Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιανουαρίου 2022


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η katerin_a είπε:

* Συγγνωμη @Christine_ εννοούσα .. 

Είδα ότι είπες ότι έκανες εξετάσεις πριν κάνεις το εμβόλιο και επειδή υπάρχει σαν σπάνια παρενέργεια η θρόμβωση μου ήρθε στο μυαλό η θρομβοφιλια. 

Στη πρώτη εγκυμοσύνη είχα αρκετά νωρίτερα γερασμένο πλακούντα και ολιγαμνιο. Κοντά στη β επιπέδου. Η γυναικολόγος μου σκέφτηκε ότι έχω θρομβοφιλια αλλά επειδή ήμουν πάρα πολύ νέα γιαυτο δεν είχα αποβολή στην αρχή και φτηνά τη γλύτωσα με μόνο αυτή την επιπλοκή.

Όταν ξανά έμεινα έγκυος έκανα εξετάσεις αίματος για 13 μεταλλάξεις της θρομβοφιλιας και βγήκαν 5-6 ετεροζυγα. 

Ε , κάνω αντιπηκτικες ενέσεις από τότε κάθε μέρα . 

Και κάπως έτσι αναρωτήθηκα μήπως έχει καμμία από εσάς , αν έχει πάει σε αιματολογο.. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 451
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 10 ώρες, ο/η Froufro είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! @Annast πως είσαι? Έχεις ακόμα συμπτώματα? Πώς πάει το μικρούλι σου, άρχισε τις τουμπίτσες? 

@Froufro @Christine_ καλησπέρα κορίτσια μου ! 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον!

δυστυχώς ακόμα ταλαιπωρούμαι... Έχω ακόμα αρκετά συμπτώματα...

Ακόμα ο μπέμπης δεν έχει κουνηθεί καλα για να είμαι σίγουρη ότι είναι αυτός που αισθάνομαι ... 

περιμένω πως και πως την στιγμή να τον ακούσω για να ηρεμήσω ! 

εσείς είστε καλά ; Πώς πάνε τα μπεμπακια σας ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Annast είπε:

@Froufro @Christine_ καλησπέρα κορίτσια μου ! 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον!

δυστυχώς ακόμα ταλαιπωρούμαι... Έχω ακόμα αρκετά συμπτώματα...

Ακόμα ο μπέμπης δεν έχει κουνηθεί καλα για να είμαι σίγουρη ότι είναι αυτός που αισθάνομαι ... 

περιμένω πως και πως την στιγμή να τον ακούσω για να ηρεμήσω ! 

εσείς είστε καλά ; Πώς πάνε τα μπεμπακια σας ;

Περαστικά και γρήγορα !!! 

Έχεις περάσει παραπάνω από το μισό , 6 μέρες έμειναν και είσαι οκ ! Ούτε μια βδομάδα!! 

Μην αγχώνεσαι θα τον ακούσεις από μέρα σε μέρα ! Οι κινήσεις του εμβρύου στη πρώτη εγκυμοσύνη μπορεί να αργήσουν αρκετά να γίνουν αντιληπτές! 

Νομίζω γύρω στην 21 εβδομάδα κατάλαβα εγώ το πρώτο ! 

Πόσο είσαι τώρα ; 

Εγω πάντως δε το καταλαβαίνω συνέχεια ακόμα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Annast είπε:

@Froufro @Christine_ καλησπέρα κορίτσια μου ! 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον!

δυστυχώς ακόμα ταλαιπωρούμαι... Έχω ακόμα αρκετά συμπτώματα...

Ακόμα ο μπέμπης δεν έχει κουνηθεί καλα για να είμαι σίγουρη ότι είναι αυτός που αισθάνομαι ... 

περιμένω πως και πως την στιγμή να τον ακούσω για να ηρεμήσω ! 

