Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

στις πριν 9 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Έλα αγάπη μου, τι κάνεις? Πως είσαι?? Βέβαια, πήγα!! Δεν κατέληξα όμως.. έκλεισα τα 2 από τα 3, και επειδή ευτυχώς ο άνθρωπος κατάλαβε πως δεεεεν υπάρχει περίπτωση να αποφασίσω, δώσαμε προκαταβολή, θα μου κρατήσει και τα 2 και μόλις αποφασίσω, θα τον πάρω να του πω.. απεκλισα το κικα μπου και έμεινα ανάμεσα στο perego και το bebe stars, με κλίση προς το perego, γιατί έχει και πολύ καλά σχολια για το καθισματακι αυτοκινήτου.. να τον έχει καλά ο Θεός αυτόν τον ανθρωπο!! Γιατί 2 ώρες πήγαινα βόλτα 2 καροτσια, και καθόταν δίπλα μου και με βοηθούσε μέχρι και για τις βίδες.. 🤣🤣🤣🤣 ωραίο το inglesina που λες, το είδα και αυτό, αλλά μου έπεφτε λίγο μεγάλο, βαρύ, δεν ξέρω..  όπως και κάποια άλλα που είδα, πολύ όμορφα, με πηγαίνανε βόλτα.. δεν τα πήγαινα.. 🤣🤣🤣

Χαχαχαχα ελαααα αρκεί που βρήκατε άκρη και στα κράτησε και τα δύο!!! Αχ το καθίσματακι είναι πολύ βασικό.... Οπότε απλά το σκέφτεσαι. Έκανες ένα δεύτερο βήμα τουλάχιστον!!!! Το πρώτο ήταν που είχες καταλήξει σε 3 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Χαχαχαχα ελαααα αρκεί που βρήκατε άκρη και στα κράτησε και τα δύο!!! Αχ το καθίσματακι είναι πολύ βασικό.... Οπότε απλά το σκέφτεσαι. Έκανες ένα δεύτερο βήμα τουλάχιστον!!!! Το πρώτο ήταν που είχες καταλήξει σε 3 🤣🤣

Χαχα, ναι!!! Άσε χθες η γιαγιά μας έφερε και τα πρώτα μας φορμακια!!! Ειλικρινά, με τον άντρα μου κλάψαμε, και τα είχαμε μαζί μας μέχρι το βράδυ στον καναπέ και τα κοιτούσαμε!! 🥰🥰🥰🥰

1642923744397..jpg

1642923799828..jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Χαχα, ναι!!! Άσε χθες η γιαγιά μας έφερε και τα πρώτα μας φορμακια!!! Ειλικρινά, με τον άντρα μου κλάψαμε, και τα είχαμε μαζί μας μέχρι το βράδυ στον καναπέ και τα κοιτούσαμε!! 🥰🥰🥰🥰

1642923744397..jpg

1642923799828..jpg

Ντάξειιιιιι!!!!!!!!! Έχω πάθει σοκ!!! Είναι τοοοοσο ωραία ρεεεε 💗💗💗💗 μα πόσο ωραία είναι τα αγοριστικα!!!!! Φεύγεις λίγο από τοσο ροοοζ θα τρελαθώ Μ αρέσουν πάρα πολύ!!! Με γεια !! Να τα χαρεί και να τα ευχαριστηθει το μικρό σας ζωυφιακι!!! Σύντομα να τα πολλαπλασιάσετε και να τα αυξήσετε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Ντάξειιιιιι!!!!!!!!! Έχω πάθει σοκ!!! Είναι τοοοοσο ωραία ρεεεε 💗💗💗💗 μα πόσο ωραία είναι τα αγοριστικα!!!!! Φεύγεις λίγο από τοσο ροοοζ θα τρελαθώ Μ αρέσουν πάρα πολύ!!! Με γεια !! Να τα χαρεί και να τα ευχαριστηθει το μικρό σας ζωυφιακι!!! Σύντομα να τα πολλαπλασιάσετε και να τα αυξήσετε!!

Ευχαριστούμε κοριτσάκι μου!!! Και στην μπεμπουλα σου, και εσάς, να σας έρθει με το καλό, υγιέστατη ευχομαι και θα είναι κούκλα με τα Ροζακια της!!! 💙❤️💙❤️💙❤️💙❤️💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Lucky39 είπε:

 

Κορίτσια μου, νωρίς δεν είναι ακόμα για να τρέξει γάλα από τις θηλές και για κρεμούλα; την είδα Διόνη μου αυτήν την κρέμα που λες, πρέπει να είναι πολύ καλή αλλά διαβάζω ότι τη χρησιμοποιούν κατά την περίοδο του θηλασμού και 2 βδομάδες πριν τον τοκετό για προετοιμασία των θηλών.  

 

Κι εγώ νομίζω κορίτσια είναι λίγο νωρίς κ για τα δύο! Γάλα ίσως μπορεί να τρέξει, για την κρέμα νομίζω είναι λίγο νωρίς από τώρα! 

@Sandyb Καλύτερα αυτό που λες ό,τι σου πει η μαία σου! Ρώτα την κι εσύ οταν πλησιάζει ο καιρός..

Αυτό που είναι καλό για τώρα, είναι να βάζετε λαδάκι ή κρέμα για τις ραγάδες στην κοιλιά κ στο στήθος.!

Εγώ ακόμα δε βάζω και τώρα το θυμήθηκα που μπαίνω στον 8ο, άργησα λίγο! Βασικά είναι ανάλογα κ πότε θα μεγαλώσει η κοιλιά κλπ. Ίσως εφησυχάστηκα γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν έκανα ραγάδες, αλλά τώρα λέω να ξεκινήσω να βάζω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

 

Για το Doppler μην αγχώνεσαι αγάπη ...ο,τι σου πουν ... 

Την έκανες την καμπύλη ε; Είναι κάπως το ξέρω...εμένα μου θύμιζε σιρόπι που ρίχνουμε στα σιρόπια στα άλλα άγευστο που έχει μείνει μόνο η γλυκύτητα....αλλά μπορώ να πω δεν με ενοχλησε τόσο ....αλλά δεν παύει να είναι αηδια!!!!!! Πότε θα βγουν τα αποτελέσματα;;;; 

Είμαι καλύτερα.... Ξαπλωμένη γιατί όταν σηκώνομαι βαραίνει το από κάτω μου και πονάω αλλά έστω σηκώνομαι....κάθομαι και καθιστή....οπότε είμαι σαφώς καλύτερα εγώ!!!

 

Κοίτα είναι η purelan είναι πολύ γνωστή. Νομίζω η καλύτερη.υπαρχει και της frezyderm δεν διάβασα όμως καλά λόγια. Και υπάρχει και της lansinol.στην ουσία αυτά είναι λανολινη. Κι εγώ δεν είχα ξανακουσει κάτι τέτοιο αλλά είναι κάπως σα βαζελίνη η υφή τους. Θυμάμαι όμως εσένα η μαία σου είχε πει είναι όλα καλά. Οπότε αν ήταν δε θα σου έλεγε να πάρεις. Στείλτης ένα μήνυμα αν έχετε επικοινωνία να τη ρωτήσεις. 

Σίγουρα θα θέλουμε κρεμουλα τέτοια στο θηλασμό..... Οπότε δεν είναι κακό να την πάρεις!

Πάντως ναι σκούρες έχουν γίνει και σε εμένα!!!! 

