Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επαπειλουμενη


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια μου. Για όσες δεν με θυμάστε, ανακάλυψα την εγκυμοσύνη μου 6 Δεκεμβριου και από την 8η εβδομάδα μέχρι και το τέλος του τρίτου μήνα, είχα επαναλαμβανόμενες αιμμοριες, με αποτέλεσμα η γιατρός μου να ξεκινήσει να μου γράφει επαπειλούμενη άδεια 30ημερων κάθε φορά, η πρώτη εκ των οποίων γράφτηκε από τις 5/1 έως 6/2. Είμαι ιδιωτική υπάλληλος. Σήμερα επικοινώνησα με το ΙΚΑ και μου είπαν πως για αυτή την πρώτη άδεια, θα πληρωθώ στις 5 Μαρτίου και θα κάνω το ποσό των 230 ευρώ. Εγώ στην εργασία μου παίρνω 546 ευρώ (εργάζομαι 3 χρονιά εκει και ποτέ δεν είχα πάρει αναρρωτικη αδεια). Ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει κάποια που λαμβάνει επαπειλούμενη άδεια αυτή τη στιγμή να με ενημερώσει για το ποσό που παιρνει; Επίσης, υποθέτω ότι θα πάρω τόσο λίγα επειδή σε αυτή την πρώτη άδεια θα έχει συμμετοχή και ο εργοδότης μου, σωστά; Αν είναι μόνο αυτά τα χρήματα που θα παίρνω κάθε μήνα, κλαφτα Χαράλαμπε που λένε και στο χωριό μου.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ρε γαμωτο δεν ξερω ακριβως να σου απαντησω, εγω το φεβρουαριου του 19 οντας 6 εβδομαδων στο πρωτο υπερηχο δηλαδη ειδα την αποκολληση, το ικα μου εγραψε 15 μερες αδεια μου εδωσαν και εμενα αυτα που λες 200κατι με την αντιθεση οτι εγω παιρνω πολλα περισσοτερα σαν μισθο, στην εταιρεια, μου ειπαν οτι θα μου καλυψουν τα υπολοιπα επειδη ειναι τοσες λιγες μερες αλλα αν ξανα επερνα δεν ξερουν. και σκεψου οτι μιλαμε για παγκοσμια εταιρεια! 

Το θεμα ειναι οτι με τον φοβο οτι δεν θα πληρωθω πηγαινα με αποκολληση ολους αυτους τους μηνες για δουλεια, ασε. Πραγματικα δεν ξερω τι να σου πω μακαρι καποια κοπελα που εχει τολμησει να παρει κανονικα την αδεια να μας πει, γιατι και εγω αυτη την φορα δεν παιζει να ξανα διακυνδινεψω το παιδακι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η manoula84 είπε:

Αχ ρε γαμωτο δεν ξερω ακριβως να σου απαντησω, εγω το φεβρουαριου του 19 οντας 6 εβδομαδων στο πρωτο υπερηχο δηλαδη ειδα την αποκολληση, το ικα μου εγραψε 15 μερες αδεια μου εδωσαν και εμενα αυτα που λες 200κατι με την αντιθεση οτι εγω παιρνω πολλα περισσοτερα σαν μισθο, στην εταιρεια, μου ειπαν οτι θα μου καλυψουν τα υπολοιπα επειδη ειναι τοσες λιγες μερες αλλα αν ξανα επερνα δεν ξερουν. και σκεψου οτι μιλαμε για παγκοσμια εταιρεια! 

Το θεμα ειναι οτι με τον φοβο οτι δεν θα πληρωθω πηγαινα με αποκολληση ολους αυτους τους μηνες για δουλεια, ασε. Πραγματικα δεν ξερω τι να σου πω μακαρι καποια κοπελα που εχει τολμησει να παρει κανονικα την αδεια να μας πει, γιατι και εγω αυτη την φορα δεν παιζει να ξανα διακυνδινεψω το παιδακι μου!

