Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Μόνικα ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα και η ίδια! Εννοείται ο καθένας πράττει όπως πιστεύει απλά εγώ έχω ξαναγράψει έχω κάνει το εμβόλιο και δεν το χω μετανιώσει καθόλου, ίσα ίσα που αισθάνομαι πιο ασφαλής.

Εκανα την πρώτη δόση στην 14η εβδομάδα και την δεύτερη στην 16η. Δεν είχα καμία παρενέργεια το μόνο που είχα ήταν ότι πονούσε το χέρι μου τοπικά. 

Και εγώ στη 12η είχα κλείσει και αν δεν μου είχαν κάτσει όλα αυτά θα είχα ήδη ανοσία. Ελπίζω να τα καταφέρω μέσα στην εβδομάδα. Να δει και ο γιατρός μου ότι έχω πάρει τα πάνω μου, γιατί τη τελευταία φορά δε με άφησε λόγω του ότι οι εξετάσεις μου από την υπερεμεση δεν είχαν βγει και πολύ καλές.. fingers crossed 🙏🏻🤗🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Εγώ θέλω να δω άλλους δύο γιατρούς που έχω στο μυαλό μου ...κουβαλω πολύ βαρυ ιστορικό κορίτσι μου με πολλά χειρουργεία ανοιχτά στην κοιλιά το ένα μάλιστα . κι αν και είναι πολύ καλή και αυτή εντόπισε το πρόβλημα μου με τις υδροσαλπιγγες(έχω κάνει αφαίρεση και  προχώρησα σε εξωσωματική) είναι μικρή και συνήθως νιώθω ότι με αποπαιρνει πάρα με παρακινεί. Ας πούμε εντάξει δεν μπορώ να πάρω κιλά εξαιτίας των χειρουργείων και η κοιλια πρέπει να παραμείνει μικρή αλλά έχω πάει και σε διατροφολόγο το ελέγχω...αυτή λίγο με στρεσαρει...επίσης μου είπε ότι ίσως καθηλωθω στο κρεβάτι λόγω της λεκάνης που είναι ανοιχτή...και πολλά άλλα που στον πρώτο υπέρηχο ένιωθα ότι ήθελα να βάλω τα κλάματα παρά να χαρώ που είχα πετύχει και με εξωσωματική.ομως λόγω των χειρουργείων μου ξέρω πως χρειάζομαι δημόσιο νοσοκομείο κι αυτή είναι σε ιδιωτικό...δεν είμαι από Αθήνα κορίτσι μου... Παρόλα αυτά εγώ θα την πρότεινα σε όποια κοπέλα μου ζητούσε μια γνώμη ... Με εμένα υπάρχει αυτή η φοβία νομίζω...το έχω αντιμετωπίσει κι από άλλους γιατρούς γιατί γεννήθηκα με μια πολύ σπάνια γενετική ανωμαλία που βέβαια λύθηκε....δεν την κατηγορώ όμως... Απλά μάλλον χρειάζομαι περισσότερη θετικότητα εφόσον έχω τέτοια θέματα!! 

 

Κορίτσι μου κι εγώ πάνω κάτω για τον ίδιο λόγο θέλω να φυγω ... Δυστυχώς το νεαρό της ηλικίας τους ίσως τους γεμίζει φόβο και φυσικά είναι λογικό να μην έχουν δει όλες τις περιπτώσεις....και φυσικά μετράει και η αμεσότητα και η αισιοδοξία που παίζουν το ρόλο τους! Όπως εσένα που σε κέρδισε αυτός ο γιατρός που μου λες της αποξεσης! Σε καταλαβαίνω απόλυτα ! Καλά κάνατε!

Δεν ξέρω τι είναι το hba2 είναι εξέταση για στίγμα;;;;; Αυτή την εξέταση την έχεις κάνει εσύ ή ο άντρας σου; Για το αν έχετε το στίγμα;

Ναι σε καταλαβαίνω που θέλεις να αλλαξεις γιατρό. Ελπίζω ένας από τους δύο που έχεις στο μυαλό σου να σε κερδίσουν. Ποτέ δεν σκέφτηκα ότι την κατηγορείς την γιατρό σου αλλά ακόμη και αυτό να έκανες το θεωρώ δικαίωμα σου, αφού τις γνώμες μας τις αποκτούμε μέσα από τα βιώματά μας. Δυστυχώς επειδή γράφουμε και δεν συζητάμε face to face ίσως να φάνηκε ότι κριτικάρω και ζητώ συγνώμη γιατί δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση, απλά απορία το είχα. Ξέρεις που λέμε κουβέντα να γίνεται. Και εγώ θέλησα όταν άλλαξα γιατρό μετά τα δίδυμα να αισθανθώ ασφάλεια εκεί που θα πάω, οπότε καταλαβαίνω απόλυτα την ανάγκη κάθε γυναίκας να είναι με τον σωστό γιατρό. Και κορίτσια εγώ προσωπικά είναι ο πρώτος στα 29 μου χρόνια που κατασταλαξα και δεν πρόκειται να αλλάξω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Εγώ θέλω να δω άλλους δύο γιατρούς που έχω στο μυαλό μου ...κουβαλω πολύ βαρυ ιστορικό κορίτσι μου με πολλά χειρουργεία ανοιχτά στην κοιλιά το ένα μάλιστα . κι αν και είναι πολύ καλή και αυτή εντόπισε το πρόβλημα μου με τις υδροσαλπιγγες(έχω κάνει αφαίρεση και  προχώρησα σε εξωσωματική) είναι μικρή και συνήθως νιώθω ότι με αποπαιρνει πάρα με παρακινεί. Ας πούμε εντάξει δεν μπορώ να πάρω κιλά εξαιτίας των χειρουργείων και η κοιλια πρέπει να παραμείνει μικρή αλλά έχω πάει και σε διατροφολόγο το ελέγχω...αυτή λίγο με στρεσαρει...επίσης μου είπε ότι ίσως καθηλωθω στο κρεβάτι λόγω της λεκάνης που είναι ανοιχτή...και πολλά άλλα που στον πρώτο υπέρηχο ένιωθα ότι ήθελα να βάλω τα κλάματα παρά να χαρώ που είχα πετύχει και με εξωσωματική.ομως λόγω των χειρουργείων μου ξέρω πως χρειάζομαι δημόσιο νοσοκομείο κι αυτή είναι σε ιδιωτικό...δεν είμαι από Αθήνα κορίτσι μου... Παρόλα αυτά εγώ θα την πρότεινα σε όποια κοπέλα μου ζητούσε μια γνώμη ... Με εμένα υπάρχει αυτή η φοβία νομίζω...το έχω αντιμετωπίσει κι από άλλους γιατρούς γιατί γεννήθηκα με μια πολύ σπάνια γενετική ανωμαλία που βέβαια λύθηκε....δεν την κατηγορώ όμως... Απλά μάλλον χρειάζομαι περισσότερη θετικότητα εφόσον έχω τέτοια θέματα!! 