Και μένα έχουν γίνει σκούρες κορίτσια, κ ξέρω ότι είναι από την εγκυμοσύνη κ λέω στον άντρα μου σου φαινονται πιο σκούρες οι θηλές; Μου λέει ναι αλλά δεν ήθελα να στο πω😆 κ γέλαγα χαχαχα του λέω από την εγκυμοσύνη είναι έτσι γίνονται 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Χαχα, ναι!!! Άσε χθες η γιαγιά μας έφερε και τα πρώτα μας φορμακια!!! Ειλικρινά, με τον άντρα μου κλάψαμε, και τα είχαμε μαζί μας μέχρι το βράδυ στον καναπέ και τα κοιτούσαμε!! 🥰🥰🥰🥰

1642923744397..jpg

1642923799828..jpg

Τέλεια κορίτσι μου !! Τι όμορφα που είναι με το καλό να τα φορέσει το μωράκι σας😍🥰💙💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Έλα αγάπη μου, τι κάνεις? Πως είσαι?? Βέβαια, πήγα!! Δεν κατέληξα όμως.. έκλεισα τα 2 από τα 3, και επειδή ευτυχώς ο άνθρωπος κατάλαβε πως δεεεεν υπάρχει περίπτωση να αποφασίσω, δώσαμε προκαταβολή, θα μου κρατήσει και τα 2 και μόλις αποφασίσω, θα τον πάρω να του πω.. απεκλισα το κικα μπου και έμεινα ανάμεσα στο perego και το bebe stars, με κλίση προς το perego, γιατί έχει και πολύ καλά σχολια για το καθισματακι αυτοκινήτου.. να τον έχει καλά ο Θεός αυτόν τον ανθρωπο!! Γιατί 2 ώρες πήγαινα βόλτα 2 καροτσια, και καθόταν δίπλα μου και με βοηθούσε μέχρι και για τις βίδες.. 🤣🤣🤣🤣 ωραίο το inglesina που λες, το είδα και αυτό, αλλά μου έπεφτε λίγο μεγάλο, βαρύ, δεν ξέρω..  όπως και κάποια άλλα που είδα, πολύ όμορφα, με πηγαίνανε βόλτα.. δεν τα πήγαινα.. 🤣🤣🤣

Μια χαρά είμαι κουνελάκι μου!! Δόξα το Θεό όλα καλά πάνε.. τι τέλειος ο κύριος που σου κράτησε και τα δύο καροτσια.. μπράβο του που σε διευκόλυνε.. η αλήθεια είναι ότι όντως το καρότσι πάει και ανάλογα με το σωματότυπο μας.. Για να δούμε αν θα καταλήξω και εγώ τελικά γιατί θέλω μέσα στην εβδομάδα να κλείσω σίγουρα καρότσι..να προχωράμε λίγο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

 

Για το Doppler μην αγχώνεσαι αγάπη ...ο,τι σου πουν ... 

Την έκανες την καμπύλη ε; Είναι κάπως το ξέρω...εμένα μου θύμιζε σιρόπι που ρίχνουμε στα σιρόπια στα άλλα άγευστο που έχει μείνει μόνο η γλυκύτητα....αλλά μπορώ να πω δεν με ενοχλησε τόσο ....αλλά δεν παύει να είναι αηδια!!!!!! Πότε θα βγουν τα αποτελέσματα;;;; 

Είμαι καλύτερα.... Ξαπλωμένη γιατί όταν σηκώνομαι βαραίνει το από κάτω μου και πονάω αλλά έστω σηκώνομαι....κάθομαι και καθιστή....οπότε είμαι σαφώς καλύτερα εγώ!!!

 

Κοίτα είναι η purelan είναι πολύ γνωστή. Νομίζω η καλύτερη.υπαρχει και της frezyderm δεν διάβασα όμως καλά λόγια. Και υπάρχει και της lansinol.στην ουσία αυτά είναι λανολινη. Κι εγώ δεν είχα ξανακουσει κάτι τέτοιο αλλά είναι κάπως σα βαζελίνη η υφή τους. Θυμάμαι όμως εσένα η μαία σου είχε πει είναι όλα καλά. Οπότε αν ήταν δε θα σου έλεγε να πάρεις. Στείλτης ένα μήνυμα αν έχετε επικοινωνία να τη ρωτήσεις. 

Σίγουρα θα θέλουμε κρεμουλα τέτοια στο θηλασμό..... Οπότε δεν είναι κακό να την πάρεις!

Πάντως ναι σκούρες έχουν γίνει και σε εμένα!!!! 

Τα αποτελέσματα μου είπαν θα βγουν το πολύ μέχρι την τρίτη.. έκανα και όλες τις εξετάσεις του μήνα μαζί.. μακάρι να είναι όλα οκ να τελειώνω και με αυτά.. αφού είσαι καλύτερα ξάπλα ή καθιστή αυτό να κάνεις.. υπομονή.. κοντευουμε σιγά σιγά.. ναι θα τη ρωτήσω κάποια στιγμή για την κρεμουλα.. εννοείται θα χρειαστεί.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Κι εγώ νομίζω κορίτσια είναι λίγο νωρίς κ για τα δύο! Γάλα ίσως μπορεί να τρέξει, για την κρέμα νομίζω είναι λίγο νωρίς από τώρα! 

@Sandyb Καλύτερα αυτό που λες ό,τι σου πει η μαία σου! Ρώτα την κι εσύ οταν πλησιάζει ο καιρός..

Αυτό που είναι καλό για τώρα, είναι να βάζετε λαδάκι ή κρέμα για τις ραγάδες στην κοιλιά κ στο στήθος.!

Εγώ ακόμα δε βάζω και τώρα το θυμήθηκα που μπαίνω στον 8ο, άργησα λίγο! Βασικά είναι ανάλογα κ πότε θα μεγαλώσει η κοιλιά κλπ. Ίσως εφησυχάστηκα γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν έκανα ραγάδες, αλλά τώρα λέω να ξεκινήσω να βάζω!! 

Ναι ναι ότι μου πει η μαία είπα να ακολουθώ σε ότι έχει να κάνει με το θηλασμό γιατί λένε με μια σωστή καθοδήγηση όλα γίνονται πιο εύκολα, την εμπιστεύομαι.. για τις ραγαδες εγώ βαζω το bio oil που το χρησιμοποιούσα έτσι και αλλιώς και πριν την εγκυμοσύνη οπότε δεν έχω σταματήσει καθόλου να βαζω και πρόσφατα πήρα και της frezyderm που είδα θετικά σχόλια... Να βάζεις και εσύ και τώρα που μπαίνεις στον 8ο καλά είναι δεν πειράζει..θα βοηθήσει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Ναι ναι ότι μου πει η μαία είπα να ακολουθώ σε ότι έχει να κάνει με το θηλασμό γιατί λένε με μια σωστή καθοδήγηση όλα γίνονται πιο εύκολα, την εμπιστεύομαι.. για τις ραγαδες εγώ βαζω το bio oil που το χρησιμοποιούσα έτσι και αλλιώς και πριν την εγκυμοσύνη οπότε δεν έχω σταματήσει καθόλου να βαζω και πρόσφατα πήρα και της frezyderm που είδα θετικά σχόλια... Να βάζεις και εσύ και τώρα που μπαίνεις στον 8ο καλά είναι δεν πειράζει..θα βοηθήσει..

