Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιανουαρίου 2022


Recommended Posts

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Bonbon είπε:

Ποσο χαμηλος ηταν ο αιματοκριτης σου αν επιτρεπεται? Γιατι εμενα στην τελευταια μετρηση ηταν κοντα στο 30,5 και μου αυξησε κι εμενα σε 2 χαπακια την ημερα. Βεβαια εχω και στιγμα που ισως επηρρεαζει περισσοτερ. Εμενα μου δινει Tardyferon και θα ξαναπαω για εξετασεις σε μερικες βδομαδες να δουμε εαν ανεβηκε, που το ελπιζω.

Κοριτσια εσας εχεις τυχει να σας πιασει καμια κραμπα στα ποδια στον υπνο σας ή οχι?? Προχθες μου εδωσε μια ξαφνικα την ωρα που κοιμομουνα και πεθανα στον πονο. Ειδε κι επαθε ο καημενος ο αντρας μου να με συνεφερει με τριψιμο και τεντωμα στα δαχτυλα....ο γιατρος μου ειπε μαγνησιο καθε μερα και ισως και 2 την ημερα εαν συνεχισει.

Εγώ πάθαινα πολύ συχνά κράμπες στις προηγούμενες εγκυμοσύνες, μέχρι που μου είχε αυξήσει σε 6 trofocard την ημέρα... μόνο τότε ένιωσα καλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 451
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Εγώ πάθαινα πολύ συχνά κράμπες στις προηγούμενες εγκυμοσύνες, μέχρι που μου είχε αυξήσει σε 6 trofocard την ημέρα... μόνο τότε ένιωσα καλά

6 εε? πωπω... και πως τα βολευες μεσα στην ημερα που ολα πρεπει να ειναι μακρια απο ολα τα αλλα?!🤔 ασε κι εγω που παιρνω τοσα φαρμακα με ενα ρολοϊ στο χερι ειμαι ολη μερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Bonbon είπε:

6 εε? πωπω... και πως τα βολευες μεσα στην ημερα που ολα πρεπει να ειναι μακρια απο ολα τα αλλα?!🤔 ασε κι εγω που παιρνω τοσα φαρμακα με ενα ρολοϊ στο χερι ειμαι ολη μερα!

Μέχρι να τα συνηθίσω όλα βάζω ξυπνητήρια 😄😄 Τουλάχιστον μέχρι στιγμής από αυτό το θέμα είμαι μια χαρά γιατί το έχω ένα άγχος, απ' ότι φαίνεται το κοριτσάκι μου είναι πιο ευγενικό από τα παλικάρια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω αρκετές βιταμίνες όλες!

Κι εγώ που παίρνω 1 απ' όλα τα ξεχνάω συνέχεια 😅😂😂😂

Και το σίδηρο τον κατάργησα μόνη μου. 😂😅

Ενώ έπαιρνα το hemafer στη πρώτη (στην αρχή μπουκαλάκι 🤢 μετά αναβραζων) δεν είχα θέμα μόνο με αυτό , τώρα που παίρνω το μασωμενο με πειράζει.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Christine_ είπε:

Πω πω αρκετές βιταμίνες όλες!

Κι εγώ που παίρνω 1 απ' όλα τα ξεχνάω συνέχεια 😅😂😂😂

Και το σίδηρο τον κατάργησα μόνη μου. 😂😅

Ενώ έπαιρνα το hemafer στη πρώτη (στην αρχή μπουκαλάκι 🤢 μετά αναβραζων) δεν είχα θέμα μόνο με αυτό , τώρα που παίρνω το μασωμενο με πειράζει.... 

Καλά το μασώμενο (Ασβέστιο....) ΟΥΤΕ ΚΑΝ.... νιώθω να μασάω χώμα! Ρώτησα τη γιατρό μου κ μου είπε αν θέλω να το παίρνω με νερό σαν χάπι κ από τότε μια χαρά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μια ερώτηση... Σε αυτήν την εγκυμοσύνη έχω πολύ συχνούς πονοκεφάλους από την αρχή, δεν έχω ρωτήσει ακόμα τη γιατρό μου αν είναι φυσιολογικό, θα την ρωτήσω την άλλη βδομάδα που θα πάω.... συμβαίνει σε κάποια αυτό? Κ αν ναι τι κάνετε, έχετε ρωτήσει γιατρό? Γιατί δεν θέλω να παίρνω κ παυσίπονα, όταν δεν αντέχω άλλο παίρνω ένα Ντεπόν αλλά μόνο όταν η κατάσταση δεν παλεύεται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα να σου πω @Froufro δε με πειράζει η γεύση αν και το ασβέστιο είναι χειρότερο η αλήθεια είναι.