 

Κορίτσι μου κι εγώ πάνω κάτω για τον ίδιο λόγο θέλω να φυγω ... Δυστυχώς το νεαρό της ηλικίας τους ίσως τους γεμίζει φόβο και φυσικά είναι λογικό να μην έχουν δει όλες τις περιπτώσεις....και φυσικά μετράει και η αμεσότητα και η αισιοδοξία που παίζουν το ρόλο τους! Όπως εσένα που σε κέρδισε αυτός ο γιατρός που μου λες της αποξεσης! Σε καταλαβαίνω απόλυτα ! Καλά κάνατε!

Δεν ξέρω τι είναι το hba2 είναι εξέταση για στίγμα;;;;; Αυτή την εξέταση την έχεις κάνει εσύ ή ο άντρας σου; Για το αν έχετε το στίγμα;

Η hba2 είναι ένας τύπος αιμοσφαιρινης που δείχνει εάν έχεις ή όχι το στίγμα σε συνδυασμό με τις υπόλοιπες εξετάσεις αίματος (αιματοκρίτη ερυθρά αιμοσφαίρια κλπ εάν έχω καταλάβει και εγώ σωστά δηλαδή!!) Εγώ την έκανα στον προγεννητικό έλεγχο και αφού μου βγήκε οριακή την έκανε και ο άντρας μου!! Σε εμένα έγραφε ότι συστήνεται περαιτέρω έλεγχος και στον άντρα μου ότι δεν το έχει!! Βέβαια μέχρι να την κάνει και εκείνος και να πάρουμε τα αποτελέσματα γιατί πέσαμε στο 15 Αύγουστο καταλαβαίνεις άγχος και κλάμα!! Ο γιατρός γενικά ήταν και είναι πολύ αισιόδοξος απλά σου λέω με προβλημάτισε τότε ότι ήταν σχεδόν σίγουρος ότι δεν επηρεάζει η εγκυμοσύνη και μετα μου το άλλαξε!! 

Αχ αυτό το θέμα με την ψυχολογία πως σας καταλαβαίνω!! Είχα πέσει και εγώ σε έναν τέτοιο στην αποβολη μου ο οποίος έβγαλε το συμπέρασμα ότι το έχω χάσει από το τηλέφωνο!! Φυσικά και δεν ξανά πάτησα εκεί!! (παρόλο που είχε δίκιο δεν μου άρεσε καθόλου ο τρόπος του!!) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/10/2021 at 2:06 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα κορίτσια είχαμε το καθιερωμένο ραντεβού στον γυναικολόγο σήμερα είδαμε το μωράκι όλα καλά!!! 
μας είπε κ ο γυναικολόγος (όπως κ η εμβρυολογος)  ότι είναι αγόρι είδαμε κ τ προσόντα πάλι ποια είμαι εγώ για να τ αμφισβητήσω χαχαχα😂 

 

εχετε άλλα κορίτσια ραντεβού με γιατρό αυτές τις μέρες ; 👶🎉

 

Καλησπέρα, αχ τι ωραία που το είδατε πάλι, με το καλό το αγοράκι σου💙💙

Εμείς έχουμε 20/10 ραντεβού, σε 2 εβδομάδες δηλαδή και ανυπομονώ!!!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/10/2021 at 3:10 ΜΜ, ο/η Riaa είπε:

Τέλεια Χρυσά με το καλό το αγοράκι σου!💙

Εγώ έχω την Τρίτη ραντεβού με τον γυναικολόγο μου 😀

Λογικά τώρα που μπήκα 4ο θα χει κάποια αλλαγή φαντάζομαι στο φυλικο; Μήπως μπει και κάτι άλλο; Θα τα ρωτήσω.

Όπως επίσης αν πρέπει να κάνω πάλι αίματος ή κολπική καλλιέργεια. Ιδέα δεν έχω, αλλά θα μάθουμε!🙂

 

Καλησπέρα κορίτσι μου, εγώ σταμάτησα το φυλλικό μόλις τελείωσα το πρώτο τρίμηνο!! Αλλά θα σου πει ο γιατρός σου! 

