Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 8ο ΚΑΙ Η ΜΠΕΜΠΑ ΔΕΝ ΓΥΡΙΣΕ,ΤΙ ΛΕΤΕ?


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!!!

Χτες πήγα στο γιατρό για την καθιερωμένη επίσκεψη να δούμε την μπεμπούλα μας:)

Είμαι στον όγδοο μήνα με τελευταία ημερομηνία 25/03 και η μπέμπα μας κάθεται με τον πωπώ προς τα κάτω:huh: Είναι ακόμη ανάποδα:ohmy:

Εσάς πότε γυρίσανε τα μωράκια σας??? Είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου και στην πρώτη η μπέμπα είχε ήδη πάρει θέση σε αυτόν τον μήνα. Η καινούργια όμως τίποτα:angry: κατσικώθηκε εκεί και δεν γυρίζει:P .

Ο γιατρός μου μου είπε ότι έχω ακόμη πολλές πιθανότητες να γυρίσει κανονικά, εγώ όμως δεν το πολυπιστεύω:dry: . Από όσα ακούω και διαβάζω σε μεγάλο μήνα τα μωρά δεν μπορούν εύκολα να γυρίσουν αφού δεν έχουν χώρο για βόλτες:P .

Ο γιατρός μου είναι αισιόδοξος όμως. Την πρώτη μου κόρη τη γέννησα φυσιολογικά και είχα έναν πολύ εύκολο τοκετό και οπότε μου λέει χτες και αυτός ο τοκετός θα είναι ακόμη ευκολότερος;) (με το δεδομένο ότι θα πάρει τη θέση του).

Εσείς τι λέτε??? Έχετε παρόμοια εμπειρία?? Λέτε να γυρίσει τώρα:huh:

Κι αν όχι η καισαρική πονάει πολύ:huh: ??????

Σας φιλώ, :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πατριωτισσα με το καλο η μπεμπα πρωτα απ΄ολα!!!

Εμενα η δικια μου δεν γυρισε μεχρι το τελος κ γι΄αυτο εκανα καισαρικη. Η αληθεια ειναι οτι οσο πιο νωρις παρουν θεση τα μωρακια τοσο καλυτερα γιατι στους μεγαλους μηνες (8ο,9ο) μεγαλωνει το μωρο κ δυσκολευουν τα πραγματα.Τιποτα ομως δεν ειναι αδυνατο...

Μην απογοητευεσαι παντως κ κανε λιγη υπομονη...ποτε δεν ξερεις τι σχεδια εχει η μπουμπου!!!:):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. Εχω Π.Η.Τ. 21/03/09 και ουτε το δικο μου μωρακι εχει παρει θέση. Εχω κλεισει ραντεβου για τις 17/02 για να δουμε μήπως αλλάξει κάτι, αλλα ο γιατρος μου ήταν λίγο επιφυλακτικός κάθως όπως είπε είναι και ο πλακούντας μου χαμηλά. Αλλα εχω ακουσει πως μεχρι και την 38η εβδομάδα τα μωρακια μπορει να γυρίσουν. Επίσης οπως τονισε ο γιατρος η καισαρικη για το μωρο είναι μια χαρα γιατι δε ζορίζεται, για τη μανουλα ομως είναι κανονικο χειρουργειο. Ελπίζω να μη χρειαστεί! Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρακτηριστικά μου είπε ο γιατρός:

"Σε αυτό το μήνα το 90% των παιδιών έχουν ήδη πάρει θέση, ένα 6% θα γυρίσει στον 9ο και ένα 4% δεν θα γυρίσει ποτέ" Οπότε μου λέει πάλι έχεις πολλές πιθανότητες;)B)

Το σημαντικό είναι ότι το μωράκι μου είναι μια χαρά και όπως και να είναι ο τοκετός το μόνο που με απασχολεί είναι να κάνω ένα υγιέστατο μωράκι:laugh:

Κι εγώ έχω ραντεβού στις 17 Φεβρουαρίου για να με δει πάλι.

Όμως ρε κορίτσια εγώ κοιτάζω την κοιλιά μου και σκέφτομαι ότι είναι λίγο δύσκολο για ένα μωράκι 2120γρ να γυρίσει τούμπα τώρα:P , που να βρει χώρο και μάλιστα βλέπω (αλλά και από όσα μου λένε)ότι η κοιλίτσα μου είναι κανονική προς το μικρή ενώ στηνπρώτη ήταν μεγαλύτερη.

