Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 20 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Με το καλό να πάρεις το μωράκι σου αγκαλιά ! Μην αγχώνεσαι Γτ από ετοιμασίες κ γω έμεινα πίσω δν τα έχω όλα στην εντέλεια όπως ήθελα λόγω θεμάτων υγείας που είχα με τους δικούς μου. Τουλάχιστον έχω τη βαλίτσα έτοιμη 🤪 

Σε ευχαριστώ πολύ! Με το καλό σε όλες τις κοπέλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@annoula1987 το έχεις πει στο γιατρό σου ότι πονάς τόσο πολύ; αν όχι να τον πάρεις.. η φαγούρα μήπως είναι από το τέντωμα του δέρματος; Δοκίμασε να βάλεις κάποιο φυσικό έλαιο 1-2 φορές την ημέρα που της δίνει μεγάλη ελαστικότητα. Νομίζω θα σε βοηθήσει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Καλημερα κοπέλα μου και καλό μήνα!Αν έχεις τη βαλίτσα και το λίκνο έτοιμο για να κοιμηθεί όλα τα άλλα σιγά σιγά !Εμένα δε μου πήρε καλλιέργεια για στρεπτόκοκκο γιατί θα πάω με καισαρική!Για μύκητες κτλ μου πήρε!🤔

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα κ γω ότι αφού θέλω καισαρική είναι άσκοπο να μου πάρει για στρεπτόκοκκο . Μάλλον θα μου πάρει κ για μύκητες κτλ. Ποτέ έκλεισες ραντεβού για καισαρική; Βαλίτσα,λίκνο ,καθισμα αυτοκινήτου όλα ετοιμα τα έχω! Κ τα ρούχα τα έχω ετοιμα απλά δν τα έχω τοποθετήσει στη θέση τους στην ντουλάπα του μωρού. Κ περιμένω κ τη μπανιέρα κ την αλλαξιερα αυριο μεθαύριο .Γενικά η τακτοποίηση των πραγμάτων δν έχει γίνει στο δωμάτιο του μπέμπη ,αλλά κατα τα αλλά τα έχω όλα. Θα τα κάνω σιγά σιγά θα  έρθει κ η Πεθερα μου τουλάχιστον να βοηθήσει Γτ η μητέρα μου δν μπορεί ειναι άρρωστη κ πριν λίγες μερες βγήκε από το νοσοκομείο. Γι αυτό κ πήγαν όλα πίσω στις ετοιμασίες . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Για να δούμε αν θα προηγηθεί κάποια πριν από εμένα...

Σιγά μην τελείωσα...Ούτε βαλίτσα έχω φτιάξει ακόμα, ούτε έχω πλύνει εξοπλισμό, ούτε έχω στήσει το λίκνο που θα κοιμάται...Έχουμε πολλή δουλειά ακόμα...

Κολπικά δεν με έχει εξετάσει εμένα καθόλου, δεν υπάρχει λόγος...Τον τράχηλο μια φορά μου τον έχει μετρήσει όλη κι όλη κολπικά και αυτό έγινε τον Αύγουστο.

Εντάξει μην αγχώνεσαι. Τα βασικά να έχεις και τα υπόλοιπα γίνονται εν καιρώ. Εγώ κούνια δεν έχω στήσει ακόμη, στην αρχή θα τον βάζω για λίγες μέρες στην καλαθουνα.

@sweetheart12τι να σου πω, λογικά ναι. Οταν πάω Πέμπτη θα σας πω.

@Lenia1983εσύ πότε αποφασίστηκε ότι θα πας για καισαρική και γιατί αν επιτρέπεται;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lenia1983 είπε:

Κοπέλα μου τι κρέμα βάζεις;εγώ δεν μπορώ να πω ότι έχω ενόχληση τρομερή!που και που με τρώει η κοιλίτσα μου!όπως βολεύεσαι να είσαι !

Βάζω την simulcium g3 εναλλάξ με την frezyderm για πρόληψη ραγάδων.  Προς το παρόν δεν έκανα.. για να δούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

@annoula1987 το έχεις πει στο γιατρό σου ότι πονάς τόσο πολύ; αν όχι να τον πάρεις.. η φαγούρα μήπως είναι από το τέντωμα του δέρματος; Δοκίμασε να βάλεις κάποιο φυσικό έλαιο 1-2 φορές την ημέρα που της δίνει μεγάλη ελαστικότητα. Νομίζω θα σε βοηθήσει.. 