Αίματος και ούρων κάνουμε κάθε μήνα, οπότε λογικά θα σου γράψει πάλι!😊

Εγώ έκανα τώρα(αν και μου τις είχε γράψει να τις κάνω πριν 2 εβδομάδες και το αμέλησα), κλασικά κάτω από το όριο ο αιματοκρίτης και η αιμοσφαιρίνη..και είναι κάτω από το όριο και τα ερυθρά αιμοσφαίρια…οπότε μου έδωσαν πάλι εξτρα σίδηρο…όλη μου τη ζωή είχα αναιμία, και στην εγκυμοσύνη ξέρω ότι πέφτει κι άλλο ούτως ή άλλως!! Μας ξεζουμίζουν τα μωράκια🤪😇

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/10/2021 at 3:02 ΜΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Τέλεια! Με το καλό ο γιος λοιπόν💙💙💙! Εγώ έκλεισα β επιπέδου άλλα έχω ακόμα μέρες! Μου την έκλεισε για 18/10! Περιμένω πως και πως!

Αχχ κοντεύει η β’ επιπέδου σας!! 😍 Τι ωραία!!! 😀 Με το καλό!!! ❤️❤️❤️ Εγώ θα την κάνω ένα μήνα μετά από σένα λογικά, δηλαδή τέλη Νοέμβρη..αν και επειδή θα λείπουμε ταξιδάκι τότε θα τους πω να την κάνουμε ή πριν το ταξίδι(φεύγουμε 24/11) ή αρχές Δεκέμβρη που θα γυρίσουμε!!

20/10 έχω κι εγώ ραντεβού με το γιατρό όμως, μου φαίνεται τόσο μακριάαα θέλω να δω τη μπεμπούλα τώρα χαχα😍💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/10/2021 at 5:48 ΜΜ, ο/η Διόνη είπε:

Αχ βρε πρινσεσακι τι μου λες τώρα!!! Αχ να είστε καλά κοριτσάκι μου! Θα τα κοιτάξω όλα όσα είπες κι εδώσα βάση σε όλες τις πληροφορίες! Είναι λογικό να είσαι τόσο προσεκτική μετά από αυτό που πέρασες και πρέπει να το κοιτάμε τελικά εις βάθος !! 💓💓💓

Σ ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!! ❤️❤️Πραγματικά ναι, πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικές🙏❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Ελπίζω να είναι όλα καλά με τη μέτρηση σου!!!θα περιμένουμε τα νέα σου...όσο για τις ιώσεις διάβασα και εγώ ότι το ανοσοοποιητικο σύστημα μας είναι πολύ χαμηλό στη εγκυμοσυνη οπότε ελπίζω τουλάχιστον να τα περνάμε ελαφριά...εγώ φοβάμαι πολυ για τον Κορωναίο εσείς κοριτσια έχετε κάνει το εμβόλιο;;;εγώ είχα πει ότι θα το έκανα τον Σεπτέμβριο που είχα και αδεια τελικά μας ήρθε η μπεμπούλα και τώρα το φοβάμαι...

Εγω έκανα το εμβόλιο κ μετά από 2 περιόδους μετά έμεινα έγκυος!..δεν ήταν στο πρόγραμμα να το κάνω κ το αποφάσισα μόνη μου γιατί τον Μάιο κόλλησε ο άνδρας μου κάτσαμε καραντίνα κ οι 2 εγω δεν κόλλησα κ τον Ιούνιο ήταν ο γάμος μας .τα έβαλα κάτω και αποφάσισα να το κάνω..γενικά όμως δεν είχα θέμα!Ούτε με περίοδο ούτε με πόνους...όλα φυσιολογικά!

Όποιον ρωτούσα δεν μου έδινε σαφή απάντηση και είπα να μην ρισκάρω εκείνη την περίοδο...κορίτσια με είχε αστεφανωτη 5 χρόνια, δεν πήγαινε άλλο 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες... Εύχομαι ολόψυχα καλή λευτεριά σε όλες μας. Ανήκω και εγώ στην κατηγορία των μαμάδων του Μαρτίου. Μου δίνουν ΠΗΤ 31.03.2022 αλλά λόγω ΣΔ τύπου 1 θα γεννήσω σίγουρα 2 εβδομάδες νωρίτερα.

Κορίτσια μη έχοντας διαβάσει όλη τη συζήτηση που έχει προηγηθεί έχει κάποια εμπειρία από δημόσιο νοσοκομείο και συγκεκριμένα το Αλεξάνδρα? αν έχει ήδη συζητηθεί κάτι τέτοιο ζητώ συγγνώμη για την επαναφορά του θέματος!!!

σχετικά με το θέμα του εμβολίου εγώ το έκανα και μετά από 7μέρες έμεινα έγκυος. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Στην κουμπάρα μου την έβαλαν να το κάνει όντας στον 6ο μήνα και ευτυχώς και σε αυτή τη περίπτωση όλα καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η iovnn είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες... Εύχομαι ολόψυχα καλή λευτεριά σε όλες μας. Ανήκω και εγώ στην κατηγορία των μαμάδων του Μαρτίου. Μου δίνουν ΠΗΤ 31.03.2022 αλλά λόγω ΣΔ τύπου 1 θα γεννήσω σίγουρα 2 εβδομάδες νωρίτερα.

Κορίτσια μη έχοντας διαβάσει όλη τη συζήτηση που έχει προηγηθεί έχει κάποια εμπειρία από δημόσιο νοσοκομείο και συγκεκριμένα το Αλεξάνδρα? αν έχει ήδη συζητηθεί κάτι τέτοιο ζητώ συγγνώμη για την επαναφορά του θέματος!!!

