Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 15 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλησπέρα και καλό κουράγιο σου εύχομαι! Αρχικά να ρωτήσω το εξής. Έχετε ψαχτεί με εξετάσεις ορμονολογικες δικές σου, εξέταση για τις σάλπιγγες, σπερμα του άντρα σου κτλ ή πάτε στα τυφλά?

Δυστυχως κοπέλα μου στην ηλικία σας καλύτερα θα είναι να αποφεύγονται τέτοιου είδους ενέργειες και να χάνετε χρήμα και χρόνο.

Και εγω είμαι 39 και κάτι, μόλις έκανα και εγώ μια αποτυχημένη σπερματεγχυση, ακριβώς όπως και εσύ, δηλαδή σε φυσικό κύκλο μόνο με οβιτρελ και αδιαθετησα και εγω νωρίτερα από ο, τι περίμενα, γεγονός που με παραξένεψε αρκετά μιας και πάντα καθυστερεί η περιοδος μου. Εγώ βέβαια έχω προϊστορία με την υπογονιμοτητα,  δεν είναι η πρώτη μου φορά.

Από ο, τι έχω ακούσει επίσης η κλομιφενη λεπταινει το ενδομήτριο (αν δεν κάνω λάθος).

Η άποψη μου είναι η εξής: πηγαίνετε σε έναν γυναικολόγο που εξειδικευεται σε θέματα υπογονιμοτητας. Από ο, τι καταλαβαίνω η γυναικολόγος σου δεν πρέπει να είναι και η καταλληλοτερη. Ξεκινήστε αύριο κιόλας που λέει ο λόγος με τις εξετάσεις γιατί είναι χρονοβόρες και κοστοβορες.  Οπωσδήποτε να πάει και ο αντρας σου για σπερμοδιαγραμμα,  καλλιέργεια σπέρματος,  DFI  και οξειδωτικό στρες.

Εγω πχ τι θα έκανα: μέχρι να γίνουν οι εξετάσεις και να βγουν τα αποτέλεσμα θα προσπαθούσα με φυσική σύλληψη (θα έκανα και μια οβιτρελ για ενίσχυση των πιθανοτήτων). Δεν θα έκανα άλλη σπερματεγχυση (εκτός αν το οικονομικό δεν σας απασχολεί) και θα έδινα τα χρήματα αυτά για τις εξετασεις.  Και από εκεί και πέρα θα πήγαινα ανάλογα με τα αποτελέσματα.

Καλησπέρα κορίτσι μου!! 

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα αυτά που μου είπες!!

Έχουμε κάνει κάποιες εξετάσεις. Ορμονολογικες, θυρεοειδούς, θρομβοφιλιας ( που εχω), Άκη που είναι χαμηλή κ σπερμοδιαγραμμα ο σύζυγος μου στο οποίο υπάρχει ένα μορφολογικο πρόβλημα στο σπέρμα. .όσον αφορά στη γυναικολόγο μου, να σου πω ότι μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα μαζί της ( βέβαια δεν είχα μπει κ σε αυτήν τη διαδικασία όλον αυτόν τον καιρό). Τώρα όμως θεωρώ ότι δε με καλύπτει, ούτε σε αυτά που μου προτείνει, αλλά ούτε κ στις εξηγήσεις που μου δίνει. 

Η διαδικασία της εξωσωματικής τι κόστος έχει; Γνωρίζεις; Αυτό που ξέρω είναι ότι υπάρχουν δύο ειδών. Μια με φάρμακα κ μια σε φυσικό κύκλο με μια μικρή διέγερση ωορρηξίας. Τα φάρμακα εγώ προσωπικά, λόγω ιστορικού καρκίνου, θα προτιμούσα να τα αποφύγω. Σκέφτομαι όμως το ενδεχόμενο της εξωσωματικής χωρίς αυτά.....

