Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις Just now, ο/η Xrisa95 είπε:

Αχ Θεοδωρα κ εγώ θέλω μια μέρα απλά να κάτσω να πάω από καναπέ σε κρεβάτι κ πίσω  να μου φέρουν έτοιμο το φαγητό κ το σπίτι να γίνει τέλειο μόνο του 😭🤪😂

 

απαξ κ κανεις πρώτο παιδί πάει το χουχουλιασμα😂😂😂😂😂😂😂😂

 

Τέτοια να μου λες και δεν προλαβαίνω να αλλάξω και γνώμη.....🤣(πλάκα κάνω)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλες κορίτσια! Καλό σαββατοκύριακο να έχουμε! Δεν το πιστεύω ότι σε μια βδομάδα είναι τα Χριστούγεννα🎄🎄🎄!

Χρυσά μου μπράβο για τα αποτελέσματα! Στο τσακ πρόλαβες και την ευκαιρία να τσακίσεις κανένα μελομακάρονο😂. Ελπίζω να είναι όλα τέλεια στην επόμενη εξέταση να ηρεμήσεις εντελώς πια!

Κορίτσια και γω σε ιδιωτικό θα γεννήσω, θα ακολουθήσω τον γιατρό μου. Είμαι σε επαρχιακή πόλη και δεν έχουμε επιλογές η εναλλακτική του νοσοκομείου με άγνωστο γιατρό και με την κατάσταση τώρα λόγο covid είχε αποκλειστεί απ' την αρχή. Τουλάχιστον όμως είμαι ικανοποιημένη απ' το ιδιωτικό σαν υποδομή, μαίες κτλ. 

Αυτήν την εβδομάδα μου ήρθανε πραγματακια που είχα παραγγείλει για το μωράκι μας. Ήρθανε τα ρουχακια του, το φωτιστικό του και έκανα και μια πρώτη παραγγελία απ' το φαρμακείο, πήρα σετ με αφρολουτρα κρέμες ( τα βρήκα σε πολύ καλη τιμή!) , πήρα και 2 πιπίλες έτσι για το καλό και έχω πάθει πλάκα τις κοιτάω και λιώνω🥰.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nantinaki είπε:

Καλημέρα σε όλες κορίτσια! Καλό σαββατοκύριακο να έχουμε! Δεν το πιστεύω ότι σε μια βδομάδα είναι τα Χριστούγεννα🎄🎄🎄!

Χρυσά μου μπράβο για τα αποτελέσματα! Στο τσακ πρόλαβες και την ευκαιρία να τσακίσεις κανένα μελομακάρονο😂. Ελπίζω να είναι όλα τέλεια στην επόμενη εξέταση να ηρεμήσεις εντελώς πια!

Κορίτσια και γω σε ιδιωτικό θα γεννήσω, θα ακολουθήσω τον γιατρό μου. Είμαι σε επαρχιακή πόλη και δεν έχουμε επιλογές η εναλλακτική του νοσοκομείου με άγνωστο γιατρό και με την κατάσταση τώρα λόγο covid είχε αποκλειστεί απ' την αρχή. Τουλάχιστον όμως είμαι ικανοποιημένη απ' το ιδιωτικό σαν υποδομή, μαίες κτλ. 

Αυτήν την εβδομάδα μου ήρθανε πραγματακια που είχα παραγγείλει για το μωράκι μας. Ήρθανε τα ρουχακια του, το φωτιστικό του και έκανα και μια πρώτη παραγγελία απ' το φαρμακείο, πήρα σετ με αφρολουτρα κρέμες ( τα βρήκα σε πολύ καλη τιμή!) , πήρα και 2 πιπίλες έτσι για το καλό και έχω πάθει πλάκα τις κοιτάω και λιώνω🥰.

 

Τέλεια.... ❤️ Να τα χαρείτε με το καλό τα πραγματάκια και τα ρουχαλάκια σας!!! Και εσυ μου είχες πει ότι ειχες παραγγείλει από τα Marks & Spencer; Mου ήρθαν τα ρουχαλάκια και είναι φοβερά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Theodora12 είπε:

Τέλεια.... ❤️ Να τα χαρείτε με το καλό τα πραγματάκια και τα ρουχαλάκια σας!!! Και εσυ μου είχες πει ότι ειχες παραγγείλει από τα Marks & Spencer; Mου ήρθαν τα ρουχαλάκια και είναι φοβερά!!!

Ναι η παραγγελία απ' Μαρξς ήρθε με τα ρούχα! Είναι τέλεια μου άρεσαν πάρα πολύ. Ειδικά κάτι σετ με ολόσωμα που πήρα με πάντα ηταν απίστευτα γλυκά! Πήρα και βρεφικό απορρυπαντικό και λέω να τα πλύνω σιγά σιγά κ να σιδερωσω! 

Μεχρι τώρα έχω 8 ολόσωμα, 6 ζιπουνακια μακρυμάνικα, 5 κοντομανικα, μια ζακετουλα και 2 παντελονάκια! Δεν νομίζω να πάρω πολλά ακόμα για αρχή! 

Εσύ είσαι ετοιμη από ρουχαλακια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Ναι η παραγγελία απ' Μαρξς ήρθε με τα ρούχα! Είναι τέλεια μου άρεσαν πάρα πολύ. Ειδικά κάτι σετ με ολόσωμα που πήρα με πάντα ηταν απίστευτα γλυκά! Πήρα και βρεφικό απορρυπαντικό και λέω να τα πλύνω σιγά σιγά κ να σιδερωσω! 

