Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2022


Recommended Posts

στις Just now, ο/η JNtina είπε:

Ακριβως!! 

Θα πάμε επιτέλους αυτή τη βδομάδα για λίκνο και καρότσι ! 

Καμιά ιδέα για καρότσι ? 

Έχουμε ήδη κάθισμα αυτοκινήτου για βρέφος που το πήρε η μαμά μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η JNtina είπε:

Κι εγω το ιδιο ολη μερα την κοιτάω και την χαϊδεύω!!! 
Τωρα όπου βαζω το χέρι ερχεται και το μικρουλακι!!! 

Καλά αυτό και αν είναι απίθανο!!! Εμένα χτυπάει σε όλη την κοιλιά. Ειδικά αριστερά που είναι τα πόδια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Εγώ ειδικά με αυτό το θέμα έχω μεγάλη ανησυχία.... μην τύχει τίποτα κ δεν μπορεί να φάει το μωράκι μου 🙄

Παρ' όλο που όπως έχω ξαναπεί θηλάζω τα μωρά μου έχω ήδη 4 μπιμπερό

Το καταλαβαίνω αυτό ! Κ εγώ έχω δύο και θα πάρω αποστειρωτη για παν ενδεχόμενο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η fairydream είπε:

Καλά αυτό και αν είναι απίθανο!!! Εμένα χτυπάει σε όλη την κοιλιά. Ειδικά αριστερά που είναι τα πόδια!

Πόσο απίστευτα πλασματακια !!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Θα πάμε επιτέλους αυτή τη βδομάδα για λίκνο και καρότσι ! 

Καμιά ιδέα για καρότσι ? 

Έχουμε ήδη κάθισμα αυτοκινήτου για βρέφος που το πήρε η μαμά μου 

Για λίκνο θα σου πω ότι ενώ λένε μέχρι 6 μηνών ο γιος μου που είναι μικροκαμωμένος σχετικά σκέψου 3 μηνών δεν χωρούσε στο λίκνο. 

Ευτυχώς μου τον είχαν δανείσει και δεν έκλαιγα τα λεφτά έχετε στο νου σου αυτό !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Christine_ είπε:

Για λίκνο θα σου πω ότι ενώ λένε μέχρι 6 μηνών ο γιος μου που είναι μικροκαμωμένος σχετικά σκέψου 3 μηνών δεν χωρούσε στο λίκνο. 

Ευτυχώς μου τον είχαν δανείσει και δεν έκλαιγα τα λεφτά έχετε στο νου σου αυτό !

Βρήκαμε ένα ωραίο στα 80 € , γιατί δεν έχει κανένας δικός μας . Οπότε αναγκαστικά θα το πάρουμε ... Για αυτά πρέπει να βρούμε κ μικρά σεντονακια ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Θα πάμε επιτέλους αυτή τη βδομάδα για λίκνο και καρότσι ! 

Καμιά ιδέα για καρότσι ? 

Έχουμε ήδη κάθισμα αυτοκινήτου για βρέφος που το πήρε η μαμά μου 

Θα συμφωνήσω με την @Christine_  σκέψου αν σε συμφέρει να κάνεις το έξοδο... αν ας πούμε έχεις φροντίσει για παρκοκρέβατο είναι κάπως περιττό να έχεις κ τα δύο. Κ εμένα μέχρι 4 μηνών ήταν μέσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Θα συμφωνήσω με την @Christine_  σκέψου αν σε συμφέρει να κάνεις το έξοδο... αν ας πούμε έχεις φροντίσει για παρκοκρέβατο είναι κάπως περιττό να έχεις κ τα δύο. Κ εμένα μέχρι 4 μηνών ήταν μέσα

Τι είναι το παρκοκρεβατο ? Πότε μπαινει εκεί ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η fairydream είπε:

Καλά αυτό και αν είναι απίθανο!!! Εμένα χτυπάει σε όλη την κοιλιά. Ειδικά αριστερά που είναι τα πόδια!

