Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Margitc είπε:

Ελα εγω με την @hope501 22/2 κερναμε καφε  αν εχει πολυ κοσμο θα κανουμε ψιτ ψιτ να ακουσεις🤣

Εννοείται!! χαχαχα 

@BlackCat εσύ με λούτρινο, @Margitc Καπέλο και κόκκινο τριαντάφυλλο😂 και εγω θα κρατάω μια 😂😂  

Υ.Γ. 23/02 δεν είπαμε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Litsadi είπε:

@Kiddo μου διδακτορικό έχεις εσύ όχι αστεία 💜 χαίρομαι πολύ να σε διαβάζω και πάντα είσαι πρόθυμη να βοηθήσεις μπράβο κορίτσι μου 💜

Καλημέρα κορίτσια μου!

Γλυκιά μου @Litsadi σε ευχαριστώ τόσο πολύ για τα καλά σου λόγια, με κάνεις και ντρέπομαι.. 😳😊🤗😚❤️ 

Κορίτσια! Έτυχε πρόσφατα διάβασα κάτι που μου φάνηκε πολύ πολύ ενδιαφέρον.. θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας για όποια θα ήθελε να το διαβάσει και ίσως να το συζητήσει με τον ουρολόγο του άντρα της.

Αφορά μια έρευνα που έγινε πρόσφατα και δημοσιεύτηκε στο fertility and sterility τον Οκτώβριο του '21 πάνω στις στρατηγικές μείωσης του υψηλού κατακερματισμού συγκρίνοντας τη τεχνική γονιμοποίησης picsi έναντι της γονιμοποίησης με δείγμα λήψης σπέρματος χωρίς καθόλου αποχή, πιο συγκεκριμένα μια ώρα μετά την εξαγωγή του πρώτου δείγματος, χρησιμοποιώντας το δεύτερο δείγμα, σε ζευγάρια που υποβάλλονται σε εξωσωματική γονιμοποίηση.

https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(21)01351-0/fulltext 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα.... καλή χρονιά εύχομαι να έχουμε όλες μας με υγεία, αγάπη και σύντομα όλες με μωρό ή μωρά στην αγκαλιά μας!!!! Εγώ έκανα την αυχενική διαφάνεια τα μωρά είναι μια χαρά... βέβαια ακόμα τα φύλα δεν είναι ξεκάθαρα.... Αναμένω με αγωνία τις προσπάθειες σας!!! Για πάμε να παίρνει μπρος το μαγικό πινακακι αρχηγαρα!!!

@Maroulita! Καλή επιτυχία κορίτσι μου!!!! Καλως να δεχθεις τα μωράκια σου!!!!!🙏🙏🙏🙏👶👶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Maroulita! είπε:

Κοριτσια ήρθε η ώρα μου!!!! 🤗

Ετ 13/01 🥰

Με το καλό κορίτσι μου!!! Η πρώτη κι η τυχερή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Χαιρετώ την όμορφη παρέα και εύχομαι η νέα χρονιά να φέρει στην καθεμία ό,τι επιθυμεί!

Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ, αν και το παρακολουθώ τους τελευταίους μήνες και με έχετε βοηθήσει να καταλάβω πολλά πράγματα. Θα ήθελα τη γνώμη σας, ειδικά από τα κορίτσια που λόγω ηλικίας είναι πιο κοντά στην περίπτωσή μου, και κατάφεραν να βγάλουν άκρη, πχ @Vasilique, @Nefeliap

Είμαι 41 ετών και με το σύζυγό μου προσπαθούμε εδώ και κάποιους μήνες για μωράκι. Δυστυχώς λόγω συνθηκών (αποκλειστήκαμε σε διαφορετικές χώρες λόγω covid λίγο μετά το γάμο μας, μόλις είχαμε αρχίσει να προσπαθούμε), χάσαμε πολύ χρόνο σε κρίσιμη ηλικία, και τελικά μόλις καταφέραμε να συναντηθούμε, τον περασμένο Μάιο (λίγο πριν κλείσω τα 41), κάναμε κατευθείαν μια εξωσωματική. Η προετοιμασία έγινε με βραχύ πρωτόκολλο, είχα 6 ωάρια, γονιμοποιήθηκαν όλα, προέκυψαν 4 βλαστοκύστες 5ης μέρας, και έκανα μία ετ με 2 φρέσκες βλαστοκύστες ΑΑ. Το αποτέλεσμα ήταν χοριακή μηδέν. Στη συνέχεια έκανα υστεροσκόπηση όπου δε φάνηκε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη μήτρα. Το Νοέμβρη είχα μια βιοχημική κύηση από φυσική σύλληψη. Εκτός από την ηλικία δεν έχω κάποια άλλη διαγνωσμένη δυσκολία. 'Εχω κάνει προληπτικά τις περισσότερες από τις εξετάσεις που αναφέρετε σε αυτή τη συζήτηση, δεν έχω κάνει όμως αιματολογικές (θρομβοφιλία κλπ), ούτε έχω περάσει από το κέντρο ελέγχου αποβολών του Έλενα. Επίσης σχετικά με θυρεοειδή έχω κάνει ό,τι εξετάσεις μου ζήτησαν οι γυναικολόγοι, δεν έχω πάει δηλαδή σε ενδοκρινολόγο. Δεν είδαν τίποτα περίεργο, οπότε δε με παρέπεμψαν για περαιτέρω εξετάσεις.

Αυτές τις μέρες προσπαθούμε να βάλουμε ένα πλάνο για τη συνέχεια. Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας για τα παρακάτω: 
1. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο κέντρο (γιατρό) που θεωρείτε ότι είναι προτιμότερο για κοπέλες της ηλικίας μου; Εννοώ, υπάρχουν εξωσωματικοί που είναι ίσως πιο εξειδικευμένοι σε αυτές τις ηλικίες από άλλους, και τις αντιμετωπίζουν με μεγαλύτερη επιτυχία;
2. Ο σύζυγος (41 ετών) στην προσπάθεια αυτή που κάναμε (το Μάιο) είχε στην εξέταση DFI ποσοστό κατάτμησης 28% και κινητικότητα 56% (αναλυτικά: πρόσθια προωθητική 3%, πρόσθια ελαττωμένη 39%, επιτόπια τρομώδη 14%). Επίσης φυσιολογικές μορφές σπερματοζωαρίων 3% κατά Kruger. Ο εξωσωματικός μας είπε ότι οι τιμές είναι καλές, δεν του σύστησε ούτε καν βιταμίνες, ακόμα και μετά την αποτυχημένη προσπάθεια. Πώς σας φαίνονται αυτές οι τιμές; Τυχαίνει να ξέρετε πώς τις αντιμετωπίζουν άλλοι γιατροί; 
3. Μέχρι την επόμενη υποβοηθούμενη προσπάθεια, προσπαθούμε μόνοι μας. Οι παραπάνω τιμές του σπέρματος μπορούν λέτε να δώσουν φυσική σύλληψη, ή προσπαθούμε μάταια; Γνωρίζουμε ότι η πιθανότητα να πετύχουμε φυσική σύλληψη είναι έτσι κι αλλιώς μικρή, λόγω της ηλικίας μου. Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι αν τουλάχιστον το σπέρμα είναι εντάξει, και τι μπορούμε να περιμένουμε από αυτό. Πχ έχω διαβάσει ότι η @Katerinaki83 έχει αναφερθεί σε αγωγή που είχε αποτελέσματα στην ποιότητα του σπέρματος, αλλά λογικά εξαρτάται από την περίπτωση, οπότε θέλω να δω προς τα πού πρέπει να κινηθούμε εμείς.

Σας εκτιμώ βαθιά για τη βοήθεια που προσφέρετε στις κοπέλες που προσπαθούν και ψάχνονται -- είναι ανεκτίμητη! -- και σας ευχαριστώ για τον κόπο που κάνατε να ασχοληθείτε με το μήνυμά μου. Σας φιλώ.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Maroulita! είπε:

Κοριτσια ήρθε η ώρα μου!!!! 🤗

Ετ 13/01 🥰

Οοοοο πολύ χαίρομαι για αυτό και εγώ περιμένω περίοδο αυτές τις μέρες σου εύχομαι καλή επιτυχία και καλοστεριοτα- το 😇

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sophie80 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Χαιρετώ την όμορφη παρέα και εύχομαι η νέα χρονιά να φέρει στην καθεμία ό,τι επιθυμεί!

Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ, αν και το παρακολουθώ τους τελευταίους μήνες και με έχετε βοηθήσει να καταλάβω πολλά πράγματα. Θα ήθελα τη γνώμη σας, ειδικά από τα κορίτσια που λόγω ηλικίας είναι πιο κοντά στην περίπτωσή μου, και κατάφεραν να βγάλουν άκρη, πχ @Vasilique, @Nefeliap

Είμαι 41 ετών και με το σύζυγό μου προσπαθούμε εδώ και κάποιους μήνες για μωράκι. Δυστυχώς λόγω συνθηκών (αποκλειστήκαμε σε διαφορετικές χώρες λόγω covid λίγο μετά το γάμο μας, μόλις είχαμε αρχίσει να προσπαθούμε), χάσαμε πολύ χρόνο σε κρίσιμη ηλικία, και τελικά μόλις καταφέραμε να συναντηθούμε, τον περασμένο Μάιο (λίγο πριν κλείσω τα 41), κάναμε κατευθείαν μια εξωσωματική. Η προετοιμασία έγινε με βραχύ πρωτόκολλο, είχα 6 ωάρια, γονιμοποιήθηκαν όλα, προέκυψαν 4 βλαστοκύστες 5ης μέρας, και έκανα μία ετ με 2 φρέσκες βλαστοκύστες ΑΑ. Το αποτέλεσμα ήταν χοριακή μηδέν. Στη συνέχεια έκανα υστεροσκόπηση όπου δε φάνηκε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη μήτρα. Το Νοέμβρη είχα μια βιοχημική κύηση από φυσική σύλληψη. Εκτός από την ηλικία δεν έχω κάποια άλλη διαγνωσμένη δυσκολία. 'Εχω κάνει προληπτικά τις περισσότερες από τις εξετάσεις που αναφέρετε σε αυτή τη συζήτηση, δεν έχω κάνει όμως αιματολογικές (θρομβοφιλία κλπ), ούτε έχω περάσει από το κέντρο ελέγχου αποβολών του Έλενα. Επίσης σχετικά με θυρεοειδή έχω κάνει ό,τι εξετάσεις μου ζήτησαν οι γυναικολόγοι, δεν έχω πάει δηλαδή σε ενδοκρινολόγο. Δεν είδαν τίποτα περίεργο, οπότε δε με παρέπεμψαν για περαιτέρω εξετάσεις.

