Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η tina21 είπε:

κοριτσια καλησπερα!! ξεκιναω για 2η προσπαθεια...αυτη την φορα με gonal + orgalutran, βραχυ πρωτοκολλο με ανταγωνιστες...ευχομαι αυτη τη φορα να ειναι σωστη επιλογη!! περιμενω να αδιαθετησω για να ξεκινησουμε....

Καλή επιτυχία!!Ευχομαι να είναι η τυχερη σας φορά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η tina21 είπε:

κοριτσια καλησπερα!! ξεκιναω για 2η προσπαθεια...αυτη την φορα με gonal + orgalutran, βραχυ πρωτοκολλο με ανταγωνιστες...ευχομαι αυτη τη φορα να ειναι σωστη επιλογη!! περιμενω να αδιαθετησω για να ξεκινησουμε....

Καλή επιτυχία εύχομαι. 
Να ρωτήσω, τι εννοούμε με βραχύ πρωτόκολλο; Δεν το έχω καταλάβει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Καλή επιτυχία!!Ευχομαι να είναι η τυχερη σας φορά ❤️

 

στις πριν 21 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Καλή επιτυχία εύχομαι. 
Να ρωτήσω, τι εννοούμε με βραχύ πρωτόκολλο; Δεν το έχω καταλάβει. 

κοριτσια μου ευχαριστω παρα πολυ! θελω και εγω να πεισω τον εαυτο μου οτι αυτην την φορα ολα θα πανε καλα αλλα φοβαμαι....φοβαμαι παρα πολυ! 

Το βραχυ ειναι πιο συντομ πρωτοκολλο σε σχεση με μακρυ...το μακρυ μ ειπε ο γιατρος οτι εχει καταργηθει σχεδον...πολυ σπανια το επιλεγουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Τι εννοούν οι ανδρολόγοι ότι δεν χρειάζεται λόγω εξωσωματικής;

Αν ίσχυε αυτό απόλυτα τότε εγώ θα είχα σίγουρα δυο παιδάκια 2.5 και 1.5 χρόνων. 
Το θέμα του σπέρματος δεν σταματάει στην γονιμοποίηση ούτε καν στην βλαστοκύστη!
Οταν ο κατακερματισμός έχει ενοχοποιηθεί για αποβολές α τριμήνου τότε πως ακριβώς δεν χρειάζεται στην εξωσωματική;

Όταν ακόμα και φαινομενικά τέλεια σπέρματα μπορεί κ να έχουν υψηλό dfi ή οξειδωτικό πως ακριβώς δεν χρειάζεται;

Και εμένα τα ίδια μου έλεγαν αλλά το αποτέλεσμα είναι να έχω φτάσει δυο φορές στην πηγή κ να μην έχω πιει νερό! Αν με ρωτάς θα προτιμούσα να μην φτάσω στην πηγή και το λέω γνωρίζοντας τον πόνο του να μην φτάνεις στην πηγή! Ο πόνος όμως μιας αποβολής και ειδικά μετά από εξωσωματική ε είναι μεγαλύτερος για μενα!

Για μενα είναι απλά τα πράγματα! Έχω δυο δεδομένα την ηλικία μου κ την ποιότητα των ωαρίων μου κ ένα μέτριο σπερμα με κακό dfi! Μετά από 4 προσπάθειες κ 2 αποβολές με ψυχικό & οικονομικό κόστος ΤΕΡΑΣΤΙΟ ε όχι ρε φιλε ότι βρω και ΜΠΟΡΩ έστω να βελτιώσω (αν όχι να διορθώσω) θα το κάνω!

Το να δώσεις δείγμα παίζοντας το πουλί σου (που το κανεις από τα 15 εως κ να κλεισεις τα μάτια σου) και να κόψεις το τσιγάρο να πάρεις βιταμίνες κ να κανείς διατροφή το ανταλλάσσω ΑΝΕΤΑ με χιλιάδες τρύπηματα, ενέσεις ,ματσουκια μέσα στο αυτό μου, αιματολογικές, ωοληψιες, μεθη,ορμόνες, πρηξίματα, κόψε αλάτια ,αλκοολ,τα πάντα όλα και μετά 14 βασανιστικές μέρες με πονάκια ,σκατακια, πετάρισε το βλέφαρο τι είναι αυτό τώρα, μη σκύψεις , μη βήχεις, μην αναπνέεις έως να δεις ΑΝ είσαι έγκυος 

Οποιος είναι μαγκας ας αλλάξουμε θέσεις!!!

Και συγνώμη που τα λέω έτσι ωμά αλλά κάπου ώπα με τις μαλακιες! Και δεν το λέω προσωπικά για το αγόρι σου τα ίδια έχω πει κ στο δικό μου που έκανε τσαλιμάκια στην αρχή!

Η είμαστε μαζί σε αυτό σε όλο του το μεγαλείο ή πετάμε χαρταετό!

Όπου ακούσω μανούρα για μέτρια σπέρματα, dfi, άντρες με μουτράκια και άκυρους ουρολόγους να ξέρετε θα πετάγομαι!
@BlackCat ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΩ! …δλδ έλεος πια!
@hope501 ακριβώς τις ίδιες εξετάσεις έστειλα κι εγώ τον δικό μου να κάνει χωρίς να ρωτήσω ουρολογο απλά επειδή είχε να κάνει κατακερματισμό σχεδόν 2 χρόνια και οξειδωτικό στρες ποτέ. Δυστυχώς επειδή όπως είπα και προχτές στον συγκεκριμένο ουρολογο μπαίνουμε ένας ένας, δεν ξέρω τι σχολίασε ο γιατρός όταν είδε τις εξετάσεις (αν δλδ ρώτησε κάτι του τύπου «πως σας ήρθε και τις κάνατε» ούτε πως τις σέρβιρε ο άντρας μου. Αν δηλαδή πέταξε κανενα, «ε μου γκρίνιαζε και πήγα και τις έκανα χωρίς να έχουμε ρωτήσει κανενα». Σε κάθε περίπτωση εννοείται ότι και τα δυο παίζουν ρόλο όχι μόνο στο σχηματισμό βλαστοκυστης αλλά και στη συνέχεια σε ενδεχόμενες αποβολές. Μάλιστα ο Λυμπεροπουλος το αναφέρει επάνω στο χαρτί των αποτελεσμάτων το πού πειράζει ο υψηλός κατακερματισμός. Και φυσικά εφόσον προκύψει κάποιο κακό αποτέλεσμα, θέλει θεραπεία με αντιοξειδωτικά, βιταμίνες και κάποιες αλλαγές στον τρόπο ζωής. Όλα αυτα γίνονται πανεύκολα, οπότε να του πεις ότι είναι και πολύ τυχερός που όλα αυτα φτιάχνουν τόσο εύκολα.
Κουράγιο αλλά πιστεύω πρέπει να επιμείνεις. Όλοι τους περιμένουν από πάνω μας πότε θα ξανά-αποτύχουμε για να προτείνουν με μεγάλη ευκολία  τα δανεικά (στις άνω των 40) χωρίς να σκέφτονται ότι με μια παραπάνω βλαστοκύστη ή με καλύτερες πιθανότητες εμφύτευσης τα πράγματα μπορεί να κατέληγαν διαφορετικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Καλή επιτυχία εύχομαι. 
Να ρωτήσω, τι εννοούμε με βραχύ πρωτόκολλο; Δεν το έχω καταλάβει. 