σχετικά με το θέμα του εμβολίου εγώ το έκανα και μετά από 7μέρες έμεινα έγκυος. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Στην κουμπάρα μου την έβαλαν να το κάνει όντας στον 6ο μήνα και ευτυχώς και σε αυτή τη περίπτωση όλα καλά.

Καλημέρα και με το καλό το μωράκι σου!!

Είμαστε πολύ κοντά, έχω ΠΗΤ 1 μέρα μετά από σένα δηλαδή 01/04/22😊 Να μας πάνε όλα καλά εύχομαι🥰

Κάνεις διατροφή για το διαβήτη; Τον απέκτησες τώρα στην εγκυμοσύνη ή είχες από πριν;

Προσωπικά γέννησα στο Ρέα το πρώτο και εκεί θα γεννήσω και το δεύτερο, αλλά η αδερφή μου είχε γεννήσει στο Αλεξάνδρα, πριν 7 χρόνια όμως. Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν είμαι πολύ υπέρ του δημοσίου από θέμα καθαριότητας και επίσης λόγω του ότι έχω ακούσει ότι μπορεί να μην κάνουν πάντα επισκληρίδιο, και φοβάμαι λίγο αν θέλω και δεν είναι κανείς εκεί να μου κάνει. Σίγουρα όμως γλιτώνεις τα μισά λεφτά απότι θα έδινες στο ιδιωτικό. Πάντως η αδερφή μου είχε κάνει επισκληρίδιο και την είχαν στην καινούργια πτέρυγα που ήταν σχετικά καλή. Βέβαια είχε θέμα με τις μαίες, δεν ήταν πολύ καλές απότι μου έλεγε. Έχουν περάσει χρόνια όμως, τώρα μπορεί να’ναι μια χαρά. Ααα επίσης δε ξέρω αν γίνεται να είναι και ο άντρας μέσα στο δημόσιο, ρώτα αν θες. Κατά τα άλλα αν έχεις καλό γιατρό καλή θα είναι η γέννα όπου κι αν πας, στο νοσοκομείο καθόμαστε 3 μέρες ούτως ή άλλως. Αααα επίσης μην περιμένεις φαγητά εστιατορίου για τα οποία φημίζονται τα ιδιωτικά, αλλά οκ αυτό δεν είναι τόσο σημαντικό🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα και με το καλό το μωράκι σου!!

Είμαστε πολύ κοντά, έχω ΠΗΤ 1 μέρα μετά από σένα δηλαδή 01/04/22😊 Να μας πάνε όλα καλά εύχομαι🥰

Κάνεις διατροφή για το διαβήτη; Τον απέκτησες τώρα στην εγκυμοσύνη ή είχες από πριν;

Προσωπικά γέννησα στο Ρέα το πρώτο και εκεί θα γεννήσω και το δεύτερο, αλλά η αδερφή μου είχε γεννήσει στο Αλεξάνδρα, πριν 7 χρόνια όμως. Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν είμαι πολύ υπέρ του δημοσίου από θέμα καθαριότητας και επίσης λόγω του ότι έχω ακούσει ότι μπορεί να μην κάνουν πάντα επισκληρίδιο, και φοβάμαι λίγο αν θέλω και δεν είναι κανείς εκεί να μου κάνει. Σίγουρα όμως γλιτώνεις τα μισά λεφτά απότι θα έδινες στο ιδιωτικό. Πάντως η αδερφή μου είχε κάνει επισκληρίδιο και την είχαν στην καινούργια πτέρυγα που ήταν σχετικά καλή. Βέβαια είχε θέμα με τις μαίες, δεν ήταν πολύ καλές απότι μου έλεγε. Έχουν περάσει χρόνια όμως, τώρα μπορεί να’ναι μια χαρά. Ααα επίσης δε ξέρω αν γίνεται να είναι και ο άντρας μέσα στο δημόσιο, ρώτα αν θες. Κατά τα άλλα αν έχεις καλό γιατρό καλή θα είναι η γέννα όπου κι αν πας, στο νοσοκομείο καθόμαστε 3 μέρες ούτως ή άλλως. Αααα επίσης μην περιμένεις φαγητά εστιατορίου για τα οποία φημίζονται τα ιδιωτικά, αλλά οκ αυτό δεν είναι τόσο σημαντικό🤣

Μακάρι σε όλες μας να πάνε όλα καλά. Έχω ΣΔ εδώ και 27 χρόνια οπότε θεωρούμαι υψηλού κινδύνου εγκυμοσύνη και για αυτό το δημόσιο νοσοκομείο. Στο ιδιωτικό αν κάτι δεν πάει καλά σε στέλνουν σε δημόσιο οπότε προσπαθώ να γλυτώσω οποιαδήποτε μεταφορά μπορεί να χρειαστεί και να είμαστε όσο πιο ασφαλείς γίνεται μαμά και παιδί. Ο γιατρός μου με έχει καθησυχάσει στο κομμάτι της μαίας αλλά με έχει προιδεάσει ότι μπορεί οι παιδίατροι εκεί μέσα να με ψιλό "τρελάνουν" με όλα όσα θα μου λένε... μου συνέστησε να βρω από πριν μία/έναν παιδίατρο που να νιώθω καλά μαζί τη/ςτου και να την/τον εμπιστεύομαι έτσι ώστε να είμαι ήρεμη. Για το φαγητό πιστεύω ότι όλο και κάποιο ταπεράκι θα πηγαινοέρχεται χαχαχαχα.