Ναι ναι!!!! 
Εμενα χτυπάει πιο πολυ δεξιά και βουναλάκια πιο πολυ στα δεξιά, κανα κωλαρακι θα ειναι!!!!!! Χαχαχαχαχαχ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kallia.Geo είπε:

Κοιμάται εκεί το νεογέννητο? Δεν είναι πολύ μεγάλο ? 

Κι εγω τετοιο πηρα!! Έχουν δικιο τα κορίτσια! Κάλλια, αν το δεις απο κοντα το λίκνο θα καταλαβεις… ειναι μικρό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Kallia.Geo είπε:

Κοιμάται εκεί το νεογέννητο? Δεν είναι πολύ μεγάλο ? 

Ναι εννοείται.... γι'αυτό τα περισσότερα πλέων είναι με δύο επίπεδα για να το έχεις ψιλά όσο ακόμα είναι μικρούλι κ να σε διευκολύνει. Υπάρχουν διάφορα. Μπαίνει από τη γέννηση μέχρι παιδάκι. Εμένα πχ με βόλεψε λόγω διώροφου σπιτιού το έχω στο σαλόνι για τους ύπνους της ημέρας κ μας εξυπηρετεί για χρόνια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω οταν καθομαι ηρεμη καταλαβαινω κινησεις αλλα και απο υγρα χαλια....  

Απροοπτα ναι μπορει να συμβουν αλλα μην αγχωνεστε μανουλες!Ολα θα πανε τελεια!Θετικη σκεψη πανω απ ολα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια κοιταζω για τα παρκοκρεβατα με τα δυο επίπεδα στο Σκρουτζ και στις κριτικές λενε πως θελει εξτρα στρωμα για τον υπνο… Στρωμα απο που πηρατε και ποσο κανει; Συμφερει να το παρω;🤔 Εχω κουνια στο δωματιο της και θελω και κατι για το δωματιο μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Louna είπε:

Κοριτσια κοιταζω για τα παρκοκρεβατα με τα δυο επίπεδα στο Σκρουτζ και στις κριτικές λενε πως θελει εξτρα στρωμα για τον υπνο… Στρωμα απο που πηρατε και ποσο κανει; Συμφερει να το παρω;🤔 Εχω κουνια στο δωματιο της και θελω και κατι για το δωματιο μου

Αν θυμάμαι καλά το στρώμα το είχα πάρει ούτε 20€, τα περισσότερα όμως πλέον το έχουν μαζί, αλλά γιατί θες να έχεις κρεβατάκι κ στα δυο δωμάτια? Δεν θα είναι μαζί σου τον πρώτο καιρό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Αν θυμάμαι καλά το στρώμα το είχα πάρει ούτε 20€, τα περισσότερα όμως πλέον το έχουν μαζί, αλλά γιατί θες να έχεις κρεβατάκι κ στα δυο δωμάτια? Δεν θα είναι μαζί σου τον πρώτο καιρό? 

Το βράδυ θα την εχω στο δωματιο μου να κοιμαται. Την μερα στο κρεβατι της.   Αν ολα πανε καλα θελω απο το 4 μηνα;;; να κοιμαται στο δωματιο της… Θα εχω καμερα μεσα για να τη βλεπω…  Δε θελω να μαθει να κοιμαται μονο μαζι μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια να ξερετε οτι πολλα ποστ μου τα εμφανιζει με μεγαλη καθυστερηση και γι αυτο δεν απανταω.... 

Ολα τα ονοματα υπεροχα!!! Με το καλο!! 