όσων αφορά τους πονοκεφάλους , στην αρχή είχε πολλούς. Μετά σιγά σιγά μειώθηκαν και τώρα έχω αλλά πιο χαλαρά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Christine_ είπε:

Εμένα να σου πω @Froufro δε με πειράζει η γεύση αν και το ασβέστιο είναι χειρότερο η αλήθεια είναι.

όσων αφορά τους πονοκεφάλους , στην αρχή είχε πολλούς. Μετά σιγά σιγά μειώθηκαν και τώρα έχω αλλά πιο χαλαρά. 

Μακάρι γιατί δεν το έχω ξαναπάθει τόσο έντονα κ δεν αντέχω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Froufro είπε:

Μακάρι γιατί δεν το έχω ξαναπάθει τόσο έντονα κ δεν αντέχω 

Εσυ ρώτα την για παν ενδεχόμενο

Από πίεση πως πας ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Froufro είπε:

Καλά είμαι, μετράω που κ που έτσι για να παίρνω μια εικόνα....

Λογικά φταίει το γεγονός ότι αυξάνεται ο όγκος του αίματος ! Δε ξέρω .. ρώτα εσύ για σιγουριά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Άσχετο, τελικά μαλλί βαψαμε; 😋

Μπα ακόμα.... κ αυτό με αυτό το ραντεβού θα το διευκρινίσω!!! Θα σου πω πάντως 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Μπα ακόμα.... κ αυτό με αυτό το ραντεβού θα το διευκρινίσω!!! Θα σου πω πάντως 😊

Αναμένω με αγωνία! ( Και μια ρίζα 5 πόντους)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 @FroufroΕγω δεν εχω πονοκεφαλους, ελαχιστους ειχα μονο στην πολυ αρχη της κυησης. Μονο καμια φορα αισθανομαι σαν πιεση στη μυτη, σαν μπουκωμα... που ειμαι σιγουρη οτι γινεται επειδη αυξανει οπως ειπε και η @Christine_ o ογκος του αιματος με την προοδο της εγκυμοσυνης. Ρωτα ομως και την γιατρο σου καλυτερα. 

Μαλλι ακομα τιποτα.....με τον κετσε με βλεπω να μενω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Bonbon είπε:

 @FroufroΕγω δεν εχω πονοκεφαλους, ελαχιστους ειχα μονο στην πολυ αρχη της κυησης. Μονο καμια φορα αισθανομαι σαν πιεση στη μυτη, σαν μπουκωμα... που ειμαι σιγουρη οτι γινεται επειδη αυξανει οπως ειπε και η @Christine_ o ογκος του αιματος με την προοδο της εγκυμοσυνης. Ρωτα ομως και την γιατρο σου καλυτερα. 

Μαλλι ακομα τιποτα.....με τον κετσε με βλεπω να μενω!

Αυτό με το μπούκωμα ήταν το πρώτο πράγμα που είχα στην εγκυμοσύνη και κατάλαβα ότι είμαι έγκυος. Όσο κουλό κι αν ακούγεται 😂😂

Ακόμα το έχω η αλήθεια είναι. Και ενω δεν είμαι μπουκωμενη νιώθω λες και είμαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Bonbon είπε:

 @FroufroΕγω δεν εχω πονοκεφαλους, ελαχιστους ειχα μονο στην πολυ αρχη της κυησης. Μονο καμια φορα αισθανομαι σαν πιεση στη μυτη, σαν μπουκωμα... που ειμαι σιγουρη οτι γινεται επειδη αυξανει οπως ειπε και η @Christine_ o ογκος του αιματος με την προοδο της εγκυμοσυνης. Ρωτα ομως και την γιατρο σου καλυτερα. 

