Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 33 λεπτά, ο/η troia είπε:

είναι εξετάσεις ανοσολογικές και γι' αυτό δεν ασχολούνται οι εξωσωματιστές. Οι αιματολόγοι που ασχολούνται με τα ανοσολογικά τα εξετάζουν αυτά.

Βρήκα εξετάσεις αλλά είναι πριν 10 μήνες αλλάζουν οι τιμές μέσα σε αυτό το διάστημα;

Screenshot_20220120-133534_Drive.jpg

Screenshot_20220120-132738_Drive.jpg

Screenshot_20220120-132639_Drive.jpg

Screenshot_20220120-132651_Drive.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Καταρχάς να σου πω περαστικά!!! Σε μάτιαξαν👁️! φτου φτου φτου

Δεύτερον μη σε ξανακούσω (ξαναδιαβάσω) ποτέ ξανά, να λες τον εαυτό σου σαράβαλο!!!! Ακους?!?!  Εκτός ότι δεν είσαι (είμαι σίγουρη για αυτο και γι'αυτό σε μάτιαξαν) δεν θα πει κανείς γιατρός κάτι τέτοιο για σένα. Ισως να σου κάνουν και black humor 😉 

Τρίτον ότι σου είπε η Οικονομοπούλου θα κάνεις. Προέχουν τα πάντα όλα για να γίνει σωστη ετ.

Τέταρτον τα τεστ ωορηξίας, όσο καλά και να είναι, σου προκαλούν ένα είδος άγχους, να ξέρεις, ασυνείδητα και γι'αυτό λογικά να μην έδειξε κάτι. Έτσι έγινε και σε μενα. Τα παράτησα. Εαν είναι να γίνει φυσιολογικά θα γίνει.

Και 5ον: καλημέρα 😃❤️

Σε υπέρ-ευχαριστώ για την εμψύχωση καλό μου! Δεν έχω άλλες αντιδράσεις οποτε καρδουλώνω εδώ! ❤️❤️❤️ Εντάξει, και τα σαράβαλα έχουν ψυχή είναι η αλήθεια 🤣

εννοειται ότι ακολουθώ ότι πει η Οικνομοπούλου κατά γράμμα, νομίζω σε όσες την έχουμε επισκεφτεί έχει αποδείξει ποσο σωστή είναι και πόση σημασία δίνει στη λεπτομέρεια, απλά με πιάνει που και που μια απογοητυση. Εδώ και ένα χρόνο προσπαθώ να μπαλώσω τρύπες και πάνω που μια τρύπα κλείνει, ανοίγει μια άλλη…Μπόμπ σφουγγαρακης έγινε η φάση! 
λες να παίζει ρόλο το άγχος και να αλλοιώνει τις τιμές? Για να πω την αλήθεια δεν το πολυπιστεύω, νομίζω τα τεστ είναι αρκετά αξιόπιστα αλλά πρέπει να τα κανεις και τη σωστή στιγμή και με κύκλο ότι ναναι δεν είναι και το πιο εύκολο να πετύχεις. Όπως και να χει τελειώνει η περίοδος των προσπαθειών μιας και υποτίθεται όταν έρθει η ακατανόμαστη ξεκινάω (αν δε με έχει βρει κανενα άλλο καταριακό ως τότε) 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Σε υπέρ-ευχαριστώ για την εμψύχωση καλό μου! Δεν έχω άλλες αντιδράσεις οποτε καρδουλώνω εδώ! ❤️❤️❤️ Εντάξει, και τα σαράβαλα έχουν ψυχή είναι η αλήθεια 🤣

εννοειται ότι ακολουθώ ότι πει η Οικνομοπούλου κατά γράμμα, νομίζω σε όσες την έχουμε επισκεφτεί έχει αποδείξει ποσο σωστή είναι και πόση σημασία δίνει στη λεπτομέρεια, απλά με πιάνει που και που μια απογοητυση. Εδώ και ένα χρόνο προσπαθώ να μπαλώσω τρύπες και πάνω που μια τρύπα κλείνει, ανοίγει μια άλλη…Μπόμπ σφουγγαρακης έγινε η φάση! 
λες να παίζει ρόλο το άγχος και να αλλοιώνει τις τιμές? Για να πω την αλήθεια δεν το πολυπιστεύω, νομίζω τα τεστ είναι αρκετά αξιόπιστα αλλά πρέπει να τα κανεις και τη σωστή στιγμή και με κύκλο ότι ναναι δεν είναι και το πιο εύκολο να πετύχεις. Όπως και να χει τελειώνει η περίοδος των προσπαθειών μιας και υποτίθεται όταν έρθει η ακατανόμαστη ξεκινάω (αν δε με έχει βρει κανενα άλλο καταριακό ως τότε) 😜

τον μπομπ σφουγγαράκι αγαπουν πολλοί να ξέρεις..

Δεν αλλιώνει, απλά όταν μας περνάει κάτι τέτοιο ασυνείδητα και έχουμε αυτό το αγχος, ίσως να μην κάνουμε. Ξέρω εγώ🤷🏽‍♀️ απλά έτσι έτυχε σε μένα. Όχι απλά δεν είχα, ούτε όρεξη για γούτσου δεν είχα.

Να σε ρωτήσω, τελικά είχες πάρει τηλ την επιτροπή για τα χιόνια? Γιατί με βλέπω εμένα να πηγαίνω και να γίνομαι και χιονάνθρωπος την Τρίτη☃️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες παλιές και καινούργιες κοπέλες ύστερα από πααααρα πολύ καιρό που έχω να γράψω. @Vasiliqueμου με το καλό τα νινάκια σου πολύ χάρηκα και εύχομαι να σε ακολουθήσουμε και οι υπόλοιπες που παλεύουμε ακόμα. 

Έκανα ένα διάλειμμα από forum κλπ.(αν και σας διάβαζα)για να ηρεμίσω και ξανά πρός τη δόξα τραβά που λέμε. Από την τελευταία φορά που σας διάβασα πέρασε βέβαια ένα δίμηνο περίπου και μπήκα ξανά σήμερα.

