γιατί γενικά δεν είναι υπέρ των επεμβάσεων εκτός κι αν είναι απαραίτητο. Παρ'όλα αυτά, επειδή έχω κάνει πριν 3 χρόνια μία επέμβαση για αφαίρεση ινομυωμάτων και επειδή και τώρα έχω πάλι ινομυώματα, είναι λίγο προβληματισμένος για τον ιδανικό τρόπο τοκετού. Μου έχει πει θα παρακολουθούμε την πορεία του μωρού και των ινομυωμάτων και αναλόγως θα πράξουμε. Στον φυσιολογικό τοκετό με ινομυώματα νομίζω υπάρχει κίνδυνος αιμοραγίας στη μήτρα και άλλα (τα έχω διαβάσει λίγο στο ίντερνετ, αλλά να πω την αλήθεια σταμάτησα να διαβάζω για να μη τρομάξω περισσότερο!) Το καλό είναι ότι ο γυναικολόγος μας είναι καθησυχαστικός σαν άνθρωπος και ήρεμος, είναι και οικογενειακός μας φίλος, οπότε αφήνω την επιλογή πάνω του όταν έρθει η ώρα και του έχω εμπιστοσύνη ότι θα κάνει ότι είναι πιο ασφαλές για μένα και την μικρή. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Κορίτσι μου σου είχα απαντήσει και σε αυτό, αλλά τώρα δεν το βλέπω κάπου…😆

Τι συζήτηση εννοείς να κάνουμε;

Εμείς δεν έχουμε συζητήσει με το γιατρό μου κάτι, γιατί πάμε φυσιολογικά όπως την πρώτη φορά..ούτε την πρώτη φορά είχαμε συζητήσει κάτι..γενικά νομίζω είναι αυτονόητο για το γιατρό μου ότι πας φυσιολογικά αν δεν υπάρχει πρόβλημα σε κάποια κοπέλα..

Εσύ μπορεί να πας με καισαρική; Γιατί κάνεις αντιπηκτικές αν επιτρέπεται;

Επίσης πρέπει πρώτα να περιμένετε να δείτε να γυρίσει το μωράκι, για να πείτε με σιγουριά ότι πάτε φυσιολογικά!
Εμένα και τα 2 είχαν γύρισει από τις 29-30(η μικρή μου τώρα είχε πάρει κ θέση τελείως μάλιστα κ από τις 30 είναι όλα έτοιμα όποτε θέλει να βγει μου είπε ο γιατρός), αλλά γενικά λένε ότι στις 30 ακόμα έχουν χώρο να ξαναγυρίσουν..πάντως είναι νωρίς ακόμα μην αγχώνεσαι, δηλαδή τώρα που θα πας θα δείτε αν έχει γυρίσει..αν έχει γυρίσει θα’ναι καλό, αν όχι, έχει ακόμα καιρό να γυρίσει..οπότε πάτε με το μωρό και βλέπετε..

Μετά θα κάνεις το Doppler, θα δείτε τον πλακούντα πώς γερνάει, θα βλέπετε το αμνιακό, το μωρό αν μεγαλώνει σωστά…βλέπωντας και κάνοντας δηλαδή….αν είναι όλα καλά μέχρι τέλους πάτε φυσιολογικά! Που αν πάνε όλα καλά μέχρι τώρα, όλα καλά θα είναι λογικά☺️