εσείς είστε καλά ; Πώς πάνε τα μπεμπακια σας ;

Καλά είμαστε κ εμείς δώξα τω θεώ! Μην αγχώνεσαι μια χαρά είναι το μωράκι σου, κ εγώ που δεν είμαι πρώτη φορά έγκυος ακόμα πολλές φορές αν δεν είναι ξεκάθαρο αναρωτιέμαι αν είναι το μικρούλι μου αυτό που νιώθω.... απλά έχω σοβαρό θέμα με τη δυσκοιλιότητα αυτές τις μέρες κ νιώθω σαν να το ταλαιπωρώ κ εκείνο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christine_ είπε:

Περαστικά και γρήγορα !!! 

Έχεις περάσει παραπάνω από το μισό , 6 μέρες έμειναν και είσαι οκ ! Ούτε μια βδομάδα!! 

Μην αγχώνεσαι θα τον ακούσεις από μέρα σε μέρα ! Οι κινήσεις του εμβρύου στη πρώτη εγκυμοσύνη μπορεί να αργήσουν αρκετά να γίνουν αντιληπτές! 

Νομίζω γύρω στην 21 εβδομάδα κατάλαβα εγώ το πρώτο ! 

Πόσο είσαι τώρα ; 

Εγω πάντως δε το καταλαβαίνω συνέχεια ακόμα ...

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου ❤️

Μακάρι να καταφέρω να είμαι καλύτερα για να μπορέσω να βγω όντος σε έξι μέρες.. είναι πολύ κουραστικό όλο αυτό...κάθε μέρα λέω θα είμαι καλύτερα σήμερα και τελικά δεν είμαι ! 

Είμαι 20 εβδομάδων και 3 ημερών ! 

Ίσως να είναι λίγο τεμπελακος ο δικός μου,τι να πω ... 

Ίσως και να κουνιέται και εγώ να μην καταλαβαίνω ότι είναι ο μικρός ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Καλά είμαστε κ εμείς δώξα τω θεώ! Μην αγχώνεσαι μια χαρά είναι το μωράκι σου, κ εγώ που δεν είμαι πρώτη φορά έγκυος ακόμα πολλές φορές αν δεν είναι ξεκάθαρο αναρωτιέμαι αν είναι το μικρούλι μου αυτό που νιώθω.... απλά έχω σοβαρό θέμα με τη δυσκοιλιότητα αυτές τις μέρες κ νιώθω σαν να το ταλαιπωρώ κ εκείνο....

Και εγώ είχα αυτές τις μέρες θέμαε την δυσκοιλιότητα και έφαγα ακτινίδια...

Δοκίμασε το... Εμένα με βοήθησε ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Annast είπε:

Και εγώ είχα αυτές τις μέρες θέμαε την δυσκοιλιότητα και έφαγα ακτινίδια...

Δοκίμασε το... Εμένα με βοήθησε ...

Μπα δυστυχώς έχω χρόνια αυτό το θέμα, δεν με πιάνει τίποτα έτσι εύκολα, κ σε αυτή την εγκυμοσύνη έχει χειροτερέψει.... Όταν δεν πάει άλλο παίρνω ένα πόσιμο λαδάκι που μου έχει πει η γιατρός μου, αλλά είναι ψιλοαηδία κ δεν το μπορώ για συνέχεια ☹

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Annast είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου ❤️

Μακάρι να καταφέρω να είμαι καλύτερα για να μπορέσω να βγω όντος σε έξι μέρες.. είναι πολύ κουραστικό όλο αυτό...κάθε μέρα λέω θα είμαι καλύτερα σήμερα και τελικά δεν είμαι ! 

Είμαι 20 εβδομάδων και 3 ημερών ! 

Ίσως να είναι λίγο τεμπελακος ο δικός μου,τι να πω ... 

Ίσως και να κουνιέται και εγώ να μην καταλαβαίνω ότι είναι ο μικρός ! 

Θα είσαι καλά πολύ σύντομα ! Λίγο ακόμα υπομονή!! 