@Lucia79 για τα ΑΝΑ ότι θές ρωτάς.....από τον Απρίλιο που μου βγήκαν κι εμένα θετικά 1/160 το έχω ψάξει πάρα πολύ και μετά από προτροπή της αιματολόγου μου αλλά και της Οικονομοπούλου (ναι ναι πήγα ΚΑΙ στο τμήμα αποβολ΄ών του Έλενα) που επισκέφτηκα το καλοκαίρι πήγα σε μια "ειδική ρευματολόγο κύησης" η οποία μετά από 18 αιματολογικές εξετάσεις,γενική ούρων και 3 οφθαλμολογικές εξετάσεις που με έβαλε να κάνω μου έδωσε θεραπεία με ένα χάπι, μίλησε και με τον εξωσωματικό και έχω το οκ να προχωρήσω. Από μόνο τους σαν τιμή τα ΑΝΑ δεν λένε τίποτα μπορεί δλδ  να έχεις από το πιο απλό πχ σύνδρομο reynold ή sjorgen μέχρι.....δεν ξέρω τι.....θέλει παραπάνω έλεγχο με πολλές εξειδικευμένες εξετάσεις που και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα σου πούν 1000% αν είσαι επιβεβαιωμένο "κρούσμα" να το πώ έτσι αλλά σίγουρα θα σου δώσουν θεραπεία. Η ρευματολόγος μου δλδ είναι σίγουρη ότι δεν έχω πετύχει ως τώρα λόγω αυτής της τιμής. Μου εξήγησς ότι μπορεί να μας "χτυπήσει" οπουδήποτε αυτή η τιμή όπως πχ στη μήτρα και να αναγνωρίζει το έμβρυο σαν ξένο σώμα με όλα τα ωραία επακόλουθα που μας ταλαιπωρούν. Προσωπικά χάρηκα που επιτέλους βρήκα κάτι για να πώ να αυτό φταίει και για την αποβολή που είχα αλλά και για 2 αποτυχημένες ΕΤ που έχω στο ιστορικό μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/1/2022 at 8:21 ΜΜ, ο/η Lucia79 είπε:

Κορίτσια μου σήμερα πήρα τα αποτελέσματα από το τμήμα αποβολών (εκτός απο μια εξέταση που δεν εχει βγει ακόμα) Και τα νεα μου είναι λίγο περίεργα. 
Πέρασα και μάζεψα τα αποτελέσματα μου  και ευτυχώς ενώ στην αρχή πήγαινα να φύγω γιατί με μια διαγώνια ματιά μου φάνηκαν όλα οκ, μετά ξαναγύρισα πίσω και ζήτησα να δω την Οικονομόπουλου να μου τα σχολιάσει.
Τα αντισώματα ΑΝΑ μου έχουν αυξηθεί πολύ (είχα 1:160 και τώρα εδώ 1:640) και έχω και αυξημένα τα nk cells, που είναι μια αμφιλεγόμενη εξέταση γενικα, και μου είπε η Οικονομόπουλου ότι κανενα από τα δυο δεν μπορεί απαραιτήτως να ενοχοποιηθεί για αποτυχία εξωσωματικής αλλά θέλει να δω ρευματολόγο οπωσδήποτε. Μάλιστα στην αρχή μου είπε να μην ξεκινησω καν διέγερση σε αυτό τον κύκλο που έρχεται, που φρικαρα με την επιπλέον καθυστέρηση και μετά μου είπε ότι μπορώ να κάνω ωοληψια αλλά σίγουρα να πω στο γιατρο να τα βάλουμε κατάψυξη και να μην κάνω μεταφορά πριν δω ρευματολόγο. Επίσης θέλει σε 2 μήνες να επαναλάβω τις εξετάσεις αυτές. Γενικα έμπλεξα λίγο και δεν έχω ιδέα τι μπορει να είναι. Πάντως λέει ό
τι αυτα δείχνουν ότι το ανοσοποιητικό μου είναι σε μια αναστάτωση. 
Οποτε ψάχνω ρευματολόγο να δω άμεσα και την Πέμπτη που έχω να πάω στο γιατρο για να μου πει για το πρωτοκολλο θα του τα μεταφέρω όλα. Έχω λίγο ανησυχήσει. Είχε ποτε κάποια άλλη κοπέλα αυξημένα τα nk?

Ωχ κ αλλο τρεξιμο γενικα εχουν ακουστει πολλα για αυτο το θεμα μπες κ στο parents cafe. Να ρωτησω κατι ασχετο αυτες τις πηρες απο το κτηριο Δ τις εξετασεις; Εχω να παω κ εγω αυριο αλλα νομιζω καποιες μου ειχαν πει απο αλλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/1/2022 at 5:12 ΜΜ, ο/η Lucia79 είπε:

Ευχαριστώ μαυρογατό μου!
Εννοειται δεν σκοπεύω να ρισκάρω, έτσι κι αλλιώς νιώθω περισσότερη σιγουριά με μεταφορά με κατεψυγμένα, δεν ξέρω γιατί. Εννοείται με χάλασε το ότι πρεπει να πάμε πίσω ενώ περιμένουμε από το Νοέμβρη αλλά θα ακολουθησω ευλαβικά τις συμβουλές της. Αύριο έχω ραντεβού και με Μαστρο και θα του τα πω όλα αυτα. 
Ηδη έκλεισα ραντεβού και με ρευματολόγο τη Δευτέρα το πρωί μπας κ βρούμε μια άκρη. 
Στο μεταξύ ρε παιδιά, σήμερα το πρωί είχα αιματολογικές που μου έγραψε ο ενδοκρινολόγος του Έλενα και γυρνώντας από εκεί γλίστρησα στο δρόμο, σωριάστηκα και τελικά κατέληξα με νάρθηκα στον αντίχειρα γιατί έκανα κάταγμα και ένα ωραίο αιμάτωμα στο γόνατο! Μ αρέσει που θα πάω αύριο και στο κέντρο να συνεννοηθώ για το πρωτοκολλο…

θα με δει ο Μαστρο με το νάρθηκα και τα χάλια ανοσολογικά και θα λέει, καλά τι ήρθε εδώ αυτό το σαράβαλο που θέλει να γίνει και μάνα….μήπως το σύμπαν μου στέλνει μηνύματα να τα παρατήσω και δεν το χω καταλαβει????

Εισαι τρεληηηηη; Σιγα να μην τα παρατησεις για ενα καταγματακι ελα σε θελω δυνατη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Αυτα πήρα και χαμογελαστή φάτσα δεν είδα ποτέ γι αυτό και ανησύχησα και άρχισα να ψάχνομαι. Έχω μετανιώσει που δεν τα είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα γιατί ποτε οι γιατροί δεν είχαν υποψιαστεί να έχω θέμα επειδή ήμουν όπως είπα πολύ σταθερή στην περίοδο. 

Μια απο τα ιδια απο οταν ξεκινησα ενω ημουν ρολοι παντα παιχνιδια ο κυκλος μου ισως γιατι αγορασα τα συγκεκριμενα τεστακια χαχα τι να πω αυτο για την εξεταση δεν το ηξερα αλλα στα τοσα που εκανα τεστακια μια φορα το πετυχα να χαμογελαει😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Ditimama είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εγω θα ήθελα να σας ρωτήσω ποια η γνώμη των γιατρών σας αλλα κ η δική σας σχετικά με το 3ο εμβόλιο.... εγω ΄έκανα το 2ο 15 Οκτωβρίου αλλά ακούγεται πως απο Φεβρουαριο και οι ηλικίες κατω των 60 θα πρεπει να κάνουν την 3η δόση εντός τριμήνου. Εμένα ο γυναικολόγος μου ειχε πει να το κανω. Αλλά με άλλους γιατρούς που μίλησα (αιματολόγος, ουρολόγος) δεν ειναι κ τόσο ένθερμοι υποστηρικτές υποστηρίζοντας ειδικά ο τελευταίος πως δεν εχουν γίνει μελέτες για τις επιπτώσεις τους στην γονιμότητα. Δεν ξερω τι να κανω με αυτο το θέμα

Και εγώ έκανα την 3η δόση -στους 5,5 μήνες από την δεύτερη

Άφησα τον κύκλο γιατί θα έκανα φυσικό τροποποιημένο και θα προχωρήσω στον επόμενο κύκλο.

