Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Όντως, τα γαλακτοκομικά δεν ενδείκνυνται για την ενδομητρίωση. Αλλά δε νομίζω ότι έχει να κάνει με τα λιπαρά. Δηλαδή νομίζω για την ενδομητρίωση δεν κάνει γενικά να τρως γαλακτοκομικά. Ποιος σου έδωσε διατροφή για την ενδομητρίωση; Διατροφολόγος ή γιατρός; Ρωτάω γιατί σπάνια ασχολούνται οι γιατροί με τη διατροφή...

Διατροφολογος μου την εχει δωσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

σε ευχαριστω τοοοοσο πολυ  !!! αληθεια!! γιατι αγχωθηκα πολυ εκεινη τη στιγμη!βεβαια μιλησα με το φαρμακοποιο και μου ειπε δεν υπαρχει προβλημα.δεν πηρε απο καπου αερα και λοιπα....τωρα θα δουμε!!προς το παρον θα συνεχισω το κουτι που ανοιξα σημερα για να ειμαι σιγουρη!!ευχαριστω πολυ!!

 

 

εεεεεεεεεεε δεν το πιστευω!!!μπραβο κοριτσαρα μου!!συγχαρητηρια!!!!να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!! ευχομαι μονο χαρες απο δω και περα!!!🤸‍♂️💜💘💓🎈

 

κοριτσι μου!!!καλη αρχη!!!εσυ ετοιμασε τα χαρτακια σου απο τωρα και ο,τι αλλο σου πει ο γιατρος το συμπληρωνεις!!ολα θα πανε τελεια!!!! μην ακουω για αγχος!!!!!!!!!!!!!!!!

Διονη μου ξεκίνησες ενεσακια ε?καλή αρχή αγάπη μου...όλα να σου πάνε τέλεια!!!τελικά μιλήσατε με τους γιατρούς?πότε σου είπαν ότι πρέπει να κάνεις πρώτο υπέρηχο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

Ευτυχώς είμαι Αιγάλεω εγώ! 

Όπως και να έχει πάρε αύριο να κλείσεις ραντεβού στην επιτροπή μην περιμένεις το ραντεβού με τον γιατρό γιατί λόγω COVID και καλοκαιριού σίγουρα θα υπάρχουν καθυστερησεις ,αν ακούσεις 3μηνο μην απογοητευτείς.

Και μετά έχεις όλο το χρόνο να μαζέψεις τα χαρτια που χρειάζονται 

Σχετικά με τα σπερμοδιαγραμματα που χρειάζονται 75 ημέρες το ένα από το άλλο ρωτά τον γιατρό σου μήπως μπορεί να σε στείλει σε συνεργαζόμενο μικροβιολογικό και να είναι εικονική η ημερομηνία. Αν και άμα είναι στο 3μηνο το ραντεβού προλαβαίνεις άνετα αλλά δεν ξέρεις καμία φορά.

Οταν πέρασα επιτροπή το 2018 έτσι το έκανα αλλά με καθοδήγησε ο τότε γιατρός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η geo2222 είπε:

Κορίτσια μου έχω πάθεις σοκ δεν το έχω πει σε κανέναν είστε οι πρώτες!!!!θα πάθω τίποτα από τα κλάματα μικησα με τον γιατρό και μου είπε να πάω αύριο να πούμε εξετάσεις μαζί με την χοριακη γιατί έχω κάποια θέματα με βιταμίνη d με tsh και προλακτινη για να δούμε αν θα αυξήσουμε δώσω κ θα κόψουμε κάτι από αυτά απλά έχω πονούν περιόδου αρκετούς και έχω αγχωθεί λίγο αλλά λέω εμφύτευση έγινε αν θέλει ο θεός θα πάει καλά αλλά το πρώτο βήμα έγινε!!!

