Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Σχεδόν σταθερό.  Βασικά είχα πολύ πολύ σταθερό αλλά ακομα δεν έχει στρώσει. Μια 24 μια 28 μέρες θέλει πλέον.  Το πρόγραμμα λέει σύμφωνα με τα στατιστικά στις 16.03 . 

Χαχαχαχ αναμένουμε λοιπόν! 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Σχεδόν σταθερό.  Βασικά είχα πολύ πολύ σταθερό αλλά ακομα δεν έχει στρώσει. Μια 24 μια 28 μέρες θέλει πλέον.  Το πρόγραμμα λέει σύμφωνα με τα στατιστικά στις 16.03 . 

Και εγω το ιδιο Παρασκευαιδου μου. Και κανει κατι πιο κουλα. Τον ενα μηνα 23 μερες τον επομενο 26 μερες και ξανα απ την αρχη για κανα 5 μηνες και πεταει ενδιαμεσα κανενα 27 μερες. Ενω παλια ειχα νταν 25 μερες χωρις χασιμο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/3/2022 at 6:03 ΜΜ, ο/η irini02 είπε:

@Karmeliet καλησπέρα και συγγνωμη που μπαίνω έτσι σφήνα. μου τράβηξε την προσοχή αυτό με την ενδομητρίωση. Εχω κι εγω ενδομητρίωση, εκανα  ανοιχτο χειρουργειο τον Μαιο , με καθαρισαν και μετα 3 μηνες με αβερκαπ. Προσπαθουμε απο τον Δεκέμβριο τωρα και μου έχουν μπει σκέψεις γιατι μου ειχαν πει οτι μετα θα μεινω ευκολα εγκυος...και τωρα που περασε και η τρίτη φορα απογοητευτηκα. εχω ακουσει πως οι περισσοτερες κοπελες προχωρανε με εξωσωματικη παρολα αυτα. εσύ εμεινες εγκυος φυσιολογικα χωρις καμια θεραπεια? 
Ευχαριστώ παρα πολύ για το χρόνο σου! 
 

Καλησπέρα. Ναι, έμεινα έγκυος χωρίς κάποια θεραπεία. Έκανα το χειρουργείο τέλη Φλεβάρη, άφησα αρκετους μήνες να περάσουν γιατί η ανάρρωσή μου ήταν αργή, ξεκίνησα όμως να προσέχω τη διατροφή μου, Σεπτέμβρη ξεκίνησα με βιταμίνες, ρύθμισα τον θυροειδή και Δεκέμβριο έμεινα έγκυος. Θα προσπαθήσω αύριο, κάποια στιγμή, να σου στείλω προσωπικό μήνυμα με περισσότερες λεπτομέρειες. 

Επί τη ευκαιρία, για όσες κοπέλες πάσχουν από ενδομητρίωση ( @Ριρίκα @condios σας αναφέρω γιατί έχουμε μιλήσει και σχετικά), μόλις είδα αυτό, για ονλαιν ημερίδα, αύριο με τίτλο Infertility and endometriosis, από την Αμερικανική Ένωση για Ενδομητρίωση. Αν προλαβαίνετε δείτε το, νομίζω θα είναι ενδιαφέρον. Αφήνω το σχετικό λινκ εδώ: 

https://www.endofound.org/patientday?fbclid=IwAR17qdpftwxW4DF9u13w7heyXJdTnpKZgBVPTh43u2-Fv62rmYIsMp74qwA

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kateriniwk είπε:

Και εγω το ιδιο Παρασκευαιδου μου. Και κανει κατι πιο κουλα. Τον ενα μηνα 23 μερες τον επομενο 26 μερες και ξανα απ την αρχη για κανα 5 μηνες και πεταει ενδιαμεσα κανενα 27 μερες. Ενω παλια ειχα νταν 25 μερες χωρις χασιμο. 