Μεχρι τώρα έχω 8 ολόσωμα, 6 ζιπουνακια μακρυμάνικα, 5 κοντομανικα, μια ζακετουλα και 2 παντελονάκια! Δεν νομίζω να πάρω πολλά ακόμα για αρχή! 

Εσύ είσαι ετοιμη από ρουχαλακια;

Δεν έχω πάρει ζιπουνάκια που θέλω να παραγγείλω από Zara και κάποια έχω παραγγείλει από Next direct και τα περιμένω, από φορμάκια έχω πάρει καμιά 10 αριά και δεν θα πάρω άλλα, έχω 1 ζακέτα, καλτσάκια, σαλιάρες, 2 παντελονάκια και εγω. Θέλω πολύ να αρχίσω να πλένω αλλά είπα μπας και περιμένω να έρθει η συρταριέρα  να τα τακτοποιώ μια και καλή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

Δεν έχω πάρει ζιπουνάκια που θέλω να παραγγείλω από Zara και κάποια έχω παραγγείλει από Next direct και τα περιμένω, από φορμάκια έχω πάρει καμιά 10 αριά και δεν θα πάρω άλλα, έχω 1 ζακέτα, καλτσάκια, σαλιάρες, 2 παντελονάκια και εγω. Θέλω πολύ να αρχίσω να πλένω αλλά είπα μπας και περιμένω να έρθει η συρταριέρα  να τα τακτοποιώ μια και καλή

Και γω την συρταριερα περιμένω ( να μπει δωμάτιο να καθαριστεί κτλ για να πλύνω! Περιμένω τον ηλεκτρολόγο να μου κάνει 2-3 εργασίες και μετά να ξεκινήσω να φτιάχνω δωμάτιο! Εγώ θέλω να πάρω 2-3 πιο χοντρούλικα γιατί ο δικός μου θα γεννηθεί Φλεβάρη και κανένα καλτσακι. 

Μου ειπαν θα έχει προσφορές και στα lidl βρεφικά αυτήν την εβδομάδα, μου έχουν πει ότι έχουν πολύ καλή ποιότητα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Και γω την συρταριερα περιμένω ( να μπει δωμάτιο να καθαριστεί κτλ για να πλύνω! Περιμένω τον ηλεκτρολόγο να μου κάνει 2-3 εργασίες και μετά να ξεκινήσω να φτιάχνω δωμάτιο! Εγώ θέλω να πάρω 2-3 πιο χοντρούλικα γιατί ο δικός μου θα γεννηθεί Φλεβάρη και κανένα καλτσακι. 

Μου ειπαν θα έχει προσφορές και στα lidl βρεφικά αυτήν την εβδομάδα, μου έχουν πει ότι έχουν πολύ καλή ποιότητα. 

Πήρα φαρμάκια απο lidl, φαίνονται πολύ καλά και μου είπε και η κολλητή μου που είχε πάρει στο μωρό της ότι δεν παθαίνουν τίποτα. Δεν έχει όμως χοντρά.. ένα ωραίο φλις πήρα από Marks & Spencer

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Καλημέρα σε όλες κορίτσια! Καλό σαββατοκύριακο να έχουμε! Δεν το πιστεύω ότι σε μια βδομάδα είναι τα Χριστούγεννα🎄🎄🎄!

Χρυσά μου μπράβο για τα αποτελέσματα! Στο τσακ πρόλαβες και την ευκαιρία να τσακίσεις κανένα μελομακάρονο😂. Ελπίζω να είναι όλα τέλεια στην επόμενη εξέταση να ηρεμήσεις εντελώς πια!

Κορίτσια και γω σε ιδιωτικό θα γεννήσω, θα ακολουθήσω τον γιατρό μου. Είμαι σε επαρχιακή πόλη και δεν έχουμε επιλογές η εναλλακτική του νοσοκομείου με άγνωστο γιατρό και με την κατάσταση τώρα λόγο covid είχε αποκλειστεί απ' την αρχή. Τουλάχιστον όμως είμαι ικανοποιημένη απ' το ιδιωτικό σαν υποδομή, μαίες κτλ. 

Αυτήν την εβδομάδα μου ήρθανε πραγματακια που είχα παραγγείλει για το μωράκι μας. Ήρθανε τα ρουχακια του, το φωτιστικό του και έκανα και μια πρώτη παραγγελία απ' το φαρμακείο, πήρα σετ με αφρολουτρα κρέμες ( τα βρήκα σε πολύ καλη τιμή!) , πήρα και 2 πιπίλες έτσι για το καλό και έχω πάθει πλάκα τις κοιτάω και λιώνω🥰.

 

Γεια σου Ναντινακι άσε έφτασαν τ Χριστούγεννα ποτε θα φτάσει Μαρτης δν θα το καταλάβουμε 😅😍🥰

Τι ωραία που παραλαβες πράγματα για το μωράκι πάντα αυτά φτιάχνουν την διάθεση 

θυμάμαι στην κόρη μου όταν είχα πάει 8-9μηνων τ είχα κρεμάσει κ ετοιμάσει στην ντουλάπα κ τ μύριζα κάθε μέρα τα χάζευα 🥰🥰🥰

Τώρα εντάξει είμαι πιο συγκρατημένη γιατί μυρίζω την κόρη μου συνέχεια έχω χορτάσει μωρουδιλα😂 όποτε αναμένω να μυρίζω κ λαιβ τον μπέμπη !!!! 
 