Πέρσι στον μικρό μου το bio oil έβαζα κι εγώ, το είχα ξεκινήσει μετά τον 6ο μήνα αλλά έβαζα μια στο τόσο όποτε το θυμόμουν..παρόλαυτα δεν έκανα ραγάδες οπότε το θεωρώ καλό! Μου έχουν μείνει 3-4 κουτιά γιατί δεν έβαζα συστηματικά όπως σου είπα, οπότε αυτό θα χρησιμοποιήσω και πάλι! 😊

Μόλις το πάρω απόφαση θα ξεκινήσω χαχα..γιατί βαριέμαι πολύ..Ούτως ή άλλως τώρα στο τέλος θα μεγαλώσει πιο πολύ η κοιλιά, οπότε θα βοηθήσει πιστεύω..💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sandyb είπε:

Μια χαρά είμαι κουνελάκι μου!! Δόξα το Θεό όλα καλά πάνε.. τι τέλειος ο κύριος που σου κράτησε και τα δύο καροτσια.. μπράβο του που σε διευκόλυνε.. η αλήθεια είναι ότι όντως το καρότσι πάει και ανάλογα με το σωματότυπο μας.. Για να δούμε αν θα καταλήξω και εγώ τελικά γιατί θέλω μέσα στην εβδομάδα να κλείσω σίγουρα καρότσι..να προχωράμε λίγο..

Σαντυ μου είδα σκέφτεσαι να παρεις το Aptica..κι εγώ αυτό εχω οπότε ό,τι θες να σε βοηθήσω! Είναι πολύ γερό αλλά βαρύ και μεγάλο όντως! Εμάς μας έχει βολέψει πολύ, αλλά το καλοκαίρι πήραμε κ ένα μικρό κ ελαφρύ για καλοκαιρινό για τις διακοπές, γιατί αυτό πιάνει όλο το πορτ μπαγκαζ(κ είναι κ μεγάλο του άντρα μου φαντάσου😄)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Σαντυ μου είδα σκέφτεσαι να παρεις το Aptica..κι εγώ αυτό εχω οπότε ό,τι θες να σε βοηθήσω! Είναι πολύ γερό αλλά βαρύ και μεγάλο όντως! Εμάς μας έχει βολέψει πολύ, αλλά το καλοκαίρι πήραμε κ ένα μικρό κ ελαφρύ για καλοκαιρινό για τις διακοπές, γιατί αυτό πιάνει όλο το πορτ μπαγκαζ(κ είναι κ μεγάλο του άντρα μου φαντάσου😄)

Ναι κορίτσι θυμάμαι που έλεγες ότι έχεις αυτό το καρότσι.. είναι πραγματικά πολύ ωραίο και γερό.. δύο φίλες μου έχουν επίσης inglesina η μία το electa και η άλλη το aptica (εγώ δεν έχω καταλάβει τη διαφορά των δύο μοντέλων) και είναι επίσης πολύ ευχαριστημένες.. εγώ και ο άντρας μου είμαστε και οι δύο ψηλοί (φαντάσου εγώ είμαι 1,80) και να σου πω την αλήθεια αρκετά καροτσια μας φάνηκαν κάπως "φτερό στον ανεμο" γιαυτο είπα πιο πανω ότι παίζει ρόλο και ο σωματότυπος μας καμιά φορά.. από Πορτ μπαγκαζ καλά παμε χωράνε τα πάντα.. εμένα με ενδιαφέρει πόσο εύκολα ανοιγοκλείνει, να μπορώ να το κάνω εύκολα.. αυτό θέλω να μου δείξουν από το μαγαζί και το Πορτ μπεμπέ οι φίλες μου είπαν ότι είναι από τα πιο ευρύχωρα που κυκλοφορούν ισχύει? Αφού η μία το έχει μόνο για να κοιμάται το μωρό στο σπίτι φαντάσου λέει ότι όταν το κουμπώνει στο καρότσι δεν την βολεύει..της έρχεται τεράστιο για να βγει έξω.. εγώ δεν το έχω δει από κοντά το Πορτ μπεμπέ ακόμα.. εσένα μέχρι πόσο μηνως χωρούσε ο μικρούλης σου? Είναι βέβαια ανάλογα και το παιδί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!! Καλή εβδομάδα να έχουμε... ❤️ 

Εμένα μόλις μου εστειλαν τα αποτελέσματα από την καμπύλη.. είναι: 0' 90, 60' 99 και 120' 66(!?!) Δεν είναι χαμηλές οι τιμές στη 1 και στις 2 ώρες ή μου φαίνεται? Δεν ξέρω.. θα τα στείλω τώρα στο γιατρό να δω τι θα μου πει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Πέρσι στον μικρό μου το bio oil έβαζα κι εγώ, το είχα ξεκινήσει μετά τον 6ο μήνα αλλά έβαζα μια στο τόσο όποτε το θυμόμουν..παρόλαυτα δεν έκανα ραγάδες οπότε το θεωρώ καλό! Μου έχουν μείνει 3-4 κουτιά γιατί δεν έβαζα συστηματικά όπως σου είπα, οπότε αυτό θα χρησιμοποιήσω και πάλι! 😊

Μόλις το πάρω απόφαση θα ξεκινήσω χαχα..γιατί βαριέμαι πολύ..Ούτως ή άλλως τώρα στο τέλος θα μεγαλώσει πιο πολύ η κοιλιά, οπότε θα βοηθήσει πιστεύω..💕

Κορίτσια εμένα από το ΡΕΑ μου πρότειναν της FrEzyderm, για ραγιάδες και κρέμα θηλασμού.. θα βάλω φωτό. Για τις ραγαδες την αγόρασα, αλλά έχω βάλει 2 φορές.. η άλλη λέει ότι είναι για το θηλασμό. Όχι από πριν.. και εμένα οι ρώγες μου και άλλαξαν χρώμα και ξηρές είναι.. γάλα δεν υπάρχει.. ούτε καν πολύ πρήξιμο.. 

Screenshot_2022-01-24-11-13-40-743_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2022-01-24-11-16-15-514_com.android.chrome.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Καλή εβδομάδα να έχουμε... ❤️ 

Εμένα μόλις μου εστειλαν τα αποτελέσματα από την καμπύλη.. είναι: 0' 90, 60' 99 και 120' 66(!?!) Δεν είναι χαμηλές οι τιμές στη 1 και στις 2 ώρες ή μου φαίνεται? Δεν ξέρω.. θα τα στείλω τώρα στο γιατρό να δω τι θα μου πει..

Στείλε στο γιατρό και πες μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Ναι κορίτσι θυμάμαι που έλεγες ότι έχεις αυτό το καρότσι.. είναι πραγματικά πολύ ωραίο και γερό.. δύο φίλες μου έχουν επίσης inglesina η μία το electa και η άλλη το aptica (εγώ δεν έχω καταλάβει τη διαφορά των δύο μοντέλων) και είναι επίσης πολύ ευχαριστημένες.. εγώ και ο άντρας μου είμαστε και οι δύο ψηλοί (φαντάσου εγώ είμαι 1,80) και να σου πω την αλήθεια αρκετά καροτσια μας φάνηκαν κάπως "φτερό στον ανεμο" γιαυτο είπα πιο πανω ότι παίζει ρόλο και ο σωματότυπος μας καμιά φορά.. από Πορτ μπαγκαζ καλά παμε χωράνε τα πάντα.. εμένα με ενδιαφέρει πόσο εύκολα ανοιγοκλείνει, να μπορώ να το κάνω εύκολα.. αυτό θέλω να μου δείξουν από το μαγαζί και το Πορτ μπεμπέ οι φίλες μου είπαν ότι είναι από τα πιο ευρύχωρα που κυκλοφορούν ισχύει? Αφού η μία το έχει μόνο για να κοιμάται το μωρό στο σπίτι φαντάσου λέει ότι όταν το κουμπώνει στο καρότσι δεν την βολεύει..της έρχεται τεράστιο για να βγει έξω.. εγώ δεν το έχω δει από κοντά το Πορτ μπεμπέ ακόμα.. εσένα μέχρι πόσο μηνως χωρούσε ο μικρούλης σου? Είναι βέβαια ανάλογα και το παιδί..