Η εμπειρία της καισαρικής πως είναι????Οι μανούλες που το έχουν βιώσει θα μας πούνε??????;)

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna περιμενω κι εγω το δευτερο μωρακι μου με ΠΗΤ 18/03.

Την πρωτη φορα απο πολυ νωρις ειχε παρει θεση με το κεφαλακι προς τα κατω η κορη μου.Και τωρα το ιδιο συμβαινει.

Ομως ειναι τοσο ανυσηχο το μωρο αυτη τη φορα και κουναει τοσο πολυ που φοβαμαι μηπως γυρισει με τα ποδια προς τα κατω!

Κι εμενα με αγχωνει το ενδεχομενο μιας καισαρικης,μια και ειχα κι εγω ευκολο τοκετο, ομως ας γεννηθουν υγιει τα μωρακια μας και δεν πειραζει.

Αλλωστε λενε πως τα μωρα μπορει να παρουν θεση ακομα και την ωρα του τοκετου.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIwanna kalimera agapi mou...

Panw apo ola ena ugiestato mwraki...

Kai min mou anxwnesai gia tipota...

Wpos kai na xei to mwraki sou tha vgei wpos thelei ekeini agapi mou...

Min fwvwsai kai o theos einai megalos...

Sas euxwme ena teleio toketo me tin mpempoula sou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΑΡΙΑΙΟΑΝΝΑ, Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΣΕ ΓΥΡΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ 26 ΕΒΔΟΜΑΔΑ,Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΥΡΝΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 34Η ΩΣΤΟΣΟ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΚΑΙΙ ΠΙΟ ΜΕΤΑ,ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΠΗΓΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΓΥΡΙΣΕ ΟΠΟΤΕ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ,ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ Η ΜΠΕΜΠΑ ΝΑΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΘΑ ΒΓΕΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΡΙΑ ΙΩΑΝΝΑ ΜΟΥ.

Εγώ ήμουν στην περίπτωση του 4%:angry: , Τι περπάτημα τι σκάλες ανέβαινα, τίποτα η σβουρίτσα μου ήταν με το ποπο προς τα κάτω:P (αναποδογεννημένο με την κυριολεκτική σημασία της λέξης:lol: ) Ο γιατρός μου, μου είχε πει ότι το πρώτο παιδί δεν γυρνάει ποτέ στον 9ο:( , αφού πείρα και 15 μέρες από τον 9ο και δεν γύρισε μου το πείρε με καισαρική τομή:huh: , εσένα είναι το δεύτερο και υπάρχουν πιθανότητες να γυρίσει μικρές μεν άλλα υπάρχουνB) .

Πάνω από όλα να βγει με το καλό το μωράκι σου και ας βγει οπός θέλει!!;)

Εμένα ήταν τεμπέλα, δεν ήθελα να πιεστεί, τα ήθελε όλα να τα κάνουν οι άλλοι.:lol:

Όσο για μένα πήγα μια μέρα πριν τον τοκετό, Μαλί μακιγιάζ στην τρίχα σαν την diva (ψώνιο:P )την επόμενη μέρα ξύπνησα, περίμενα το γιατρό μου να φάει την τυροπιτά του πήγα στο χειρουργείο:S , έριξα έναν υπνάκο καλό B) (μου έλειπε για την με την κοιλία τούρλα δεν κοιμόμουν, και το προηγούμενο βράδυ η διπλανή έριχνε ρεσιτάλ ροχαλητού:angry: ) και ξύπνησα με ένα μωρό στην αγκαλιά:silly: . Ούτε πόνους είχα μετά ούτε τίποτα

φιλάκια

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna έγραψε:

Χαρακτηριστικά μου είπε ο γιατρός:

"Σε αυτό το μήνα το 90% των παιδιών έχουν ήδη πάρει θέση, ένα 6% θα γυρίσει στον 9ο και ένα 4% δεν θα γυρίσει ποτέ" Οπότε μου λέει πάλι έχεις πολλές πιθανότητες;)B)

Το σημαντικό είναι ότι το μωράκι μου είναι μια χαρά και όπως και να είναι ο τοκετός το μόνο που με απασχολεί είναι να κάνω ένα υγιέστατο μωράκι:laugh:

Κι εγώ έχω ραντεβού στις 17 Φεβρουαρίου για να με δει πάλι.

