Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa95 είπε:

Πείνα μεγάλη πείνα η εγώ πεινάω πολύ 😂😂😂

 

εγω βασικά δν είχα καμία προδιάθεση τίποτα από τ κριτήρια που μπορεί να οδηγούν σε διαβήτη

κ ο γιατρός μου δν το περίμενε αλλα εντάξει 

τι ν πω απλά έτυχε σ αυτήν την εγκυμοσύνη 🤷🏽‍♀️

 

Ουτε εγώ αλλά με φόβισαν το ποσοστό λόγω της τρίδυμης κύησης!...Αυτά είναι περαστικά!Αφού το βρήκατε νωρίς όλα καλά θα πάνε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa95 είπε:

Να γίνει γρήγορα καλά να πάει σπίτι του  ❤️👶 να πάνε όλα καλααα🙏🏾🙏🏾🙏🏾🙏🏾

Ευχαριστούμε! Όλοι προσευχομαστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/11/2021 at 12:46 ΠΜ, ο/η I want a baby είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Μου έκανε κάτι χαζά η σελίδα και ενώ έγραφα είχε κολλήσει το κινητό και δεν μπορούσα να πατήσω το κουμπί της αποστολής κ μετά το άφησα. Τώρα μπήκα απο pc όμως. Έχω σήμερα έναν πόνο αριστερά στην κοιλιά προς τα πλευρά, ίδιος πόνος με αυτόν όταν είχα πέτρα στα νεφρά παλαιότερα και μου έδωσαν διουρητικά να φύγει. Βέβαια ΄χι τόσο έντονος όπως τότε που με οδήγησε στο νοσοκομείο. Μου έφυγε το μεσημέρι ο πόνος και τώρα πριν λίγο με ξανα έπιασε. Ευτυχώς όχι έντονα, απλά με ενοχλεί! Δε ξέρω θα περιμένω και αύριο. Δευτέρα έχω ραντεβού στον γιατρό. Με πιάνει που και που τέτοιος πόνος εδω και χρόνια, τον αναγνωρίζω ότι είναι απο κάποια πετρούλα στα νεφρά, αντανακλάει απο τα νεφρά μπροστά και στο πλάι. Απλά τώρα με την εγκυμοσύνη φοβάμαι, μην κάνω καμια μεγάλη πέτρα και θέλει πάλι φάρμακα και δεν θέλω να πάρω! Ελπίζω να είναι μικρή πετρούλα που να φύγει με το νερό και αύριο να είμαι καλά!
Είχα ακούσει και παλαιότερα απο κάποιες ότι όσες είχαν ιστορικό με πέτρα στα νεφρά έχουν κίνδυνο να ξανα κάνουν ειδικά στην εγκυμοσύνη!

 

στις On 21/11/2021 at 7:41 ΠΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα κορίτσια καλή Κυριακή σας ευχαριστώ όλες για τα μνμ σας κ την στήριξη ❤️❤️❤️❤️❤️❤️
 

αυριο θα σας έχω νέα! 
 

να περάσετε ωραία σήμερα 💜💜💙💙

Κορίτσια μου πείτε νέα σας σήμερα από τους γιατρούς!!!!! 💓💓💓

στις πριν 15 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Ναι αυτό είναι δυστυχώς!..Αυτά που λένε στις ειδήσεις είναι όντως έτσι...ειναι σταθερή η κατάσταση του..τι να πω! Μακάρι να πάνε όλα καλά!

Αχ κοριτσάκι μου 😔 περαστικά να είναι...είχες πει μάλλον δύο μηνών κι είχα διαβάσει δύο χρόνων και δεν το είχα καταλάβει ...κι έπαθα ένα σοκ τώρα!! Περαστικά να είναι εύχομαι! Πώς το κόλλησε; Από κάποιον στο περιβάλλον του; 

Να πάνε όλα καλά!!!! 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Διόνη μου ευχαριστούμε!..ναι από το περιβάλλον  κόλλησε..κοριτσια δεν θέλω να κρίνω κανέναν για τις επιλογές του ως προς το συγκεκριμένο θέμα αλλά θέλει πάρα πολύ προσοχή γιατί δεν ξέρεις τι θα σου τύχει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Ναι αυτό είναι δυστυχώς!..Αυτά που λένε στις ειδήσεις είναι όντως έτσι...ειναι σταθερή η κατάσταση του..τι να πω! Μακάρι να πάνε όλα καλά!