Δεν είναι τεμπελακος ο μικρός σου , χορεύει ακατάπαυστα εκεί μέσα ! Η μήτρα σου είναι πιο σκληρή και οι μύες της κοιλιάς σου σε σχέση με εμάς που έχουμε γεννήσει ! Κι εγώ σου λέω το πρώτο άργησα να αρχίσω να καταλαβαίνω ότι είναι εκείνο! Είναι φυσιολογικό λοιπόν μην ανησυχείτε! 

@Froufro από δυσκοιλιότητα.... Άστο .... Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ξέρω και ποιο λαδακι πίνεις ..... 😨

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Είδα ότι είπες ότι έκανες εξετάσεις πριν κάνεις το εμβόλιο και επειδή υπάρχει σαν σπάνια παρενέργεια η θρόμβωση μου ήρθε στο μυαλό η θρομβοφιλια. 

Στη πρώτη εγκυμοσύνη είχα αρκετά νωρίτερα γερασμένο πλακούντα και ολιγαμνιο. Κοντά στη β επιπέδου. Η γυναικολόγος μου σκέφτηκε ότι έχω θρομβοφιλια αλλά επειδή ήμουν πάρα πολύ νέα γιαυτο δεν είχα αποβολή στην αρχή και φτηνά τη γλύτωσα με μόνο αυτή την επιπλοκή.

Όταν ξανά έμεινα έγκυος έκανα εξετάσεις αίματος για 13 μεταλλάξεις της θρομβοφιλιας και βγήκαν 5-6 ετεροζυγα. 

Ε , κάνω αντιπηκτικες ενέσεις από τότε κάθε μέρα . 

Και κάπως έτσι αναρωτήθηκα μήπως έχει καμμία από εσάς , αν έχει πάει σε αιματολογο.. 

 

 

Καλημέρα  ❤️ Ελπίζω να είστε καλά όλες !!

@Christine_ Κατάλαβα..όχι εγώ δεν έχω θρομβοφιλία, εάν είχα δεν ξέρω αν θα έκανα και το εμβόλιο...!! Απλά γνωρίζω κάποια πράγματα γι' αυτό από φίλη της μητέρας μου..

Πάντως δεν υπάρχει κινδυνος..Ειναι ελεγχόμενο..αν το προσεχεις ετσι?

Κορίτσια και κάτι άλλο .. παίρνει καμιά σας prodilac ? μαζι με τις υπόλοιπες βιταμίνες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η katerin_a είπε:

Καλημέρα  ❤️ Ελπίζω να είστε καλά όλες !!

@Christine_ Κατάλαβα..όχι εγώ δεν έχω θρομβοφιλία, εάν είχα δεν ξέρω αν θα έκανα και το εμβόλιο...!! Απλά γνωρίζω κάποια πράγματα γι' αυτό από φίλη της μητέρας μου..

Πάντως δεν υπάρχει κινδυνος..Ειναι ελεγχόμενο..αν το προσεχεις ετσι?

Κορίτσια και κάτι άλλο .. παίρνει καμιά σας prodilac ? μαζι με τις υπόλοιπες βιταμίνες?

Εγώ το έπαιρνα σε προηγούμενη εγκυμοσύνη για την δυσκοιλιότητα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Εγώ το έπαιρνα σε προηγούμενη εγκυμοσύνη για την δυσκοιλιότητα....

Σε βοήθησε καθολού? εγω αύριο λογικά θα το αρχίσω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η katerin_a είπε:

Καλημέρα  ❤️ Ελπίζω να είστε καλά όλες !!

@Christine_ Κατάλαβα..όχι εγώ δεν έχω θρομβοφιλία, εάν είχα δεν ξέρω αν θα έκανα και το εμβόλιο...!! Απλά γνωρίζω κάποια πράγματα γι' αυτό από φίλη της μητέρας μου..

Πάντως δεν υπάρχει κινδυνος..Ειναι ελεγχόμενο..αν το προσεχεις ετσι?

Κορίτσια και κάτι άλλο .. παίρνει καμιά σας prodilac ? μαζι με τις υπόλοιπες βιταμίνες?