Σε ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω κάποια να μπορέσει να μου απαντήσει, γιατί με τα 230 ποιος πάπας και ποιος κουμπάρος;;!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι μου! Εγω πηρα αναρρωτικη απο τον 3ο μηνα σε ολη την εγκυμοσυνη οποτε θα σου λυσω την απορια..Ο βασικος μου ειναι 600ευρω κι απο το ικα επαιρνα 420ευρω περιπου το μηνα!και μεχρι να περασω την επιτροπη περασαν κι 6 μηνες και τα πηρα και μαζεμενα!Ημουν απο τις τοσο τυχερες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό το μωρακι σου !! Κάτι πάνω από 400€ το μήνα θα παίρνεις. Εγώ έπαιρνα άλλο ποσό γιατί είχα πιο υψηλο μισθό αλλά το ξέρω από φίλες μου. Μόνο στην πρώτη άδεια παίρνεις λιγότερα γιατί συμπληρώνει κ ο εργοδότης σου. Απλά λογικά θα καθυστερούν να περάσουν οι επιτροπές στο ΙΚΑ και θα τα παίρνεις μαζεμένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η anna90 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου. Για όσες δεν με θυμάστε, ανακάλυψα την εγκυμοσύνη μου 6 Δεκεμβριου και από την 8η εβδομάδα μέχρι και το τέλος του τρίτου μήνα, είχα επαναλαμβανόμενες αιμμοριες, με αποτέλεσμα η γιατρός μου να ξεκινήσει να μου γράφει επαπειλούμενη άδεια 30ημερων κάθε φορά, η πρώτη εκ των οποίων γράφτηκε από τις 5/1 έως 6/2. Είμαι ιδιωτική υπάλληλος. Σήμερα επικοινώνησα με το ΙΚΑ και μου είπαν πως για αυτή την πρώτη άδεια, θα πληρωθώ στις 5 Μαρτίου και θα κάνω το ποσό των 230 ευρώ. Εγώ στην εργασία μου παίρνω 546 ευρώ (εργάζομαι 3 χρονιά εκει και ποτέ δεν είχα πάρει αναρρωτικη αδεια). Ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει κάποια που λαμβάνει επαπειλούμενη άδεια αυτή τη στιγμή να με ενημερώσει για το ποσό που παιρνει; Επίσης, υποθέτω ότι θα πάρω τόσο λίγα επειδή σε αυτή την πρώτη άδεια θα έχει συμμετοχή και ο εργοδότης μου, σωστά; Αν είναι μόνο αυτά τα χρήματα που θα παίρνω κάθε μήνα, κλαφτα Χαράλαμπε που λένε και στο χωριό μου.....

Καλησπερα απο επαπηλουμενες δεν ξερω αλλα εγω οταν ειχα κανει το χειρουργειο που πηρα 1 μηνα αδεια πληρωθηκα κανονικα τα 800 ευρω περιπου που παιρνω το μηνα απλα μου πληρωσε ενα ποσοστο το ικα και τα υπολοιπα ο εργοδοτης βεβαια εκανα το χειρουργειο Ιουνιο και το ικα μου πληρωσε ενα ποσοστο για τις πρωτες 15 μερες και τα υπολοιπα μου τα πληρωσε Σεπτεμβριο που περασα επιτροπη αλλα εμενα για τον Ιουνιο με ειχαν πληρωσει κανονικα απο τη δουλεια μου και μου κρατησαν τη διαφορα το Σεπτεμβριο που με πληρωσε το ικα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σας.