Ο γιατρός μου αν έκανα φυσικό κύκλο τελείως δεν θα είχε θέμα αλλά δεν θέλει να συνδυαστούν οι ορμόνες διέγερσης μαζί με το εμβόλιο στον ίδιο κύκλο.

Για την γονιμότητά μου δεν ανησυχώ ιδιαίτερα γιατί δεν παίρνει άριστα έτσι και αλλιώς 🤣🤣.

Επομένως τί είχαμε τι χάσαμε.

ΥΓ. Σχετικά με την ανδρική γονιμότητα vs εμβόλιο είχαμε τσεκάρει το σπέρμα προ εμβολίου και 3 μήνες μετά το εμβόλιο τα ίδια νούμερα είχε. Επομένως πάλι τι είχαμε τι χάσαμε. Ήλπιζα σε ένα boost η αλήθεια είναι αλλά δεν..🤣

Απο το να ζω με τον φόβο του ιού που θα με πάει πίσω έτσι και αλλιώς επέλεξα να το κάνω.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

 

Λοιπόν, έχω να ρωτήσω κάτι ακόμα την παρέα εδώ των συμβουλατορων-ψυχοθεραπευτών-επιστημονικών συμβούλων του μαμυλαντ:

το τελευταίο τρίμηνο που μείναμε εκτός διαδικασιών είπαμε να ξανά προσπαθήσουμε λίγο μόνοι μας και για αυτό το λόγο αγόρασα κάτι τεστ ωορηξιας (δυστυχώς δεν είχα ξανά αγοράσει ποτε, ούτε όταν πρωτοξεκινησαμε τις προσπάθειες).
Και τους 3 μήνες δεν έχω ποτέ πετύχει μέρα ωορηξιας. Βέβαια εδώ να πω ότι ενώ γενικα θυμάμαι 30 χρόνια τώρα ότι είχα περίοδο ρολόι (δηλαδή ήξερα ακριβώς τη μέρα που θα έχω περίοδο τον επόμενο μήνα σε εποχές που δεν είχαμε κινητά και εφαρμογές), από όταν ξεκινήσαμε εξωσωματική η περίοδος κάνει τρέλες, μια φορά έρχεται στις 26, την επόμενη στις 30, μετά στις 34 και καταλάβατε….οπότε ίσως να μην κάνω και τα τεστ τη σωστή μέρα. 
Προχτες λοιπόν που είχα το ραντεβού στο Έλενα με τον ενδοκρινολόγο το ανέφερα και μου είπε ότι υπάρχει τρόπος να ξέρω αν έκανα ωορρηξία αν τσεκαρω την τιμή της προγεστερονης οποτε ανάμεσα στις άλλες εξετάσεις που μου έγραψε, μου είπε να κάνω προγεστερονη 21η μέρα ή 7 μέρες πριν την περίοδο. Όπως καταλαβαίνετε και αυτό το ταημινγκ όταν δεν ξέρεις πλέον ποτε θα έχεις περίοδο είναι λίγο ρισκυ. Παρολα αυτα πήρα σαν δεδομένο τον προηγούμενο κύκλο των 29 ημερών και έκανα  εξέταση χτες το πρωί (22η μέρα) (λίγο μετά σαβουριάστηκα να θυμίσω).
Πήρα το αποτέλεσμα χτες το βράδυ και λέει ότι είχα 14.7 ng/ml. Ξέρω ότι καλό είναι να μην ψάχνουμε στο Ίντερνετ αλλά επειδή θα αργήσω να τον ξαναδώ και να μου εξηγήσει τι σημαίνει η τιμή, ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας.

Με γκουγκλάρισμα (σε αγγλικά γιατί βρίσκεις περισσότερες πηγές πάντα) είδα αλλου να λένε ότι πάνω από 3 σημαίνει ότι έγινε ωορηξια, αλλου πάνω από 10 και άλλοι θέλουν την προγεστερονη πάνω από 20 για να τη θεωρούν ένδειξη καλής ωορηξιας (μιλάω πάντα για μέτρηση στην 21η μέρα και στη συγκεκριμένη μονάδα μέτρησης). Εσεις κάνατε ποτέ τέτοια μέτρηση, και ποσο είχατε?

Και εγώ με τα clear blue την πάτησα την πρώτη φορά που τα πήρα , είναι και λίγα (νομίζω 7 έχουν μέσα) είναι και πανάκριβα.

Μετά πήρα για κάποιους μήνες τα hometest και βρήκα την υγειά μου. Οικονομικότατα και τίμια.

Κάθε μήνα την εντοπιζα αν και την καταλαβαίνω και με πόνους ,πρηξίματα κλπ.

Δοκίμασε τα και αυτά δεν θεωρώ οτι θα έχεις θέμα.

Αυτό που είδα εγώ ειναι οτι τα home test με την εφαρμογή του κινητού είχαν πάντα 2 μέρες απόκλιση (+,-).

Επομένως οσο βασιζόμουν στο κινητό βαρούσαμε στον γάμο του καραγκιόζη.

Τώρα δεν χρησιμοποιώ τίποτα , απλά το παίζω μοιραία🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η dimsea είπε:

Καλησπέρα σε όλες παλιές και καινούργιες κοπέλες ύστερα από πααααρα πολύ καιρό που έχω να γράψω. @Vasiliqueμου με το καλό τα νινάκια σου πολύ χάρηκα και εύχομαι να σε ακολουθήσουμε και οι υπόλοιπες που παλεύουμε ακόμα. 

Έκανα ένα διάλειμμα από forum κλπ.(αν και σας διάβαζα)για να ηρεμίσω και ξανά πρός τη δόξα τραβά που λέμε. Από την τελευταία φορά που σας διάβασα πέρασε βέβαια ένα δίμηνο περίπου και μπήκα ξανά σήμερα.

