Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

Γλυκουλι μου μην αγχωνεσαι. Τίποτα δε θα είναι. Ξεκουράσου κ μιλα με το γιατρο σου. Και θετικές σκέψεις μέχρι αύριο 🙏🙏🙏 ολα θα πάνε καλά.

σε ευχαριστώ καλή μου!!! Πήρα τον γιατρό ήταν σε χειρουργείο θα με καλέσει πίσω μου είπαν....Δεν έμεινε πολύ.......θα κάνω θετικές σκέψεις...

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Margitc είπε:

Μια απο ιδια σταγονα δεν εχω αλλα εχω την αισθηση κ τον πονο οπως οταν ειναι να αδιαθετησω

Συμμαθήτρια ελπίζω να μην μας έρθει......λίγο έμεινε και σε εσένα......πάμε γερά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η kk88 είπε:

σε ευχαριστώ καλή μου!!! Πήρα τον γιατρό ήταν σε χειρουργείο θα με καλέσει πίσω μου είπαν....Δεν έμεινε πολύ.......θα κάνω θετικές σκέψεις...

Συμμαθήτρια ελπίζω να μην μας έρθει......λίγο έμεινε και σε εσένα......πάμε γερά....

Ρε παιδι μου κ εγω αφου νομιζω ωρες ωρες οτι ηρθε εχω μπει στο μπανιο πανω απο 10 φορες. Κ εχω κ πονακια στην μεση κ κοιλια οπως οταν ερχεται η ακατανομαστη. Ενημερωσε μας οταν μιλησεις με το γιατρο. Κ αν μπορεις ξαπλωσε μωρε λιγο. Εγω ειμαι στη δουλεια δυστυχως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Margitc είπε:

Ρε παιδι μου κ εγω αφου νομιζω ωρες ωρες οτι ηρθε εχω μπει στο μπανιο πανω απο 10 φορες. Κ εχω κ πονακια στην μεση κ κοιλια οπως οταν ερχεται η ακατανομαστη. Ενημερωσε μας οταν μιλησεις με το γιατρο. Κ αν μπορεις ξαπλωσε μωρε λιγο. Εγω ειμαι στη δουλεια δυστυχως

Ναι θα ενημερώσω.....και εγώ στο γραφείο είμαι δεν γίνεται να πάω σπίτι....τουλάχιστον κάθομαι δεν κινούμαι ούτε σηκώνω βάρη.........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

σε ευχαριστώ καλή μου!!! Πήρα τον γιατρό ήταν σε χειρουργείο θα με καλέσει πίσω μου είπαν....Δεν έμεινε πολύ.......θα κάνω θετικές σκέψεις...

Συμμαθήτρια ελπίζω να μην μας έρθει......λίγο έμεινε και σε εσένα......πάμε γερά....

Κοιτά … εγώ είχα κράμπες πριν τη χοριακη και Μια αγχωνόμουν αλλά απ την άλλη χαιρόμουν. Σταμάτησαν οι κράμπες κ άρχισα να αγχώνομαι ότι ότι δεν πάει καλά. Από χθες ξαναξεκίνησαν κ πάλι άρχισα να αγχώνομαι μην αδιαθετησω. Η απόλυτη τρελα σου λέω…Σε λιγο έχω ραντεβου για υπέρηχο. Ελπίζω να ηρεμησω λιγο μετά απ αυτό….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

Κοιτά … εγώ είχα κράμπες πριν τη χοριακη και Μια αγχωνόμουν αλλά απ την άλλη χαιρόμουν. Σταμάτησαν οι κράμπες κ άρχισα να αγχώνομαι ότι ότι δεν πάει καλά. Από χθες ξαναξεκίνησαν κ πάλι άρχισα να αγχώνομαι μην αδιαθετησω. Η απόλυτη τρελα σου λέω…Σε λιγο έχω ραντεβου για υπέρηχο. Ελπίζω να ηρεμησω λιγο μετά απ αυτό….

xxaxaxa δεν το γλιτωνουμε το Δαφνί........καλή επιτυχία κορίτσι μου!!!!!αναμένουμε τα ευχάριστα νέα σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Ναι θα ενημερώσω.....και εγώ στο γραφείο είμαι δεν γίνεται να πάω σπίτι....τουλάχιστον κάθομαι δεν κινούμαι ούτε σηκώνω βάρη.........