Ναι είναι πολύ σημαντικό το άνοιξε κλείσε, ειδικά όταν είσαι μόνη σου.. ήταν από τα πρώτα που κοιτούσα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κορίτσια εμένα από το ΡΕΑ μου πρότειναν της FrEzyderm, για ραγιάδες και κρέμα θηλασμού.. θα βάλω φωτό. Για τις ραγαδες την αγόρασα, αλλά έχω βάλει 2 φορές.. η άλλη λέει ότι είναι για το θηλασμό. Όχι από πριν.. και εμένα οι ρώγες μου και άλλαξαν χρώμα και ξηρές είναι.. γάλα δεν υπάρχει.. ούτε καν πολύ πρήξιμο.. 

Screenshot_2022-01-24-11-13-40-743_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2022-01-24-11-16-15-514_com.android.chrome.jpg

Εγώ τώρα θα ξεκινήσω να βάζω κάτι για τις ραγάδες. Δεν μου έχουν εμφανιστεί ακόμα, μόνο στο ένα στήθος λίγο! 🤔 Παρήγγειλα της Apivita ένα αμυγδαλέλαιο που είναι φυσικό και διάβασα πολύ καλές κριτικές.  Και για τη frezyderm και για την bio oil διαβάζω συγκεχημένα πράγματα οπότε κατέληξα στην apivita και θα σας πω. 

Γενικά μπαίνω στο skroutz και διαβάζω κριτικές για όλα γιατί έχει πολύ περισσότερες από οπουδήποτε αλλού. 

Εκεί είδα και την κρέμα θηλών της purelan που έχει εξαιρετικές κριτικές. Θα την πάρω προς το τέλος της εγκυμοσύνης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/1/2022 at 2:31 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα γλυκούλα μου!!

Μωρε αν γυρίσω με ένα καινούργιο μωρό εκεί θα είναι ακόμα χειρότερη η αντίδραση..άσε!!

Ναι πήγα και όπως είπα στη Διόνη θέλω να ξαναπάω!!

Λοιπόν κορίτσια πήγα χθες στο γιατρό, θα σας πω τώρα τι ειπα κ στην άλλη ομάδα για να μην τα ξαναγράφω😄

Με προβλημάτισε ενώ εκείνος ήταν πολύ χαλαρός, και δεν κατάλαβα αν ήταν χαλαρός γιατί έτσι είναι γενικά ή γιατί εγώ αγχώθηκα τζαμπα.

Αρχικά μόλις πήγα να με δει του είπα ότι έχω αγχωθεί γιατί τώρα που είχα πάει Λονδίνο περπάταγα πολύ κλπ. Μου έκανε υπέρηχο το μωρό είχε γυρίσει με το κεφάλι προς τα κάτω(🎉 -ελπίζω να μείνει έτσι γιατί είμαι ακόμα 30εβδ).. κ μου λέει να, το κεφάλι είναι πιο κάτω από τον πλακούντα, άρα όλα καλά. Αυτό μου το είπε γιατί ήταν χαμηλά ο πλακούντας μου κ εκείνος μου είχε πει ότι όσο μεγαλώνει η μήτρα θα ανέβει ο πλακούντας κ θα πάρει θέση όπως πρέπει κατάλαβες. Οπότε μου το είπε τώρα για καλό, ότι όλα είναι όπως πρέπει. Και τώρα μου λέει όποτε θέλει μπορεί να βγει το μωρό. Δηλαδή ειναι ετοιμα όλα να βγει όποτε θέλει φυσιολογικά. 

Μετά με εξετάζει κολπικά να δει τον τράχηλο, μου λέει να εδώ είναι το κεφάλι βλέπεις. Και μου φαινόταν εμένα ότι είναι κολλητά στον τράχηλο. Την προηγούμενη φορά ήταν ο πλακούντας κοντά στον τράχηλο(που μου ελεγε θα ανέβει όσο προχωράει η κύηση κλπ). Τώρα ο πλακούντας είχε ανέβει κ ήταν το κεφάλι κολλητά(ή τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα) στον τράχηλο. Του λέω είναι καλό που είναι τόσοχαμηλά; Μου λέει αφού εκεί θέλει να είναι..τι να κάνουμε;να της πούμε να ανέβει πιο πάνω;😆 Και με ρώτησε αν έχω συσπάσεις. Του λέω δε ξέρω(δεν έχω καταλάβει κ ποτέ συσπάσεις,δε ξέρω πώς είναι, ούτε στο μικρό μου είχα), κ ότι στην Αγγλία που περπάταγα πολλές ώρες με πόναγε η κοιλιά μου μετά. Κ μου λέει εντάξει θα πάρεις μαγνήσιο τότε.

Κ τώρα λέω το μωρό είναι χαμηλά; Δεν είναι; Είναι όσο πρέπει χαμηλά ή πιο χαμηλά; Είναι οκ που μου έδειξε εκεί το κεφάλι του; Δεν κατάλαβα. Γιατί ήταν πολύ χαλαρός ο γιατρός.

Βασικά ο λόγος που έχω αγχωθεί είναι γιατί τον άλλο μήνα θέλω να πάω πάλι Λονδίνο, πρέπει δηλαδή, κ θα είμαι 34 εβδ τότε οπότε αγχώνομαι γιατί θέλω μέχρι τότε να’ναι όλα οκ κ να μπορέσω να ταξιδέψω γιατί είναι σημαντικό.

Το είπα κ στο γιατρό, γέλαγε μου λέει α θες τον άλλο μήνα κι όλας να πας😅 Κ μου έλεγε ότι δε ξέρει αν θα μου επιτρέψουν από την αεροπορική κλπ. Γιατί τώρα που πήγα δεν το κατάλαβαν καν ότι είμαι έγκυος, τον άλλο μήνα όμως μου λέει ότι θα έχει μεγαλώσει η κοιλιά μου κ δε θα μπορώ να το κρύψω. Του ειπα ότι μέχρι 36εβδ με χαρτί γιατρού μπορείς να πετάξεις, κ μου λέει αν επιτρέψουν οκ θα σου γράψω ένα χαρτί για να πετάξεις. Κ ότι θα τα ξαναπούμε στο Doppler.

Μου έκλεισε σε 2 εβδομάδες τελικά Doppler όπως τα υπολόγιζα! Κ μετά θα με βλέπει κάθε 2 εβδ κλπ. Οπότε από δω κ πέρα θα πηγαίνω κάθε 2 εβδ🥰☺️☺️

Ουφ, αυτά! Ολόκληρο κείμενο πάλι😆 Αλλά καταλάβατε γιατί έχω αγχωθεί; Δε με πειράζει να γεννήσω νωρίτερα, ίσα ίσα, απλά θέλω μέχρι τις 34 εβδ να είμαι οκ για να μπορώ να πετάξω😆 μη μου πουν τιποτα να μείνω ξαπλα κλπ όπως είπαν εδώ σε μια κοπέλα

  •  

Καλημέραααα!!!! Κι εμάς η μικρή με το κεφάλι κάτω είναι προχθές που τη είδαμε και η γιατρός μου μου είπε μακάρι να μείνει έτσι. Και όντως από αυτά που σου είπε τα είπε όλα για καλό νομίζω! Και εγώ έτσι όπως ώμου έκανε το υπέρηχο νόμιζα ότι είναι πολύ χαμηλά το μωρό αλλά τελικά όταν μου έδειξε με το χέρι της που περίπου είναι ήταν αρκετά πιο ψηλά... 😂 Το ντοπλερ θα δείξει σίγουρα καλύτερη εικόνα οπότε θα σου φύγει το άγχος... Κι εμείς μετά το ντοπλερ κάθε δύο εβδομάδες θα πηγαίνω... 

