Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 14 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Καλημέρα! Ο σίδηρος σου πως είναι;

Είναι λίγο χαμηλός αλλά όχι υπερβολικά...παίρνω δύο χάπια την ημέρα προς το παρόν και βλέπουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 13 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα. Εγώ εκεί που πότε και πουθενά δεν ζαλιζομουν (μεταφορικά μέσα) τώρα και σε ευθεία μπορεί να μου έρθει αναγουλα 🤢 Και στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν είχα τίποτα από ζαλάδες, αναγουλες κλπ.

Καλε κι εμένα όλα τα περίεργα τώρα με έχουν βρει...μέχρι τώρα δεν είχα ιδιαίτερα θέματα...τι να πω;;;

Υπομονή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Κ γω για αυτό δν θα πάρω 3 σε 1 Γτ θα είμαστε μέσα έτσι κ αλλιώς κ την καλαθουνα δν θα την χρειαστώ Γτ και στο σαλόνι να είμαι μπορώ να μετακινώ το λίκνο που έχει ροδάκια χωριά να ξυπνήσει το μωρό . Όποτε αχρείαστη θα είναι η καλαθουνα . 

Κι εγώ έχω μπερδευτεί πολύ με τα καρότσια...στο μεταξύ δεν θέλω να δώσω και 1000€ για ένα καρότσι...τα βρίσκω κάπως υπερβολικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Κι εγώ έχω μπερδευτεί πολύ με τα καρότσια...στο μεταξύ δεν θέλω να δώσω και 1000€ για ένα καρότσι...τα βρίσκω κάπως υπερβολικά...

Καλημέρα. Και εμένα μου φαίνονται αρκετά, οπότε κοιτάω πιο οικονομικές λύσεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Χρόνια πολλά κορίτσια καλή Παναγία να έχουμε με το καλό τα μωράκια μας❤️❤️❤️

Καλή Παναγία κορίτσια με υγεία! Να προστατεύει όλα τα μωρά του κόσμου ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια που χαθήκατε? Πώς είστε? Ελπίζω όλες καλά! Εδώ μια χαρά,  πολλές κλωτσιές, έχω αρχίσει να παίρνω κάποια γραμμάρια μετά από 2 μήνες στασιμότητας.  Να σας ρωτήσω,  έχετε κάνει εξετάσεις θρομβοφιλιας? Μια συμμαθήτριά μου έχασε το μωρό της προχθές 28 εβδομάδων και μάλλον ήταν από αυτό! Έχω πάθει σοκ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annoula1987 είπε:

Κορίτσια που χαθήκατε? Πώς είστε? Ελπίζω όλες καλά! Εδώ μια χαρά,  πολλές κλωτσιές, έχω αρχίσει να παίρνω κάποια γραμμάρια μετά από 2 μήνες στασιμότητας.  Να σας ρωτήσω,  έχετε κάνει εξετάσεις θρομβοφιλιας? Μια συμμαθήτριά μου έχασε το μωρό της προχθές 28 εβδομάδων και μάλλον ήταν από αυτό! Έχω πάθει σοκ!!

Καλησπέρα. Δόξα τον Θεό όλα καλά. Κ εμένα ο μπέμπης μου με έχει ταράξει, κάνει πολύ αισθητή την παρουσία του. Εγώ έχω κάνει εξετάσεις λόγω μιας παλινδρομης κύησης που είχα. Νομίζω ότι πρέπει να είναι στην λίστα με τις απαραίτητες εξετάσεις για εγκύους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλησπέρα. Δόξα τον Θεό όλα καλά. Κ εμένα ο μπέμπης μου με έχει ταράξει, κάνει πολύ αισθητή την παρουσία του. Εγώ έχω κάνει εξετάσεις λόγω μιας παλινδρομης κύησης που είχα. Νομίζω ότι πρέπει να είναι στην λίστα με τις απαραίτητες εξετάσεις για εγκύους.