γιορτές τι θα κάνετε κορίτσια ;;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου από λιντλ έχω πάρει κ εγώ στην κόρη μου κάποια κομμάτια κ όλα τ έχουμε ακόμα κ τ φοράει κ παρααα πολύ 

από Γερμανία βέβαια αλλά είναι η ίδια εταιρεία ρούχων με εδώ άρα ίδια ποιότητα 

ζιπουνακια κυρίως έχω από εκεί κ ένα αντιανεμικό μπουφανακι 

κ επειδή τ ζιπουνακια πλένονται κ συνέχεια μας έχουν βγει παρά πολύ καλά κ συνήθως αυτά που πουλάνε  είναι και από βιολογικό βαμβάκι για τα μωρά -παιδάκια 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/12/2021 at 7:25 ΠΜ, ο/η Theodora12 είπε:

Kαλημέρα, για εγκυμοσύνη είναι όντως λίγο πάνω το νηστείας σου, το θέλουν 95 αλλά δεν χεριάζεται πανικός, το άγχος δεν βοηθάει το σάκχαρο καθόλου... (απο προσωπική πείρα αυτό) θα μιλήσεις με τον γιατρό σου και με κάποιον ενδοκρινολόγο και λογικά με διατροφή θα στρώσει. Το μωράκι σου δεν παθαίνει κάτι τόσο εύκολα αν φοβάσαι αυτό, τι να πω και εγώ με το 110 στην καλ΄΄υτερη που έχω λογο του μονογονιδιακού  που σας έχω ξαναπεί ότι έχω. Α και μήπως είχες φάει κάτι βαρύ το προηγούμενο βράδυ και έτυχε να δείξει τόσο;

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!! Εμένα και οι δύο γυναικολόγοι και η ενδοκρινολογος μου είχαν πει για 92 ότι πρέπει να είναι στην εγκυμοσύνη!! Στην πρώτη εξέταση που μου είχε πει η ενδοκρινολογος να κάνω τον Σεπτέμβριο ήταν κάπου εκεί πάλι στο 102 - 103 αν θυμάμαι καλά (είχα ήδη ενημερώσει τον γιατρό ότι τόσο περίπου μου έβγαινε όταν δεν ήμουν έγκυος) ωστόσο ο γυναικολόγος που είχα τότε δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα απλά μου είχε πει να προσέξω λίγο στη διατροφή και στις επόμενες εξετάσεις Οκτωβρίου δηλαδή και Νοεμβρίου ήταν στο 85 με 88!! Απλά δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζει τώρα το μωρό και το κατά πόσο παίζει ρόλο αυτή η τιμή επειδή ήταν η καμπυλη!! Δηλαδή αν ήταν απλή εξέταση δεν θα αγχωνομουν τόσο!! Ήθελα να μιλήσω χθες με τον γιατρό αλλά επειδή καθυστέρησα στη δουλειά και πήγαμε μετά να δούμε για τα πράγματα του μωρού πέρασε η μέρα και δεν κατάφερα να μιλήσω μαζί του!! Ίσως να παίζει ρόλο όπως λες και το τι είχα φάει το προηγούμενο βράδυ γιατί κατά τις 9 έφαγα λίγη τονοσαλατα και κατά τις 10 και κάτι μου έκανε ο άντρας μου ένα γάλα με μέλι!! Αλλά την εξέταση την έκανα κατά τις 8.30 το πρωί.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/12/2021 at 12:17 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα!! 

Δε ξέρω καθόλου τα όρια να σε βοηθήσω…εμένα ήταν χαμηλά δηλαδή στο 0’ 75, στα 60’ πάλι κάπου εκεί 75 και στα 120’ 50….έπεφτε πολύ χαμηλά δηλαδή κ είχα υπογλυκαιμίες.

Το 101 είναι πάνω από το όριο;; Γιατί στις εξετάσεις που κάνουμε νομίζω γράφει δίπλα στα όρια 70-110…δεν είμαι σίγουρη βέβαια.

Μίλησες με το γιατρό σου;

Μην πανικοβάλεσαι πάντως, το μωράκι δεν κινδυνεύει, δηλαδή διαβήτη κύησης έχουν πολλές κοπέλες στην εγκυμοσύνη κ με διατροφή φτιάχνει…!! Απλά απότι έχω ακούσει από άλλες κοπέλες μπορεί να σου κόψει τα γλυκά, να σου πει να τρως ολικής κλπ…θα σου πει ο γιατρός σου αν είναι κάτι κ τι πρέπει να κάνεις!!