Συγχαρητήρια!! Με τόσο έντονες γραμμες τα βλέπω τα διδυμακια να έρχονται!! Καλούς διπλασιασμόυς κ σε 9 μήνες να τα κρατάς στην αγκαλιά σου, σου εύχομαι!! Ξάπλωσε να ξεκουραστείς γιατί μπορώ να καταλάβω τον ενθουσιασμό σου τώρα κ με τη χαμηλή πίεση που έχεις κ τη ζέστη χρειάζεσαι σίγουρα ξεκούραση!! Στείλε μας αύριο τη χοριακη σου να την πανηγυρισουμε!! 🤰🤰🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Όπως και να έχει πάρε αύριο να κλείσεις ραντεβού στην επιτροπή μην περιμένεις το ραντεβού με τον γιατρό γιατί λόγω COVID και καλοκαιριού σίγουρα θα υπάρχουν καθυστερησεις ,αν ακούσεις 3μηνο μην απογοητευτείς.

Και μετά έχεις όλο το χρόνο να μαζέψεις τα χαρτια που χρειάζονται 

Σχετικά με τα σπερμοδιαγραμματα που χρειάζονται 75 ημέρες το ένα από το άλλο ρωτά τον γιατρό σου μήπως μπορεί να σε στείλει σε συνεργαζόμενο μικροβιολογικό και να είναι εικονική η ημερομηνία. Αν και άμα είναι στο 3μηνο το ραντεβού προλαβαίνεις άνετα αλλά δεν ξέρεις καμία φορά.

Οταν πέρασα επιτροπή το 2018 έτσι το έκανα αλλά με καθοδήγησε ο τότε γιατρός.

Έχουμε ενα σπερμοδιαγραμμα του Γενάρη του 2021 και ένα το τώρα Ιουνίου 2021 κάνουν; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/6/2021 at 5:33 ΜΜ, ο/η angel35 είπε:

Lactaki μου τι θέμα αντιμετωπιζατε αν επιτρέπεται;;; 

ενδομητρίωση είχα αγάπη.. εκανα επέμβαση λαμπαροσκοπισης αλλά μέσα σ ενα χρονο εμφανίστηκε κυστη παλι.. Όποτε προχώρησα σε εξωσωματική διότι η εγκυμοσύνη είναι η καλυτερη θεραπεία της ενδομητρίωσης. Όσο δεν υπάρχει αίμα δλδ να τρέφεται.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

Επίσης κάτι ακόμα άσχετο, αλλά με ξέρετε.... 

Χρειάζεται και μαστογραφία για την επιτροπή;;; 

εμενα δεν μου ζητηθηκε...ας πουν κ τα κοριτσια πιυ ξερουν καλυτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η dep14 είπε:

κοριτσια για να παρω τις ενεσεις απο τον εοπυ εκτος απο την αποφαση τι αλλα χαρτια χρειαζομαι;

Εμενα μόνο την απόφαση μου ζήτησαν(πάντα φωτοτυπία δίνεις κ εσύ κρατάς την πρωτότυπη) και αν είσαι μακριά καλό είναι να έχεις ένα ψυγειακι με παγοκυστες 🤗🤗🤗🤗 με το καλό να ξεκινήσεις!!!!! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Olia4 είπε:

Εμενα μόνο την απόφαση μου ζήτησαν(πάντα φωτοτυπία δίνεις κ εσύ κρατάς την πρωτότυπη) και αν είσαι μακριά καλό είναι να έχεις ένα ψυγειακι με παγοκυστες 🤗🤗🤗🤗 με το καλό να ξεκινήσεις!!!!! 🥰

Ααααα και την συνταγογράφηση απτόν γιατρό ε!!!!!!! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

Επίσης κάτι ακόμα άσχετο, αλλά με ξέρετε.... 

Χρειάζεται και μαστογραφία για την επιτροπή;;; 

Όχι καλέ!!!! Τουλάχιστον όταν πέρασα εγώ τον Απρίλιο δεν ζητούσαν! Πάντως για να μην αγχώνεσαι όταν πας στον γιατρό σου θα σου δώσει χαρτί με το χρειάζεται! Μπορείς κ εσύ να γκουγκλαρεις και να τα δεις!!!!! 😉😉😉😉 Μάζευε χαρτάκια λεμεεεεε!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

Έχουμε ενα σπερμοδιαγραμμα του Γενάρη του 2021 και ένα το τώρα Ιουνίου 2021 κάνουν; 

Υποθέτω επειδή είναι μέσα στο έτος οτι κάνουν αλλά ίσως θέλουν να είναι πιο κοντινά στην προσπάθεια με την λογική ότι το σπερμα μεταβάλλεται κ ανανεώνεται κάθε τρεις μήνες. 