Συμφωνώ! Σκέφτομαι να πάω να την κάνω την εξέταση άμεσα! Γράφεται αυτή ή γίνεται μόνο ιδιωτικά? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η annoula1987 είπε:

Κορίτσια που χαθήκατε? Πώς είστε? Ελπίζω όλες καλά! Εδώ μια χαρά,  πολλές κλωτσιές, έχω αρχίσει να παίρνω κάποια γραμμάρια μετά από 2 μήνες στασιμότητας.  Να σας ρωτήσω,  έχετε κάνει εξετάσεις θρομβοφιλιας? Μια συμμαθήτριά μου έχασε το μωρό της προχθές 28 εβδομάδων και μάλλον ήταν από αυτό! Έχω πάθει σοκ!!

Καλησπέρα! Πολύ κρίμα για τη κοπέλα.. 😢 Να σας πω εγώ που ρώτησα πρόσφατα μια αιματολόγο. Για άσχετο λόγο πήγα βέβαια αλλά τη ρώτησα επειδή το είχα απορία κι εγώ. Μου είπε ότι είναι μύθος ότι πρέπει να κάνει η κάθε κοπέλα εξετάσεις θρομβοφιλίας χωρίς λόγο. Μόνο αν έχει ιστορικό με αποβολές ή γενικότερα ιστορικό θρομβόσεων ή γονείς με θρομβοφιλία. Ειδάλλως δεν χρειάζεται. Το ίδιο μου είχε πει και ο γυναικολόγος μου. Τώρα η κοπέλα που αναφέρεις ίσως και να έχει κάτι άλλο άσχετο, ίσως και χρομοσωμική ανωμαλία... Δυστυχώς συμβαίνει... Ευτυχώς αρκετά σπάνια σε αυτό το στάδιο κύησης. Επίσης να αναφέρω ότι η αιματολόγος μου είπε ότι όταν είσαι ήδη έγκυος δεν πρέπει να την κάνεις την εξέταση γιατί οι τιμές μπορεί να είναι υψηλές αλλά χωρίς να υπάρχει θρομβοφιλία! Όλα αυτά αλλάζουν στην εγκυμοσύνη! Και με καθησυχασε λέγοντας μου ότι οι θρομβοφιλία κάνει την εμφάνιση της με διαφορα συμπτώματα όπως πχ αποβολές, τα οποία είτε τα έχεις από πριν είτε στην αρχή της εγκυμοσύνης! 

Επεξεργάστηκε από Kattie93
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η annoula1987 είπε:

Συμφωνώ! Σκέφτομαι να πάω να την κάνω την εξέταση άμεσα! Γράφεται αυτή ή γίνεται μόνο ιδιωτικά? 

Καλησπέρα κορίτσια από βδομάδα έχω ραντέβου με την γιατρο μου και θα την ρωτήσω αν είναι να την κάνω και εγώ με ανησυχήσατε τώρα είδα όλες τις εξετάσεις που έχω κάνει αλλά δεν μου την έχει δώσει

Νομίζω πως δεν γράφετε όμως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annoula1987 είπε:

Συμφωνώ! Σκέφτομαι να πάω να την κάνω την εξέταση άμεσα! Γράφεται αυτή ή γίνεται μόνο ιδιωτικά? 

Θα σε γελάσω, έκανα πολλές μαζεμένες τότε και δεν θυμάμαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kattie93 είπε:

Καλησπέρα! Πολύ κρίμα για τη κοπέλα.. 😢 Να σας πω εγώ που ρώτησα πρόσφατα μια αιματολόγο. Για άσχετο λόγο πήγα βέβαια αλλά τη ρώτησα επειδή το είχα απορία κι εγώ. Μου είπε ότι είναι μύθος ότι πρέπει να κάνει η κάθε κοπέλα εξετάσεις θρομβοφιλίας χωρίς λόγο. Μόνο αν έχει ιστορικό με αποβολές ή γενικότερα ιστορικό θρομβόσεων ή γονείς με θρομβοφιλία. Ειδάλλως δεν χρειάζεται. Το ίδιο μου είχε πει και ο γυναικολόγος μου. Τώρα η κοπέλα που αναφέρεις ίσως και να έχει κάτι άλλο άσχετο, ίσως και χρομοσωμική ανωμαλία... Δυστυχώς συμβαίνει... Ευτυχώς αρκετά σπάνια σε αυτό το στάδιο κύησης. Επίσης να αναφέρω ότι η αιματολόγος μου είπε ότι όταν είσαι ήδη έγκυος δεν πρέπει να την κάνεις την εξέταση γιατί οι τιμές μπορεί να είναι υψηλές αλλά χωρίς να υπάρχει θρομβοφιλία! Όλα αυτά αλλάζουν στην εγκυμοσύνη! Και με καθησυχασε λέγοντας μου ότι οι θρομβοφιλία κάνει την εμφάνιση της με διαφορα συμπτώματα όπως πχ αποβολές, τα οποία είτε τα έχεις από πριν είτε στην αρχή της εγκυμοσύνης! 