@tina21 καλή επιτυχία κορίτσι μου! Κι εγώ βραχύ με gonal έκανα. 

Το βράχυ πρωτόκολο ξεκινάει συνήθως 2η μέρα του κύκλου και την 5η-6η ενώ κανείς τις ενέσεις για την διέγερση,σου  δίνει παράλληλα  άλλο ένα φάρμακο που λέγεται ανταγωνιστης. Συνολικά 10-12 μέρες διαρκεί και μετά κάνεις μια ένεση τύπου ovitrelle και μπαίνεις για ωοληψια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mary.Ger είπε:

@tina21 καλή επιτυχία κορίτσι μου! Κι εγώ βραχύ με gonal έκανα. 

Το βράχυ πρωτόκολο ξεκινάει συνήθως 2η μέρα του κύκλου και την 5η-6η ενώ κανείς τις ενέσεις για την διέγερση,σου  δίνει παράλληλα  άλλο ένα φάρμακο που λέγεται ανταγωνιστης. Συνολικά 10-12 μέρες διαρκεί και μετά κάνεις μια ένεση τύπου ovitrelle και μπαίνεις για ωοληψια. 

σε ευχαριστω κοριτσι μου που μας τα εξηγησεις.... ναι οντως ετσι μου τα ειπε...πρωτη μερα υπερηχο, 2η μερα ξεκιναω gonal και εχω σε αναμονη olgalutran 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Τι εννοούν οι ανδρολόγοι ότι δεν χρειάζεται λόγω εξωσωματικής;

Αν ίσχυε αυτό απόλυτα τότε εγώ θα είχα σίγουρα δυο παιδάκια 2.5 και 1.5 χρόνων. 
Το θέμα του σπέρματος δεν σταματάει στην γονιμοποίηση ούτε καν στην βλαστοκύστη!
Οταν ο κατακερματισμός έχει ενοχοποιηθεί για αποβολές α τριμήνου τότε πως ακριβώς δεν χρειάζεται στην εξωσωματική;

Όταν ακόμα και φαινομενικά τέλεια σπέρματα μπορεί κ να έχουν υψηλό dfi ή οξειδωτικό πως ακριβώς δεν χρειάζεται;

Και εμένα τα ίδια μου έλεγαν αλλά το αποτέλεσμα είναι να έχω φτάσει δυο φορές στην πηγή κ να μην έχω πιει νερό! Αν με ρωτάς θα προτιμούσα να μην φτάσω στην πηγή και το λέω γνωρίζοντας τον πόνο του να μην φτάνεις στην πηγή! Ο πόνος όμως μιας αποβολής και ειδικά μετά από εξωσωματική ε είναι μεγαλύτερος για μενα!

Για μενα είναι απλά τα πράγματα! Έχω δυο δεδομένα την ηλικία μου κ την ποιότητα των ωαρίων μου κ ένα μέτριο σπερμα με κακό dfi! Μετά από 4 προσπάθειες κ 2 αποβολές με ψυχικό & οικονομικό κόστος ΤΕΡΑΣΤΙΟ ε όχι ρε φιλε ότι βρω και ΜΠΟΡΩ έστω να βελτιώσω (αν όχι να διορθώσω) θα το κάνω!

Το να δώσεις δείγμα παίζοντας το πουλί σου (που το κανεις από τα 15 εως κ να κλεισεις τα μάτια σου) και να κόψεις το τσιγάρο να πάρεις βιταμίνες κ να κανείς διατροφή το ανταλλάσσω ΑΝΕΤΑ με χιλιάδες τρύπηματα, ενέσεις ,ματσουκια μέσα στο αυτό μου, αιματολογικές, ωοληψιες, μεθη,ορμόνες, πρηξίματα, κόψε αλάτια ,αλκοολ,τα πάντα όλα και μετά 14 βασανιστικές μέρες με πονάκια ,σκατακια, πετάρισε το βλέφαρο τι είναι αυτό τώρα, μη σκύψεις , μη βήχεις, μην αναπνέεις έως να δεις ΑΝ είσαι έγκυος 

Οποιος είναι μαγκας ας αλλάξουμε θέσεις!!!

Και συγνώμη που τα λέω έτσι ωμά αλλά κάπου ώπα με τις μαλακιες! Και δεν το λέω προσωπικά για το αγόρι σου τα ίδια έχω πει κ στο δικό μου που έκανε τσαλιμάκια στην αρχή!

Η είμαστε μαζί σε αυτό σε όλο του το μεγαλείο ή πετάμε χαρταετό!

Νταξει Θεαρα!!! Πες τα χρυσοστομη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η blueheart είπε:

Πολύ χρήσιμη συμβουλή, θα το δοκιμάσω κι εγώ αν και σε γενικές γραμμές τις prolutex τις καταφέρνω... με τις clexane έχω θέμα. Αυτές με πονάνε πολύ. Καμία πρόταση; Άσε που σήμερα έχασα το μισό φάρμακο γιατί ο αέρας είχε χωρίσει το φάρμακο στα δυο και δεν φαινόταν με τη μαύρη ζελατίνη που έχει... όταν το είδα ότι είχε φτάσει στον αέρα το έβγαλα και τελικά είχε κι άλλο φάρμακο η ένεση μέσα :(

επίσης το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι η vasclor... γίνεται πετραδάκια, δύσκολα να αφαιρεθούν, και προκαλεί απίστευτη φαγούρα :( :( :(

Vasclor έχεις την κρέμα;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η tina21 είπε:

κοριτσια καλησπερα!! ξεκιναω για 2η προσπαθεια...αυτη την φορα με gonal + orgalutran, βραχυ πρωτοκολλο με ανταγωνιστες...ευχομαι αυτη τη φορα να ειναι σωστη επιλογη!! περιμενω να αδιαθετησω για να ξεκινησουμε....

Καλή επιτυχία!!! Αυτή να είναι και η τυχερή σας!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Τι εννοούν οι ανδρολόγοι ότι δεν χρειάζεται λόγω εξωσωματικής;

Αν ίσχυε αυτό απόλυτα τότε εγώ θα είχα σίγουρα δυο παιδάκια 2.5 και 1.5 χρόνων. 
Το θέμα του σπέρματος δεν σταματάει στην γονιμοποίηση ούτε καν στην βλαστοκύστη!
Οταν ο κατακερματισμός έχει ενοχοποιηθεί για αποβολές α τριμήνου τότε πως ακριβώς δεν χρειάζεται στην εξωσωματική;

Όταν ακόμα και φαινομενικά τέλεια σπέρματα μπορεί κ να έχουν υψηλό dfi ή οξειδωτικό πως ακριβώς δεν χρειάζεται;

Και εμένα τα ίδια μου έλεγαν αλλά το αποτέλεσμα είναι να έχω φτάσει δυο φορές στην πηγή κ να μην έχω πιει νερό! Αν με ρωτάς θα προτιμούσα να μην φτάσω στην πηγή και το λέω γνωρίζοντας τον πόνο του να μην φτάνεις στην πηγή! Ο πόνος όμως μιας αποβολής και ειδικά μετά από εξωσωματική ε είναι μεγαλύτερος για μενα!

