Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΛΕΚΙΘΙΚΟΣ ΣΑΚΟΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα!Είμαι στην 6η βδομαδα κυησης και 28 χρονων. Σημερα καναμε τον πρωτο υπερηχο και η γιατρος ειπε πως ο λεκιθικος σακος ειναι λιγο πιεσμενος ενω θα επρεπε να ειναι στρογγυλος. Συνηθως ειπε πως οταν ξεκινα ετσι η κυηση δεν  εχει καλη εκβαση και θα πρεπει να τη διακοψουμε. Επισης εχω μικρη αποκολληση και εδωσε κρεμα προγεστερονης. Εχει καποια αναλογη εμπειρια? Να παρω και δευτερη γνωμη? Σε μια βδομαδα θα με ξαναδει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η ΕΥΑ8 είπε:

Καλησπέρα!Είμαι στην 6η βδομαδα κυησης και 28 χρονων. Σημερα καναμε τον πρωτο υπερηχο και η γιατρος ειπε πως ο λεκιθικος σακος ειναι λιγο πιεσμενος ενω θα επρεπε να ειναι στρογγυλος. Συνηθως ειπε πως οταν ξεκινα ετσι η κυηση δεν  εχει καλη εκβαση και θα πρεπει να τη διακοψουμε. Επισης εχω μικρη αποκολληση και εδωσε κρεμα προγεστερονης. Εχει καποια αναλογη εμπειρια? Να παρω και δευτερη γνωμη? Σε μια βδομαδα θα με ξαναδει...

Καταρχάς δεν διακόπτεις τίποτα εννοείται και ξαναπάς σε μια βδομάδα όπως σου είπε για να ακούσεις καρδιακή λειτοουργία. εκεί θα κριθεί το αποτέλεσμα. Από το αν υπάρχει καρδιακή λειτουργία και τι σφυγμοί είναι αν είναι χαμηλοί ή υπερβολικά υψηλοί..

Η αληθεια είναι πως ο λεκιθικός ασκός, όχι σάκος, λέει πολλά για την κύηση... Το σωστό μέγεθος του λεκιθικού ασκου και το καλό σχήμα του (στρόγγυλο σαν δαχτυλιδι) αποτελούν καλά προγνωστικά για την κυηση.. Τα λέω γιατι περίπου πριν από ένα χρόνο είχα θέμα με τον λεκιθικό ασκό.. Εμένα ήταν πολυ μεγάλος και σε συνδυασμό με χαμηλούς σφυγμους του εμβρύου με είχε προειδοποιήσει ο γιατρός.. Τελικά  είχε δικιο και απέβαλα στην 10η εβδομαδα.
Δεν λέει κάτι το ότι συνέβη σε μένα φυσικά.. Τίποτα δεν τελειωσε ακομα..
Σωστά σου είπε να ξαναπάς από βδομάδα, θα πας και θα ξεκαθαρίσει το τοπίο. Αναλόγως με το τι θα ακουσεις τότε μπορείς να πάρεις και δεύτερη γνώμη. Προς το παρόν υπάρχει ενδομήτρια κύηση, με σάκο και λεκιθικό ασκό. Μόνο να περιμένεις μπορείς.. Σε καταλαβαίνω απόλυτα, το βίωσα και εγώ. Ψυχραιμία και αναμονη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Ξεχασα να αναφέρω οτι ακουσαμε κανονικά την καρδια του, δε μας εδωσε λεπτομέρειες για σφυγμους κλπ αλλα ειπε οτι ειναι κατα τα αλλα μια φυσιολογική κυηση οπως θα έπρεπε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η ΕΥΑ8 είπε:

Καλησπέρα!Είμαι στην 6η βδομαδα κυησης και 28 χρονων. Σημερα καναμε τον πρωτο υπερηχο και η γιατρος ειπε πως ο λεκιθικος σακος ειναι λιγο πιεσμενος ενω θα επρεπε να ειναι στρογγυλος. Συνηθως ειπε πως οταν ξεκινα ετσι η κυηση δεν  εχει καλη εκβαση και θα πρεπει να τη διακοψουμε. Επισης εχω μικρη αποκολληση και εδωσε κρεμα προγεστερονης. Εχει καποια αναλογη εμπειρια? Να παρω και δευτερη γνωμη? Σε μια βδομαδα θα με ξαναδει...

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Ξέχασα να αναφέρω ότι ακούσαμε κανονικά την καρδιά του μωρού και η γιατρός είπε ότι κατά τα άλλα δεν υπάρχει πρόβλημα στην ανάπτυξή του..δε μας έδωσε αλλες λεπτομέρειες βεβαια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ΕΥΑ8 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Ξεχασα να αναφέρω οτι ακουσαμε κανονικά την καρδια του, δε μας εδωσε λεπτομέρειες για σφυγμους κλπ αλλα ειπε οτι ειναι κατα τα αλλα μια φυσιολογική κυηση οπως θα έπρεπε!

Αυτό είναι πολύ καλό! Γιατρός δεν είμαι , αλλά μία καλή καρδιακή λειτουργία σημαίνει πολλά.. Στο χαρτί που σου έδωσε λογικά  γράφει τους σφυγμούς του εμβρύου και μπορείς να τους δεις.. 
Με το καλό και εννοείται δεν προχωράς σε καμία απόφαση αν δεν δεις και άλλον γιατρό.. εύχομαι να πάνε όλα καλά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

Αυτό είναι πολύ καλό! Γιατρός δεν είμαι , αλλά μία καλή καρδιακή λειτουργία σημαίνει πολλά.. Στο χαρτί που σου έδωσε λογικά  γράφει τους σφυγμούς του εμβρύου και μπορείς να τους δεις.. 
Με το καλό και εννοείται δεν προχωράς σε καμία απόφαση αν δεν δεις και άλλον γιατρό.. εύχομαι να πάνε όλα καλά..