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Κουράγιο εύχομαι και να γίνεις και εσύ μανούλα όπως το θέλουμε και εμεις. Στα 41 σιγα σιγα και εγώ, θεωρώ χάσιμο χρόνου την σπερματεγχυση. Ακριβώς όπως σου το λένε και τα κορίτσια πιο πάνω. Έκανα 2 πριν την εξωσωματική και τσάμπα τα λεφτά. Καλύτερα να τα έδινα στην εξωσωματική που έκανα μετα. Και ο δικός μου γιατρός μπορεί να είναι ο καλυτερότερος αλλά δεν είναι ειδικός εξωσωματιστης κτλ. Χρειάζεται να ελέγξεις πολλα και σε σενα και στον σύζυγο και να βρεις έναν ειδικό εξωσωματιστη. Δυστυχώς οι σπερματεγχυσεις είναι για πιο νεες κοπέλες και όχι για εμάς. Φαντάσου πως κάποιες ουτε με εξωσωματική δεν το κατάφεραν ακόμα (βλέπε και εμένα).

Αυτή είναι η α΄ποψη μου. Ασε την σπερματεγχυση και πήγαινε για άλλα. Στο ενδιάμεσο συνεχίζεις προσπαθειες και απολαμβάνεις το γουτσου γουτσου ειδικά τώρα που έρχονται Χριστούγεννα. Και κάνεις όλες τις εξε΄τασεις που χρειάζονται αφου κοιτάξεις για εξωσωματιστη.

Καλή επιτυχία σε όλα.

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου!!

Δυστυχώς το γούτσου γούτσου στη δική μας περίπτωση, είναι μόνο για απόλαυση, αφού με το μορφολογικο πρόβλημα που υπάρχει στο σπέρμα, είναι πολύ δύσκολη η φυσική σύλληψη....

Εύχομαι ό,τι καλύτερο κ για σένα!! Να πάνε όλα κατ ευχήν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Αρχικά λυπάμαι για το αρνητικό αποτέλεσμα.

Έχω κάνει και εγώ δυο σπερματεγχύσει αποτυχημένες. Ημουν 35-36 με σπέρμα μέτριο και ολες οι δικές μου εξετάσεις καλές.

Η σπερματέγχυση δεν διαφέρει πολύ από την φυσική σύλληψη και τα ποσοστά είναι μικρά. Επίσης κατα την ταπεινή μου άποψη θέλει σπέρμα τούρμπο. Δηλαδή θεωρώ οτι με σπέρμα τέλειο και ηλικία γυναίκας εώς 35 ίσως και να έχει επιτυχία. Επειδή μετά προχώρησα σε εξωσωματική και έχω δυο αποβολές παλίνδρομες θα σου έλεγα οτι αν μπορούσα θα γύριζα τον χρόνο πίσω και θα ξεκινούσα με εξωσωματική.

Θεωρώ οτι είναι προτιμότερο να κάνεις διέγερση και να μπορέσεις να πάρεις περισσότερα ωάρια που θα γίνουν έμβρυα παρά να αναλωθείτε σε σπερματέγχυση.

Από εκεί και πέρα η απόφαση είναι προσωπική.

Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε

Ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις!! Εύχομαι ό,τι καλύτερο μέσα από την καρδιά μου!!

Μάλλον θα αρχίσω να προσανατολίζομαι προς τα εκεί. ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η EFI 1981 είπε:

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου!!

Δυστυχώς το γούτσου γούτσου στη δική μας περίπτωση, είναι μόνο για απόλαυση, αφού με το μορφολογικο πρόβλημα που υπάρχει στο σπέρμα, είναι πολύ δύσκολη η φυσική σύλληψη....

Εύχομαι ό,τι καλύτερο κ για σένα!! Να πάνε όλα κατ ευχήν!!

Με όλο το θάρρος και επειδή έχουμε και εμείς κακό σπέρμα η σύλληψη δεν επιτυγχάνεται κατά κύριο λόγο λόγω ποσότητας και κίνησης. Δηλαδή ένα σπέρμα με μικρή ποσότητα και αργό δύσκολα θα γονιμοποιήσει με φυσικό τρόπο.

Ποιος σας είπε οτι φταίει η μορφολογία?

Και επίσης πολύ σημαντικό το σπέρμα το έχετε ελέγξει σε αξιόπιστο κέντρο τύπου Λυμπερόπουλου ή σε απλό μικροβιολογικό πχ Βιοιατρική?

Δηλαδή έχετε ένα άψογο σπερμοδιάγραμμα σε ποσότητα και κινητικότητα και το μόνο οι φυσιολογικές μορφές δεν είναι καλές?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η EFI 1981 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!! 

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα αυτά που μου είπες!!

