Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Καλησπέρα εγώ περιμένω περίοδο για να πάμε για εμβρυομεταφορά αλλά δεν ξέρω πότε ακριβώς άν θέλεις με βάζεις στο πινακάκι 🥰

Πότε περιμένεις; Μαζί θα είμαστε λογικά😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Πότε περιμένεις; Μαζί θα είμαστε λογικά😁

Από αύριο περιμένω άντε να δούμε ποια θα είναι πρώτη χιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Από αύριο περιμένω άντε να δούμε ποια θα είναι πρώτη χιχιχι

Εγώ θέλω 5-6 μέρες ακόμα. Μακάρι να μας πάει καλά αυτή τη φορά❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Sophie80 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Χαιρετώ την όμορφη παρέα και εύχομαι η νέα χρονιά να φέρει στην καθεμία ό,τι επιθυμεί!

Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ, αν και το παρακολουθώ τους τελευταίους μήνες και με έχετε βοηθήσει να καταλάβω πολλά πράγματα. Θα ήθελα τη γνώμη σας, ειδικά από τα κορίτσια που λόγω ηλικίας είναι πιο κοντά στην περίπτωσή μου, και κατάφεραν να βγάλουν άκρη, πχ @Vasilique, @Nefeliap

Είμαι 41 ετών και με το σύζυγό μου προσπαθούμε εδώ και κάποιους μήνες για μωράκι. Δυστυχώς λόγω συνθηκών (αποκλειστήκαμε σε διαφορετικές χώρες λόγω covid λίγο μετά το γάμο μας, μόλις είχαμε αρχίσει να προσπαθούμε), χάσαμε πολύ χρόνο σε κρίσιμη ηλικία, και τελικά μόλις καταφέραμε να συναντηθούμε, τον περασμένο Μάιο (λίγο πριν κλείσω τα 41), κάναμε κατευθείαν μια εξωσωματική. Η προετοιμασία έγινε με βραχύ πρωτόκολλο, είχα 6 ωάρια, γονιμοποιήθηκαν όλα, προέκυψαν 4 βλαστοκύστες 5ης μέρας, και έκανα μία ετ με 2 φρέσκες βλαστοκύστες ΑΑ. Το αποτέλεσμα ήταν χοριακή μηδέν. Στη συνέχεια έκανα υστεροσκόπηση όπου δε φάνηκε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη μήτρα. Το Νοέμβρη είχα μια βιοχημική κύηση από φυσική σύλληψη. Εκτός από την ηλικία δεν έχω κάποια άλλη διαγνωσμένη δυσκολία. 'Εχω κάνει προληπτικά τις περισσότερες από τις εξετάσεις που αναφέρετε σε αυτή τη συζήτηση, δεν έχω κάνει όμως αιματολογικές (θρομβοφιλία κλπ), ούτε έχω περάσει από το κέντρο ελέγχου αποβολών του Έλενα. Επίσης σχετικά με θυρεοειδή έχω κάνει ό,τι εξετάσεις μου ζήτησαν οι γυναικολόγοι, δεν έχω πάει δηλαδή σε ενδοκρινολόγο. Δεν είδαν τίποτα περίεργο, οπότε δε με παρέπεμψαν για περαιτέρω εξετάσεις.

Αυτές τις μέρες προσπαθούμε να βάλουμε ένα πλάνο για τη συνέχεια. Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας για τα παρακάτω: 
1. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο κέντρο (γιατρό) που θεωρείτε ότι είναι προτιμότερο για κοπέλες της ηλικίας μου; Εννοώ, υπάρχουν εξωσωματικοί που είναι ίσως πιο εξειδικευμένοι σε αυτές τις ηλικίες από άλλους, και τις αντιμετωπίζουν με μεγαλύτερη επιτυχία;
2. Ο σύζυγος (41 ετών) στην προσπάθεια αυτή που κάναμε (το Μάιο) είχε στην εξέταση DFI ποσοστό κατάτμησης 28% και κινητικότητα 56% (αναλυτικά: πρόσθια προωθητική 3%, πρόσθια ελαττωμένη 39%, επιτόπια τρομώδη 14%). Επίσης φυσιολογικές μορφές σπερματοζωαρίων 3% κατά Kruger. Ο εξωσωματικός μας είπε ότι οι τιμές είναι καλές, δεν του σύστησε ούτε καν βιταμίνες, ακόμα και μετά την αποτυχημένη προσπάθεια. Πώς σας φαίνονται αυτές οι τιμές; Τυχαίνει να ξέρετε πώς τις αντιμετωπίζουν άλλοι γιατροί; 
3. Μέχρι την επόμενη υποβοηθούμενη προσπάθεια, προσπαθούμε μόνοι μας. Οι παραπάνω τιμές του σπέρματος μπορούν λέτε να δώσουν φυσική σύλληψη, ή προσπαθούμε μάταια; Γνωρίζουμε ότι η πιθανότητα να πετύχουμε φυσική σύλληψη είναι έτσι κι αλλιώς μικρή, λόγω της ηλικίας μου. Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι αν τουλάχιστον το σπέρμα είναι εντάξει, και τι μπορούμε να περιμένουμε από αυτό. Πχ έχω διαβάσει ότι η @Katerinaki83 έχει αναφερθεί σε αγωγή που είχε αποτελέσματα στην ποιότητα του σπέρματος, αλλά λογικά εξαρτάται από την περίπτωση, οπότε θέλω να δω προς τα πού πρέπει να κινηθούμε εμείς.

Σας εκτιμώ βαθιά για τη βοήθεια που προσφέρετε στις κοπέλες που προσπαθούν και ψάχνονται -- είναι ανεκτίμητη! -- και σας ευχαριστώ για τον κόπο που κάνατε να ασχοληθείτε με το μήνυμά μου. Σας φιλώ.

 

 

Γεια σου Σοφή,Σου εχω στειλει μηνυμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@twinkletwinlkleπες μου ότι τουλάχιστον σήμερα είδες τον Αλκαιο και δεν τον έχασες πάλι..🎶🎶

@Kiddo Αμα δε σε δω… αμα δε σε δω…. Θα τρελαθώ 🎵🎵🎵🎵

Ποιά άλλη κοπέλα είναι σήμερα παρέα εδω με Αλκαίο και Παπαδοπούλου και εμένα??

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιτροπή📅

Ωοληψία ✌️

@Margitc ?

@rouseva ?

@skorpina78 ?

@Lucia79?

@Libra81 ?

@TRigirl ?

@nikol88 ?

@BlackCat ?

@twinkletwinlkle ?

@renata1986 ?

@Κατεριναπαπ ?

@Ditimama ?

@Παρασκευαιδου ?

@Luna777 ?

@Γιάννα 36?

 

Εμβρυομεταφορά 🙏

@Anna0912 ?

@Maroulita!13/01 

@Litsadi ?

@Zeta. ?

 

Χοριακή 

@Sandyb 357 🥰

@Vasilique 1729 🥰

@Διόνη 703 🥰

@Tvz 1358 🥰 

@Katerinaki83 365 🥰

@Eva29 294 🥰

@Massa 234 🥰

@Apol 663 🥰

@elena0212 187 🥰

@kk88 750 🥰

@Χριστινα. 191 🥰

@angel35 901 🥰

@Mary.Ger 248 🥰

@blueheart128 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Κοπέλα μου εγώ δεν εχω καμια τεράστια εμπειρία, αλλά έχω μαθει πάρα πολλά απο αυτό το φόρουμ και από δική μου έρευνα. Σίγουρα θα σου απαντήσουν και πιο έμπειρες κοπέλες. 

Καταρχάς, εννοείται να συνεχίσετε τις προσπάθειες μόνοι σας. Ο παράγοντας τύχη ειναι τεράστιος και πάρα πολλά ζευγάρια τα καταφέρνουν και σε μεγαλύτερη ηλικία και με θέματα στο σπέρμα. 

Οπωσδήποτε να πάτε σε εξειδικευμένο ανδρολόγο ουρολόγο. Οι τιμές που αναφέρεις δεν μου φαίνονται καλές. Με βιταμίνες και σωστή διατροφή και άσκηση θα βελτιωθούν πάρα πολύ. Εμείς ξεκινήσαμε πολύ χειρότερα και τώρα μετά απο διάφορες αγωγές οι εξετάσεις του άντρα μου βελτιώθηκαν σε βαθμό που δεν το περιμέναμε.

Προτού μπεις σε διαδικασία επόμενης εξωσωματικής κλείσε ένα ραντεβού στο τμήμα αποβολών στο Έλενα και στο ενδοκρινολογικό. Θα σου κανουν διεξοδικό ελεγχο εκεί και θα σας συμβουλέψουν και για τη διατροφή σας. Θα σου πουν σίγουρα να κάνεις έλεγχο θρομβοφιλίας. Και καρυότυπο ζεύγους αν δεν έχετε κανει. Εμάς μας παρέπεμψαν από το Έλενα στο Ινστιτούτο Παιδιού στο Αγία Σοφία όπου γινεται δωρεάν ο καρυότυπος.

Είναι πολλοί οι παράγοντες για μια εγκυμοσύνη, γι'αυτό χρειάζεται η γνώμη εξειδικευμένων γιατρών από διάφορες ειδικότητες και όχι μόνο του γυναικολόγου. 

Να πάνε ολα καλά σου εύχομαι και να γινει και το δικό σας όνειρο για μωράκι πραγματικότητα!

Σε ευχαριστώ πολύ Luna777 για την απάντηση και τις πληροφορίες!

Καρυότυπο ζεύγους έχουμε κάνει, στο Ινστιτούτο που λες (όπου έκανα και την εξέταση για κυστική ίνωση) και ήταν εντάξει οι εξετάσεις μας. 

Στο τμήμα αποβολών του Έλενα έχω κλείσει εδώ και καιρό ραντεβού για αυτή την Τετάρτη, όμως τελικά είμαι στο εξωτερικό οπότε αν δε γίνεται να με καθοδηγήσουν τηλεφωνικά, θα γράψω εδώ ώστε να πάρει το ραντεβού κάποια άλλη κοπέλα αν το χρειάζεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

 

Επιτροπή📅

Ωοληψία ✌️

@Margitc ?

@rouseva ?

@skorpina78 ?

@Lucia79?

@Libra81 ?

@TRigirl ?

@nikol88 ?

@BlackCat ?

@twinkletwinlkle ?

@renata1986 ?

@Κατεριναπαπ ?

@Ditimama ?

@Παρασκευαιδου ?

@Luna777 ?

@Γιάννα 36?

 

Εμβρυομεταφορά 🙏

@Anna0912 ?

@Maroulita!13/01 

@Litsadi ?

@Zeta. ?