Για μενα είναι απλά τα πράγματα! Έχω δυο δεδομένα την ηλικία μου κ την ποιότητα των ωαρίων μου κ ένα μέτριο σπερμα με κακό dfi! Μετά από 4 προσπάθειες κ 2 αποβολές με ψυχικό & οικονομικό κόστος ΤΕΡΑΣΤΙΟ ε όχι ρε φιλε ότι βρω και ΜΠΟΡΩ έστω να βελτιώσω (αν όχι να διορθώσω) θα το κάνω!

Το να δώσεις δείγμα παίζοντας το πουλί σου (που το κανεις από τα 15 εως κ να κλεισεις τα μάτια σου) και να κόψεις το τσιγάρο να πάρεις βιταμίνες κ να κανείς διατροφή το ανταλλάσσω ΑΝΕΤΑ με χιλιάδες τρύπηματα, ενέσεις ,ματσουκια μέσα στο αυτό μου, αιματολογικές, ωοληψιες, μεθη,ορμόνες, πρηξίματα, κόψε αλάτια ,αλκοολ,τα πάντα όλα και μετά 14 βασανιστικές μέρες με πονάκια ,σκατακια, πετάρισε το βλέφαρο τι είναι αυτό τώρα, μη σκύψεις , μη βήχεις, μην αναπνέεις έως να δεις ΑΝ είσαι έγκυος 

Οποιος είναι μαγκας ας αλλάξουμε θέσεις!!!

Και συγνώμη που τα λέω έτσι ωμά αλλά κάπου ώπα με τις μαλακιες! Και δεν το λέω προσωπικά για το αγόρι σου τα ίδια έχω πει κ στο δικό μου που έκανε τσαλιμάκια στην αρχή!

Η είμαστε μαζί σε αυτό σε όλο του το μεγαλείο ή πετάμε χαρταετό!

Θα το βάλω κορνίζα στον τοίχο του σπιτιού μου, ΑΚΡΙΒΏΣ έτσι τα είπα και εγώ στον δικό μου στην αρχή της διαδικασίας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Κορίτσια ειδικές όπως η @Kiddo @BlackCat κτλ και μη ειδικές χρειάζομαι βοήθεια!!


Εχω εδώ μια συζήτηση με το αγόρι. Του λέω να κάνει τις εξετάσεις κατακερματισμού και οξειδωτικό. 
Οι ανδρολόγοι μας είπαν πως βασικά δεν χρειάζεται, λόγω εξωσωματικής, και πως τώρα δεν γίνεται κατι (το οποιο εγώ δεν το καταλαβαίνω). 

Και με ρωτάει: «Τι κάνουμε με τα αποτελέσματα είτε αρνητικά είτε θετικά;» «Αφου οι γιατροί λένε δεν χρειάζεται εγώ γιατί να τις κάνω και σε τι οφείλει;» 


Εγω δεν μπορώ να του το απαντήσω. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποια τι και πως;;;

Νομίζω η φίλη @BlackCat τα έγραψε τέλεια και με κάλυψε πλήρως!

στις πριν 4 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Τι εννοούν οι ανδρολόγοι ότι δεν χρειάζεται λόγω εξωσωματικής;

Αν ίσχυε αυτό απόλυτα τότε εγώ θα είχα σίγουρα δυο παιδάκια 2.5 και 1.5 χρόνων. 
Το θέμα του σπέρματος δεν σταματάει στην γονιμοποίηση ούτε καν στην βλαστοκύστη!
Οταν ο κατακερματισμός έχει ενοχοποιηθεί για αποβολές α τριμήνου τότε πως ακριβώς δεν χρειάζεται στην εξωσωματική;

Όταν ακόμα και φαινομενικά τέλεια σπέρματα μπορεί κ να έχουν υψηλό dfi ή οξειδωτικό πως ακριβώς δεν χρειάζεται;

Και εμένα τα ίδια μου έλεγαν αλλά το αποτέλεσμα είναι να έχω φτάσει δυο φορές στην πηγή κ να μην έχω πιει νερό! Αν με ρωτάς θα προτιμούσα να μην φτάσω στην πηγή και το λέω γνωρίζοντας τον πόνο του να μην φτάνεις στην πηγή! Ο πόνος όμως μιας αποβολής και ειδικά μετά από εξωσωματική ε είναι μεγαλύτερος για μενα!

Για μενα είναι απλά τα πράγματα! Έχω δυο δεδομένα την ηλικία μου κ την ποιότητα των ωαρίων μου κ ένα μέτριο σπερμα με κακό dfi! Μετά από 4 προσπάθειες κ 2 αποβολές με ψυχικό & οικονομικό κόστος ΤΕΡΑΣΤΙΟ ε όχι ρε φιλε ότι βρω και ΜΠΟΡΩ έστω να βελτιώσω (αν όχι να διορθώσω) θα το κάνω!

Το να δώσεις δείγμα παίζοντας το πουλί σου (που το κανεις από τα 15 εως κ να κλεισεις τα μάτια σου) και να κόψεις το τσιγάρο να πάρεις βιταμίνες κ να κανείς διατροφή το ανταλλάσσω ΑΝΕΤΑ με χιλιάδες τρύπηματα, ενέσεις ,ματσουκια μέσα στο αυτό μου, αιματολογικές, ωοληψιες, μεθη,ορμόνες, πρηξίματα, κόψε αλάτια ,αλκοολ,τα πάντα όλα και μετά 14 βασανιστικές μέρες με πονάκια ,σκατακια, πετάρισε το βλέφαρο τι είναι αυτό τώρα, μη σκύψεις , μη βήχεις, μην αναπνέεις έως να δεις ΑΝ είσαι έγκυος 

Οποιος είναι μαγκας ας αλλάξουμε θέσεις!!!

Και συγνώμη που τα λέω έτσι ωμά αλλά κάπου ώπα με τις μαλακιες! Και δεν το λέω προσωπικά για το αγόρι σου τα ίδια έχω πει κ στο δικό μου που έκανε τσαλιμάκια στην αρχή!

Η είμαστε μαζί σε αυτό σε όλο του το μεγαλείο ή πετάμε χαρταετό!

Φίλη μου, σε χειροκροτώ, απλά..! 👏👏👏👏

Θα ήθελα μόνο να προσθέσω για να μην ξεχνάμε.. υπάρχουν όντως κάποιοι "μάγκες" εκεί έξω που γνωρίζουν από πρώτο χέρι όλα όσα περιγράφεις.. αν και δεν το θεωρώ μαγκιά αλλά 'κάνω αυτό που μου αναλογεί' γιατί πολύ σωστά θέτεις, είμαστε μαζί σε αυτή τη προσπάθεια και πρέπει να κάνει ο κάθε ένας μας αυτό που του αναλογεί για να τα καταφέρουμε.. μαζί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Νομίζω η φίλη @BlackCat τα έγραψε τέλεια και με κάλυψε πλήρως!