Παλι καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

xxaxaxa δεν το γλιτωνουμε το Δαφνί........καλή επιτυχία κορίτσι μου!!!!!αναμένουμε τα ευχάριστα νέα σου!!!!

Μπορουμε να κλεισουμε κοινη πτερυγα τουλαχιστον να κα νουμε παρεα χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Margitc είπε:

Μπορουμε να κλεισουμε κοινη πτερυγα τουλαχιστον να κα νουμε παρεα χαχα

καλέ ναι να δεις όλες θα δηλώσουν συμμετοχή από εδώ.....χαχχαχαχχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Litsadi είπε:

Ποιό κορίτσι κάνει φυσικό κύκλο να μου πει την διαδικασία; Ίσως χρειαστεί να κάνω 3ο και τελευταίο, μου έμεινε μόνο μία ovitrelle και ένα κουτί κλομιφενη 

και εγω φυσικους!! οπως τα ειπανε πιο πάνω! Οπωσδηποτε με αιματος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Libra81 είπε:

Ακριβώς.εβαλα τρία και έχω χοριακη στις 11/11.τα έγραψα και εγώ λίγο μπερδεμένα....και μια διόρθωση. Τέσσερις φυσικούς  εχω κάνει.

Ωωωω με το καλό 3 ε; και δεν είναι ποιό αγρχοτικός ο φυσικός; Είσαι έτοιμη για τρίδυμα; πρέπει να είσαι στην ηλικία μου άν κρίνω από το 81 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η mmk είπε:

Καλημέρα σε όλες σας!!! Σας διαβάζω μήνες τώρα αλλά είναι η πρώτη φορά που σας γράφω!

Έχω μπει και εγω στη διαδικασία εξωσωματικής, ήταν να ξεκινήσω πριν 2 κύκλους αλλά τελικά λόγω αυξημένης οιστραδιολης και ότι είχα 3 ωοθυλάκια μεγαλύτερα των 10mm την 2η μέρα της περιοδου ο γιατρός πρότεινε να περιμένουμε να συχρονιστούν για να μην τα χάσουμε με τη διέγερση....δεν έχω και πολλά από ότι φαίνεται, 13 μαξ βλέπουμε σε κάθε υπέρηχο....Είμαι 30 χρονών με ενδομητρίωση η οποία καταλαμβάνει σχεδόν όλη την αριστερη ωοθηκη, βεβαια ο γιατρος θεωρεί ότι δεν χρειάζεται αφαίρεση ακόμα. Τον εμπιστεύομαι πολυ , είμαι χρόνια μαζί του και με αυτον θα προχωρήσω και στην εξωσωματική ...είναι ο ίδιος με της @Tokyo αν δεν κάνω λάθος. 

Τέλως πάντων για να μην σας γράφω την ιστορία της ζωής μου (χαχαχ) εκει που νομίζαμε ότι το πρόβλημα θα ήταν η ενδομητρίωση και αφου εκανα υστεροσαλπιγγογραφια και όλα ήταν κομπλέ, βρεθήκαμε φορείς της κυστικής ίνωσης στον προγεννητικο έλεγχο......ο σύζυγος στην πιο κοινη μετάλλαξη και εγω σε μια πιο σπάνια, οποτε μας ενημέρωσαν για τις πιθανότητες (25% να νοσει το παιδι, 25% να ειναι υγιες, 50%να είναι φορεας) και έτσι εμείς αποφασίσαμε να παμε με εξωσωματική και προεμφυτευτικό έλεγχο (αυτή είναι η δική μας επιλογή και προφανώς κάποιος άλλος με αντίστοιχο πρόβλημα μπορεί να έκανε άλλη επιλογή 🙂).

