Μετάβαση σε περιεχόμενο

Piotita oarion


Recommended Posts

Koritsia yia sas!

Tha ithela tin apopsi sas giro apo tin piotita ton oarion. Apo oti mou ipe o yiatros, i ormonikes exetasis -akoma ki an ine kales- den apodiknioun oti echoume igii/ dinata oaria.

Xero oti pezi rolo i ilikia ke den ime mikri. Ektos ap' afton ton paragonda, thelo na matho pos mporoume na katalavoume ti ginete me mas. To roto dioti icha arketes apotichimenes prospathies. Episis, ti mpori na voithisi stin kaliteri piotita oarion. Se mena, nomizo oti kati den pai kala.

I enallaktiki iatriki voithai;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Σερενατα...

Δεν ξερω αν θα σε βοηθησω μ'αυτο που θα σου πω αλλα εγω 2-3 μηνες πριν ξεκινησω προσπαθειες να μηνω εγκυος εκανα σωστη διατροφη. Το ιδιο και ο αντρας μου. Τρωγαμε μονο σπιτικο φαγητο, οχι αλκοολ, οχι αναψυκτικα, οχι πολλους καφεδες και δεν συχναζαμε σε μερη με καπνιστες και δεν ξενιχτουσαμε... Πιστευω πως κανοντας μια καλη ζωη ο οργανισμος γινεται πιο υγειης και συνεπως και τα ωαρια της γυναικας οπως και τα σπερματοζωαρια του ανδρα. Βεβαια δεν φτανει μονο αυτο. Παιζουν πολλα ρολο... Και επισης δεν ειχαμε επαφες καθημερινες για την ενδυναμωση των σπερματοζωαριων...

Για την εναλλακτικη ιατρικη δεν ξερω να σου πω...

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Σερενάτα! :)

Το κακό με μας τις γυναίκες είναι ότι δεν παράγουμε κάθε μήνα καινούρια ωάρια. Τα'χουμε από τότε που γεννηθήκαμε και κάθε μήνα κάποιο μεγαλώνει και γίνεται ότι γίνεται. Δηλαδή, με άλλα λόγια, τα ωάριά μας έχουν την ίδια ηλικία με μας. Ενώ οι άντρες παράγουν συνεχώς νέα σπερματοζωάρια.

Μια φίλη μου με αρκετά γυναικολογικά προβλήματα, προσπαθεί χρόνια με εξωσωματική. Πλέον έχει πρόβλημα με την ποιότητα των ωαρίων, καθώς αυτά δεν μεγαλώνουν όσο πρέπει κι έτσι δεν είναι αρκετά καλά για γονιμοποίηση. Αυτό είναι αποτέλεσμα όλων όσων έχει υποστεί, επεμβάσεις, θεραπείες, φάρμακα κλπ κλπ.. Μάλιστα κάποιοι γιατροί τις έχουν προτείνει να πάρει δανεικό ωάριο. Προς το παρόν όμως, συνεχίζει και πηγαίνει στο γιατρό της και παρακολουθεί με τον υπέρηχο τα ωάρια κι αν προκύψει κάποιο καλό, τότε θα προσπαθήσει πάλι.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να παρακολουθείς κάθε μήνα το ή τα ωάρια που πάνε για ωορρηξία. Νομίζω ο γιατρός σου με τον υπέρηχο θα μπορεί να σου πει και για την ποιότητά τους. Καλό είναι να κάνεις μια κουβέντα μαζί του για το θέμα αυτό, να δεις τι θα σου προτείνει και τι θα σε συμβουλεύσει.

Φυσικά, θα συμφωνήσω με την sweetmummy, ένας καλός τρόπος ζωής σίγουρα βοηθάει σε πολλά πράγματα και γιατί όχι και στα ωάρια και στη σύλληψη κλπ κλπ. Αλλά αυτό είναι κάτι που πρέπει να το εφαρμόζουμε έτσι κι αλλιώς...

Για την εναλλακτική ιατρική δεν έχω ιδέα..

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά! Και σύντομα να μας έχεις τα ευχάριστα νέα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Efcharisto, crazy ke sweetmammy yia tis paremvasis sas.

Kano kali diatrofi ke echo genika enan igiino tropo zois. Perno ke fitika sibliromata eniote.

Episis, echo milisi me to yiatro mou yia to thema. Mou ipe, opos ke sti fili sou, oti epidi prospathoume me to sizigo mou poli kero choris apotelesma, na paro danika oaria, yiati den echo perithorio chronou. Tha prepi na prostheso oti i times ton ormonon mou ine aristes (ekana metrisi prosfata). Pros to paron, ute ego ute o andras mou -o opios den echi provlima igias- tha thelame afti ti lisi ki etsi prospathoume me dika mou oaria. Ego an ekinos to epithimouse, mpori na ipochorousa sto thema ton danikon.

Oorixia echo schedon kathe mina ke kapies fores echo 2 oaria. Mechri stigmis omos, opos anefera, den proekipse egimosini. Ostoso, proekipse 2-3 fores emvriometafora.