Όμως ρε κορίτσια εγώ κοιτάζω την κοιλιά μου και σκέφτομαι ότι είναι λίγο δύσκολο για ένα μωράκι 2120γρ να γυρίσει τούμπα τώρα:P , που να βρει χώρο και μάλιστα βλέπω (αλλά και από όσα μου λένε)ότι η κοιλίτσα μου είναι κανονική προς το μικρή ενώ στηνπρώτη ήταν μεγαλύτερη.

Η εμπειρία της καισαρικής πως είναι????Οι μανούλες που το έχουν βιώσει θα μας πούνε??????;)

:kiss: :kiss: :kiss:

Τα ιδια ακριβως μου ειχε πει κ ο δικος μου γιατρος.

Κι εγω ειχα πολυ μικρη κοιλια κ η μπεμπα μου απο ενα σημειο κ επειτα δεν μπορουσε με τιποτα να κανει τετοια τουμπα κ να ερθει με το κεφαλι κατω οποτε το πηρα αποφαση οτι θα πεσει "μαχαιρι"...:P

Σιγουρα η καισαρικη δεν συγκρινεται με το φυσιολογικο τοκετο.Ειναι λυση αναγκης. Προσωπικα που την εζησα δε τη θεωρησα τραγικη εμπειρια.Σιγουρα πονας για 1-2 μερες αλλα εγω κ γρηγορα σηκωθηκα κ γρηγορα συνηλθα.

Ευχομαι στις 18 να μας πεις ευχαριστα κ η μπεμπουλα να εχει παρει τη θεση της...:) :)

Υ.Γ:Σε ποια κλινικη γεννας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna μου γεια σου!Εγω επειδη δεν εχω παιδακι θα σου πω για μια πολυ καλη μου φιλη και μην σου φανει αστειο για την γιαγια μου...Ας ξεκινησω απο την πιο παλια!

Ανυομονω τοσο να γινω μανουλα που τους κυνηγαω ολους να μου λενε την ιστορια τους χα χαχαχαχα!!Λοιπον η γιαγια μου λοιπον πηγε να γεννησει αλλα η θεια μου δεν ειχε γυρισει!!!Κοιμηθηκε ενα βραδυ στο νοσοκομειο με μια φωτογραφια απο την Αγια Ειρηνη αγκαλια(στα λεω οπως τα περιγραφει)γιατι παρακαλαγε να γυρισει το μωρο....και το πρωι που ξυπνησε ειχε γυρισει!Ετσι και σε μια φιλη μου ιδια περιπτωση με σενα....τελικα το παιδακι της γυρισε 2 βδομαδες πριν την βαλει ο γιατρος για καισαρικη....της ελεγε αφου δεν γυρισε μεχρι τωρα θα ρθεις προγραμματισμενα...αλλα η φυση εκανε το θαυμα της!Μην αγχωνεσαι λοιπον!Ποτε δεν ξερεις!Ευχομαι το νινακι να γυρισει!!:-)

Οσο για την καισαρικη μην σκεφτεσαι τιποτα!!!Με αυτον τον τροπο αγχωνεσαι!Ολα θα πανε καλα στο ευχομαι ολοψυχα και θα δεις που ολα θα τελειωσουν γρηγορα και θα παρεις το λουλουδακι αγκαλιτσα!

Φιλακια καλη συνεχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!

Aggeliki μου έδωσες πολύ κουράγιο αν τελικά προκύψει θέμα καισαρικής!

Theano μου γεννάω στον Ιπποκράτη!

Λέτε τελικά να δοκιμάσω όλες τις πιθανές εκδοχές τοκετού??

