Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φυσιολογικός τοκετός σε δημόσιο μαιευτήριο


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!έχει γεννήσει καμία με φυσιολογικό τοκετό σε δημόσιο μαιευτήριο?θα ήθελα να μάθω εμπειρίες..

Ο γιατρός μου είναι στο δημόσιο κ λέει ότι θα πάμε καισαρική γιατί έχω λέει υποθυρεοειδισμό κ θρομβοφιλια που δεν έχω κάνει καν εξετάσει να δω αν έχω..το είδε από την αντί χα που έκανα λόγο του innohep που παίρνω προληπτικά λόγο εξωσωματικής..

πήγα για β επιπέδου σε ένα ιδιωτικό ιατρείο κ όλα τέλεια κ ρώτησα εκεί τον γιατρό αν έχω θέμα κ αν πρέπει να πάω για καισαρική δείχνοντας του όλες τίς εξετάσεις μου κ μου είπε ότι προς το παρόν δεν φαίνεται να χρειάζεται να γίνει..

Όπως είναι λογικό θα φύγω κ θα βρώ άλλον γιατρό γιατί αυτός βαριέται να περιμένει να γεννήσω.

Αν έχετε κανέναν Κάλο σε δημόσιο που είναι υπέρ του φυσιολογικού θα ήθελα ονόματα..

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στα δημοσια οι περισσοτεροι γιατροι κανουν καισαρικη ή φυσιολογικο χωρις επισκληριδιο, και φουλ προκληση, δεν τους αρεσει να περιμενουν σιγα μην σηκωθει ο καθηγητης την νυχτα για σενα!

Αλλα γενικα ειναι στον ανθρωπο μπορει να βρεις και καλο στο δημοσιο μπορει να βρεις και κακο ιδωτη.

Εγω εχω ιδιωτη και ξεγενναει λητω αν ενδιαφερεσε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω γεννησα στο Ελενα περσυ με φοβερο γιατρο που οχι απλα ειναι υπερ του φυσιολογικου,μου εδωσε και παραταση οταν πατησα τις 40βδομαδες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η manoula84 είπε:

Στα δημοσια οι περισσοτεροι γιατροι κανουν καισαρικη ή φυσιολογικο χωρις επισκληριδιο, και φουλ προκληση, δεν τους αρεσει να περιμενουν σιγα μην σηκωθει ο καθηγητης την νυχτα για σενα!

Αλλα γενικα ειναι στον ανθρωπο μπορει να βρεις και καλο στο δημοσιο μπορει να βρεις και κακο ιδωτη.

Εγω εχω ιδιωτη και ξεγενναει λητω αν ενδιαφερεσε.

Καλησπέρα..με ιδιώτη κ μάλιστα πολύ καλό γιατρό που μου είχε κάνει κ χειρουργείο είχα αρχίσει την εγκυμοσύνη αλλα λόγο οικονομικών προβλημάτων αναγκάστηκα να πάω σε δημόσιο...κ εγώ αν μπορούσα θα πήγαινα σε ιδιωτική κλινική.. δυστυχώς τώρα θα ψάξω πολύ να βρω κάποιον καλό!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofia86 είπε:

Εγω γεννησα στο Ελενα περσυ με φοβερο γιατρο που οχι απλα ειναι υπερ του φυσιολογικου,μου εδωσε και παραταση οταν πατησα τις 40βδομαδες!! 

Μπορείς να μου πεις όνομα κ κάποιο τηλέφωνο..???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sofia86 είπε:

Ναι αμε!

Έχω μπει από άλλο κινητό κ μου βγάζει την σελίδα χωρίς να μπορώ να δω τα προσωπικά μηνύματα..δεν ξέρω αν μου έχεις στείλει..αν μπορείς στείλτο μου εδώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/3/2021 at 8:51 ΠΜ, ο/η Dorina είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!έχει γεννήσει καμία με φυσιολογικό τοκετό σε δημόσιο μαιευτήριο?θα ήθελα να μάθω εμπειρίες..