Καλά δε συζητω όταν μου είχε πρωτοέρθει ερχόταν πάντα βράδυ 22 και κάτι..  τωρα πας χαλαρή στη δουλειά κουβαλάς μαζί σου εσώρουχο και σερβιετα ή φοράς κιόλας, βάζεις και σκούρα ρούχα... μυστικό μη το πείτε πουθενά στο τελευταίο συρτάρι του γραφείου έχω και ένα μαύρο παντελόνι 😂😂😂 όλο φοβάμαι μην την πατήσω.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Καλά δε συζητω όταν μου είχε πρωτοέρθει ερχόταν πάντα βράδυ 22 και κάτι..  τωρα πας χαλαρή στη δουλειά κουβαλάς μαζί σου εσώρουχο και σερβιετα ή φοράς κιόλας, βάζεις και σκούρα ρούχα... μυστικό μη το πείτε πουθενά στο τελευταίο συρτάρι του γραφείου έχω και ένα μαύρο παντελόνι 😂😂😂 όλο φοβάμαι μην την πατήσω.  

Χαχαχα!!! Σε παραδεχομαι...εγω εχω στη τσαντα μου εκεινο το κουτι απ τα τζαμπο που ειναι για σερβιετες και εχω μεσα μια και ενα εσωρουχο παντα... Εχω μεγαλη ροη και πολυ πονο ...γενικα την περναω δυσκολα πρωτη και τελευταια μερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Karmeliet είπε:

Καλησπέρα. Ναι, έμεινα έγκυος χωρίς κάποια θεραπεία. Έκανα το χειρουργείο τέλη Φλεβάρη, άφησα αρκετους μήνες να περάσουν γιατί η ανάρρωσή μου ήταν αργή, ξεκίνησα όμως να προσέχω τη διατροφή μου, Σεπτέμβρη ξεκίνησα με βιταμίνες, ρύθμισα τον θυροειδή και Δεκέμβριο έμεινα έγκυος. Θα προσπαθήσω αύριο, κάποια στιγμή, να σου στείλω προσωπικό μήνυμα με περισσότερες λεπτομέρειες. 

Επί τη ευκαιρία, για όσες κοπέλες πάσχουν από ενδομητρίωση ( @Ριρίκα @condios σας αναφέρω γιατί έχουμε μιλήσει και σχετικά), μόλις είδα αυτό, για ονλαιν ημερίδα, αύριο με τίτλο Infertility and endometriosis, από την Αμερικανική Ένωση για Ενδομητρίωση. Αν προλαβαίνετε δείτε το, νομίζω θα είναι ενδιαφέρον. Αφήνω το σχετικό λινκ εδώ: 

https://www.endofound.org/patientday?fbclid=IwAR17qdpftwxW4DF9u13w7heyXJdTnpKZgBVPTh43u2-Fv62rmYIsMp74qwA

@Karmeliet Σε ευχαριστώ πάααααρα πολυ΄! Αν μπορείς να μου στείλεις μηνυματακι με λεπτομέριες έτσι να πάρω λίγο θάρρος γιατι κάτι ιστορίες οτι επιστρέφει η ενδομητρίωση στο χρόνο πάνω και ίσως να μην προλάβω και ο μονος τρόπος τελικά θα είναι η εξωσωματική με έχουν ρίξει αρκετά. Σε ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου!!!!!! Το εκτιμώ πραγματικά!!!! 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Kateriniwk είπε:

Ονειρα πανω στις πουεντ netflix..

Δειτε το, συγκινητικο πολυ. 

Δες και την σειρά after life. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Καταρχήν είναι φυσική ανάγκη αρα δεν χρειάζεται να ντρέπεσαι. 

Να σου πω κάτι... στην  σπερματενχυση και γενικά όταν πήρα μόνο προγεστερονη δεν μου δημιούργησε κάτι, ξέρεις πότε είχα αερια;;; ΜΑΝΤΕΨΕ..  στην εγκυμοσύνη!

Μακαρι κοριτσι μου μακαρι ❤️ Απο το στομα σου και στου Θεου τ αυτι 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Natassou85 είπε:

Μακαρι κοριτσι μου μακαρι ❤️ Απο το στομα σου και στου Θεου τ αυτι 🙏

Στο εύχομαι κοριτσάκι μου...