Το σίγουρο είναι ότι θα κάνω ολική νάρκωση να ρίξω κι εγώ ύπνο καλό γιατί με την κοιλιά τούρλα επι 2 χρόνια :P έχω επιθυμήσει έναν υπνάκο:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mariaioanna καλημέρα και απο μένα!!Και γω ειμαι στον 8ο με ΠΗΤ 27/03..Εχουμε 2 μέρες διαφορά!!Στην 29η εβδ+4 μέρες ακριβώς που έκανα την καθιερωμένη επίσκεψη για υπέρυχο ο μπέμπης ειχε γυρίσει με το κεφαλάκι κάτω..Ογιατρός ομώς μου είπε οτι μπορεί να ξαναγυρίσει...είναι πολύ πιθανον..Την Παρασκευη πάω για ντόπλερ οπώτε θα δω και την θέση του..Εχω ακουσει οτι για να γυρισει ειναι πολύ καλο το περπάτημα!!Πάντως μην αγχώνεσαι!Οι μισες γυναικες τώρα με καισαρική γεννάνε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κι απο εμενα!!Αυριο μπαινω στο μηνα μου και το μωρο εχει παρει θεση μετα τα μεσα του 8ου μηνα!Και το γνωριζω αυτο με σιγουρια γιατι οταν ειχα παει στην αρχη του 8ου στο γιατρο μου ειχε πει πως το μωρο ειναι λοξα μεσα στη μητρα με το κεφαλι πανω και μαλιστα με κλωτσαγε προς τα κατω και ηταν πολυ ενοχλητικο ειδικα τη νυχτα!Τη τελευταια ομως φορα που πηγα στη μεση και λιγο περισσοτερο του 8ου γυρισε κανονιακα!Τα αλλα δυο μου παιδια ειχαν γυρισει νωριτερα δηλαδη απο τις αρχες του 8ου!Βεβαια εχω κανει δυο καισαρικες και παω και για τριτη οποτε και αναποδα να ηταν δε θα ειχε καμμια διαφορα!!Παντως ετσι κι αλλιως ειναι αληθεια οτι εχει περιθωρια να γυρισει μεχρι τα μεσα του ενατου!!Γι αυτο μην αγχωνεσαι ολα θα πανε καλα!Με το καλο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Μαρία-Ιωάννα! Συνήθως τα μωρά λαμβάνουν την τελική τους θέση ανάμεσα στην 33-36 εβδομάδα. Θεωρείται απίθανο έπειτα να γυρίσουν λόγω ανωτέρας βίας!(στενός χώρος). Ωστόσο αν πάρει θέση κεφαλικής προβολής νωρίς δε σημαίνει ότι θα μείνει εκεί. Όπως και να έχει το σημαντικότερο είναι να γεννιέται κάθε μωρό με τον ασφαλέστερο τρόπο. Εξάλλου η καισαρική μπορεί να προκύψει και την ώρα του τοκετού, που φαντάζομαι είναι δυσάρεστη έκπληξη, για τον λόγο ότι πανικοβάλλεσαι! Καλή συνέχεια εύχομαι και με το καλό να γεννηθεί το μωρό σου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία - Ιωάννα γεια σου!

Ήθελα να σου πώ και την δική μου εμπειρία και ελπίζω να σε βοηθήσει....Ο γιος μου είχε πάρει θέση απο τον 5ο μήνα και εκ' τότε δεν άλλαξε ξανά!!!!!!!Η κοράκλα μας, η οποία είναι και μεγάλη ( στις 33w + 4d, ήταν 2508gr ), πήρε θέση στις 33 εβδομάδες!!!!Μέχρι τότε ήταν με τα πόδια προς τα κάτω και είμαι σίγουρη ότι πήρε θέση τότε, γιατί στην προσπάθεια της να γυρίσει, με πονούσε πάρα μα πάρα πολύ!!!!....Στις 28 εβδομάδες που είχαμε δεί ότι δεν είχε πάρει θέση, ο γιατρός μου, μου είχε πεί ότι συνήθως τα δεύτερα παιδιά αργούν να πάρουν θέση και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας...

Για καισαρική κατά την γνώμη μου και κατά την γνώμη του γιατρού μου, θα πρέπει να αρχίσεις να συζητάς άν πας στις 36 εβδομάδες και δεν έχει πάρει ακόμα θέση....

Θα σου διηγηθώ και την ιστορία μίας γνωστής μου, που ενώ πήγαινε για καισαρική για τον συγκεκριμένο λόγο, την ώρα που μπήκε στο χειρουργείο, το μωρό αποφάσισε να γυρίσει κανονικά και η γνωστή μου γέννησε φυσιολογικά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna γεια σου και απο μενα.

Μην αγχωνεσαι απο τωρα!

Εχει ακομη χρονο να γυρισει η μπεμπα σου..

Ολα καλα θα σου πανε!

Ποτε δεν ξερεις!

Μπορει οπως λενε τα κοριτσια να γυρισει την τελευταια στιγμη!

Με το καλο να ερθει η μπεμπα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία Ιωάννα με το καλό να κρατήσεις την ζουζουνίτσα σου!

Μπορεί να γυρίσει η μπουμπου την τελευταία στιγμη αλλά και αν δεν το κάνει η καισαρική είναι μια πολύ καλή αλλα και ξεκούραστη λύση!:)(Συνήθως οι γιατροί δεν προχωράνε σε φυσιολογικό τοκετό αν το μωράκι δεν είναι στην σωστή θέση). Σίγουρα ο γυναικολόγος σου είναι ο καταλληλότερος όλων να σου πει τι ακριβώς θα κάνεις!