Otidipote schetiko mathete, oson afora tin piotita oarion, tha itan poli chrisimo yia mena.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Σερενάτα.. αν όλες σας οι εξετάσεις είναι καλές κι έχεις κανονικά ωάρια, τότε γιατί να πας σε δανεικά ωάρια;;

Δεν ξέρω και πόσο χρονών είσαι. Τόσες και τόσες γυναίκες κάνουν παιδιά στα 40 τους και στα 45 τους!!! Δεν είναι λίγο νωρίς για σένα να σκέφτεσαι για δανεικά ωάρια;;;; Μήπως να έπαιρνες και μια δεύτερη γνώμη;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Yiati o yiatros afise na enoithi oti ascheta me tis times ton ormonon, ta oaria mou mpori na min ine toso kala ke to perithorio pou echo yia teknopiisi periorismeno. Afto katalava oti to simperane apo tin ilikia mou ke apo tis epanilimenes prospathies choris apotelesma.

Na simioso oti prin 3 chronia proekipse tichea mia atichi egimosini (palindromos, to 2o mina). Den chriazete na po oti kapies fores skeftome oti isos itan i monadiki mou efkeria ke isos den prosexa arketa, parolo pou o yiatros me diaveveoni yia to antitheto (oti kalitera pou irthan etsi ta pragmata yiati mallon tha ipirche chromosomiki anomalia ki oti to thetiko ine oti mporo na mino egios).

Yia olous tous parapano logous thelo na matho oso to dinaton perissotera yia ta oaria. Den xero an prepi na to paro apofasi oti yia mena den tha simvi to efcharisto gegonos pote.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα τι είναι αυτά που λες;;;;;;; Τι πάει να πει μοναδική ευκαιρία;;; Και τι πάει να πει περιορισμένο περιθώριο για τεκνοποίηση;;; Με βάση τι πράγμα στο λέει αυτό;;; δεν είσαι και 50 χρονών!! Πόσο είσαι;; 36; 38;; Μην απογοητεύεσαι και μην καταθέτεις τα όπλα!!!!

Στο λέω εγώ που ήδη έχω στο ενεργητικό μου μία αποβολή και μία παλίνδρομη και έχω κλεισμένα τα 35. Δεν έχει τελειώσει τίποτα! Και με την πρόοδο που'χει κάνει η επιστήμη, όλα γίνονται πλέον!

Συνέχισε τις προσπάθειες, κάνε ότι εξετάσεις χρειάζεται να κάνεις και πάρε δεύτερη γνώμη! αλλά μην το βάζεις κάτω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tora katalava yiati paraxenevese. Ekana lathos stin ilikia tou profile ke amelisa na to diorthoso. Ime pano apo 40. Pistevo kathe gyneka pano apo 40 echi os provlima -ektos ton allon- tin piotita ton oarion tis.

S' efcharisto pantos yia to ediaferon.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σερενάτα μου, μην απογοητεύεσαι..

Η λογίστρια μου έμεινε έγκυος στα 42-43 της, χωρίς να το θέλει! Ούτε εξωσωματικές, ούτε τίποτα!

Και σ'ενα γιατρό που'χα πάει πρόσφατα, ξέρεις τι γύρισε και μου είπε;; Τι αγχώνεσαι;; Να, δες εδώ μου λέει, και μου 'δειξε ένα φάκελο ασθενούς, γεννημένη το '60!! Δηλαδή, αισίως 49 χρονών!!!

Πίστη και υπομονή και θέληση να υπάρχει.. κι όλα γίνονται!

Φιλάκια πολλά! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nase kala yia tin esiodoxia pou prosferis!

Eprepe apo periergia na rotisis ton yiatro an itan me dika tis oaria i me danika. Alla den perase apo to mialo sou yiati den ine kati pou se apascholouse / apascholi prosopika.

XXX

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Serenata μην απελπίζεσαι. Πάρε δεύτερη και τρίτη γνώμη από καλό γιατρό. Αν σου πουν και αυτοί για δανεικά, μην αφήνεις τον καιρό να περνάει. Προχώρα το! Αν σου δώσουν εναλλακτικές θεραπείες, κάνε τες. Γενικώς μην εφησυχάζεσαι! Καλή τύχη σε ό,τι αποφασίσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

serenata δεν έχω άποψη για το θέμα, δεν ξέρω τι να σου απαντήσω.. :(

Σου γράφω απλά για να σου πω να μην το βάζεις κάτω.. Με δικά σου, με δανεικά, φυσιολογικά ή με εξωσωματική, σου εύχομαι σύντομα να συμβεί το θαύμα μέσα σου..

Σίγουρα μια δεύτερη και τρίτη και τέταρτη γνώμη θα σου λύσει όλες σου τις απορίες και το γεγονός ότι υπάρχουν τόσες μα τόσες περιπτώσεις γυναικών που συνέλλαβαν σε κάπως πιο προχωρημένη ηλικία με τον έναν ή άλλο τρόπο να σου δίνει ελπίδα!

Πάντως μη σταματάς να ψάχνεις και να προσπαθείς.. Μην αφήνεις χρόνο να πάει χαμένος!!!

Σε φιλώ,

Ιφιγένεια... :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...