Αυτές τις μέρες προσπαθούμε να βάλουμε ένα πλάνο για τη συνέχεια. Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας για τα παρακάτω: 
1. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο κέντρο (γιατρό) που θεωρείτε ότι είναι προτιμότερο για κοπέλες της ηλικίας μου; Εννοώ, υπάρχουν εξωσωματικοί που είναι ίσως πιο εξειδικευμένοι σε αυτές τις ηλικίες από άλλους, και τις αντιμετωπίζουν με μεγαλύτερη επιτυχία;
2. Ο σύζυγος (41 ετών) στην προσπάθεια αυτή που κάναμε (το Μάιο) είχε στην εξέταση DFI ποσοστό κατάτμησης 28% και κινητικότητα 56% (αναλυτικά: πρόσθια προωθητική 3%, πρόσθια ελαττωμένη 39%, επιτόπια τρομώδη 14%). Επίσης φυσιολογικές μορφές σπερματοζωαρίων 3% κατά Kruger. Ο εξωσωματικός μας είπε ότι οι τιμές είναι καλές, δεν του σύστησε ούτε καν βιταμίνες, ακόμα και μετά την αποτυχημένη προσπάθεια. Πώς σας φαίνονται αυτές οι τιμές; Τυχαίνει να ξέρετε πώς τις αντιμετωπίζουν άλλοι γιατροί; 
3. Μέχρι την επόμενη υποβοηθούμενη προσπάθεια, προσπαθούμε μόνοι μας. Οι παραπάνω τιμές του σπέρματος μπορούν λέτε να δώσουν φυσική σύλληψη, ή προσπαθούμε μάταια; Γνωρίζουμε ότι η πιθανότητα να πετύχουμε φυσική σύλληψη είναι έτσι κι αλλιώς μικρή, λόγω της ηλικίας μου. Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι αν τουλάχιστον το σπέρμα είναι εντάξει, και τι μπορούμε να περιμένουμε από αυτό. Πχ έχω διαβάσει ότι η @Katerinaki83 έχει αναφερθεί σε αγωγή που είχε αποτελέσματα στην ποιότητα του σπέρματος, αλλά λογικά εξαρτάται από την περίπτωση, οπότε θέλω να δω προς τα πού πρέπει να κινηθούμε εμείς.

Σας εκτιμώ βαθιά για τη βοήθεια που προσφέρετε στις κοπέλες που προσπαθούν και ψάχνονται -- είναι ανεκτίμητη! -- και σας ευχαριστώ για τον κόπο που κάνατε να ασχοληθείτε με το μήνυμά μου. Σας φιλώ.

 

 

Κοπέλα μου εγώ δεν εχω καμια τεράστια εμπειρία, αλλά έχω μαθει πάρα πολλά απο αυτό το φόρουμ και από δική μου έρευνα. Σίγουρα θα σου απαντήσουν και πιο έμπειρες κοπέλες. 

Καταρχάς, εννοείται να συνεχίσετε τις προσπάθειες μόνοι σας. Ο παράγοντας τύχη ειναι τεράστιος και πάρα πολλά ζευγάρια τα καταφέρνουν και σε μεγαλύτερη ηλικία και με θέματα στο σπέρμα. 

Οπωσδήποτε να πάτε σε εξειδικευμένο ανδρολόγο ουρολόγο. Οι τιμές που αναφέρεις δεν μου φαίνονται καλές. Με βιταμίνες και σωστή διατροφή και άσκηση θα βελτιωθούν πάρα πολύ. Εμείς ξεκινήσαμε πολύ χειρότερα και τώρα μετά απο διάφορες αγωγές οι εξετάσεις του άντρα μου βελτιώθηκαν σε βαθμό που δεν το περιμέναμε.

Προτού μπεις σε διαδικασία επόμενης εξωσωματικής κλείσε ένα ραντεβού στο τμήμα αποβολών στο Έλενα και στο ενδοκρινολογικό. Θα σου κανουν διεξοδικό ελεγχο εκεί και θα σας συμβουλέψουν και για τη διατροφή σας. Θα σου πουν σίγουρα να κάνεις έλεγχο θρομβοφιλίας. Και καρυότυπο ζεύγους αν δεν έχετε κανει. Εμάς μας παρέπεμψαν από το Έλενα στο Ινστιτούτο Παιδιού στο Αγία Σοφία όπου γινεται δωρεάν ο καρυότυπος.

Είναι πολλοί οι παράγοντες για μια εγκυμοσύνη, γι'αυτό χρειάζεται η γνώμη εξειδικευμένων γιατρών από διάφορες ειδικότητες και όχι μόνο του γυναικολόγου. 

Να πάνε ολα καλά σου εύχομαι και να γινει και το δικό σας όνειρο για μωράκι πραγματικότητα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιτροπή📅

Ωοληψία ✌️

@Margitc ?

@rouseva ?

@skorpina78 ?

@Lucia79?

@Libra81 ?

@TRigirl ?

@nikol88 ?

@BlackCat ?

@twinkletwinlkle ?

@renata1986 ?

@Κατεριναπαπ ?

@Ditimama ?

@Παρασκευαιδου ?

@Luna777 ?

@Γιάννα 36?

 

Εμβρυομεταφορά 🙏

@Anna0912 ?

@Maroulita!13/01 

 

Χοριακή 

@Sandyb 357 🥰

@Vasilique 1729 🥰

@Διόνη 703 🥰

@Tvz 1358 🥰 

@Katerinaki83 365 🥰

@Eva29 294 🥰

@Massa 234 🥰

@Apol 663 🥰

@elena0212 187 🥰

@kk88 750 🥰

@Χριστινα. 191 🥰

@angel35 901 🥰

@Mary.Ger 248 🥰

@blueheart128 🥰

 

Μετά από απαίτηση της διδυμομάνας @kk88το μαγικό πινακάκι επανέρχεται για να μοιράσει τύχη και αισιοδοξία σε όλο το team.

Όποιο κορίτσι επιθυμεί να συμπεριληφθεί με ενημερώνει γιατί σίγουρα ξεχνάω κάποια.

Ας έχουμε ένα υπέροχο 2022 & επιτέλους ας κατέβουμε όλες στην τελευταία στήλη με τα μαγικά νούμερα.🥰

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Sophie80 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Χαιρετώ την όμορφη παρέα και εύχομαι η νέα χρονιά να φέρει στην καθεμία ό,τι επιθυμεί!

Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ, αν και το παρακολουθώ τους τελευταίους μήνες και με έχετε βοηθήσει να καταλάβω πολλά πράγματα. Θα ήθελα τη γνώμη σας, ειδικά από τα κορίτσια που λόγω ηλικίας είναι πιο κοντά στην περίπτωσή μου, και κατάφεραν να βγάλουν άκρη, πχ @Vasilique, @Nefeliap

Είμαι 41 ετών και με το σύζυγό μου προσπαθούμε εδώ και κάποιους μήνες για μωράκι. Δυστυχώς λόγω συνθηκών (αποκλειστήκαμε σε διαφορετικές χώρες λόγω covid λίγο μετά το γάμο μας, μόλις είχαμε αρχίσει να προσπαθούμε), χάσαμε πολύ χρόνο σε κρίσιμη ηλικία, και τελικά μόλις καταφέραμε να συναντηθούμε, τον περασμένο Μάιο (λίγο πριν κλείσω τα 41), κάναμε κατευθείαν μια εξωσωματική. Η προετοιμασία έγινε με βραχύ πρωτόκολλο, είχα 6 ωάρια, γονιμοποιήθηκαν όλα, προέκυψαν 4 βλαστοκύστες 5ης μέρας, και έκανα μία ετ με 2 φρέσκες βλαστοκύστες ΑΑ. Το αποτέλεσμα ήταν χοριακή μηδέν. Στη συνέχεια έκανα υστεροσκόπηση όπου δε φάνηκε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη μήτρα. Το Νοέμβρη είχα μια βιοχημική κύηση από φυσική σύλληψη. Εκτός από την ηλικία δεν έχω κάποια άλλη διαγνωσμένη δυσκολία. 'Εχω κάνει προληπτικά τις περισσότερες από τις εξετάσεις που αναφέρετε σε αυτή τη συζήτηση, δεν έχω κάνει όμως αιματολογικές (θρομβοφιλία κλπ), ούτε έχω περάσει από το κέντρο ελέγχου αποβολών του Έλενα. Επίσης σχετικά με θυρεοειδή έχω κάνει ό,τι εξετάσεις μου ζήτησαν οι γυναικολόγοι, δεν έχω πάει δηλαδή σε ενδοκρινολόγο. Δεν είδαν τίποτα περίεργο, οπότε δε με παρέπεμψαν για περαιτέρω εξετάσεις.