στις On 21/1/2022 at 9:16 ΠΜ, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Ακριβώς το ίδιο σκευτομαι.. λέω πέρασε που πέρασε ο καιρός, αν μπουν κάνα 2 μαζεμένα, +το μητρότητας, θα πάνε για τον τοκετό, πρώτα ο Θεός.. και εγώ περιμένω να πάει 11 να πάρω την επιτροπή, αααν το σηκώσουν.. τέλος πάντων.. ας πούμε κάτι πιο ευχάριστο.. εσύ καρότσι βρήκες?? Βρήκαν όλες οι κοπέλες εδώ? 2 μέρες έχω αγχωθει πολύ.. κοιμάμαι και ξυπνάω με αυτό.. 

Όσον αφορά το επίδομα κυοφορίας δεν ξέρω αν θυμάστε που έκανε κι εγώ τα χαρτιά μου, στην περίπτωση μου όμως δεν μπορώ να κάνω ηλεκτρονική αίτηση πρέπει να πάω από κοντά και δυστυχώς για να πάω εκεί πρέπει να πάω με λεωφορείο. Οπότε τώρα τους παρακαλάω μήπως και τα δεχτούν με μέιλ.

Καρότσι κι εμείς δεν πήραμε ακόμα μόνο σε ένα μαγαζί πήγαμε είδα τρία διαφορετικά δεν θυμάμαι καθόλου μάρκες μόνο ένα μου άρεσε τώρα ξανά την ημέρα που έχω το ντοπλερ θα πάμε και αλλού και θα αποφασίσω. 

Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν θέλω ακόμα να πάρω και γενικά σκέφτομαι ότι είναι νωρίς για να κάνω ψώνια και ότι μπορεί να το γρουσουζεψω δεν ξέρω πώς μου έκατσε έτσι στο μυαλό... 

στις On 21/1/2022 at 11:07 ΠΜ, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Ναι έχω πάει και σε μαγαζιά!! Είδα τόσα πολλά.. τα μόνα που μου άρεσαν είναι ένα kikka boo ugo, 1 bebe stars torro kai 1 peg perego (αρκετά ακριβό) το bebe stars μου άρεσε περισσότερο, αλλά αγχώνομαι γιατί ενώ δεν θέλω να δώσω 700 ευρώ, λέω μήπως είναι το καλύτερο και πρέπει να τα δώσω?? Εντάξει η μαμά μου θα τα δώσει, αλλά δεν έχει να κάνει ποιος θα τα δώσει.. 

Το bebe star torro το έχει μια φίλη μου που έγινε μανούλα πέρσυ. Την έχει βολεψει πάρα πολύ και τα το καθισματακι και η καλαθουνα του. Κι εγώ που το έχω κάνει βόλτα είναι εύκολο καρότσι ανεβαίνει και κατεβαίνει πεζοδρόμια εύκολα. Κι εγώ αυτό το έχω στα υπόψιν μου να το δω και από κοντά ξανά. 

στις On 21/1/2022 at 11:17 ΠΜ, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσια μου να κάνω μια ερώτηση;;; Σας τρέχει καθόλου γάλα από τις θηλες..;;; Εμένα δεν μου τρέχει καθόλου....και λέω είναι λογικό;; εντωμεταξυ ενώ έχω ξεκινήσει να βάζω purelan οι θηλές μου μπροστά φαίνονται κάπως κίτρινες σαν ξερές.... 

Εμένα μια μέρα από την μια θηλή μετά το μπάνιο μου φάνηκε σαν να είχε μια σταγόνα όχι γάλα όμως δεν ήταν άσπρο ήταν πιο πολύ διάφανο και λίγο κολλώδες. Αυτό δεν έχω ξανά δει ούτε στα ρούχα μου έχει σημάδια... Κι εμένα έτσι ακριβώς είναι σκούρες και μπροστά μπροστά σαν κίτρινες... 

στις On 21/1/2022 at 10:33 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Χαχαχα, ναι σε αυτές τις εβδομάδες μπορεί να αλλάξει ακόμη! Εγώ έχω την εμπειρία με το μικρό μου που από 28-29 εβδομάδων είχε γυρίσει με το κεφάλι κάτω κ έτσι έμεινε, οπότε ήθελα να έχει γυρίσει κ η μπέμπα για να νιώσω πιο σίγουρη!

Μου είπε βέβαια κ ο γιατρός ότι μπορεί να ξαναλλάξει, αλλά μετά μου είπε ότι είναι έτοιμη τώρα σε όλα όποτε θέλει να γεννηθεί κ έχει πάρει θέση κλπ! Είναι όλα έτοιμα! Και η αλήθεια είναι ότι κι εγώ επειδή έχω κ την εμπειρία με το μικρό μου καταλαβαίνω πότε είναι με το κεφάλι κάτω, κ ευτυχώς είναι ακόμα κάτω!!

Ναι έχω ακούσει για το μαγνήσιο απλά δεν είχα πάρει ποτέ. Κ τώρα δε ξέρω αν έχω συσπάσεις, δε μπορώ να καταλάβω πώς είναι, γιατί ούτε στο μικρό μου είχα, ούτε τις Braxton-Hicks είχα νιώσει, αλλά ούτως ή άλλως κακό δεν κάνει το μαγνήσιο. Πέρσι που το έψαχνα κ είχα ρωτήσει κ το γιατρό μου είχε πει νομίζω ότι συσπάσεις είναι να σκληραίνει η κοιλιά για λίγα δευτερόλεπτα κ να μαλακώνει πάλι, αυτό δεν το έχω νιώσει ποτέ. Το μόνο που νιώθω καμιά φορά(όταν κουράζομαι ή πιέζομαι) είναι να με πονάει η κοιλιά χαμηλά. Τώρα δε ξέρω αν αυτό είναι σύσπαση..ποιος ξέρει! Ελπίζω να είναι όλα καλά μέχρι τις 34 εβδ πάντως🤞 Μετά δε με νοιάζει, μακάρι να έχω κ καμια σύσπαση, στο μικρό μου τις έψαχνα κ δεν είχα, κ πέρασα τις 40, οπότε ευελπιστούσα τώρα που είναι κ δεύτερο να γεννήσω λίγο νωρίτερα..!

Ισχύει αυτό που λες, είναι λίγο αγχωτικό σε τέτοια εβδομάδα να πάω, γι’αυτό αγχώνομαι..ο γιατρός μου είπε ότι θα μου γράψει το χαρτί, ίσως μου γράψει ότι είμαι κ μικρότερη εβδομάδα για σιγουριά μου είπε, αλλά όπως λες σε αυτές τις εβδομάδες δε μπορείς να είσαι σίγουρος. Μπορεί τώρα να’ναι όλα οκ κ σε 3 εβδομάδες να μην είναι πχ(χτύπα ξύλο). Μάλλον μαζί με του Λονδίνου θα ετοιμάσω και τη βαλίτσα του μαιευτηρίου καλού κακού να ‘μαι σίγουρη 😆😂🤣 χαχαχαχ

Κορίτσι κι εμένα μου είχε γράψει μαγνήσιο τον προηγούμενο μήνα να το έχω στο σπίτι προληπτικά. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Μου είπε να το παίρνω μόνο όταν νιώθω πόνο ή κράμπες ή πετρώματα. Που νόμιζα ότι δεν ένιωθα αλλά τελικά αυτό που νόμιζα ότι είναι το μωρό ήταν πετρώματα. επίσης μου είχε πει να μην παίρνω κάθε μέρα γιατί η μεγάλη ποσότητα μαγνησίου δεν αφήνει το ασβέστιο να απορροφηθεί. 