Έχουμε κάνει κάποιες εξετάσεις. Ορμονολογικες, θυρεοειδούς, θρομβοφιλιας ( που εχω), Άκη που είναι χαμηλή κ σπερμοδιαγραμμα ο σύζυγος μου στο οποίο υπάρχει ένα μορφολογικο πρόβλημα στο σπέρμα. .όσον αφορά στη γυναικολόγο μου, να σου πω ότι μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα μαζί της ( βέβαια δεν είχα μπει κ σε αυτήν τη διαδικασία όλον αυτόν τον καιρό). Τώρα όμως θεωρώ ότι δε με καλύπτει, ούτε σε αυτά που μου προτείνει, αλλά ούτε κ στις εξηγήσεις που μου δίνει. 

Η διαδικασία της εξωσωματικής τι κόστος έχει; Γνωρίζεις; Αυτό που ξέρω είναι ότι υπάρχουν δύο ειδών. Μια με φάρμακα κ μια σε φυσικό κύκλο με μια μικρή διέγερση ωορρηξίας. Τα φάρμακα εγώ προσωπικά, λόγω ιστορικού καρκίνου, θα προτιμούσα να τα αποφύγω. Σκέφτομαι όμως το ενδεχόμενο της εξωσωματικής χωρίς αυτά.....

 

 

Κοίτα και εγω που πήγαινα στον γυναικολόγο μου τον θεωρούσα εξαιρετικό μέχρι που δεν με καλυπτε.  Η Εξωσωματικη κοστίζει περίπου 3000- 3800 ανάλογα το ποια μέθοδο θα ακολουθήσετε.  Αν αγοράσεις φάρμακα, κοστίζουν γύρω στα 1000 ευρώ, αλλά οι περισσότερες κοπέλες περνάνε από επιτροπη και τα παίρνουν δωρεάν. Απλά από ο, το έχω καλά η επιτροπη μπορεί να είναι χρονοβόρα. Μπορείς να πας και με φυσικούς κύκλους που σε αυτό μπορεί να σε κατατοπίσει καλύτερα άλλα κορίτσια.  Επίσης πού μένεις? Αθήνα ή επαρχία? Εγω πχ που μένω επαρχία όλες οι εξετάσεις είναι πιο ακριβές και έχουμε και περιορισμένες ειδικότητες γιατρών.  Για αυτό και για εξωσωματικη πάω Αθήνα.  Σίγουρα τα εμβρυολογικα της Αθήνας είναι καλύτερα από ότι της επαρχίας.  Οι εξετάσεις που έχετε κάνει είναι πολύ βασικές.  Πρέπει να κάνετε και περεταιρω εξετάσεις.  Και το σπερμα να το ελέγξετε πιο εξονυχιστικά.  Όχι μόνο σπερμοδιαγραμμα.

Το ξερω ότι σου φαίνονται βουνό όλα αυτά που διαβάζεις.  Γενικά αν είσαι εκτός και ακούς τι περνάμε,  λες :"Παναγία μου πώς θα το κάνω αυτό " . Όταν μπεις όμως μέσα στον χορό δεν είναι τόσο φοβερά τα πράγματα.  Το κόστος δυστυχώς είναι πάρα πολύ μεγάλο θέμα και αυτό είναι κάτι που με στεναχωρεί πάρα πολύ γιατί δεν έχουν όλα τα ζευγάρια την οικονομική δυνατότητα να κάνουν εξωσωματικη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η BlackCat είπε:

Με όλο το θάρρος και επειδή έχουμε και εμείς κακό σπέρμα η σύλληψη δεν επιτυγχάνεται κατά κύριο λόγο λόγω ποσότητας και κίνησης. Δηλαδή ένα σπέρμα με μικρή ποσότητα και αργό δύσκολα θα γονιμοποιήσει με φυσικό τρόπο.

Ποιος σας είπε οτι φταίει η μορφολογία?

Και επίσης πολύ σημαντικό το σπέρμα το έχετε ελέγξει σε αξιόπιστο κέντρο τύπου Λυμπρόπουλου ή σε απλό μικροβιολογικό πχ Βιοιατρική?

Δηλαδή έχετε ένα άψογο σπερμοδιάγραμμα σε ποσότητα και κινητικότητα και το μόνο οι φυσιολογικές μορφές δεν είναι καλές?