Και θα πάει για 9 μήνες αυτή η βαλίτσα πες τον άντρα σου χιχιχιχι :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η noutelitsa είπε:

στα γραφω εδω΄ γιατι δεν μπορω να σου στειλω προσωπικό μηνυμα....

 

Ελπίζω να είσαι καλά εσυ και διδυμάκια σου!

Μίλησα με τον Π.. στο τηλε΄φωνο!!! ...δεν το περίμενα να με πάρει μετά από 3 φορές που μίλησα με τις γραμματείς του...Άκουσα τη συμβουλή σου και επέμενα πως θέλω να μιλήσω μόνο μαζί του...και μου έκλεισε εκείνος το πρώτο ραντεβού! Και με καλύτερη τιμή από ότι μου είπανε αρχικά και κόντεψα να λιποθυμήσω....όχι πως τώρα δεν είναι πολλά....αλλά καλύτερα.
Ελπίζω να μη με γδάρει οικονομικά...

Θα πάω να τον δω από κοντά αρχικά και βλέπουμε, αλλά έχω ένα συναίσθημα πιστεύω πως μόνο αυτός μπορεί να με βοηθήσει.

Εσύ τον έχεις ακόμα γιατρό?? Έχεις καμία συμβουλή να μου δώσεις?

 

Οι εξετασεις μου ειναι FSH:10,3  και AMH: 4 pmol/L και LH:3,9.....καταλαβαινεις εσυ τιποτα???

Ομως θα παω να τις ξανακανω μου ειπανε...

Ναι! Σου εστειλα μήνυμα.!Μια χαρά μενεις ..με πολυ χειροτερες τα κατάφερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

 

Καλησπέρα κορίτσια μου... Είχα γράψει σχεδόν πριν 2 εβδομάδες... Είναι η πρώτη μου εξωσωματική και μου είπαν από το κέντρο να κάνω αύριο ένα τεστ ούρων στο σπίτι για τα αποτελέσματα. Εγώ έκανα σήμερα ένα το πρωί, πρωινά ούρα και βγήκε αρνητικό! Δεν έχω σταματήσει να το σκέφτομαι από το πρωί και τα μάτια μου τρέχουν από μόνα τους. 2 εμβρυακια 3ων ημερών 8 κυττάρων είχαμε βάλει. Μήπως δεν έπρεπε να το κάνω νωρίτερα? Έχω και ακόμα ένα που θα το κάνω αύριο το πρωί, όπως μου είπαν από το κέντρο. Αχ κορίτσια είμαι χάλια 😥

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου καλημερα .. ειμαι 3η μερα απο την ετ .. ξυπνησα σημερα κ το στηθος μ εχει ξεπρηστει .. ουτε πονακια περιοδου ουτε τραβηγματα τιποτα .. εχω απογοητευτει και τα βλεπω ολα απαισιοδοξα .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα και καλή Σαρακοστή!

Έχει χρησιμοποιήσει καμία την άδεια με αποδοχές για εμβρυομεταφορά; Έμαθα είναι 7 εργάσιμες πέρα της κανονικής σου άδειας!

Εγώ αυτή σκέφτομαι να χρησικοποιήσω τώρα! Βέβαια απο 9/3 μέχρι 21/3 που θα κανω χοριακή είναι 9 εργάσιμες οπότε θα χρησιμοποιήσω κ 2 μέρες απο την κανονική μου!

Συμφέρει κορίτσια γιατί στις αναρρωτικες όπως κ να χει χάνονται χρήματα!!

Τις έχει πάρει κάποια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Natassou85 είπε:

Κοριτσια μου καλημερα .. ειμαι 3η μερα απο την ετ .. ξυπνησα σημερα κ το στηθος μ εχει ξεπρηστει .. ουτε πονακια περιοδου ουτε τραβηγματα τιποτα .. εχω απογοητευτει και τα βλεπω ολα απαισιοδοξα .. 

Μην απογοητεύεσαι! Δεν υπάρχουν πάντα συμπτώματα! Έχε πίστη στα εμβρυάκια σου! Με το καλό μια τεράστια χοριακή!!!😘♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα και καλή Σαρακοστή!