Αυτές τις μέρες προσπαθούμε να βάλουμε ένα πλάνο για τη συνέχεια. Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας για τα παρακάτω: 
1. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο κέντρο (γιατρό) που θεωρείτε ότι είναι προτιμότερο για κοπέλες της ηλικίας μου; Εννοώ, υπάρχουν εξωσωματικοί που είναι ίσως πιο εξειδικευμένοι σε αυτές τις ηλικίες από άλλους, και τις αντιμετωπίζουν με μεγαλύτερη επιτυχία;
2. Ο σύζυγος (41 ετών) στην προσπάθεια αυτή που κάναμε (το Μάιο) είχε στην εξέταση DFI ποσοστό κατάτμησης 28% και κινητικότητα 56% (αναλυτικά: πρόσθια προωθητική 3%, πρόσθια ελαττωμένη 39%, επιτόπια τρομώδη 14%). Επίσης φυσιολογικές μορφές σπερματοζωαρίων 3% κατά Kruger. Ο εξωσωματικός μας είπε ότι οι τιμές είναι καλές, δεν του σύστησε ούτε καν βιταμίνες, ακόμα και μετά την αποτυχημένη προσπάθεια. Πώς σας φαίνονται αυτές οι τιμές; Τυχαίνει να ξέρετε πώς τις αντιμετωπίζουν άλλοι γιατροί; 
3. Μέχρι την επόμενη υποβοηθούμενη προσπάθεια, προσπαθούμε μόνοι μας. Οι παραπάνω τιμές του σπέρματος μπορούν λέτε να δώσουν φυσική σύλληψη, ή προσπαθούμε μάταια; Γνωρίζουμε ότι η πιθανότητα να πετύχουμε φυσική σύλληψη είναι έτσι κι αλλιώς μικρή, λόγω της ηλικίας μου. Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι αν τουλάχιστον το σπέρμα είναι εντάξει, και τι μπορούμε να περιμένουμε από αυτό. Πχ έχω διαβάσει ότι η @Katerinaki83 έχει αναφερθεί σε αγωγή που είχε αποτελέσματα στην ποιότητα του σπέρματος, αλλά λογικά εξαρτάται από την περίπτωση, οπότε θέλω να δω προς τα πού πρέπει να κινηθούμε εμείς.

Σας εκτιμώ βαθιά για τη βοήθεια που προσφέρετε στις κοπέλες που προσπαθούν και ψάχνονται -- είναι ανεκτίμητη! -- και σας ευχαριστώ για τον κόπο που κάνατε να ασχοληθείτε με το μήνυμά μου. Σας φιλώ.

 

 

Νομίζω ότι η @Luna777στα είπε πολύ σωστά , δεν έχω να προσθέσω πολλά.

Για το σπέρμα σίγουρα ένας ουρολόγος θα σας καθοδηγήσει πιο σωστά και αν είστε εξωτερικό μπορείτε υποθέτω να κάνετε ένα ραντεβού μέσω skype εφόσον έχουν γίνει οι περισσότερες εξετάσεις.

Σίγουρα θα έκανα καρυότυπο ζεύγους αν δεν έχετε κάνει και αιματολογικό έλεγχο για θρομβοφιλία πάλι μπορείς να κανονίσεις διαδικτυακό ραντεβού με ιδιώτη αιματολόγο αν δεν υπάρχει η δυνατότητα να πας στο Έλενα.

Είχες καλό ποσοστό γονιμοποιήσεων και βλαστοκύστεων δεδομένου των συνθηκών. Στην θέση σου θα έκανα έλεγχο θρομβοφιλίας και μετά θα μετέφερα τα δυο κατεψυγμένα που έχεις αν κατάλαβα καλά. Είχες 4 βλαστοκύστες έβαλες 2 φρέσκες άρα μένουν 2 παγωτίνια. Έκανες και υστεροσκοπηση οποτε θα το έκανα κάπως έτσι.

Καλή επιτυχία και εννοείται συνεχίζετε τις προσπάθειες και μόνοι σας ειδικά εφόσον είχες και φυσική σύλληψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/1/2022 at 10:29 ΜΜ, ο/η Kiddo είπε:

Η χαμηλή κινητικότητα στην εξωσωματική δεν μας επιρρεάζει κάπου από τη στιγμή που γίνεται intracytoplasmic sperm injection (icsi) δηλαδή μικρογονιμοποιηση έναντι της κλασσικής ivf γονιμοποίησης. Στην icsi παίρνουν το σπερματοζωάριο και το τοποθετούν απευθείας μέσα στο ωάριο για να γίνει η γονιμοποίηση αντί να προσπαθεί ένα σπερματοζωάριο να φτάσει το ωάριο για να το γονιμοποιήσει.. στη προσπάθεια φυσικής σύλληψης ναι είναι θέμα..! Πλέον στην εξωσωματική οι περισσότεροι κάνουν icsi αλλά μπορείς να ρωτήσεις και το εμβρυολογικο ή το γιατρό σας πως έγινε η γονιμοποίηση ώστε να είσαι σίγουρη. Αντίθετα ο κατακερματισμός είναι κάτι που επιρρεάζει σε μεγάλο βαθμό το αποτέλεσμα της εξωσωματικής αλλά και της εγκυμοσύνης και πιστεύω ότι εκεί είναι που πρέπει να επικεντρωθείτε περισσότερο.

Όσον αφορά τη βελτίωση του σπέρματος υπάρχουν κάποιοι γενικότεροι κανόνες διατροφής και τρόπου ζωής που μπορεί να βελτιώσει όπου χρειάζεται ή και να αλλάξει όπως:

•Κόψιμο τσιγάρου

•Μείωση καφέδων/αλκοόλ

•Απώλεια βάρους

•Μείωση επαφής με τοξικά και χημικά

•Χλιαρά προς κρύα μπάνια

•Άνετα εσώρουχα και παντελόνια

•Να μην έχει κοντά στους όρχεις κινητό και λάπτοπ

•Να εκσπερματώνει συχνά τουλάχιστον ανά δύο ημέρες

•Να ξεκινήσει λίγη άθληση (περπάτημα ή και τρέξιμο καλύτερα)

•Να κοιμάται νωρίς και καλά το βράδυ ένα φουλ 7ωρο

•Αφαιρέστε τη σόγια εντελώς από τη διατροφή σας

•Αφαιρέστε μαχαίρι τα επεξεργασμένα κρεατικά (λουκάνικα και άλλα παράγωγα αλλαντικών)

•Μειώστε τη χρήση του πλαστικού ειδικά σε σκεύη όπου φυλάσσεται το φαγητό

•Βάλτε ψάρια και οστρακοειδή πολλά, Πράσινα φυλλώδη λαχανικά, λιαστές ντομάτες, κολοκύθα, κόκκινη πιπεριά, φράουλες, ρόδια, berries, ξηρούς καρπούς και σπόρους, Φρέσκα φρούτα και λαχανικά γενικότερα, αβγά και γαλακτοκομικά, κρέας αμνοεριφίων/κοτόπουλο νωπό πάντα, συκώτι και βάλτε και το κρόκο Κοζάνης και το ινδικό τζινσενγκ στη διατροφή σας..

Έτυχε συγκέντρωσα πρόσφατα πιό λεπτομερώς και πιο αναλυτικά τα τρόφιμα τα οποία θα ήταν καλό να προστεθούν στη διατροφή με βάση τις βιταμίνες που βοηθούν στο σπέρμα και στο κατακερματισμό.. αν θέλεις πες μου να στα κάνω και αυτά επικόλληση αλλά να σε προειδοποιήσω ότι είναι ΠΟΛΛΑ!! Περιεκτικά στα έχω γράψει ήδη πιο πάνω..

Για εσένα θα μπορούσες να διαβάσεις το βιβλίο "it starts with the egg" που μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν σε ηλεκτρονική μορφή (pdf) από το διαδίκτυο. Για διατροφή θα μπορούσες επίσης να μπεις στη σελίδα "to make a mommy" και να κατεβάσεις δωρεάν τους οδηγούς διατροφής που έχει σχετικά με τη γονιμότητα και ανάλογα τα θέματα που αφορούν τη περίπτωση σου με τροφές που βοηθούν ή αντίστοιχα που θα έπρεπε να αποφύγεις. Γενικότερα η ζάχαρη, η γλουτένη, τα αγελαδινα προϊόντα, τα γαλακτοκομικά χαμηλών λιπαρών, τα τοξικά προϊόντα καθαριότητας και καλλωπισμού είναι κάτι που θα μπορούσε να αποφεύγεται.. θα μπορούσες να αυξήσεις τα φρούτα και λαχανικά πλούσια σε αντιοξειδωτικά, τα καλά λιπαρά πχ από αβοκάντο, ξηρούς καρπούς και ψάρια αλλά και τα μπαχαρικά όπως ο κουρκουμάς που έχει αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες. Έχει αναρτήσει μάλιστα η @BlackCat στις φωτογραφίες της ομάδας μια λίστα με αντιοξειδωτικές τροφές που θα μπορούσε να σε βοηθήσει.

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ασχοληθεί στον ίδιο βαθμό με τα γυναικολογικά όσο με τα ανδρολογικα εξαιτίας της φύσης του δικού μας προβλήματος οπότε και εστίασα στο σπέρμα, αλλά ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.

Για τους γιατρούς δεν θέλω να γράφω δημόσια ονόματα γενικότερα, αλλά αυτοί που σου έγραψαν τα κορίτσια είναι εξαιρετικοί!

 

Τι να πω @Kiddoόντως εχεις βγάλει ντοκτορά στο θέμα! Ήσουν πολύ αναλυτική ήδη κ βοηθητική κ με το παραπάνω...