Καλησπέρα κοριτσάκι μου!! Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!! Όπως έγραψα και στη Θεοδώρα και όπως μου έχουν πει και οι γιατροί το όριο είναι 110 όταν δεν είσαι έγκυος!! Στην εγκυμοσύνη πρέπει να είναι 92!! Η διατροφή δεν με πειράζει απλά για το μπεμπακι φοβάμαι!! Γιατί αν ήταν απλή εξέταση θα έλεγα οκ αυτά που έφαγα την προηγούμενη ίσως να επηρέασαν αλλά είναι η καμπυλη και δεν ξέρω τι ρόλο μπορεί να παίζει!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/12/2021 at 2:10 ΠΜ, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσια δε  θυμάμαι αν έχουμε κάνει αναλογεί συζήτηση στο παρελθόν για μαιευτήρια τι σκέφτεστε δημοσιο ή ιδιωτικο;;;

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Εγώ θα γεννήσω στο Μητέρα γιατί εκεί ειναι η γιατρός μου. Στην αρχή σκέφτηκα για δημόσιο γιατί είναι πολλα τα χρήματα στο ιδιωτικό αλλά ειχε μια πρόσφατη εμπειρία η αδερφή μου που μόνο καλή δεν ήταν και αποφασίσαμε ότι ακόμη κι αν ζοριστουμε οικονομικά δεν θα αλλάξω γιατρό γιατι προτεραιότητα έχει η υγεία η δική μου και του μωρου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!! 🥰🥰🥰

Εχω αρκετές μέρες να μπω και να διαβάσω τα νέα σας κορίτσια γιατι ήμουν λίγο πεσμενη ψυχολογικά. Ο άντρας μου δουλεύει πολλες ώρες και με όλη αυτή την κατάσταση τις ορμόνες και την κλεισούρα στο σπίτι και τους δικούς μου μακριά είναι λίγο δυσκολο. 

Εμείς είμαστε καλά σε γενικές γραμμές το μόνο προβλημα που αντιμετώπισα ήταν ότι έχω παει δυο φορες να κάνω την καμπύλη (0, 60,120) δεν τα έχω καταφέρει. Ενώ πινω το υγρό κανονικά χωρίς προβλημα μετά από λίγο και τις δυο φορες αρχίζω έχω υπνηλία και δεν αισθάνομαι καλά και στο μισάωρο τη πρωτη φορα λιποθύμησα και σήμερα το πρωι που πηγαμε ενώ λέω θα τα καταφέρουμε δεν είναι κάτι αρχισε να με λουζει κρυος ιδρώτας να μην αισθάνομαι καθόλου καλά και δέκα λεπτά πριν τη δεύτερη μέτρηση έκανα εμετό. 😩😩Πήρα τη γιατρό θα το δοκιμάσουμε άλλη μια φορά και θα δούμε. Δεν μπορώ να καταλάβω γτ αντιδράει έτσι ο οργανισμός μου. 😞😞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/12/2021 at 12:09 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Γεια σου Νίκη μου μην ανησυχείς για την περιτυλιξη δν είναι κάτι σε πολλά μωρά συμβαίνει εμένα η κόρη μου είχε διπλή περιτυλιξη κ το είδαμε στην γεννα 

βεβαια είδε ο γιατρός ότι είχε περιτυλιξη στον υπέρηχο αλλά δν είχαμε δει διπλή 

πραγματικά συμβαίνει συχνά κ εφόσον όλα κυλάνε ομαλά δν υπάρχει λόγος ανησυχίας! 
 

τωρα τσέκαρε κάνε την καμπύλη κ αναλόγως βλέπεις τ αποτελέσματα εγώ επειδή είμαι ήδη σ αυτήν την διατροφή θα σου πω δυο πράγματα 

1.ότι μόνο την πρώτη εβδομάδα πείνας μετά συνηθίζει ο οργανισμός κ μάλιστα χορταίνεις κ με τις ποσότητες κ με τα είδη τροφής 

2.εγώ το παρακάνω κ δν τρώω αρκετά έχει κλείσει το στομάχι μου κ έχω χάσει 1-2 κιλά όποτε στο λέω να μην μπεις κ εσυ σ αυτό το τρυπακι 

από άγχος άρχισα να τρώω λιγότερες ποσότητες κ εκεί το έχασα κ έκλεισε το στομάχι μου 

Αλλά είχα κ 3 λιποθυμικά επεισόδια μούδιασμα στα άκρα κ αδυναμία να κουνηθώ  γιατί έχω άρρωστη την μικρή μου κ άυπνες είμαστε , κ πολυ θηλάζει κ περπατάω μετά από κάθε γεύμα για να καίγεται η γλυκόζη κ έπεσα σωματικά εφοσον δν τρεφόμουν και καλά! 
 

αρχισα να τρώω πιο πολύ κ συνήλθα κάπως έχω σήμερα γιατρό να δούμε 

απλα έχω τύψεις αν φάω κάτι γιατί φοβάμαι μην έχει αντίκτυπο στο μωρό κατάλαβες ; Παρότι μ έχει δωθεί πρόγραμμα διατροφής 

μ έχει βαρέσει ψυχολογικά τι να πω 😅🤷🏽‍♀️

ελπιζω σήμερα να τα βρούμε όλα καλά να βγει κ καλή η καμπύλη να μπω σε ένα καλό πρόγραμμα πάλι 

ελπίζω κ εύχομαι τ ίδια κ σε σένα αλλιώς εδώ θα είμαστε μαζί να τα συζητάμε κορίτσι μου 💙

Σε ευχαριστώ πολυ Χρυσά μου. Ναι αυτό μας είπε κι εμάς ότι δεν χρειάζεται να ανησυχούμε για την περιτυλιξη  και ότι 1/3 μωρά έχουν. 