Φίλη μου, σε χειροκροτώ, απλά..! 👏👏👏👏

Θα ήθελα μόνο να προσθέσω για να μην ξεχνάμε.. υπάρχουν όντως κάποιοι "μάγκες" εκεί έξω που γνωρίζουν από πρώτο χέρι όλα όσα περιγράφεις.. αν και δεν το θεωρώ μαγκιά αλλά 'κάνω αυτό που μου αναλογεί' γιατί πολύ σωστά θέτεις, είμαστε μαζί σε αυτή τη προσπάθεια και πρέπει να κάνει ο κάθε ένας μας αυτό που του αναλογεί για να τα καταφέρουμε.. μαζί!

Το ξέρω φίλη μου οτι υπάρχουν ,επίσης ξέρω οτι το κάθε αγόρι εδώ μέσα της κάθε κοπέλας κάνει ειλικρινά το καλύτερο που μπορεί διαφορετικά δεν θα μπορούσαμε να περάσουμε όλο αυτό τον γολγοθά. Και ναι περνάνε πολλά ζόρια και αυτοί αλλά δεν μπορώ να τα συγκρίνω τα ζόρια όταν υπάρχουν αποτυχίες. Γιατί ο πόνος της αποτυχίας / αποβολής είναι ψυχικός και στους δυο αλλά σε εμάς είναι ΚΑΙ σωματικός , πως να το κάνουμε.

Αν ήμουν τυχερή και με μια προσπάθεια είχα τώρα το / τα παιδάκια μας δεν θα είχα σίγουρα αυτή την γνώμη αλλά μου έλαχε άλλο λαχείο, τι να κα΄νω.

Ήμουν καταπέλτης αλλά η οργή μου έχει να κάνει με τους γιατρούς που φουσκώνουν μυαλά, δεν τα εξηγούν εμπεριστατωμένα, δεν σε προτρέπουν σε ΠΛΗΡΗ έλεγχο προτού φας τις σφαλιάρες και γενικά είσαι απλά στατιστική για αυτούς, τα έχουμε πει πολλές φορές.

Οταν λοιπόν ε΄χουμε φάει τόσο ξύλο ψυχικά και οικονομικά, έχουμε κάνει προσωπική έρευνα λες και θα γινω γεννετιστής / εξωσωματικός / αιματολόγος / ενδοκρινολόγος ...τώρα στα πίσω πίσω, ε θέλω έναν σύντροφο που σε ότι παπαρια και να σκεφτώ να κάνει/ουμε ως επιπλέον εξέταση να μου πει "Ναι ,πάμε μαζί σε αυτό δυνατά και θα τα καταφέρουμε".

Ξαναλέω είναι προσωπική μου άποψη όλο αυτό, εγώ έτσι παίρνω δύναμη να συνεχίσω να παλεύω.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Το ξέρω φίλη μου οτι υπάρχουν ,επίσης ξέρω οτι το κάθε αγόρι εδώ μέσα της κάθε κοπέλας κάνει ειλικρινά το καλύτερο που μπορεί διαφορετικά δεν θα μπορούσαμε να περάσουμε όλο αυτό τον γολγοθά. Και ναι περνάνε πολλά ζόρια και αυτοί αλλά δεν μπορώ να τα συγκρίνω τα ζόρια όταν υπάρχουν αποτυχίες. Γιατί ο πόνος της αποτυχίας / αποβολής είναι ψυχικός και στους δυο αλλά σε εμάς είναι ΚΑΙ σωματικός , πως να το κάνουμε.

Αν ήμουν τυχερή και με μια προσπάθεια είχα τώρα το / τα παιδάκια μας δεν θα είχα σίγουρα αυτή την γνώμη αλλά μου έλαχε άλλο λαχείο, τι να κα΄νω.

Ήμουν καταπέλτης αλλά η οργή μου έχει να κάνει με τους γιατρούς που φουσκώνουν μυαλά, δεν τα εξηγούν εμπεριστατωμένα, δεν σε προτρέπουν σε ΠΛΗΡΗ έλεγχο προτού φας τις σφαλιάρες και γενικά είσαι απλά στατιστική για αυτούς, τα έχουμε πει πολλές φορές.

Οταν λοιπόν ε΄χουμε φάει τόσο ξύλο ψυχικά και οικονομικά, έχουμε κάνει προσωπική έρευνα λες και θα γινω γεννετιστής / εξωσωματικός / αιματολόγος / ενδοκρινολόγος ...τώρα στα πίσω πίσω, ε θέλω έναν σύντροφο που σε ότι παπαρια και να σκεφτώ να κάνει/ουμε ως επιπλέον εξέταση να μου πει "Ναι ,πάμε μαζί σε αυτό δυνατά και θα τα καταφέρουμε".

Ξαναλέω είναι προσωπική μου άποψη όλο αυτό, εγώ έτσι παίρνω δύναμη να συνεχίσω να παλεύω.

 

 

οχι επειδει εχω ακουσει πολλα δεν στηριζουν ολοι τη γυναικα ουτε τα παιρνουν ολα στα σοβαρα.Η αληθεια ποναει αλλα λιγες ειναι αυτες που την κοιτανε στα ματια.Η αληθεια ειναι οτι απλα δε το γουσταρουν το παιδι οσο οι γυναικες τους,δεν ειναι δυνατον μερικοι να κλαιγονται και μα μην πανε ενω καποιοι αλλοι τους τρυπαενε κ δε μπορουν να κατουρησουν για μερες μονο κ μονο για να παρουν 10 σπερματωζωαρια.λοιπον τι να πουμε τωρα?μιλαω γενικα.Σημασια εχει το παιδι ή ο αντρας που χεις διπλα σου? Αν κλαιγονται κ δε πανε για μια κολοεξεταση μετα τι?Ο αντρας της αδερφης μου πιασανε παιδι χωρις να τραβανε οτι τραβαμε μεις και την παρατησε χωρις καν να χρονισει το μωρο.Προσοχη λοιπον για να μην μετανιωνουμε μετα.Την αγαπη μου σε ολες μας κ στο κοπρογατο το μαυρο λιγουλακι παραπανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/1/2022 at 11:20 ΠΜ, ο/η Litsadi είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου ήρθε περίοδος μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται τώρα; περιμένω να κάνω εμβρυομεταφορά βλαστοκυστες 🥰😇💜

Αχ και γω περιμένω να έρθει περίοδος για να κάνω ετ βλαστοκυστες...Καλή επιτυχία!!!!Σύντομα με ένα μωράκι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Το ξέρω φίλη μου οτι υπάρχουν ,επίσης ξέρω οτι το κάθε αγόρι εδώ μέσα της κάθε κοπέλας κάνει ειλικρινά το καλύτερο που μπορεί διαφορετικά δεν θα μπορούσαμε να περάσουμε όλο αυτό τον γολγοθά. Και ναι περνάνε πολλά ζόρια και αυτοί αλλά δεν μπορώ να τα συγκρίνω τα ζόρια όταν υπάρχουν αποτυχίες. Γιατί ο πόνος της αποτυχίας / αποβολής είναι ψυχικός και στους δυο αλλά σε εμάς είναι ΚΑΙ σωματικός , πως να το κάνουμε.