Καλημέρα ουφφ, περαστικά να’ναι εύχομαι κ να γυρίσει γρήγορα σπίτι…😞 η Παναγιά μαζί του🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/11/2021 at 12:46 ΠΜ, ο/η I want a baby είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Μου έκανε κάτι χαζά η σελίδα και ενώ έγραφα είχε κολλήσει το κινητό και δεν μπορούσα να πατήσω το κουμπί της αποστολής κ μετά το άφησα. Τώρα μπήκα απο pc όμως. Έχω σήμερα έναν πόνο αριστερά στην κοιλιά προς τα πλευρά, ίδιος πόνος με αυτόν όταν είχα πέτρα στα νεφρά παλαιότερα και μου έδωσαν διουρητικά να φύγει. Βέβαια ΄χι τόσο έντονος όπως τότε που με οδήγησε στο νοσοκομείο. Μου έφυγε το μεσημέρι ο πόνος και τώρα πριν λίγο με ξανα έπιασε. Ευτυχώς όχι έντονα, απλά με ενοχλεί! Δε ξέρω θα περιμένω και αύριο. Δευτέρα έχω ραντεβού στον γιατρό. Με πιάνει που και που τέτοιος πόνος εδω και χρόνια, τον αναγνωρίζω ότι είναι απο κάποια πετρούλα στα νεφρά, αντανακλάει απο τα νεφρά μπροστά και στο πλάι. Απλά τώρα με την εγκυμοσύνη φοβάμαι, μην κάνω καμια μεγάλη πέτρα και θέλει πάλι φάρμακα και δεν θέλω να πάρω! Ελπίζω να είναι μικρή πετρούλα που να φύγει με το νερό και αύριο να είμαι καλά!
Είχα ακούσει και παλαιότερα απο κάποιες ότι όσες είχαν ιστορικό με πέτρα στα νεφρά έχουν κίνδυνο να ξανα κάνουν ειδικά στην εγκυμοσύνη!

Καλημέρα κορίτσι μου!!

Δεν ξέρω σχετικά με αυτό, αλλά εύχομαι να μην είναι κάτι!! Να μας στείλεις κι εσύ τα νέα σου από το γιατρό σήμερα💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marakiii είπε:

@Διόνη μου ευχαριστούμε!..ναι από το περιβάλλον  κόλλησε..κοριτσια δεν θέλω να κρίνω κανέναν για τις επιλογές του ως προς το συγκεκριμένο θέμα αλλά θέλει πάρα πολύ προσοχή γιατί δεν ξέρεις τι θα σου τύχει!

Ισχύει κορίτσι μου! Περαστικά να είναι λυπήθηκα τώρα πολύ...κρατά μας ενήμερες,ναι;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Ισχύει κορίτσι μου! Περαστικά να είναι λυπήθηκα τώρα πολύ...κρατά μας ενήμερες,ναι;; 

Ναι εννοείται ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια 

λοιπον το αμνιακό ήταν πάνω από το μέσο όρο αλλά μέσα στα όρια του φυσιολογικού αμνιακου μεταξύ πράσινης κ κόκκινης γραμμής 

Άρα με εμβρυολογο κ γυναικολόγο είπαμε κάνω διατροφή (μπορώ ν τρώω πιο πολλά γραμμάρια από ότι λένε οι διατροφές για διαβητικούς αλλά με μέτρο όχι πολύ παραπάνω απλά δν χρειάζεται να τ μετράω προς το παρόν) 

Θα κανω την καμπύλη ζαχαρου σε 20 μέρες κ αναλόγως τ αποτελέσματα θα μιλήσουμε με διαβητολογο 

Κ θα είμαι σε επαφή με εμβρυολογο αν δει ο γυναικολόγος ότι αυξάνεται το αμνιακό 

η εμβρυολογος είπε τ ενδεχόμενα είναι αρκετά (1.διαβήτης 2.ατρισια οισοφάγου 3.χρωμοσωμικη ανωμαλία 4. Παραγωγή παραπάνω αμνιακου από τον πλακούντα) 

Ωστοσο αν βγει από τα όρια τ αμνιακό 1. Θα δούμε τι θα βγάλει η καμπύλη ζαχαρου 2. Αμνιοπαρακέντηση αν η καμπύλη δν βγει παθολογική για να δούμε για σύνδρομο 

τελος, αν έχει ατρισια οισοφάγου μόνο όταν γεννηθεί μπορώ να το ξέρω με σιγουριά (κ αφού έχουμε αποκλείσει τον διαβήτη κ τις χρωμοσωμικες ανωμαλίες ) 

γενικα μ είπαν να είμαι συγκρατημένη προς τ παρόν είναι οκ θέλει διατροφή αλλά περιμένουμε πως θα εξελιχθεί κ ευχόμαστε να μην είναι κάτι παθολογικό 

Κατά τ άλλα ο μπεμπακος 22 εβδ σήμερα ήταν 500 γρ πολύ κινητικός μια χαρά στις μετρήσεις! 
 