Είδα για τα αποτελέσματα της καμπυλης σου και πολυ χάρηκα αντε όλα καλά θα είναι κορίτσι μου. 🥰🥰🥰

Επειδή δεν έχω καταφέρει να κάνω τη καμπυλη ακόμη απλά προσπαθω μετά την επίσκεψη στη γιατρό να προσεχω τι τρώω λίγο προληπτικά μέχρι να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο του διαβήτη κυησης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Maira29 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!! Εμένα και οι δύο γυναικολόγοι και η ενδοκρινολογος μου είχαν πει για 92 ότι πρέπει να είναι στην εγκυμοσύνη!! Στην πρώτη εξέταση που μου είχε πει η ενδοκρινολογος να κάνω τον Σεπτέμβριο ήταν κάπου εκεί πάλι στο 102 - 103 αν θυμάμαι καλά (είχα ήδη ενημερώσει τον γιατρό ότι τόσο περίπου μου έβγαινε όταν δεν ήμουν έγκυος) ωστόσο ο γυναικολόγος που είχα τότε δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα απλά μου είχε πει να προσέξω λίγο στη διατροφή και στις επόμενες εξετάσεις Οκτωβρίου δηλαδή και Νοεμβρίου ήταν στο 85 με 88!! Απλά δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζει τώρα το μωρό και το κατά πόσο παίζει ρόλο αυτή η τιμή επειδή ήταν η καμπυλη!! Δηλαδή αν ήταν απλή εξέταση δεν θα αγχωνομουν τόσο!! Ήθελα να μιλήσω χθες με τον γιατρό αλλά επειδή καθυστέρησα στη δουλειά και πήγαμε μετά να δούμε για τα πράγματα του μωρού πέρασε η μέρα και δεν κατάφερα να μιλήσω μαζί του!! Ίσως να παίζει ρόλο όπως λες και το τι είχα φάει το προηγούμενο βράδυ γιατί κατά τις 9 έφαγα λίγη τονοσαλατα και κατά τις 10 και κάτι μου έκανε ο άντρας μου ένα γάλα με μέλι!! Αλλά την εξέταση την έκανα κατά τις 8.30 το πρωί.. 

Kαλημέρα κορίτσι μου, σε καμία περίπτωση δεν σου κάνω τον γιατρό εννοείτε αυτοί ξέρουν καλύτερα. Aλλά μην φοβάσαι δεν επηρεάζετε το μωρό τόσο εύκολα... επηρεάζετε από το συνεχές υψηλό σάκχαρο, εσένα δεν ξεφεύγει και τόσο και όπως και να έχει θα το ρυθμίσετε. Φαντάσου τώρα με χαλαρή διατροφή το έχω γύρω στο 105 και η ενδοκρινολόγος μου είναι ευχαριστημένη(βέβαια εμένα είναι άλλο θέμα, δεν είναι ακριβώς διαβήτης) αλλά θέλω να σου πω ότι δεν νομίζω ότι θα πάθει κάτι το μωρό σου με αυτές τις τιμές.  Γενικά από τους ενδοκρινολόγους έχω καταλάβει ότι υπάρχει μια τρομοκρατία στο θέμα αυτό και δεν ξέρω τον λόγο, οι γυναικολόγοι δεν αγχώνονται τόσο.  Μπορεί όντως να είναι 92 το όριο και να μπερδεύομαι. Σίγουρα παίζει ρόλο τι φάγαμε την προηγούμενη της εξέτασης... Ο τόνος όχι δεν ανεβάζει, ίσα ίσα βοηθάει αλλά το γάλα με μέλι μπορεί να σε ανέβασε, εμένα το γάλα με ανεβάζει πολύ. Μήπως θυμάσαι τι γλυκοζιομένη είχες πριν την εγκυμοσύνη;  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Theodora12 είπε:

Kαλημέρα κορίτσι μου, σε καμία περίπτωση δεν σου κάνω τον γιατρό εννοείτε αυτοί ξέρουν καλύτερα. Aλλά μην φοβάσαι δεν επηρεάζετε το μωρό τόσο εύκολα... επηρεάζετε από το συνεχές υψηλό σάκχαρο, εσένα δεν ξεφεύγει και τόσο και όπως και να έχει θα το ρυθμίσετε. Φαντάσου τώρα με χαλαρή διατροφή το έχω γύρω στο 105 και η ενδοκρινολόγος μου είναι ευχαριστημένη(βέβαια εμένα είναι άλλο θέμα, δεν είναι ακριβώς διαβήτης) αλλά θέλω να σου πω ότι δεν νομίζω ότι θα πάθει κάτι το μωρό σου με αυτές τις τιμές.  Γενικά από τους ενδοκρινολόγους έχω καταλάβει ότι υπάρχει μια τρομοκρατία στο θέμα αυτό και δεν ξέρω τον λόγο, οι γυναικολόγοι δεν αγχώνονται τόσο.  Μπορεί όντως να είναι 92 το όριο και να μπερδεύομαι. Σίγουρα παίζει ρόλο τι φάγαμε την προηγούμενη της εξέτασης... Ο τόνος όχι δεν ανεβάζει, ίσα ίσα βοηθάει αλλά το γάλα με μέλι μπορεί να σε ανέβασε, εμένα το γάλα με ανεβάζει πολύ. Μήπως θυμάσαι τι γλυκοζιομένη είχες πριν την εγκυμοσύνη;  