Δεν έχω καταλάβει απόλυτα κατά πόσο θα με επηρεάζει πέραν της εγκυμοσύνης . 

Και κάπως έτσι κι εγώ είχα περισσότερους ενδοιασμός για το εμβόλιο.

Δε το ξέρω το prodilac αλλά απ' ότι είδα είναι προβιοτικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Δεν έχω καταλάβει απόλυτα κατά πόσο θα με επηρεάζει πέραν της εγκυμοσύνης . 

Και κάπως έτσι κι εγώ είχα περισσότερους ενδοιασμός για το εμβόλιο.

Δε το ξέρω το prodilac αλλά απ' ότι είδα είναι προβιοτικά

Αφού ακολουθείς την κατάλληλη αγωγη πάντως πιστεύω δεν έχεις να φοβάσαι κάτι ολα μια χαρά θα πάνε ..❤️

Ναι λογικό και εγώ στη θέση σου το ίδιο ..

Ελπίζω τουλάχτον να βοηθήσει στην δυσκοιλιότητα.. μου αυξησε και τη δόση  στο σισηρο..και δεν τα βλεπω καλά τα πράγματα..😶 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η katerin_a είπε:

Σε βοήθησε καθολού? εγω αύριο λογικά θα το αρχίσω..

Το έπαιρνα συνδυαστικά με ένα λαδάκι το nujol, θα σε γελάσω ποιο από τα δύο είχε το αποτέλεσμα 😊 πάντως ήμουν μια χαρά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Το έπαιρνα συνδυαστικά με ένα λαδάκι το nujol, θα σε γελάσω ποιο από τα δύο είχε το αποτέλεσμα 😊 πάντως ήμουν μια χαρά 

Ευχαριστώ πολύ ..θα ρωτήσω και τν γιατρο για το λαδακι που μ ειπες!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η katerin_a είπε:

Αφού ακολουθείς την κατάλληλη αγωγη πάντως πιστεύω δεν έχεις να φοβάσαι κάτι ολα μια χαρά θα πάνε ..❤️

Ναι λογικό και εγώ στη θέση σου το ίδιο ..

Ελπίζω τουλάχτον να βοηθήσει στην δυσκοιλιότητα.. μου αυξησε και τη δόση  στο σισηρο..και δεν τα βλεπω καλά τα πράγματα..😶 

Καλά δε φοβάμαι κάτι για την κύηση ,μετά δε ξέρω πόσες πιθανότητες παραπάνω έχω για κάτι αρνητικό! Τώρα κάνω ενέσεις κάθε μέρα .... 

Σου έπεσε πολύ ο αιματοκρίτης και σου αύξησε το σίδηρο; Ή έχεις χαμηλή φεριτίνη ;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/8/2021 at 12:27 ΜΜ, ο/η Annast είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου για αυτά που μου λες ... 

Με κάνεις και νιώθω καλύτερα ! 

Με την γιαγιά μου ήρθαμε σε επαφή 48 ώρες πριν το εμφανίσω... ελπίζω να μην έχει κολλήσει... Ελπίζω να συμβεί αυτό που συνέβη και σε εσένα,να μην την κόλλησα...

Προσπαθώ να είμαι ήρεμη γιατί αν κάθομαι και τα σκέφτομαι στεναχωριέμαι πάρα πολύ ... 

Θέλω να περάσουν οι μέρες να δω πως θα πάνε τα πράγματα... 

Καλησπέρα σας!! Θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσων εβδομάδων είσαστε και περνάτε κοβιντ; 

Εγώ κόλλησα τώρα στις 28 εβδομάδες κάνω 36,9 37 αλλά. Με πολύ πονοκέφαλο μηλισα με τον γιατρό μ είπε καραντίνα ξεκούραση και παυσίπονα οπότε χρειάζονται.. 