Λογικά θα μου κάνουν καισαρική καθώς θα πρέπει να γεννήσω το αργότερο μέχρι την 38η εβδομάδα. θα προσπαθήσουμε για φυσιολογικό αλλά δεν έχω και πολλές πιθανότητες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/10/2021 at 2:06 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα κορίτσια είχαμε το καθιερωμένο ραντεβού στον γυναικολόγο σήμερα είδαμε το μωράκι όλα καλά!!! 
μας είπε κ ο γυναικολόγος (όπως κ η εμβρυολογος)  ότι είναι αγόρι είδαμε κ τ προσόντα πάλι ποια είμαι εγώ για να τ αμφισβητήσω χαχαχα😂 

 

εχετε άλλα κορίτσια ραντεβού με γιατρό αυτές τις μέρες ; 👶🎉

 

Καλησπέρα με το καλό!!Εγω πηγα σήμερα όλα τέλεια μου είπε και μάλλον κορίτσι έχω χαίρομαι πολύ θα έχω ζευγαράκι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Maria mariaa είπε:

Καλησπέρα με το καλό!!Εγω πηγα σήμερα όλα τέλεια μου είπε και μάλλον κορίτσι έχω χαίρομαι πολύ θα έχω ζευγαράκι!!

Γεια σου Μαρία μου άντε τέλεια με το καλό! Έβαλα κοριτσάκι στο πινακακι  😍😍😍😍😍💜💜💜💜💜💜
 

Τωρα ποτε έχεις ξανά ραντεβού ; Σου είπε κάτι καινούργιο ; 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η iovnn είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες... Εύχομαι ολόψυχα καλή λευτεριά σε όλες μας. Ανήκω και εγώ στην κατηγορία των μαμάδων του Μαρτίου. Μου δίνουν ΠΗΤ 31.03.2022 αλλά λόγω ΣΔ τύπου 1 θα γεννήσω σίγουρα 2 εβδομάδες νωρίτερα.

Κορίτσια μη έχοντας διαβάσει όλη τη συζήτηση που έχει προηγηθεί έχει κάποια εμπειρία από δημόσιο νοσοκομείο και συγκεκριμένα το Αλεξάνδρα? αν έχει ήδη συζητηθεί κάτι τέτοιο ζητώ συγγνώμη για την επαναφορά του θέματος!!!

σχετικά με το θέμα του εμβολίου εγώ το έκανα και μετά από 7μέρες έμεινα έγκυος. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Στην κουμπάρα μου την έβαλαν να το κάνει όντας στον 6ο μήνα και ευτυχώς και σε αυτή τη περίπτωση όλα καλά.

Καλώς μας ήρθες κοπέλα μου με το καλό να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη ν πάνε όλα τέλεια κ με τον διαβήτη να μην σε παιδέψει πολύ κ να φτάσεις στην πολυπόθητη γεννα! ❤️❤️❤️❤️
 

πρωτο παιδάκι; Ξέρεις το φύλο ; 
μδυστυχώς δν ξέρω να σ πω για δημόσια γιατί γεννησα ιδιωτικά στην Αθήνα κ τώρα θα γεννήσω με το καλό ιδιωτικά στην Λάρισα! 
ελπίζω όμως να ξέρει κ  κάποια άλλη κοπέλα! 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλώς μας ήρθες κοπέλα μου με το καλό να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη ν πάνε όλα τέλεια κ με τον διαβήτη να μην σε παιδέψει πολύ κ να φτάσεις στην πολυπόθητη γεννα! ❤️❤️❤️❤️
 

πρωτο παιδάκι; Ξέρεις το φύλο ; 
μδυστυχώς δν ξέρω να σ πω για δημόσια γιατί γεννησα ιδιωτικά στην Αθήνα κ τώρα θα γεννήσω με το καλό ιδιωτικά στην Λάρισα! 
ελπίζω όμως να ξέρει κ  κάποια άλλη κοπέλα! 
 

Σε ευχαριστώ πολύ... Δυστυχώς μας κάνει κόλπα το μωράκι μας και δεν μας αφήνει να δούμε. Ακόμα και ο γυναικολόγος μου μας κάνει πλάκα για αυτό το θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η iovnn είπε:

Μακάρι σε όλες μας να πάνε όλα καλά. Έχω ΣΔ εδώ και 27 χρόνια οπότε θεωρούμαι υψηλού κινδύνου εγκυμοσύνη και για αυτό το δημόσιο νοσοκομείο. Στο ιδιωτικό αν κάτι δεν πάει καλά σε στέλνουν σε δημόσιο οπότε προσπαθώ να γλυτώσω οποιαδήποτε μεταφορά μπορεί να χρειαστεί και να είμαστε όσο πιο ασφαλείς γίνεται μαμά και παιδί. Ο γιατρός μου με έχει καθησυχάσει στο κομμάτι της μαίας αλλά με έχει προιδεάσει ότι μπορεί οι παιδίατροι εκεί μέσα να με ψιλό "τρελάνουν" με όλα όσα θα μου λένε... μου συνέστησε να βρω από πριν μία/έναν παιδίατρο που να νιώθω καλά μαζί τη/ςτου και να την/τον εμπιστεύομαι έτσι ώστε να είμαι ήρεμη. Για το φαγητό πιστεύω ότι όλο και κάποιο ταπεράκι θα πηγαινοέρχεται χαχαχαχα.

Λογικά θα μου κάνουν καισαρική καθώς θα πρέπει να γεννήσω το αργότερο μέχρι την 38η εβδομάδα. θα προσπαθήσουμε για φυσιολογικό αλλά δεν έχω και πολλές πιθανότητες...