Απλά για ποιο λόγο να μπεις στη διαδικασία αποβολών και αυτής της ψυχολογίας που σου αφήνει μετά από μια τέτοια εμπειρία? Έχω μια αποβολή στο ιστορικό μου, τυχαίο γεγονός είπαν αλλά ποτέ δεν ξέρεις... από όσο διάβασα στο ίντερνετ, στην εγκυμοσύνη κάνεις μέτρηση κάποιους δείκτες μόνο, όχι ολοκληρωμένη εξέταση. Θα ρωτήσω κι εγώ τον γιατρό μου, είναι πολύ κρίμα να χάνονται μωράκια για κάτι τέτοιο εφόσον με αντιπηκτικες ενέσεις, μπορείς να είσαι οκ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Απλά για ποιο λόγο να μπεις στη διαδικασία αποβολών και αυτής της ψυχολογίας που σου αφήνει μετά από μια τέτοια εμπειρία? Έχω μια αποβολή στο ιστορικό μου, τυχαίο γεγονός είπαν αλλά ποτέ δεν ξέρεις... από όσο διάβασα στο ίντερνετ, στην εγκυμοσύνη κάνεις μέτρηση κάποιους δείκτες μόνο, όχι ολοκληρωμένη εξέταση. Θα ρωτήσω κι εγώ τον γιατρό μου, είναι πολύ κρίμα να χάνονται μωράκια για κάτι τέτοιο εφόσον με αντιπηκτικες ενέσεις, μπορείς να είσαι οκ..

Ναι ακριβώς συμφωνώ απόλυτα είναι πολύ κρίμα! Αλλά από την άλλη είναι ακριβώς αυτό που ανέφερα. Αν είναι να κάνεις εξέταση το κάνεις πριν την εγκυμοσύνη! Μετά οι δείκτες μπορεί να αλλάξουν. Και τότε μια διάγνωση μπορεί να είναι λάθος και να σε οδηγήσει σε λάθος αγωγή που μπορεί να είναι και βλαβερή. Μια γυναίκα που δεν έχει θρομβοφιλια αν πάρει αντιπικτικη αγωγή μπορεί να της αραιώσει το αίμα πάρα πολύ σε σημείο επικυνδυνο για την ίδια και το μωρό. Αυτά μου είπε η αιματολογος την προηγούμενη εβδομάδα. Το αναφέρω απλώς γιατί κάποιες κοπέλες θέλουν να κάνουν την εξέταση τώρα σε προχωρημένη εγκυμοσύνη. Κι εγώ αυτό ρώτησα την αιματολογο, επειδή ήθελα να κάνω εξέταση τώρα, και μου είπε τώρα σε αυτό το στάδιο όχι δεν έχει νόημα και ίσως βγουν λάθος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ λέω να μην πέφτουμε στην παγίδα του ΑΝ γιατί καταλήγουμε να σκεφτόμαστε μόνο αρνητικά...

Κι εμένα περνάνε διάφορα από το μυαλό μου...τι μπορεί να πάθει Αν επηρεαστεί από τον διαβήτη, πόσες πιθανότητες έχει να γεννηθεί με αυτισμό, αν κάτι δεν πάει καλα και γεννήσω νωρίτερα τι θα γίνει κ.λ.π κ.λ.π

Σίγουρα δεν είναι εύκολη περίοδος αλλά προσπαθώ να μην τα σκέφτομαι εν τέλει...και μαλώνω τον εαυτό μου και λέω όλα καλά θα πάνε...σας καταλαβαίνω...το ίδιο θεωρώ νιώθουμε όλες αλλά μην συγκρίνεται τις εγκυμοσύνες σας με άλλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Kattie93 είπε:

Ναι ακριβώς συμφωνώ απόλυτα είναι πολύ κρίμα! Αλλά από την άλλη είναι ακριβώς αυτό που ανέφερα. Αν είναι να κάνεις εξέταση το κάνεις πριν την εγκυμοσύνη! Μετά οι δείκτες μπορεί να αλλάξουν. Και τότε μια διάγνωση μπορεί να είναι λάθος και να σε οδηγήσει σε λάθος αγωγή που μπορεί να είναι και βλαβερή. Μια γυναίκα που δεν έχει θρομβοφιλια αν πάρει αντιπικτικη αγωγή μπορεί να της αραιώσει το αίμα πάρα πολύ σε σημείο επικυνδυνο για την ίδια και το μωρό. Αυτά μου είπε η αιματολογος την προηγούμενη εβδομάδα. Το αναφέρω απλώς γιατί κάποιες κοπέλες θέλουν να κάνουν την εξέταση τώρα σε προχωρημένη εγκυμοσύνη. Κι εγώ αυτό ρώτησα την αιματολογο, επειδή ήθελα να κάνω εξέταση τώρα, και μου είπε τώρα σε αυτό το στάδιο όχι δεν έχει νόημα και ίσως βγουν λάθος. 

Ναι καταλαβαίνω το σκεπτικό... πραγματικά όμως φοβήθηκα πολύ με αυτό που συνέβη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Dioni20 είπε:

Κορίτσια εγώ λέω να μην πέφτουμε στην παγίδα του ΑΝ γιατί καταλήγουμε να σκεφτόμαστε μόνο αρνητικά...

Κι εμένα περνάνε διάφορα από το μυαλό μου...τι μπορεί να πάθει Αν επηρεαστεί από τον διαβήτη, πόσες πιθανότητες έχει να γεννηθεί με αυτισμό, αν κάτι δεν πάει καλα και γεννήσω νωρίτερα τι θα γίνει κ.λ.π κ.λ.π

Σίγουρα δεν είναι εύκολη περίοδος αλλά προσπαθώ να μην τα σκέφτομαι εν τέλει...και μαλώνω τον εαυτό μου και λέω όλα καλά θα πάνε...σας καταλαβαίνω...το ίδιο θεωρώ νιώθουμε όλες αλλά μην συγκρίνεται τις εγκυμοσύνες σας με άλλες.

Έχεις δίκιο αλλά είναι η δεύτερη περίπτωση που ακούω το τελευταίο 3μηνο, στην πρώτη φορά, χάθηκε και η μητέρα και το μωρό και όσο να'ναι φοβάμαι... ας σκεφτόμαστε θετικά... πάντως δεν ξέρω για τώρα αλλά όταν γεννήσω με το καλό, θα κάνω την εξέταση μήπως κάνω και άλλο μωράκι στο μέλλον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η annoula1987 είπε:

Έχεις δίκιο αλλά είναι η δεύτερη περίπτωση που ακούω το τελευταίο 3μηνο, στην πρώτη φορά, χάθηκε και η μητέρα και το μωρό και όσο να'ναι φοβάμαι... ας σκεφτόμαστε θετικά... πάντως δεν ξέρω για τώρα αλλά όταν γεννήσω με το καλό, θα κάνω την εξέταση μήπως κάνω και άλλο μωράκι στο μέλλον...

Σίγουρα η πρόληψη σε σώζει από πολλές καταστάσεις...πάντως πριν μείνω έγκυος λέγοντάς στον γυναικολόγο ότι θέλουμε να κάνουμε κάποιες εξετάσεις προληπτικά μας είπε ότι δεν υπάρχει λόγος..και γενικά δεν μας άφησε πολλά περιθώρια...δεν ξέρω γιατί το κάνουν αυτό...Μήπως πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να τρέχουμε για εξετάσεις αν δεν έχουμε αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας εγκυουλες!! Χάθηκα λίγο.. έτρεχα με διάφορα... όλα καλά κυλάνε με τη μικρούλα δόξα τω Θεώ!! 