@Lucia79 για τα ΑΝΑ ότι θές ρωτάς.....από τον Απρίλιο που μου βγήκαν κι εμένα θετικά 1/160 το έχω ψάξει πάρα πολύ και μετά από προτροπή της αιματολόγου μου αλλά και της Οικονομοπούλου (ναι ναι πήγα ΚΑΙ στο τμήμα αποβολ΄ών του Έλενα) που επισκέφτηκα το καλοκαίρι πήγα σε μια "ειδική ρευματολόγο κύησης" η οποία μετά από 18 αιματολογικές εξετάσεις,γενική ούρων και 3 οφθαλμολογικές εξετάσεις που με έβαλε να κάνω μου έδωσε θεραπεία με ένα χάπι, μίλησε και με τον εξωσωματικό και έχω το οκ να προχωρήσω. Από μόνο τους σαν τιμή τα ΑΝΑ δεν λένε τίποτα μπορεί δλδ  να έχεις από το πιο απλό πχ σύνδρομο reynold ή sjorgen μέχρι.....δεν ξέρω τι.....θέλει παραπάνω έλεγχο με πολλές εξειδικευμένες εξετάσεις που και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα σου πούν 1000% αν είσαι επιβεβαιωμένο "κρούσμα" να το πώ έτσι αλλά σίγουρα θα σου δώσουν θεραπεία. Η ρευματολόγος μου δλδ είναι σίγουρη ότι δεν έχω πετύχει ως τώρα λόγω αυτής της τιμής. Μου εξήγησς ότι μπορεί να μας "χτυπήσει" οπουδήποτε αυτή η τιμή όπως πχ στη μήτρα και να αναγνωρίζει το έμβρυο σαν ξένο σώμα με όλα τα ωραία επακόλουθα που μας ταλαιπωρούν. Προσωπικά χάρηκα που επιτέλους βρήκα κάτι για να πώ να αυτό φταίει και για την αποβολή που είχα αλλά και για 2 αποτυχημένες ΕΤ που έχω στο ιστορικό μου. 

Γεια σου Ζωή μου! Χαίρομαι που επανήλθες! Σ’ ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου κ εύχομαι από καρδιάς να έχετε την τύχη μου κ την μέχρι τώρα πορεία μου! Όταν ψάχνεις, βρίσκεις κ όταν βρίσκεις ξέρεις με τι έχεις να παλέψεις! Όταν βρεις το πρόβλημα, θα βρεις κ την λύση!

Καλή επιτυχία λοιπόν στην επόμενή σου προσπάθεια η οποία είμαι σίγουρη πως θα ανταμείψει όλους σου τους κόπους! 💚

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η hope501 είπε:

τον μπομπ σφουγγαράκι αγαπουν πολλοί να ξέρεις..

Δεν αλλιώνει, απλά όταν μας περνάει κάτι τέτοιο ασυνείδητα και έχουμε αυτό το αγχος, ίσως να μην κάνουμε. Ξέρω εγώ🤷🏽‍♀️ απλά έτσι έτυχε σε μένα. Όχι απλά δεν είχα, ούτε όρεξη για γούτσου δεν είχα.

Να σε ρωτήσω, τελικά είχες πάρει τηλ την επιτροπή για τα χιόνια? Γιατί με βλέπω εμένα να πηγαίνω και να γίνομαι και χιονάνθρωπος την Τρίτη☃️ 

Όχι τελικά δεν είχα πάρει τηλέφωνο γιατί όσο πλησίαζε η μέρα της επιτροπής, η πρόβλεψη στο μετεο άλλαζε. Δηλαδή κρύο είχε αλλά δεν είχε χιονόπτωση τελικά. Το ίδιο όμως βλέπω να συμβαινει και αυτή τη φορά, δηλαδή μέχρι χτες έβλεπα χιονόπτωση Κυριακή και Δευτέρα και τώρα αν μπεις, δείχνει λιγη ασθενή χιονόπτωση τη Δευτέρα στα βόρεια προάστια (που νομίζω βόρεια προάστια του μετεο είναι τύπου Κηφισιά, εκεί που είναι η επιτροπή δεν θα υπάρχει πρόβλημα σίγουρα). Απλά ντύσου ΚΑΛΑ γιατί θα περιμένεις έξω πάνω από ώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η dimsea είπε:

Καλησπέρα σε όλες παλιές και καινούργιες κοπέλες ύστερα από πααααρα πολύ καιρό που έχω να γράψω. @Vasiliqueμου με το καλό τα νινάκια σου πολύ χάρηκα και εύχομαι να σε ακολουθήσουμε και οι υπόλοιπες που παλεύουμε ακόμα. 

Έκανα ένα διάλειμμα από forum κλπ.(αν και σας διάβαζα)για να ηρεμίσω και ξανά πρός τη δόξα τραβά που λέμε. Από την τελευταία φορά που σας διάβασα πέρασε βέβαια ένα δίμηνο περίπου και μπήκα ξανά σήμερα.

@Lucia79 για τα ΑΝΑ ότι θές ρωτάς.....από τον Απρίλιο που μου βγήκαν κι εμένα θετικά 1/160 το έχω ψάξει πάρα πολύ και μετά από προτροπή της αιματολόγου μου αλλά και της Οικονομοπούλου (ναι ναι πήγα ΚΑΙ στο τμήμα αποβολ΄ών του Έλενα) που επισκέφτηκα το καλοκαίρι πήγα σε μια "ειδική ρευματολόγο κύησης" η οποία μετά από 18 αιματολογικές εξετάσεις,γενική ούρων και 3 οφθαλμολογικές εξετάσεις που με έβαλε να κάνω μου έδωσε θεραπεία με ένα χάπι, μίλησε και με τον εξωσωματικό και έχω το οκ να προχωρήσω. Από μόνο τους σαν τιμή τα ΑΝΑ δεν λένε τίποτα μπορεί δλδ  να έχεις από το πιο απλό πχ σύνδρομο reynold ή sjorgen μέχρι.....δεν ξέρω τι.....θέλει παραπάνω έλεγχο με πολλές εξειδικευμένες εξετάσεις που και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα σου πούν 1000% αν είσαι επιβεβαιωμένο "κρούσμα" να το πώ έτσι αλλά σίγουρα θα σου δώσουν θεραπεία. Η ρευματολόγος μου δλδ είναι σίγουρη ότι δεν έχω πετύχει ως τώρα λόγω αυτής της τιμής. Μου εξήγησς ότι μπορεί να μας "χτυπήσει" οπουδήποτε αυτή η τιμή όπως πχ στη μήτρα και να αναγνωρίζει το έμβρυο σαν ξένο σώμα με όλα τα ωραία επακόλουθα που μας ταλαιπωρούν. Προσωπικά χάρηκα που επιτέλους βρήκα κάτι για να πώ να αυτό φταίει και για την αποβολή που είχα αλλά και για 2 αποτυχημένες ΕΤ που έχω στο ιστορικό μου. 
 

σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, μου κάνει εντύπωση που σου το είπαν αυτό από την τιμή 1:160. Τόσο είχα πέρυσι αλλά μου είχαν πει ότι είναι οριακα θετικό και δεν το αξιολόγησαν ιδιαίτερα. Τώρα που ανέβηκε αρκετά παραπάνω καταλαβαίνω ότι όντως υπάρχει θέμα, και πάλι η Οικονομοπούλου δε μπορούσε να μου πει κατηγορηματικά ότι αυτό φταίει για τις μηδενικές χοριακες μου αλλά φυσικά είναι ένα στοιχείο. Έχω κλείσει σε ρευματολόγο και αναμένω να δω τι θα πει, φοβάμαι ποσες κουλές εξετάσεις μπορεί να υπάρχουν που δεν έχω κάνει ακόμη, πάνω που νόμιζα ότι με το Έλενα το τερμάτισα! 
μπορεις να μου γράψεις το όνομα της ειδικής ρευματολόγου κύησης?  Υποθέτω ότι η διαδικασία της ωοληψιας δεν εμποδίζεται καπου, γιατί εγώ ετοιμάζομαι να ξεκινησω άμεσα. Θα δω βέβαια τι θα πει η ρευματολόγος αλλά η Οικονομοπούλου μου είπε ότι στη μεταφορά θα παίξει ρόλο και να μην κάνω άμεσα αλλά ότι βγει απ την ωοληψια να το βάλουμε κατάψυξη. Εγώ βέβαια είμαι και 43 και γενικα δεν είμαι για πολύ περίμενε ακόμα. Είμαι εκτός διαδικασίας από τον Οκτώβρη και σε μια βδομάδα έλεγα να ξεκινησω. 
Εσυ ξεκινάς πάλι τώρα κοντά? Σε ποιο κέντρο είσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Margitc είπε:

Ωχ κ αλλο τρεξιμο γενικα εχουν ακουστει πολλα για αυτο το θεμα μπες κ στο parents cafe. Να ρωτησω κατι ασχετο αυτες τις πηρες απο το κτηριο Δ τις εξετασεις; Εχω να παω κ εγω αυριο αλλα νομιζω καποιες μου ειχαν πει απο αλλου.

Απ το κτίριο Δ πήρα μόνο γενική αίματος, σάκχαρο, γλυκοζυλιωμενη και βιταμίνη ντε. Όλα τα άλλα τα πήρα από το αποβολών και από ένα άλλο εργαστηριο 3 πόρτες μετά το αποβολών στο ίδιο κτίριο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Margitc είπε:

Εισαι τρεληηηηη; Σιγα να μην τα παρατησεις για ενα καταγματακι ελα σε θελω δυνατη!

Δυνατή δυνατή, ούτε μπορούσα να φανταστώ ποσο μας χρειάζεται ο αριστερός αντίχειρας παιδια! Δε μπορώ να κουμπώσω σουτιέν, παντελόνι, οριακα κάνω ντους και φοβάμαι δε θα μπορέσω να λουστώ και με βλέπω για 3 βδομαδες να πηγαίνω κομμωτήριο. Τις ενέσεις να δω πως θα κάνω!

η πλάκα είναι ότι στο μόνο που δε με εμποδίζει το χέρι είναι στο να δουλέψω @&#δ»:.#

μα είναι δυνατόν? Τι αδικία είναι αυτή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν μόλις γύρισα από γιατρο! 
τον ενημέρωσα για τον ουρολογο και τις εξετάσεις του άντρα μου και κλείσαμε ότι χρειαζόμαστε picsi. Μετά του είπα για τα θέματα που προέκυψαν απ το Έλενα και συμφώνησε να κάνουμε διέγερση και κατάψυξη χωρίς μεταφορά τώρα. Του φάνηκε αρκετά ψηλή η τιμή των ΑΝΑ και θέλει κι αυτός να δω ρευματολόγο να δούμε αν θα μου προτεινει θεραπεία. Είπε ότι αυτή η τιμή μπορεί να ενοχοποιηθεί για αρνητική έκβαση γιατί το ανοσοποιητικό είναι τσίτα και μπορεί να επιτεθεί στο έμβρυο. Σε κάθε περίπτωση όταν και όποτε πάω για μεταφορά θα κάνουμε σίγουρα προετοιμασία με κορτιζόνη. 
απο φάρμακο μου έδωσε gonal, μου είπε ότι το θεωρεί καλύτερο για την περίπτωση μου (δεν έχω ιδέα γιατί), 300 μονάδες τη μέρα. Σε αυτό δεν άλλαξε σε σχέση με Σφακ. Και εννοείται ανταγωνιστή. 
1η μέρα θέλει υπέρηχο και όχι αιματολογικές, 2η μέρα ξεκινάω ενέσεις και θα μου πουν απ το κέντρο ποτε θα με δουν αλλά από όταν πρώτο πάω θα με βλέπουν με αιματολογικές και υπέρηχο κάθε δυο μέρες. Όλα θα γίνουν στο νέο κέντρο, ακόμα δεν έχω πάει εκεί, και σήμερα πήγαμε στο παλιό του κέντρο..

μετα από εκεί πήγαμε και στο φαρμακείο κ πήρα τις gonal. 
αρχισα λίγο να αγχώνομαι αλλά υπάρχει κάτι που μου εμπνέει περισσότερη εμπιστοσύνη σε ςυτο το κέντρο. Όχι απαραίτητα στον ιδιο το γιατρο (εννοείται ότι τον εμπιστεύομαι απλά το ιδιο συνέβαινε και με τον προηγούμενο) αλλά στο όλο σύστημα τους. Σου λένε θα σε πάρουν την τάδε ώρα, σε παίρνουν, σου εξηγούν αναλυτικά, όλα μου φαίνονται να έχουν περισσότερη τάξη από το άλλο το μπάχαλο…τώρα μη λέω και μεγάλες κουβέντες, στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό….

ακόμα δεν το έχω πιστέψει ότι θα ξεκινησω πάλι, φοβάμαι μην τύχει καμία καινουρια αναποδιά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vasilique ευχαριστώ πολύ μακάρι για όλες μας να πάμε καλά από εδώ και στο εξής γιατί έχω ταλαιπωρηθεί πολύ και με τους φυσικούς και με όλα. 

Συγνώμη που αργώ να απαντήσω αλλά έχω ξεσυνηθίσει τόσο καιρό off από το forum χαχαχα.