 

Χοριακή 

@Sandyb 357 🥰

@Vasilique 1729 🥰

@Διόνη 703 🥰

@Tvz 1358 🥰 

@Katerinaki83 365 🥰

@Eva29 294 🥰

@Massa 234 🥰

@Apol 663 🥰

@elena0212 187 🥰

@kk88 750 🥰

@Χριστινα. 191 🥰

@angel35 901 🥰

@Mary.Ger 248 🥰

@blueheart128 🥰

Καλημέρα σε όλες, εγώ την Παρασκευη περνάω υποτίθεται επιτροπή. Και λέω υποτίθεται γιατί βλέπω στην πρόβλεψη του μετεο ότι Παρασκευη πρωί θα χιονίζει στα βόρεια προάστια και έχω αρχίσει να φοβάμαι μήπως δε γίνουν τα ραντεβού εκείνης της μέρας γιατί πάντα όταν χιονίζει στην Αθήνα παραλύουν τα πάντα. Εντάξει, η επιτροπή στο Μαρούσι δεν είναι τέρμα βόρεια αλλά δεν έχουν ξεκαθαρίσει και από που και πάνω θα πέσει το χιόνι. Έχει τύχει ποτε σε κάποια άλλη να ακυρωθεί το ραντεβού για λόγους ας πουμε ανωτέρας βίας? Φοβάμαι μήπως μας πάνε μετά από κανενα μήνα και χάσουμε τον κύκλο. Θα τους παρω αύριο το πρωί να ρωτήσω τι προβλέπεται αλλά με έχει πιάσει ανησυχία. Μα είναι δυνατόν, έκλεισα αυτό το ραντεβού 2 μήνες πριν και να τύχει να είναι τη μέρα που θα χιονίζει????

Σε άλλα νέα, πήγαμε ένα ακόμα ραντεβού στον ουρολογο και εκνευρίστηκα και μ αυτόν και το ποσο μισογύνηδες είναι όλοι οι γιατροί. Το Δεκέμβρη είχε κάνει ο άντρας μου ένα σπερμοδιαγραμμα που το χρειαζόμασταν για την επιτροπή και ήταν πολύ χειροτερο από το προηγούμενο που είχε κάνει τον Ιούλιο. Το φανταζόμουν γιατί μετά την αποτυχημένη χοριακη τέλος Οκτώβρη εκανε ότι ναναι με διατροφή ποτό κλπ. Οπότε λίγο πριν τις γιορτές τον έψησα να πάει στο Λυμπεροπουλο που δεν είχαμε πάει ποτέ και να κάνει εκεί ένα σπερμοδιαγραμμα, κατάτμηση και οξειδωτικό στρες. Πήραμε τ αποτελέσματα στις 29 Δεκέμβρη και δεν ήταν καλά (κατάτμηση 34% ενώ πριν 1.5 χρόνο είχε 17% και το οξειδωτικό στρες 2,9. Του είπα ότι οι εξετάσεις του δεν φαίνονται καλές σύμφωνα και με τα σχόλια που γράφει επάνω ο Λυμπεροπούλος και έτσι κλείσαμε ρ;ντεβου με τον ουρολογο να μας πει τι να κάνουμε. Πήγαμε λοιπόν, και είναι αυτό το κλασσικά σύστημα που μπαίνουμε ο καθένας ξεχωριστά στο γιατρο (ποτέ δεν το έχω καταλαβει αυτό αλλά τεσπα) και όταν μπηκα εγώ μου είπε ότι οι εξετάσεις δεν είναι κακες (!!!) είναι μεν μικρός ο αριθμός των σπερματοζωαρίων αλλά η κινητικότητα είναι μέτρια και να μη δίνω σημασία στην κατάτμηση ούτε να τη συγκρίνω με το 17% που είχε γιατι το άλλο εργαστήριο ακολουθεί διαφορετική μέθοδο οπότε είναι λογικό να βγαίνει διαφορετικο νούμερο. Του διπλασίασε βέβαια το coq10 και  Επίσης με ρώτησε την τελευταία μου fsh και amh και εκεί δεν τσιγκουνεύτηκε να σχολιάσει ότι η αμη μου δεν είναι καλή και πρέπει να βιαστούμε. Όταν ρώτησα αν κρίνει σωστό να περιμένουμε 1 μήνα για να προλάβει να πάρει πιο πολλές βιταμίνες και να επαναλάβουμε κάποια εξέταση μου είπε ότι λόγω ηλικίας δίκης μου προτεινει να βιαστούμε. Το αποτέλεσμα ήταν ότι όταν βγήκαμε από το γιατρο ο άντρας μου μου έβαλε κάπως και τις φωνές γιατί «άδικα τον έχω ανησυχήσει τόσες μέρες, και κάνω το γιατρο από μόνη μου και ότι ο γιατρός του είπε ότι οι εξετάσεις είναι καλές»! Ούτε ξέρω τι είπαν οι δυο τους αλλά είναι τραγικό να του λέει ότι οι εξετάσεις είναι καλές ενώ ο λυμπεροπουλος γράφει για σπερμα με μικρή δυνατότητα γονιμοποίησης αλλά σε εμένα να λέει ότι η αμη μου δεν είναι καλή. Επίσης ρωτώντας με για την τελευταία μας προσπάθεια, όταν του είπα ότι πήραμε 8 ωάρια αντί για 20 τις δυο προηγούμενες φορές και ότι φοβάμαι ότι χάθηκαν ωάρια αφού η ωοληψια έγινε με 3 ώρες καθυστέρηση, εκεί προσπάθησε να υποστηρίξει ότι δεν πιστεύει ότι χάθηκαν ωάρια αλλά ότι τα αποθέματα μου μειώνονται σταδιακά και να μην θεωρώ ότι έφταιξε η καθυστέρηση. 
Γενικα δεν έχω πλέον λόγια για αυτούς τους γιατρούς που όλα τα στραβά τα βρίσκουν σε μας και οι άντρες δε χρειάζεται να κάνουν καμία θυσία. Ούτε καν για το τσιγάρο δεν του είπε….επίσης νιώθω ότι αυτή την τελευταία φορά μας ξεπέταξε, το ραντεβού ήταν πολύ σύντομο, δε ζήτησε καμία άλλη εξέταση και έχω μια αίσθηση ότι λόγω ηλικίας μας θεωρεί ίσως τελειωμένες περιπτώσεις που δεν αξίζει να ασχοληθεί παραπάνω για να βελτιώσει ο,τι μπορεί.  Δεν ξέρω ρε κορίτσια, απογοητεύτηκα πολύ …

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Mary.Ger είπε:

Σόφι σου εύχομαι καλή επιτυχία! Εύχομαι το 2022 κι η γουρλιδικη ομάδα μας να σου φέρει τύχη!  Θεωρώ πως είναι πολύ θετικό που πετύχατε σύλληψη με φυσικό τρόπο παρά την κατάληξη. Κι εμείς έχουμε ανεξήγητη υπογονιμότητα, έχουμε κάνει τις βασικές εξετάσεις και με βοήθησε ιδιαίτερα η λήψη κάποιων φαρμάκων προληπτικά μετά την εμβρυομεταφορα. Πιστεύω το γεγονός ότι δεν έκανα ετ στον ίδιο κύκλο, οπότε ρυθμίστηκαν οι ορμόνες μου και με τα φάρμακα τον επόμενο μηνα καταφέραμε και προχώρησε η εμφύτευση. Εσένα σου είχε δώσει κάτι προληπτικά μετά την ετ? Πχ. αντιπηκτικες, κορτιζόνη κλπ?

Σε ευχαριστώ πολύ Mary.Ger για την απάντηση και τις ευχές και εύχομαι καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου!

Κι εμένα μου φάνηκε θετικό το ότι πετύχαμε σύλληψη, παρόλο που κατέληξε σε βιοχημική, διότι ήταν το πρώτο σημάδι ότι γίνεται εμφύτευση. Όταν το μετέφερα στο γιατρό όμως, δεν έκανε κανένα σχετικό σχόλιο, με ρώτησε κατευθείαν πότε θα προχωρήσω σε επόμενη προσπάθεια. Οπότε ομολογώ ότι ψιλο-απογοητεύτηκα και άρχισα να αναρρωτιέμαι μήπως υπάρχουν κι άλλες παράμετροι που ίσως παίζουν ρόλο και τις έχει υποβαθμίσει.

Δυστυχώς δε μπορώ να βγάλω από το μυαλό μου ότι ενώ μετά την ωοληψία μου είχε πει ότι μάλλον θα πάμε για ετ σε επόμενο κύκλο, και του απάντησα να κάνουμε ό,τι θεωρεί καλύτερο, μετά από λίγες μέρες με πήραν από το εμβρυολογικό και μου είπαν να πάω την επόμενη μέρα για ετ, σαν να ήταν δεδομένο ότι ήξερα πως πάμε για ετ. Εκεί μου δημιουργήθηκε μια αμφιβολία μήπως κάπου ξεχάστηκε το ότι ο γιατρός σκεφτόταν ετ σε επόμενο κύκλο, αλλά είπα να εμπιστευτώ αυτό που μου έλεγαν. Ελπίζω να έκριναν πράγματι ότι ήταν καλύτερα να προχωρήσουμε στον ίδιο κύκλο και να μην έχασα 2 έμβρυα τσάμπα!

Πριν και μετά την ετ μου έδωσε, όπως λες, salospir ως αντιπηκτικό και medrol για κορτιζόνη. Όταν με ενημέρωσαν για τα αποτελέσματα της υστεροσκόπησης (την οποία έκανα μετά την αποτυχημένη προσπάθεια), μου είπαν ότι την επόμενη φορά που θα κάνω ετ θα μου πουν να κάνω IVOR. Από ό,τι είδα online, αυτή είναι αντιπηκτική ένεση. Δεν ξέρω όμως αν το είπαν για να αντιμετωπιστούν πιθανές παρενέργειες της ενδεχόμενης εγκυμοσύνης στο κυκλοφορικό σύστημα, ή εννοούν ότι η IVOR μπορεί να συμβάλει στην επιτυχή έκβαση της ετ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Για το κατακερματισμό αυτό που θέλουμε είναι αντιοξειδωτικά για να μειωθούν οι ελεύθερες ρίζες που καταστρέφουν τα κύτταρα αλλά και συνολικά μια υγιεινή διατροφή ώστε να γίνεται πρόσληψη όλων των απαραίτητων βιταμινών για καλύτερη ποιότητα σπέρματος.

Αντιοξειδωτικά που μπορούμε να πάρουμε από τα τρόφιμα είναι:

•Βιταμίνη 😄

Εσπεριδοειδή φρούτα και χυμοί, μπρόκολα, σκουροπράσινα πυκνόφυλλα λαχανικά, κόκκινες & κίτρινες πιπεριές, φράουλες, ακτινίδια, πιπεριά τσίλι, κόκκινο λάχανο, παπάγια

•Βιταμίνη Ε:

Βρίσκεται πλούσιο σε ηλιόσπορους και ηλιέλαιο, αμύγδαλα και αμυγδαλελαιο, φουντούκια και λάδι φουντουκιού, κουκουνάρι, φυστίκι, αβοκάντο, κόκκινη πιπεριά, μάνγκο, ακτινίδια, κρέας χήνας, σολομός, πέστροφα.