Ναι την προηγούμενη φορά που μιλήσαμε, του το ανέφερα.  Μόνο για το μαγνήσιο με ρώτησε και είπε καλό θα ήταν να κάνω καρδιοτοκογραφημα.  Θα πάω τη Πέμπτη να δούμε τι θα δείξει.  Βάζω κρεμουλες ενυδατικές για πρόληψη ραγάδων αλλά τελευταίας μέρες δεν με βοηθούν ιδιαίτερα...ίσως δοκιμάσω αμυγδαλέλαιο ή λάδι καρύδας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Βάζω την simulcium g3 εναλλάξ με την frezyderm για πρόληψη ραγάδων.  Προς το παρόν δεν έκανα.. για να δούμε...

Κι εγώ τη simulcium βάζω.Μου την είχε συστήσει δερματολόγος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annoula1987 είπε:

Βάζω την simulcium g3 εναλλάξ με την frezyderm για πρόληψη ραγάδων.  Προς το παρόν δεν έκανα.. για να δούμε...

Και εγώ της frezyderm βάζω μήπως να ρωτήσεις για κάποια άλλη πέρα από αυτές τις δύο που χρησιμοποιείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annoula1987 είπε:

Ναι την προηγούμενη φορά που μιλήσαμε, του το ανέφερα.  Μόνο για το μαγνήσιο με ρώτησε και είπε καλό θα ήταν να κάνω καρδιοτοκογραφημα.  Θα πάω τη Πέμπτη να δούμε τι θα δείξει.  Βάζω κρεμουλες ενυδατικές για πρόληψη ραγάδων αλλά τελευταίας μέρες δεν με βοηθούν ιδιαίτερα...ίσως δοκιμάσω αμυγδαλέλαιο ή λάδι καρύδας...

@annoula1987 ναι δοκίμασε κάτι πιο λιπαρό μήπως σε ανακουφίσει.. 😉 εγώ σε καμία από τις δύο εγκυμοσύνες δεν είχα φαγούρα, ίσως επειδή βάζω συνέχεια λάδια.. σαν χωριάτικη σαλάτα 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα κ γω ότι αφού θέλω καισαρική είναι άσκοπο να μου πάρει για στρεπτόκοκκο . Μάλλον θα μου πάρει κ για μύκητες κτλ. Ποτέ έκλεισες ραντεβού για καισαρική; Βαλίτσα,λίκνο ,καθισμα αυτοκινήτου όλα ετοιμα τα έχω! Κ τα ρούχα τα έχω ετοιμα απλά δν τα έχω τοποθετήσει στη θέση τους στην ντουλάπα του μωρού. Κ περιμένω κ τη μπανιέρα κ την αλλαξιερα αυριο μεθαύριο .Γενικά η τακτοποίηση των πραγμάτων δν έχει γίνει στο δωμάτιο του μπέμπη ,αλλά κατα τα αλλά τα έχω όλα. Θα τα κάνω σιγά σιγά θα  έρθει κ η Πεθερα μου τουλάχιστον να βοηθήσει Γτ η μητέρα μου δν μπορεί ειναι άρρωστη κ πριν λίγες μερες βγήκε από το νοσοκομείο. Γι αυτό κ πήγαν όλα πίσω στις ετοιμασίες . 

Καταρχήν περαστικά για τη μητέρα σου! Ωραία μια χαρά έχεις έτοιμα τα απαραίτητα, το δωμάτιο το φτιάχνεις και αργότερα!στις 11/11 έκλεισα ραντεβού θα είμαι 39+1 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Εντάξει μην αγχώνεσαι. Τα βασικά να έχεις και τα υπόλοιπα γίνονται εν καιρώ. Εγώ κούνια δεν έχω στήσει ακόμη, στην αρχή θα τον βάζω για λίγες μέρες στην καλαθουνα.

@sweetheart12τι να σου πω, λογικά ναι. Οταν πάω Πέμπτη θα σας πω.