Να έχεις μια όμορφη γέννα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια Ιωαννα γεια σου.

Θελω να σου πω να μην ανυσηχεις αν τελικα κανεις καισαρικη. Ειναι πια μια εγχειρηση ρουτινας για τους γιατρους. Εγω γεννησα φυσιολογικα αλλα δεν εχει να κανει. Θα εκανα και καισαρικη χωρις ενδοιασμους. Το θεμα ειναι να ειναι καλα το μωρακι, και αφου ειναι μην τα σκεφτεσαι ολα τ αλλα.

Σου ευχομαι με το καλο να δεχτεις το νεο μελος της οικογενειας σου...:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο την εμπειρια μιας φιλης θα σου πω ότι ενω ο γιατρος της το χε σιγουρο για καισαρικη γιατι η μπεμπα της ηταν αναποδα, τελικα, δινοντας συμβουλη να περπαταει καθε μερα 2 ωρες, η φιλη το εφαρμοσε, ξεθεώθηκε βέβαια η κοπελα, ωστοσο η μπεμπα γυρισε τελευταια στιγμη και γεννησε φυσιολογικα. Αρα, περπατημα πολυ. Επισης η μπεμπα της ειχε περασει τον 9ο...αλλα ο γιατρος της το παλεψε και βγηκε κανονικα η μπουμπου! Καλο υπολοιπο να χεις. Εγω μπαινω στον 7ο και αύριο θα παμε να τη δουμε. Ωστοσο περπαταω όσο μπορω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!

Χτες ήμουν στο γιατρό όλα καλά με την μπεμπούλα μου το βάρος μας έδειξε 2850 gr και γύρισε με το κεφαλάκι προς τα κάτω! Η θέση της είναι πολύ καλή μας είπε ο γιατρός:laugh:

Έχω τις τλευταίες μου εξετάσεις (αίματος,ούρων, κολπικές) την επόμενη εβδομάδα και μετά θα ξεκινήσουν οι οδηγίες για τον τοκετό.

Φιλάκια!

(Σήμερα έχουμε το καθιερωμένο ραντεβού με τον παιδίατρο της Ιωάννας γαι εμβόλιο και να τη δει γιατί όπως έγραψα σε άλλο ποστ το ένα το στηθάκι της είναι λίγο κόκκινο και ανησυχώ..:dry: άλλη αγωνία αυτή..:S )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera mariaioanna mou...

Eides agapi mou ola einai kala kai wraia...

To varos tis korasas sou teleiotato...

Ate me to kalo agapi mou...

Kali sunexeia...

Ola na pane kala me tin iwanna sou agapi mou...

Tha perimenoume nea...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπράβο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

με το καλό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

πολύ χάρηκα!!!!!!!!!!!!!!!!!

και μην ξεχάσεις να πάς κομμωτήριο!!!!!!!!!!!

εγώ είχα κάνει αντάβιες 3 μέρες πριν. Να μην πήγενα και σαν την γίδα χιχι χουχου χαχα

(σήμερα τα έχω παίξει τέλειος)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mom to be έγραψε:

Καλημέρα. Εχω Π.Η.Τ. 21/03/09 και ουτε το δικο μου μωρακι εχει παρει θέση. Εχω κλεισει ραντεβου για τις 17/02 για να δουμε μήπως αλλάξει κάτι, αλλα ο γιατρος μου ήταν λίγο επιφυλακτικός κάθως όπως είπε είναι και ο πλακούντας μου χαμηλά. Αλλα εχω ακουσει πως μεχρι και την 38η εβδομάδα τα μωρακια μπορει να γυρίσουν. Επίσης οπως τονισε ο γιατρος η καισαρικη για το μωρο είναι μια χαρα γιατι δε ζορίζεται, για τη μανουλα ομως είναι κανονικο χειρουργειο. Ελπίζω να μη χρειαστεί! Φιλακια

mom to be μαζι γενναμε! Κι εγω 21/03/09 εχω ημερομηνια!

Αντε με το καλο!!!

Εμενα η δικια μου εχει καιρο που ειναι με κεφαλικη προβολη...Εχειπλακα να μου το χαλασει τελευταια στιγμη...το ατιμο!!!

Ολα να μας πανε ζαχαρη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...