α και δεν εχει σημασία ότι η τιμή ήταν στην καμπύλη, από την στιγμή που ήταν το νηστείας είναι το ίδιο είτε καμπύλη, είτε κανονική ανάλυση. Ίσως σε επηρέασε τι έφαγες ή να ξέρεις ότι ακόμα και το άγχος πχ για την εξέταση ανεβάζει το σάκχαρο μας, εγώ το παθαίνω πάντα και το ξέρουν οι γιατροί μου 🤣 έχω φοβία με τις βελόνες και στιγμιαία μου ανεβαίνει την ώρα της εξέτασης, ενώ διασταυρωμένα με τον μετρητή μου δεν είναι τόσο, ε εντάξει και τέλος αφού πάντα είχες γύρω στο 100 μπορεί όντως να έχεις μια προδιάθεση αλλά με μια πιο σωστή διατροφή θα στρώσει νομίζω :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Niki5s είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ Χρυσά μου. Ναι αυτό μας είπε κι εμάς ότι δεν χρειάζεται να ανησυχούμε για την περιτυλιξη  και ότι 1/3 μωρά έχουν. 

Είδα για τα αποτελέσματα της καμπυλης σου και πολυ χάρηκα αντε όλα καλά θα είναι κορίτσι μου. 🥰🥰🥰

Επειδή δεν έχω καταφέρει να κάνω τη καμπυλη ακόμη απλά προσπαθω μετά την επίσκεψη στη γιατρό να προσεχω τι τρώω λίγο προληπτικά μέχρι να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο του διαβήτη κυησης. 

Νίκη μου καλημέρα καλη Κυριακή ❤️
 

στην πρώτη εγκυμοσύνη το είχα κ εγώ αυτό 

εκανα εμετό την γλυκόζη κ ιδρώτα κατευθείαν ένιωθα να πνίγομαι 

βεβαια στγν πρώτη εγκυμοσύνη εγώ είχα εμετούς μέχρι το τέλος που γεννούσα 

 

τωρα πάλι καλά δν με πείραξε η γλυκόζη αλλά τα 8 τρυπηματα που με κούρασαν 

καθε φορά υπάρχει μ μια δυσκολία τι να κάνουμε 🤷🏽‍♀️

Πάντως έχεις χρόνο να δοκιμάσεις κ άλλες φορές ξέρω είναι δύσκολο 🥵

Αν δεν τα καταφέρεις πάλι μπορείς να ρωτήσεις  τον γιατρό σου αν συμφωνεί να κάνεις την μικρή καμπύλη πρώτα με λιγότερα γραμμάρια γλυκόζης μήπως το ανεχτεί ο οργανισμός σου (50γρ ) κ μια μόνο μέτρηση στην μια ώρα 

αν κ εγώ που έχω δοκιμάσει κ τα 50γρ κ τα 75 γρ δν είδα μεγάλη διαφορα αλλά λέω μήπως εσένα σε βοηθήσει 

υπάρχουν κ γιατροί που γράφουν τα 100γρ εσένα δν ξέρω τώρα ποια σου γράφει 

Γιατί τα 100 είναι αρκετή ποσότητα 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Νίκη μου καλημέρα καλη Κυριακή ❤️
 

στην πρώτη εγκυμοσύνη το είχα κ εγώ αυτό 

εκανα εμετό την γλυκόζη κ ιδρώτα κατευθείαν ένιωθα να πνίγομαι 

βεβαια στγν πρώτη εγκυμοσύνη εγώ είχα εμετούς μέχρι το τέλος που γεννούσα 

 

τωρα πάλι καλά δν με πείραξε η γλυκόζη αλλά τα 8 τρυπηματα που με κούρασαν 

καθε φορά υπάρχει μ μια δυσκολία τι να κάνουμε 🤷🏽‍♀️

Πάντως έχεις χρόνο να δοκιμάσεις κ άλλες φορές ξέρω είναι δύσκολο 🥵

Αν δεν τα καταφέρεις πάλι μπορείς να ρωτήσεις  τον γιατρό σου αν συμφωνεί να κάνεις την μικρή καμπύλη πρώτα με λιγότερα γραμμάρια γλυκόζης μήπως το ανεχτεί ο οργανισμός σου (50γρ ) κ μια μόνο μέτρηση στην μια ώρα 

αν κ εγώ που έχω δοκιμάσει κ τα 50γρ κ τα 75 γρ δν είδα μεγάλη διαφορα αλλά λέω μήπως εσένα σε βοηθήσει 

υπάρχουν κ γιατροί που γράφουν τα 100γρ εσένα δν ξέρω τώρα ποια σου γράφει 

Γιατί τα 100 είναι αρκετή ποσότητα 

 

Καλημέρα Χρυσα μου!! 🥰🥰

Δεν μου είχε γράψει τα ποσα γραμμάρια γλυκόζης πρεπει να παρω ή μπορεί να μη το είδα εγώ στο διαγνωστικό αυτό που μου έδωσαν ήταν ένα μπουκαλάκι που απ ότι είδα σε όλους αυτό έδιναν που ήταν 100 gr και μου είπαν να το πιω όλο 🤷‍♂️🤷‍♂️ Τώρα στην επόμενη θα ρωτήσω που θα παω για να το πω στη γιατρό μήπως τη βγαλω πιο αναίμακτα. 