Αν ήμουν τυχερή και με μια προσπάθεια είχα τώρα το / τα παιδάκια μας δεν θα είχα σίγουρα αυτή την γνώμη αλλά μου έλαχε άλλο λαχείο, τι να κα΄νω.

Ήμουν καταπέλτης αλλά η οργή μου έχει να κάνει με τους γιατρούς που φουσκώνουν μυαλά, δεν τα εξηγούν εμπεριστατωμένα, δεν σε προτρέπουν σε ΠΛΗΡΗ έλεγχο προτού φας τις σφαλιάρες και γενικά είσαι απλά στατιστική για αυτούς, τα έχουμε πει πολλές φορές.

Οταν λοιπόν ε΄χουμε φάει τόσο ξύλο ψυχικά και οικονομικά, έχουμε κάνει προσωπική έρευνα λες και θα γινω γεννετιστής / εξωσωματικός / αιματολόγος / ενδοκρινολόγος ...τώρα στα πίσω πίσω, ε θέλω έναν σύντροφο που σε ότι παπαρια και να σκεφτώ να κάνει/ουμε ως επιπλέον εξέταση να μου πει "Ναι ,πάμε μαζί σε αυτό δυνατά και θα τα καταφέρουμε".

Ξαναλέω είναι προσωπική μου άποψη όλο αυτό, εγώ έτσι παίρνω δύναμη να συνεχίσω να παλεύω.

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο αγαπημένη μου, τα θέτεις πολύ σωστά και συμφωνώ σε όλα.. καλώς ή κακώς το πόνο μιας αποβολής/βιοχημικής δεν μπορεί να τον νοιώσει κανένας άντρας.. σωματικά ή ψυχικά.. και εγώ έχω σταθεί τυχερή μέσα στην ατυχία μου και δεν το έχω βιώσει αυτό, ακόμα τουλάχιστον.. και με τον άντρα μου έχω σταθεί τυχερή που ότι και αν πω ο γλυκός μου βράχος δίπλα μου θα πει ναι σε όλα..

....Δυστυχώς οι γιατροί δημιουργούν το μεγαλύτερο πρόβλημα.. όταν θα έπρεπε να είναι η λύση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zoupaki είπε:

οχι επειδει εχω ακουσει πολλα δεν στηριζουν ολοι τη γυναικα ουτε τα παιρνουν ολα στα σοβαρα.Η αληθεια ποναει αλλα λιγες ειναι αυτες που την κοιτανε στα ματια.Η αληθεια ειναι οτι απλα δε το γουσταρουν το παιδι οσο οι γυναικες τους,δεν ειναι δυνατον μερικοι να κλαιγονται και μα μην πανε ενω καποιοι αλλοι τους τρυπαενε κ δε μπορουν να κατουρησουν για μερες μονο κ μονο για να παρουν 10 σπερματωζωαρια.λοιπον τι να πουμε τωρα?μιλαω γενικα.Σημασια εχει το παιδι ή ο αντρας που χεις διπλα σου? Αν κλαιγονται κ δε πανε για μια κολοεξεταση μετα τι?Ο αντρας της αδερφης μου πιασανε παιδι χωρις να τραβανε οτι τραβαμε μεις και την παρατησε χωρις καν να χρονισει το μωρο.Προσοχη λοιπον για να μην μετανιωνουμε μετα.Την αγαπη μου σε ολες μας κ στο κοπρογατο το μαυρο λιγουλακι παραπανω

Νομίζω με την ανάρτησή μου παρεξηγήθηκα στο θέμα άντρας /σύζυγος/σύντροφος.

Οι άντρες δεν είναι σαν εμάς αλλά πιστεύω πως όλοι οι άντρες είναι δίπλα μας. Αλλιώς δεν θα τρέχανε σε εξετάσεις μαζί μας. Δεν νομίζω να έχει κάποια εδώ με΄σα στην δική μας ομάδα άντρα που δεν ενδιαφέρεται. Δόξα το Θεό ο δικός μου είναι διπλα σε όλα. Απλα υπήρχε αυτή η ερώτηση και πραγματικά και εγώ την ίδια απορία ε΄χω. 

Ο δικός μου χθες δεν είπε όχι και ούτε αναιρεί όλα αυτά, απλά μου έλεγε: "αφου όλοι οι γιατροί ουρολόγοι/ανδρολόγοι/γυναικολόγοι κτλ μας έχουν πει πως δεν χρειάζεται, και παίρνω τόσες βιταμίνες και προσέχω κτλ, γιατί να την κάνουμε τελικά?" Και συνεχίζει: "Πως μπορεί να διορθωθεί παραπάνω και γιατί δεν διορθώνεται με την εξωσωματική που κάνουμε?" 

Δίκαιο του δίνω όταν όλοι οι γιατροί μας είπαν ΄όχι. Δικαιο του δίνω γιατί ειναι και εξέταση 400-500 ευρώ. Δεν είναι τα λεφτα (μη με φάτε) αλλά είναι και αυτό μες στα πλαίσια. Και αν τελικά δεν έφυγε το e-coli? Δεν θα δείξει ακριβώς το αποτέλεσμα που θέλουμε. Και με την αντιβίωση πρέπει να προσέχουμε διότι και η πολλή βλάπτει. Γίνεται ανθεκτικό δεν φεύγει εύκολα και κάνει αδύναμο το σπέρμα. Και η απορία συνεχίζει και μένει. 

Δίκαιο έχεις και εσύ και η @BlackCat και η @Kiddo, η αρχηγάρα στην ανδρολογία, η @Lucia79 και όλες με αυτα που γράψατε. Συμφωνώ απόλυτα!! Μακάρι να ήταν πιο εύκολα τα πράγματα και μακάρι να μην χρειαζόταν καμία μας να περνάει αυτά που περνάει!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Τι εννοούν οι ανδρολόγοι ότι δεν χρειάζεται λόγω εξωσωματικής;

Αν ίσχυε αυτό απόλυτα τότε εγώ θα είχα σίγουρα δυο παιδάκια 2.5 και 1.5 χρόνων. 
Το θέμα του σπέρματος δεν σταματάει στην γονιμοποίηση ούτε καν στην βλαστοκύστη!
Οταν ο κατακερματισμός έχει ενοχοποιηθεί για αποβολές α τριμήνου τότε πως ακριβώς δεν χρειάζεται στην εξωσωματική;

Όταν ακόμα και φαινομενικά τέλεια σπέρματα μπορεί κ να έχουν υψηλό dfi ή οξειδωτικό πως ακριβώς δεν χρειάζεται;

Και εμένα τα ίδια μου έλεγαν αλλά το αποτέλεσμα είναι να έχω φτάσει δυο φορές στην πηγή κ να μην έχω πιει νερό! Αν με ρωτάς θα προτιμούσα να μην φτάσω στην πηγή και το λέω γνωρίζοντας τον πόνο του να μην φτάνεις στην πηγή! Ο πόνος όμως μιας αποβολής και ειδικά μετά από εξωσωματική ε είναι μεγαλύτερος για μενα!