Ο σύζηγός μου ευτυχώς δεν καπνίζει ουτε πίνει.. όμως η διατροφή του δεν ειναι τόσο προσεγμένη κ ειδικα αυτες τις μερες με τα γλυκά και τα γενικοτερα λιπαρα που φαγαμε! Το τρέξιμο υπηρχε στην καθημερινότητα μας... εγω μάλιστα δεν άντεχα χωρίς άθληση αλλά μία οι ωοληψίες μία οι εμβρυομεταφορές μια η περίοδος μετα τις αποτυχίες έκανα μεγάλα διαλείματα με αποτέλεσμα να μπει σε 2η μη σου πω και 10η μοίρα η γυμναστική!

Τώρα όμως θα ξαναμπούμε στο πρόγραμμα κ θα ακολουθησουμε κατα γράμμα τις συμβουλές σου! (ανα 2 μερες εκσπερμάτωση??? ουαου 😜) θα το φροντίσουμε κ αυτο!

Αν θέλεις κ δεν σου κανει κόπος ναι θα ήθελα να μου τα κανεις επικόλληση θα τα τυπώσω μαζί με αυτα που μου εγραψες ήδη. Αν μπορείς φυσικά, δεν  με πειράζει αν ειναι πολλά θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο εφικτό!

Είσαι γιατρός κ εσύ? Δεν εξηγούνται αλλοιώς τόσο τεκμηριωμένες και με ιατρικούς όρους πληροφορίες! Respect @Kiddo μου το ευχαριστώ ειναι μια μικρή λέξη μπροστά σε αυτο που θέλω να σου πω!!!

Να είσαι καλά εύχομαι όλα να σου πάνε τόσο καλά κ εύκολα όσο εύκολα κι εσύ δίνεις την βοη΄θειά σου. Το καλό που δίνεις να το πάρεις πενταπλάσιο...στο εύχομαι!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/1/2022 at 11:55 ΠΜ, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!

Γλυκιά μου @Litsadi σε ευχαριστώ τόσο πολύ για τα καλά σου λόγια, με κάνεις και ντρέπομαι.. 😳😊🤗😚❤️ 

 

Κορίτσια! Έτυχε πρόσφατα διάβασα κάτι που μου φάνηκε πολύ πολύ ενδιαφέρον.. θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας για όποια θα ήθελε να το διαβάσει και ίσως να το συζητήσει με τον ουρολόγο του άντρα της.

Αφορά μια έρευνα που έγινε πρόσφατα και δημοσιεύτηκε στο fertility and sterility τον Οκτώβριο του '21 πάνω στις στρατηγικές μείωσης του υψηλού κατακερματισμού συγκρίνοντας τη τεχνική γονιμοποίησης picsi έναντι της γονιμοποίησης με δείγμα λήψης σπέρματος χωρίς καθόλου αποχή, πιο συγκεκριμένα μια ώρα μετά την εξαγωγή του πρώτου δείγματος, χρησιμοποιώντας το δεύτερο δείγμα, σε ζευγάρια που υποβάλλονται σε εξωσωματική γονιμοποίηση.

https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(21)01351-0/fulltext 

 

Πριν πάμε σε ουρολόγο και με DFI 39% -με ICSI- ακολουθούσαμε την αποχή 3-4 ημερών που λένε όλοι οι εξωσωματιστές. Και όχι τόσο συχνές εκσπερματίσεις η αλήθεια είναι.

Αφού πήγαμε σε ουρολόγο το πρώτο που μας είπε ήταν να έχει πολύ συχνές εκσπερματίσεις. Τώρα λοιπόν πάμε με 0-1 ημέρα αποχή και αφού έχει ακολουθήσει ανά 2 ημέρες εκσπερμάτιση ταυτόχρονα με PICSI. Την μια ώρα αποχή δεν ξέρω αν θα την καταφέρουμε, θα το προτείνω όμως να δούμε. Τι έχουμε να χάσουμε σάμπως?

Μακάρι να έρθω να επιβεβαιώσω την έρευνα όταν με το καλό φτάσω στο βήμα αυτό. 

@Kiddofor president τα έχω πει εγώ. Μια νέα καριέρα ανοίγεται μπροστά σου!!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Sophie80 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Χαιρετώ την όμορφη παρέα και εύχομαι η νέα χρονιά να φέρει στην καθεμία ό,τι επιθυμεί!

Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ, αν και το παρακολουθώ τους τελευταίους μήνες και με έχετε βοηθήσει να καταλάβω πολλά πράγματα. Θα ήθελα τη γνώμη σας, ειδικά από τα κορίτσια που λόγω ηλικίας είναι πιο κοντά στην περίπτωσή μου, και κατάφεραν να βγάλουν άκρη, πχ @Vasilique, @Nefeliap

Είμαι 41 ετών και με το σύζυγό μου προσπαθούμε εδώ και κάποιους μήνες για μωράκι. Δυστυχώς λόγω συνθηκών (αποκλειστήκαμε σε διαφορετικές χώρες λόγω covid λίγο μετά το γάμο μας, μόλις είχαμε αρχίσει να προσπαθούμε), χάσαμε πολύ χρόνο σε κρίσιμη ηλικία, και τελικά μόλις καταφέραμε να συναντηθούμε, τον περασμένο Μάιο (λίγο πριν κλείσω τα 41), κάναμε κατευθείαν μια εξωσωματική. Η προετοιμασία έγινε με βραχύ πρωτόκολλο, είχα 6 ωάρια, γονιμοποιήθηκαν όλα, προέκυψαν 4 βλαστοκύστες 5ης μέρας, και έκανα μία ετ με 2 φρέσκες βλαστοκύστες ΑΑ. Το αποτέλεσμα ήταν χοριακή μηδέν. Στη συνέχεια έκανα υστεροσκόπηση όπου δε φάνηκε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη μήτρα. Το Νοέμβρη είχα μια βιοχημική κύηση από φυσική σύλληψη. Εκτός από την ηλικία δεν έχω κάποια άλλη διαγνωσμένη δυσκολία. 'Εχω κάνει προληπτικά τις περισσότερες από τις εξετάσεις που αναφέρετε σε αυτή τη συζήτηση, δεν έχω κάνει όμως αιματολογικές (θρομβοφιλία κλπ), ούτε έχω περάσει από το κέντρο ελέγχου αποβολών του Έλενα. Επίσης σχετικά με θυρεοειδή έχω κάνει ό,τι εξετάσεις μου ζήτησαν οι γυναικολόγοι, δεν έχω πάει δηλαδή σε ενδοκρινολόγο. Δεν είδαν τίποτα περίεργο, οπότε δε με παρέπεμψαν για περαιτέρω εξετάσεις.

Αυτές τις μέρες προσπαθούμε να βάλουμε ένα πλάνο για τη συνέχεια. Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας για τα παρακάτω: 
1. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο κέντρο (γιατρό) που θεωρείτε ότι είναι προτιμότερο για κοπέλες της ηλικίας μου; Εννοώ, υπάρχουν εξωσωματικοί που είναι ίσως πιο εξειδικευμένοι σε αυτές τις ηλικίες από άλλους, και τις αντιμετωπίζουν με μεγαλύτερη επιτυχία;
2. Ο σύζυγος (41 ετών) στην προσπάθεια αυτή που κάναμε (το Μάιο) είχε στην εξέταση DFI ποσοστό κατάτμησης 28% και κινητικότητα 56% (αναλυτικά: πρόσθια προωθητική 3%, πρόσθια ελαττωμένη 39%, επιτόπια τρομώδη 14%). Επίσης φυσιολογικές μορφές σπερματοζωαρίων 3% κατά Kruger. Ο εξωσωματικός μας είπε ότι οι τιμές είναι καλές, δεν του σύστησε ούτε καν βιταμίνες, ακόμα και μετά την αποτυχημένη προσπάθεια. Πώς σας φαίνονται αυτές οι τιμές; Τυχαίνει να ξέρετε πώς τις αντιμετωπίζουν άλλοι γιατροί; 
3. Μέχρι την επόμενη υποβοηθούμενη προσπάθεια, προσπαθούμε μόνοι μας. Οι παραπάνω τιμές του σπέρματος μπορούν λέτε να δώσουν φυσική σύλληψη, ή προσπαθούμε μάταια; Γνωρίζουμε ότι η πιθανότητα να πετύχουμε φυσική σύλληψη είναι έτσι κι αλλιώς μικρή, λόγω της ηλικίας μου. Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι αν τουλάχιστον το σπέρμα είναι εντάξει, και τι μπορούμε να περιμένουμε από αυτό. Πχ έχω διαβάσει ότι η @Katerinaki83 έχει αναφερθεί σε αγωγή που είχε αποτελέσματα στην ποιότητα του σπέρματος, αλλά λογικά εξαρτάται από την περίπτωση, οπότε θέλω να δω προς τα πού πρέπει να κινηθούμε εμείς.

Σας εκτιμώ βαθιά για τη βοήθεια που προσφέρετε στις κοπέλες που προσπαθούν και ψάχνονται -- είναι ανεκτίμητη! -- και σας ευχαριστώ για τον κόπο που κάνατε να ασχοληθείτε με το μήνυμά μου. Σας φιλώ.

 

 

Σόφι σου εύχομαι καλή επιτυχία! Εύχομαι το 2022 κι η γουρλιδικη ομάδα μας να σου φέρει τύχη!  Θεωρώ πως είναι πολύ θετικό που πετύχατε σύλληψη με φυσικό τρόπο παρά την κατάληξη. Κι εμείς έχουμε ανεξήγητη υπογονιμότητα, έχουμε κάνει τις βασικές εξετάσεις και με βοήθησε ιδιαίτερα η λήψη κάποιων φαρμάκων προληπτικά μετά την εμβρυομεταφορα. Πιστεύω το γεγονός ότι δεν έκανα ετ στον ίδιο κύκλο, οπότε ρυθμίστηκαν οι ορμόνες μου και με τα φάρμακα τον επόμενο μηνα καταφέραμε και προχώρησε η εμφύτευση. Εσένα σου είχε δώσει κάτι προληπτικά μετά την ετ? Πχ. αντιπηκτικες, κορτιζόνη κλπ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Ditimama είπε:

Τι να πω @Kiddoόντως εχεις βγάλει ντοκτορά στο θέμα! Ήσουν πολύ αναλυτική ήδη κ βοηθητική κ με το παραπάνω...