@Lucia79 κι εγώ 42 μισό είμαι μην νομίζεις δλδ ΄΄οτι είμαι κάνα νιάτο χιχιχι.....εγώ ε΄χω μαζέψει έμβρυα και με τον επόμενο κύκλο αν είναι οκ οι εξετάσεις 2-3η μέρα του κύκλου θα κάνω ΕΤ. Στο Γένεσις είμαι τώρα με Σφακ και για να πω την αλήθεια μετανιώνω που δεν πήγα εκει από την αρχή και ταλαιπωρήθηκα με ΙΑΣΩ και Μητέρα....πέρασα πολύ δύσκολα και ειδικά μετά την αποβολή στον 2ο μήνα......ήμουν έτοιμη να τα παρατήσω. Η ρευματολόγος όμως με κράτησε και μου έδωσε πολύ κουράγιο...... μου είπε (μέσα στο Μητέρα είναι τώρα κι έχει και δικό της ιατρείο) ότι είναι έγκλημα που οι γιατροί δεν μας λένε για την ειδικότητα της ρευματολογίας γιατί στην ουσία αυτοί βλέπουν την υγεία των κυττάρων μας και ακόμα και μια μικρή τιμή δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά. Μου λεεί η γυναίκα: κορίτσι μου δεν μπορείς μόνη σου οκ δεν πρέπει όμως να ψάξεις την αιτία που δεν μπορείς πέρα από το ηλικιακό; Δεν είναι σωστό να σε κάνουν να πιστεύεις ότι με μια εξωσωματική θα λύσεις όλα σου τα προβλήματα! Τα ΑΝΑ τα έχω τσεκάρει σε 3 εργαστήρια και τα 3 το 1/160 το έχουν για θετικό. Και ο Σφακ δλδ δεν τα πέρασε έτσι στο ντούκου. Μέχρι στιγμής δλδ από τόσους ελέγχους που έχω κάνει είναι το μόνο που βρέθηκε. Τις εξετάσεις μην τις φοβάσαι.....τόσο αίμα που έχουμε δώσει ε με λίγο παραπάνω δεν θα πάθουμε κάτι. Αναφέρω ειδική ρευματολόγο γιατί αν πχ πας σε κάποιον που πάνε γιαγιάδες για πόνους κλπ δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να βοηθήσουν... η συγκεκριμένη ασχολείται με αυτοάνοσα κύησης.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Λοιπόν μόλις γύρισα από γιατρο! 
τον ενημέρωσα για τον ουρολογο και τις εξετάσεις του άντρα μου και κλείσαμε ότι χρειαζόμαστε picsi. Μετά του είπα για τα θέματα που προέκυψαν απ το Έλενα και συμφώνησε να κάνουμε διέγερση και κατάψυξη χωρίς μεταφορά τώρα. Του φάνηκε αρκετά ψηλή η τιμή των ΑΝΑ και θέλει κι αυτός να δω ρευματολόγο να δούμε αν θα μου προτεινει θεραπεία. Είπε ότι αυτή η τιμή μπορεί να ενοχοποιηθεί για αρνητική έκβαση γιατί το ανοσοποιητικό είναι τσίτα και μπορεί να επιτεθεί στο έμβρυο. Σε κάθε περίπτωση όταν και όποτε πάω για μεταφορά θα κάνουμε σίγουρα προετοιμασία με κορτιζόνη. 
απο φάρμακο μου έδωσε gonal, μου είπε ότι το θεωρεί καλύτερο για την περίπτωση μου (δεν έχω ιδέα γιατί), 300 μονάδες τη μέρα. Σε αυτό δεν άλλαξε σε σχέση με Σφακ. Και εννοείται ανταγωνιστή. 
1η μέρα θέλει υπέρηχο και όχι αιματολογικές, 2η μέρα ξεκινάω ενέσεις και θα μου πουν απ το κέντρο ποτε θα με δουν αλλά από όταν πρώτο πάω θα με βλέπουν με αιματολογικές και υπέρηχο κάθε δυο μέρες. Όλα θα γίνουν στο νέο κέντρο, ακόμα δεν έχω πάει εκεί, και σήμερα πήγαμε στο παλιό του κέντρο..

μετα από εκεί πήγαμε και στο φαρμακείο κ πήρα τις gonal. 
αρχισα λίγο να αγχώνομαι αλλά υπάρχει κάτι που μου εμπνέει περισσότερη εμπιστοσύνη σε ςυτο το κέντρο. Όχι απαραίτητα στον ιδιο το γιατρο (εννοείται ότι τον εμπιστεύομαι απλά το ιδιο συνέβαινε και με τον προηγούμενο) αλλά στο όλο σύστημα τους. Σου λένε θα σε πάρουν την τάδε ώρα, σε παίρνουν, σου εξηγούν αναλυτικά, όλα μου φαίνονται να έχουν περισσότερη τάξη από το άλλο το μπάχαλο…τώρα μη λέω και μεγάλες κουβέντες, στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό….

ακόμα δεν το έχω πιστέψει ότι θα ξεκινησω πάλι, φοβάμαι μην τύχει καμία καινουρια αναποδιά. 

Μια χαρά θα πάνε όλα πίστεψε το!!

Τα άσχημα τα αφήνουμε πίσω ,πάει πέρασαν ,ένα ένα τα σωστα βήματα και όλα θα γίνουν! 

Σε προηγούμενες ΕΤ δεν πήρες κορτιζονη;

Εγω έχω πάρει σε όλες κ ας μην είχα ενδείξεις. Και στο πρωτοκολλο του Σφακ τώρα πάλι έχει κορτιζονη. Αν δεν διάβαζα το φορουμ ότι δεν δίνουν σε όλες τις κοπέλες θα νόμιζα ότι είναι de facto παίρνουν όλες.

Και στο Έλενα που είχα ρωτήσει μετά τις αποβολές μου είχαν πει το ίδιο με τις αντιπηκτικες αν σου δώσουν πάρε προληπτικά. Ίσως λόγω ιστορικού δεν ξέρω αλλά κορτιζονη πηρα κ στην πρώτη ΕΤ που δεν είχα ιστορικό πηρα βέβαια κ κουλούρα στην χοριακη όποτε τι να πω δεν ξέρω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Μια χαρά θα πάνε όλα πίστεψε το!!

Τα άσχημα τα αφήνουμε πίσω ,πάει πέρασαν ,ένα ένα τα σωστα βήματα και όλα θα γίνουν! 

Σε προηγούμενες ΕΤ δεν πήρες κορτιζονη;

Εγω έχω πάρει σε όλες κ ας μην είχα ενδείξεις. Και στο πρωτοκολλο του Σφακ τώρα πάλι έχει κορτιζονη. Αν δεν διάβαζα το φορουμ ότι δεν δίνουν σε όλες τις κοπέλες θα νόμιζα ότι είναι de facto παίρνουν όλες.

Και στο Έλενα που είχα ρωτήσει μετά τις αποβολές μου είχαν πει το ίδιο με τις αντιπηκτικες αν σου δώσουν πάρε προληπτικά. Ίσως λόγω ιστορικού δεν ξέρω αλλά κορτιζονη πηρα κ στην πρώτη ΕΤ που δεν είχα ιστορικό πηρα βέβαια κ κουλούρα στην χοριακη όποτε τι να πω δεν ξέρω

Κι εγώ έτσι κορίτσια.. κι εγώ gonal έκανα και μου έδωσε κορτιζόνη, σαλοσπιρ και αντιπηκτικες προληπτικά. Χωρίς να έχουμε ψάξει αν έχω κάποιο πρόβλημα και μας έκατσε με την πρώτη.