οποτε κορίτσια μου ακόμα είμαι έτσι συγκρατημένη ούτε ανακουφισμένη ούτε στα πατώματα απλά περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί! 🤷🏽‍♀️ 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 

λοιπον το αμνιακό ήταν πάνω από το μέσο όρο αλλά μέσα στα όρια του φυσιολογικού αμνιακου μεταξύ πράσινης κ κόκκινης γραμμής 

Άρα με εμβρυολογο κ γυναικολόγο είπαμε κάνω διατροφή (μπορώ ν τρώω πιο πολλά γραμμάρια από ότι λένε οι διατροφές για διαβητικούς αλλά με μέτρο όχι πολύ παραπάνω απλά δν χρειάζεται να τ μετράω προς το παρόν) 

Θα κανω την καμπύλη ζαχαρου σε 20 μέρες κ αναλόγως τ αποτελέσματα θα μιλήσουμε με διαβητολογο 

Κ θα είμαι σε επαφή με εμβρυολογο αν δει ο γυναικολόγος ότι αυξάνεται το αμνιακό 

η εμβρυολογος είπε τ ενδεχόμενα είναι αρκετά (1.διαβήτης 2.ατρισια οισοφάγου 3.χρωμοσωμικη ανωμαλία 4. Παραγωγή παραπάνω αμνιακου από τον πλακούντα) 

Ωστοσο αν βγει από τα όρια τ αμνιακό 1. Θα δούμε τι θα βγάλει η καμπύλη ζαχαρου 2. Αμνιοπαρακέντηση αν η καμπύλη δν βγει παθολογική για να δούμε για σύνδρομο 

τελος, αν έχει ατρισια οισοφάγου μόνο όταν γεννηθεί μπορώ να το ξέρω με σιγουριά (κ αφού έχουμε αποκλείσει τον διαβήτη κ τις χρωμοσωμικες ανωμαλίες ) 

γενικα μ είπαν να είμαι συγκρατημένη προς τ παρόν είναι οκ θέλει διατροφή αλλά περιμένουμε πως θα εξελιχθεί κ ευχόμαστε να μην είναι κάτι παθολογικό 

Κατά τ άλλα ο μπεμπακος 22 εβδ σήμερα ήταν 500 γρ πολύ κινητικός μια χαρά στις μετρήσεις! 
 

οποτε κορίτσια μου ακόμα είμαι έτσι συγκρατημένη ούτε ανακουφισμένη ούτε στα πατώματα απλά περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί! 🤷🏽‍♀️ 
 

😫 καλη δύναμη θα πω… εύχομαι να πάνε ολα καλα στο τελος και θα πανε κοριτσι μου ❤️🌸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 

λοιπον το αμνιακό ήταν πάνω από το μέσο όρο αλλά μέσα στα όρια του φυσιολογικού αμνιακου μεταξύ πράσινης κ κόκκινης γραμμής 

Άρα με εμβρυολογο κ γυναικολόγο είπαμε κάνω διατροφή (μπορώ ν τρώω πιο πολλά γραμμάρια από ότι λένε οι διατροφές για διαβητικούς αλλά με μέτρο όχι πολύ παραπάνω απλά δν χρειάζεται να τ μετράω προς το παρόν) 

Θα κανω την καμπύλη ζαχαρου σε 20 μέρες κ αναλόγως τ αποτελέσματα θα μιλήσουμε με διαβητολογο 

Κ θα είμαι σε επαφή με εμβρυολογο αν δει ο γυναικολόγος ότι αυξάνεται το αμνιακό 

η εμβρυολογος είπε τ ενδεχόμενα είναι αρκετά (1.διαβήτης 2.ατρισια οισοφάγου 3.χρωμοσωμικη ανωμαλία 4. Παραγωγή παραπάνω αμνιακου από τον πλακούντα) 

Ωστοσο αν βγει από τα όρια τ αμνιακό 1. Θα δούμε τι θα βγάλει η καμπύλη ζαχαρου 2. Αμνιοπαρακέντηση αν η καμπύλη δν βγει παθολογική για να δούμε για σύνδρομο 

τελος, αν έχει ατρισια οισοφάγου μόνο όταν γεννηθεί μπορώ να το ξέρω με σιγουριά (κ αφού έχουμε αποκλείσει τον διαβήτη κ τις χρωμοσωμικες ανωμαλίες ) 

γενικα μ είπαν να είμαι συγκρατημένη προς τ παρόν είναι οκ θέλει διατροφή αλλά περιμένουμε πως θα εξελιχθεί κ ευχόμαστε να μην είναι κάτι παθολογικό 

Κατά τ άλλα ο μπεμπακος 22 εβδ σήμερα ήταν 500 γρ πολύ κινητικός μια χαρά στις μετρήσεις! 
 