Ναι, η ποσότητα κ η κινητικότητα είναι πολύ καλές, αλλά μορφολογικα κ κυρίως στην κεφαλή του σπέρματος, υπάρχει ανωμαλία. Την εξέταση την κάναμε στην euromedica Αγίας Σοφιάς στη Θεσσαλονίκη, που έχει ειδική ανδρολογικη μονάδα με επικεφαλής την κυρία Λυμπέρη που ειδικεύεται σε αυτό τον τομέα. Κ η επεξεργασία σπέρματος  για την σπερματεγχυση, έγινε από την ίδια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κοίτα και εγω που πήγαινα στον γυναικολόγο μου τον θεωρούσα εξαιρετικό μέχρι που δεν με καλυπτε.  Η Εξωσωματικη κοστίζει περίπου 3000- 3800 ανάλογα το ποια μέθοδο θα ακολουθήσετε.  Αν αγοράσεις φάρμακα, κοστίζουν γύρω στα 1000 ευρώ, αλλά οι περισσότερες κοπέλες περνάνε από επιτροπη και τα παίρνουν δωρεάν. Απλά από ο, το έχω καλά η επιτροπη μπορεί να είναι χρονοβόρα. Μπορείς να πας και με φυσικούς κύκλους που σε αυτό μπορεί να σε κατατοπίσει καλύτερα άλλα κορίτσια.  Επίσης πού μένεις? Αθήνα ή επαρχία? Εγω πχ που μένω επαρχία όλες οι εξετάσεις είναι πιο ακριβές και έχουμε και περιορισμένες ειδικότητες γιατρών.  Για αυτό και για εξωσωματικη πάω Αθήνα.  Σίγουρα τα εμβρυολογικα της Αθήνας είναι καλύτερα από ότι της επαρχίας.  Οι εξετάσεις που έχετε κάνει είναι πολύ βασικές.  Πρέπει να κάνετε και περεταιρω εξετάσεις.  Και το σπερμα να το ελέγξετε πιο εξονυχιστικά.  Όχι μόνο σπερμοδιαγραμμα.

Το ξερω ότι σου φαίνονται βουνό όλα αυτά που διαβάζεις.  Γενικά αν είσαι εκτός και ακούς τι περνάμε,  λες :"Παναγία μου πώς θα το κάνω αυτό " . Όταν μπεις όμως μέσα στον χορό δεν είναι τόσο φοβερά τα πράγματα.  Το κόστος δυστυχώς είναι πάρα πολύ μεγάλο θέμα και αυτό είναι κάτι που με στεναχωρεί πάρα πολύ γιατί δεν έχουν όλα τα ζευγάρια την οικονομική δυνατότητα να κάνουν εξωσωματικη.

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Καταρχήν σ ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου γράψεις τη γνώμη σου.

Η αλήθεια είναι ότι με έπιασε πανικός με όλες αυτές τις εξετάσεις που διαβάζω.  Το κεφάλι μου πόνεσε.... Πρέπει όμως από κάπου να ξεκινήσω κ να μην χάσω άλλο χρόνο. Θεωρώ ότι θα πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιο κέντρο εξωσωματικής. Μένω Θεσσαλονίκη κι έχω κάποιο υπόψη μου. Η αλήθεια είναι ότι η μέθοδος της σπερματεγχυσης κι εμένα μου φαίνεται ανούσια στην ηλικία μου.....

Να είσαι καλά κορίτσι μου!! Ό,τι καλύτερο εύχομαι κ για σένα!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Αν δεν κόλωνα θα πήγαινα στην εμβρυομεταφορά με ροζ πούπουλο παντοφλίνι σαν αυτό που βρήκε η @Margitc, προς τιμή σου, και θα σου έστελνα φωτό!!!

Ε τώρα εσείς τα νιάτα έχετε ορμή & αισιοδοξία. 🤣

Καλα πες οτι καταβαθος το ζηλεψες το παντοφλακι κ ασε τα κολωνα κ τα νιατα😂ολα καλα θα πανε στον χρονο τους ✌️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

 Σε προκαλωωω... λοιπόν έτσι και δε μου κάτσει η φυσική σύλληψη θα το κάνω εγώ..   όχι τίποτα άλλο είμαι μουρλή και θα το κάνω έτσι προς τιμή σου γιατί ξέρω ότι θα πετύχει... 