Έχει χρησιμοποιήσει καμία την άδεια με αποδοχές για εμβρυομεταφορά; Έμαθα είναι 7 εργάσιμες πέρα της κανονικής σου άδειας!

Εγώ αυτή σκέφτομαι να χρησικοποιήσω τώρα! Βέβαια απο 9/3 μέχρι 21/3 που θα κανω χοριακή είναι 9 εργάσιμες οπότε θα χρησιμοποιήσω κ 2 μέρες απο την κανονική μου!

Συμφέρει κορίτσια γιατί στις αναρρωτικες όπως κ να χει χάνονται χρήματα!!

Τις έχει πάρει κάποια;

Ναι την πηρα εγω ..στη δινουν απο το κεντρο την ημερα της ετ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Natassou85 είπε:

Ναι την πηρα εγω ..στη δινουν απο το κεντρο την ημερα της ετ

Τι ακριβως σου έγραψε στο χαρτι ο γιατρός σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιτροπή📅

@Kateriniwk 04/04

 

Ωοληψία ✌️

@Margitc ?

@rouseva ?

 

@Libra81 ?

@TRigirl ?

@nikol88 ?

@renata1986 ?

@Ditimama ?

@Παρασκευαιδου ?

@Luna777 ?

@Γιάννα 36?

@Joann ?

 

Εμβρυομεταφορά 🙏

@Anna0912 ?

 

@Hope19 ?

@Κατεριναπαπ ?

 

Χοριακή 

@Sandyb 357 🥰

@Vasilique 1729 🥰

@Διόνη 703 🥰

@Tvz 1358 🥰 

@Katerinaki83 365 🥰

@Eva29 294 🥰

@Massa 234 🥰

@Apol 663 🥰

@elena0212 187 🥰

@kk88 750 🥰

@Χριστινα. 191 🥰

@angel35 901 🥰

@Mary.Ger 248 🥰

@blueheart128 🥰

@tina21 224 🥰

@twinkletwinlkle 245 🥰

 

@skorpina78 21/3

@Natassou85 ?

@ΧΑΡΜΑ ?

 

Καλημέρα και καλή Σαρακοστή με υγεία!!

Καλή επιτυχία στα κορίτσια που περιμένουν τις χοριακές τους να είναι θετικές & χορταστικές!!

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η ZiRou είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου... Είχα γράψει σχεδόν πριν 2 εβδομάδες... Είναι η πρώτη μου εξωσωματική και μου είπαν από το κέντρο να κάνω αύριο ένα τεστ ούρων στο σπίτι για τα αποτελέσματα. Εγώ έκανα σήμερα ένα το πρωί, πρωινά ούρα και βγήκε αρνητικό! Δεν έχω σταματήσει να το σκέφτομαι από το πρωί και τα μάτια μου τρέχουν από μόνα τους. 2 εμβρυακια 3ων ημερών 8 κυττάρων είχαμε βάλει. Μήπως δεν έπρεπε να το κάνω νωρίτερα? Έχω και ακόμα ένα που θα το κάνω αύριο το πρωί, όπως μου είπαν από το κέντρο. Αχ κορίτσια είμαι χάλια 😥

Κορίτσι μου τα τεστ ούρων δεν είναι πάντα αξιόπιστα και σίγουρα αυτή που θα σου δώσει απαντήσεις θα είναι η χοριακή. Το κέντρο σου είπε να κάνεις τεστ λογω αργιών ?

Θα πρέπει να κάνεις υπομονή και την Τρίτη το πρωί να κάνεις χοριακή σε μικροβιολογικό. Διαφορετικά να πας σε κάποιο μαιευτήριο & να κάνεις χοριακή για να λυτρωθείς από την αγωνία, αν έχεις την δυνατότητα.

Σε έμβρυα 3ημερών ζητάνε χοριακή στις 14ημέρες από την εμβρυομεταφορά. 