•Βιταμίνη A (καροτενοειδές):

Βρίσκεται πλούσιο σε συκώτι (μοσχαρίσιο/πρόβειο/χήνας), σκουμπρί, σολομό, τόνο, πέστροφα, αυγό, τυριά όπως κατσικίσιο, cheddar, ροκφόρ, μπλε τυρί, φέτα και λοιπά μαλακά τυριά. Λαχανικά όπως κολοκύθα, γλυκοπατάτα, λαχανιδα, γογγύλια, καρότα, κόκκινη πιπεριά, σέσκουλα, σπανάκι και φρούτα όπως μάνγκο, κανταλουπε, ροζ ή κόκκινο γκρειπφρουτ, καρπούζι, παπάγια, βερίκοκο, μανταρίνι, νεκταρίνι, γκουάβα, passion fruit.

•Λουτείνη (καροτενοειδές):

Τρόφιμα πλούσια είναι το σπανάκι, το μαρούλι, το μπρόκολο, τα λαχανάκια Βρυξελλών, τα σπαράγγια, τα πράσα, ο βασιλικός, ο κρόκος του αυγού

•Ζεαξανθίνη (καροτενοειδές):

Φυσικές πλούσιες σε ζεαξανθίνη είναι τα σκούρα πράσινα φυλλώδη λαχανικά όπως χόρτα, λάχανο, γογγύλι, σπανάκι, μαρούλι, κατσαρό λάχανο, τα φρούτα και τα λαχανικά με κίτρινο και πορτοκαλί χρώμα όπως πεπόνι, καρότο, κίτρινες πιπεριές. Επίσης, μεγάλη ποσότητα βρίσκεται στο κρόκο αυγού. Αποτελεί την κύρια χρωστική που δίνει στη πάπρικα, στο καλαμπόκι, στο σαφράν (κρόκος Κοζάνης) και σε άλλα φυτά το χαρακτηριστικό χρώμα.

•Λυκοπένιο (καροτενοειδή):

Σημαντικότερη πηγή είναι τα μεταποιημένα προϊόντα της ντομάτας, όπως οι λιαστές ντομάτες ο χυμός, ο πουρές, το κέτσαπ και η σάλτσα διότι αυτά προσφέρουν τη μεγαλύτερη βιοδιαθεσιμότητα. Το 85% της πρόσληψης προέρχεται από τις ντομάτες αλλά περιέχεται και σε άλλες τροφές όπως καρπούζι, ροζ γκουάβα, ροζ γκρέιπφρουτ,  παπάγια,  κόκκινες πιπεριές, το ροδάκινο, το βερίκοκο και το πεπόνι.

•Ασταξανθίνη:

Βρίσκεται σε πολλά θαλάσσια πλάσματα όπως οι αστακοί, τα καβούρια, οι γαρίδες και ο σολομός των ωκεανών. (Το κόκκινο χρώμα τους είναι λόγο της Ασταξανθίνης από ένα φύκη της θάλασσας που τρώνε)

•Συνενζυμο Q10:

Βρίσκεται σε κρέας όπως χοιρινό, μοσχάρι, κοτόπουλο, καρδιά, συκώτι, νεφρά, σε λιπαρά ψάρια όπως πέστροφα, ρέγγα, σκουμπρί, σαρδέλα. Σε λαχανικά όπως σπανάκι, κουνουπίδι, μπρόκολο, λάχανο και φρούτα όπως πορτοκάλια και φράουλες. Στις φακές, σε σουσάμι, αμύγδαλα, καρύδια, φυστίκια και έλαιο canola. *Βρίσκεται και στη σόγια αλλά καλό είναι η σόγια να αποφεύγεται γενικώς γιατί συνδέεται με πρόκληση υπογονιμότητας.

•Σελήνιο:

Βρίσκεται σε θαλασσινά όπως ο τόνος, οι σαρδέλες, τα στρείδια, η γαρίδα και ο σολομός. Στο κόκκινο κρέας και στα πουλερικά. Στο cottage cheese, στα αυγά, στο καστανό ρύζι, στα μανιτάρια, στη βρώμη, στα όσπρια και στους ηλιόσπορους. *Βρίσκεται υπερπλουσιο και στα Brazilian nuts, μάλιστα μόλις 2-3 Brazilian αρκούν για να καλύψουν πλήρως τις ημερήσιες ανάγκες του οργανισμού σε σελήνιο αλλά η κατανάλωση τους πρέπει να γίνεται με μέτρο και πολύ προσοχή λόγο της υψηλής περιεκτικότητας τους σε ράδιο, περιέχουν μέχρι και 1000 φορές περισσότερο ράδιο από οποιοδήποτε άλλο τρόφιμο και θα πρέπει να αποφεύγεται η κατανάλωση τους σε καθημερινή βάση ως κάλυψη των αναγκών του οργανισμού σε σελήνιο.

Υπάρχουν και άλλα ισχυρά αντιοξειδωτικά που βοηθούν αλλά βρίσκονται σε πολύ μικρές ποσότητες σε ελάχιστα τρόφιμα και πολλές φορές λόγο της θερμικής επεξεργασίας τους χάνονται και αυτά.. κάποια από αυτά είναι:

•Άλφα λιποϊκό οξύ:

Βρίσκεται σε μικρές ποσότητες στο κόκκινο κρέας (κυρίως στα νεφρά, στο συκώτι και στην καρδιά), στο μπρόκολο, στο σπανάκι και στη μαγιά μπίρας.

•Γλουταθειόνη:

Το σπανάκι, τα αβοκάντο, τα σπαράγγια και οι μπάμιες είναι μερικές από τις πλουσιότερες αλλά βρίσκεται σε υψηλές συγκεντρώσεις στο ακατέργαστο κρέας, μη παστεριωμένο γάλα και μη παστεριωμένα γαλακτοκομικά προϊόντα. Αν και το θεωρώ αυτονόητο αλλά να τονίσω ότι δεν κάνει να καταναλώνονται ωμό κρέας και μη παστεριωμένα το γάλα και τα γαλακτοκομικά προϊόντα!

Τώρα για την ενίσχυση της σπερματογένεσης οι πιο σημαντικές βιταμίνες είναι:

•Ψευδάργυρος:

Περιέχεται σε οστρακοειδή και οστρακόδερμα και κυρίως στα μύδια. Στο κόκκινο κρέας, στο συκώτι και στα πουλερικά. Στα φουντούκια, στα αμύγδαλα στους κολοκυθοσπορους. Σε γιαούρτι, γάλα και τυριά ειδικά στο cheddar. Στα όσπρια (ειδικά ρεβύθια) και στα δημητριακά ολικής άλεσης, στη βρώμη και στη μαγιά. Στη μαύρη σοκολάτα και στη σκόνη κακάο.

•Βιταμίνη 😧

Η κύρια πηγή πρόσληψης βιταμίνης D του οργανισμού είναι ο ήλιος. Υπάρχουν και διατροφικές πηγές από όπου μπορούμε να κάνουμε πρόσληψη όπως από το σολομό, το σκουμπρί, το τόνο, τη σαρδέλα, το συκώτι, το κρόκο του αυγού, το γάλα, το γιαούρτι, το γάλα αμυγδάλου, τα δημητριακά, τη βρώμη, το τόφου, τυριά και μανιτάρια.

•Συμπλεγμα βιταμινών Β γενικότερα και πιο συγκεκριμένα Β8, Β9 & Β12:

Βιταμίνες Β βρίσκονται σχεδόν παντού.. κυρίως σε δημητριακά ολικής αλέσεως, ρύζι, βρώμη. Στο κόκκινο κρέας, στο συκώτι και στα πουλερικά, σε θαλασσινά και κυρίως στα λιπαρά ψάρια όπως ο σολομός, ο τόνος, η σαρδέλα, το σκουμπρί, η πέστροφα. Στα αυγά, στο γάλα και στα παράγωγα του, σε όσπρια όπως τα μαυρομάτικα φασόλια και οι φακές. Σε φρούτα όπως τα δαμάσκηνα, τα σμέουρα, η μπανάνα, μάνγκο, πορτοκάλι, αβοκάντο. Σε πράσινα φυλλώδη λαχανικά όπως σπανάκι, σπαράγγια, μαρούλι, μπρόκολο, πιπεριές, κουνουπίδι, σέλινο, λαχανάκια Βρυξελλών, αρακάς, φασολάκια, μανιτάρια. Σε ξηρούς καρπούς και σπόρους γενικότερα καθώς και σε βούτυρα ξηρών καρπών.

•Αργινίνη:

Βρίσκεται σε γαλακτοκομικά προϊόντα, στο κόκκινο κρέας και τα πουλερικά, στα θαλασσινά όπως αστακός, σολομός, γαρίδες, τόνος. Στο φύτρο σιταριού, το αλεύρι, το πλιγούρι βρώμης. Σε ξηρούς καρπούς και σπόρους όπως καρύδα, πεκάν, κάσιους, καρύδια, αμύγδαλα, φουντούκια, φιστίκια, κολοκυθοσπορους, σουσαμιού, ηλιόσπορους, και σε όσπρια όπως τα ρεβίθια.

•Καρνιτίνη:

Η καρνιτίνη βρίσκεται μόνο στο κρέας σε υψηλή περιεκτικότητα. Αμνοεριφίων, μοσχάρι, χοιρινό. Δεν είναι τυχαίο αφού η λέξη καρνιτίνη βγαίνει από τη λατινική λέξη carnus που σημαίνει σάρκα. Υπάρχει σε πολύ μικρή ποσότητα και σε ψάρια όπως ο γάδος και στο στήθος κοτόπουλου.

• Ωμέγα λιπαρά οξέα (EPA)/(DHA)/(ALA):

Βρίσκουμε κατά κύριο λόγο σε θαλασσινά όπως σολομός, σκουμπρί, πέστροφα, σαρδέλες, ξιφίας, τόνος, πέρκα, λιθρινι, γαρίδες, χταπόδι, μπακαλιάρος κτλ. Βρίσκεται πλούσιο όμως και σε ξηρούς καρπούς και σπόρους όπως λιναρόσπορος, αμύγδαλα, καρύδια, φυστίκια Αιγίνης, σουσάμι, ταχίνι κ.α. Βρίσκεται και σε πράσινα φυλλώδη λαχανικά όπως σπανάκι, λαχανακια βρυξελλών, κουνουπίδι, λάχανο, ακόμα στο αβοκάντο και στα αυγά.

•Ινδικο τζινσενγκ ή αλλιώς Ashwagandha root extract:

Σε έρευνα που έγινε σε υπογονιμους άντρες βρέθηκε βελτίωση σε παραμέτρους του σπέρματος. Συγκεκριμένα αύξησε τον αριθμό των σπερματοζωαρίων κατά 167%, τον όγκο του σπέρματος κατά 53% και τη κινητικότητα κατά 57% ενώ αύξησε και τη τεστοστερόνη κατά 17% και την LH κατά 34%.