Κατάλαβα ναι. Έχω ακούσει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις συστήνουν να πας σε δημόσιο. Εντάξει αν έχεις καλό γιατρό είναι σημαντικό, και φαίνεται ότι ο γιατρός σου είναι κοντά σου.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να γεννήσεις φυσιολογικά. Αλλιώς και με καισαρική δεν πειράζει, κάνουν τόσες γυναίκες σήμερα και την τομή την κάνουν πολύ μικρή και δε φαίνεται καν. Το σημαντικό είναι ότι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο θα έχεις το μωράκι σου, αυτό να σκέφτεσαι εκείνη την ώρα💗

Είναι το πρώτο σου παιδάκι απ’ό,τι κατάλαβα; Πώς πάει γενικά η εγκυμοσύνη σου; 🌸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Monica 92 είπε:

Ναι σε καταλαβαίνω που θέλεις να αλλαξεις γιατρό. Ελπίζω ένας από τους δύο που έχεις στο μυαλό σου να σε κερδίσουν. Ποτέ δεν σκέφτηκα ότι την κατηγορείς την γιατρό σου αλλά ακόμη και αυτό να έκανες το θεωρώ δικαίωμα σου, αφού τις γνώμες μας τις αποκτούμε μέσα από τα βιώματά μας. Δυστυχώς επειδή γράφουμε και δεν συζητάμε face to face ίσως να φάνηκε ότι κριτικάρω και ζητώ συγνώμη γιατί δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση, απλά απορία το είχα. Ξέρεις που λέμε κουβέντα να γίνεται. Και εγώ θέλησα όταν άλλαξα γιατρό μετά τα δίδυμα να αισθανθώ ασφάλεια εκεί που θα πάω, οπότε καταλαβαίνω απόλυτα την ανάγκη κάθε γυναίκας να είναι με τον σωστό γιατρό. Και κορίτσια εγώ προσωπικά είναι ο πρώτος στα 29 μου χρόνια που κατασταλαξα και δεν πρόκειται να αλλάξω.

Ούτε καν κοπέλα μου δεν το θεώρησα έτσι! Ούτε που μου πέρασε από το μυαλό! Εγώ θέλησα να το ξεκαθαρίσω γιατί η αλήθεια είναι ότι δε θέλω να λέω κακά λόγια για γιατρούς γιατί μπορεί να πω κάτι για κάποιον γιατρό και κάποιος γνωστός μου να μου πει κάτι καλο και εκεί καταλαβαίνω ότι είναι πολύ υποκειμενικό...είναι κάτι σαν τις φιλίες και οι γιατροί! Εγώ ένιωσα την ανάγκη να το πω !!!!! εσύ δεν είπες τίποτα! Αλήθεια!!! 💓💓💓💓💓 

Χαίρομαι που τελικά νιώθεις καλά και συμφωνώ μαζί σου πάνω απ' όλα να νιώθεις ασφαλής!! Όπως το είπες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!! :)

Εγώ είχα ΠΗΤ στις 03/03, και μετά την αυχενική ο γιατρός μου έδωσε νεα ΠΗΤ 01/03. Περιμένουμε σίγουρα κοριτσάκι. Κάναμε και το ΝΙPT και όλα καλά. Έχω ραντεβού για Β Επιπέδου στις 25/10. Σήμερα ΄΄΄εκανα και την 1η δόση του εμβολίου (pfizer).

Είμαι 19 εβδομάδων και 1 ημέρας. Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε αρχίσει να αισθάνεστε τα μωράκια σας. Εγώ όχι ακόμη και ανυπομονώ!

Επίσης, οι περισσότερες παίρνετε ήδη συμπληρώματα σιδήρου; Εγω για την ωρα μόνο φυλλικό οξύ. Αλλά εκανα καποιες εξετάσεις και βγαινουν χαμηλές φεριτίνη/αιμοσφαιρίνη. Τώρα περιμένω να δω τι θα μου πει ο γιατρος...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Κατάλαβα ναι. Έχω ακούσει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις συστήνουν να πας σε δημόσιο. Εντάξει αν έχεις καλό γιατρό είναι σημαντικό, και φαίνεται ότι ο γιατρός σου είναι κοντά σου.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να γεννήσεις φυσιολογικά. Αλλιώς και με καισαρική δεν πειράζει, κάνουν τόσες γυναίκες σήμερα και την τομή την κάνουν πολύ μικρή και δε φαίνεται καν. Το σημαντικό είναι ότι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο θα έχεις το μωράκι σου, αυτό να σκέφτεσαι εκείνη την ώρα💗

Είναι το πρώτο σου παιδάκι απ’ό,τι κατάλαβα; Πώς πάει γενικά η εγκυμοσύνη σου; 🌸

Ναι είναι το πρώτο και μετά από μεγάλη ανυπομονησία για τον ερχομό του. Γενικά πάει καλά η εγκυμοσύνη απλά οι γύρω γύρω γιατροί που δεν με ξέρουν εμβρυοκαρδιολόγος ή ο γιατρός που μου έκανε την αυχενική με αντιμετωπίζουν σαν αδύνατη περίπτωση και αυτό λίγο μου τσάκισε την ψυχολογία. Ευτυχώς ο γυναικολόγος μου τους έβαλε όλους στη θέση τους. Μου είχαν ζητήσει να επαναλαμβάνω την αυχενική κάθε μήνα μέχρι να γεννήσω λόγω του ζαχάρου και ότι είμαι δύσκολη περίπτωση και όπως καταλαβαίνετε πάγωσε το αίμα μου. Ευτυχώς όλα μπήκαν στη θέση τους και όλα καλά. Ναι νιώθω τυχερή για τον γιατρό μου γιατί με κοιτάζει σα μέλλουσα μαμά που είναι αγχωμένη στο πρώτο της παιδάκι και με όποιες ιδιαιτερότητες και όχι σαν ένα ακόμα 1000αρικό ή 2000αρο. Συγγνώμη για τον τρόπο μου αλλά μου έτυχε και αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η mia2020 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!! :)