Τώρα λοιπόν έχω αρχίσει να αναρωτίεμαι αν πρέπει να επισκεφτούμε γενετιστή πιο συγκεκριμένα??? Όλες οι εξετάσεις έγιναν υπο την επίβλεψη του γυναικολόγου. Τι μου προτείνετε?? Γνωρίζετε κάποιον γενετιστή να μου προτείνετε?? Να απευθυνθω στο Ιασω που είναι ο γιατρός μου να μιλήσω εκει με κάποιον? Ή μήπως δεν εχει νοημα να μπω στη διαδικασια αυτή και όταν με το καλό έχουμε εμβρυάκια τότε θα γίνει η όποια επικοινωνια με γενετιστή για τα έμβρυα?? 

Σας ευχαριστώ παρα πολύ!! Συγνώμη για το τεράστιο post!!!!δίνετε κουράγιο σε όλες όσες είμαστε εδω και εύχομαι σε όλες μας έγκυες και μη με τα καλό να κρατήσουμε τα μπεμπάκια μας στην αγκαλιά μας!!!🥰

Όχι στο Ιασώ. Σίγουρα να πάτε στο Χωρέμειο, στο Παίδων Αγ. Σοφία να σας συμβουλέψουν. Πού κάνατε τις εξετάσεις της κυστικής ίνωσης; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η troia είπε:

Όχι στο Ιασώ. Σίγουρα να πάτε στο Χωρέμειο, στο Παίδων Αγ. Σοφία να σας συμβουλέψουν. Πού κάνατε τις εξετάσεις της κυστικής ίνωσης; 

Οι εξέταση για κυστική ίνωση είναι ακριβές γράφονται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η mmk είπε:

Καλημέρα σε όλες σας!!! Σας διαβάζω μήνες τώρα αλλά είναι η πρώτη φορά που σας γράφω!

Έχω μπει και εγω στη διαδικασία εξωσωματικής, ήταν να ξεκινήσω πριν 2 κύκλους αλλά τελικά λόγω αυξημένης οιστραδιολης και ότι είχα 3 ωοθυλάκια μεγαλύτερα των 10mm την 2η μέρα της περιοδου ο γιατρός πρότεινε να περιμένουμε να συχρονιστούν για να μην τα χάσουμε με τη διέγερση....δεν έχω και πολλά από ότι φαίνεται, 13 μαξ βλέπουμε σε κάθε υπέρηχο....Είμαι 30 χρονών με ενδομητρίωση η οποία καταλαμβάνει σχεδόν όλη την αριστερη ωοθηκη, βεβαια ο γιατρος θεωρεί ότι δεν χρειάζεται αφαίρεση ακόμα. Τον εμπιστεύομαι πολυ , είμαι χρόνια μαζί του και με αυτον θα προχωρήσω και στην εξωσωματική ...είναι ο ίδιος με της @Tokyo αν δεν κάνω λάθος. 

Τέλως πάντων για να μην σας γράφω την ιστορία της ζωής μου (χαχαχ) εκει που νομίζαμε ότι το πρόβλημα θα ήταν η ενδομητρίωση και αφου εκανα υστεροσαλπιγγογραφια και όλα ήταν κομπλέ, βρεθήκαμε φορείς της κυστικής ίνωσης στον προγεννητικο έλεγχο......ο σύζυγος στην πιο κοινη μετάλλαξη και εγω σε μια πιο σπάνια, οποτε μας ενημέρωσαν για τις πιθανότητες (25% να νοσει το παιδι, 25% να ειναι υγιες, 50%να είναι φορεας) και έτσι εμείς αποφασίσαμε να παμε με εξωσωματική και προεμφυτευτικό έλεγχο (αυτή είναι η δική μας επιλογή και προφανώς κάποιος άλλος με αντίστοιχο πρόβλημα μπορεί να έκανε άλλη επιλογή 🙂).

Τώρα λοιπόν έχω αρχίσει να αναρωτίεμαι αν πρέπει να επισκεφτούμε γενετιστή πιο συγκεκριμένα??? Όλες οι εξετάσεις έγιναν υπο την επίβλεψη του γυναικολόγου. Τι μου προτείνετε?? Γνωρίζετε κάποιον γενετιστή να μου προτείνετε?? Να απευθυνθω στο Ιασω που είναι ο γιατρός μου να μιλήσω εκει με κάποιον? Ή μήπως δεν εχει νοημα να μπω στη διαδικασια αυτή και όταν με το καλό έχουμε εμβρυάκια τότε θα γίνει η όποια επικοινωνια με γενετιστή για τα έμβρυα?? 