•Κρόκος Κοζάνης ή Saffron:

Αν και μικρή σχετικά, σημαντική βελτίωση παρατηρήθηκε από έρευνες σε παραμέτρους του σπέρματος κυρίως σε μορφολογία και κινητικότητα σε υπογονιμους άντρες.

______________________________________________________

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια, μακάρι να σταθούμε τυχεροί και εμείς και εσείς και όλα τα ζευγάρια που ταλαιπωρούνται για το πιο όμορφο θαύμα της φύσης. Γιατί και η τύχη είναι καθοριστικής σημασίας στη προσπάθεια μας αυτή και δεν πρέπει να το ξεχνάμε.. 

Υ.Γ. Γιατρός δεν είμαι σίγουρα ούτε έχω σπουδάσει κάτι σχετικό με την ιατρική και παραϊατρική. Μια ακόμα απογοητευμένη από τους γιατρούς είμαι που έχασε πλήρως την εμπιστοσύνη της μέσα στα χρόνια και τα ψάχνω πλέον όλα μόνη μου, μόνο σε επίσημες ιατρικές πύλες όπου διαβάζω ότι σχετίζεται με τη περίπτωση μας και μας αφορά. 

Υ.Γ.2 Όποια συμβουλή δίνω για τη βελτίωση της διατροφής και τρόπου ζωής είναι αποτελέσματα ερευνών που έχω διαβάσει σχετικά αλλά και ύστερα από συζήτηση με τον ουρολόγο μας τον οποίο εμπιστεύομαι. Ναι η εκσπερμάτιση ανά δύο μέρες κατ'ελαχιστο επιβάλλεται για τη μείωση του κατακερματισμού, αν θέλεις πες μου να ξεθαψω την ανάλογη έρευνα να την αναρτήσω και αυτή! 😊

Να εισαι καλά @Kiddo σε ευχαριστούμε πολυ πολυ κ εγω κ ο σύζηγός μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Καλημέρα σε όλες, εγώ την Παρασκευη περνάω υποτίθεται επιτροπή. Και λέω υποτίθεται γιατί βλέπω στην πρόβλεψη του μετεο ότι Παρασκευη πρωί θα χιονίζει στα βόρεια προάστια και έχω αρχίσει να φοβάμαι μήπως δε γίνουν τα ραντεβού εκείνης της μέρας γιατί πάντα όταν χιονίζει στην Αθήνα παραλύουν τα πάντα. Εντάξει, η επιτροπή στο Μαρούσι δεν είναι τέρμα βόρεια αλλά δεν έχουν ξεκαθαρίσει και από που και πάνω θα πέσει το χιόνι. Έχει τύχει ποτε σε κάποια άλλη να ακυρωθεί το ραντεβού για λόγους ας πουμε ανωτέρας βίας? Φοβάμαι μήπως μας πάνε μετά από κανενα μήνα και χάσουμε τον κύκλο. Θα τους παρω αύριο το πρωί να ρωτήσω τι προβλέπεται αλλά με έχει πιάσει ανησυχία. Μα είναι δυνατόν, έκλεισα αυτό το ραντεβού 2 μήνες πριν και να τύχει να είναι τη μέρα που θα χιονίζει????

Σε άλλα νέα, πήγαμε ένα ακόμα ραντεβού στον ουρολογο και εκνευρίστηκα και μ αυτόν και το ποσο μισογύνηδες είναι όλοι οι γιατροί. Το Δεκέμβρη είχε κάνει ο άντρας μου ένα σπερμοδιαγραμμα που το χρειαζόμασταν για την επιτροπή και ήταν πολύ χειροτερο από το προηγούμενο που είχε κάνει τον Ιούλιο. Το φανταζόμουν γιατί μετά την αποτυχημένη χοριακη τέλος Οκτώβρη εκανε ότι ναναι με διατροφή ποτό κλπ. Οπότε λίγο πριν τις γιορτές τον έψησα να πάει στο Λυμπεροπουλο που δεν είχαμε πάει ποτέ και να κάνει εκεί ένα σπερμοδιαγραμμα, κατάτμηση και οξειδωτικό στρες. Πήραμε τ αποτελέσματα στις 29 Δεκέμβρη και δεν ήταν καλά (κατάτμηση 34% ενώ πριν 1.5 χρόνο είχε 17% και το οξειδωτικό στρες 2,9. Του είπα ότι οι εξετάσεις του δεν φαίνονται καλές σύμφωνα και με τα σχόλια που γράφει επάνω ο Λυμπεροπούλος και έτσι κλείσαμε ρ;ντεβου με τον ουρολογο να μας πει τι να κάνουμε. Πήγαμε λοιπόν, και είναι αυτό το κλασσικά σύστημα που μπαίνουμε ο καθένας ξεχωριστά στο γιατρο (ποτέ δεν το έχω καταλαβει αυτό αλλά τεσπα) και όταν μπηκα εγώ μου είπε ότι οι εξετάσεις δεν είναι κακες (!!!) είναι μεν μικρός ο αριθμός των σπερματοζωαρίων αλλά η κινητικότητα είναι μέτρια και να μη δίνω σημασία στην κατάτμηση ούτε να τη συγκρίνω με το 17% που είχε γιατι το άλλο εργαστήριο ακολουθεί διαφορετική μέθοδο οπότε είναι λογικό να βγαίνει διαφορετικο νούμερο. Του διπλασίασε βέβαια το coq10 και  Επίσης με ρώτησε την τελευταία μου fsh και amh και εκεί δεν τσιγκουνεύτηκε να σχολιάσει ότι η αμη μου δεν είναι καλή και πρέπει να βιαστούμε. Όταν ρώτησα αν κρίνει σωστό να περιμένουμε 1 μήνα για να προλάβει να πάρει πιο πολλές βιταμίνες και να επαναλάβουμε κάποια εξέταση μου είπε ότι λόγω ηλικίας δίκης μου προτεινει να βιαστούμε. Το αποτέλεσμα ήταν ότι όταν βγήκαμε από το γιατρο ο άντρας μου μου έβαλε κάπως και τις φωνές γιατί «άδικα τον έχω ανησυχήσει τόσες μέρες, και κάνω το γιατρο από μόνη μου και ότι ο γιατρός του είπε ότι οι εξετάσεις είναι καλές»! Ούτε ξέρω τι είπαν οι δυο τους αλλά είναι τραγικό να του λέει ότι οι εξετάσεις είναι καλές ενώ ο λυμπεροπουλος γράφει για σπερμα με μικρή δυνατότητα γονιμοποίησης αλλά σε εμένα να λέει ότι η αμη μου δεν είναι καλή. Επίσης ρωτώντας με για την τελευταία μας προσπάθεια, όταν του είπα ότι πήραμε 8 ωάρια αντί για 20 τις δυο προηγούμενες φορές και ότι φοβάμαι ότι χάθηκαν ωάρια αφού η ωοληψια έγινε με 3 ώρες καθυστέρηση, εκεί προσπάθησε να υποστηρίξει ότι δεν πιστεύει ότι χάθηκαν ωάρια αλλά ότι τα αποθέματα μου μειώνονται σταδιακά και να μην θεωρώ ότι έφταιξε η καθυστέρηση. 
Γενικα δεν έχω πλέον λόγια για αυτούς τους γιατρούς που όλα τα στραβά τα βρίσκουν σε μας και οι άντρες δε χρειάζεται να κάνουν καμία θυσία. Ούτε καν για το τσιγάρο δεν του είπε….επίσης νιώθω ότι αυτή την τελευταία φορά μας ξεπέταξε, το ραντεβού ήταν πολύ σύντομο, δε ζήτησε καμία άλλη εξέταση και έχω μια αίσθηση ότι λόγω ηλικίας μας θεωρεί ίσως τελειωμένες περιπτώσεις που δεν αξίζει να ασχοληθεί παραπάνω για να βελτιώσει ο,τι μπορεί.  Δεν ξέρω ρε κορίτσια, απογοητεύτηκα πολύ …

Αγαπη έχεις 1000 δίκια τα έχουμε ξαναπεί εδώ για την αντιμετώπιση μας από τους γιατρούς όλων των ειδικοτήτων δυστυχώς..

Πάρε βαθειά ανάσα και βήμα βήμα.

Αρχικά να μιλήσεις με την επιτροπή για το ενδεχόμενο χιονόπτωσης αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει θέμα. Ακόμα και σφοδρή χιονόπτωση να υπάρξει να απαιτήσεις κ να διεκδικήσεις επανάληψη του ραντεβού άμεσα εφόσον δεν θα είναι δικιά σας ευθύνη η ακύρωση λόγω καιρού. Θεωρώ ότι δεν θα έχετε θέμα όμως..

Σχετικά με το σπέρμα πέρα από το εργαστήριο το διαφορετικό που μπορεί οντως να δώσει διαφορετικά αποτελέσματα κ το ίδιο το σπερμα μπορεί να διαφέρει από μήνα σε μήνα.. Θεωρώ άκυρο τελείως που δεν αναφέρθηκε στο θέμα τσιγάρο και ποσό επιβαρύνει ,ανεξάρτητα αν θα το κόψει ή όχι ο σύζυγος ,ο γιατρός οφείλει να τον ενημερώσει. Όπως και για διατροφή όπως και για διάφορες καθημερινές συνήθειες πέρα από τις βιταμίνες..

Σχετικά με τα ωάρια σου κ την ΑΜΗ οκ άκουσες μια γνώμη που την ξέραμε έτσι κ αλλιώς αλλά μέχρι εκεί!Απο εκεί κ πέρα συμβουλεύεσαι κ ακούς τον γιατρό σου γυναικολόγο / ενδοκρινολόγο κλπ.

Αυτό που εμένα με εκνευρίζει περισσότερο είναι ότι προσπαθείς παλεύεις να διορθώσεις ότι διορθώνεται ,να ψάξεις τα πάντα κ δεν δίνουν στο σπερμα την σοβαρότητα που αρμόζει. Κ έχεις να αντιμετωπίσεις κ τον άντρα κ τα φουσκωμένα λόγια ότι είναι μια χαρά όλα. Αν δηλαδή ένα σπερμα με μικρή ποσότητα , DFI 34% , μέτρια κινητικότητα κ οξειδωτικό είναι μια χαρά τότε τα τέλεια σπέρματα πως είναι; Και αν όντως είναι μια χαρά όλα αυτά τα χρόνια της προσπάθειας σας δεν βρέθηκε 1 ρημαδιασμενο καλό ωάριο να γονιμοποιηθεί;;

Ας πάρει τις βιταμίνες του, συζητά με το γιατρό για την γονιμοποίηση αν πρέπει να πάτε πχ με picsi ή άλλη μέθοδο και όλα θα πάνε καλά!

Εισπνοη , εκπνοή και βάστα γερά!!

❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Sophie80 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ Mary.Ger για την απάντηση και τις ευχές και εύχομαι καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου!

Κι εμένα μου φάνηκε θετικό το ότι πετύχαμε σύλληψη, παρόλο που κατέληξε σε βιοχημική, διότι ήταν το πρώτο σημάδι ότι γίνεται εμφύτευση. Όταν το μετέφερα στο γιατρό όμως, δεν έκανε κανένα σχετικό σχόλιο, με ρώτησε κατευθείαν πότε θα προχωρήσω σε επόμενη προσπάθεια. Οπότε ομολογώ ότι ψιλο-απογοητεύτηκα και άρχισα να αναρρωτιέμαι μήπως υπάρχουν κι άλλες παράμετροι που ίσως παίζουν ρόλο και τις έχει υποβαθμίσει.

Δυστυχώς δε μπορώ να βγάλω από το μυαλό μου ότι ενώ μετά την ωοληψία μου είχε πει ότι μάλλον θα πάμε για ετ σε επόμενο κύκλο, και του απάντησα να κάνουμε ό,τι θεωρεί καλύτερο, μετά από λίγες μέρες με πήραν από το εμβρυολογικό και μου είπαν να πάω την επόμενη μέρα για ετ, σαν να ήταν δεδομένο ότι ήξερα πως πάμε για ετ. Εκεί μου δημιουργήθηκε μια αμφιβολία μήπως κάπου ξεχάστηκε το ότι ο γιατρός σκεφτόταν ετ σε επόμενο κύκλο, αλλά είπα να εμπιστευτώ αυτό που μου έλεγαν. Ελπίζω να έκριναν πράγματι ότι ήταν καλύτερα να προχωρήσουμε στον ίδιο κύκλο και να μην έχασα 2 έμβρυα τσάμπα!

Πριν και μετά την ετ μου έδωσε, όπως λες, salospir ως αντιπηκτικό και medrol για κορτιζόνη. Όταν με ενημέρωσαν για τα αποτελέσματα της υστεροσκόπησης (την οποία έκανα μετά την αποτυχημένη προσπάθεια), μου είπαν ότι την επόμενη φορά που θα κάνω ετ θα μου πουν να κάνω IVOR. Από ό,τι είδα online, αυτή είναι αντιπηκτική ένεση. Δεν ξέρω όμως αν το είπαν για να αντιμετωπιστούν πιθανές παρενέργειες της ενδεχόμενης εγκυμοσύνης στο κυκλοφορικό σύστημα, ή εννοούν ότι η IVOR μπορεί να συμβάλει στην επιτυχή έκβαση της ετ.

Εύχομαι η επόμενη φορά να είναι επιτυχημένη! Κι εμένα μου δίνει ivor, salospir και κορτιζόνη προληπτικά. Επειδή δεν έχω κάνει έλεγχο θρομβοφιλιας, ίσως με βοήθησαν τελικά. Μακάρι να πάνε όλα καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Καλημέρα σε όλες, εγώ την Παρασκευη περνάω υποτίθεται επιτροπή. Και λέω υποτίθεται γιατί βλέπω στην πρόβλεψη του μετεο ότι Παρασκευη πρωί θα χιονίζει στα βόρεια προάστια και έχω αρχίσει να φοβάμαι μήπως δε γίνουν τα ραντεβού εκείνης της μέρας γιατί πάντα όταν χιονίζει στην Αθήνα παραλύουν τα πάντα. Εντάξει, η επιτροπή στο Μαρούσι δεν είναι τέρμα βόρεια αλλά δεν έχουν ξεκαθαρίσει και από που και πάνω θα πέσει το χιόνι. Έχει τύχει ποτε σε κάποια άλλη να ακυρωθεί το ραντεβού για λόγους ας πουμε ανωτέρας βίας? Φοβάμαι μήπως μας πάνε μετά από κανενα μήνα και χάσουμε τον κύκλο. Θα τους παρω αύριο το πρωί να ρωτήσω τι προβλέπεται αλλά με έχει πιάσει ανησυχία. Μα είναι δυνατόν, έκλεισα αυτό το ραντεβού 2 μήνες πριν και να τύχει να είναι τη μέρα που θα χιονίζει????

Σε άλλα νέα, πήγαμε ένα ακόμα ραντεβού στον ουρολογο και εκνευρίστηκα και μ αυτόν και το ποσο μισογύνηδες είναι όλοι οι γιατροί. Το Δεκέμβρη είχε κάνει ο άντρας μου ένα σπερμοδιαγραμμα που το χρειαζόμασταν για την επιτροπή και ήταν πολύ χειροτερο από το προηγούμενο που είχε κάνει τον Ιούλιο. Το φανταζόμουν γιατί μετά την αποτυχημένη χοριακη τέλος Οκτώβρη εκανε ότι ναναι με διατροφή ποτό κλπ. Οπότε λίγο πριν τις γιορτές τον έψησα να πάει στο Λυμπεροπουλο που δεν είχαμε πάει ποτέ και να κάνει εκεί ένα σπερμοδιαγραμμα, κατάτμηση και οξειδωτικό στρες. Πήραμε τ αποτελέσματα στις 29 Δεκέμβρη και δεν ήταν καλά (κατάτμηση 34% ενώ πριν 1.5 χρόνο είχε 17% και το οξειδωτικό στρες 2,9. Του είπα ότι οι εξετάσεις του δεν φαίνονται καλές σύμφωνα και με τα σχόλια που γράφει επάνω ο Λυμπεροπούλος και έτσι κλείσαμε ρ;ντεβου με τον ουρολογο να μας πει τι να κάνουμε. Πήγαμε λοιπόν, και είναι αυτό το κλασσικά σύστημα που μπαίνουμε ο καθένας ξεχωριστά στο γιατρο (ποτέ δεν το έχω καταλαβει αυτό αλλά τεσπα) και όταν μπηκα εγώ μου είπε ότι οι εξετάσεις δεν είναι κακες (!!!) είναι μεν μικρός ο αριθμός των σπερματοζωαρίων αλλά η κινητικότητα είναι μέτρια και να μη δίνω σημασία στην κατάτμηση ούτε να τη συγκρίνω με το 17% που είχε γιατι το άλλο εργαστήριο ακολουθεί διαφορετική μέθοδο οπότε είναι λογικό να βγαίνει διαφορετικο νούμερο. Του διπλασίασε βέβαια το coq10 και  Επίσης με ρώτησε την τελευταία μου fsh και amh και εκεί δεν τσιγκουνεύτηκε να σχολιάσει ότι η αμη μου δεν είναι καλή και πρέπει να βιαστούμε. Όταν ρώτησα αν κρίνει σωστό να περιμένουμε 1 μήνα για να προλάβει να πάρει πιο πολλές βιταμίνες και να επαναλάβουμε κάποια εξέταση μου είπε ότι λόγω ηλικίας δίκης μου προτεινει να βιαστούμε. Το αποτέλεσμα ήταν ότι όταν βγήκαμε από το γιατρο ο άντρας μου μου έβαλε κάπως και τις φωνές γιατί «άδικα τον έχω ανησυχήσει τόσες μέρες, και κάνω το γιατρο από μόνη μου και ότι ο γιατρός του είπε ότι οι εξετάσεις είναι καλές»! Ούτε ξέρω τι είπαν οι δυο τους αλλά είναι τραγικό να του λέει ότι οι εξετάσεις είναι καλές ενώ ο λυμπεροπουλος γράφει για σπερμα με μικρή δυνατότητα γονιμοποίησης αλλά σε εμένα να λέει ότι η αμη μου δεν είναι καλή. Επίσης ρωτώντας με για την τελευταία μας προσπάθεια, όταν του είπα ότι πήραμε 8 ωάρια αντί για 20 τις δυο προηγούμενες φορές και ότι φοβάμαι ότι χάθηκαν ωάρια αφού η ωοληψια έγινε με 3 ώρες καθυστέρηση, εκεί προσπάθησε να υποστηρίξει ότι δεν πιστεύει ότι χάθηκαν ωάρια αλλά ότι τα αποθέματα μου μειώνονται σταδιακά και να μην θεωρώ ότι έφταιξε η καθυστέρηση. 
Γενικα δεν έχω πλέον λόγια για αυτούς τους γιατρούς που όλα τα στραβά τα βρίσκουν σε μας και οι άντρες δε χρειάζεται να κάνουν καμία θυσία. Ούτε καν για το τσιγάρο δεν του είπε….επίσης νιώθω ότι αυτή την τελευταία φορά μας ξεπέταξε, το ραντεβού ήταν πολύ σύντομο, δε ζήτησε καμία άλλη εξέταση και έχω μια αίσθηση ότι λόγω ηλικίας μας θεωρεί ίσως τελειωμένες περιπτώσεις που δεν αξίζει να ασχοληθεί παραπάνω για να βελτιώσει ο,τι μπορεί.  Δεν ξέρω ρε κορίτσια, απογοητεύτηκα πολύ …

Σε ουρολόγο πάτε ένας κ μετά ο άλλος; Εγώ σε όλους μαζί πήγα μέσα. Και ο τελευταίος που μας είδε προχθές ήταν επίσης φοβερός. 
Όσο για την επιτροπή πιστεύω πως όλο και κάποιος θα είναι εκεί. Ναι μεν χιονίζει και παραλύει το σύμπαν αλλά όλο και κάποιος θα πάει. Και αν όχι, θα πήγαινα στην επόμενη εργάσιμη με το έτσι θέλω και θα τους έλεγα πως δεν ήταν κανείς την προηγούμενη μέρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Sophie80 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ Mary.Ger για την απάντηση και τις ευχές και εύχομαι καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου!

Κι εμένα μου φάνηκε θετικό το ότι πετύχαμε σύλληψη, παρόλο που κατέληξε σε βιοχημική, διότι ήταν το πρώτο σημάδι ότι γίνεται εμφύτευση. Όταν το μετέφερα στο γιατρό όμως, δεν έκανε κανένα σχετικό σχόλιο, με ρώτησε κατευθείαν πότε θα προχωρήσω σε επόμενη προσπάθεια. Οπότε ομολογώ ότι ψιλο-απογοητεύτηκα και άρχισα να αναρρωτιέμαι μήπως υπάρχουν κι άλλες παράμετροι που ίσως παίζουν ρόλο και τις έχει υποβαθμίσει.

Δυστυχώς δε μπορώ να βγάλω από το μυαλό μου ότι ενώ μετά την ωοληψία μου είχε πει ότι μάλλον θα πάμε για ετ σε επόμενο κύκλο, και του απάντησα να κάνουμε ό,τι θεωρεί καλύτερο, μετά από λίγες μέρες με πήραν από το εμβρυολογικό και μου είπαν να πάω την επόμενη μέρα για ετ, σαν να ήταν δεδομένο ότι ήξερα πως πάμε για ετ. Εκεί μου δημιουργήθηκε μια αμφιβολία μήπως κάπου ξεχάστηκε το ότι ο γιατρός σκεφτόταν ετ σε επόμενο κύκλο, αλλά είπα να εμπιστευτώ αυτό που μου έλεγαν. Ελπίζω να έκριναν πράγματι ότι ήταν καλύτερα να προχωρήσουμε στον ίδιο κύκλο και να μην έχασα 2 έμβρυα τσάμπα!