οποτε κορίτσια μου ακόμα είμαι έτσι συγκρατημένη ούτε ανακουφισμένη ούτε στα πατώματα απλά περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί! 🤷🏽‍♀️ 
 

Καλησπέρα Χρύσα μου!!

Περίμενα με αγωνία το μήνυμά σου!

Με μπέρδεψαν λίγο οι γιατροί! Μάλλον γιατί κ οι ίδιοι ακόμη δε ξέρουν ακριβώς τι είναι, οπότε προς το παρόν θα το παρακολουθείτε απότι κατάλαβα!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην είναι τίποτα, ή έστω ας είναι το πιο ανώδυνο σενάριο…ας είναι διαβήτης κύησης κ θα προσέχεις λίγο ακόμα τη διατροφή σου..είσαι μαθημένη εξάλλου🤗

Πώς είσαι; 💗

Σου εύχομαι τα καλύτερα κ ο μπέμπης να σε βασανίζει μόνο τώρα στην κοιλιά❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Πήγα κι εγώ σήμερα στο γιατρό που σας έλεγα!

Κάναμε μια επαναληπτική β’ επιπέδου!

Όλα καλά τα βρήκε! Δε βρήκε καν ήπια εικόνα υπερηχογενούς εντέρου που μου είχαν πει την προηγούμενη εβδομάδα..τα βρήκε όλα φυσιολογικά, και μου είπε ότι μπορεί να κατάπιε λίγο αιματάκι στο πρώτο τρίμηνο αλλά ήταν τελείως ανεπαίσθητο κ αν είχα κάποια αποκόλληση ήταν τόσο μικρή που ήταν άνευ σημασίας, γι’αυτό δεν είδα και αίμα..ηρέμησα λίγο τώρα !!

Η μικρή όλο κουνιόταν πάλι, πιπίλαγε το δάχτυλό της, τέντωνε τις ποδάρες της χαχα(μου φάνηκε μακρύ το πόδι της🤣) κ επίσης είδαμε το πρόσωπο κ είχε κάτι χειλάρες ωραίες μεγάλες, θα κάψει καρδιές μας λέει ο γιατρός😄 ίδια με του μπαμπά της μας φάνηκαν τα χείλια!! Αλλά όπως την είδαμε γενικά μας θύμιζε εμένα😅

21+3 είμαι σήμερα κ η μικρή 442γρ ! 🥰💞

Το μόνο που με παραξένεψε είναι ότι ενώ ο πλακούντας στην αυχενική έγραφε "οπίσθιος", και την προηγούμενη εβδομάδα έγραφε "οπίσθιος χαμηλός", σήμερα στο χαρτί γράφει "πρόσθιος υψηλός" 😆 Εκ διαμέτρου αντίθετα δηλαδή😆 Γίνεται να άλλαξε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Ευχαριστούμε! Όλοι προσευχομαστε!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να αναρρώσει σύντομα το μικρούλι σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

@Διόνη μου ευχαριστούμε!..ναι από το περιβάλλον  κόλλησε..κοριτσια δεν θέλω να κρίνω κανέναν για τις επιλογές του ως προς το συγκεκριμένο θέμα αλλά θέλει πάρα πολύ προσοχή γιατί δεν ξέρεις τι θα σου τύχει!

Καλά αυτό εννοείται...απλά βρε κορίτσια ουτε πολυ μεγαλη σε ηλικία είμαι ούτε τόσο πίσω αλλα οι πρώτες 40 μερες που έλεγαν για τα παιδάκια είναι πολύ σημαντικές...δεν το λέω για αυτό το παιδακι μην παρεξηγηθώ...πρέπει να είμαστε παρα πολυ προσεκτικοί και να μην ερχόμαστε σε επαφή με νεογέννητα γτ πέρα από τον covid τωρα υπάρχουν τόσες πολλές σοβαρές ιώσεις είναι κρίμα να τα ταλεπωρουμε...βλέπω κοπέλες που με το που γεννάνε βγάζουν αμέσως τα παιδάκια τους έξω δεν το λέω για να το κατακρίνω πραγματικά αλλα οσο να κάνεις κάποιον θα συναντήσεις θα έρθει σε επαφή το βρεφακι είναι τόσο ευαίσθητα...εγώ θυμάμαι περισυ που γεννησε η αδερφη του άντρα μ και έχουμε παρα πολυ καλές σχεσει δεν πήγαινα να το δω λόγω του ότι δούλευα σε σουπερ μαρκετ οποτε ερχόμουν σε επαφή με πολυ κόσμο ειχα παει μια φορά με μασκα μόνο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 

λοιπον το αμνιακό ήταν πάνω από το μέσο όρο αλλά μέσα στα όρια του φυσιολογικού αμνιακου μεταξύ πράσινης κ κόκκινης γραμμής 