Σας ευχαριστώ παρα πολύ!! Συγνώμη για το τεράστιο post!!!!δίνετε κουράγιο σε όλες όσες είμαστε εδω και εύχομαι σε όλες μας έγκυες και μη με τα καλό να κρατήσουμε τα μπεμπάκια μας στην αγκαλιά μας!!!🥰

Καλημέρα! Εγώ είμαι στον Παρτσινέβελο που όντως είναι ιασω. Κ τον είχα κ γω πολλά χρόνια γιατρό, αυτό με έσωσε... 

Μίλαν μαζί του για τη σκέψη σου. Νομίζω όμως ότι από τη στιγμή που θα βάλεις υγιές ελεγμένο έμβρυο δεν έχεις κάτι να φοβηθείς. Συνήθως ο γενετιστής θα χρησιμεύε αν πχ ήσουν ήδη έγκυος κ έψαχνες τι εξετάσεις να κάνεις κλπ. Όμως σε κάθε περίπτωση ρώτησε τον! Θα σε κατευθύνει! 

Ίσως από την άλλη ο γενετιστής να σου λύσει κάποιες απορίες. Πχ αφού δεν έχετε την ίδια μετάλλαξη όντως είναι αυτές οι πιθανότητες ή μήπως ειανι καλύτερα τα πράγματα; ιδέα δεν έχω, δική μου απορία κ ίσως λέω κ βλακεια μεγάλη! 

Εύχομαι ότι καλύτερο! Κ να ξέρεις 1ε ωάρια ειανι μια χαρά!!! Απλά ο γιατρός οκ κ 113 να έβλεπε καλά θα ήταν γιατί θα είχε περιθώριο. 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Ωωωω με το καλό 3 ε; και δεν είναι ποιό αγρχοτικός ο φυσικός; Είσαι έτοιμη για τρίδυμα; πρέπει να είσαι στην ηλικία μου άν κρίνω από το 81 

Η αλήθεια είναι ότι μου είπαν για τέσσερα λόγω ηλικίας εκλεισα τα 40 πριν ενα μήνα αλλά δεν δέχτηκα. Είπα να μας μείνουν τα δυο αν δεν πετυχει αυτή η φορά για να δοκιμάσουμε ξανά. Δυσκολο να πιασουν και τα τρία.... Ότι είναι όμως ας έρθει. Δεν έχω προβλημα.Κοίτα ήταν γιατί την παρακολούθηση και τις εξετάσεις τις έκανα Θεσσαλονίκη που μένω ενώ το κέντρο ήταν Αθήνα. Όποτε έπρεπε κάθε φορά να κατεβαίνω μόλις μου έλεγαν δυο μερες πριν και ήταν δυσκολο. Και εννοείται το αγχωτικό κομμάτι είναι να έχεις ωάριο και μετά να γονιμοποιηθει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η mmk είπε:

Καλημέρα σε όλες σας!!! Σας διαβάζω μήνες τώρα αλλά είναι η πρώτη φορά που σας γράφω!

Έχω μπει και εγω στη διαδικασία εξωσωματικής, ήταν να ξεκινήσω πριν 2 κύκλους αλλά τελικά λόγω αυξημένης οιστραδιολης και ότι είχα 3 ωοθυλάκια μεγαλύτερα των 10mm την 2η μέρα της περιοδου ο γιατρός πρότεινε να περιμένουμε να συχρονιστούν για να μην τα χάσουμε με τη διέγερση....δεν έχω και πολλά από ότι φαίνεται, 13 μαξ βλέπουμε σε κάθε υπέρηχο....Είμαι 30 χρονών με ενδομητρίωση η οποία καταλαμβάνει σχεδόν όλη την αριστερη ωοθηκη, βεβαια ο γιατρος θεωρεί ότι δεν χρειάζεται αφαίρεση ακόμα. Τον εμπιστεύομαι πολυ , είμαι χρόνια μαζί του και με αυτον θα προχωρήσω και στην εξωσωματική ...είναι ο ίδιος με της @Tokyo αν δεν κάνω λάθος. 