Ο σύζηγός μου ευτυχώς δεν καπνίζει ουτε πίνει.. όμως η διατροφή του δεν ειναι τόσο προσεγμένη κ ειδικα αυτες τις μερες με τα γλυκά και τα γενικοτερα λιπαρα που φαγαμε! Το τρέξιμο υπηρχε στην καθημερινότητα μας... εγω μάλιστα δεν άντεχα χωρίς άθληση αλλά μία οι ωοληψίες μία οι εμβρυομεταφορές μια η περίοδος μετα τις αποτυχίες έκανα μεγάλα διαλείματα με αποτέλεσμα να μπει σε 2η μη σου πω και 10η μοίρα η γυμναστική!

Τώρα όμως θα ξαναμπούμε στο πρόγραμμα κ θα ακολουθησουμε κατα γράμμα τις συμβουλές σου! (ανα 2 μερες εκσπερμάτωση??? ουαου 😜) θα το φροντίσουμε κ αυτο!

Αν θέλεις κ δεν σου κανει κόπος ναι θα ήθελα να μου τα κανεις επικόλληση θα τα τυπώσω μαζί με αυτα που μου εγραψες ήδη. Αν μπορείς φυσικά, δεν  με πειράζει αν ειναι πολλά θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο εφικτό!

Είσαι γιατρός κ εσύ? Δεν εξηγούνται αλλοιώς τόσο τεκμηριωμένες και με ιατρικούς όρους πληροφορίες! Respect @Kiddo μου το ευχαριστώ ειναι μια μικρή λέξη μπροστά σε αυτο που θέλω να σου πω!!!

Να είσαι καλά εύχομαι όλα να σου πάνε τόσο καλά κ εύκολα όσο εύκολα κι εσύ δίνεις την βοη΄θειά σου. Το καλό που δίνεις να το πάρεις πενταπλάσιο...στο εύχομαι!

 

Για το κατακερματισμό αυτό που θέλουμε είναι αντιοξειδωτικά για να μειωθούν οι ελεύθερες ρίζες που καταστρέφουν τα κύτταρα αλλά και συνολικά μια υγιεινή διατροφή ώστε να γίνεται πρόσληψη όλων των απαραίτητων βιταμινών για καλύτερη ποιότητα σπέρματος.

Αντιοξειδωτικά που μπορούμε να πάρουμε από τα τρόφιμα είναι:

•Βιταμίνη 😄

Εσπεριδοειδή φρούτα και χυμοί, μπρόκολα, σκουροπράσινα πυκνόφυλλα λαχανικά, κόκκινες & κίτρινες πιπεριές, φράουλες, ακτινίδια, πιπεριά τσίλι, κόκκινο λάχανο, παπάγια

•Βιταμίνη Ε:

Βρίσκεται πλούσιο σε ηλιόσπορους και ηλιέλαιο, αμύγδαλα και αμυγδαλελαιο, φουντούκια και λάδι φουντουκιού, κουκουνάρι, φυστίκι, αβοκάντο, κόκκινη πιπεριά, μάνγκο, ακτινίδια, κρέας χήνας, σολομός, πέστροφα.

•Βιταμίνη A (καροτενοειδές):

Βρίσκεται πλούσιο σε συκώτι (μοσχαρίσιο/πρόβειο/χήνας), σκουμπρί, σολομό, τόνο, πέστροφα, αυγό, τυριά όπως κατσικίσιο, cheddar, ροκφόρ, μπλε τυρί, φέτα και λοιπά μαλακά τυριά. Λαχανικά όπως κολοκύθα, γλυκοπατάτα, λαχανιδα, γογγύλια, καρότα, κόκκινη πιπεριά, σέσκουλα, σπανάκι και φρούτα όπως μάνγκο, κανταλουπε, ροζ ή κόκκινο γκρειπφρουτ, καρπούζι, παπάγια, βερίκοκο, μανταρίνι, νεκταρίνι, γκουάβα, passion fruit.

•Λουτείνη (καροτενοειδές):

Τρόφιμα πλούσια είναι το σπανάκι, το μαρούλι, το μπρόκολο, τα λαχανάκια Βρυξελλών, τα σπαράγγια, τα πράσα, ο βασιλικός, ο κρόκος του αυγού

•Ζεαξανθίνη (καροτενοειδές):

Φυσικές πλούσιες σε ζεαξανθίνη είναι τα σκούρα πράσινα φυλλώδη λαχανικά όπως χόρτα, λάχανο, γογγύλι, σπανάκι, μαρούλι, κατσαρό λάχανο, τα φρούτα και τα λαχανικά με κίτρινο και πορτοκαλί χρώμα όπως πεπόνι, καρότο, κίτρινες πιπεριές. Επίσης, μεγάλη ποσότητα βρίσκεται στο κρόκο αυγού. Αποτελεί την κύρια χρωστική που δίνει στη πάπρικα, στο καλαμπόκι, στο σαφράν (κρόκος Κοζάνης) και σε άλλα φυτά το χαρακτηριστικό χρώμα.

•Λυκοπένιο (καροτενοειδή):

Σημαντικότερη πηγή είναι τα μεταποιημένα προϊόντα της ντομάτας, όπως οι λιαστές ντομάτες ο χυμός, ο πουρές, το κέτσαπ και η σάλτσα διότι αυτά προσφέρουν τη μεγαλύτερη βιοδιαθεσιμότητα. Το 85% της πρόσληψης προέρχεται από τις ντομάτες αλλά περιέχεται και σε άλλες τροφές όπως καρπούζι, ροζ γκουάβα, ροζ γκρέιπφρουτ,  παπάγια,  κόκκινες πιπεριές, το ροδάκινο, το βερίκοκο και το πεπόνι.

•Ασταξανθίνη:

Βρίσκεται σε πολλά θαλάσσια πλάσματα όπως οι αστακοί, τα καβούρια, οι γαρίδες και ο σολομός των ωκεανών. (Το κόκκινο χρώμα τους είναι λόγο της Ασταξανθίνης από ένα φύκη της θάλασσας που τρώνε)

•Συνενζυμο Q10:

Βρίσκεται σε κρέας όπως χοιρινό, μοσχάρι, κοτόπουλο, καρδιά, συκώτι, νεφρά, σε λιπαρά ψάρια όπως πέστροφα, ρέγγα, σκουμπρί, σαρδέλα. Σε λαχανικά όπως σπανάκι, κουνουπίδι, μπρόκολο, λάχανο και φρούτα όπως πορτοκάλια και φράουλες. Στις φακές, σε σουσάμι, αμύγδαλα, καρύδια, φυστίκια και έλαιο canola. *Βρίσκεται και στη σόγια αλλά καλό είναι η σόγια να αποφεύγεται γενικώς γιατί συνδέεται με πρόκληση υπογονιμότητας.

•Σελήνιο:

Βρίσκεται σε θαλασσινά όπως ο τόνος, οι σαρδέλες, τα στρείδια, η γαρίδα και ο σολομός. Στο κόκκινο κρέας και στα πουλερικά. Στο cottage cheese, στα αυγά, στο καστανό ρύζι, στα μανιτάρια, στη βρώμη, στα όσπρια και στους ηλιόσπορους. *Βρίσκεται υπερπλουσιο και στα Brazilian nuts, μάλιστα μόλις 2-3 Brazilian αρκούν για να καλύψουν πλήρως τις ημερήσιες ανάγκες του οργανισμού σε σελήνιο αλλά η κατανάλωση τους πρέπει να γίνεται με μέτρο και πολύ προσοχή λόγο της υψηλής περιεκτικότητας τους σε ράδιο, περιέχουν μέχρι και 1000 φορές περισσότερο ράδιο από οποιοδήποτε άλλο τρόφιμο και θα πρέπει να αποφεύγεται η κατανάλωση τους σε καθημερινή βάση ως κάλυψη των αναγκών του οργανισμού σε σελήνιο.

Υπάρχουν και άλλα ισχυρά αντιοξειδωτικά που βοηθούν αλλά βρίσκονται σε πολύ μικρές ποσότητες σε ελάχιστα τρόφιμα και πολλές φορές λόγο της θερμικής επεξεργασίας τους χάνονται και αυτά.. κάποια από αυτά είναι:

•Άλφα λιποϊκό οξύ:

Βρίσκεται σε μικρές ποσότητες στο κόκκινο κρέας (κυρίως στα νεφρά, στο συκώτι και στην καρδιά), στο μπρόκολο, στο σπανάκι και στη μαγιά μπίρας.

•Γλουταθειόνη:

Το σπανάκι, τα αβοκάντο, τα σπαράγγια και οι μπάμιες είναι μερικές από τις πλουσιότερες αλλά βρίσκεται σε υψηλές συγκεντρώσεις στο ακατέργαστο κρέας, μη παστεριωμένο γάλα και μη παστεριωμένα γαλακτοκομικά προϊόντα. Αν και το θεωρώ αυτονόητο αλλά να τονίσω ότι δεν κάνει να καταναλώνονται ωμό κρέας και μη παστεριωμένα το γάλα και τα γαλακτοκομικά προϊόντα!

Τώρα για την ενίσχυση της σπερματογένεσης οι πιο σημαντικές βιταμίνες είναι:

•Ψευδάργυρος:

Περιέχεται σε οστρακοειδή και οστρακόδερμα και κυρίως στα μύδια. Στο κόκκινο κρέας, στο συκώτι και στα πουλερικά. Στα φουντούκια, στα αμύγδαλα στους κολοκυθοσπορους. Σε γιαούρτι, γάλα και τυριά ειδικά στο cheddar. Στα όσπρια (ειδικά ρεβύθια) και στα δημητριακά ολικής άλεσης, στη βρώμη και στη μαγιά. Στη μαύρη σοκολάτα και στη σκόνη κακάο.