Άρα με εμβρυολογο κ γυναικολόγο είπαμε κάνω διατροφή (μπορώ ν τρώω πιο πολλά γραμμάρια από ότι λένε οι διατροφές για διαβητικούς αλλά με μέτρο όχι πολύ παραπάνω απλά δν χρειάζεται να τ μετράω προς το παρόν) 

Θα κανω την καμπύλη ζαχαρου σε 20 μέρες κ αναλόγως τ αποτελέσματα θα μιλήσουμε με διαβητολογο 

Κ θα είμαι σε επαφή με εμβρυολογο αν δει ο γυναικολόγος ότι αυξάνεται το αμνιακό 

η εμβρυολογος είπε τ ενδεχόμενα είναι αρκετά (1.διαβήτης 2.ατρισια οισοφάγου 3.χρωμοσωμικη ανωμαλία 4. Παραγωγή παραπάνω αμνιακου από τον πλακούντα) 

Ωστοσο αν βγει από τα όρια τ αμνιακό 1. Θα δούμε τι θα βγάλει η καμπύλη ζαχαρου 2. Αμνιοπαρακέντηση αν η καμπύλη δν βγει παθολογική για να δούμε για σύνδρομο 

τελος, αν έχει ατρισια οισοφάγου μόνο όταν γεννηθεί μπορώ να το ξέρω με σιγουριά (κ αφού έχουμε αποκλείσει τον διαβήτη κ τις χρωμοσωμικες ανωμαλίες ) 

γενικα μ είπαν να είμαι συγκρατημένη προς τ παρόν είναι οκ θέλει διατροφή αλλά περιμένουμε πως θα εξελιχθεί κ ευχόμαστε να μην είναι κάτι παθολογικό 

Κατά τ άλλα ο μπεμπακος 22 εβδ σήμερα ήταν 500 γρ πολύ κινητικός μια χαρά στις μετρήσεις! 
 

οποτε κορίτσια μου ακόμα είμαι έτσι συγκρατημένη ούτε ανακουφισμένη ούτε στα πατώματα απλά περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί! 🤷🏽‍♀️ 
 

Κορίτσι μου τι να πω εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην είναι κάτι σοβαρό υπομονή και αισιοδοξία!!!🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

Πήγα κι εγώ σήμερα στο γιατρό που σας έλεγα!

Κάναμε μια επαναληπτική β’ επιπέδου!

Όλα καλά τα βρήκε! Δε βρήκε καν ήπια εικόνα υπερηχογενούς εντέρου που μου είχαν πει την προηγούμενη εβδομάδα..τα βρήκε όλα φυσιολογικά, και μου είπε ότι μπορεί να κατάπιε λίγο αιματάκι στο πρώτο τρίμηνο αλλά ήταν τελείως ανεπαίσθητο κ αν είχα κάποια αποκόλληση ήταν τόσο μικρή που ήταν άνευ σημασίας, γι’αυτό δεν είδα και αίμα..ηρέμησα λίγο τώρα !!

Η μικρή όλο κουνιόταν πάλι, πιπίλαγε το δάχτυλό της, τέντωνε τις ποδάρες της χαχα(μου φάνηκε μακρύ το πόδι της🤣) κ επίσης είδαμε το πρόσωπο κ είχε κάτι χειλάρες ωραίες μεγάλες, θα κάψει καρδιές μας λέει ο γιατρός😄 ίδια με του μπαμπά της μας φάνηκαν τα χείλια!! Αλλά όπως την είδαμε γενικά μας θύμιζε εμένα😅

21+3 είμαι σήμερα κ η μικρή 442γρ ! 🥰💞

Το μόνο που με παραξένεψε είναι ότι ενώ ο πλακούντας στην αυχενική έγραφε "οπίσθιος", και την προηγούμενη εβδομάδα έγραφε "οπίσθιος χαμηλός", σήμερα στο χαρτί γράφει "πρόσθιος υψηλός" 😆 Εκ διαμέτρου αντίθετα δηλαδή😆 Γίνεται να άλλαξε;

Αχ τι ωραία κορίτσι μου!!!όλα καλά!!!τι τέλεια που είδατε χαρακτηριστικά!!!και εγώ στο τελευταίο υπέρηχο έπαθα σοκ με τα ποδαράκια της μεγαλώνουν τόσο γρήγορα οι ψυχουλες μας!!!πολύ χαίρομαι για αυτό που είπες για τον πλακούντα...ναι γίνεται μου το είπε ο γιατρός μου εμενα το βρήκε χαμηλά και μου είπε θα το δούμε στην β επιπεδου και ανχοθηκα πολύ...αλλά μου είπε ότι είναι νωρίς και συνήθως αλλάζει θεση...οπότε για να έχει αλλάξει και εσένα θέση σε αυτές τι εβδομάδες μήπως άλλαξει και εμένα και δεν έχω πρόβλημα 🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 