Και γω είμαι με άδεια επαπειλούμενης κύησης από την αρχή σχεδόν την εγκυμοσύνης (είμαι με εξωσωματική και τώρα είμαι 9 εβδομάδων). Έχω ήδη καταθέσει τις ιατρικές γνωματεύσεις που εξέδωσε ο γιατρός μου στο e-efka και έχει γίνει και η επιβεβαίωση της απουσίας μου από την πλευρά του εργοδότη. Φαντάζομαι πως η καθυστέρηση της όλης διαδικασίας είναι ο κανόνας, αναρωτιέμαι όμως: χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο εγώ από τη δική μου την πλευρά; Πρέπει να κλείσω κάποιο ραντεβού στο κατάστημα ΕΦΚΑ που ανήκω; Ή απλά θα αναμένω κάποια επικοινωνία από την πλευρά του φορέα; Έχει εμπειρία κάποια κοπέλα πάνω σε αυτό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Καλησπέρα σας.

Και γω είμαι με άδεια επαπειλούμενης κύησης από την αρχή σχεδόν την εγκυμοσύνης (είμαι με εξωσωματική και τώρα είμαι 9 εβδομάδων). Έχω ήδη καταθέσει τις ιατρικές γνωματεύσεις που εξέδωσε ο γιατρός μου στο e-efka και έχει γίνει και η επιβεβαίωση της απουσίας μου από την πλευρά του εργοδότη. Φαντάζομαι πως η καθυστέρηση της όλης διαδικασίας είναι ο κανόνας, αναρωτιέμαι όμως: χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο εγώ από τη δική μου την πλευρά; Πρέπει να κλείσω κάποιο ραντεβού στο κατάστημα ΕΦΚΑ που ανήκω; Ή απλά θα αναμένω κάποια επικοινωνία από την πλευρά του φορέα; Έχει εμπειρία κάποια κοπέλα πάνω σε αυτό;

Καλησπέρα κορίτσι! Συνήθως για την πρώτη πληρωμή (άνω των 15 ημερών) χρειάζεται τουλάχιστον ένα δίμηνο για να πληρωθείς. Εγώ βγήκα σε άδεια 12/6 και μου είπαν πως θα πληρωθώ (λογικά) τέλος Αυγούστου. Παρόλα αυτά, παίζει τεράστιο ρόλο σε ποιο υποκατάστημα ανήκεις κ σε ποια πόλη… για Αθήνα δλδ έχω ακούσει μεγάλες αναμονές. Εγώ πάντως, εφόσον τελείωσε ο πρώτος μήνας αναρρωτικής και άφησα κάποιες μέρες να περάσουν, έστειλα μειλ στο κατάστημα που ανήκω, μου απάντησαν αμέσως και μου είπαν να πάρω τηλ και με ενημερώνουν πλέον τηλεφωνικά αν χρειαστώ κάτι. Καλύτερα κάνε και εσύ το ίδιο για να σου φύγει το άγχος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Rena92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι! Συνήθως για την πρώτη πληρωμή (άνω των 15 ημερών) χρειάζεται τουλάχιστον ένα δίμηνο για να πληρωθείς. Εγώ βγήκα σε άδεια 12/6 και μου είπαν πως θα πληρωθώ (λογικά) τέλος Αυγούστου. Παρόλα αυτά, παίζει τεράστιο ρόλο σε ποιο υποκατάστημα ανήκεις κ σε ποια πόλη… για Αθήνα δλδ έχω ακούσει μεγάλες αναμονές. Εγώ πάντως, εφόσον τελείωσε ο πρώτος μήνας αναρρωτικής και άφησα κάποιες μέρες να περάσουν, έστειλα μειλ στο κατάστημα που ανήκω, μου απάντησαν αμέσως και μου είπαν να πάρω τηλ και με ενημερώνουν πλέον τηλεφωνικά αν χρειαστώ κάτι. Καλύτερα κάνε και εσύ το ίδιο για να σου φύγει το άγχος. 

Καλησπέρα Rena92!

Έχω στείλει μέιλ στο αρμόδιο κατάστημα εδώ και κάτι μέρες, δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα. Οπότε αναμένω! Η αλήθεια είναι ότι δεν δοκίμασα καν να πάρω τηλ. να ρωτήσω. Ήμουν σίγουρη ότι δεν θα απαντήσουν. Γνωρίζω κιόλας ότι το τμήμα παροχών της περιοχής μου είναι υποστελεχωμένο, οπότε το θεωρώ και ψιλοεύλογο (ειδικά τέτοια περίοδο) να μη κυλούν όλα όπως πρέπει. Θα αναμένω λίγο και θα κάνω κρούση τηλεφωνική μετά τον 15αυγουστο! Απλά για να πάρω μια ιδέα για τη διαδικασία.

