Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 15 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Χάθηκα λίγο αλλά είναι οι τελευταίες μέρες στην Κύπρο και δουλεύω παράλληλα και τρέχω να τα προλάβω όλα!! Μπήκα αισίως στον 5ο μήνα! Το μεσημέρι έχω ραντεβού να δούμε τον Φανούριο μας! Τελευταίες μέρες κάνει πιο έντονη τη παρουσία του, όταν είμαι χαλαρή και ξαπλώσω και πιέσω απαλά τη κοιλιά μου, τον αισθάνομαι! Μάλιστα χθες έδωσε μια δυνατή και πιο σίγουρη κλωτσιά!! Τον ένιωσε και ο μεγάλος μου γιος και ο Γιάννης! Η όρεξη μου επανήλθε στα φυσιολογικά, σε φάση τρώω για να ζήσω! 😅😅😅 Από κιλά δεν ξέρω αφού μαζέψαμε τα πάντα στο σπίτι και δεν έχω ζυγαριά... Η κοιλίτσα πάντως έχει πεταχτεί για τα καλά!! Ελπίζω όλες να είστε καλά κι εσείς και τα μωράκια!!

Καλημέρα! Και εγώ πριν λίγες μέρες μπήκα στον 5ο. Ακριβώς τα ίδια, χθες μου έδωσε κλωτσιά και όταν πιέζω την κοιλιά μου συνήθως το αισθάνομαι. Να μας πεις τα νέα σου από τον γιατρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η annoula1987 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Χάθηκα λίγο αλλά είναι οι τελευταίες μέρες στην Κύπρο και δουλεύω παράλληλα και τρέχω να τα προλάβω όλα!! Μπήκα αισίως στον 5ο μήνα! Το μεσημέρι έχω ραντεβού να δούμε τον Φανούριο μας! Τελευταίες μέρες κάνει πιο έντονη τη παρουσία του, όταν είμαι χαλαρή και ξαπλώσω και πιέσω απαλά τη κοιλιά μου, τον αισθάνομαι! Μάλιστα χθες έδωσε μια δυνατή και πιο σίγουρη κλωτσιά!! Τον ένιωσε και ο μεγάλος μου γιος και ο Γιάννης! Η όρεξη μου επανήλθε στα φυσιολογικά, σε φάση τρώω για να ζήσω! 😅😅😅 Από κιλά δεν ξέρω αφού μαζέψαμε τα πάντα στο σπίτι και δεν έχω ζυγαριά... Η κοιλίτσα πάντως έχει πεταχτεί για τα καλά!! Ελπίζω όλες να είστε καλά κι εσείς και τα μωράκια!!

Τι ωραία...καλή δύναμη κοριτσάκι!!!

Εγώ δεν το καταλαβαίνω κάθε μέρα το μικρούλι αλλά συνήθως το βράδυ αν κάτσω σε ηρεμία χωρίς φασαρία κ.λ.π τσουπ κουνιέται μια-δυο φορές...

Εσένα είναι και το δεύτερο οπότε λογικά καταλαβαίνεις πιο εύκολα πότε είναι το μωρό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dioni20 είπε:

 

Εσένα είναι και το δεύτερο οπότε λογικά καταλαβαίνεις πιο εύκολα πότε είναι το μωρό...

Πάντως και εγώ που είμαι στη 2η εγκυμοσύνη, δεν έχω καταλάβει ακόμη το μωράκι μου. 

Εκτός και εαν αυτά τα χρόνια... έχτισα κοιλιακούς 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η mpounio είπε:

Πάντως και εγώ που είμαι στη 2η εγκυμοσύνη, δεν έχω καταλάβει ακόμη το μωράκι μου. 