λοιπον το αμνιακό ήταν πάνω από το μέσο όρο αλλά μέσα στα όρια του φυσιολογικού αμνιακου μεταξύ πράσινης κ κόκκινης γραμμής 

Άρα με εμβρυολογο κ γυναικολόγο είπαμε κάνω διατροφή (μπορώ ν τρώω πιο πολλά γραμμάρια από ότι λένε οι διατροφές για διαβητικούς αλλά με μέτρο όχι πολύ παραπάνω απλά δν χρειάζεται να τ μετράω προς το παρόν) 

Θα κανω την καμπύλη ζαχαρου σε 20 μέρες κ αναλόγως τ αποτελέσματα θα μιλήσουμε με διαβητολογο 

Κ θα είμαι σε επαφή με εμβρυολογο αν δει ο γυναικολόγος ότι αυξάνεται το αμνιακό 

η εμβρυολογος είπε τ ενδεχόμενα είναι αρκετά (1.διαβήτης 2.ατρισια οισοφάγου 3.χρωμοσωμικη ανωμαλία 4. Παραγωγή παραπάνω αμνιακου από τον πλακούντα) 

Ωστοσο αν βγει από τα όρια τ αμνιακό 1. Θα δούμε τι θα βγάλει η καμπύλη ζαχαρου 2. Αμνιοπαρακέντηση αν η καμπύλη δν βγει παθολογική για να δούμε για σύνδρομο 

τελος, αν έχει ατρισια οισοφάγου μόνο όταν γεννηθεί μπορώ να το ξέρω με σιγουριά (κ αφού έχουμε αποκλείσει τον διαβήτη κ τις χρωμοσωμικες ανωμαλίες ) 

γενικα μ είπαν να είμαι συγκρατημένη προς τ παρόν είναι οκ θέλει διατροφή αλλά περιμένουμε πως θα εξελιχθεί κ ευχόμαστε να μην είναι κάτι παθολογικό 

Κατά τ άλλα ο μπεμπακος 22 εβδ σήμερα ήταν 500 γρ πολύ κινητικός μια χαρά στις μετρήσεις! 
 

οποτε κορίτσια μου ακόμα είμαι έτσι συγκρατημένη ούτε ανακουφισμένη ούτε στα πατώματα απλά περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί! 🤷🏽‍♀️ 
 

Υπομονή και πίστη ότι όλα θα πάνε καλά🙏

Πραγματικά πιστεύω ότι μπορεί να είναι και εντελώς τυχαίο όλο αυτό εφόσον δεν ξεφεύγει πολύ απ' το φυσιολογικό. 

Οι γιατροί σου θα ξέρουν καλύτερα φυσικά απ' όλες μας, οπότε θα σε καθοδηγήσουν. 

Εύχομαι να περάσουν νεράκι οι μέρες μέχρι την επόμενη εξέταση. Ξεκουράσου όσο μπορείς και πέρνα καλά με την κορούλα σου❤️. Πιστεύω ότι η καλή διάθεση θα βοηθήσει και μπεμπουλη στην κοιλιά! 

Πάντως το βάρος, οι κινήσεις του και οι μετρήσεις του είναι τέλειες οπότε αυτό από μόνο του είναι πολύ θετικό σημάδι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Ευχαριστούμε! Όλοι προσευχομαστε!

Περαστικά στο μωράκι από καρδιάς♥️. Είμαι σίγουρη ότι θα καταφέρει ,τα μωράκια είναι μαχητές💪 💪💪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

Πήγα κι εγώ σήμερα στο γιατρό που σας έλεγα!

Κάναμε μια επαναληπτική β’ επιπέδου!

Όλα καλά τα βρήκε! Δε βρήκε καν ήπια εικόνα υπερηχογενούς εντέρου που μου είχαν πει την προηγούμενη εβδομάδα..τα βρήκε όλα φυσιολογικά, και μου είπε ότι μπορεί να κατάπιε λίγο αιματάκι στο πρώτο τρίμηνο αλλά ήταν τελείως ανεπαίσθητο κ αν είχα κάποια αποκόλληση ήταν τόσο μικρή που ήταν άνευ σημασίας, γι’αυτό δεν είδα και αίμα..ηρέμησα λίγο τώρα !!