Ο γιατρός μου είναι στο δημόσιο κ λέει ότι θα πάμε καισαρική γιατί έχω λέει υποθυρεοειδισμό κ θρομβοφιλια που δεν έχω κάνει καν εξετάσει να δω αν έχω..το είδε από την αντί χα που έκανα λόγο του innohep που παίρνω προληπτικά λόγο εξωσωματικής..

πήγα για β επιπέδου σε ένα ιδιωτικό ιατρείο κ όλα τέλεια κ ρώτησα εκεί τον γιατρό αν έχω θέμα κ αν πρέπει να πάω για καισαρική δείχνοντας του όλες τίς εξετάσεις μου κ μου είπε ότι προς το παρόν δεν φαίνεται να χρειάζεται να γίνει..

Όπως είναι λογικό θα φύγω κ θα βρώ άλλον γιατρό γιατί αυτός βαριέται να περιμένει να γεννήσω.

Αν έχετε κανέναν Κάλο σε δημόσιο που είναι υπέρ του φυσιολογικού θα ήθελα ονόματα..

 

 

Κορίτσι κ υποθυρεοειδισμό έχω κ ένα είδος θρομβοφιλίας ( το έμαθα μετά τις απαραίτητες εξετάσεις) κ δεν έγινε ποτέ αναφορά ότι πρέπει να γεννήσω με καισαρική. Γέννησα σε ιδιωτικό με πρόκληση φυσιολογικά στις 40 εβδομάδες. Επίσης βρίσκοντας άλλο γιατρό να συνεννοηθείτε από πριν για την επισκληρίδειο. Πραγματικά δεν κατάλαβα τίποτα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Zeta. είπε:

Κορίτσι κ υποθυρεοειδισμό έχω κ ένα είδος θρομβοφιλίας ( το έμαθα μετά τις απαραίτητες εξετάσεις) κ δεν έγινε ποτέ αναφορά ότι πρέπει να γεννήσω με καισαρική. Γέννησα σε ιδιωτικό με πρόκληση φυσιολογικά στις 40 εβδομάδες. Επίσης βρίσκοντας άλλο γιατρό να συνεννοηθείτε από πριν για την επισκληρίδειο. Πραγματικά δεν κατάλαβα τίποτα

Καλημέρα κοπέλα μου!!να σου ζήσει το παιδάκι σου!!

Ακριβώς τα ίδια μου είπαν κ άλλες κοπέλες κ ο γιατρός που έκανα την β επιπέδου...θα κοιτάξω κ άλλους γιατρούς που είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού σε δημόσιο..μου στείλανε κ κάποια   κορίτσια από το φόρουμ..θα κοιτάξω για το Έλενα αν κ εκεί είναι κ αυτός που έχω τώρα αλλά δεν νομίζω να έχω θέμα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dorina είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου!!να σου ζήσει το παιδάκι σου!!

Ακριβώς τα ίδια μου είπαν κ άλλες κοπέλες κ ο γιατρός που έκανα την β επιπέδου...θα κοιτάξω κ άλλους γιατρούς που είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού σε δημόσιο..μου στείλανε κ κάποια   κορίτσια από το φόρουμ..θα κοιτάξω για το Έλενα αν κ εκεί είναι κ αυτός που έχω τώρα αλλά δεν νομίζω να έχω θέμα!!

Θέμα δεν υπάρχει λόγο να έχεις. Ψάξε να βρεις κάποιον που να εμπιστεύεσαι κ να σε ακούει. Ούτως ή άλλος την πιο πολύ δουλειά εκείνη την ώρα την κάνουν οι μαίες. Αυτές θα σε κοιτάζουν κ ο γιατρός θα έρθει όταν θα είσαι στην τελική ευθεία. Απλά όπως είπε παραπάνω κ η @manoula84στο δημόσιο δεν κάνουν επισκληρίδειο αν δεν το ζητήσεις. Θα πρέπει να το πεις από την αρχή κ να το απαιτήσεις γιατί αλλιώς θα κουραστείς γρήγορα κ δεν θα έχεις αντοχές. Έχω ακούσει για περιπτώσεις που στο τέλος τα κορίτσια παρακαλάγανε για καισαρική γιατί είχαν εξουθενωθεί από τις συσπάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Zeta. είπε:

Θέμα δεν υπάρχει λόγο να έχεις. Ψάξε να βρεις κάποιον που να εμπιστεύεσαι κ να σε ακούει. Ούτως ή άλλος την πιο πολύ δουλειά εκείνη την ώρα την κάνουν οι μαίες. Αυτές θα σε κοιτάζουν κ ο γιατρός θα έρθει όταν θα είσαι στην τελική ευθεία. Απλά όπως είπε παραπάνω κ η @manoula84στο δημόσιο δεν κάνουν επισκληρίδειο αν δεν το ζητήσεις. Θα πρέπει να το πεις από την αρχή κ να το απαιτήσεις γιατί αλλιώς θα κουραστείς γρήγορα κ δεν θα έχεις αντοχές. Έχω ακούσει για περιπτώσεις που στο τέλος τα κορίτσια παρακαλάγανε για καισαρική γιατί είχαν εξουθενωθεί από τις συσπάσεις.

Κατάλαβα δηλαδή δύσκολα γενικά τα πράγματα στο δημόσιο.. πήρα τηλ έναν γιατρό από το Έλενα που μου σύστησε μια κοπέλα από εδώ κ είναι υπέρ του φυσιολογικού κ δεν μπορεί να με αναλάβει γιατί αυτός που με παρακολουθεί είναι ο διευθυντής του.. βλέπω να έχω θέμα στο να βρώ γιατρο στο Έλενα..έχω απελπιστει τόσο πολύ που θα κάτσω για καισαρική έτσι όπως πάει γιατί κ αναισθησιολογίας μου είπε θα είναι κ αυτός στο πακέτο τουλάχιστον να πάνε καλά όλα..θα κοιτάξω όσο μπορώ για κανέναν αλλά έτσι όπως πάει δύσκολο το βλέπω!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Dorina είπε:

Κατάλαβα δηλαδή δύσκολα γενικά τα πράγματα στο δημόσιο.. πήρα τηλ έναν γιατρό από το Έλενα που μου σύστησε μια κοπέλα από εδώ κ είναι υπέρ του φυσιολογικού κ δεν μπορεί να με αναλάβει γιατί αυτός που με παρακολουθεί είναι ο διευθυντής του.. βλέπω να έχω θέμα στο να βρώ γιατρο στο Έλενα..έχω απελπιστει τόσο πολύ που θα κάτσω για καισαρική έτσι όπως πάει γιατί κ αναισθησιολογίας μου είπε θα είναι κ αυτός στο πακέτο τουλάχιστον να πάνε καλά όλα..θα κοιτάξω όσο μπορώ για κανέναν αλλά έτσι όπως πάει δύσκολο το βλέπω!!

 

Πόσο εβδομάδων είσαι τώρα; Συζήτησε τις ανησυχίες σου με τον γιατρό σου κ την επιθυμία σου να γεννήσεις φυσιολογικά. Πιστεύω πραγματικά ότι η καισαρική είναι πιο ασφαλής από τον φυσιολογικό, αλλά δε χάνεις κάτι να προσπαθήσεις. Επίσης είναι κ πιο εύκολη η αποθεραπεία μετά. Όπως κ να έχει σημασία είναι να γεννηθεί υγιές το μωράκι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 13/3/2021 at 6:41 ΜΜ, ο/η Sofia86 είπε:

Εγω γεννησα στο Ελενα περσυ με φοβερο γιατρο που οχι απλα ειναι υπερ του φυσιολογικου,μου εδωσε και παραταση οταν πατησα τις 40βδομαδες!! 

μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε και εμενα τον γιατρό στο δημοσιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 9 months later...
στις On 20/4/2021 at 8:03 ΠΜ, ο/η ola είπε:

μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε και εμενα τον γιατρό στο δημοσιο;

 

στις On 20/4/2021 at 4:23 ΜΜ, ο/η Sofia86 είπε:

Σας στελνω μηνυμα!

 

 

Καλημέρα ! Ενδιαφέρομαι και εγω για το όνομα και τηλ αυτού του γιατρού μπορείτε να μου το στείλετε ;;; Σε ευχαριστώ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...