Εκτός και εαν αυτά τα χρόνια... έχτισα κοιλιακούς 😊

xaxa παίζουν πολλά ρόλο μωρέ...που είναι ο πλακούντας, πόσο κινητικό είναι το μωράκι, τα κιλά...δεν πειράζει σε λίγο θα τα καταλαβαίνουμε για τα καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εσείς που μπήκατε στον 5ο κ λέτε ότι νιώσατε το μωρό ,δλδ τι νιώθετε; Γτ κ γω σε 3 μέρες μπαινω στον 5ο κ προχθές το βράδυ που ξάπλωςα κ είχε ηρεμία πατούσα την κοιλιά μήπως νιώσω κάτι κ το μόνο που ένιωσα ήταν ένα γουργουρητό κ κάνα δυο φορες πριν λίγο κ χθες ένιωσα κάτι σαν μπορμπουληθρα . Είναι το μωρό αυτό; Ο γιατρος μου πάντως μου είπε ότι επειδή είναι κ η πρώτη εγκυμοσυνη ότι από τη 19η κ μετά θα το νιώσω . Τι να πω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια εσείς που μπήκατε στον 5ο κ λέτε ότι νιώσατε το μωρό ,δλδ τι νιώθετε; Γτ κ γω σε 3 μέρες μπαινω στον 5ο κ προχθές το βράδυ που ξάπλωςα κ είχε ηρεμία πατούσα την κοιλιά μήπως νιώσω κάτι κ το μόνο που ένιωσα ήταν ένα γουργουρητό κ κάνα δυο φορες πριν λίγο κ χθες ένιωσα κάτι σαν μπορμπουληθρα . Είναι το μωρό αυτό; Ο γιατρος μου πάντως μου είπε ότι επειδή είναι κ η πρώτη εγκυμοσυνη ότι από τη 19η κ μετά θα το νιώσω . Τι να πω! 

Κάπως έτσι μοιάζει, σαν μπουρμπουλήθρες ή σαν φτερούγισμα ή σαν γουργουρητό...Καλά μη νομίζεις, κι εγώ 17+6 είμαι και μια φορά το ένιωσα όλη κι όλη αυτό που περιγράφω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια εσείς που μπήκατε στον 5ο κ λέτε ότι νιώσατε το μωρό ,δλδ τι νιώθετε; Γτ κ γω σε 3 μέρες μπαινω στον 5ο κ προχθές το βράδυ που ξάπλωςα κ είχε ηρεμία πατούσα την κοιλιά μήπως νιώσω κάτι κ το μόνο που ένιωσα ήταν ένα γουργουρητό κ κάνα δυο φορες πριν λίγο κ χθες ένιωσα κάτι σαν μπορμπουληθρα . Είναι το μωρό αυτό; Ο γιατρος μου πάντως μου είπε ότι επειδή είναι κ η πρώτη εγκυμοσυνη ότι από τη 19η κ μετά θα το νιώσω . Τι να πω! 

Εγώ το νιώθω όταν κουνάει τα ποδαράκια του, μια πολύ απαλή κίνηση. Στην αρχή έλεγα μήπως ήταν ιδέα μου αλλά η γιατρός μου επιβεβαίωσε ότι όντως από εκείνη την πλευρά είναι τα ποδαράκια του κ γι'αυτό το νιώθω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η mpounio είπε:

Πάντως και εγώ που είμαι στη 2η εγκυμοσύνη, δεν έχω καταλάβει ακόμη το μωράκι μου. 

Εκτός και εαν αυτά τα χρόνια... έχτισα κοιλιακούς 😊

😅😅😅😅😅😅😂😂

Κι εγώ το ίδιο ακριβώς... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια εσείς που μπήκατε στον 5ο κ λέτε ότι νιώσατε το μωρό ,δλδ τι νιώθετε; Γτ κ γω σε 3 μέρες μπαινω στον 5ο κ προχθές το βράδυ που ξάπλωςα κ είχε ηρεμία πατούσα την κοιλιά μήπως νιώσω κάτι κ το μόνο που ένιωσα ήταν ένα γουργουρητό κ κάνα δυο φορες πριν λίγο κ χθες ένιωσα κάτι σαν μπορμπουληθρα . Είναι το μωρό αυτό; Ο γιατρος μου πάντως μου είπε ότι επειδή είναι κ η πρώτη εγκυμοσυνη ότι από τη 19η κ μετά θα το νιώσω . Τι να πω! 