Η μικρή όλο κουνιόταν πάλι, πιπίλαγε το δάχτυλό της, τέντωνε τις ποδάρες της χαχα(μου φάνηκε μακρύ το πόδι της🤣) κ επίσης είδαμε το πρόσωπο κ είχε κάτι χειλάρες ωραίες μεγάλες, θα κάψει καρδιές μας λέει ο γιατρός😄 ίδια με του μπαμπά της μας φάνηκαν τα χείλια!! Αλλά όπως την είδαμε γενικά μας θύμιζε εμένα😅

21+3 είμαι σήμερα κ η μικρή 442γρ ! 🥰💞

Το μόνο που με παραξένεψε είναι ότι ενώ ο πλακούντας στην αυχενική έγραφε "οπίσθιος", και την προηγούμενη εβδομάδα έγραφε "οπίσθιος χαμηλός", σήμερα στο χαρτί γράφει "πρόσθιος υψηλός" 😆 Εκ διαμέτρου αντίθετα δηλαδή😆 Γίνεται να άλλαξε;

Μπράβο! έφυγε φαντάζομαι ένα τεράστιο βάρος! Μόνο καλά νέα από δω και πέρα!

Αυτό για τον πλακούντα δεν το ξέρω καθόλου! Το χαμηλός και το ψηλός μπορεί να αλλάξει αλλά δεν ξέρω από οπίσθιος πρόσθιος🤷🤪. Αν και πιστεύω ότι στην β επιπέδου θα φαίνεται σίγουρα καλύτερα οπότε μάλλον το δεύτερο θα είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 

λοιπον το αμνιακό ήταν πάνω από το μέσο όρο αλλά μέσα στα όρια του φυσιολογικού αμνιακου μεταξύ πράσινης κ κόκκινης γραμμής 

Άρα με εμβρυολογο κ γυναικολόγο είπαμε κάνω διατροφή (μπορώ ν τρώω πιο πολλά γραμμάρια από ότι λένε οι διατροφές για διαβητικούς αλλά με μέτρο όχι πολύ παραπάνω απλά δν χρειάζεται να τ μετράω προς το παρόν) 

Θα κανω την καμπύλη ζαχαρου σε 20 μέρες κ αναλόγως τ αποτελέσματα θα μιλήσουμε με διαβητολογο 

Κ θα είμαι σε επαφή με εμβρυολογο αν δει ο γυναικολόγος ότι αυξάνεται το αμνιακό 

η εμβρυολογος είπε τ ενδεχόμενα είναι αρκετά (1.διαβήτης 2.ατρισια οισοφάγου 3.χρωμοσωμικη ανωμαλία 4. Παραγωγή παραπάνω αμνιακου από τον πλακούντα) 

Ωστοσο αν βγει από τα όρια τ αμνιακό 1. Θα δούμε τι θα βγάλει η καμπύλη ζαχαρου 2. Αμνιοπαρακέντηση αν η καμπύλη δν βγει παθολογική για να δούμε για σύνδρομο 

τελος, αν έχει ατρισια οισοφάγου μόνο όταν γεννηθεί μπορώ να το ξέρω με σιγουριά (κ αφού έχουμε αποκλείσει τον διαβήτη κ τις χρωμοσωμικες ανωμαλίες ) 

γενικα μ είπαν να είμαι συγκρατημένη προς τ παρόν είναι οκ θέλει διατροφή αλλά περιμένουμε πως θα εξελιχθεί κ ευχόμαστε να μην είναι κάτι παθολογικό 

Κατά τ άλλα ο μπεμπακος 22 εβδ σήμερα ήταν 500 γρ πολύ κινητικός μια χαρά στις μετρήσεις! 
 

οποτε κορίτσια μου ακόμα είμαι έτσι συγκρατημένη ούτε ανακουφισμένη ούτε στα πατώματα απλά περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί! 🤷🏽‍♀️ 
 

Καλησπερα Χρυσα μου!! 

Εγω θα σου πω οσο μπορείς να μην αγχώνεσαι. Θα ξεκινήσετε τη διατροφή και θα δείτε στη πορεια! Βήμα βήμα!! Αφου οι μετρήσεις είναι καλές οπως και η ανάπτυξη του να σκέφτεσαι όσο μπορεις αυτό!! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Έμπαινα σας διάβαζα αλλά με είχαν πιασει λίγο οι κλειστές μου αυτές τις μέρες λόγω τον ηπατικων! Ευτυχώς πλησιαζει η πεμπτη που θα κάνω τις εξετάσεις για να δουμε εάν όντως έχω εμφανίσει χολασταση κυησης! Και πως θα προχωρησουμε σε αυτό το ενδεχόμενο!

Εμείς κάναμε τη Β επιπέδου τη προηγουμενη τρίτη όλα καλά ήμασταν 21+1  440 γραμμάρια. Μεγάλωσε πολυ δεν καταφέραμε να δουμε προσωπο γτ δεν μας άφησε είχε και τα δυο χέρια στο πρόσωπο αλλά το μόνο που με ενδιαφέρει είναι ότι είναι καλά. 