Να πω ότι βοήθησαν? Δεν το ξέρω και ελπίζω να μην μάθω ποτέ γιατί δεν τα καταφέρναμε τόσο καιρό. Τώρα που μπήκα στον τρίτο κόβουμε την κορτιζόνη σιγά σιγά. Για τις αντιπηκτικες δεν μου έχει πει κάτι αλλά βλέπω να τις συνεχίζουμε για αρκετό καιρό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Κορίτσια εγώ σε καμία ετ δεν πήρα κορτιζόνη κ ούτε τώρα μου είπαν κάτι. Την ξεκινάτε μετά την ετ ή πιό πριν;

Πριν την ετ την παίρνουμε. Υποτίθεται ότι βοηθάει στην εμφύτευση και ρίχνει το ανοσοποιητικο για να μην επιτεθεί ο οργανισμός μας στο έμβρυο, μην το θεωρήσει δηλαδή σαν ξένο σώμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Λοιπόν μόλις γύρισα από γιατρο! 
τον ενημέρωσα για τον ουρολογο και τις εξετάσεις του άντρα μου και κλείσαμε ότι χρειαζόμαστε picsi. Μετά του είπα για τα θέματα που προέκυψαν απ το Έλενα και συμφώνησε να κάνουμε διέγερση και κατάψυξη χωρίς μεταφορά τώρα. Του φάνηκε αρκετά ψηλή η τιμή των ΑΝΑ και θέλει κι αυτός να δω ρευματολόγο να δούμε αν θα μου προτεινει θεραπεία. Είπε ότι αυτή η τιμή μπορεί να ενοχοποιηθεί για αρνητική έκβαση γιατί το ανοσοποιητικό είναι τσίτα και μπορεί να επιτεθεί στο έμβρυο. Σε κάθε περίπτωση όταν και όποτε πάω για μεταφορά θα κάνουμε σίγουρα προετοιμασία με κορτιζόνη. 
απο φάρμακο μου έδωσε gonal, μου είπε ότι το θεωρεί καλύτερο για την περίπτωση μου (δεν έχω ιδέα γιατί), 300 μονάδες τη μέρα. Σε αυτό δεν άλλαξε σε σχέση με Σφακ. Και εννοείται ανταγωνιστή. 
1η μέρα θέλει υπέρηχο και όχι αιματολογικές, 2η μέρα ξεκινάω ενέσεις και θα μου πουν απ το κέντρο ποτε θα με δουν αλλά από όταν πρώτο πάω θα με βλέπουν με αιματολογικές και υπέρηχο κάθε δυο μέρες. Όλα θα γίνουν στο νέο κέντρο, ακόμα δεν έχω πάει εκεί, και σήμερα πήγαμε στο παλιό του κέντρο..

μετα από εκεί πήγαμε και στο φαρμακείο κ πήρα τις gonal. 
αρχισα λίγο να αγχώνομαι αλλά υπάρχει κάτι που μου εμπνέει περισσότερη εμπιστοσύνη σε ςυτο το κέντρο. Όχι απαραίτητα στον ιδιο το γιατρο (εννοείται ότι τον εμπιστεύομαι απλά το ιδιο συνέβαινε και με τον προηγούμενο) αλλά στο όλο σύστημα τους. Σου λένε θα σε πάρουν την τάδε ώρα, σε παίρνουν, σου εξηγούν αναλυτικά, όλα μου φαίνονται να έχουν περισσότερη τάξη από το άλλο το μπάχαλο…τώρα μη λέω και μεγάλες κουβέντες, στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό….

ακόμα δεν το έχω πιστέψει ότι θα ξεκινησω πάλι, φοβάμαι μην τύχει καμία καινουρια αναποδιά. 

Νέα αρχή στο κέντρο και σε ολα! Να ξεκινήσεις με αισιοδοξία και ολα θα γίνουν! Αν κατάλαβα καλά, στο Γέν...ις ήσουν? Εγω εκεί είμαι, αλλά είμαι από επαρχία και πάω Αθήνα για τη διαδικασία και όντως είναι μεγάλη ταλαιπωρία. 

Εγω αδιαθετησα και θεωρητικά θα ξεκινήσω αύριο τις ενέσεις (μενοπουρ) και cetrotide. 

Δεν ξέρω όμως αν τελικά θα ξεκινήσω αύριο ή αν θα το αναβάλω για τον επόμενο μήνα. Είμαι πολύ προβληματισμενη. 

Το ξερω ότι θα ακουστεί κάπως, αλλά δεν έχω καλό feeling, δεν έχω καλή διάθεση. Έχω και πολλή δουλειά την συγκεκριμένη περίοδο. Είμαι εκπαιδευτικος και τελειώνει το τετράμηνο και τρέχουν διαγωνισματα και βαθμολογίες. Δεν ξέρω αν μπορώ να λείψω πολλές μέρες τώρα.

Σκέφτομαι και το κρύο της επόμενης εβδομάδας που θα πρέπει να πάω Αθήνα,  πόση ώρα θα περιμένω απέξω μέχρι να μας βάλουν μέσα και όλη αυτή η κατάσταση δρα ανασταλτικα. 

Αύριο έχω ραντεβού με τον Π.... και θα δω. Ίσως του πω να κάνουμε ωοληψια τώρα και να πάμε ετ με κατεψυγμένα τον επόμενο μήνα.  Ποτέ δεν έχω κάνει με κατεψυγμένα και Σκέφτομαι μήπως το δοκιμάσω και αυτό. Θέλω να μου πει την άποψή του και να αποφασίσω τι θα κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Margitc είπε:

Ωχ κ αλλο τρεξιμο γενικα εχουν ακουστει πολλα για αυτο το θεμα μπες κ στο parents cafe. Να ρωτησω κατι ασχετο αυτες τις πηρες απο το κτηριο Δ τις εξετασεις; Εχω να παω κ εγω αυριο αλλα νομιζω καποιες μου ειχαν πει απο αλλου.

😂😂😂😂😂 κανονικά ήταν να πάω και εγώ στο κτήριο Δ σήμερα. Αλλά το ανέβαλα για Τρίτη. Κρίμα, αλλιώς θα τα λέγαμε και σήμερα😁😁

Καλημερα🌞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Μια χαρά θα πάνε όλα πίστεψε το!!

Τα άσχημα τα αφήνουμε πίσω ,πάει πέρασαν ,ένα ένα τα σωστα βήματα και όλα θα γίνουν! 

Σε προηγούμενες ΕΤ δεν πήρες κορτιζονη;

Εγω έχω πάρει σε όλες κ ας μην είχα ενδείξεις. Και στο πρωτοκολλο του Σφακ τώρα πάλι έχει κορτιζονη. Αν δεν διάβαζα το φορουμ ότι δεν δίνουν σε όλες τις κοπέλες θα νόμιζα ότι είναι de facto παίρνουν όλες.

Και στο Έλενα που είχα ρωτήσει μετά τις αποβολές μου είχαν πει το ίδιο με τις αντιπηκτικες αν σου δώσουν πάρε προληπτικά. Ίσως λόγω ιστορικού δεν ξέρω αλλά κορτιζονη πηρα κ στην πρώτη ΕΤ που δεν είχα ιστορικό πηρα βέβαια κ κουλούρα στην χοριακη όποτε τι να πω δεν ξέρω