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου! Ήταν διαφωτιστική σε ό,τι αφορά τους χρόνους! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ναι θυμάμαι κορίτσι μου την περίπτωση σου ... πραγματικά λυπάμαι πολύ 😥είμαι σίγουρη όμως ότι θα καταφέρεις σύντομα να πιάσεις στα χέρια σου ένα γερό και δυνατό μωρό όπως εσύ!! 🙏🙏 Στο εύχομαι από την καρδιά μου 🫶🏼🫶🏼 μέσα σε όλο αυτό υπάρχει κ ένα καλό ότι τουλάχιστον με την σπερματεγχυση είχες αποτέλεσμα! Άντε να περάσει ο καιρός να πας να δούμε πως θα κινηθείτε!! ❤️
    • Χαχαχαχα εντάξει δηλαδή αν αντέξεις μέχρι της 5/6 τι να πω μπράβο για την υπομονή σου εγω δεν θα άντεχα με τίποτα κορίτσι μου να περιμένω 😂
    • Έχω ΣΠΩ! Οι εξετάσεις μας γενικα είναι καλές εκτός από την καμπύλη ινσουλίνης λόγω ΣΠΩ και τα ανδρογονα μου που έπεσαν στις τελευταίες εξετάσεις! Δεν εχουμε ανακαλύψει κάτι άλλο και ο γιατρός μας είπε ότι αυτό που μας δυσκολεύει είναι το ΣΠΩ! Μέχρι  τώρα δεν είχα φυσιολογική συλληψη παρά μόνο μόνο με σπερματεγχυνση! Τον Δεκέμβρη του 23 πρώτη συλληψη αλλά ήταν βιοχημικη και τον Φεβρουάριο δεύτερη συλληψη αλλά παλινδρομησε στην 9η εβδομάδα και έκανα απόξεση 3/4 🥲! Με έβαλε να κάνω κάποιες εξετάσεις για αυτοάνοσα και δυο για θρομβοφιλια και ευτυχως βγήκαν καλές και τώρα περιμενω να βγουν οι καρυοτυποι οι δικοί μας και του μωρού που χασαμε! Μετά το πασχα έχω ραντεβού με τον γιατρό για να μου δώσει κάποια αγωγη ( μάλλον για τα ανδρογονα ) θα μας πει στο ραντεβού!
    • Thank you!! Αν το βγάλω μετά τις 24 Οκτώβρη πάντως, θα έχει Αφροδίτη στον τοξότη κ θα βγει ταξιδιάρικο οπότε θα μπορεί να μας ακολουθεί!! 😁 Εμ βέβαια αφού πήραμε εμείς τα αγόρια εσείς θα βγάλετε τα κορίτσια τώρα!!!  Από 18η βδομάδα κ μετα λένε κάποιες το νιωθουν! Αντε να δούμε εμείς!!  Κορίτσια εν τω μεταξύ έχω κάνει μια κοιλια τεράστια!!! Εσείς φουσκωσατε πολύ?
    • Η γιατρος μας επιβεβαίωσε το φύλο το έχουμε ακόμη κλειστό αλλά έτσι οπως ήρθαν τα πράγματα θα το κάνουμε μετά την β επιπέδου που έχουμε 5/6 γιατί τώρα δε μπορούμε είναι Πάσχα, Ε μετά έχουμε το χειρουργείο του μικρού μετά β επιπέδου μετά έχουμε κάτι γάμους κάτι βαφτίσια κ μάλλον μετά από όλα αυτά λες να σκάσουμε κ στο τελος το ανοίξουμε;;;;  😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...