Τέλως πάντων για να μην σας γράφω την ιστορία της ζωής μου (χαχαχ) εκει που νομίζαμε ότι το πρόβλημα θα ήταν η ενδομητρίωση και αφου εκανα υστεροσαλπιγγογραφια και όλα ήταν κομπλέ, βρεθήκαμε φορείς της κυστικής ίνωσης στον προγεννητικο έλεγχο......ο σύζυγος στην πιο κοινη μετάλλαξη και εγω σε μια πιο σπάνια, οποτε μας ενημέρωσαν για τις πιθανότητες (25% να νοσει το παιδι, 25% να ειναι υγιες, 50%να είναι φορεας) και έτσι εμείς αποφασίσαμε να παμε με εξωσωματική και προεμφυτευτικό έλεγχο (αυτή είναι η δική μας επιλογή και προφανώς κάποιος άλλος με αντίστοιχο πρόβλημα μπορεί να έκανε άλλη επιλογή 🙂).

Τώρα λοιπόν έχω αρχίσει να αναρωτίεμαι αν πρέπει να επισκεφτούμε γενετιστή πιο συγκεκριμένα??? Όλες οι εξετάσεις έγιναν υπο την επίβλεψη του γυναικολόγου. Τι μου προτείνετε?? Γνωρίζετε κάποιον γενετιστή να μου προτείνετε?? Να απευθυνθω στο Ιασω που είναι ο γιατρός μου να μιλήσω εκει με κάποιον? Ή μήπως δεν εχει νοημα να μπω στη διαδικασια αυτή και όταν με το καλό έχουμε εμβρυάκια τότε θα γίνει η όποια επικοινωνια με γενετιστή για τα έμβρυα?? 

Σας ευχαριστώ παρα πολύ!! Συγνώμη για το τεράστιο post!!!!δίνετε κουράγιο σε όλες όσες είμαστε εδω και εύχομαι σε όλες μας έγκυες και μη με τα καλό να κρατήσουμε τα μπεμπάκια μας στην αγκαλιά μας!!!🥰

Κορίτσι μου εμείς έχουμε το στίγμα της μεσογειακής. Ξεκινήσαμε με εξωσωματική αλλά δεν έπιασα σε καμία από τις 6 βλαστοκύστες που έβαλα. Μετά έμεινα 3 φορές φυσιολογικά, αλλά μόνο τη μία ήμουν τυχερή. Τώρα είμαστε πάλι σε διαδικασία εξωσωματικής καθώς ήταν πολύ ψυχοφθόρο αυτό που περάσαμε. Θα κανουμε προεμφυτευτικό στο Χωρέμειο όπου μας δίνουν 98% ποσοστό επιτυχίας ότι είναι σωστά τα αποτελέσματα. Εσείς που κάνατε τις εξετάσεις για την κυστική; Το Λαϊκό ασχολείται στην Αθήνα με αυτά τα σύνδρομα ( δίνει έγκυρα αποτελέσματα σχετικά με τα στίγματα). Κατοπιν για προεμφυτευτικό μπορω να σου στείλω τηλέφωνο από το Χωρέμειο. Θα πρέπει να στείλετε εσείς κ οι γονείς σας αίμα ώστε να αναλύσουν κ να βρουν όλες τις μεταλλάξεις που μπορεί να έχει το παιδί σας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!!

στις πριν 11 λεπτά, ο/η troia είπε:

Όχι στο Ιασώ. Σίγουρα να πάτε στο Χωρέμειο, στο Παίδων Αγ. Σοφία να σας συμβουλέψουν. Πού κάνατε τις εξετάσεις της κυστικής ίνωσης; 

Οι αρχικές εγιναν στο διαγνωστικό που πηγαινουμε πάντα αλλα αυτοί τις έστειλαν σε εξειδικευμενο μικροβιολογικό που έκανε κυστική ίνωση.....εκει κάναμε μόνο τη ΔF508 όπου ο σύζυγος βγήκε θετικός και εγώ αρνητική και μετά ο Παρτσι με έστειλε εμένα στο Ιασω για το σύνολο των μεταλλάξεων όπου βρέθηκα θετική σε μια πιο σπάνια εγώ ( δεν θυμαμαι την ονομασια της τωρα και δεν εχω το χαρτι μαζι).