 

.ΥΣ Παναγίτσα μου λυπήσου με χειμωνιάτικα που να πηγαίνω με τα ροζουλι 

Ρε κανονισε γιατι δεν αργω να στις στειλω εχω βρει που τις πουλανε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Δεν είναι εύκολο το ξέρω... καθόλου...αλλά πίστεψέ τα μην τα αμφισβητείς συνέχεια...και αν όντως νιώθεις ανασφάλεια θα πρέπει να βρεις τον πραγματικό λόγο και να δεις αν έχει βάσει να αγχώνεσαι....αν πχ σε αγχωνουν τα έμβρυα σου ξανά μίλα με τους εμβρυολογους να σου πουν αναλυτικά.... εγώ θα έκανα ότι μπορούσε να με ηρεμήσει....όλα θα πάνε καλά θα το δεις....

Κοριτσι μ γλυκο εμεις κανουμε εξωσωματικη για μια γονιδιακη μεταλλαξη που εχει ο αντρας μου .. απλα οι 7 βλαστοκυστες μ ειχαν τη μεταλλαξη κ αυτες που ηταν υγιης ειχαν τη μορφολογια που εγραψα γι αυτο εχω αγχωθει .. συγγνωμη αν γινομαι κουραστικη απλα καπου τα λεω κ γω να τα βγαζω απο μεσα μου ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Natassou85 είπε:

Κοριτσι μ γλυκο εμεις κανουμε εξωσωματικη για μια γονιδιακη μεταλλαξη που εχει ο αντρας μου .. απλα οι 7 βλαστοκυστες μ ειχαν τη μεταλλαξη κ αυτες που ηταν υγιης ειχαν τη μορφολογια που εγραψα γι αυτο εχω αγχωθει .. συγγνωμη αν γινομαι κουραστικη απλα καπου τα λεω κ γω να τα βγαζω απο μεσα μου ..

Καταλαβαίνω κορίτσι μου γλυκό... δεν γίνεσαι καθόλου κουραστική...εδώ θα τα λες σε εμάς...... απλά μην αγχώνεσαι όσο μπορείς και έχε εμπιστοσύνη στα έμβρυα σου μόνο αυτό 😉😉😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

To τηλέφωνο ξανα χτύπησε και έχουμε άλλη μια βλαστοκύστη 5ΒΒ που μπήκε και αυτή κατάψυξη.

Έχουμε λοιπόν μια 5ΑΑ και μια 5ΒΒ.

Τώρα ενώ χάρηκα που προχώρησε έχω χεστεί και πάνω μου γιατί την 2η αποβολή την είχα με μια ίδια βλαστοκύστη, σε άλλο κέντρο βέβαια.

Τεσπα αυτά έχουμε με αυτά θα πορευτούμε, θα κάνω και την μαγνητική την Δευτέρα και βλέπουμε.

Μην ανησυχείς μαυρογατο. Αν η αποβολή σου τότε οφειλόταν στο έμβρυο, αυτό θα συνέβαινε επειδή το έμβρυο είχε κάποια χρωμοσωμικες ανωμαλία και όπως έχουμε ξαναπεί το dna των εμβρύων δεν έχει καμία σχέση με τη μορφολογία. Μπορεί κάποια να φαίνονται άριστα και να είναι τερατάκια (όπως οι δικές μου 5 βλαστοκυστες ΑΑ που ακόμα είναι στην κατάψυξη του κέντρου). Το ΒΒ δε λέει τίποτα για το γενετικό υλικό. Ελπίζουμε να είναι καλό αλλά και ΑΑ να ήταν η βλαστοκύστη σου πάλι το ίδιο θα ίσχυε. Οπότε εχε πίστη και να είσαι χαρούμενη που τα καταφέρατε και φτάσατε σε βλαστοκύστη. Δεν είναι μικρό πράγμα! Τώρα πως προχωράτε? Αν θυμάμαι καλά ο Σφακ δε θέλει να κανεις μετ;φορά με 2, θέλει περισσότερα ε? Άρα θα ξαναπάς και τον άλλο μήνα για επόμενο ωαριακι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μουυυυυυ....... Ακούσαμε τις καρδούλες τους!!!!!! Όλα πηγαίνουν μια χαρά!!!! Οι παλμοί τους είναι πολλοί καλοί.....Σας εύχομαι ολόψυχα σύντομα να ακούσετε αυτον τον υπέρηχο ήχο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μουυυυυυ....... Ακούσαμε τις καρδούλες τους!!!!!! Όλα πηγαίνουν μια χαρά!!!! Οι παλμοί τους είναι πολλοί καλοί.....Σας εύχομαι ολόψυχα σύντομα να ακούσετε αυτον τον υπέρηχο ήχο.....