Μην χάνεις την ελπίδα σου μέχρι την χοριακή, καλή επιτυχία και δύναμη.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η skorpina78 είπε:

Τι ακριβως σου έγραψε στο χαρτι ο γιατρός σου;

Οτι ξεκινησα προγραμμα υποβοηθουμενης αναπαραγωγης κ οτι πρεπει να μεινω κλινηρης απο ταδε του μηνα μεχρι τοτε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Κορίτσι μου τα τεστ ούρων δεν είναι πάντα αξιόπιστα και σίγουρα αυτή που θα σου δώσει απαντήσεις θα είναι η χοριακή. Το κέντρο σου είπε να κάνεις τεστ λογω αργιών ?

Θα πρέπει να κάνεις υπομονή και την Τρίτη το πρωί να κάνεις χοριακή σε μικροβιολογικό. Διαφορετικά να πας σε κάποιο μαιευτήριο & να κάνεις χοριακή για να λυτρωθείς από την αγωνία, αν έχεις την δυνατότητα.

Σε έμβρυα 3ημερών ζητάνε χοριακή στις 14ημέρες από την εμβρυομεταφορά. 

Μην χάνεις την ελπίδα σου μέχρι την χοριακή, καλή επιτυχία και δύναμη.

 

Καλημέρα! Ζω στη Γερμανία... Εδώ μου είπανε λόγω κορώνα δεν μας φωνάζουν για χοριακη. Και από τη στιγμή που είναι αρνητικό το τεστ, να κόψω τα υπόθετα προγεστερόνης. Σήμερα τους πήρα τηλ και τους είπα ότι θα πάω να μου πάρουν αίμα. Αυτή επέμενε ότι θα βγει αρνητική η χοριακη κ ότι δε χρειάζεται να την εξετάσω. Εγώ πάω τώρα κ ότι γινει. Τουλάχιστον να μου βγει από το μυαλό κ η παραμικρή υποψία 😥

Σε ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις, αλλά κόπηκαν τα φτερά μου 😥

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Natassou85 είπε:

Κοριτσια μου καλημερα .. ειμαι 3η μερα απο την ετ .. ξυπνησα σημερα κ το στηθος μ εχει ξεπρηστει .. ουτε πονακια περιοδου ουτε τραβηγματα τιποτα .. εχω απογοητευτει και τα βλεπω ολα απαισιοδοξα .. 

Βρε συ.... ο, τι σύμπτωμα και να έχεις σε αυτή τη φάση είναι από τα φάρμακα και μόνο. Για να αρχίσεις να έχεις συμπτώματα από την εγκυμοσύνη σημαίνει ότι έχει ανέβει η χοριακη σου και σου προκαλεί αυτά τα συμπτώματα.  Αυτό θα γίνει σε καμία 10αρια μέρες. Απλά το σώμα σου προφανώς συνήθισε τα φάρμακα για αυτό ξεπρηστηκε το στήθος σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Βρε συ.... ο, τι σύμπτωμα και να έχεις σε αυτή τη φάση είναι από τα φάρμακα και μόνο. Για να αρχίσεις να έχεις συμπτώματα από την εγκυμοσύνη σημαίνει ότι έχει ανέβει η χοριακη σου και σου προκαλεί αυτά τα συμπτώματα.  Αυτό θα γίνει σε καμία 10αρια μέρες. Απλά το σώμα σου προφανώς συνήθισε τα φάρμακα για αυτό ξεπρηστηκε το στήθος σου.

Μακαρι γιατι με επιασε ενα κλαμα το πρωι κ ενα παραπονο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Natassou85 είπε:

Μακαρι γιατι με επιασε ενα κλαμα το πρωι κ ενα παραπονο 

Όχι βρε... μην το κάνεις αυτό. Το ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο, αλλά κάνε υπομονή.  Πόσες μέρες έμειναν? 9, 10? Μην ψάχνεις για συμπτώματα. Φαντάσου ότι εγώ που είμαι στην 7η εβδομάδα το στήθος μου μια είναι πρησμένο, μια οχι. Μια ανακατευομαι και πονάω, μια όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...