Και εγώ σήμερα που μπαίνω στην 18w δεν το έχω νιώσει!ακριβώς το ίδιο μου είχε πει ο γιατρός από την 19w θα το καταλάβω! ανυπομονώωω...🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Κάπως έτσι μοιάζει, σαν μπουρμπουλήθρες ή σαν φτερούγισμα ή σαν γουργουρητό...Καλά μη νομίζεις, κι εγώ 17+6 είμαι και μια φορά το ένιωσα όλη κι όλη αυτό που περιγράφω...

Ποτέ σου έχει δώσει πητ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλιστα! Πιστεύω σε κάνα δυο βδομάδες που θα έχουν κ μεγαλύτερο μέγεθος θα τα νιώσουμε πιο έντονα! Μια γνωστή μου να φανταστείτε το ένιωσε 22η βδομάδα! Παντως ο δικός μου ο μπεμπακος δν είναι κ παρά πολυ κινητικός ,πήρε από τον πατέρα του 😂 Γτ αν είχε μοιάσει εμένα όλο σβούρες θα έφερνε! Τον βλέπω κ στους υπερήχους που κουνιέται , αλλά με αργους  ρυθμούς όπως ο άντρας μου 😛🤣 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σκεφτόμαστε το τριήμερο να πάμε καμία εκδρομούλα, θέλω να μου πείτε λίγο το σας έχουν πει οι γιατροί σας όσον αφορά θάλασσα και πισίνα, θα την πάρω το απόγευμα τηλέφωνο βέβαια. 

Εσυ @Stardust_83 που έχουμε και την ίδια μήπως την έχεις ρωτήσει??? 

Επίσης που θα βρω άμεσα μαγιουδακια, εσείς πήρατε από κανένα?? 

😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Κορίτσια σκεφτόμαστε το τριήμερο να πάμε καμία εκδρομούλα, θέλω να μου πείτε λίγο το σας έχουν πει οι γιατροί σας όσον αφορά θάλασσα και πισίνα, θα την πάρω το απόγευμα τηλέφωνο βέβαια. 

Εσυ @Stardust_83 που έχουμε και την ίδια μήπως την έχεις ρωτήσει??? 

Επίσης που θα βρω άμεσα μαγιουδακια, εσείς πήρατε από κανένα?? 

😍😍

Για πισίνα δεν την ρώτησα. Για θαλάσσα μου είπε να είναι καθαρή, όταν βγαίνεις ξεπλένεσαι και αλλάζεις μαγιό, όχι έκθεση στον ήλιο, καλύτερα απόγευμα 6-9 μου είπε. Αυτά νομίζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Anna Tsak είπε:

Κορίτσια σκεφτόμαστε το τριήμερο να πάμε καμία εκδρομούλα, θέλω να μου πείτε λίγο το σας έχουν πει οι γιατροί σας όσον αφορά θάλασσα και πισίνα, θα την πάρω το απόγευμα τηλέφωνο βέβαια. 

Εσυ @Stardust_83 που έχουμε και την ίδια μήπως την έχεις ρωτήσει??? 

Επίσης που θα βρω άμεσα μαγιουδακια, εσείς πήρατε από κανένα?? 