Είναι τέλειο που καταλαβαίνεις που είναι... Εγώ εκείνη την μέρα που πήγαμε στην γιατρό στον δρόμο κουνιόταν κι νόμιζα το καρούμπαλα κι που δημιουργείται είναι από το κεφάλι και τελικά ήταν από το κωλαρακι 🤣🤣🤣 

Έτσι μετά τις 34 καλώς να ορίσουν όποτε θέλουν... Εμένα έχω γνωστές μου που ήταν πιο μπροστά από εμένα άρχισαν να γεννάνε και ζηλεύω λίγο να σας πω την αλήθεια... 

στις On 22/1/2022 at 9:26 ΠΜ, ο/η Sandyb είπε:

Ναι κατάλαβα και εγώ από τη β επιπέδου έφυγα λέγοντας με εκείνον τον γιατρό ότι θα τον παρω τηλ για να κλείσουμε Doppler σε όποια εβδομάδα μου πει ο γυναικολόγος μου.. μετά μπερδεύτηκα αλλά και σένα από ότι βλέπω τα ίδια έγιναν.. και εμείς λέμε να το κάνουμε, αλλά ας μην προτρέχω, περιμένω πρωτα αποτελέσματα από την καμπύλη προς το παρόν και βλέπουμε μετά!! Περίεργο ωράριο έχει αυτό το μαγαζί με τα καρότσια.. τελικά βρήκατε σε κάποιο άλλο κατάστημα? Σήμερα έχετε υπέρηχο? Με το καλό κορίτσι μου να δείτε το μωράκι σας!!💖

Ναι και τώρα το Σάββατο που είδαμε την μπέμπα μας πάλι μου είπε ότι η ανάπτυξη της είναι τέλεια και δεν θεωρεί απαραίτητο να κάνω ντοπλερ αλλά αφού το έκλεισα ας πάω για την εμπειρία...

Αχ ναι περίεργο αρκετά ωράριο. Πήγαμε το Σάββατο σε ένα μαγαζί μόνο προλάβαμε είδα τρία ούτε μάρκα δεν θυμάμαι μου άρεσε το ένα... Τώρα την ημέρα του ντοπλερ που είναι και πιο νωρίς το ραντεβού θα πάμε και αλλού. Αλλά όπως είπα και στο κουνελάκι μου έχει μπει στο μυαλό ότι είναι νωρίς για αγορές και ότι το γρουσουζευω.

στις On 22/1/2022 at 10:34 ΠΜ, ο/η Lucky39 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, τι κάνετε; Διαβάζω τα νέα σας και είπα να μπω σήμερα από τον υπολογιστή να σας στείλω. Ελπίζω να είστε στα ζεστά και να μη χρειαστεί να βγείτε αυτές τις μέρες καθόλου! Ο μόνος λόγος που θα βγω εγώ είναι αν χιονίσει, θα είναι για να βγάλω φωτογραφία με την κοιλίτσα και τα χιόνια!! 🕸️

Εμείς γυρίσαμε Αθήνα, είχαμε λίγα τρεξίματα τις τελευταίες μέρες στη Σύρο γιατί με έπιασε μια μανία εκκαθάρισης κι είχα δυο μέρες που πέταγα πράγματα! Και έχουμε συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό στην Αθήνα με τον άντρα μου, γιατί το σπίτι μας είναι γεμάτο πράγματα που έχουμε κληρονομήσει αλλά δε χρησιμοποιούμε! Ενημερωτικά, υπάρχει ένας οργανισμός που λέγεται Θεόφιλος στο Γαλάτσι και μαζεύει και δίνει πράγματα σε πολύτεκνες οικογένειες με οικονομικές δυσκολίες. Ρούχα, παπούτσια, παιχνίδια, πάνες, λευκά είδη, συσκευασμένα τρόφιμα, ακόμα και έπιπλα σε συνεννόηση. Σας το λέω αν έχετε πράγματα που θέλετε να δώσετε να το έχετε υπόψιν σας. 

Σχετικά με τα ιατρικά μου, αυτή τη βδομάδα που μας πέρασε είχα διάφορα ραντεβού με γιατρούς. Με τη διατροφολόγο μου, που μου προσάρμοσε λίγο τα γεύματά μου για να μην ανεβαίνει πολύ το ζάχαρο. Με την ενδοκρινολόγο, που μου έδωσε κι αυτή κάποιες συμβουλές και μου είπε ότι οι τιμές μου δεν είναι ανησυχητικές για το μωρό. Θα συνεχίσω πάντως για τουλάχιστον 2 εβδομάδες να καταγράφω διατροφή και να μετράω καθημερινά ζάχαρο και θα τις ενημερώσω και τις δύο. 

Πήγαμε και στον γυναικολόγο και είδαμε την μικρή, όλα καλά και φυσιολογικά. Το μόνο που με παραξένεψε είναι ότι μου είπε ότι είναι 670 γραμμάρια. Μου φάνηκε λίγο μικρούλα, του το είπα αλλά μου είπε ότι είναι φυσιολογικό το βάρος της. Την περίμενα λίγο βαρύτερη, αλλά μήπως μετράω μια βδομάδα επιπλέον; Μήπως ήμουν στην 26η κι όχι στην 27η; Τι να πω, μια ανησυχία μου δημιουργήθηκε αλλά αν δεν ανησυχεί αυτός, λέω να προσπαθήσω να μην ανησυχώ ούτε εγώ. Έκλεισα και το doppler μου στις 28/2! 

Κατά τ'άλλα, πήραμε το καρότσι 3 σε 1 από τον κουμπάρο μας αλλά ακόμα δεν τολμώ να το βγάλω από την κούτα!! Τι όγκος είναι αυτός ρε κορίτσια! Μας έδωσε και ένα μπανάκι με έξτρα στρωματάκι στήριξης. Πήγαμε και μια βόλτα από το Λητώ να δούμε μερικά πράγματα από κοντά και να πάρουμε μια ιδέα γιατί ο άντρας μου θα λείπει όλο τον Φεβρουάριο για δουλειά και είπαμε ας έχουμε ρίξει μια ματιά τώρα, μην τρέχουμε σαν τους ανίδεους τον Μάρτη με την κοιλιά στο στόμα και το άγχος! Κούνια εμείς δε θα πάρουμε ακόμα. Θα πάρουμε όμως σίγουρα παρκοκρέβατο με ένα καλό στρώμα γιατί μετά τον πρώτο μήνα, μάλλον θα πάμε στη Σύρο και επειδή γενικά ταξιδεύουμε αρκετά, ξέρουμε ότι θα μας χρειαστεί σίγουρα. 

 

Αχ πολύ μου αρέσει το ξεκαθάρισμα χρήσιμων και μη πραγμάτων στο σπίτι... Είναι το αγαπημένο μου 😂😂😂

Τέλεια τα κιλακια της και μην ξεχνάς ότι είναι στο περίπου η μέτρηση. Κι αφού δεν ανησύχησε ο γιατρός όλα καλά, ούτε εσύ χρειάζεται να ανησυχείς από εδώ και πέρα θα αρχίσει να παίρνει πιο γρήγορα βάρος να ξέρεις.

Πολύ καλό που βρήκατε καρότσι έτσι γιατί είναι και πανάκριβα τα άτιμα... Ναι καλά το σκέφτεσαι για το παρκοκρεβατο και η κουνιαδα μου που ταξίδευαν αρκςταυ τους είχε βολεψει πάρα πολύ. Όπως λες με ένα καλό στρωματακι θα είναι άψογα...