Εσυ κορίτσι μου ταλαιπωρηθηκες πολυ αλλά ευτυχώς θα σκέφτεσαι το αποτέλεσμα και θα λες χαλάλι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Niki5s είπε:

Καλημέρα Χρυσα μου!! 🥰🥰

Δεν μου είχε γράψει τα ποσα γραμμάρια γλυκόζης πρεπει να παρω ή μπορεί να μη το είδα εγώ στο διαγνωστικό αυτό που μου έδωσαν ήταν ένα μπουκαλάκι που απ ότι είδα σε όλους αυτό έδιναν που ήταν 100 gr και μου είπαν να το πιω όλο 🤷‍♂️🤷‍♂️ Τώρα στην επόμενη θα ρωτήσω που θα παω για να το πω στη γιατρό μήπως τη βγαλω πιο αναίμακτα. 

Εσυ κορίτσι μου ταλαιπωρηθηκες πολυ αλλά ευτυχώς θα σκέφτεσαι το αποτέλεσμα και θα λες χαλάλι. 

Επειδή τ όρια πλέον για 100 κ 75 είναι τ ίδια πες του να σου δώσουν πιο λίγα γραμμάρια τα 75 που είναι η κλασική ποσότητα που δίνουνε 

Μπορεί να αντέξεις καλύτερα 

100 είναι δύσκολα όταν αισθάνεσαι έτσι 🥵

 

ολα να πάνε καλά νΑ την καταφέρεις την ρημαδοεξεταση 

σε νιώθω ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/12/2021 at 10:07 ΠΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Καλημέρα σε όλες κορίτσια! Καλό σαββατοκύριακο να έχουμε! Δεν το πιστεύω ότι σε μια βδομάδα είναι τα Χριστούγεννα🎄🎄🎄!

Χρυσά μου μπράβο για τα αποτελέσματα! Στο τσακ πρόλαβες και την ευκαιρία να τσακίσεις κανένα μελομακάρονο😂. Ελπίζω να είναι όλα τέλεια στην επόμενη εξέταση να ηρεμήσεις εντελώς πια!

Κορίτσια και γω σε ιδιωτικό θα γεννήσω, θα ακολουθήσω τον γιατρό μου. Είμαι σε επαρχιακή πόλη και δεν έχουμε επιλογές η εναλλακτική του νοσοκομείου με άγνωστο γιατρό και με την κατάσταση τώρα λόγο covid είχε αποκλειστεί απ' την αρχή. Τουλάχιστον όμως είμαι ικανοποιημένη απ' το ιδιωτικό σαν υποδομή, μαίες κτλ. 

Αυτήν την εβδομάδα μου ήρθανε πραγματακια που είχα παραγγείλει για το μωράκι μας. Ήρθανε τα ρουχακια του, το φωτιστικό του και έκανα και μια πρώτη παραγγελία απ' το φαρμακείο, πήρα σετ με αφρολουτρα κρέμες ( τα βρήκα σε πολύ καλη τιμή!) , πήρα και 2 πιπίλες έτσι για το καλό και έχω πάθει πλάκα τις κοιτάω και λιώνω🥰.

 

Ααααχ κορίτσι μου.με γεια!!!! Διάβασα ότι θες να τα πλύνεις κιόλας ναι μαζί σου!!! Πιστεύω είναι η κατάλληλη στιγμή!! Έχεις μπει στην 30η εβδομάδα Ε;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/12/2021 at 8:03 ΠΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα κορίτσια βρήκα λίγο χρόνο να σας γράψω πολύ τρέξιμο τον τελευταίο καιρό 

 

βγηκαν τ αποτελέσματα ήταν πολύ καλά μάλιστα σε 2 μετρήσεις ήμουν λίγο κάτω από το όριο κ όχι πάνω (έτσι ήμουν κ στην κόρη αλλά με 3 αιμοληψίες κ οχι 5🤪)  

Τώρα ρώτησα μήπως πρέπει να ξανά κάνω κ μ είπε όχι γιατί κ με τ 50γρ είναι οκ εφόσον είμαι κάτω από 50κιλα (έφτασα 49-48 πάλι εκεί ανάμεσα παίζω) 

μ είπε ο γιατρος θα το παρατηρούμε κ θα μετράμε το αμνιακό μήπως μειωθεί να μην αγχώνομαι κ να τρώω ισορροπημένα . Σίγουρα με μέτρο όμως αλλά μπορώ να τρώω κ γλυκό μου λέει 1 φορά την εβδ 🤣 κ να αφήσω στην άκρη την διατροφή του διαβήτη (επισης θα με δει η εμβρυολογος για ντοπλερ στην 28η εβδ για να δούμε το αμνιακό κ το μωράκι το στομάχι κτλ κτλ )

ετσι χθες για να το γιορτάσω έφαγα μισο πιτόγυρο 🤣 κ το μετάνιωσα μου  έκατσε τόσο βαρύ γιατί έχει συνηθίσει τ στομάχι μου να τρώω μόνο light κ ολικής 

δοκίμασα 2 κουταλιεσ μια Πάστα που μου έφερε ο άντρας μου δν την άντεξα ήταν πολύ γλυκιά 

Εντάξει δν πειράζει λέω κ εγώ από μέσα μου καλύτερα χαχαχαχα 😂😂😂😂😂 

Σήμερα πάλι έχω μεγάλη μέρα είχα αφήσει κορίτσια το σπίτι στην τύχη του τόσες μέρες 

οπότε έχει  γενική σήμερα , μαγειρική ψώνια για να ξανά μπούμε στον ρυθμό μας! 