Κι όμως την πρώτη φορά δεν μου έδωσε κορτιζόνη ενώ είχα ήδη θετικά ΑΝΑ 1:160, και τότε δεν ήξερα, μου είχαν πει ότι είναι ασθενώς θετικό το νούμερο και δεν έδωσα σημασία. Τώρα πλέον, εκ των υστέρων καταλαβαίνω ότι όλη η πρώτη προσπάθεια ήταν για το γιατρο απλά ένα πείραμα για να δει τι θα κανει την επόμενη και τα αντιμετώπισε όλα επιπόλαια. Όπως και το ότι δεν μου έκανε πρόβα εμβρυομεταφορας και διαλύθηκα στον πόνο με αποτέλεσμα να μου προτεινει ο ίδιος την επόμενη να την κανω με μέθη,, Δεν ξέρω πραγματικά τι σκεφτόταν την πρώτη φορά και δεν μου έδωσε κορτιζόνη, μπορεί απλά να ξέχασε να μου το πει η συντονίστρια! Με τέτοιο χαμό όλα παίζει να συμβαίνουν…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Κι όμως την πρώτη φορά δεν μου έδωσε κορτιζόνη ενώ είχα ήδη θετικά ΑΝΑ 1:160, και τότε δεν ήξερα, μου είχαν πει ότι είναι ασθενώς θετικό το νούμερο και δεν έδωσα σημασία. Τώρα πλέον, εκ των υστέρων καταλαβαίνω ότι όλη η πρώτη προσπάθεια ήταν για το γιατρο απλά ένα πείραμα για να δει τι θα κανει την επόμενη και τα αντιμετώπισε όλα επιπόλαια. Όπως και το ότι δεν μου έκανε πρόβα εμβρυομεταφορας και διαλύθηκα στον πόνο με αποτέλεσμα να μου προτεινει ο ίδιος την επόμενη να την κανω με μέθη,, Δεν ξέρω πραγματικά τι σκεφτόταν την πρώτη φορά και δεν μου έδωσε κορτιζόνη, μπορεί απλά να ξέχασε να μου το πει η συντονίστρια! Με τέτοιο χαμό όλα παίζει να συμβαίνουν…

Νομίζω οτι για την πλειοψηφία των γιατρών η πρώτη προσπάθεια είναι πείραμα. Κακώς αν με ρωτάς, πολύ κακώς αλλά μετά από τρεις γιατρούς αυτό έχω καταλάβει.

Η διαφορά σε εμένα στον Σφακ ήταν οτι πήγα με εναν φάκελο τεράστιο απο εξετάσεις και πλήρως ενημερωμένη για το τι θέλω. Δηλαδή δεν είχε και πολλά να διερευνήσει, όπως επίσης πχ δεν θα δεχόμουν να πάω χωρίς picsi. Για δυο πράγματα πήγα σε εκείνον 1. τους φυσικούς και την 2.picsi. Αυτά δηλαδή που δεν είχα δοκιμάσει.

Στους προηγούμενους δυο πήγα σαν το ψάρακλα. Τώρα θα μου πεις και τι σημαίνει αυτό οτι πρέπει να ψαχνόμαστε μόνοι μας & να προτείνουμε εμείς εναλλακτικές ?

Οχι και πάλι όχι δεν θα σταματήσω να τα λέω, αλλά αφού αυτό είναι το παιχνίδι που έχουν στήσει δυστυχώς πρέπει να παίξουμε με αυτούς τους όρους,  όσες δεν ξεμπερδέψαμε από την πρώτη προσπα΄θεια.

Την πρώτη φορά στον Σφακ δεν σου έδωσαν γραπτές οδηγίες διέγερσης & ΕΤ? Με φάρμακα δοσολογίες κλπ?

Εμένα μου έδωσαν αμέσως μετά το 1ο ραντεβού αφού πήραν ιστορικό χωρίς να έχω πει αν θα συνεχίσω εκεί.

Που κανένας από τους δυο προηγούμενους δεν το έκανε, ήταν όλα στο προφορικό και τα ζητούσα γραπτώς εγώ να μην γινει λάθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Νέα αρχή στο κέντρο και σε ολα! Να ξεκινήσεις με αισιοδοξία και ολα θα γίνουν! Αν κατάλαβα καλά, στο Γέν...ις ήσουν? Εγω εκεί είμαι, αλλά είμαι από επαρχία και πάω Αθήνα για τη διαδικασία και όντως είναι μεγάλη ταλαιπωρία. 

Εγω αδιαθετησα και θεωρητικά θα ξεκινήσω αύριο τις ενέσεις (μενοπουρ) και cetrotide. 

Δεν ξέρω όμως αν τελικά θα ξεκινήσω αύριο ή αν θα το αναβάλω για τον επόμενο μήνα. Είμαι πολύ προβληματισμενη. 

Το ξερω ότι θα ακουστεί κάπως, αλλά δεν έχω καλό feeling, δεν έχω καλή διάθεση. Έχω και πολλή δουλειά την συγκεκριμένη περίοδο. Είμαι εκπαιδευτικος και τελειώνει το τετράμηνο και τρέχουν διαγωνισματα και βαθμολογίες. Δεν ξέρω αν μπορώ να λείψω πολλές μέρες τώρα.

Σκέφτομαι και το κρύο της επόμενης εβδομάδας που θα πρέπει να πάω Αθήνα,  πόση ώρα θα περιμένω απέξω μέχρι να μας βάλουν μέσα και όλη αυτή η κατάσταση δρα ανασταλτικα. 

Αύριο έχω ραντεβού με τον Π.... και θα δω. Ίσως του πω να κάνουμε ωοληψια τώρα και να πάμε ετ με κατεψυγμένα τον επόμενο μήνα.  Ποτέ δεν έχω κάνει με κατεψυγμένα και Σκέφτομαι μήπως το δοκιμάσω και αυτό. Θέλω να μου πει την άποψή του και να αποφασίσω τι θα κάνω.

Ναι στο Γεν… ήμουν, να δούμε τώρα πως θα είναι στο καινουριο, όσο ναναι έχω ένα άγχος αλλά από την άλλη λογικό είναι κιόλας. 
Καθολου κάπως δεν ακούγονται αυτα που σκέφτεσαι, πιστεύω όλες μας τα σκεφτόμαστε, γιατί δυστυχώς σε αυτή την ιστορία δεν είναι μόνο η ίδια η εξωσωματική αλλά και όλα τα περιφερειακά, πού δουλεύεις, πόση άνεση έχεις να καθυστερείς ή να λείπεις εντελώς για εξετάσεις, όλα, όλα, όλα. Κι εγώ τα σκέφτομαι γιατί με όλους τους γιατρούς που έχω μπλέξει, δεν ειανι ότι θα λείπω μόνο για τους υπερήχους και την παρακολούθηση. Έχω να λείψω επίσης για ρευματολόγο, για 2η ακτινογραφία στο χέρι και πάει λέγοντας. Το επόμενο 20ημερο θα ζητάω όλο χάρες. Τουλάχιστον έχω γενικα την ευχέρεια να πω ότι ξεκινάω δουλειάς στις 11 και σταματάω στις 7 μετά αλλά όσο ναναι πάντα όταν ζητάς χάρες και ειδικά αν είναι η μια μετά την άλλη, σηκώνεται λίγο το φρυδακι…

Να κανεις όπως νιώθεις καλύτερα όμως, αν είναι να σε αγχώσει φουλ αυτός ο μήνας, καντο τον επόμενο. Εξετάσεις αίματος πριν ξεκινησεις ζητάει ο Π…? Μήπως αν ζητάει να τις εκανες και να δεις μετά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...