@Lenia1983εσύ πότε αποφασίστηκε ότι θα πας για καισαρική και γιατί αν επιτρέπεται;

 

Εδώ και 2 βδομάδες αποφασίστηκε στην 36w με είδε ο γιατρός κολπικά γιατί έχω χαμηλή πρόσφυση πλακούντα!Το είχαμε εντοπίσει από το doppler για να είμαι ειλικρινής το περίμενα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Καταρχήν περαστικά για τη μητέρα σου! Ωραία μια χαρά έχεις έτοιμα τα απαραίτητα, το δωμάτιο το φτιάχνεις και αργότερα!στις 11/11 έκλεισα ραντεβού θα είμαι 39+1 

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου. Άντε με το καλό όλα να πανε καλα!! Εγώ πήρα τις εξετάσεις που έκανα σήμερα κ έχουν ανεβει λίγο οι τρανσαμινασες μου κ ανησύχησα. Τα έστειλα στο γιατρό αλλά δν τα έχει δει ακόμα θα τον πάρω πιο μετά τηλ να δω τι θα μου πει. Επειδή αυτές τις μερες βλέπω κ μια μικρή αύξηση της πίεσης φοβάμαι για τυχόν προεκλαμψία. Θα τον πω αν είναι να πάμε νωρίτερα Γτ κ μένα μου είπε 39 ως κ 39+3 να κάνουμε καισαρική. Εγώ όμως φοβήθηκα λίγο τώρα με τις εξετάσεις κ λέω την άλλη βδομάδα μήπως κ κλείσουμε το ραντεβού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω:έχει πάρει καμία αποστειρωτη της nuk; Τι εταιρεία έχετε πάρει;

Εμένα μου έχουν δώσει της avent.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω:έχει πάρει καμία αποστειρωτη της nuk; Τι εταιρεία έχετε πάρει;

Εγώ κορίτσι μου πήρα της Avent. Κ αποστειρωτη κ θερμαντήρα κ μπιμπερο . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω:έχει πάρει καμία αποστειρωτη της nuk; Τι εταιρεία έχετε πάρει;

Εγώ έχω πάρει έναν της Philips avent που σε 6 λεπτά έχει έτοιμα τα μπουκάλια ήταν ο ποιο γρήγορος και για αυτό τον πηρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου. Άντε με το καλό όλα να πανε καλα!! Εγώ πήρα τις εξετάσεις που έκανα σήμερα κ έχουν ανεβει λίγο οι τρανσαμινασες μου κ ανησύχησα. Τα έστειλα στο γιατρό αλλά δν τα έχει δει ακόμα θα τον πάρω πιο μετά τηλ να δω τι θα μου πει. Επειδή αυτές τις μερες βλέπω κ μια μικρή αύξηση της πίεσης φοβάμαι για τυχόν προεκλαμψία. Θα τον πω αν είναι να πάμε νωρίτερα Γτ κ μένα μου είπε 39 ως κ 39+3 να κάνουμε καισαρική. Εγώ όμως φοβήθηκα λίγο τώρα με τις εξετάσεις κ λέω την άλλη βδομάδα μήπως κ κλείσουμε το ραντεβού.

Σ ευχαριστώ κοπέλα μου να πάνε όλα καλά σε όλες τις κοπέλες!Αν κρίνει ο γιατρός ότι η αύξηση της πίεσης αλλα και των εξετάσεων οφείλονται εκεί λογικά θα σου πει να προχωρήσεις μικρή διαφορά θα έχει!όλα καλα να πάνε!πες μας τι θα σου πει ο γιατρός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Εγώ έχω πάρει έναν της Philips avent που σε 6 λεπτά έχει έτοιμα τα μπουκάλια ήταν ο ποιο γρήγορος και για αυτό τον πηρα

Και της nuk ετσι λέει για αυτό ρωτάω!μετά την αποστείρωση θα τα αποθηκεύεται στο ψυγείο;θα ρωτήσω εννοείται την παιδίατρο αλλά μήπως οι ήδη  μανουλες μπορούν να μας πουν;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lenia1983 είπε:

Και της nuk ετσι λέει για αυτό ρωτάω!μετά την αποστείρωση θα τα αποθηκεύεται στο ψυγείο;θα ρωτήσω εννοείται την παιδίατρο αλλά μήπως οι ήδη  μανουλες μπορούν να μας πουν;

 

Έλεγα να τα αφήνω μέσα στον αποστειρωτή αλλά όπως είπες θα ρωτήσω και εγώ τον παιδίατρο πρώτα ο θεος να δω τι θα μου πει τι είναι καλύτερο στο ψυγείο η στον αποστειρωτή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Έλεγα να τα αφήνω μέσα στον αποστειρωτή αλλά όπως είπες θα ρωτήσω και εγώ τον παιδίατρο πρώτα ο θεος να δω τι θα μου πει τι είναι καλύτερο στο ψυγείο η στον αποστειρωτή 

Εχουμε να μάθουμε πάρα πολλά για τα μωρουδακια μας!😄😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Lenia1983 είπε:

Εχουμε να μάθουμε πάρα πολλά για τα μωρουδακια μας!😄😄

Και όταν είναι το πρώτο μωράκι σου πας στα τυφλά δεν ξέρεις πολλά τα μαθαίνεις όλα τώρα

Ειναι μια ωραία αρχή για να μάθουμε πράγματα 

Κορίτσια μόνο εμένα μου φαίνεται ότι δεν περνάνε οι μέρες????
Ανυπομονώ να πάρω το μωράκι μου αγκαλιά…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Και όταν είναι το πρώτο μωράκι σου πας στα τυφλά δεν ξέρεις πολλά τα μαθαίνεις όλα τώρα

Ειναι μια ωραία αρχή για να μάθουμε πράγματα 

Κορίτσια μόνο εμένα μου φαίνεται ότι δεν περνάνε οι μέρες????
Ανυπομονώ να πάρω το μωράκι μου αγκαλιά…

Πότε έχεις πήτ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lenia1983 είπε:

Πότε έχεις πήτ;

19 του μηνός αλλά δεν την βλέπω να θέλει να βγει είναι ακόμα ψηλά και η γιατρός με είπε μέχρι 40-41 εβδομάδες μπορούμε να περιμένουμε🤣🤣🤣🤣

Βολεύτηκε η μικρή εκει μέσα και δεν θέλει να βγει 😂😂😂😂

Εσυ ποτέ έχεις ΠΗΤ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η 1994Μαρια είπε:

Καλημέρα καλό μήνα☺️☺️☺️

Ο μήνας μας ήρθε τα μπεμπάκια μας δεν λένε να έρθουν 🤣🤣🤣

Καλό μήνα κορίτσια μου, επιτέλους τελευταίος μήνας, αν και κάποιες θα τον φάμε όλον!! Σήμερα πήγα στην κλινική είχα ραντεβού με την γιατρό, η μπέμπα είναι 2717 γραμμάρια κάναμε και τομογράφο και μου είπε ότι είναι πάρα πολύ ζωηρή δεν σταμάτησε καθόλου, αφου μου λέει ότι αν κάνει έτσι το πρωί το βράδυ δεν θέλω να ξέρω τι κάνει 😂😂, μου πήρε κολπικό για καλλιέργεια και τώρα θα με βλέπει κάθε εβδομάδα!!! 

Είπε ότι έχω ακόμα καιρό μπροστά μου αλλά εγώ νιώθω ότι θα γεννήσω έχουν ξεκινήσει και οι συσπάσεις καθημερινά με πονακια πλεον!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Καλή εβδομάδα και καλό μήνα!!! Επιτέλους έφτασε ο μήνας μας!!! Θυμάμαι την αγωνία κ την ανυπομονησία που είχαμε όλες στην αρχή να εξελιχθούν όλα καλά!!! Τώρα πια μέρες μας έμειναν... Εμένα μήνας σχεδόν βέβαια.. 😛

Σαν να ήταν χθες που είδα το τεστ μου φαίνεται, που ετοίμαζα την έκπληξη στον Κώστα, πω πω  νεράκι πέρασε ο καιρός με τους φόβους μας και τις ανησυχίες μας!!! Και εμένα μήνας σχεδόν από ότι λέει η γιατρός!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...