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Οι εξέταση για κυστική ίνωση είναι ακριβές γράφονται;

Γράφεται αυτη η ΔF508 που ειναι η πιο κοινη μετάλλαξη.... Οι υπολοιπες που εκανα εγω ηταν αρκετα ακριβες της τάξεως των 500 Ευρω.........Στο Λαικό όμως ξέρω ότι σου κάνουν το 90% των μεταλλάξεων νομίζω και εντελώς δωρεάν με παραπεμπτικό αλλα ειναι πολύ δυσκολο να βρεις ραντεβου και εγω δεν μπορούσα/ήθελα/άντεχα να περιμένω τοσο.

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Καλημέρα! Εγώ είμαι στον Παρτσινέβελο που όντως είναι ιασω. Κ τον είχα κ γω πολλά χρόνια γιατρό, αυτό με έσωσε... 

Μίλαν μαζί του για τη σκέψη σου. Νομίζω όμως ότι από τη στιγμή που θα βάλεις υγιές ελεγμένο έμβρυο δεν έχεις κάτι να φοβηθείς. Συνήθως ο γενετιστής θα χρησιμεύε αν πχ ήσουν ήδη έγκυος κ έψαχνες τι εξετάσεις να κάνεις κλπ. Όμως σε κάθε περίπτωση ρώτησε τον! Θα σε κατευθύνει! 

Ίσως από την άλλη ο γενετιστής να σου λύσει κάποιες απορίες. Πχ αφού δεν έχετε την ίδια μετάλλαξη όντως είναι αυτές οι πιθανότητες ή μήπως ειανι καλύτερα τα πράγματα; ιδέα δεν έχω, δική μου απορία κ ίσως λέω κ βλακεια μεγάλη! 

Εύχομαι ότι καλύτερο! Κ να ξέρεις 1ε ωάρια ειανι μια χαρά!!! Απλά ο γιατρός οκ κ 113 να έβλεπε καλά θα ήταν γιατί θα είχε περιθώριο. 😉

Του τα έχω πει και αυτος ακριβως αυτό που λες μου λεει.....πριν αποφασισουμε για την εξωσωματικη μας είπε αν θελουμε να παμε και σε γενετιστη για να μας βοηθησει στην αποφαση....αλλα αφου το πήραμε απόφαση  δεν ξανα αναφερθηκε το θεμα.

Εχεις δίκιο σε αυτό που λες για τις μεταλλάξεις και ισχυει οτι πολλες φορες αν ειναι διαφορετική δεν υπάρχει καν θεμα.....εμεις δυστυχως ειμαστε στο 2 % του πληθυσμου όπου ο συνδιασμός των δυο μεταλλάξεων έχει άσχημα αποτελέσματα με τα ποσοστά που σας ανέφερα πριν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Κορίτσι μου εμείς έχουμε το στίγμα της μεσογειακής. Ξεκινήσαμε με εξωσωματική αλλά δεν έπιασα σε καμία από τις 6 βλαστοκύστες που έβαλα. Μετά έμεινα 3 φορές φυσιολογικά, αλλά μόνο τη μία ήμουν τυχερή. Τώρα είμαστε πάλι σε διαδικασία εξωσωματικής καθώς ήταν πολύ ψυχοφθόρο αυτό που περάσαμε. Θα κανουμε προεμφυτευτικό στο Χωρέμειο όπου μας δίνουν 98% ποσοστό επιτυχίας ότι είναι σωστά τα αποτελέσματα. Εσείς που κάνατε τις εξετάσεις για την κυστική; Το Λαϊκό ασχολείται στην Αθήνα με αυτά τα σύνδρομα ( δίνει έγκυρα αποτελέσματα σχετικά με τα στίγματα). Κατοπιν για προεμφυτευτικό μπορω να σου στείλω τηλέφωνο από το Χωρέμειο. Θα πρέπει να στείλετε εσείς κ οι γονείς σας αίμα ώστε να αναλύσουν κ να βρουν όλες τις μεταλλάξεις που μπορεί να έχει το παιδί σας. 