Για μενα είναι απλά τα πράγματα! Έχω δυο δεδομένα την ηλικία μου κ την ποιότητα των ωαρίων μου κ ένα μέτριο σπερμα με κακό dfi! Μετά από 4 προσπάθειες κ 2 αποβολές με ψυχικό & οικονομικό κόστος ΤΕΡΑΣΤΙΟ ε όχι ρε φιλε ότι βρω και ΜΠΟΡΩ έστω να βελτιώσω (αν όχι να διορθώσω) θα το κάνω!

Το να δώσεις δείγμα παίζοντας το πουλί σου (που το κανεις από τα 15 εως κ να κλεισεις τα μάτια σου) και να κόψεις το τσιγάρο να πάρεις βιταμίνες κ να κανείς διατροφή το ανταλλάσσω ΑΝΕΤΑ με χιλιάδες τρύπηματα, ενέσεις ,ματσουκια μέσα στο αυτό μου, αιματολογικές, ωοληψιες, μεθη,ορμόνες, πρηξίματα, κόψε αλάτια ,αλκοολ,τα πάντα όλα και μετά 14 βασανιστικές μέρες με πονάκια ,σκατακια, πετάρισε το βλέφαρο τι είναι αυτό τώρα, μη σκύψεις , μη βήχεις, μην αναπνέεις έως να δεις ΑΝ είσαι έγκυος 

Οποιος είναι μαγκας ας αλλάξουμε θέσεις!!!

Και συγνώμη που τα λέω έτσι ωμά αλλά κάπου ώπα με τις μαλακιες! Και δεν το λέω προσωπικά για το αγόρι σου τα ίδια έχω πει κ στο δικό μου που έκανε τσαλιμάκια στην αρχή!

Η είμαστε μαζί σε αυτό σε όλο του το μεγαλείο ή πετάμε χαρταετό!

👏👏👏👏👏👏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Εμπειρία από clexane δεν έχω ,έχω από innohep που λένε ότι είναι πιο εύκολες 

Γενικα όμως οποία ένεση κ αν έχω κάνει ακόλουθω την ίδια τακτική , πολύ αργή έκχυση δηλαδή βάζω την βελόνα κ μετράω αργά έως το 20 περίπου μέχρι να την αδειάσω. Περιμένω λίγα δευτερόλεπτα να την αφαίρεσω κ μετά ταμποναριστα με οινόπνευμα όχι τρίψιμο .

Για τις clexane κάποια κοπέλα έλεγε ότι πριν την κάνει βάζει ένα παγάκι στο σημείο για λίγο ώστε να μουδιασει. Για δοκίμασε το κ αυτό 

Τελος vasclor δεν έχω χρησιμοποιήσει όποτε δεν έχω πολλά να πω

 

  

στις πριν 19 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Ειδικός στις clexane είπαμε είμαι εγώ 😂😂 δεν με πόνεσαν καθόλου. 
ακου, κάθεσαι χαλαρά την ώρα που έχει επιλέξει να κανεις. Εγώ τις έκανα πρωι πάντα. Καθόμουν καναπέ, λίγο χαλαρά προς τα πίσω,  επέλεγα το σημείο, μια αριστερά μια δεξιά. Εναλλάξ κάθε φορά. Η clexane λέει πως δεν πρεπει να βγαίνει ο αέρας και οι φαρμακοποιοί το ίδιο μου είπαν. Αλλά μερικοί λένε να τον βγάζεις. Το θέμα είναι πως η φυσαλίδα πρεπει να είναι πάνω και όχι στην μύτη. Όταν την πας στην μύτη δημιουργούνται πιο πολλές φυσαλίδες τις οποίες δε τις θέλουμε. Αφού λοιπόν έχεις την φυσαλίδα πάνω βάζεις την βελόνα στο δέρμα το οποιο το τραβάς λιγακι με το άλλο χέρι (ανάμεσα αντίχειρα και δάχτυλα) την βάζεις μέχρι μέσα και μετά σιγά σιγά πατάς την ένεση. Θέλει πολύ σιγά. Πήγαινε το με τις ανάσες σου. Να είναι χαλαρές οι ανάσες. Και μόλις φτάσεις στην φυσαλίδα την βγάζεις από το δέρμα. Κανονικά σου λέει πως την πατάς μέχρι τέλος γιατί η φυσαλίδα στο τέλος σε βοηθάει να μην μελανιάσεις κτλ. Εγω το έκανα μια έτσι μια αλλιώς. Και μετά αν θες βαζεις και λίγο πάγο. Εγω έπαιρνα που και που ένα κρύο μπουκάλι από το ψυγείο η ένα κρύο κουτάλι δυο λεπτά στο σημείο και τέλος. Αλλά αυτό στην αρχή. Μετά συνήθισα και δεν έβαζα τίποτα. 

 

ευχαριστώ πολύ κορίτσια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Το ξέρω φίλη μου οτι υπάρχουν ,επίσης ξέρω οτι το κάθε αγόρι εδώ μέσα της κάθε κοπέλας κάνει ειλικρινά το καλύτερο που μπορεί διαφορετικά δεν θα μπορούσαμε να περάσουμε όλο αυτό τον γολγοθά. Και ναι περνάνε πολλά ζόρια και αυτοί αλλά δεν μπορώ να τα συγκρίνω τα ζόρια όταν υπάρχουν αποτυχίες. Γιατί ο πόνος της αποτυχίας / αποβολής είναι ψυχικός και στους δυο αλλά σε εμάς είναι ΚΑΙ σωματικός , πως να το κάνουμε.

Αν ήμουν τυχερή και με μια προσπάθεια είχα τώρα το / τα παιδάκια μας δεν θα είχα σίγουρα αυτή την γνώμη αλλά μου έλαχε άλλο λαχείο, τι να κα΄νω.

Ήμουν καταπέλτης αλλά η οργή μου έχει να κάνει με τους γιατρούς που φουσκώνουν μυαλά, δεν τα εξηγούν εμπεριστατωμένα, δεν σε προτρέπουν σε ΠΛΗΡΗ έλεγχο προτού φας τις σφαλιάρες και γενικά είσαι απλά στατιστική για αυτούς, τα έχουμε πει πολλές φορές.

Οταν λοιπόν ε΄χουμε φάει τόσο ξύλο ψυχικά και οικονομικά, έχουμε κάνει προσωπική έρευνα λες και θα γινω γεννετιστής / εξωσωματικός / αιματολόγος / ενδοκρινολόγος ...τώρα στα πίσω πίσω, ε θέλω έναν σύντροφο που σε ότι παπαρια και να σκεφτώ να κάνει/ουμε ως επιπλέον εξέταση να μου πει "Ναι ,πάμε μαζί σε αυτό δυνατά και θα τα καταφέρουμε".

Ξαναλέω είναι προσωπική μου άποψη όλο αυτό, εγώ έτσι παίρνω δύναμη να συνεχίσω να παλεύω.