Εγώ είχα ΠΗΤ στις 03/03, και μετά την αυχενική ο γιατρός μου έδωσε νεα ΠΗΤ 01/03. Περιμένουμε σίγουρα κοριτσάκι. Κάναμε και το ΝΙPT και όλα καλά. Έχω ραντεβού για Β Επιπέδου στις 25/10. Σήμερα ΄΄΄εκανα και την 1η δόση του εμβολίου (pfizer).

Είμαι 19 εβδομάδων και 1 ημέρας. Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε αρχίσει να αισθάνεστε τα μωράκια σας. Εγώ όχι ακόμη και ανυπομονώ!

Επίσης, οι περισσότερες παίρνετε ήδη συμπληρώματα σιδήρου; Εγω για την ωρα μόνο φυλλικό οξύ. Αλλά εκανα καποιες εξετάσεις και βγαινουν χαμηλές φεριτίνη/αιμοσφαιρίνη. Τώρα περιμένω να δω τι θα μου πει ο γιατρος...

 

Καλησπερα 🥰 ειμαι 18+1. Το πρωτο τρίμηνο μου είχε γράψει φυλλικό και μαγνήσιο. Μετά την αυχενική άρχισα και το σίδηρο και μετά απο λιγο και το ασβέστιο. Οι εξετάσεις μου παντα είναι καλες αλλα μου τα δινει αυτα 🤷‍♀️
Εχουμε κοριτσακι 🧚🏼‍♂️🌺 και την αισθάνομαι περιπου απο τη 16 βδομαδα, σαν να σκαει μια φούσκα μεσα στη κοιλιά 🤣 Συνηθως το βραδυ 9 με 10 ξεκιναει τα κολπα της🤣 Σου ευχομαι τα καλυτερα και με το καλο να αισθανθείς τη πρωτη φουσκίτσα σου❤️🌺🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις πριν 22 ώρες, ο/η Maira29 είπε:

Η hba2 είναι ένας τύπος αιμοσφαιρινης που δείχνει εάν έχεις ή όχι το στίγμα σε συνδυασμό με τις υπόλοιπες εξετάσεις αίματος (αιματοκρίτη ερυθρά αιμοσφαίρια κλπ εάν έχω καταλάβει και εγώ σωστά δηλαδή!!) Εγώ την έκανα στον προγεννητικό έλεγχο και αφού μου βγήκε οριακή την έκανε και ο άντρας μου!! Σε εμένα έγραφε ότι συστήνεται περαιτέρω έλεγχος και στον άντρα μου ότι δεν το έχει!! Βέβαια μέχρι να την κάνει και εκείνος και να πάρουμε τα αποτελέσματα γιατί πέσαμε στο 15 Αύγουστο καταλαβαίνεις άγχος και κλάμα!! Ο γιατρός γενικά ήταν και είναι πολύ αισιόδοξος απλά σου λέω με προβλημάτισε τότε ότι ήταν σχεδόν σίγουρος ότι δεν επηρεάζει η εγκυμοσύνη και μετα μου το άλλαξε!! 

Αχ αυτό το θέμα με την ψυχολογία πως σας καταλαβαίνω!! Είχα πέσει και εγώ σε έναν τέτοιο στην αποβολη μου ο οποίος έβγαλε το συμπέρασμα ότι το έχω χάσει από το τηλέφωνο!! Φυσικά και δεν ξανά πάτησα εκεί!! (παρόλο που είχε δίκιο δεν μου άρεσε καθόλου ο τρόπος του!!) 

       αχ καταλαβα!!θα ειχατε μεγαλη αγωνια τοτε βρε κοριτσι μου γιατι αν εχουν κι οι δυο γονεις υπαρχει ο κινδυνος μεσογειακης αναιμιας!!!ομως εφοσον δεν το ειχε ο αντρας σου δεν υπαρχει κινδυνος για το μωρο!!

τι συμπερασμα εβγαλε;;;;; θεε μου! εννοειται πως δεν θα ξαναπατουσες και πολυ καλα εκανες!!!! δεν πειραζει τωρα ειναι ολα καλα περασμενα ξεχασμενα ολα αυτα!!!💓💓💓

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η iovnn είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες... Εύχομαι ολόψυχα καλή λευτεριά σε όλες μας. Ανήκω και εγώ στην κατηγορία των μαμάδων του Μαρτίου. Μου δίνουν ΠΗΤ 31.03.2022 αλλά λόγω ΣΔ τύπου 1 θα γεννήσω σίγουρα 2 εβδομάδες νωρίτερα.

Κορίτσια μη έχοντας διαβάσει όλη τη συζήτηση που έχει προηγηθεί έχει κάποια εμπειρία από δημόσιο νοσοκομείο και συγκεκριμένα το Αλεξάνδρα? αν έχει ήδη συζητηθεί κάτι τέτοιο ζητώ συγγνώμη για την επαναφορά του θέματος!!!

σχετικά με το θέμα του εμβολίου εγώ το έκανα και μετά από 7μέρες έμεινα έγκυος. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Στην κουμπάρα μου την έβαλαν να το κάνει όντας στον 6ο μήνα και ευτυχώς και σε αυτή τη περίπτωση όλα καλά.