@Princess28 κι εμένα στην αυχενικη ήταν οπίσθιος χαμηλός και μου είχαν πει ότι έχω πολυ μεγάλη πιθανοτητα προωρου τοκετού. Ευτυχώς τώρα στη Β επιπέδου μας είπε ότι έχει αλλάξει αυτό έχει ανέβει και είναι πλεον πυθμενικος και ότι είναι μηδαμινές οι πιθανοτητες να γεννήσουμε πρόωρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Niki5s είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Έμπαινα σας διάβαζα αλλά με είχαν πιασει λίγο οι κλειστές μου αυτές τις μέρες λόγω τον ηπατικων! Ευτυχώς πλησιαζει η πεμπτη που θα κάνω τις εξετάσεις για να δουμε εάν όντως έχω εμφανίσει χολασταση κυησης! Και πως θα προχωρησουμε σε αυτό το ενδεχόμενο!

Εμείς κάναμε τη Β επιπέδου τη προηγουμενη τρίτη όλα καλά ήμασταν 21+1  440 γραμμάρια. Μεγάλωσε πολυ δεν καταφέραμε να δουμε προσωπο γτ δεν μας άφησε είχε και τα δυο χέρια στο πρόσωπο αλλά το μόνο που με ενδιαφέρει είναι ότι είναι καλά. 

@Princess28 κι εμένα στην αυχενικη ήταν οπίσθιος χαμηλός και μου είχαν πει ότι έχω πολυ μεγάλη πιθανοτητα προωρου τοκετού. Ευτυχώς τώρα στη Β επιπέδου μας είπε ότι έχει αλλάξει αυτό έχει ανέβει και είναι πλεον πυθμενικος και ότι είναι μηδαμινές οι πιθανοτητες να γεννήσουμε πρόωρα. 

Υπομονή 2 μερουλες έμειναν! 

Να σε ρωτήσω έχεις φαγούρα στο σώμα σου;

Προσπάθησε να μην πέφτεις ψυχολογικά, ξέρω δεν υπάρχει κουμπί για αυτό να το αλλάζουμε μαγικά... Να κάνεις πράγματα που σου φτιάχνουν την διάθεση. Πχ εγώ όταν αγχώνομαι πάω για περπάτημα με καφεδάκι στο χέρι και αλλάζει όλη τη ψυχολογία μου. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Υπομονή 2 μερουλες έμειναν! 

Να σε ρωτήσω έχεις φαγούρα στο σώμα σου;

Προσπάθησε να μην πέφτεις ψυχολογικά, ξέρω δεν υπάρχει κουμπί για αυτό να το αλλάζουμε μαγικά... Να κάνεις πράγματα που σου φτιάχνουν την διάθεση. Πχ εγώ όταν αγχώνομαι πάω για περπάτημα με καφεδάκι στο χέρι και αλλάζει όλη τη ψυχολογία μου. 

 

Με πιανει που και που στις πατουσες αλλά σε γενικές γραμμές όχι. Αυτό μου είπε και η γιατρός είναι καλό σημάδι αλλά πρεπει να είμαστε σίγουροι! Αυτό προσπαθω τις τελευταίες μέρες να κάνω πράγματα για να ξεχνιεμαι. Προς το παρον προσπαθω να εκμεταλλευτώ το Black Friday και το έχω ρίξει στα ψώνια για το μπέμπη. 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Αχ τι ωραία κορίτσι μου!!!όλα καλά!!!τι τέλεια που είδατε χαρακτηριστικά!!!και εγώ στο τελευταίο υπέρηχο έπαθα σοκ με τα ποδαράκια της μεγαλώνουν τόσο γρήγορα οι ψυχουλες μας!!!πολύ χαίρομαι για αυτό που είπες για τον πλακούντα...ναι γίνεται μου το είπε ο γιατρός μου εμενα το βρήκε χαμηλά και μου είπε θα το δούμε στην β επιπεδου και ανχοθηκα πολύ...αλλά μου είπε ότι είναι νωρίς και συνήθως αλλάζει θεση...οπότε για να έχει αλλάξει και εσένα θέση σε αυτές τι εβδομάδες μήπως άλλαξει και εμένα και δεν έχω πρόβλημα 🙏🙏🙏

Καλημέρα❤️❤️

Εγώ δεν ήθελα να αλλάξει όμως, τον ήθελα οπίσθιο για να βλέπω τα χεράκια κ τα ποδαράκια στην κοιλιά μου😆 γι’αυτό με παραξένεψε πώς πήγε από πίσω μπροστά χαχαχαχ…τη μικρή τη νιώθω πάντως κ τις κλωτσίτσες κλπ, κ ο άντρας μου❤️❤️ Θα ρωτήσω κ στον επόμενο υπέρηχο τον γιατρό μου💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...