Πριν και μετά την ετ μου έδωσε, όπως λες, salospir ως αντιπηκτικό και medrol για κορτιζόνη. Όταν με ενημέρωσαν για τα αποτελέσματα της υστεροσκόπησης (την οποία έκανα μετά την αποτυχημένη προσπάθεια), μου είπαν ότι την επόμενη φορά που θα κάνω ετ θα μου πουν να κάνω IVOR. Από ό,τι είδα online, αυτή είναι αντιπηκτική ένεση. Δεν ξέρω όμως αν το είπαν για να αντιμετωπιστούν πιθανές παρενέργειες της ενδεχόμενης εγκυμοσύνης στο κυκλοφορικό σύστημα, ή εννοούν ότι η IVOR μπορεί να συμβάλει στην επιτυχή έκβαση της ετ.

Το αν θα πας με φρέσκες βλαστοκυστες η με κατεψυγμένες είναι καθαρά θέμα γιατρού και ορμονών. Άλλοι γιατροί πάνε με κατεψυγμένα πάντα για να έχει ηρεμήσει ο οργανισμός από την διέγερση άλλοι πάλι όχι. Υπάρχουν έρευνες που λένε ότι η μεταφορά κατεψυγμένων έχει μεγαλύτερες πιθανότητες εμφύτευσης υπάρχουν όμως άπειρες κοπέλες που πέτυχαν με φρεσκα! 
και άλλες πόσες που ούτε με φρεσκα ούτε με κατεψυγμένα πετυχαίνουν.

Ειναι λίγο λοτο λοιπόν.

Η Ivor είναι αντιπηκτική όντως κ δίνεται προληπτικά επειδή η εγκυμοσύνη γενικώς είναι μια κατάσταση που δημιουργεί θρόμβους! Οι αντιπηκτικες αν έχω καταλάβει δεν Δίνονται για την εμφύτευση τόσο αλλά για την συνέχιση της κύησης!

Αν υπάρχει κληρονομική θρομβοφιλια τότε είναι νόμος αν όχι την δίνουν προληπτικά για την επίκτητη η οποία εντοπίζεται μόνο σε κύηση.

Εγω που δεν έχω ούτε κληρονομική ούτε επίκτητη (τουλάχιστον όταν ελέγχθηκα μετά από παλινδρομη στο Έλενα) μου είπαν ότι αν ο γιατρός μου τις έχει στο πρωτοκολλο του να τις πάρω καλό κάνουν κακό δεν κάνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Επιτροπή📅

Ωοληψία ✌️

@Margitc ?

@rouseva ?

@skorpina78 ?

@Lucia79?

@Libra81 ?

@TRigirl ?

@nikol88 ?

@BlackCat ?

@twinkletwinlkle ?

@renata1986 ?

@Κατεριναπαπ ?

@Ditimama ?

@Παρασκευαιδου ?

@Luna777 ?

@Γιάννα 36?

 

Εμβρυομεταφορά 🙏

@Anna0912 ?

@Maroulita!13/01 

 

Χοριακή 

@Sandyb 357 🥰

@Vasilique 1729 🥰

@Διόνη 703 🥰

@Tvz 1358 🥰 

@Katerinaki83 365 🥰

@Eva29 294 🥰

@Massa 234 🥰

@Apol 663 🥰

@elena0212 187 🥰

@kk88 750 🥰

@Χριστινα. 191 🥰

@angel35 901 🥰

@Mary.Ger 248 🥰

@blueheart128 🥰

 

Μετά από απαίτηση της διδυμομάνας @kk88το μαγικό πινακάκι επανέρχεται για να μοιράσει τύχη και αισιοδοξία σε όλο το team.

Όποιο κορίτσι επιθυμεί να συμπεριληφθεί με ενημερώνει γιατί σίγουρα ξεχνάω κάποια.

Ας έχουμε ένα υπέροχο 2022 & επιτέλους ας κατέβουμε όλες στην τελευταία στήλη με τα μαγικά νούμερα.🥰

 

 

Μόλις μάθουμε ημερα ετ σας στέλνω .....με το καλό γι όλες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η hope501 είπε:

@twinkletwinlkleπες μου ότι τουλάχιστον σήμερα είδες τον Αλκαιο και δεν τον έχασες πάλι..🎶🎶

@Kiddo Αμα δε σε δω… αμα δε σε δω…. Θα τρελαθώ 🎵🎵🎵🎵

Ποιά άλλη κοπέλα είναι σήμερα παρέα εδω με Αλκαίο και Παπαδοπούλου και εμένα??

 

Χαχαχα θεα!!!

Καλημέρα! Τον ειδα, τον είδα!!!

Τι ωραίες και ξέγνοιαστες εποχες μου θύμισε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Καλημέρα σε όλες, εγώ την Παρασκευη περνάω υποτίθεται επιτροπή. Και λέω υποτίθεται γιατί βλέπω στην πρόβλεψη του μετεο ότι Παρασκευη πρωί θα χιονίζει στα βόρεια προάστια και έχω αρχίσει να φοβάμαι μήπως δε γίνουν τα ραντεβού εκείνης της μέρας γιατί πάντα όταν χιονίζει στην Αθήνα παραλύουν τα πάντα. Εντάξει, η επιτροπή στο Μαρούσι δεν είναι τέρμα βόρεια αλλά δεν έχουν ξεκαθαρίσει και από που και πάνω θα πέσει το χιόνι. Έχει τύχει ποτε σε κάποια άλλη να ακυρωθεί το ραντεβού για λόγους ας πουμε ανωτέρας βίας? Φοβάμαι μήπως μας πάνε μετά από κανενα μήνα και χάσουμε τον κύκλο. Θα τους παρω αύριο το πρωί να ρωτήσω τι προβλέπεται αλλά με έχει πιάσει ανησυχία. Μα είναι δυνατόν, έκλεισα αυτό το ραντεβού 2 μήνες πριν και να τύχει να είναι τη μέρα που θα χιονίζει????

Σε άλλα νέα, πήγαμε ένα ακόμα ραντεβού στον ουρολογο και εκνευρίστηκα και μ αυτόν και το ποσο μισογύνηδες είναι όλοι οι γιατροί. Το Δεκέμβρη είχε κάνει ο άντρας μου ένα σπερμοδιαγραμμα που το χρειαζόμασταν για την επιτροπή και ήταν πολύ χειροτερο από το προηγούμενο που είχε κάνει τον Ιούλιο. Το φανταζόμουν γιατί μετά την αποτυχημένη χοριακη τέλος Οκτώβρη εκανε ότι ναναι με διατροφή ποτό κλπ. Οπότε λίγο πριν τις γιορτές τον έψησα να πάει στο Λυμπεροπουλο που δεν είχαμε πάει ποτέ και να κάνει εκεί ένα σπερμοδιαγραμμα, κατάτμηση και οξειδωτικό στρες. Πήραμε τ αποτελέσματα στις 29 Δεκέμβρη και δεν ήταν καλά (κατάτμηση 34% ενώ πριν 1.5 χρόνο είχε 17% και το οξειδωτικό στρες 2,9. Του είπα ότι οι εξετάσεις του δεν φαίνονται καλές σύμφωνα και με τα σχόλια που γράφει επάνω ο Λυμπεροπούλος και έτσι κλείσαμε ρ;ντεβου με τον ουρολογο να μας πει τι να κάνουμε. Πήγαμε λοιπόν, και είναι αυτό το κλασσικά σύστημα που μπαίνουμε ο καθένας ξεχωριστά στο γιατρο (ποτέ δεν το έχω καταλαβει αυτό αλλά τεσπα) και όταν μπηκα εγώ μου είπε ότι οι εξετάσεις δεν είναι κακες (!!!) είναι μεν μικρός ο αριθμός των σπερματοζωαρίων αλλά η κινητικότητα είναι μέτρια και να μη δίνω σημασία στην κατάτμηση ούτε να τη συγκρίνω με το 17% που είχε γιατι το άλλο εργαστήριο ακολουθεί διαφορετική μέθοδο οπότε είναι λογικό να βγαίνει διαφορετικο νούμερο. Του διπλασίασε βέβαια το coq10 και  Επίσης με ρώτησε την τελευταία μου fsh και amh και εκεί δεν τσιγκουνεύτηκε να σχολιάσει ότι η αμη μου δεν είναι καλή και πρέπει να βιαστούμε. Όταν ρώτησα αν κρίνει σωστό να περιμένουμε 1 μήνα για να προλάβει να πάρει πιο πολλές βιταμίνες και να επαναλάβουμε κάποια εξέταση μου είπε ότι λόγω ηλικίας δίκης μου προτεινει να βιαστούμε. Το αποτέλεσμα ήταν ότι όταν βγήκαμε από το γιατρο ο άντρας μου μου έβαλε κάπως και τις φωνές γιατί «άδικα τον έχω ανησυχήσει τόσες μέρες, και κάνω το γιατρο από μόνη μου και ότι ο γιατρός του είπε ότι οι εξετάσεις είναι καλές»! Ούτε ξέρω τι είπαν οι δυο τους αλλά είναι τραγικό να του λέει ότι οι εξετάσεις είναι καλές ενώ ο λυμπεροπουλος γράφει για σπερμα με μικρή δυνατότητα γονιμοποίησης αλλά σε εμένα να λέει ότι η αμη μου δεν είναι καλή. Επίσης ρωτώντας με για την τελευταία μας προσπάθεια, όταν του είπα ότι πήραμε 8 ωάρια αντί για 20 τις δυο προηγούμενες φορές και ότι φοβάμαι ότι χάθηκαν ωάρια αφού η ωοληψια έγινε με 3 ώρες καθυστέρηση, εκεί προσπάθησε να υποστηρίξει ότι δεν πιστεύει ότι χάθηκαν ωάρια αλλά ότι τα αποθέματα μου μειώνονται σταδιακά και να μην θεωρώ ότι έφταιξε η καθυστέρηση. 
Γενικα δεν έχω πλέον λόγια για αυτούς τους γιατρούς που όλα τα στραβά τα βρίσκουν σε μας και οι άντρες δε χρειάζεται να κάνουν καμία θυσία. Ούτε καν για το τσιγάρο δεν του είπε….επίσης νιώθω ότι αυτή την τελευταία φορά μας ξεπέταξε, το ραντεβού ήταν πολύ σύντομο, δε ζήτησε καμία άλλη εξέταση και έχω μια αίσθηση ότι λόγω ηλικίας μας θεωρεί ίσως τελειωμένες περιπτώσεις που δεν αξίζει να ασχοληθεί παραπάνω για να βελτιώσει ο,τι μπορεί.  Δεν ξέρω ρε κορίτσια, απογοητεύτηκα πολύ …

Καλησπέρα κοριτσάκι μου!