 

 

Μα πόσο δίκιο έχεις! Εμένα ευτυχώς ο καλός μου δεν παραπονέθηκε στιγμή αλλά έχω ακούσει ένα σκασμό δικαιολογίες από φίλους και γνωστούς. Νομίζω πως το χειρότερο είναι που δεν μιλάνε σταράτα οι γιατροί στους άνδρες, που η αλήθεια είναι πως τις περισσότερες φορές αυτοί ευθύνονται. Εμάς ευτυχώς ο δικός μας γιατρός από την αρχή μας ζήτησε σπερμοδιάγραμμα, καλλιέργεια, κατακερματισμό, κτλ. Και μας έγραφε όλες τις εξετάσεις ή μας παρέπεμπε που να πάμε ώστε να πληρώσουμε όσο το δυνατόν λιγότερα. Το μόνο που δεν τους απασχολεί στην εξωσωματική είναι η χαμηλή κινητικότητα... όλα τα άλλα καλό είναι να τα ελέγχουμε κι ότι μπορούμε να το βελτιώσουμε να το προσπαθήσουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Νομίζω με την ανάρτησή μου παρεξηγήθηκα στο θέμα άντρας /σύζυγος/σύντροφος.

Οι άντρες δεν είναι σαν εμάς αλλά πιστεύω πως όλοι οι άντρες είναι δίπλα μας. Αλλιώς δεν θα τρέχανε σε εξετάσεις μαζί μας. Δεν νομίζω να έχει κάποια εδώ με΄σα στην δική μας ομάδα άντρα που δεν ενδιαφέρεται. Δόξα το Θεό ο δικός μου είναι διπλα σε όλα. Απλα υπήρχε αυτή η ερώτηση και πραγματικά και εγώ την ίδια απορία ε΄χω. 

Ο δικός μου χθες δεν είπε όχι και ούτε αναιρεί όλα αυτά, απλά μου έλεγε: "αφου όλοι οι γιατροί ουρολόγοι/ανδρολόγοι/γυναικολόγοι κτλ μας έχουν πει πως δεν χρειάζεται, και παίρνω τόσες βιταμίνες και προσέχω κτλ, γιατί να την κάνουμε τελικά?" Και συνεχίζει: "Πως μπορεί να διορθωθεί παραπάνω και γιατί δεν διορθώνεται με την εξωσωματική που κάνουμε?" 

Δίκαιο του δίνω όταν όλοι οι γιατροί μας είπαν ΄όχι. Δικαιο του δίνω γιατί ειναι και εξέταση 400-500 ευρώ. Δεν είναι τα λεφτα (μη με φάτε) αλλά είναι και αυτό μες στα πλαίσια. Και αν τελικά δεν έφυγε το e-coli? Δεν θα δείξει ακριβώς το αποτέλεσμα που θέλουμε. Και με την αντιβίωση πρέπει να προσέχουμε διότι και η πολλή βλάπτει. Γίνεται ανθεκτικό δεν φεύγει εύκολα και κάνει αδύναμο το σπέρμα. Και η απορία συνεχίζει και μένει. 

Δίκαιο έχεις και εσύ και η @BlackCat και η @Kiddo, η αρχηγάρα στην ανδρολογία, η @Lucia79 και όλες με αυτα που γράψατε. Συμφωνώ απόλυτα!! Μακάρι να ήταν πιο εύκολα τα πράγματα και μακάρι να μην χρειαζόταν καμία μας να περνάει αυτά που περνάει!!!

 

Αγαπημένη δεν παρεξήγηθηκες ούτε η "οργή" φυσικά πάει σε κα΄θε άντρα, σύντροφο, σύζυγο πόσον μάλλον στο δικό σου το αγόρι, ούτε σε κάνενα άλλο εδώ μέσα φυσικά γιατί απλά δεν μπορούμε να ξέρουμε τι γίνεται μέσα σε κάθε σπίτι.

Με τους γιατρούς τα βάζω ξεκάθαρα που η πλειοψηφία αυτών τα κάνει σκατά σχετικα΄ με τον ανδρικό παράγοντα. Πολύ απλά γιατί ξεψαχνίζεις τα ωάρια και δεν κάνεις το ίδιο στο σπέρμα οταν ένα ζευγάρι είναι υπογόνιμο? Και δεν εννοώ το απλό σπερμοδιάγραμμα ή την καλλιέργεια ξεψάχνισμα.

Γιατί δεν μου είπε κανένας γιατρός ουτε καν ο ουρολόγος για την picsi πχ και έπρεπε να το μάθω μόνη μου από το φόρουμ και να βρω κατα τύχη γιατρό που την εφαρμόζει ΄? Γιατί δεν με έστειλε κανένας εξωσωματικός σε ουρολόγο και αιματολόγο και ΄έπρεπε να το μα΄θω από το φόρουμ? Γιατί θα πρέπει η @Kiddoνα έχει μάθει ευαγγέλιο τις έρευνες περί διατροφής κλπ κλπ και να τις προσφέρει απλόχερα σε όλες εμας αντί να μου δώσει λίστα ο ουρολόγος πχ?

Ναι η χαμηλή κινητικότητα ξεπερνιέται στην εξωσωματική αλλά αν για παράδειγμα υπάρχει κιρσοκοίλη ή μικρόβιο μπορεί ΚΑΙ να διορθωθεί με χειρουργείο ή αντιβίωση. Γιατί δεν τα ξεψαχνίζεις αυτά απο την αρχή αλλά το κάνεις μετά από αποτυχία. Εκεί τρελαίνομαι. Γιατί δεν εξηγείς στα ζευγάρια πόσο χρόνο θέλει ένα σπέρμα να διορθωθεί και να αποφασίσει αν θα πάρει το ρίσκο ή όχι πχ?

Θα μου πεις γιατί είναι πολλά τα λεφτά Άρη..

Και στην τελική δεν θέλω ρε φίλε να πρέπει εγώ να πείσω τον άνδρα μου για τα βασικά και τα προαπαιτούμενα. Είναι δουλειά των γιατρών να ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΟΥΝ σωστά ένα υπογόνιμο ζευγάρι και όχι να τα ψάχνουμε μόνοι μας.

Αγκαλιά και φιλί, δεν μάλωσα το αγόρι σου ούτε κανένα άλλο αγόρι, με το σύστημα τα βάζω 😁

Δηλαδή με τον τοίχο 🤣

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Νομίζω με την ανάρτησή μου παρεξηγήθηκα στο θέμα άντρας /σύζυγος/σύντροφος.

Οι άντρες δεν είναι σαν εμάς αλλά πιστεύω πως όλοι οι άντρες είναι δίπλα μας. Αλλιώς δεν θα τρέχανε σε εξετάσεις μαζί μας. Δεν νομίζω να έχει κάποια εδώ με΄σα στην δική μας ομάδα άντρα που δεν ενδιαφέρεται. Δόξα το Θεό ο δικός μου είναι διπλα σε όλα. Απλα υπήρχε αυτή η ερώτηση και πραγματικά και εγώ την ίδια απορία ε΄χω. 

Ο δικός μου χθες δεν είπε όχι και ούτε αναιρεί όλα αυτά, απλά μου έλεγε: "αφου όλοι οι γιατροί ουρολόγοι/ανδρολόγοι/γυναικολόγοι κτλ μας έχουν πει πως δεν χρειάζεται, και παίρνω τόσες βιταμίνες και προσέχω κτλ, γιατί να την κάνουμε τελικά?" Και συνεχίζει: "Πως μπορεί να διορθωθεί παραπάνω και γιατί δεν διορθώνεται με την εξωσωματική που κάνουμε?" 