 

να έχετε ένα όμορφο Σαββατοκύριακο κορίτσια με ηρεμία κ όμορφες στιγμές ❤️❤️❤️❤️❤️

 

Έλα ρε χρυσακο μου!!! Αχ μπράβο!!! Έλα δεν πειράζει για το πιτογυρο ρε κορίτσι μου!!!!! Καλά έκανες!!!άντε όλα πάνε τέλεια!! ♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/12/2021 at 11:32 ΠΜ, ο/η Niki5s είπε:

Καλημέρα Χρυσα μου!! 🥰🥰

Δεν μου είχε γράψει τα ποσα γραμμάρια γλυκόζης πρεπει να παρω ή μπορεί να μη το είδα εγώ στο διαγνωστικό αυτό που μου έδωσαν ήταν ένα μπουκαλάκι που απ ότι είδα σε όλους αυτό έδιναν που ήταν 100 gr και μου είπαν να το πιω όλο 🤷‍♂️🤷‍♂️ Τώρα στην επόμενη θα ρωτήσω που θα παω για να το πω στη γιατρό μήπως τη βγαλω πιο αναίμακτα. 

Εσυ κορίτσι μου ταλαιπωρηθηκες πολυ αλλά ευτυχώς θα σκέφτεσαι το αποτέλεσμα και θα λες χαλάλι. 

Ρε κορίτσι μου τι ταλαιπωρία είχες; Πφφ!! Προσπάθησε άλλη μια φορά!! Ίσως με λιγότερα γραμμάρια που σου είπε και η Χρύσα! Δεν έχω κάνει ακόμα καμπύλη και δεν ξέρω οπότε δεν έχω εικόνα να σε βοηθήσω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Ααααχ κορίτσι μου.με γεια!!!! Διάβασα ότι θες να τα πλύνεις κιόλας ναι μαζί σου!!! Πιστεύω είναι η κατάλληλη στιγμή!! Έχεις μπει στην 30η εβδομάδα Ε;;;;

30+2! ΧΑ σαν τους φαντάρους μετράμε!

Εσύ πώς είσαι κορίτσι μου;

Ναι σιγά σιγά λέω να τα ετοιμάζω να έχω να χαίρομαι!

Επίσης η μαμά μου χτες μου έδωσε το πρώτο φορμακι που φόρεσα εγώ και τα 2 μου αδέρφια! Το είχε για γούρι να μας φορέσει το ίδιο και στους 3 για να βγούμε απ' το μαιευτήριο! Οπότε μου το έδωσε ώστε να φορέσω και στον γιο μου το ίδιο! Μπορεί να του έχω πάρει καινούργια αλλά εννοείται μόνο και μόνο για συναισθηματικούς λόγους θα του βάλω το ίδιο και ας είναι λίγο φθαρμένο🥰😍!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Πως είστε; 

Ήθελα να ρωτήσω αν κάνετε εξετάσεις αίματος κάθε μήνα! Ο γιατρός μου δεν μ έχει πει κάτι αλλα δίνω ουρα σε κάθε επίσκεψη! Τώρα είμαι στην 22η εβδομάδα..Σκέφτηκα μήπως μου πει να κάνω με την καμπύλη ζαχάρου! Θα τον ρωτήσω κ αύριο που έχω ραντεβού βέβαια...Αισθάνομαι κ λίγο χαζή γιατί δεν το είχα σκεφτεί μέχρι τώρα!

Οι πρώτες εξετάσεις μου είχαν βγει πολύ καλές εκτός της βιταμίνης d που είχα έλλειψη και ξεκίνησα αμέσως συμπλήρωμα. Τώρα παίρνω και σιδηρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

30+2! ΧΑ σαν τους φαντάρους μετράμε!

Εσύ πώς είσαι κορίτσι μου;

Ναι σιγά σιγά λέω να τα ετοιμάζω να έχω να χαίρομαι!

Επίσης η μαμά μου χτες μου έδωσε το πρώτο φορμακι που φόρεσα εγώ και τα 2 μου αδέρφια! Το είχε για γούρι να μας φορέσει το ίδιο και στους 3 για να βγούμε απ' το μαιευτήριο! Οπότε μου το έδωσε ώστε να φορέσω και στον γιο μου το ίδιο! Μπορεί να του έχω πάρει καινούργια αλλά εννοείται μόνο και μόνο για συναισθηματικούς λόγους θα του βάλω το ίδιο και ας είναι λίγο φθαρμένο🥰😍!

Αχ ! Τριανταρισες!!!!!! Μπράβο!!! Ο πρώτος στόχος μου ήταν να ξεπεράσω τις 24 εβδομάδες!!! Τώρα είναι να ξεπεράσω τις 30. Και μετά θα είναι τις 37. Έτσι το έχω στο νου μου!!!! Αχ με όλα τα μικρά θεματακια που έχω θέλω να βρίσκομαι μέσα στα όρια βιωσιμότητας ενός παιδιού προωρότητας.

Εγω ξάπλα και πάλι ξάπλα...στις 27 έχω υπέρηχο να δω τι θα μου πει ο γιατρός για τον τράχηλο. 

 

Αχ ρε μα τι ωραίο αυτό που έκανε η μανούλα σου! Συγκινήθηκα!! Αλήθεια!!! Εννοείται να το κάνεις κι εσύ! Και το μωράκι να βγει υγιές και ευλογημένο σαν εσάς!!! ♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...