Έχω αγχωθεί πολύ!! Εσείς πως είστε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Tzortzia είπε:

Καλησπέρα σας!! Θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσων εβδομάδων είσαστε και περνάτε κοβιντ; 

Εγώ κόλλησα τώρα στις 28 εβδομάδες κάνω 36,9 37 αλλά. Με πολύ πονοκέφαλο μηλισα με τον γιατρό μ είπε καραντίνα ξεκούραση και παυσίπονα οπότε χρειάζονται.. 

Έχω αγχωθεί πολύ!! Εσείς πως είστε; 

Καλησπέρα κοπέλα μου!

Εγώ είμαι 20 εβδομάδων...

Μην ανησυχείς ... Όλα καλά θα πάνε .. λίγο στην αρχή ήταν δύσκολο λόγο ατονιας... Να μετράς το οξυγόνο σου να μην πέσει κάτω από 93... Πυρετό και εγώ δεν έκανα ιδιαίτερα. Έφτασα έως 37,5... Αλλά μου είπε ο γιατρός αν ανέβει να πάρω ντεπον ... Δεν βλάπτουν τα ντεπον και μπορούμε να πάρουμε κανονικά... Επίσης εμένα μου είχε δώσει και αγωγή με αντιβίωση, βηταμινη D, εισπνοές και κορτιζόνη (ελαφριά).

Να πίνεις πάρα πολλά υγρά και κυρίως φυσικό χυμό ... 

Ίσως καλό είναι να συζητήσεις με τον γιατρό σου το θέμα της αντιβίωσης , εμένα μου είπε να πάρω την εριθρομαξ και ότι δεν έχουμε πρόβλημα γιατί η οργανογενεση έχει γίνει ... 

Ότι χρειάζεσαι να μου στέλνεις .

Εγώ σήμερα είμαι καλύτερα,μετά από αρκετές μέρες ...

Ο γιατρός μου μου είπε να μην ανησυχώ για τον μπέμπη και ότι δεν μπορεί να πάθει κάτι εκτός αν πάθω εγώ κάτι πολύ σοβαρό ... Είναι πολύ καλά προστατευμένος εκεί που είναι ... Είχε αλλά 2 περιστατικά σαν εμένα πέρυσι που γέννησαν κανονικοτατα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και τα παιδάκια είναι μια χαρά ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Καλά δε φοβάμαι κάτι για την κύηση ,μετά δε ξέρω πόσες πιθανότητες παραπάνω έχω για κάτι αρνητικό! Τώρα κάνω ενέσεις κάθε μέρα .... 

Σου έπεσε πολύ ο αιματοκρίτης και σου αύξησε το σίδηρο; Ή έχεις χαμηλή φεριτίνη ;

 

Ο αιματοκρίτης είναι χαμηλός ..έχω και υπόταση.. γενικά αυτές τις μέρες νιώθω πολύ αδύναμη..και σίδηρο μου αύξησε 3 χαπάκια την μέρα και μαγνήσιο 3 φορές την μέρα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η katerin_a είπε:

Ο αιματοκρίτης είναι χαμηλός ..έχω και υπόταση.. γενικά αυτές τις μέρες νιώθω πολύ αδύναμη..και σίδηρο μου αύξησε 3 χαπάκια την μέρα και μαγνήσιο 3 φορές την μέρα ...

Ποιον σίδηρο παίρνεις ; 

Μαγνήσιο 3 φορές την μέρα γιατί; Έχεις συσπάσεις; 

Ασβέστιο ξεκίνησες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Ποιον σίδηρο παίρνεις ; 

Μαγνήσιο 3 φορές την μέρα γιατί; Έχεις συσπάσεις; 

Ασβέστιο ξεκίνησες; 

Σίδηρο παίρνω το dextrifer 

Μαγνήσιο μου είπε να παίρνω και  ο καρδιολόγος .. παίρνω τα φακελάκια trofocard .. έχω  και πολλές κράμπες .. συσπάσεις όχι

Ασβέστιο ναι έχω ξεκινήσει αλλά ένα μασωμενο χαπάκι την ημέρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η katerin_a είπε:

Σίδηρο παίρνω το dextrifer 

Μαγνήσιο μου είπε να παίρνω και  ο καρδιολόγος .. παίρνω τα φακελάκια trofocard .. έχω  και πολλές κράμπες .. συσπάσεις όχι

Ασβέστιο ναι έχω ξεκινήσει αλλά ένα μασωμενο χαπάκι την ημέρα

Κατάλαβα. Εγώ να πω την αλήθεια μου το σίδηρο τον έκοψα μόνη μου εδώ και 10 μέρες περίπου και νιώθω υπέροχα. Πρέπει να αλλάξω, μαλλον με πειράζει. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/8/2021 at 9:22 ΠΜ, ο/η katerin_a είπε:

Καλημέρα☺️

Εγώ πριν πάρω την απόφαση να κάνω το εμβόλιο έκανα εξετάσεις στον καρδιολόγο..μιλησα με τον παθολόγο και την γυκαικολόγο μου.. Η καθεμιά μας έχει διαφορετικό ιατρικό ιστορικό..και με βάση αυτό μπορεί να χρειαστούν κάποιες εξετάσεις.. μπορεί και όχι...

Πολυ σωστα! Και νομιζω οτι εδωσες καλη ιδεα κ με επισκεψη σε καρδιολογο πρωτα....Σε ευχαριστω πολυ!🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/8/2021 at 6:25 ΜΜ, ο/η Christine_ είπε:

Είδα ότι είπες ότι έκανες εξετάσεις πριν κάνεις το εμβόλιο και επειδή υπάρχει σαν σπάνια παρενέργεια η θρόμβωση μου ήρθε στο μυαλό η θρομβοφιλια. 

Στη πρώτη εγκυμοσύνη είχα αρκετά νωρίτερα γερασμένο πλακούντα και ολιγαμνιο. Κοντά στη β επιπέδου. Η γυναικολόγος μου σκέφτηκε ότι έχω θρομβοφιλια αλλά επειδή ήμουν πάρα πολύ νέα γιαυτο δεν είχα αποβολή στην αρχή και φτηνά τη γλύτωσα με μόνο αυτή την επιπλοκή.

Όταν ξανά έμεινα έγκυος έκανα εξετάσεις αίματος για 13 μεταλλάξεις της θρομβοφιλιας και βγήκαν 5-6 ετεροζυγα. 

Ε , κάνω αντιπηκτικες ενέσεις από τότε κάθε μέρα . 

Και κάπως έτσι αναρωτήθηκα μήπως έχει καμμία από εσάς , αν έχει πάει σε αιματολογο.. 

 

 

σου στελνω πμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η katerin_a είπε:

Σίδηρο παίρνω το dextrifer 

Μαγνήσιο μου είπε να παίρνω και  ο καρδιολόγος .. παίρνω τα φακελάκια trofocard .. έχω  και πολλές κράμπες .. συσπάσεις όχι

Ασβέστιο ναι έχω ξεκινήσει αλλά ένα μασωμενο χαπάκι την ημέρα

Ποσο χαμηλος ηταν ο αιματοκριτης σου αν επιτρεπεται? Γιατι εμενα στην τελευταια μετρηση ηταν κοντα στο 30,5 και μου αυξησε κι εμενα σε 2 χαπακια την ημερα. Βεβαια εχω και στιγμα που ισως επηρρεαζει περισσοτερ. Εμενα μου δινει Tardyferon και θα ξαναπαω για εξετασεις σε μερικες βδομαδες να δουμε εαν ανεβηκε, που το ελπιζω.

Κοριτσια εσας εχεις τυχει να σας πιασει καμια κραμπα στα ποδια στον υπνο σας ή οχι?? Προχθες μου εδωσε μια ξαφνικα την ωρα που κοιμομουνα και πεθανα στον πονο. Ειδε κι επαθε ο καημενος ο αντρας μου να με συνεφερει με τριψιμο και τεντωμα στα δαχτυλα....ο γιατρος μου ειπε μαγνησιο καθε μερα και ισως και 2 την ημερα εαν συνεχισει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...