Μπράβο κορίτσι μου! Πρέπει να είναι υπέροχο συναίσθημα! Μακάρι για όλες μας να έρθει αυτή η ώρα ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μουυυυυυ....... Ακούσαμε τις καρδούλες τους!!!!!! Όλα πηγαίνουν μια χαρά!!!! Οι παλμοί τους είναι πολλοί καλοί.....Σας εύχομαι ολόψυχα σύντομα να ακούσετε αυτον τον υπέρηχο ήχο.....

❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Μπραβο κοριτσι μου!!! Με το καλο να τα δεις απο κοντα οταν ερθει η ωρα!! 
Οντως αυτόν τον ήχο να τον ακούσετε ΟΛΕΣ κορίτσια μου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μουυυυυυ....... Ακούσαμε τις καρδούλες τους!!!!!! Όλα πηγαίνουν μια χαρά!!!! Οι παλμοί τους είναι πολλοί καλοί.....Σας εύχομαι ολόψυχα σύντομα να ακούσετε αυτον τον υπέρηχο ήχο.....

Μπράβο κορίτσι μου! Πρέπει να είναι πολύ συγκινητική εμπειρία. Να πάνε ολα καλά και να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη! 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σχετικά με τα καθαριστικά, προϊόντα περιποίησης κτλ που λέγατε να σας πω πως εμείς δεν χρησιμοποιούμε σχεδόν τίποτα εδώ και πολλά χρόνια. Είναι βλαβερά γενικότερα, για εμάς και το περιβάλλον και όχι μόνο για την εγκυμοσύνη. Δεν θέλω να σας κουράσω, αλλά πλέον αν σαν ενδιαφέρει υπάρχουν πολλές εναλλακτικές και στα μαγαζιά και είναι εφικτή και εύκολη η αλλαγή. Πχ για καθάρισμα σπιτιού χρησιμοποιούμε λευκό ξύδι και σόδα και για την τουαλέτα βιολογικό οικολογικό καθαριστικό. Για το σώμα σαπούνι από ελαιόλαδο, για τα μαλλιά σαπούνι μπάρα (είναι και zero waste). Οδοντόκρεμα επίσης φυτική σε βαζάκι. Για τα ρούχα τριμμένο πράσινο σαπούνι, για μαλακτικό ξύδι με αιθέρια έλαια κτλ κτλ. Υπάρχουν άπειρες επιλογές για να μην επιβαρυνόμαστε με τοξικές ουσίες. Μέχρι και για βαφές μαλλιών και νύχια υπάρχουν. Πάντως από το καλοκαίρι έχω σταματήσει να βάφω τα νύχια μου και μου έχει λείψει η αλήθεια είναι...αλλά αν είναι για το μικράκι μας χαλάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μουυυυυυ....... Ακούσαμε τις καρδούλες τους!!!!!! Όλα πηγαίνουν μια χαρά!!!! Οι παλμοί τους είναι πολλοί καλοί.....Σας εύχομαι ολόψυχα σύντομα να ακούσετε αυτον τον υπέρηχο ήχο.....

Με το καλό να τα δεχτείτε γερά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μουυυυυυ....... Ακούσαμε τις καρδούλες τους!!!!!! Όλα πηγαίνουν μια χαρά!!!! Οι παλμοί τους είναι πολλοί καλοί.....Σας εύχομαι ολόψυχα σύντομα να ακούσετε αυτον τον υπέρηχο ήχο.....

Τελειαααα καταπληκτικά!!!❤️ Ευχάριστα είναι αυτά. Τέτοιες χαρές να ακούμε και τέτοιες χαρές να νιώσουμε και εμείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μουυυυυυ....... Ακούσαμε τις καρδούλες τους!!!!!! Όλα πηγαίνουν μια χαρά!!!! Οι παλμοί τους είναι πολλοί καλοί.....Σας εύχομαι ολόψυχα σύντομα να ακούσετε αυτον τον υπέρηχο ήχο.....