•Βιταμίνη 😧

Η κύρια πηγή πρόσληψης βιταμίνης D του οργανισμού είναι ο ήλιος. Υπάρχουν και διατροφικές πηγές από όπου μπορούμε να κάνουμε πρόσληψη όπως από το σολομό, το σκουμπρί, το τόνο, τη σαρδέλα, το συκώτι, το κρόκο του αυγού, το γάλα, το γιαούρτι, το γάλα αμυγδάλου, τα δημητριακά, τη βρώμη, το τόφου, τυριά και μανιτάρια.

•Συμπλεγμα βιταμινών Β γενικότερα και πιο συγκεκριμένα Β8, Β9 & Β12:

Βιταμίνες Β βρίσκονται σχεδόν παντού.. κυρίως σε δημητριακά ολικής αλέσεως, ρύζι, βρώμη. Στο κόκκινο κρέας, στο συκώτι και στα πουλερικά, σε θαλασσινά και κυρίως στα λιπαρά ψάρια όπως ο σολομός, ο τόνος, η σαρδέλα, το σκουμπρί, η πέστροφα. Στα αυγά, στο γάλα και στα παράγωγα του, σε όσπρια όπως τα μαυρομάτικα φασόλια και οι φακές. Σε φρούτα όπως τα δαμάσκηνα, τα σμέουρα, η μπανάνα, μάνγκο, πορτοκάλι, αβοκάντο. Σε πράσινα φυλλώδη λαχανικά όπως σπανάκι, σπαράγγια, μαρούλι, μπρόκολο, πιπεριές, κουνουπίδι, σέλινο, λαχανάκια Βρυξελλών, αρακάς, φασολάκια, μανιτάρια. Σε ξηρούς καρπούς και σπόρους γενικότερα καθώς και σε βούτυρα ξηρών καρπών.

•Αργινίνη:

Βρίσκεται σε γαλακτοκομικά προϊόντα, στο κόκκινο κρέας και τα πουλερικά, στα θαλασσινά όπως αστακός, σολομός, γαρίδες, τόνος. Στο φύτρο σιταριού, το αλεύρι, το πλιγούρι βρώμης. Σε ξηρούς καρπούς και σπόρους όπως καρύδα, πεκάν, κάσιους, καρύδια, αμύγδαλα, φουντούκια, φιστίκια, κολοκυθοσπορους, σουσαμιού, ηλιόσπορους, και σε όσπρια όπως τα ρεβίθια.

•Καρνιτίνη:

Η καρνιτίνη βρίσκεται μόνο στο κρέας σε υψηλή περιεκτικότητα. Αμνοεριφίων, μοσχάρι, χοιρινό. Δεν είναι τυχαίο αφού η λέξη καρνιτίνη βγαίνει από τη λατινική λέξη carnus που σημαίνει σάρκα. Υπάρχει σε πολύ μικρή ποσότητα και σε ψάρια όπως ο γάδος και στο στήθος κοτόπουλου.

• Ωμέγα λιπαρά οξέα (EPA)/(DHA)/(ALA):

Βρίσκουμε κατά κύριο λόγο σε θαλασσινά όπως σολομός, σκουμπρί, πέστροφα, σαρδέλες, ξιφίας, τόνος, πέρκα, λιθρινι, γαρίδες, χταπόδι, μπακαλιάρος κτλ. Βρίσκεται πλούσιο όμως και σε ξηρούς καρπούς και σπόρους όπως λιναρόσπορος, αμύγδαλα, καρύδια, φυστίκια Αιγίνης, σουσάμι, ταχίνι κ.α. Βρίσκεται και σε πράσινα φυλλώδη λαχανικά όπως σπανάκι, λαχανακια βρυξελλών, κουνουπίδι, λάχανο, ακόμα στο αβοκάντο και στα αυγά.

•Ινδικο τζινσενγκ ή αλλιώς Ashwagandha root extract:

Σε έρευνα που έγινε σε υπογονιμους άντρες βρέθηκε βελτίωση σε παραμέτρους του σπέρματος. Συγκεκριμένα αύξησε τον αριθμό των σπερματοζωαρίων κατά 167%, τον όγκο του σπέρματος κατά 53% και τη κινητικότητα κατά 57% ενώ αύξησε και τη τεστοστερόνη κατά 17% και την LH κατά 34%.

•Κρόκος Κοζάνης ή Saffron:

Αν και μικρή σχετικά, σημαντική βελτίωση παρατηρήθηκε από έρευνες σε παραμέτρους του σπέρματος κυρίως σε μορφολογία και κινητικότητα σε υπογονιμους άντρες.

______________________________________________________

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια, μακάρι να σταθούμε τυχεροί και εμείς και εσείς και όλα τα ζευγάρια που ταλαιπωρούνται για το πιο όμορφο θαύμα της φύσης. Γιατί και η τύχη είναι καθοριστικής σημασίας στη προσπάθεια μας αυτή και δεν πρέπει να το ξεχνάμε.. 

Υ.Γ. Γιατρός δεν είμαι σίγουρα ούτε έχω σπουδάσει κάτι σχετικό με την ιατρική και παραϊατρική. Μια ακόμα απογοητευμένη από τους γιατρούς είμαι που έχασε πλήρως την εμπιστοσύνη της μέσα στα χρόνια και τα ψάχνω πλέον όλα μόνη μου, μόνο σε επίσημες ιατρικές πύλες όπου διαβάζω ότι σχετίζεται με τη περίπτωση μας και μας αφορά. 

Υ.Γ.2 Όποια συμβουλή δίνω για τη βελτίωση της διατροφής και τρόπου ζωής είναι αποτελέσματα ερευνών που έχω διαβάσει σχετικά αλλά και ύστερα από συζήτηση με τον ουρολόγο μας τον οποίο εμπιστεύομαι. Ναι η εκσπερμάτιση ανά δύο μέρες κατ'ελαχιστο επιβάλλεται για τη μείωση του κατακερματισμού, αν θέλεις πες μου να ξεθαψω την ανάλογη έρευνα να την αναρτήσω και αυτή! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Πριν πάμε σε ουρολόγο και με DFI 39% -με ICSI- ακολουθούσαμε την αποχή 3-4 ημερών που λένε όλοι οι εξωσωματιστές. Και όχι τόσο συχνές εκσπερματίσεις η αλήθεια είναι.

Αφού πήγαμε σε ουρολόγο το πρώτο που μας είπε ήταν να έχει πολύ συχνές εκσπερματίσεις. Τώρα λοιπόν πάμε με 0-1 ημέρα αποχή και αφού έχει ακολουθήσει ανά 2 ημέρες εκσπερμάτιση ταυτόχρονα με PICSI. Την μια ώρα αποχή δεν ξέρω αν θα την καταφέρουμε, θα το προτείνω όμως να δούμε. Τι έχουμε να χάσουμε σάμπως?

Μακάρι να έρθω να επιβεβαιώσω την έρευνα όταν με το καλό φτάσω στο βήμα αυτό. 

@Kiddofor president τα έχω πει εγώ. Μια νέα καριέρα ανοίγεται μπροστά σου!!🥰

Σε αγαπάω, σε λατρεύω.. αλλά let's talk business! 🤑🤑 💰 Τι ποσοστά παίρνω;!  🤣🤣😂😂😂

Δείξε το στον ουρολόγο σας, συζήτησε το μαζί του και ότι σας πει! Σίγουρα από cost effective άποψη δεν έχετε να χάσετε τίποτα.. Αλλά ακριβώς επειδή μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον στα αποτελέσματα του είπα να το αναρτήσω να το διαβάσει όποια ενδιαφέρεται και μόνη της..! 😘❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/1/2022 at 10:41 ΠΜ, ο/η hope501 είπε:

Εννοείται!! χαχαχα 

@BlackCat εσύ με λούτρινο, @Margitc Καπέλο και κόκκινο τριαντάφυλλο😂 και εγω θα κρατάω μια 😂😂  

Υ.Γ. 23/02 δεν είπαμε??

Ναι ναι 23

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Για το κατακερματισμό αυτό που θέλουμε είναι αντιοξειδωτικά για να μειωθούν οι ελεύθερες ρίζες που καταστρέφουν τα κύτταρα αλλά και συνολικά μια υγιεινή διατροφή ώστε να γίνεται πρόσληψη όλων των απαραίτητων βιταμινών για καλύτερη ποιότητα σπέρματος.

Αντιοξειδωτικά που μπορούμε να πάρουμε από τα τρόφιμα είναι:

•Βιταμίνη 😄

Εσπεριδοειδή φρούτα και χυμοί, μπρόκολα, σκουροπράσινα πυκνόφυλλα λαχανικά, κόκκινες & κίτρινες πιπεριές, φράουλες, ακτινίδια, πιπεριά τσίλι, κόκκινο λάχανο, παπάγια

•Βιταμίνη Ε:

Βρίσκεται πλούσιο σε ηλιόσπορους και ηλιέλαιο, αμύγδαλα και αμυγδαλελαιο, φουντούκια και λάδι φουντουκιού, κουκουνάρι, φυστίκι, αβοκάντο, κόκκινη πιπεριά, μάνγκο, ακτινίδια, κρέας χήνας, σολομός, πέστροφα.