Τις εξετάσεις για θρομβοφιλια προσωπικά τις έκανα πέρσυ μετά από τις αποβολές που είχα κ βγήκαν καθαρές. Κάποιοι γιατροί την προτείνουν από την αρχή κ άλλοι όχι. Γνώμη μου είναι ότι καλό είναι να κάνεις ότι εξέταση μπορείς πριν μείνεις έγκυος ή στην αρχή διότι αν περιμένεις να αποβάλλεις 2-3 φορές κ μετά να σου τις γράφει ο γιατρός κ να δείξει ότι έχεις κάτι.. καλά κρασιά..

150-200 είχα δώσει εγώ.Εξαρτάται και ποιο πακέτο θα σου γράψει να κάνεις.. 

Γνωρίζω 2 περιπτώσεις που απέβαλαν λόγω θρομβοφιλιας που αν είχαν κάνει την εξέταση πριν κ έκαναν τις ενεσουλες τους θα πήγαιναν όλα καλά.. είναι πολύ κρίμα.. πρόληψη κ πάλι πρόληψη.. μπορεί να κοστίζει χρήματα αλλά σώζει ζωές... 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Kattie93 είπε:

Καλησπέρα! Πολύ κρίμα για τη κοπέλα.. 😢 Να σας πω εγώ που ρώτησα πρόσφατα μια αιματολόγο. Για άσχετο λόγο πήγα βέβαια αλλά τη ρώτησα επειδή το είχα απορία κι εγώ. Μου είπε ότι είναι μύθος ότι πρέπει να κάνει η κάθε κοπέλα εξετάσεις θρομβοφιλίας χωρίς λόγο. Μόνο αν έχει ιστορικό με αποβολές ή γενικότερα ιστορικό θρομβόσεων ή γονείς με θρομβοφιλία. Ειδάλλως δεν χρειάζεται. Το ίδιο μου είχε πει και ο γυναικολόγος μου. Τώρα η κοπέλα που αναφέρεις ίσως και να έχει κάτι άλλο άσχετο, ίσως και χρομοσωμική ανωμαλία... Δυστυχώς συμβαίνει... Ευτυχώς αρκετά σπάνια σε αυτό το στάδιο κύησης. Επίσης να αναφέρω ότι η αιματολόγος μου είπε ότι όταν είσαι ήδη έγκυος δεν πρέπει να την κάνεις την εξέταση γιατί οι τιμές μπορεί να είναι υψηλές αλλά χωρίς να υπάρχει θρομβοφιλία! Όλα αυτά αλλάζουν στην εγκυμοσύνη! Και με καθησυχασε λέγοντας μου ότι οι θρομβοφιλία κάνει την εμφάνιση της με διαφορα συμπτώματα όπως πχ αποβολές, τα οποία είτε τα έχεις από πριν είτε στην αρχή της εγκυμοσύνης! 

Καλημέρα. Εμένα η αιματολογος που πήγα μου είπε ότι αν μείνω έγκυος θα έπρεπε να κάνω επανέλεγχο σε κάποιες εξετάσεις όπως το αντιπηκτικό λύκου ( ήταν οριακό) γιατί οι τιμές αλλάζουν στην εγκυμοσύνη. 

Γενικά μιλώντας θα πω ότι υπάρχουν χίλιες δυο εξετάσεις αν θες να κάνεις, δεν είμαστε πρόβατα. Κάποιες θεωρούνται υποχρεωτικές, άλλες όχι. Ο καθένας κρίνει και αποφασιζει πώς θα πορευτεί. Εδώ εμένα μου έλεγαν (κοπέλες στην ηλικία μου που έχουν μεγάλα παιδιά) για την καμπύλη γλυκόζης ότι δεν έκαναν και το βρίσκουν υπερβολικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα. Εμένα η αιματολογος που πήγα μου είπε ότι αν μείνω έγκυος θα έπρεπε να κάνω επανέλεγχο σε κάποιες εξετάσεις όπως το αντιπηκτικό λύκου ( ήταν οριακό) γιατί οι τιμές αλλάζουν στην εγκυμοσύνη. 