Κάναμε υπέρηχο τη Δευτέρα και ο μπέμπης είναι ήδη με το κεφάλι κάτω, ξέρω ομως ότι ακόμα έχουν χώρο.. κάνω αντιπηκτικες ενέσεις γιατί είχα μια αποβολή τον περασμένο Απρίλιο, σε κάποιες εξετάσεις μου βγήκε μια προδιάθεση για θρομβοφιλια αλλά και λόγω εξωσωματικής.. και ο δικός μου γιατρός αποφεύγει όπου όλα είναι καλά τις καισαρικές απλά ξέρεις τι έπαθα? Είχα μια συζήτηση με μια κοπέλα και μου είπε ότι όσες κάνουν αντιπηκτικες ενέσεις πρέπει να κάνουν προγραμματισμένα καισαρική σύμφωνα με το γιατρό της γιατί οι ενέσεις πρέπει να κοπούν οπωσδήποτε πριν τον τοκετό άρα πρέπει να ξέρεις και πότε θα γεννήσεις.. και όσο λέω δεν θα ακούω κανέναν, επηρεάζομαι μερικές φορές γαμωτο.. ωστόσο εγώ στο μεταξύ ρώτησα τον δικό μου γιατρό και μου είπε να μην ακούω κανέναν, αυτό λέει είναι η ευκολία των γυναικολόγων και ότι δεν κάνουμε έτσι απλά καισαρικη (αν δεν υπάρχει κάτι άλλο εννοείται) αλλά δεν ρώτησα άλλες λεπτομέρειες, ή αν πχ κάνουν πρόκληση για να προλάβουν πριν ξεκινήσει ο τοκετος κλπ.. γιαυτο είπα μήπως κανένα κορίτσι κάνει αντιπηκτικες και έχει συζητήσει κάτι σχετικό να δω ετσι τις απόψεις των γιατρών για τις ενεσουλες.. εγώ εννοείται πάω με την τακτική του δικού μου γυναικολόγου αλλά ξέρεις σαν πρώτη εγκυμοσύνη υπάρχουν πολλές απορίες και έχουν πέσει όλοι πάνω μας και μιλάνε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Lucky39 είπε:

Μου έχουν πει κάποιοι φίλοι που το έψαξαν πολύ, ότι της stokke είναι πολύ καλό. 

Σου στέλνω εδώ ένα που έχω δει και είναι σε πολύ καλή τιμή λόγω εκπτώσεων. Στο σκρουτζ φαντάσου το βρίσκω πιο ακριβό! 

https://www.mothercare.gr/kathismata-aytokinitoy-marsipoi/marsipoi/stokke-stokker-mycarriertm-mprostinos-kai-piso-marsipos-1

Με τον γιατρό συζητήσαμε λίγο τον περασμένο μήνα που είχα πάει για το πώς θα γεννήσουμε αλλά δεν καταλήξαμε κάπου. Είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού. Το φανταζόμουν γιατί γενικά δεν είναι υπέρ των επεμβάσεων εκτός κι αν είναι απαραίτητο. Παρ'όλα αυτά, επειδή έχω κάνει πριν 3 χρόνια μία επέμβαση για αφαίρεση ινομυωμάτων και επειδή και τώρα έχω πάλι ινομυώματα, είναι λίγο προβληματισμένος για τον ιδανικό τρόπο τοκετού. Μου έχει πει θα παρακολουθούμε την πορεία του μωρού και των ινομυωμάτων και αναλόγως θα πράξουμε. Στον φυσιολογικό τοκετό με ινομυώματα νομίζω υπάρχει κίνδυνος αιμοραγίας στη μήτρα και άλλα (τα έχω διαβάσει λίγο στο ίντερνετ, αλλά να πω την αλήθεια σταμάτησα να διαβάζω για να μη τρομάξω περισσότερο!) Το καλό είναι ότι ο γυναικολόγος μας είναι καθησυχαστικός σαν άνθρωπος και ήρεμος, είναι και οικογενειακός μας φίλος, οπότε αφήνω την επιλογή πάνω του όταν έρθει η ώρα και του έχω εμπιστοσύνη ότι θα κάνει ότι είναι πιο ασφαλές για μένα και την μικρή. 

 

Μμμ ναι τα ινομυωματα ισως θέλουν παρακολούθηση και θα πάτε ανάλογα.. ναι μην διαβάζεις αφού ο γιατρός είναι καθυσηχαστικος όλα καλα.. εγώ ευτυχώς στο ίντερνετ δεν διαβάζω αλλά όπως έγραψα και στην princess μου έρχονται διάφορες πληροφορίες έτσι για να μπερδεύομαι και χωρίς να τις ζητήσω κιόλας.. πάμε εννοείται σύμφωνα με τους γιατρούς μας για να πάνε όλα καλά!! Εν τω μεταξύ εγώ στο δεύτερο τρίμηνο ήμουν σούπερ χαλαρή, πέρασα τέλεια, τώρα που μπήκα στο τρίτο άρχισα πάλι να επηρεάζομαι αλλά θα προσπαθήσω να αποβάλλω το άγχος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...