😍😍

Εμένα κορίτσι μου μου είπε πιο πολύ για θαλασσα κ όχι τόσο πισίνα. Να είναι καθαρά τα νερά κ όχι ωρες που έχει πολύ ήλιο. Δλδ ιδανικά 10-12 κ μετά τις 18:00. Κ να αλλάζω μαγιω όταν βγω από τη θαλασσα . Αυτά. Αλλά το ΣΚ βροχές θα μας έχει εδώ πάνω Θεσσαλονίκη κ Χαλκιδική όποτε δν μας κόβω για μπάνιο 😔 Κ γω αυτό το ΣΚ περίμενα μπας κ κάνω κάνα μπανάκι αλλά αν εχει όντως χαλιά καιρό πάλι δν θα κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Γύρισα από τον γιατρό! Το ζουζουνάκι όλο κλωτσιές και τεντώματα ήταν! Όλα σούπερ, 184 γραμμάρια! Μου έγραψε εξετάσεις αίματος και ούρων συν κάτι με γλυκόζη αλλά δεν κατάλαβα, θα πάω αύριο να τις κάνω! Μου έδωσε και το e-mail του να του στείλω τον μπέμπη φωτογραφία όταν με το καλό γεννήσω... αγκαλιαστήκαμε και αποχαιρετηθήκαμε... ουφφ... 😔 Ελπίζω ο νέος μου γιατρός να είναι καλούλης....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Γύρισα από τον γιατρό! Το ζουζουνάκι όλο κλωτσιές και τεντώματα ήταν! Όλα σούπερ, 184 γραμμάρια! Μου έγραψε εξετάσεις αίματος και ούρων συν κάτι με γλυκόζη αλλά δεν κατάλαβα, θα πάω αύριο να τις κάνω! Μου έδωσε και το e-mail του να του στείλω τον μπέμπη φωτογραφία όταν με το καλό γεννήσω... αγκαλιαστήκαμε και αποχαιρετηθήκαμε... ουφφ... 😔 Ελπίζω ο νέος μου γιατρός να είναι καλούλης....

Μια χαρά, ευχάριστα τα νέα σου. Λογικά την καμπύλη γλυκόζης σου έγραψε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Γύρισα από τον γιατρό! Το ζουζουνάκι όλο κλωτσιές και τεντώματα ήταν! Όλα σούπερ, 184 γραμμάρια! Μου έγραψε εξετάσεις αίματος και ούρων συν κάτι με γλυκόζη αλλά δεν κατάλαβα, θα πάω αύριο να τις κάνω! Μου έδωσε και το e-mail του να του στείλω τον μπέμπη φωτογραφία όταν με το καλό γεννήσω... αγκαλιαστήκαμε και αποχαιρετηθήκαμε... ουφφ... 😔 Ελπίζω ο νέος μου γιατρός να είναι καλούλης....

Μπράβο κοπέλα μου!μεγαλώνουν τα μωράκια μας!Βρήκες γιατρό τελικά ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Μπράβο κοπέλα μου!μεγαλώνουν τα μωράκια μας!Βρήκες γιατρό τελικά ;

Έχω στο μυαλό μου κάποιον που ακούω πολύ καλά σχόλια,  θα κλείσω ένα ραντεβού και ελπίζω να μην απογοητευτώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Έχω στο μυαλό μου κάποιον που ακούω πολύ καλά σχόλια,  θα κλείσω ένα ραντεβού και ελπίζω να μην απογοητευτώ!

Μακάρι να ναι αυτός που ψάχνεις για να μην ταλαιπωρηθείς!🙂😀🙂😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Έχω στο μυαλό μου κάποιον που ακούω πολύ καλά σχόλια,  θα κλείσω ένα ραντεβού και ελπίζω να μην απογοητευτώ!

Πού μετακομιζεις αν επιτρέπεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Anna Tsak είπε:

Κορίτσια σκεφτόμαστε το τριήμερο να πάμε καμία εκδρομούλα, θέλω να μου πείτε λίγο το σας έχουν πει οι γιατροί σας όσον αφορά θάλασσα και πισίνα, θα την πάρω το απόγευμα τηλέφωνο βέβαια. 

Εσυ @Stardust_83 που έχουμε και την ίδια μήπως την έχεις ρωτήσει??? 

Επίσης που θα βρω άμεσα μαγιουδακια, εσείς πήρατε από κανένα?? 