Μπραβο βρε συμμαθητρια!! Να πανε ολα τελεια απο εδω κ περα κ θα ξεχασεις ξλα οσα περασες! Θα δεις θα παρασουν γρηγορα οι 9 μηνες που θα τα κρατησεις στην αγκαλια σου!❤️🧿🎉🎉👨‍👩‍👧‍👦

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μουυυυυυ....... Ακούσαμε τις καρδούλες τους!!!!!! Όλα πηγαίνουν μια χαρά!!!! Οι παλμοί τους είναι πολλοί καλοί.....Σας εύχομαι ολόψυχα σύντομα να ακούσετε αυτον τον υπέρηχο ήχο.....

Μπραβοοοοο!!

Τελειες γερές καρδούλες!!

Μεχρι το τέλος να πάνε όλα ήρεμα και ανέφελα ❤️+❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Μην ανησυχείς μαυρογατο. Αν η αποβολή σου τότε οφειλόταν στο έμβρυο, αυτό θα συνέβαινε επειδή το έμβρυο είχε κάποια χρωμοσωμικες ανωμαλία και όπως έχουμε ξαναπεί το dna των εμβρύων δεν έχει καμία σχέση με τη μορφολογία. Μπορεί κάποια να φαίνονται άριστα και να είναι τερατάκια (όπως οι δικές μου 5 βλαστοκυστες ΑΑ που ακόμα είναι στην κατάψυξη του κέντρου). Το ΒΒ δε λέει τίποτα για το γενετικό υλικό. Ελπίζουμε να είναι καλό αλλά και ΑΑ να ήταν η βλαστοκύστη σου πάλι το ίδιο θα ίσχυε. Οπότε εχε πίστη και να είσαι χαρούμενη που τα καταφέρατε και φτάσατε σε βλαστοκύστη. Δεν είναι μικρό πράγμα! Τώρα πως προχωράτε? Αν θυμάμαι καλά ο Σφακ δε θέλει να κανεις μετ;φορά με 2, θέλει περισσότερα ε? Άρα θα ξαναπάς και τον άλλο μήνα για επόμενο ωαριακι?

Μωρε δίκιο έχετε όλες αλλά οποίος έχει καεί φυσάει κ το γιαουρτι

Καλα δεν πα να θέλει ο Σφακ Να μεταφέρω παραπάνω εγώ θα πάω με αυτά τα δυο κ ότι γίνει 

Ας κάνω την μαγνητική κ βλέπουμε 🙃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μουυυυυυ....... Ακούσαμε τις καρδούλες τους!!!!!! Όλα πηγαίνουν μια χαρά!!!! Οι παλμοί τους είναι πολλοί καλοί.....Σας εύχομαι ολόψυχα σύντομα να ακούσετε αυτον τον υπέρηχο ήχο.....

Δεν έχω άλλη αντίδραση σε καρδούλα αλλά σου στέλνω άπειρες εδώ ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️ 

Τι ωραία νέα είναι αυτά!!!!!! Έτσι να συνεχίσουν να σας χαρίζουν σε κάθε επίσκεψη αυτή τη μοναδική εμπειρία,,,το σώμα μας γεννάει θαυματακια,,,.μπραβοοοοοο,,,,με το καλό να έρθουν γερά και τυχερά στην αγκαλιά σας!!!!! 🙏👶❤️👶❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η BlackCat είπε:

Μωρε δίκιο έχετε όλες αλλά οποίος έχει καεί φυσάει κ το γιαουρτι

Καλα δεν πα να θέλει ο Σφακ Να μεταφέρω παραπάνω εγώ θα πάω με αυτά τα δυο κ ότι γίνει 

Ας κάνω την μαγνητική κ βλέπουμε 🙃

Συμφωνώ απόλυτα,,,με αυτά τα δύο και την τύχη και την Παναγία μαζί σας !!!!! Με το καλό και το αποτέλεσμα της μαγνητικής και η ετ όταν είναι η ώρα της 🙏👶❤️👶❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η condios είπε:

Συμφωνώ απόλυτα,,,με αυτά τα δύο και την τύχη και την Παναγία μαζί σας !!!!! Με το καλό και το αποτέλεσμα της μαγνητικής και η ετ όταν είναι η ώρα της 🙏👶❤️👶❤️

Σε ευχαριστώ αγαπη!

Λες να σε περιμένω να φτιάξεις τον «φούρνο»;

Απο τον φόβο μου δεν βιάζομαι καθόλου με λες κ βλαμμενη 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...