Εχω διαβάσει την ιστορία σου!! Εϊσαι πολύ δυνατή που το πέρασες όλο αυτό ...Να χαιρεσαι το παιδάκι σου και εύχομαι να τα καταφέρετε εσείς για επόμενο και εμείς για πρώτο!!! Για τον προεμφυτευτικό μας σύστητε ο γιατρός αυτό που συνεργάζεται είναι στο εξωτερικό (Ισπανία) και γίνονται όλα από το Ιασώ από όσο κατάλαβα....και αυτο δίνει 98% ποσοστό σωστού αποτελέσματος.....βεβαια δεν εχουμε φτασει ακομα σε εκεινο το στάδιο είμαστε πολυ αρχή ακόμα.....

Δεν εχουμε ενημερωσει γονεις για την κατασταση οποτε δεν εχουν εξεταστει εκεινοι.......δεν έχουμε και αδέρφια κανενας απο τους δυο μας οπότε δεν υπάρχει άμεσο μέλος αναπαραγωγικής ηλικίας στην οικογένεια....και ο γιατρος είπε ότι εκει που θα γίνει ο προεμφυτευτικός ελέγχουν για το μεγαλύτερο ποσοστό των μεταλλάξεων, οπότε επιλέγουμε να μην το μοιραστούμε ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Litsadi είπε:

Ποιό κορίτσι κάνει φυσικό κύκλο να μου πει την διαδικασία; Ίσως χρειαστεί να κάνω 3ο και τελευταίο, μου έμεινε μόνο μία ovitrelle και ένα κουτί κλομιφενη 

Έχω κάνει πολλούς φυσικούς-και εντελώς φυσικούς και με femara.

Eγώ ακολουθούσα την εξής διαδικασία: τη 2η μέρα του κύκλου αιματολογικές (e2, lh, prg) και από την 7η μέρα και μετά υπέρηχο και αιματολογικές (e2, lh) ανα δύο μέρες μέχρι να φτάσει το ωάριο σε ικανοποιητικό μέγεθος-ο γιατρός που είχα το τοποθετούσε εκεί γύρω στα 18mm- και 36 ώρες πριν την ωοληψία μια ovitrelle. (Εγώ βέβαια, λόγω ορμονοεξαρτώμενων θεμάτων και ιστορικού, συχνά απέφευγα και την ovitrelle).

Με το Femara κάναμε υπέρηχο και αιματολογικές τη 2η μέρα του κύκλου. Το πήρα για πέντε μέρες, μου έκανε έναν υπέρηχο και αιματολογικές την τρίτη μέρα και μια επανάληψη όταν τα τελείωσα. Είχα 3 ωάρια, μου είπαν να κάνω ovitrelle και arvekap την επόμενη το β΄ραδυ-βέβαια, όταν πήγα για ωοληψία, τα ωάρια είχαν σπάσει, τέλειο;

Απλά να είσαι προετοιμασμένη με τους φυσικούς, γιατί μπορεί να γίνει μια αρκετά κουραστική διαδικασία, πολλές φορε΄ς μπορεί να μην πάρεις ωάριο ή να είναι ανώριμο. Επίσης, ο γιατρός θα πρέπει να έχει μια καλή εμπειρία με το σπορ, χρειάζεται αρκετή μαστοριά.

Όπως και να έχει, να έχεις θετική σκέψη και να πιστέψεις στο καλό αποτέλεσμα. Σου εύχομαι από την καρδιά μου καλή τύχη και να αποκτήσεις σύντομα αυτό που επιθυμείς!❤️🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου γύρισα. Είδαμε 1 σάκο μικρουλι και μια βουλιτσα λευκή μέσα που μας είπε ότι είναι το Μωρακι μας 🥰🥰🥰 τώρα ραντεβου σε 2 βδομαδες να ακούσουμε καρδούλα. Βέβαια μου είπε να πεταχτώ Για δέκα λεπτα κ την άλλη βδομάδα για έναν γρήγορο υπέρηχο….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Litsadi είπε:

Οι εξέταση για κυστική ίνωση είναι ακριβές γράφονται;

Γράφεται η εξέταση για την πιο κοινή μετάλλαξη, αλλά για όποιες είναι στην Αθήνα, στο Λαικό με αυτό το παραπεμπτικό εξετάζουν το 90-92% των μεταλλάξεων εντελώς δωρεάν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

Κορίτσια μου γύρισα. Είδαμε 1 σάκο μικρουλι και μια βουλιτσα λευκή μέσα που μας είπε ότι είναι το Μωρακι μας 🥰🥰🥰 τώρα ραντεβου σε 2 βδομαδες να ακούσουμε καρδούλα. Βέβαια μου είπε να πεταχτώ Για δέκα λεπτα κ την άλλη βδομάδα για έναν γρήγορο υπέρηχο….