Γενικά μιλώντας θα πω ότι υπάρχουν χίλιες δυο εξετάσεις αν θες να κάνεις, δεν είμαστε πρόβατα. Κάποιες θεωρούνται υποχρεωτικές, άλλες όχι. Ο καθένας κρίνει και αποφασιζει πώς θα πορευτεί. Εδώ εμένα μου έλεγαν (κοπέλες στην ηλικία μου που έχουν μεγάλα παιδιά) για την καμπύλη γλυκόζης ότι δεν έκαναν και το βρίσκουν υπερβολικό.

Ναι είναι θέμα γιατρού, χώρας, αντίληψης κτλ. από ότι κατάλαβα... Στην Κύπρο για παράδειγμα, δεν μου έδωσε να κάνω καμιά εξέταση, λέει ότι δεν δίνει στο πρώτο τρίμηνο, στην πρώτη μου εγκυμοσυνη στην Αθήνα,  μου έδωσαν κανονικά να κάνω προγεννητικό έλεγχο αίμα/ούρα και για στίγμα εμένα και τον άντρα μου, αλλά δεν μου έκανε καμπύλη σακχάρου και ούτε είχα επαναληπτικές εξετάσεις κάθε μήνα,  άλλη μια γενική αίματος και ούρων με έβαλε στον 7ο μήνα και τέλος.  Ενώ τώρα αυτός μου έβαλε χίλιες δύο εξετάσεις και μου τις ξαναέγραψε σε επανάληψη 3 εβδομάδες μετά, ωστόσο θεωρούσε προληπτική την καμπύλη.. άντε βρες άκρη... εγώ είμαι της άποψης, παν μέτρων άριστον! Ναι στον αναλυτικό προγεννητικό έλεγχο αλλά μετά κάθε 2-3 μήνες μια γενική νομίζω είναι οκ. Δεν καταλαβαίνω τον λόγο να ξανακάνω για τοξοπλασμα, ερυθρά, παρωτιτιδα ας πούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα. Εμένα η αιματολογος που πήγα μου είπε ότι αν μείνω έγκυος θα έπρεπε να κάνω επανέλεγχο σε κάποιες εξετάσεις όπως το αντιπηκτικό λύκου ( ήταν οριακό) γιατί οι τιμές αλλάζουν στην εγκυμοσύνη. 

Γενικά μιλώντας θα πω ότι υπάρχουν χίλιες δυο εξετάσεις αν θες να κάνεις, δεν είμαστε πρόβατα. Κάποιες θεωρούνται υποχρεωτικές, άλλες όχι. Ο καθένας κρίνει και αποφασιζει πώς θα πορευτεί. Εδώ εμένα μου έλεγαν (κοπέλες στην ηλικία μου που έχουν μεγάλα παιδιά) για την καμπύλη γλυκόζης ότι δεν έκαναν και το βρίσκουν υπερβολικό.

Ναι σίγουρα υπάρχουν πολλά που μπορεί να κάνει κάποιος στην εγκυμοσύνη αλλά από την άλλη δεν χρειάζεται περιττό άγχος και ένα σωρό εξετάσεις αν δεν υπάρχει ιστορικό ή προφανής λόγος. Θεωρώ ότι ένας έμπειρος γιατρός ξέρει να κατευθύνει την έγκυο όσον αφορά τις εξετάσεις της στο τι χρειάζεται και τι όχι. Αυτό νομίζω. Από εκεί και πέρα η καμπύλη γλυκόζης είναι υποχρεωτική. Ίσως κάποτε να μην ήταν ή μπορεί ο γιατρός να ήταν άσχετος και να μην την έγραφε. Καλό είναι να μην αγχωνομαστε με περιστατικά που ακούμε γιατί τότε θα τρελαθούμε στο τέλος. Δυστυχώς πολλά μπορεί να τύχουν σε μια έγκυο και γενικά σε έναν άνθρωπο. Προσπαθώ κι εγώ να μην επηρεάζομαι γιατί αυτό δεν κάνει καλό και δεν ωφελεί σε τίποτα. Κάνουμε τις εξετάσεις μας, προσέχουμε, παίρνουμε τα φάρμακα και τις βιταμίνες που χρειάζεται και ακούμε τον γιατρό μας, και πιστεύω ότι όλα καλά θα πάνε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...