Δίκαιο του δίνω όταν όλοι οι γιατροί μας είπαν ΄όχι. Δικαιο του δίνω γιατί ειναι και εξέταση 400-500 ευρώ. Δεν είναι τα λεφτα (μη με φάτε) αλλά είναι και αυτό μες στα πλαίσια. Και αν τελικά δεν έφυγε το e-coli? Δεν θα δείξει ακριβώς το αποτέλεσμα που θέλουμε. Και με την αντιβίωση πρέπει να προσέχουμε διότι και η πολλή βλάπτει. Γίνεται ανθεκτικό δεν φεύγει εύκολα και κάνει αδύναμο το σπέρμα. Και η απορία συνεχίζει και μένει. 

Δίκαιο έχεις και εσύ και η @BlackCat και η @Kiddo, η αρχηγάρα στην ανδρολογία, η @Lucia79 και όλες με αυτα που γράψατε. Συμφωνώ απόλυτα!! Μακάρι να ήταν πιο εύκολα τα πράγματα και μακάρι να μην χρειαζόταν καμία μας να περνάει αυτά που περνάει!!!

 

προς θεου μιλησα γενικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από σας που παίρνει ουτροτζεστάν από το στόμα αντιμετωπίζει πρόβλημα με το στομάχι.

Γενικά με ενοχλούσε το χάπι αυτό αλλά τον τελευταίο καιρό μου του πάει το στομάχι Δεν μπορώ ούτε να κοιμηθώ επικοινώνησα με τον γιατρό μου τώρα και μου είπε ότι μπορώ να πάρω σιμεκο....

Έχει κάποια από σας το ίδιο πρόβλημα με μένα;

Έχω ανησυχήσει μήπως είναι κάτι άλλο αλλά ο πόνος είναι αφόρητος... Είμαι περίπου 7 μισή εβδομάδων...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από σας που παίρνει ουτροτζεστάν από το στόμα αντιμετωπίζει πρόβλημα με το στομάχι.

Γενικά με ενοχλούσε το χάπι αυτό αλλά τον τελευταίο καιρό μου του πάει το στομάχι Δεν μπορώ ούτε να κοιμηθώ επικοινώνησα με τον γιατρό μου τώρα και μου είπε ότι μπορώ να πάρω σιμεκο....

Έχει κάποια από σας το ίδιο πρόβλημα με μένα;

Έχω ανησυχήσει μήπως είναι κάτι άλλο αλλά ο πόνος είναι αφόρητος... Είμαι περίπου 7 μισή εβδομάδων...

Μίμη μου μήπως είναι από την εγκυμοσύνη? Γιατί εγώ δεν παίρνω ουτρο (κάνω ενέσεις προγεστερόνης και κολπικό τζελ) αλλά κι εμένα με πιάνει το στομάχι ιδιαίτερα το απόγευμα προς βράδυ. Αναγουλες κλπ δεν έχω. Σήμερα πρόσεξα πως μεγάλωσε η κοιλιά μου! Εσένα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από σας που παίρνει ουτροτζεστάν από το στόμα αντιμετωπίζει πρόβλημα με το στομάχι.

Γενικά με ενοχλούσε το χάπι αυτό αλλά τον τελευταίο καιρό μου του πάει το στομάχι Δεν μπορώ ούτε να κοιμηθώ επικοινώνησα με τον γιατρό μου τώρα και μου είπε ότι μπορώ να πάρω σιμεκο....

Έχει κάποια από σας το ίδιο πρόβλημα με μένα;

Έχω ανησυχήσει μήπως είναι κάτι άλλο αλλά ο πόνος είναι αφόρητος... Είμαι περίπου 7 μισή εβδομάδων...

Λογικά είναι από τα αέρια που συγκεντρώνονται λόγω της προγεστερονης. Από προγεστερονη μόνο ουτρουτζεσταν παίρνεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες κοπέλα μου!!! Εδώ είμαστε όλες μαζί για τον ίδιο σκοπό! Φυσικά και σε δεχόμαστε με!!! Επειδή είσαι δοκιμαστικό μέλος αργούν να φανούν τα μηνύματα σου, μόλις φτάσεις τα 20 θα εμφανίζονται αμέσως.  Αν επιτρέπεται... πόσων ετών είστε με το σύντροφο και πόσο καιρό προσπαθείτε;
    • Καλημέρα κορίτσια! Χριστός Ανέστη!  Κι εγώ χθες έφαγα πολύ! Ευτυχώς δεν έχουμε άλλα τραπεζωματα αυτές τις μέρες!! Εγώ έκανα καμπύλη ζαχάρου νωρίς στην εγκυμοσύνη οπότε ευτυχώς δεν έχω τέτοιες μέρες να κάνω εξετάσεις!  Το σίγουρο είναι ότι αυτή τη βδομάδα θα τρώω παραπάνω. Ειδικά γλυκά!  Καλή επιτυχία με την καμπύλη όσες κάνετε αυτές τις μέρες! Εγώ είχα και νεράκι μαζί μου για να πίνω και να αποφύγω την αναγουλα από τη γλυκόζη.Κι ένα βιβλίο για το δίωρο που περίμενα να περάσει κάπως η ώρα!
    • Καλημέρα κι απο μένα κορίτσια μου! Μόνο εχθές έφαγα πολύ φαγητό μπορώ να πω. Ευτυχώς εκτός απο το πρωινό μου, που γενικά τρώω μπισκότα, κουλουράκια και τσουρέκι γενικά... δεν έχω φάει άλλα γλυκά θα έλεγα. Αν σκεφτείς ότι ουσιαστικά πάντα κάνω 2 καλά γεύματα και πριν την εγκυμοσύνη και κατά τη διάρκεια... μια χαρά νομίζω είμαι. Απλά το μεσημεριανό μου είναι περισσότερο απ' ότι προ εγκυμοσύνης. Αν δεν είχα θυρεοει΄δή, πιστεύω θα ήταν και λιγότερα τα κιλά... αλλά και πάλι καλά είμαι νομίζω.
    • Χαχα νομίζω οι περισσότεροι το παρακάναμε λίγο αυτές τις μέρες! Κι εγώ που έχω θέμα με το σάκχαρο τρώω κάθε μέρα γλυκό! ( Ευτυχώς εμένα με πειράζουν περισσότερο τα φρούτα απ' τα γλυκά.) Απλά την προηγούμενη της καμπύλης και ιδίως το βράδυ να φας κανονικά κι όχι πολύ αργά! Όπως κάνεις δλδ στην δίαιτά σου! Καλά να περάσετε στη βάφτιση! 🤗 Εμείς σε Γιώργηδες θα πάμε σμρ, άλλο φαΐ πάλι 😀
    • Καλημέρα!  Άστα να πάνε πολύ φαγητό αυτές τις μέρες κ έχουμε κι άλλες 2 σιγουρα🤣🤣 Κ εγώ που υποτίθεται απάνω διατροφή αυτές τις μέρες άστα, να δω πως θα ζυγιστω την Τετάρτη που θα πάω στην διατροφολογο😭 Ποτε έχεις καμπύλη? Εγώ λογικά αφού την Πέμπτη έχω γιατρό μάλλον θα μου πει για την επόμενη εβδομάδα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...