καλως ηρθες στην ομαδουλα μας!!! με το καλο το μωρακι σου!!! δεν εχω καποια εικονα απο το αλεξανδρα ! απλα ειπα να σε καλωσορισω κι εγω!!! 💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η mia2020 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!! :)

Εγώ είχα ΠΗΤ στις 03/03, και μετά την αυχενική ο γιατρός μου έδωσε νεα ΠΗΤ 01/03. Περιμένουμε σίγουρα κοριτσάκι. Κάναμε και το ΝΙPT και όλα καλά. Έχω ραντεβού για Β Επιπέδου στις 25/10. Σήμερα ΄΄΄εκανα και την 1η δόση του εμβολίου (pfizer).

Είμαι 19 εβδομάδων και 1 ημέρας. Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε αρχίσει να αισθάνεστε τα μωράκια σας. Εγώ όχι ακόμη και ανυπομονώ!

Επίσης, οι περισσότερες παίρνετε ήδη συμπληρώματα σιδήρου; Εγω για την ωρα μόνο φυλλικό οξύ. Αλλά εκανα καποιες εξετάσεις και βγαινουν χαμηλές φεριτίνη/αιμοσφαιρίνη. Τώρα περιμένω να δω τι θα μου πει ο γιατρος...

 

κοριτσι μου με το καλο το κοριτσακι σας!!! εγω παιρνω και σιδηρο και φυλλικο και βιταμινη D.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

 

       αχ καταλαβα!!θα ειχατε μεγαλη αγωνια τοτε βρε κοριτσι μου γιατι αν εχουν κι οι δυο γονεις υπαρχει ο κινδυνος μεσογειακης αναιμιας!!!ομως εφοσον δεν το ειχε ο αντρας σου δεν υπαρχει κινδυνος για το μωρο!!

τι συμπερασμα εβγαλε;;;;; θεε μου! εννοειται πως δεν θα ξαναπατουσες και πολυ καλα εκανες!!!! δεν πειραζει τωρα ειναι ολα καλα περασμενα ξεχασμενα ολα αυτα!!!💓💓💓

 

Πως είσαι κορίτσι μου? Η αλήθεια είναι ότι ενώ ήξερα ότι ο άντρας μου δεν έχει στιγμα (είναι αιμοδότης οπότε όπως είπα και στον γιατρό φαντάζομαι θα τον είχαν ενημερώσει γιατί νομίζω δεν πρέπει να δίνεις αίμα!!) επειδή έχουμε ακούσει περιστατικα που δεν γνώριζαν για το στίγμα και γεννήθηκαν παιδάκια με μεσογειακή αναιμία αυτός ήταν ο μεγαλύτερος φόβος μου! Ο γιατρός μου δεν μπορώ να πω και σε αυτό ηταν αισιόδοξος δεν με αγχωσε απλά σου λέω επειδή έχουμε περιπτώσεις εγώ φοβήθηκα!! 

Όσο για τον πρώτο γιατρό (ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη από τα κορίτσια) στην προηγούμενη εγκυμοσυνη μου επειδή δεν είχα καθυστέρηση και επειδή είχα σταγόνες αίμα, όταν έμαθα ότι είμαι πήρα τηλέφωνο στον πρώτο γιατρό που βρήκα στο Google (δεν γνώριζα τότε ούτε τον γιατρό που μου έκανε την αποξεση ούτε αυτόν που έχω μέχρι στιγμής!) 

Όταν τον πήρα τηλέφωνο λοιπόν μου λέει έλα θα σε περιμένω γιατί μπορεί να είναι επαπειλουμενη εγκυμοσυνη ή να έχεις αποβολη! Πήγα, με εξέτασε και μου λέει κατά 95% το έχεις χάσει αλλά κάνε μια χοριακη. Πήγα έκανα τη χοριακη και έπεφτε τον πήρα τηλέφωνο και του το λέω και η απάντηση του?? Ναι πάρε με αύριο να σου πω τι θα κάνουμε γιατί τώρα είμαι σπίτι και δεν έχω καλό σήμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η mia2020 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!! :)

Εγώ είχα ΠΗΤ στις 03/03, και μετά την αυχενική ο γιατρός μου έδωσε νεα ΠΗΤ 01/03. Περιμένουμε σίγουρα κοριτσάκι. Κάναμε και το ΝΙPT και όλα καλά. Έχω ραντεβού για Β Επιπέδου στις 25/10. Σήμερα ΄΄΄εκανα και την 1η δόση του εμβολίου (pfizer).

Είμαι 19 εβδομάδων και 1 ημέρας. Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε αρχίσει να αισθάνεστε τα μωράκια σας. Εγώ όχι ακόμη και ανυπομονώ!

Επίσης, οι περισσότερες παίρνετε ήδη συμπληρώματα σιδήρου; Εγω για την ωρα μόνο φυλλικό οξύ. Αλλά εκανα καποιες εξετάσεις και βγαινουν χαμηλές φεριτίνη/αιμοσφαιρίνη. Τώρα περιμένω να δω τι θα μου πει ο γιατρος...

 

Γεια σου κορίτσι μου!! Με το καλό το μωράκι σου!! 

Εγώ (16+6) από πριν την εγκυμοσύνη είχα ξεκινήσει φυλλικο, σίδηρο ξεκίνησα στην 7η εβδομάδα και από την προηγούμενη εβδομάδα έχω ξεκινήσει ασβέστιο και μαγνήσιο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...