Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κινήσεις εμβρύου;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Πρώτη μου εγκυμοσυνη και έχω μπερδευτεί λίγο όσον αφορά τις εμβρυικες κινήσεις...εδώ κ 1 εβδομάδα περίπου νιώθω λίγο πιο κάτω από τον αφαλο σαν κάτι να μαζεύεται κ να κάνει μια περιστροφική κίνηση. Όταν βάζω το χέρι μου σε εκείνο το σημείο, νιώθω απλά πως η κοιλια μου είναι λίγο πιο σκληρή. Διαρκει περίπου 5 δευτερόλεπτα. Μπορεί να είναι το μωρό ή τσάμπα χαίρομαι; είχε κάποια από εσάς κάτι παρόμοιο; μέχρι στιγμής δεν έχω τίποτα από φτερουγίσματα και τα σχετικά...

19+1 εβδομάδες σήμερα...😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ένιωσα το μωρό (1η εγκυμοσύνη και για εμένα) την πρώτη μέρα που μπήκα στην 18η εβδομάδα! 

Ήταν όμως κανονικά μικρα και πολύ ελαφριά χτυπήματακια σε διάφορα σημεία της κοιλιάς, που τα κατάλαβα αμέσως ότι είναι κινησουλες του εμβρύου. Αντιθέτως όταν ένιωθα κάτι σκληρό που μαζεύεται από τη μια μεριά και συγκεκριμένα κάτω από τον αφαλό προς τα δεξιά ήταν συσπασεις που διαρκούσαν πολύ λίγο και ευτυχώς δεν είχα ούτε έχω προς το παρόν συχνά. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω απο την 17η το ψιλοκαταλαβαινα,ηταν σαν μπουρμπουληθρες!Αλλα το μπερδευα στην αρχη με τις συσπασεις που εκανε το εντερο..Μετα το ψιλοξεχωριζα..Θα μπορουσε να ειναι και συσπασεις αν το νιωθεις να σκληραινει τοπικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τοπικά το ένιωθα σαν συσπασεις Ναι....οπότε τσάμπα χαίρομαι!🤣

Μου κάνει εντύπωση που ακόμα δεν το έχω καταλάβει....θα δούμε...υπομονή λοιπόν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Sofi ☆ είπε:

Ναι έχω σκοπό να ρωτήσω που βρίσκεται ο πλακούντας. Στις 7 Ιουλίου έχω ραντεβού! 

Ευχαριστώ πολύ!😊

Κορίτσι μου εγώ πρώτο κατάλαβα τον γιο μου στις 21 εβδομάδες. Ήταν πολύ ήσυχο μωρό μέχρι το τέλος κ τον πείραζα συνέχεια για να καταλάβω ότι είναι καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Sofi ☆ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Πρώτη μου εγκυμοσυνη και έχω μπερδευτεί λίγο όσον αφορά τις εμβρυικες κινήσεις...εδώ κ 1 εβδομάδα περίπου νιώθω λίγο πιο κάτω από τον αφαλο σαν κάτι να μαζεύεται κ να κάνει μια περιστροφική κίνηση. Όταν βάζω το χέρι μου σε εκείνο το σημείο, νιώθω απλά πως η κοιλια μου είναι λίγο πιο σκληρή. Διαρκει περίπου 5 δευτερόλεπτα. Μπορεί να είναι το μωρό ή τσάμπα χαίρομαι; είχε κάποια από εσάς κάτι παρόμοιο; μέχρι στιγμής δεν έχω τίποτα από φτερουγίσματα και τα σχετικά...

19+1 εβδομάδες σήμερα...😊

Γεια σου κορίτσι!!! Εγω τώρα είμαι στην 24 εβδομάδα είναι το πρώτο μου και τον κατάλαβα περίπου την 19η εβδομάδα στην αρχή πολυ ελαφριά χτυπήματα και οσο περνούσαν οι εβδομάδες ολο και πιο δυνατά!!! Αυτη την περιστροφική κίνηση που περιγράφεις την εχω νιώσει και εγω και νομίζω είναι οταν αλλάζει θέση!! 💙💙Μην ανησυχείς κάποια στιγμή εκεί που δεν θα το περιμένεις θα νιώσεις μια δυνατή κλωτσιά και θα πεταχτείς ολόκληρη 😁😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μακάρι να είναι όλα καλά κ ας με ταράζει όλη την ώρα!!! Πώς κ πως το περιμένω!! 💙💙

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...