Μην απογοητεύεσαι γλυκιά μου! Υπάρχουν και αυτοί.. το ξέρουμε! Απλά μέσω συζήτησης προσπάθησε να δώσεις στον τον άντρα σου να καταλάβει ότι ίσως θα έπρεπε να πάρετε και μια δεύτερη γνώμη από άλλον ουρολόγο!

Αν θέλεις πες μου σε ποιον πήγατε.. ή σε π.μ. καλύτερα για να μη γίνεται δυσφήμιση..

Για την επιτροπή πάρε τηλέφωνο από τώρα να γνωρίζεις τι προβλέπεται για να μην το έχεις και άγχος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Καλημέρα σε όλες, εγώ την Παρασκευη περνάω υποτίθεται επιτροπή. Και λέω υποτίθεται γιατί βλέπω στην πρόβλεψη του μετεο ότι Παρασκευη πρωί θα χιονίζει στα βόρεια προάστια και έχω αρχίσει να φοβάμαι μήπως δε γίνουν τα ραντεβού εκείνης της μέρας γιατί πάντα όταν χιονίζει στην Αθήνα παραλύουν τα πάντα. Εντάξει, η επιτροπή στο Μαρούσι δεν είναι τέρμα βόρεια αλλά δεν έχουν ξεκαθαρίσει και από που και πάνω θα πέσει το χιόνι. Έχει τύχει ποτε σε κάποια άλλη να ακυρωθεί το ραντεβού για λόγους ας πουμε ανωτέρας βίας? Φοβάμαι μήπως μας πάνε μετά από κανενα μήνα και χάσουμε τον κύκλο. Θα τους παρω αύριο το πρωί να ρωτήσω τι προβλέπεται αλλά με έχει πιάσει ανησυχία. Μα είναι δυνατόν, έκλεισα αυτό το ραντεβού 2 μήνες πριν και να τύχει να είναι τη μέρα που θα χιονίζει????

Σε άλλα νέα, πήγαμε ένα ακόμα ραντεβού στον ουρολογο και εκνευρίστηκα και μ αυτόν και το ποσο μισογύνηδες είναι όλοι οι γιατροί. Το Δεκέμβρη είχε κάνει ο άντρας μου ένα σπερμοδιαγραμμα που το χρειαζόμασταν για την επιτροπή και ήταν πολύ χειροτερο από το προηγούμενο που είχε κάνει τον Ιούλιο. Το φανταζόμουν γιατί μετά την αποτυχημένη χοριακη τέλος Οκτώβρη εκανε ότι ναναι με διατροφή ποτό κλπ. Οπότε λίγο πριν τις γιορτές τον έψησα να πάει στο Λυμπεροπουλο που δεν είχαμε πάει ποτέ και να κάνει εκεί ένα σπερμοδιαγραμμα, κατάτμηση και οξειδωτικό στρες. Πήραμε τ αποτελέσματα στις 29 Δεκέμβρη και δεν ήταν καλά (κατάτμηση 34% ενώ πριν 1.5 χρόνο είχε 17% και το οξειδωτικό στρες 2,9. Του είπα ότι οι εξετάσεις του δεν φαίνονται καλές σύμφωνα και με τα σχόλια που γράφει επάνω ο Λυμπεροπούλος και έτσι κλείσαμε ρ;ντεβου με τον ουρολογο να μας πει τι να κάνουμε. Πήγαμε λοιπόν, και είναι αυτό το κλασσικά σύστημα που μπαίνουμε ο καθένας ξεχωριστά στο γιατρο (ποτέ δεν το έχω καταλαβει αυτό αλλά τεσπα) και όταν μπηκα εγώ μου είπε ότι οι εξετάσεις δεν είναι κακες (!!!) είναι μεν μικρός ο αριθμός των σπερματοζωαρίων αλλά η κινητικότητα είναι μέτρια και να μη δίνω σημασία στην κατάτμηση ούτε να τη συγκρίνω με το 17% που είχε γιατι το άλλο εργαστήριο ακολουθεί διαφορετική μέθοδο οπότε είναι λογικό να βγαίνει διαφορετικο νούμερο. Του διπλασίασε βέβαια το coq10 και  Επίσης με ρώτησε την τελευταία μου fsh και amh και εκεί δεν τσιγκουνεύτηκε να σχολιάσει ότι η αμη μου δεν είναι καλή και πρέπει να βιαστούμε. Όταν ρώτησα αν κρίνει σωστό να περιμένουμε 1 μήνα για να προλάβει να πάρει πιο πολλές βιταμίνες και να επαναλάβουμε κάποια εξέταση μου είπε ότι λόγω ηλικίας δίκης μου προτεινει να βιαστούμε. Το αποτέλεσμα ήταν ότι όταν βγήκαμε από το γιατρο ο άντρας μου μου έβαλε κάπως και τις φωνές γιατί «άδικα τον έχω ανησυχήσει τόσες μέρες, και κάνω το γιατρο από μόνη μου και ότι ο γιατρός του είπε ότι οι εξετάσεις είναι καλές»! Ούτε ξέρω τι είπαν οι δυο τους αλλά είναι τραγικό να του λέει ότι οι εξετάσεις είναι καλές ενώ ο λυμπεροπουλος γράφει για σπερμα με μικρή δυνατότητα γονιμοποίησης αλλά σε εμένα να λέει ότι η αμη μου δεν είναι καλή. Επίσης ρωτώντας με για την τελευταία μας προσπάθεια, όταν του είπα ότι πήραμε 8 ωάρια αντί για 20 τις δυο προηγούμενες φορές και ότι φοβάμαι ότι χάθηκαν ωάρια αφού η ωοληψια έγινε με 3 ώρες καθυστέρηση, εκεί προσπάθησε να υποστηρίξει ότι δεν πιστεύει ότι χάθηκαν ωάρια αλλά ότι τα αποθέματα μου μειώνονται σταδιακά και να μην θεωρώ ότι έφταιξε η καθυστέρηση. 
Γενικα δεν έχω πλέον λόγια για αυτούς τους γιατρούς που όλα τα στραβά τα βρίσκουν σε μας και οι άντρες δε χρειάζεται να κάνουν καμία θυσία. Ούτε καν για το τσιγάρο δεν του είπε….επίσης νιώθω ότι αυτή την τελευταία φορά μας ξεπέταξε, το ραντεβού ήταν πολύ σύντομο, δε ζήτησε καμία άλλη εξέταση και έχω μια αίσθηση ότι λόγω ηλικίας μας θεωρεί ίσως τελειωμένες περιπτώσεις που δεν αξίζει να ασχοληθεί παραπάνω για να βελτιώσει ο,τι μπορεί.  Δεν ξέρω ρε κορίτσια, απογοητεύτηκα πολύ …

Πάνω κάτω τα ίδια περνάμε.  Επειδή την πρώτη εξωσωματικη την κάναμε ξεκάθαρα λόγω σπέρματος και μετά από αυτό είχα 2 φυσικες συλλήψεις,  ο δικος μου πήρε τα πάνω του. Μην σου πω ότι θεωρεί ότι έχει σπερμα σούπερ ντουπερ! Και έρχονται και οι τελευταίες εξετάσεις σύμφωνα με τις οποιες το σπερμα βελτιώθηκε αισθητά.  Έρχεται και ο εξωσωματιστης που δεν ήθελε να κάνουμε εξωσωματικη γιατί λέει ότι τώρα υπάρχουν αρκετές πιθανότητες για φυσική σύλληψη και να το προσπαθήσουμε για 3, 4 κύκλους. Το πόσα τσιγάρα iqos κάνει τη μέρα ούτε που μπορώ να σου πω. Και τον βλέπω και μου γυρνάει το μυαλό!!! Προχθές βέβαια είχε την ενσυναισθηση να με ρωτήσει γιατί δεν  παίρνει πλεον βιταμίνες (του φάνηκε περίεργο που δεν τον έχω πρήξει τόσο καιρό)

Και του απάντησα ότι δεν μπορώ να τα κάνω όλα εγω και να ψαχτεί λίγο και εκείνος.  Του παρήγγειλα βέβαια τώρα τις sermatrop να πάρει για καμιά 20αρια μέρες τουλάχιστον.  Μπας και σώσουμε τίποτα από όλα τα σπερματοζωαρια που σκοτώνει με τόσο κάπνισμα.  Άσε άσε γιατί δεν είναι όλα αυτά που παλεύουμε, έχουμε και τους άντρες που δεν νιώθουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Αγαπη έχεις 1000 δίκια τα έχουμε ξαναπεί εδώ για την αντιμετώπιση μας από τους γιατρούς όλων των ειδικοτήτων δυστυχώς..

Πάρε βαθειά ανάσα και βήμα βήμα.

Αρχικά να μιλήσεις με την επιτροπή για το ενδεχόμενο χιονόπτωσης αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει θέμα. Ακόμα και σφοδρή χιονόπτωση να υπάρξει να απαιτήσεις κ να διεκδικήσεις επανάληψη του ραντεβού άμεσα εφόσον δεν θα είναι δικιά σας ευθύνη η ακύρωση λόγω καιρού. Θεωρώ ότι δεν θα έχετε θέμα όμως..

Σχετικά με το σπέρμα πέρα από το εργαστήριο το διαφορετικό που μπορεί οντως να δώσει διαφορετικά αποτελέσματα κ το ίδιο το σπερμα μπορεί να διαφέρει από μήνα σε μήνα.. Θεωρώ άκυρο τελείως που δεν αναφέρθηκε στο θέμα τσιγάρο και ποσό επιβαρύνει ,ανεξάρτητα αν θα το κόψει ή όχι ο σύζυγος ,ο γιατρός οφείλει να τον ενημερώσει. Όπως και για διατροφή όπως και για διάφορες καθημερινές συνήθειες πέρα από τις βιταμίνες..

Σχετικά με τα ωάρια σου κ την ΑΜΗ οκ άκουσες μια γνώμη που την ξέραμε έτσι κ αλλιώς αλλά μέχρι εκεί!Απο εκεί κ πέρα συμβουλεύεσαι κ ακούς τον γιατρό σου γυναικολόγο / ενδοκρινολόγο κλπ.

Αυτό που εμένα με εκνευρίζει περισσότερο είναι ότι προσπαθείς παλεύεις να διορθώσεις ότι διορθώνεται ,να ψάξεις τα πάντα κ δεν δίνουν στο σπερμα την σοβαρότητα που αρμόζει. Κ έχεις να αντιμετωπίσεις κ τον άντρα κ τα φουσκωμένα λόγια ότι είναι μια χαρά όλα. Αν δηλαδή ένα σπερμα με μικρή ποσότητα , DFI 34% , μέτρια κινητικότητα κ οξειδωτικό είναι μια χαρά τότε τα τέλεια σπέρματα πως είναι; Και αν όντως είναι μια χαρά όλα αυτά τα χρόνια της προσπάθειας σας δεν βρέθηκε 1 ρημαδιασμενο καλό ωάριο να γονιμοποιηθεί;;

Ας πάρει τις βιταμίνες του, συζητά με το γιατρό για την γονιμοποίηση αν πρέπει να πάτε πχ με picsi ή άλλη μέθοδο και όλα θα πάνε καλά!