Εγω για την ιστορια να σας πω οτι εχω δυο παρκοκρεβατα και τελικα δε χρησιμοποιησα κανενα...🤣🤣🤣🤣 Δεν ηθελαν τα παιδακια μου να μπαινουν μεσα.... Γενικα σαν πρωτομαμα κι εγω 12 χρονια πριν ειχα παρει αρκετα πραγματα και δεν χρησιμοποιησα τιποτα.... Για λικνο δεν εχω αλλα μια ξαδερφη μου που πηρε μου ειπε οτι δεν αξιζει.... Ειναι για πολυ λιγο και ειναι ακριβα αυτα.... Εγω προσωπικη  εμπειρια δεν εχω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας ρωτησω κάτι; Η κρέμα που αναφέρατε πιο πάνω η purelan είναι ίδια με την NIPPLE CARE EMOLLIENT CREAM-GEL της frezyderm; Που είναι σε ροζ χρώμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Barbie92 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτησω κάτι; Η κρέμα που αναφέρατε πιο πάνω η purelan είναι ίδια με την NIPPLE CARE EMOLLIENT CREAM-GEL της frezyderm; Που είναι σε ροζ χρώμα. 

Όχι κορίτσι, η purelan είναι αν έχεις πληγές, επουλωτική (γενικά κάνει φοβερή δουλειά όχι μόνο για τις θηλές) 

Ενώ αυτή της frezyderm μαλακώνει τις θηλές.

Στην ουσία η πρώτη είναι για θεραπεία και ή δεύτερη για πρόληψη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και για να συνεχίσουμε το θέμα ύπνου ... Εγώ θα βάλω σίγουρα κούνια στο δωμάτιο της και ο λόγος που σκεφτόμουν το λίκνο είναι για να το έχω στο δωμάτιο μου , όπου θα κοιμάται στην αρχή για κάποιο καιρό και να το πηγαίνω στο σαλόνι ,όταν θέλω να την αλλάζω χώρο και να αεριζω. Αλλιώς που αλλού μπορώ να την βάζω ? Στο Πορτ μπεμπέ ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Όχι κορίτσι, η purelan είναι αν έχεις πληγές, επουλωτική (γενικά κάνει φοβερή δουλειά όχι μόνο για τις θηλές) 

Ενώ αυτή της frezyderm μαλακώνει τις θηλές.

Στην ουσία η πρώτη είναι για θεραπεία και ή δεύτερη για πρόληψη

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, γτ μπερδεύτηκα προς στιγμης. Οπότε την purelan θα την προσθέσω στην τσάντα του μαιευτηρίου για παν ενδεχόμενο και την άλλη θα την ξεκινήσω από τώρα που μου είπε κ ο γιατρός μου. 

 @Kallia.Geo και εγώ έτσι το σκέφτομαι να έχω το λίκνο τώρα στην αρχή, γτ δν έχω και χώρο στο δωμάτιο για κάτι μεγαλύτερο και να μπορώ να το μεταφέρω αν χρειαστεί στο σαλόνι και  θα βάλω κούνια κατευθείαν στο δωμάτιο του,που θα το ετοιμάσουμε προς το καλοκαίρι. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Και για να συνεχίσουμε το θέμα ύπνου ... Εγώ θα βάλω σίγουρα κούνια στο δωμάτιο της και ο λόγος που σκεφτόμουν το λίκνο είναι για να το έχω στο δωμάτιο μου , όπου θα κοιμάται στην αρχή για κάποιο καιρό και να το πηγαίνω στο σαλόνι ,όταν θέλω να την αλλάζω χώρο και να αεριζω. Αλλιώς που αλλού μπορώ να την βάζω ? Στο Πορτ μπεμπέ ? 

Φυσικά κορίτσι μου, αν πιστεύεις ότι είναι κάτι που θα σε εξυπηρετήσει κ το χρειάζεσαι εννοείται! Απλά σου το λέμε ότι είναι για λίγο διάστημα για να το έχεις στον νου σου να ξέρεις... ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Froufro είπε:

Φυσικά κορίτσι μου, αν πιστεύεις ότι είναι κάτι που θα σε εξυπηρετήσει κ το χρειάζεσαι εννοείται! Απλά σου το λέμε ότι είναι για λίγο διάστημα για να το έχεις στον νου σου να ξέρεις... ❤

Ναι , εννοείται !!! 

Αλλη μια ερωτηση ! Το παρκοκρεβατο μπορώ να το δω σε αυτά τα μαγαζιά με βρεφικά είδη ? Για να δω πως είναι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...