θα ρωτήσεις τον γιατρό σου ή το κέντρο εξωσωματικής πρέπει να σε κατευθύνουν εκεινοι. Τα δικαιολογητικά τα αναφέρουν κ στην εγκύκλιο της επιτροπής κ την βρίσκεις στο Ίντερνετ.

Μαστογραφια όχι δεν είναι προαπαιτούμενο για την επιτροπή 

εμενα όμως μου την είχε ζητήσει ο γιατρος μαζί με σαλπιγγογραφια πριν ξεκινήσω το οτιδήποτε , τότε ήμουν 35.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Olia4 είπε:

Όχι καλέ!!!! Τουλάχιστον όταν πέρασα εγώ τον Απρίλιο δεν ζητούσαν! Πάντως για να μην αγχώνεσαι όταν πας στον γιατρό σου θα σου δώσει χαρτί με το χρειάζεται! Μπορείς κ εσύ να γκουγκλαρεις και να τα δεις!!!!! 😉😉😉😉 Μάζευε χαρτάκια λεμεεεεε!!!!!!!

Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου φέρεσαι με στοργή και προδερμ 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η BlackCat είπε:

Υποθέτω επειδή είναι μέσα στο έτος οτι κάνουν αλλά ίσως θέλουν να είναι πιο κοντινά στην προσπάθεια με την λογική ότι το σπερμα μεταβάλλεται κ ανανεώνεται κάθε τρεις μήνες. 

θα ρωτήσεις τον γιατρό σου ή το κέντρο εξωσωματικής πρέπει να σε κατευθύνουν εκεινοι. Τα δικαιολογητικά τα αναφέρουν κ στην εγκύκλιο της επιτροπής κ την βρίσκεις στο Ίντερνετ.

Μαστογραφια όχι δεν είναι προαπαιτούμενο για την επιτροπή 

εμενα όμως μου την είχε ζητήσει ο γιατρος μαζί με σαλπιγγογραφια πριν ξεκινήσω το οτιδήποτε , τότε ήμουν 35.

 

Είμαι 35 και 6 μήνες, ας μην μου το ζητήσουν και αυτό, δεν αντέχω άλλο πασπατεμα 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η dep14 είπε:

κοριτσια για να παρω τις ενεσεις απο τον εοπυ εκτος απο την αποφαση τι αλλα χαρτια χρειαζομαι;

Φωτοτυπία την απόφαση της επιτροπής 

την συνταγογράφηση των φαρμακων από τον γιατρό 

την ταυτότητα σου 

κ παγοκύστες κ τσάντα μεταφοράς αυτές που είναι για κρέατα πχ ή μινι ψυγειακι γιατί με τέτοιες θερμοκρασίες δεν πρέπει να εκτεθούν τα φάρμακα σε ζέστη κ στο σπίτι τα βάζεις ψυγείο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

Είμαι 35 και 6 μήνες, ας μην μου το ζητήσουν και αυτό, δεν αντέχω άλλο πασπατεμα 😂😂😂

Μωρε έχεις να φας πασπατωμα να το φχαριστηθεις 😂😂😂

Καλο είναι πριν την διέγερση να κανείς ώστε να υπάρχει ως μαστογραφία αναφοράς 

κακο δεν κάνει, η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία🙃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Μωρε έχεις να φας πασπατωμα να το φχαριστηθεις 😂😂😂

Καλο είναι πριν την διέγερση να κανείς ώστε να υπάρχει ως μαστογραφία αναφοράς 

κακο δεν κάνει, η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία🙃

Ένα ένα να μου τα λέτε, θερίζουν τα εμφράγματα στην ηλικία μου 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