Εισπνοη , εκπνοή και βάστα γερά!!

❤️

Έτσι ακριβώς όπως τα λες καλό μου μαυρογατο! Ξεχασα να αναφέρω ότι τώρα μας ανέφερε πρώτη φορά ότι καλό είναι να εκσπερματώνει κάθε δυο μέρες (πιστεύω βοηθητικά θα έπρεπε να μας το έχει πει από το Σεπτέμβρη που πρωτοπηγαμε), ότι στη ωοληψια να πάμε με 1 μέρα αποχής μόνο (ούτε αυτό το είχε αναφέρει την προηγούμενη φορά αλλά το είχα υποψιαστεί από το ότι στην 1η μας ωοληψια πήγε με αποχή 4 ημερών και το δείγμα ήταν χάλια και τον έβαλαν να δώσει 2η φορά αμέσως μετά και το δείγμα ήταν μια χαρά - άρα η αποχή φαίνεται να χειροτερεύει το σπερμα του). Επίσης το Σεπτέμβρη μας είχε πει να ζητήσουμε picsi από το κέντρο και τώρα δεν το ανέφερε και τη ώρα που πήγαινε να με διώξει πρόλαβα να τον ρωτήσω εάν εξακολουθεί να το συστήνει και είπε ναι, αλλά όλα έπρεπε να τα ρωτάω και να τα επιβεβαιώνω αντί να μας ενημερώσει αναλυτικά. Για διατροφή έδωσε κάποιες πολύ γενικές κατευθύνσεις, δλδ όχι τηγανητά, γλυκά, τρανς λιπαρά και επεξεργασμένα αλλά πιστεύω κι εκεί θα μπορούσε να γίνει λίγο πιο αναλυτικός. Και τώρα που με έχει βγάλει υπερβολική στον άντρα μου αντε να δω πως θα του δίνω οδηγίες για συγκεκριμένα τρόφιμα, φρούτα κλπ…

το δε  αμίμητο ήταν σε κάποια φάση που μου είπε ότι «μη νομιζεις, για τον άντρα να δίνει σπερμα στο διαγνωστικό είναι ψυχολογικά ψυχοφθόρο και μπορεί να επηρεάζει και τα αποτελέσματα»….σώπα ρε μεγάλε, να του πω να πάει σε κανενα ψυχίατρο για ptsd δλδ…που μακάρι και η δική μου εμπειρία από την εξωσωματική να ήταν να τραβηχτώ μέχρι το διαγνωστικό για να δω καμία τσόντα! Συγνωμη κορίτσια αλλά όσο τα θυμάμαι μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Πάνω κάτω τα ίδια περνάμε.  Επειδή την πρώτη εξωσωματικη την κάναμε ξεκάθαρα λόγω σπέρματος και μετά από αυτό είχα 2 φυσικες συλλήψεις,  ο δικος μου πήρε τα πάνω του. Μην σου πω ότι θεωρεί ότι έχει σπερμα σούπερ ντουπερ! Και έρχονται και οι τελευταίες εξετάσεις σύμφωνα με τις οποιες το σπερμα βελτιώθηκε αισθητά.  Έρχεται και ο εξωσωματιστης που δεν ήθελε να κάνουμε εξωσωματικη γιατί λέει ότι τώρα υπάρχουν αρκετές πιθανότητες για φυσική σύλληψη και να το προσπαθήσουμε για 3, 4 κύκλους. Το πόσα τσιγάρα iqos κάνει τη μέρα ούτε που μπορώ να σου πω. Και τον βλέπω και μου γυρνάει το μυαλό!!! Προχθές βέβαια είχε την ενσυναισθηση να με ρωτήσει γιατί δεν  παίρνει πλεον βιταμίνες (του φάνηκε περίεργο που δεν τον έχω πρήξει τόσο καιρό)

Και του απάντησα ότι δεν μπορώ να τα κάνω όλα εγω και να ψαχτεί λίγο και εκείνος.  Του παρήγγειλα βέβαια τώρα τις sermatrop να πάρει για καμιά 20αρια μέρες τουλάχιστον.  Μπας και σώσουμε τίποτα από όλα τα σπερματοζωαρια που σκοτώνει με τόσο κάπνισμα.  Άσε άσε γιατί δεν είναι όλα αυτά που παλεύουμε, έχουμε και τους άντρες που δεν νιώθουν

Χαχαχα μ αρέσει που ρωτάει εσένα γιατί δεν παίρνει βιταμίνες!!! Ίδιο είδος με τον δικό μου, απ το ίδιο καλούπι βγήκαν αυτοί. Παιδιά ανοιχτός είναι ο δρόμος να ψαχτείτε και λίγο μόνοι σας, να γκουγκλάρετε, να διαβάσετε κανενα επιστημονικό άρθρο….αλλά που? Έχεις δει ποτέ κανέναν άντρα σε φόρουμ εξωσωματικής? Δε θα πρεπε να υπάρχουν καπου αντίστοιχες συζητήσεις από άντρες που να ρωτάνε μεταξύ τους γιατί δεν πέφτει η κατάτμηση και τι βιταμίνες παίρνει ο ένας κι ο αλλος? Αλλά δεν υπάρχει δυστυχώς γιατί όλη τη δουλειά την κάνουμε εμείς, και τα ακούμε κι από πάνω. 
Ο δικός μου βρέθηκε μέσα στις γιορτές με συμμαθητή του απ το σχολείο που Ε γύρισε από εξωτερικό για να μείνει μόνιμα Ελλάδα και όταν ήρθε σπίτι και ρώτησα τι κανεις ο Α, μου απάντησε, «μάντεψε κάνουν κι αυτοί εξωσωματική». Λέω σε ποιο γιατρο? Α, μου λέει, δε ρώτησα. Και του λέω ε βέβαια, για εσάς η εξωσωματική είναι ένα 5 λεπτό συζήτηση, γιατί μετά έχετε να πείτε για την καριέρα σας, ενώ αν εγώ είχα συναντήσει μια φιλη που έχω να δω καιρό και μου έλεγε το ίδιο, όλη την ώρα θα λέγαμε για ενέσεις, ωάρια και γιατρούς…

μετά παρεξηγήθηκε που του το είπα αυτό…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ @Lucia79 μου πόσο δίκιο έχεις!!! 

Και εμένα μου την έδωσε αυτο με τον ουρολόγο. Μας είδε χωριστά και βιαστικά και εμενα ουσιαστικά μου είπε μόνο τα περί διατροφής (γιατί ως γνωστόν τοις πάσι μόνο οι γυναίκες μαγειρεύουν). Θα πάμε ξανά τη άλλη βδομάδα με τα αποτελέσματα των εξετάσεων και ειμαι περίεργη να δω τι θα τον συμβουλέψει. Πάντως και σε εμάς που είμαι 36 μισό είπε να βιαστούμε. 

Προσπάθησε πρώτα απ'ολα να είστε καλά με το άντρα σου γιατί αυτή η κατάσταση που περνάμε σίγουρα φέρνει εντάσεις στο ζευγάρι. Και με το καλό και όσο περνάει απο το χέρι σου, κάνε τις αλλαγές της διατροφής σας. Συζητήστε το κιόλας ήρεμα. Είστε στην τελική ευθεία πλέον. Δώστου να καταλάβει πως πρέπει να κάνει μια γερή προσπάθεια αυτό τον μήνα πριν την εξωσωματική και μετά ας ξεσαλώσει! Εμείς έχουμε μια cheat day την εβδομάδα (γενικά, όχι μόνο για την εξωσωματική), όπου μπορούμε να φάμε junk αν θέλουμε. Έτσι δεν νιώθουμε οτι καταπιεζόμαστε. Ίσως σας βοηθήσει και εσάς αυτό. 

Γενικά αυτό που έχω καταλάβει ειναι πως οι περισσότεροι άντρες ειναι κάπως έτσι με το θέμα της εξωσωματικής. Και ο δικός μου τα ιδια. Έρευνα δεν έχει κάνει απολύτως καμια, βιταμίνες, γιατρούς κτλ ολα εγώ τα κανονίζω. Και εννοείται πως αν τυχόν αναφέρω πως το θεματάκι μας φαινεται να ειναι το σπέρμα ενοχλείται. Και έχει έρθει πολλές φορές να μου πει για άλλα ζευγαρια που έμαθε πως είναι στην ίδια φάση, χωρίς ομως να έχει ρωτήσει καμια πληροφορία που μπορεί να μας βοηθήσει και εμάς. Τελος παντων, το εχω πάρει απόφαση και εχω συμφιλιωθεί με την ιδέα οτι το κάθε φύλο εχει τα δικά του ζόρια. Τι να κάνουμε κορίτσια, υπομονή και με αυτό!

Εσυ κορίτσι μου κάνε οτι καλύτερο μπορείς για την ψυχική σου ηρεμία. ΑΜΗ κτλ δεν αλλάζουν και δεν πρέπει να τα σκέφτεσαι. Η καλή ψυχολογία και των 2 σας παίζει μεγάλο ρόλο. Έρχεται και η δική σας στιγμή!

Για τα χιόνια που λες, δεν νομίζω να έχεις θέμα. Πάρε βέβαια και ενα τηλ. Ακόμα όμως και στην περίπτωση που ακυρωθεί, σίγουρα θα σας δώσουν άλλο ραντεβού άμεσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου ήρθε περίοδος μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται τώρα; περιμένω να κάνω εμβρυομεταφορά βλαστοκυστες 🥰😇💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου ήρθε περίοδος μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται τώρα; περιμένω να κάνω εμβρυομεταφορά βλαστοκυστες 🥰😇💜

Καλημέρα!! Ήμουν στην ίδια φάση πριν λίγες μέρες! 🤗
Την πρώτη μέρα μιλησα με το κέντρο..Την 2η πήγα για ορμονικές εξετάσεις και αφού ήταν όλα οκ, ξεκινησα cyclacur. Στις 10 περίπου μέρες κάναμε υπέρηχο και μου πρόσθεσε προγεστερονη! 🙂

Ευχομαι να πάνε όλα κατ’ ευχήν!!!🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
    • Στο πλάι κοιμάμαι αλλά γυριζω στον ύπνο μου ανασκελα δεν το καταλαβαίνω 🤷‍♀️ μια χαρά πας από τα πράγματα του μωρού μαζεύονται σιγά σιγά 😊 πιστευω για τώρα δεν θα χρειαστεί να πάρεις και πολλά μετά όταν γεννήσεις θα κανείς και τις υπόλοιπες αγορές σου βλέποντας και κάνοντας 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...