στις On 23/1/2022 at 9:44 ΠΜ, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Χαχα, ναι!!! Άσε χθες η γιαγιά μας έφερε και τα πρώτα μας φορμακια!!! Ειλικρινά, με τον άντρα μου κλάψαμε, και τα είχαμε μαζί μας μέχρι το βράδυ στον καναπέ και τα κοιτούσαμε!! 🥰🥰🥰🥰

1642923744397..jpg

1642923799828..jpg

Αχ θεέ μου λιώνωωωωω με αυτά τα φορμακια... Καλοφορετα αγάπη μου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sandyb είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Καλή εβδομάδα να έχουμε... ❤️ 

Εμένα μόλις μου εστειλαν τα αποτελέσματα από την καμπύλη.. είναι: 0' 90, 60' 99 και 120' 66(!?!) Δεν είναι χαμηλές οι τιμές στη 1 και στις 2 ώρες ή μου φαίνεται? Δεν ξέρω.. θα τα στείλω τώρα στο γιατρό να δω τι θα μου πει..

Καλημέρα!!! Κοίτα γιατρός δεν είμαι σίγουρα το μόνο στις δύο ώρες είναι όντως πολύ χαμηλό αυτό νομίζω τα άλλα όχι αλλά αυτό μόνο η γιατρός σου μπορεί να σου το πει... ❤️

Καλή εβδομάδα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κορίτσια εμένα από το ΡΕΑ μου πρότειναν της FrEzyderm, για ραγιάδες και κρέμα θηλασμού.. θα βάλω φωτό. Για τις ραγαδες την αγόρασα, αλλά έχω βάλει 2 φορές.. η άλλη λέει ότι είναι για το θηλασμό. Όχι από πριν.. και εμένα οι ρώγες μου και άλλαξαν χρώμα και ξηρές είναι.. γάλα δεν υπάρχει.. ούτε καν πολύ πρήξιμο.. 

Screenshot_2022-01-24-11-13-40-743_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2022-01-24-11-16-15-514_com.android.chrome.jpg

Εγώ αυτή την είχα σε δείγμα για τις ραγαδες αλλά και εγώ χρησιμοποιώ το bio oil και μου αρέσει πολύ και τώρα που τελειώνει θα βάζω από την κεραλοιφη την δικιά μας που είναι με σπαθολαδο. Απλά θέλει σίγουρα φανελάκι γιατί λερώνει.   Για τις θηλές ακόμα δεν ρώτησα γιατί θεωρώ ότι είναι όντως πολύ νωρίς... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγάπες μου καλημέρα!!!

Είχα λίγες μέρες να μπω όπως είδατε σας διάβασα όλες και χαίρομαι πολύ που όλες μας είμαστε καλά και συνεχίζουμε ακάθεκτες... 

Τα νέα τα δικά μας. Πήγαμε το Σάββατο στην γιατρό μας και είδαμε την μπεμπουλα μας η οποία έχει φτάσει 1500+ γρ και 40+εκ. Και ήταν με το κεφαλάκι προς τα κάτω!!! 🤣 Είδαμε μια τέλεια πατούσα μας την είχε φατσα φόρα 😂😂😂 και σκεφτόμουν πως σε λιγοτ καιρό θα τα φιλάω αυτά τα πατουσακια και θα τα δαγκώνω λίγο λίγο... 😍😍😍 Τέλος του μήνα θα κάνω και τις αιματολογικές μου. 

Κορίτσια μου μαζί με τον σίδηρο το πρωί παίρνω και ένα συμπλήρωμα που βοηθαιευ στην απορρόφηση του σιδήρου το οποίο έχει γεύση καραμέλα βουτύρου και κάθε πρωί ανυπομονώ να το πάρω 😂😂😂

Επίσης μου είπε να κόψω λίγο ταχύτητα και να κάτσω στα αυγά μου. Οπότε εχθές έκανα μια μικρή γενικη το σπίτι και από σήμερα είπα να κάτσω να ξεκουραστώ λιγο. 

Είδαμε τον τράχηλο μου είπε ότι για την εβδομάδα που είμαι είναι μια χαρά αλλά επειδή που και που έχω τα πετρωματακια μου είπε να βάζω ένα ουτροτζεσταν κολπικά το βράδυ. Εκείνη την ώρα βδεν μίλησα η χαζή αλλά τώρα μου φαίνεται λίγο υπερβολή και επίσης μου ξυπνάνε κακίες μνήμες τα ουτροτζεσταν και δεν θέλω. Εσας σας έχουν πει τίποτα παρόμοιο; 

Επίσης έχετε μιλήσει καθόλου για το εμβόλιο του κοκκιτη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Αγάπες μου καλημέρα!!!

Είχα λίγες μέρες να μπω όπως είδατε σας διάβασα όλες και χαίρομαι πολύ που όλες μας είμαστε καλά και συνεχίζουμε ακάθεκτες... 

Τα νέα τα δικά μας. Πήγαμε το Σάββατο στην γιατρό μας και είδαμε την μπεμπουλα μας η οποία έχει φτάσει 1500+ γρ και 40+εκ. Και ήταν με το κεφαλάκι προς τα κάτω!!! 🤣 Είδαμε μια τέλεια πατούσα μας την είχε φατσα φόρα 😂😂😂 και σκεφτόμουν πως σε λιγοτ καιρό θα τα φιλάω αυτά τα πατουσακια και θα τα δαγκώνω λίγο λίγο... 😍😍😍 Τέλος του μήνα θα κάνω και τις αιματολογικές μου. 

Κορίτσια μου μαζί με τον σίδηρο το πρωί παίρνω και ένα συμπλήρωμα που βοηθαιευ στην απορρόφηση του σιδήρου το οποίο έχει γεύση καραμέλα βουτύρου και κάθε πρωί ανυπομονώ να το πάρω 😂😂😂

Επίσης μου είπε να κόψω λίγο ταχύτητα και να κάτσω στα αυγά μου. Οπότε εχθές έκανα μια μικρή γενικη το σπίτι και από σήμερα είπα να κάτσω να ξεκουραστώ λιγο. 

Είδαμε τον τράχηλο μου είπε ότι για την εβδομάδα που είμαι είναι μια χαρά αλλά επειδή που και που έχω τα πετρωματακια μου είπε να βάζω ένα ουτροτζεσταν κολπικά το βράδυ. Εκείνη την ώρα βδεν μίλησα η χαζή αλλά τώρα μου φαίνεται λίγο υπερβολή και επίσης μου ξυπνάνε κακίες μνήμες τα ουτροτζεσταν και δεν θέλω. Εσας σας έχουν πει τίποτα παρόμοιο; 

Επίσης έχετε μιλήσει καθόλου για το εμβόλιο του κοκκιτη;

Μια χαρά τα νέα σου κορίτσι μου και η μικρή σου ολόκληρος κορίτσαρος!!! Υπομονή και θα τη ζουμπάς και θα τη δαγκώνεις σύντομα!! 

Δεν είχα ιδέα για το εμβόλιο του κοκύτη. Διαβάζω στο ΙΑΣΩ: "Συστήνεται ο εμβολιασμός της εγκύου με μια δόση εμβολίου Tdap μεταξύ 27-36 εβδομάδα κύησης καθώς και οι ανεμβολίαστες λεχωίδες ανεξάρτητα από το διάστημα που μεσολάβησε από προηγούμενο εμβολιασμό. Συγχρόνως συστήνεται και ο εμβολιασμός των ατόμων του περιβάλλοντος". Θα ρωτήσω τον γιατρό μου οπωσδήποτε την επόμενη φορά που θα πάω. 

Για το ουτζοτζεσταν μην ανησυχείς. Και εμένα μου είχε γράψει προληπτικά στον 3-4 μήνα φαντάσου, αλλά μετά είδε τον τράχηλο και ήταν μια χαρά και μου είπε να μην πάρω. Γενικά τον παρακολουθούν τον τράχηλο, οπότε αν σου είπε να το βάζεις κάθε βράδυ, λογικά θα χρειάζεται. 'Η ρώτα τον ξανά για σιγουριά. Πάντως ό,τι κι αν σου δίνει, για καλό θα είναι, οπότε δε νομίζω πως χρειάζεται να ανησυχείς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Αγάπες μου καλημέρα!!!