Τέλεια νέα!!! 💖 Με το καλό να ακούσετε και μια δυνατή καρδούλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η kk88 είπε:

σε ευχαριστώ καλή μου!!! Πήρα τον γιατρό ήταν σε χειρουργείο θα με καλέσει πίσω μου είπαν....Δεν έμεινε πολύ.......θα κάνω θετικές σκέψεις...

Συμμαθήτρια ελπίζω να μην μας έρθει......λίγο έμεινε και σε εσένα......πάμε γερά....

Εγώ προσωπική πείρα δεν έχω γιατί δεν έχω δει ποτέ θετική χοριακη όμως από εδώ μέσα θυμάμαι ότι όσες κοπέλες είχαν λίγο αίμα είχαν θετικό αποτέλεσμα. Εξάλλου με τόσα φάρμακα περίοδος δεν έρχεται, αφού ακόμα κι όταν τα κόβουμε θέλει και 3-4 μέρες για να έρθει. Οπότε να είσαι αισιόδοξη! 
 το ίδιο κι εσυ @Margitc! Δε θα μας απογοητεύσετε, το νιώθω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα...πως είστε??? @FAITH_ πως είσαι κορίτσι μου, έκανες χοριακή?? Εγώ κορίτσια μου να σας πως είμαι λίγο τρομοκρατημένη σήμερα...πήγα πάλι τουαλέτα το πρωί και αυτή την φορά είδα περισσότερα κόκκινα στίγματα....εν τωμεταξύ νιώθω λες και έρχεται η ακατανόμαστη όλη την ημέρα...οπότε αντιλαμβάνεστε κάθε μια ώρα πηγαίνω τουαλέτα να δω αν με επισκέφτηκε...μια μέρα έμεινε αύριο πάω για χοριακή....θα κάνω υπομονή....

Έκανα και δυστυχώς το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό.. Τι να πω.. Μάλλον δεν έχει φτάσει ακόμα η ώρα μου.. Θα το παλεψω όμως.. Όσο αντέχω, θα το παλεψω! Όλα καλά να πάνε κοριτσάκι μου! Σου εύχομαι αύριο να κλαις από ευτυχία!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Εγώ προσωπική πείρα δεν έχω γιατί δεν έχω δει ποτέ θετική χοριακη όμως από εδώ μέσα θυμάμαι ότι όσες κοπέλες είχαν λίγο αίμα είχαν θετικό αποτέλεσμα. Εξάλλου με τόσα φάρμακα περίοδος δεν έρχεται, αφού ακόμα κι όταν τα κόβουμε θέλει και 3-4 μέρες για να έρθει. Οπότε να είσαι αισιόδοξη! 
 το ίδιο κι εσυ @Margitc! Δε θα μας απογοητεύσετε, το νιώθω!

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου καλό.....θα σκέφτομαι θετικά ...άλλωστε αύριο τετοια ώρα θα ξέρω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η FAITH_ είπε:

Έκανα και δυστυχώς το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό.. Τι να πω.. Μάλλον δεν έχει φτάσει ακόμα η ώρα μου.. Θα το παλεψω όμως.. Όσο αντέχω, θα το παλεψω! Όλα καλά να πάνε κοριτσάκι μου! Σου εύχομαι αύριο να κλαις από ευτυχία!! ❤️

ωχχχχχχ κορίτσι μου λυπάμαι πολύ αλήθεια........θα τα καταφέρεις μην τα παρατάς όλες θα τα καταφέρουμε......σε κάνω μια τεράστια αγκαλιά και σου στέλνω την αγάπη μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...