•Βιταμίνη A (καροτενοειδές):

Βρίσκεται πλούσιο σε συκώτι (μοσχαρίσιο/πρόβειο/χήνας), σκουμπρί, σολομό, τόνο, πέστροφα, αυγό, τυριά όπως κατσικίσιο, cheddar, ροκφόρ, μπλε τυρί, φέτα και λοιπά μαλακά τυριά. Λαχανικά όπως κολοκύθα, γλυκοπατάτα, λαχανιδα, γογγύλια, καρότα, κόκκινη πιπεριά, σέσκουλα, σπανάκι και φρούτα όπως μάνγκο, κανταλουπε, ροζ ή κόκκινο γκρειπφρουτ, καρπούζι, παπάγια, βερίκοκο, μανταρίνι, νεκταρίνι, γκουάβα, passion fruit.

•Λουτείνη (καροτενοειδές):

Τρόφιμα πλούσια είναι το σπανάκι, το μαρούλι, το μπρόκολο, τα λαχανάκια Βρυξελλών, τα σπαράγγια, τα πράσα, ο βασιλικός, ο κρόκος του αυγού

•Ζεαξανθίνη (καροτενοειδές):

Φυσικές πλούσιες σε ζεαξανθίνη είναι τα σκούρα πράσινα φυλλώδη λαχανικά όπως χόρτα, λάχανο, γογγύλι, σπανάκι, μαρούλι, κατσαρό λάχανο, τα φρούτα και τα λαχανικά με κίτρινο και πορτοκαλί χρώμα όπως πεπόνι, καρότο, κίτρινες πιπεριές. Επίσης, μεγάλη ποσότητα βρίσκεται στο κρόκο αυγού. Αποτελεί την κύρια χρωστική που δίνει στη πάπρικα, στο καλαμπόκι, στο σαφράν (κρόκος Κοζάνης) και σε άλλα φυτά το χαρακτηριστικό χρώμα.

•Λυκοπένιο (καροτενοειδή):

Σημαντικότερη πηγή είναι τα μεταποιημένα προϊόντα της ντομάτας, όπως οι λιαστές ντομάτες ο χυμός, ο πουρές, το κέτσαπ και η σάλτσα διότι αυτά προσφέρουν τη μεγαλύτερη βιοδιαθεσιμότητα. Το 85% της πρόσληψης προέρχεται από τις ντομάτες αλλά περιέχεται και σε άλλες τροφές όπως καρπούζι, ροζ γκουάβα, ροζ γκρέιπφρουτ,  παπάγια,  κόκκινες πιπεριές, το ροδάκινο, το βερίκοκο και το πεπόνι.

•Ασταξανθίνη:

Βρίσκεται σε πολλά θαλάσσια πλάσματα όπως οι αστακοί, τα καβούρια, οι γαρίδες και ο σολομός των ωκεανών. (Το κόκκινο χρώμα τους είναι λόγο της Ασταξανθίνης από ένα φύκη της θάλασσας που τρώνε)

•Συνενζυμο Q10:

Βρίσκεται σε κρέας όπως χοιρινό, μοσχάρι, κοτόπουλο, καρδιά, συκώτι, νεφρά, σε λιπαρά ψάρια όπως πέστροφα, ρέγγα, σκουμπρί, σαρδέλα. Σε λαχανικά όπως σπανάκι, κουνουπίδι, μπρόκολο, λάχανο και φρούτα όπως πορτοκάλια και φράουλες. Στις φακές, σε σουσάμι, αμύγδαλα, καρύδια, φυστίκια και έλαιο canola. *Βρίσκεται και στη σόγια αλλά καλό είναι η σόγια να αποφεύγεται γενικώς γιατί συνδέεται με πρόκληση υπογονιμότητας.

•Σελήνιο:

Βρίσκεται σε θαλασσινά όπως ο τόνος, οι σαρδέλες, τα στρείδια, η γαρίδα και ο σολομός. Στο κόκκινο κρέας και στα πουλερικά. Στο cottage cheese, στα αυγά, στο καστανό ρύζι, στα μανιτάρια, στη βρώμη, στα όσπρια και στους ηλιόσπορους. *Βρίσκεται υπερπλουσιο και στα Brazilian nuts, μάλιστα μόλις 2-3 Brazilian αρκούν για να καλύψουν πλήρως τις ημερήσιες ανάγκες του οργανισμού σε σελήνιο αλλά η κατανάλωση τους πρέπει να γίνεται με μέτρο και πολύ προσοχή λόγο της υψηλής περιεκτικότητας τους σε ράδιο, περιέχουν μέχρι και 1000 φορές περισσότερο ράδιο από οποιοδήποτε άλλο τρόφιμο και θα πρέπει να αποφεύγεται η κατανάλωση τους σε καθημερινή βάση ως κάλυψη των αναγκών του οργανισμού σε σελήνιο.

Υπάρχουν και άλλα ισχυρά αντιοξειδωτικά που βοηθούν αλλά βρίσκονται σε πολύ μικρές ποσότητες σε ελάχιστα τρόφιμα και πολλές φορές λόγο της θερμικής επεξεργασίας τους χάνονται και αυτά.. κάποια από αυτά είναι:

•Άλφα λιποϊκό οξύ:

Βρίσκεται σε μικρές ποσότητες στο κόκκινο κρέας (κυρίως στα νεφρά, στο συκώτι και στην καρδιά), στο μπρόκολο, στο σπανάκι και στη μαγιά μπίρας.

•Γλουταθειόνη:

Το σπανάκι, τα αβοκάντο, τα σπαράγγια και οι μπάμιες είναι μερικές από τις πλουσιότερες αλλά βρίσκεται σε υψηλές συγκεντρώσεις στο ακατέργαστο κρέας, μη παστεριωμένο γάλα και μη παστεριωμένα γαλακτοκομικά προϊόντα. Αν και το θεωρώ αυτονόητο αλλά να τονίσω ότι δεν κάνει να καταναλώνονται ωμό κρέας και μη παστεριωμένα το γάλα και τα γαλακτοκομικά προϊόντα!

Τώρα για την ενίσχυση της σπερματογένεσης οι πιο σημαντικές βιταμίνες είναι:

•Ψευδάργυρος:

Περιέχεται σε οστρακοειδή και οστρακόδερμα και κυρίως στα μύδια. Στο κόκκινο κρέας, στο συκώτι και στα πουλερικά. Στα φουντούκια, στα αμύγδαλα στους κολοκυθοσπορους. Σε γιαούρτι, γάλα και τυριά ειδικά στο cheddar. Στα όσπρια (ειδικά ρεβύθια) και στα δημητριακά ολικής άλεσης, στη βρώμη και στη μαγιά. Στη μαύρη σοκολάτα και στη σκόνη κακάο.

•Βιταμίνη 😧

Η κύρια πηγή πρόσληψης βιταμίνης D του οργανισμού είναι ο ήλιος. Υπάρχουν και διατροφικές πηγές από όπου μπορούμε να κάνουμε πρόσληψη όπως από το σολομό, το σκουμπρί, το τόνο, τη σαρδέλα, το συκώτι, το κρόκο του αυγού, το γάλα, το γιαούρτι, το γάλα αμυγδάλου, τα δημητριακά, τη βρώμη, το τόφου, τυριά και μανιτάρια.

•Συμπλεγμα βιταμινών Β γενικότερα και πιο συγκεκριμένα Β8, Β9 & Β12:

Βιταμίνες Β βρίσκονται σχεδόν παντού.. κυρίως σε δημητριακά ολικής αλέσεως, ρύζι, βρώμη. Στο κόκκινο κρέας, στο συκώτι και στα πουλερικά, σε θαλασσινά και κυρίως στα λιπαρά ψάρια όπως ο σολομός, ο τόνος, η σαρδέλα, το σκουμπρί, η πέστροφα. Στα αυγά, στο γάλα και στα παράγωγα του, σε όσπρια όπως τα μαυρομάτικα φασόλια και οι φακές. Σε φρούτα όπως τα δαμάσκηνα, τα σμέουρα, η μπανάνα, μάνγκο, πορτοκάλι, αβοκάντο. Σε πράσινα φυλλώδη λαχανικά όπως σπανάκι, σπαράγγια, μαρούλι, μπρόκολο, πιπεριές, κουνουπίδι, σέλινο, λαχανάκια Βρυξελλών, αρακάς, φασολάκια, μανιτάρια. Σε ξηρούς καρπούς και σπόρους γενικότερα καθώς και σε βούτυρα ξηρών καρπών.

•Αργινίνη:

Βρίσκεται σε γαλακτοκομικά προϊόντα, στο κόκκινο κρέας και τα πουλερικά, στα θαλασσινά όπως αστακός, σολομός, γαρίδες, τόνος. Στο φύτρο σιταριού, το αλεύρι, το πλιγούρι βρώμης. Σε ξηρούς καρπούς και σπόρους όπως καρύδα, πεκάν, κάσιους, καρύδια, αμύγδαλα, φουντούκια, φιστίκια, κολοκυθοσπορους, σουσαμιού, ηλιόσπορους, και σε όσπρια όπως τα ρεβίθια.

•Καρνιτίνη:

Η καρνιτίνη βρίσκεται μόνο στο κρέας σε υψηλή περιεκτικότητα. Αμνοεριφίων, μοσχάρι, χοιρινό. Δεν είναι τυχαίο αφού η λέξη καρνιτίνη βγαίνει από τη λατινική λέξη carnus που σημαίνει σάρκα. Υπάρχει σε πολύ μικρή ποσότητα και σε ψάρια όπως ο γάδος και στο στήθος κοτόπουλου.

• Ωμέγα λιπαρά οξέα (EPA)/(DHA)/(ALA):

Βρίσκουμε κατά κύριο λόγο σε θαλασσινά όπως σολομός, σκουμπρί, πέστροφα, σαρδέλες, ξιφίας, τόνος, πέρκα, λιθρινι, γαρίδες, χταπόδι, μπακαλιάρος κτλ. Βρίσκεται πλούσιο όμως και σε ξηρούς καρπούς και σπόρους όπως λιναρόσπορος, αμύγδαλα, καρύδια, φυστίκια Αιγίνης, σουσάμι, ταχίνι κ.α. Βρίσκεται και σε πράσινα φυλλώδη λαχανικά όπως σπανάκι, λαχανακια βρυξελλών, κουνουπίδι, λάχανο, ακόμα στο αβοκάντο και στα αυγά.