Είχα λίγες μέρες να μπω όπως είδατε σας διάβασα όλες και χαίρομαι πολύ που όλες μας είμαστε καλά και συνεχίζουμε ακάθεκτες... 

Τα νέα τα δικά μας. Πήγαμε το Σάββατο στην γιατρό μας και είδαμε την μπεμπουλα μας η οποία έχει φτάσει 1500+ γρ και 40+εκ. Και ήταν με το κεφαλάκι προς τα κάτω!!! 🤣 Είδαμε μια τέλεια πατούσα μας την είχε φατσα φόρα 😂😂😂 και σκεφτόμουν πως σε λιγοτ καιρό θα τα φιλάω αυτά τα πατουσακια και θα τα δαγκώνω λίγο λίγο... 😍😍😍 Τέλος του μήνα θα κάνω και τις αιματολογικές μου. 

Κορίτσια μου μαζί με τον σίδηρο το πρωί παίρνω και ένα συμπλήρωμα που βοηθαιευ στην απορρόφηση του σιδήρου το οποίο έχει γεύση καραμέλα βουτύρου και κάθε πρωί ανυπομονώ να το πάρω 😂😂😂

Επίσης μου είπε να κόψω λίγο ταχύτητα και να κάτσω στα αυγά μου. Οπότε εχθές έκανα μια μικρή γενικη το σπίτι και από σήμερα είπα να κάτσω να ξεκουραστώ λιγο. 

Είδαμε τον τράχηλο μου είπε ότι για την εβδομάδα που είμαι είναι μια χαρά αλλά επειδή που και που έχω τα πετρωματακια μου είπε να βάζω ένα ουτροτζεσταν κολπικά το βράδυ. Εκείνη την ώρα βδεν μίλησα η χαζή αλλά τώρα μου φαίνεται λίγο υπερβολή και επίσης μου ξυπνάνε κακίες μνήμες τα ουτροτζεσταν και δεν θέλω. Εσας σας έχουν πει τίποτα παρόμοιο; 

Επίσης έχετε μιλήσει καθόλου για το εμβόλιο του κοκκιτη;

Είπαμε, κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική και αν σου είπε ουτρογκεσταν ο γιατρός σου, να τα πάρεις.. και να σκευτεσαι ότι είναι μόνο για καλό σε εσένα κ το μωράκι σου.. ❤️ ναι για το εμβόλιο του Κοκκιτη, εμένα μου είχε πει θα το κάνω κάπου στον 7ο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/1/2022 at 9:16 ΠΜ, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Ακριβώς το ίδιο σκευτομαι.. λέω πέρασε που πέρασε ο καιρός, αν μπουν κάνα 2 μαζεμένα, +το μητρότητας, θα πάνε για τον τοκετό, πρώτα ο Θεός.. και εγώ περιμένω να πάει 11 να πάρω την επιτροπή, αααν το σηκώσουν.. τέλος πάντων.. ας πούμε κάτι πιο ευχάριστο.. εσύ καρότσι βρήκες?? Βρήκαν όλες οι κοπέλες εδώ? 2 μέρες έχω αγχωθει πολύ.. κοιμάμαι και ξυπνάω με αυτό.. 

Καλησπέρα καλή μου, ελπίζω να σε ξεαγχωσω αν σου πω ότι εγώ δεν έχω κάνει καμία αγορά κ δε σκοπεύω να αγοράσω τίποτα ακομη!!! 

Γενικά δε με αγχώνει καθόλου το θέμα των αγορών γιατί έχοντας ακούσει άπειρες ιστορίες για το πώς μεγάλωσαν παιδια οι γιαγιάδες μας έχοντας μόνο τα απολύτως απαραίτητα ή κ ούτε αυτά , και πιστεύω ότι τα μωράκια μας το μόνο που θα θέλουν όταν γεννηθούν είναι εμας γερές, δυνατές κ ηρεμες να τα φροντίσουμε! Όλα τα υπόλοιπα έρχονται δευτερα όποτε σίγουρα δεν αξίζει καμία να χάνει τον ύπνο της για υλικά αγαθά..! 

Πέρα απ'τις ιστορίες για το πώς μεγάλωσαν οι γιαγιάδες κ οι προγιαγιαδες μου τους γονείς κ τους παππούδες μου που ειναι πράγματι πολυτιμες, είχα τη συμπτωματικη τύχη να παρακολουθήσω το μεγάλωμα 2 μωρών από 2 οικογένειες με εντελώς διαφορετική νοοτροπία, όπου το ένα είχε υπερπληθωρα αγαθών σε αρρωστημένο βαθμό ισως ενώ το άλλο μεγάλωνε με σπαρτιατική αγωγή!!!! 

Ενδεικτικά σας δίνω 2 πχ το ένα είχε κουβάδες παιχνίδια κ ανέσεις κ το άλλο μόνο ελάχιστα εκπαιδευτικά παιχνίδια !!! Το ένα είχε αυλή-παιδική χαρά με απ'όλα ως τραμπολινο κ δεν έβγαινε απ'το χώρο του σπιτιού σχεδόν ποτέ ενω το άλλο έπαιζε μονο με ότι πρόσφερε η παιδική χαρά κ έβγαινε στη φυση εκδρομή συνέχεια! 

Χωρίς να έχω γνώσεις θα προσπαθησω να ακολουθήσω μια χρυσή τομή ανάμεσα στα 2 ! 

Στο θέμα αγορών η μια οικογένεια είχε αγοράσει ο,τι υπάρχει στην αγορά από πριν κ πολλά δε χρησιμοποιήθηκαν ποτε κ η άλλη αγόραζε μόνο όταν έβλεπε ότι κάτι πρέπει να αγοραστεί οπωσδήποτε! 

Έχω 2 λίστες με τα ήδη 1ης ανάγκης κ μια με τα 2ης ! Εχοντας ήδη κάνει μια 1η έρευνα στο ίντερνετ, Δεν αποκλείεται να πάω σε κάποια μαγαζιά να δω από κοντά τα προϊόντα κ να καταλήξω στα 2 επικρατέστερη αλλά δε θα αγοράσω κάτι! 

Στη 1η λίστα έχω βάλει αλλάξιερα-1 κουτί πάνες+μαντιλακια, λίκνο για να κοιμάται δίπλα μου κ 2 σεντονακια, κάθισμα αυτοκινήτου, κ λίγα ρουχακια κ μπανάκι - πετσετουλα. (Αυτά λέω να τα αγοράσω μεταξύ 33-35ης εβδ) 

Στη 2η λίστα για αφού γεννηθεί το μωρό με το καλό,  έχω βάλει το καρότσι κ αλλα όπως ίσως ριλαξ κτλ, έξτρα ρούχα Κ λοιπά αξεσουάρ κ 6 μήνες μετά κουνια! Δε ξέρω αν θα τηρήσω τις 30-40 μέρες που το μωρό μένει σπίτι (αρα αχρείαστο το καρότσι ως τοτε) αλλά γενικά το εχω φανταστεί κάπως έτσι: Όταν θα είμαι έτοιμη, θα βάλω το μωρό μου στο μάρσιπο κ θα πάμε παρεούλα όλοι μαζί να τα διαλέξουμε όλα αυτά!!!! Θελω να συμμετάσχει *κάπως* σε οτι πάρουμε γι'αυτόν! Θα ρωτάω τη γνώμη του κ θα βρει αυτό τρόπο να μου τη πει ! 

Ελπίζω να βοήθησα όποιες νιώθουν άγχος για τις αγορές γιατί θέλουν το καλύτερο για το μωρό τους! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...