😍😍

Εγώ ξεκινάω κολυμβητήριο αύριο με τις ευλογίες του γυναικολόγου μου και με την οδηγία να κολυμπάω μέχρι λιγο πριν γεννήσω. Η μόνη οδηγία είναι να αλλάζω μαγιώ αμέσως μόλις βγω για να μην αποκτήσω μύκητες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου έτσι σε θέλω να είσαι θετική ! Φίλη μου 34 χρονων όπου θα έμπαινε σε πρόωρη  εμμηνόπαυση στην 2η εξωσωματικη εμεινε έγκυος και έχει μια πανέμορφη μπεμπουλα 9 μηνων🥰 να κανεις τις απαραίτητες ενέργειες και να ξερεις ότι υπάρχουν παρά πολλοί τρόποι! Πάντως να ξερεις πως η σπερματεγχυνση είναι πολύ απλή διαδικασία ! Κανεις διεγερση παρακολούθησε με υπερήχους και συγκεκριμένη μέρα που θα ορίσει ο γυναικολόγος κανεις την σπερματεγχυνση ! Εγώ πρώτα ο θεος μάλλον τον Ιούνιο θα κάνω την Τρίτη μου σπερματεγχυνση🙏  ευχομαι κορίτσι μου πολύ συντομα να μας πεις και εσυ τα χαρμοσυνα 🥰
    • Μας βλέπω όλο για φαγητά να λέμε 😄😄 Να πάνε όλα καλά να τρώω μετά του σκασμού! Αυτό λέω στον άντρα μου, θέλω μια φορά να φάω έτσι να σκάσω από το φαγητό 😄😄 Άσχετο, πήγαμε σήμερα να δούμε για κούνια και συρταριέρα γτ δεν έχουμε κάποιον να μας δώσει δυστυχώς.. Μας άρεσαν δύο κούνιες αλλά η μία διπλάσια τιμή από την άλλη..Η ακριβή μας είπε ότι ήταν από ξύλο οξιάς και η οικονομική από mdf. Η αλήθεια είναι ότι η οικονομική πέραν από την τιμή της μας άρεσε  πιο πολύ και σαν σχέδιο, πειράζει λέτε που είναι από mdf? Θα εκπέμπει βλαβερές ουσίες κτλ;
    • Γειά σου κορίτσι μου, φυσικά κ επιτρέπεται..έχω μια πρόωρη γήρανση ωοθηκών.🥺🥺🥺 Είμαι 38 χρόνων και το ξέρω αυτό απ τα 34, που ήταν και η 1η φορά που κάναμε κουβέντα με τον γιατρό μου για το εάν θέλω να αποκτήσω παιδί. Εκείνη την περίοδο δεν ήμουν σε τέτοια φάση και η αλήθεια είναι ότι όταν το έμαθα μου κόπηκαν λίγο τα πόδια..😟☹️ Τέλος πάντων μην στα πολυλογώ.. Η μία μου ωοθήκη δείχνει αρκετά γερασμένη και δεν κάνει αυγουλακια ενώ η άλλη κάνει αλλά μάλλον όχι και πολύ καλά (τουλάχιστον αυτό επιβεβαίωσαν κ οι ορμονολογικες που έκανα). Γιαυτό λέω ότι δεν ξέρω τι ελπίδες έχω, αλλά σίγουρα θέλω να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες για να βοηθήσω όσο μπορώ την κατάσταση. Επίσης πόσο πολύ χάρηκα που μοιράστηκες μαζί μας την δική σου εμπειρία με την σπερματεγχυση γιατί είναι κ αυτό στα άμεσα πλάνα μου. 
    • Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου❤️και σε εσενα εύχομαι πολύ συντομα μα έρθει το μωρακι σου🙏❤️ η αλήθεια είναι πως  είναι πολύ θετικο που κάνω συλληψη έστω και με σπερματεγχυνση 🙏 μέσα στο καλοκαιρι θα κάνω πάλι σπερματεγχυνση καθώς μου έδωσε το οκ ο γιατρός ! Θα του πω αν είναι να την κάνω τον Ιούνιο πρώτα ο θεος🙏
    • Εντάξει μπορείς να φας λίγο πιστεύω εμένα με αφηνε η Ενδοκρινολογος να φάω μου είχε πει ποσότητα αλλά δεν θυμάμαι ποσο μου είχε πει 🤔  αλλά εγω να πω την αλήθεια το παγωτο λαχταρουσα πιο πολύ το καλοκαίρι  😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...