Ένα ένα να μου τα λέτε, θερίζουν τα εμφράγματα στην ηλικία μου 🤣🤣

Χαχαχααχαχαχχααχ εμένα μου είχαν δώσει ένα χαρτί βασικά δυο ήταν ο γιατρός μου μου το έδωσε που έγραφε ακριβώς τι χαρτιά χρειάζομαι και σημειώναμε επάνω αν τα έχουμε και με αυτή την σειρά τα βάλαμε στον φάκελο αυτό με βοήθησε παρα πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Ναι αλλά τι εννοεί φάση προσπάθειας? Ποσό κενό πρέπει να υπάρχει ανάμεσα? Ναι καταλαβαίνω ότι οι 15 μέρες ίσως είναι λίγο αλλά ας πούμε ο μήνας είναι οκ? Θα μπορούσα να κάνω μόνο την 1η δόση 7 Ιουλίου και μετά ξανά διέγερση στις 20 Αυγούστου. Αυτό θα ήταν οκ? Αν και από άποψη ανοσιας δεν δίνει πολλά η 1η δόση μονής της. 
επισης έχεις καταλαβει, αυτό που δε θέλουν οι γιατροί είναι η αλληλεπίδραση εμβολίου με ορμόνες για τον οργανισμό μας η φοβούνται κάτι άλλο, ότι ας πούμε θα επηρεάσει και την ποιότητα των ωαρίων?

Καλησπέρα,,,θεωρώ πως είναι πραγματικά θέμα γιατρού στην τοποθέτηση για το αν θα κάνει μια γυναίκα εμβόλιο και πότε. Ο δικός μου εξωσωματικος επέμενε,,,και στην ερώτηση μου "και αν με πετύχει η 2η δόση εφόσον κάνω εμβρυομεταφορα? Τι κάνω" ,,,η απάντηση είναι "κάνεις κανονικά τη 2η δόση όταν είναι η ώρα της, δεν επηρεάζει τη διαδικασία,,,ίσα ίσα που θέλουμε να έχετε κάνει εμβόλιο (και ο σύζυγος) για να είστε προστατευμένοι",,,,οπότε εμείς έχουμε τελειώσει ήδη και ας μην κάναμε ακόμα εμβρυομεταφορα ,,,, να ρωτήσεις όλες σου τις απορίες σου στο γιατρό σου,,, είμαι σίγουρη πως θα καθησυχάσει με τις όποιες απαντήσεις του. Ο δικός μας απλά επέμενε το εμβόλιο να είναι Pfizer,,, οπότε και αυτό κάναμε και ευτυχώς παρενέργειες μηδέν. Επίσης αν εσύ κάνεις πρώτη δόση 7/7 σε 21 ημέρες κάνεις τη 2η δόση , δηλαδή κάπου 28/7,,,,άρα θεωρητικά αν ξεκινήσεις διέγερση 20/8 μια χαρά ακούγεται. Ο γιατρός σου όμως είναι αυτός που θα σου επιβεβαιώσει τι και πως!!!! Καλή δύναμη στην αρχή σου!!!!🙏👶❤️👶❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Μωρε έχεις να φας πασπατωμα να το φχαριστηθεις 😂😂😂

Καλο είναι πριν την διέγερση να κανείς ώστε να υπάρχει ως μαστογραφία αναφοράς 

κακο δεν κάνει, η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία🙃

Ζητάνε μαστογραφία από όλες τις κοπέλες ανεξαρτήτως ηλικίας λόγω διεγερσης?εμένα στο κέντρο δεν μου ζήτησαν, είμαι 33. Ο γυναικολόγος μου μου έκανε τοσα χρονια μόνο ψηλάφηση και έλεγε ότι είμαι μικρή για μαστογραφία..προχτές όμως μου έκανε υπέρηχο και έχω κύστες τελικα..καημό το έχω τελευταία να πάω για έναν υπέρηχο και να μη μου βρούνε τίποτα ρε παιδί μου..το θέμα πασπατεμα αστο γδυνομαστε παντού αφού λεω στον άντρα μου πήγαμε στην αιματολογο και ήταν η μόνη που μου δεν μου είπε τη φράση περάστε και γδυθειτε από τη μέση και κάτω, έχει γίνει συνήθεια πλεον🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η geo2222 είπε:

Χαχαχααχαχαχχααχ εμένα μου είχαν δώσει ένα χαρτί βασικά δυο ήταν ο γιατρός μου μου το έδωσε που έγραφε ακριβώς τι χαρτιά χρειάζομαι και σημειώναμε επάνω αν τα έχουμε και με αυτή την σειρά τα βάλαμε στον φάκελο αυτό με βοήθησε παρα πολύ!

Αυτό θα κάνω και γω!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...