•Ινδικο τζινσενγκ ή αλλιώς Ashwagandha root extract:

Σε έρευνα που έγινε σε υπογονιμους άντρες βρέθηκε βελτίωση σε παραμέτρους του σπέρματος. Συγκεκριμένα αύξησε τον αριθμό των σπερματοζωαρίων κατά 167%, τον όγκο του σπέρματος κατά 53% και τη κινητικότητα κατά 57% ενώ αύξησε και τη τεστοστερόνη κατά 17% και την LH κατά 34%.

•Κρόκος Κοζάνης ή Saffron:

Αν και μικρή σχετικά, σημαντική βελτίωση παρατηρήθηκε από έρευνες σε παραμέτρους του σπέρματος κυρίως σε μορφολογία και κινητικότητα σε υπογονιμους άντρες.

______________________________________________________

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια, μακάρι να σταθούμε τυχεροί και εμείς και εσείς και όλα τα ζευγάρια που ταλαιπωρούνται για το πιο όμορφο θαύμα της φύσης. Γιατί και η τύχη είναι καθοριστικής σημασίας στη προσπάθεια μας αυτή και δεν πρέπει να το ξεχνάμε.. 

Υ.Γ. Γιατρός δεν είμαι σίγουρα ούτε έχω σπουδάσει κάτι σχετικό με την ιατρική και παραϊατρική. Μια ακόμα απογοητευμένη από τους γιατρούς είμαι που έχασε πλήρως την εμπιστοσύνη της μέσα στα χρόνια και τα ψάχνω πλέον όλα μόνη μου, μόνο σε επίσημες ιατρικές πύλες όπου διαβάζω ότι σχετίζεται με τη περίπτωση μας και μας αφορά. 

Υ.Γ.2 Όποια συμβουλή δίνω για τη βελτίωση της διατροφής και τρόπου ζωής είναι αποτελέσματα ερευνών που έχω διαβάσει σχετικά αλλά και ύστερα από συζήτηση με τον ουρολόγο μας τον οποίο εμπιστεύομαι. Ναι η εκσπερμάτιση ανά δύο μέρες κατ'ελαχιστο επιβάλλεται για τη μείωση του κατακερματισμού, αν θέλεις πες μου να ξεθαψω την ανάλογη έρευνα να την αναρτήσω και αυτή! 😊

Για κάποιο λόγο κατά την ανάρτηση έκανε μετατροπή δύο βιταμινών που γράφω σε emoji.. 🤦🤷 ότι να'ναι! 😂😂

Το πρώτο emoji λοιπόν αφορά τη Βιταμίνη C και το το δεύτερο emoji τη Βιταμίνη D.. ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Για κάποιο λόγο κατά την ανάρτηση έκανε μετατροπή δύο βιταμινών που γράφω σε emoji.. 🤦🤷 ότι να'ναι! 😂😂

Το πρώτο emoji λοιπόν αφορά τη Βιταμίνη C και το το δεύτερο emoji τη Βιταμίνη D.. ☺️

Πραγματικά κορίτσι αν δεν ασχολείσαι ήδη στον ιατροφαρμακευτικό τομέα χαραμίστηκες να ξέρεις😁.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Πραγματικά κορίτσι αν δεν ασχολείσαι ήδη στον ιατροφαρμακευτικό τομέα χαραμίστηκες να ξέρεις😁.

Με κάνεις και ντρέπομαι μωρέ κοριτσάκι μου.. 😳😊😅 Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!! 🤗😍

Εσύ τι κάνεις Ζέτα μου; Έκανες την εμβρυομεταφορά; Θα τη κάνεις σύντομα; Συγχωρα με αν έχεις γράψει και δεν θυμάμαι.. 😇

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kiddo είπε:

Με κάνεις και ντρέπομαι μωρέ κοριτσάκι μου.. 😳😊😅 Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!! 🤗😍

Εσύ τι κάνεις Ζέτα μου; Έκανες την εμβρυομεταφορά; Θα τη κάνεις σύντομα; Συγχωρα με αν έχεις γράψει και δεν θυμάμαι.. 😇

Αφήσαμε δύο μήνες λόγω φόρτου εργασίας κ αν πάνε όλα καλά πιστεύω τέλη του μήνα να βάλω τη μία βλαστοκύστη από τις δύο που έχουμε. Εσύ κορίτσι τι κάνεις αυτή την περίοδο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Zeta. είπε:

Αφήσαμε δύο μήνες λόγω φόρτου εργασίας κ αν πάνε όλα καλά πιστεύω τέλη του μήνα να βάλω τη μία βλαστοκύστη από τις δύο που έχουμε. Εσύ κορίτσι τι κάνεις αυτή την περίοδο;

Με το καλό λοιπόν!!! Να σας πάνε όλα κατ'ευχήν εύχομαι!! ❤️

Υπομονή.. τι άλλο;! 😅😂😂 Έχουμε ακόμα κάτι λίγους μήνες θεραπείας του συζύγου.. για να δούμε!! 🤞🤞🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kiddo είπε:

Με το καλό λοιπόν!!! Να σας πάνε όλα κατ'ευχήν εύχομαι!! ❤️

Υπομονή.. τι άλλο;! 😅😂😂 Έχουμε ακόμα κάτι λίγους μήνες θεραπείας του συζύγου.. για να δούμε!! 🤞🤞🤞

Ευχαριστώ κορίτσι μου κ σε εσένα το ίδιο!!! Υγιής να είμαστε κ όλα θα γίνουν❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Επιτροπή📅

Ωοληψία ✌️

@Margitc ?

@rouseva ?

@skorpina78 ?

@Lucia79?

@Libra81 ?

@TRigirl ?

@nikol88 ?

@BlackCat ?

@twinkletwinlkle ?

@renata1986 ?

@Κατεριναπαπ ?

@Ditimama ?

@Παρασκευαιδου ?

@Luna777 ?

@Γιάννα 36?

 

Εμβρυομεταφορά 🙏

@Anna0912 ?

@Maroulita!13/01 

 

Χοριακή 

@Sandyb 357 🥰

@Vasilique 1729 🥰

@Διόνη 703 🥰

@Tvz 1358 🥰 

@Katerinaki83 365 🥰

@Eva29 294 🥰

@Massa 234 🥰

@Apol 663 🥰

@elena0212 187 🥰

@kk88 750 🥰

@Χριστινα. 191 🥰

@angel35 901 🥰

@Mary.Ger 248 🥰

@blueheart128 🥰

 

Μετά από απαίτηση της διδυμομάνας @kk88το μαγικό πινακάκι επανέρχεται για να μοιράσει τύχη και αισιοδοξία σε όλο το team.

Όποιο κορίτσι επιθυμεί να συμπεριληφθεί με ενημερώνει γιατί σίγουρα ξεχνάω κάποια.

Ας έχουμε ένα υπέροχο 2022 & επιτέλους ας κατέβουμε όλες στην τελευταία στήλη με τα μαγικά νούμερα.🥰

 

 

Αντε να παίρνουμε μπρος σιγά σιγά γιατί μου φαίνεται πολλή ησυχία έχει πέσει το τελευταίο διάστημα.  Εγω πρώτα ο Θεός θα ξεκινήσω διέγερση μόλις αδιαθετησω κατά τις 20 του μήνα (αν δεν έχω κολλήσει covid μέχρι τοτε). Η αλήθεια είναι ότι το έχω ξεχάσει τελείως το θέμα τους τελευταίους 2 μήνες. Είμαι πάρα πολύ χαλαρή, έχω καιρό να πάω σε γιατρούς και θα πάω εντελώς χαλαρά για διέγερση (ακόμα δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό μου).

Επίσης για κάποιο λόγο οι ειδοποιήσεις για νέες αναρτήσεις μου πανε στα spam και έχω χαθεί λίγο.  

Ας είναι επιτέλους το 2022 η χρονιά μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Επιτροπή📅

Ωοληψία ✌️

@Margitc ?

@rouseva ?

@skorpina78 ?

@Lucia79?

@Libra81 ?

@TRigirl ?

@nikol88 ?

@BlackCat ?

@twinkletwinlkle ?

@renata1986 ?

@Κατεριναπαπ ?

@Ditimama ?

@Παρασκευαιδου ?

@Luna777 ?

@Γιάννα 36?

 

Εμβρυομεταφορά 🙏

@Anna0912 ?

@Maroulita!13/01 

 

Χοριακή 

@Sandyb 357 🥰

@Vasilique 1729 🥰

@Διόνη 703 🥰

@Tvz 1358 🥰 

@Katerinaki83 365 🥰

@Eva29 294 🥰

@Massa 234 🥰

@Apol 663 🥰

@elena0212 187 🥰

@kk88 750 🥰

@Χριστινα. 191 🥰

@angel35 901 🥰

@Mary.Ger 248 🥰

@blueheart128 🥰

 

Μετά από απαίτηση της διδυμομάνας @kk88το μαγικό πινακάκι επανέρχεται για να μοιράσει τύχη και αισιοδοξία σε όλο το team.

Όποιο κορίτσι επιθυμεί να συμπεριληφθεί με ενημερώνει γιατί σίγουρα ξεχνάω κάποια.

Ας έχουμε ένα υπέροχο 2022 & επιτέλους ας κατέβουμε όλες στην τελευταία στήλη με τα μαγικά νούμερα.🥰

 

 

Καλησπέρα εγώ περιμένω περίοδο για να πάμε για εμβρυομεταφορά αλλά δεν ξέρω πότε ακριβώς άν θέλεις με βάζεις στο πινακάκι 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...