Μαλλι ακομα τιποτα.....με τον κετσε με βλεπω να μενω!

Καλά όσο για μύτη... τι να πω!!! Νομίζω έχω το πιο κουλό σύμπτωμα εγκυμοσύνης! Ρινίτιδα κύησης παρακαλώ.... Είμαι συνέχεια σαν να έχω αλλεργία. Κ τώρα με τον κορωνοϊό καταλαβαίνετε, πάω σούπερ μάρκετ κ φεύγουν όλοι μακριά μου... τουλάχιστον έτσι προφυλάσσομαι κιόλας με τις αποστάσεις 😆😆😆😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Κ τώρα με τον κορωνοϊό καταλαβαίνετε, πάω σούπερ μάρκετ κ φεύγουν όλοι μακριά μου... τουλάχιστον έτσι προφυλάσσομαι κιόλας με τις αποστάσεις 😆😆😆😆

Αν σου πω ότι αυτό το απολαμβάνω περισσότερο απ' όλα ; 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Christine_ είπε:

Αν σου πω ότι αυτό το απολαμβάνω περισσότερο απ' όλα ; 😂😂

Αφού σκέφτομαι κιόλας μήπως αυτά τα δύο (πονοκέφαλος κ ρινίτιδα) συσχετίζονται, δεν ξέρω... δεν είχα τίποτα από τα δύο τις άλλες φορές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Froufro είπε:

Αφού σκέφτομαι κιόλας μήπως αυτά τα δύο (πονοκέφαλος κ ρινίτιδα) συσχετίζονται, δεν ξέρω... δεν είχα τίποτα από τα δύο τις άλλες φορές 

Κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική οπότε μην αγχώνεσαι. Δε νομίζω να έχουν αρνητική συσχέτιση! 

Ρώτησε εσύ για σιγουριά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν αρχικά για τους πονοκεφάλους έχω και εγώ τρομερούς κάθε μέρα σχεδόν .. και η αλήθεια είναι ότι παίρνω ντεπον ... Μου είπε ο γιατρός ότι είναι λόγο της αύξησης του αίματος στον οργανισμό ... Οπότε είναι φυσιολογικό .

Θέλω να ρωτήσω κάτι... Εγώ δεν έχω κράμπες αλλά έχω τρομερά μουδιάσματα στα μπούτια σε φάση που δυσκολεύομαι να περπατήσω μετά από πέντε λεπτά ...

Με το μαγνήσιο είδατε αποτελεσμα ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Annast είπε:

Λοιπόν αρχικά για τους πονοκεφάλους έχω και εγώ τρομερούς κάθε μέρα σχεδόν .. και η αλήθεια είναι ότι παίρνω ντεπον ... Μου είπε ο γιατρός ότι είναι λόγο της αύξησης του αίματος στον οργανισμό ... Οπότε είναι φυσιολογικό .

Θέλω να ρωτήσω κάτι... Εγώ δεν έχω κράμπες αλλά έχω τρομερά μουδιάσματα στα μπούτια σε φάση που δυσκολεύομαι να περπατήσω μετά από πέντε λεπτά ...

Με το μαγνήσιο είδατε αποτελεσμα ;

Δεν είχα τέτοιο θέμα για να σε βοηθήσω... είχα πολύ έντονες κράμπες στα άκρα, σε αυτό με βοήθησε το μαγνήσιο, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. Σίγουρα βέβαια αφού σε ταλαιπωρεί τόσο το θέμα καλό είναι να το πεις στον γιατρό σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Δεν είχα τέτοιο θέμα για να σε βοηθήσω... είχα πολύ έντονες κράμπες στα άκρα, σε αυτό με βοήθησε το μαγνήσιο, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. Σίγουρα βέβαια αφού σε ταλαιπωρεί τόσο το θέμα καλό είναι να το πεις στον γιατρό σου

Το έχω πει στον γιατρό μου αλλά μου είπε πως είναι της εγκυμοσύνης και ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπεεεερα μανούλες! 

Πώς είμαστε ; Τι κάνουμε ; Πώς νιώθουμε; 

@Annast πώς είσαι ; Τελειώνουν οι μέρες και σε λίγο θα είσαι Κόβιντ φριιιιι ! Πόσες έμειναν ; 2;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...