Δε μας έδωσε κάποιο χαρτί, ούτε τον υπέρηχο και λίγο προβληματίζομαι μήπως πρέπει να δω και άλλο γιατρό άμεσα..γιατί έκανα εγώ καποιες ερωτησεις για πραγματα που μου φανηκε οτι επρεπε να μου τα πει εκεινη, οπως τη σταση του υπνου και αν θα μπορω εστω να βγαζω το σκυλο βολτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης όταν είχαμε μιλησει τηλεφωνικα πριν με δει χρειαστηκε εγω να τη ρωτησω αν μπορω να συνεχισω τη γυμναστικη και αναρωτιεμαι αν ειναι απο τις πληροφοριες που επρεπε να δωσει εκεινη εξαρχης ειδικα σε πραγματα που δεν πρεπει να κανω..Απο την αλλη μπορει απο την αγωνια μου να την αμφισβητω χωρις σοβαρο λογο..Ειναι παντως πολυ βοηθητικο που απαντατε και μπορουμε να μοιραζομαστε τις αγωνιες και κοινες εμπειριες κοριτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ΕΥΑ8 είπε:

Δε μας έδωσε κάποιο χαρτί, ούτε τον υπέρηχο και λίγο προβληματίζομαι μήπως πρέπει να δω και άλλο γιατρό άμεσα..γιατί έκανα εγώ καποιες ερωτησεις για πραγματα που μου φανηκε οτι επρεπε να μου τα πει εκεινη, οπως τη σταση του υπνου και αν θα μπορω εστω να βγαζω το σκυλο βολτα..

Πολλά μπορεί να σου πει ο καθενας. Το θέμα  είναι πως αν την αμφισβητείς καλυτερα να  την αλλάξεις.. Η στάση του υπνου σε τόσο μικρή κύηση δεν έχει σημασία παντως.
Τον σκύλο μπορείς να βγάζεις βόλτα, δηλαδή απλο περπατημα. Τώρα αν έχει θέμα η κύηση με αποκόλληση κτλ θέλει πολύ προσοχή. Θα σου πει σχετικά ο γιατρός σου ανάλογα με την περίπτωση.   Για τη γυμναστική  εγώ έκανα από την 8η βδομάδα και μετά αλλά είχα καλη εγκυμοσύνη χωρίς πρόβλημα, χωρίς αποκόλληση, αίμα κτλ..  Γενικά μου είχε πει κάνεις ότι έκανες, και ότι είχε μάθει το σωμα να σου να κάνει,  τίποτα καινούριο όμως. 
Στη θέση σου θα πρόσεχα ιδιαίτερα, μέχρι το επόμενο ραντεβού, μέχρι να βεβαιωθώ πως πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

Πολλά μπορεί να σου πει ο καθενας. Το θέμα  είναι πως αν την αμφισβητείς καλυτερα να  την αλλάξεις.. Η στάση του υπνου σε τόσο μικρή κύηση δεν έχει σημασία παντως.
Τον σκύλο μπορείς να βγάζεις βόλτα, δηλαδή απλο περπατημα. Τώρα αν έχει θέμα η κύηση με αποκόλληση κτλ θέλει πολύ προσοχή. Θα σου πει σχετικά ο γιατρός σου ανάλογα με την περίπτωση.   Για τη γυμναστική  εγώ έκανα από την 8η βδομάδα και μετά αλλά είχα καλη εγκυμοσύνη χωρίς πρόβλημα, χωρίς αποκόλληση, αίμα κτλ..  Γενικά μου είχε πει κάνεις ότι έκανες, και ότι είχε μάθει το σωμα να σου να κάνει,  τίποτα καινούριο όμως. 
Στη θέση σου θα πρόσεχα ιδιαίτερα, μέχρι το επόμενο ραντεβού, μέχρι να βεβαιωθώ πως πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη.. 

Η γιατρός είπε πως είναι απαγορευτικό να κοιμάμαι μπρούμυτα και ούτε καν περπατημα λόγω της αποκόλλησης και του λεκιθικού..Επίσης διαβάζω ότι σε αποκόλληση δίνουν χαπια utrogestan, ενώ εμενα μου εδωσε μια κρεμα vasclor..δεν μας εδωσε καν τον υπερηχο ουτε καποιο χαρτι με λεπτομέρειες, τους παλμους κλπ και νιωθω λιγο ανασφαλεια..Γενικα προσεχω πολυ αλλα μαλλον θα δω κ αλλο γιατρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/12/2020 at 7:31 ΜΜ, ο/η ΕΥΑ8 είπε:

Καλησπέρα!Είμαι στην 6η βδομαδα κυησης και 28 χρονων. Σημερα καναμε τον πρωτο υπερηχο και η γιατρος ειπε πως ο λεκιθικος σακος ειναι λιγο πιεσμενος ενω θα επρεπε να ειναι στρογγυλος. Συνηθως ειπε πως οταν ξεκινα ετσι η κυηση δεν  εχει καλη εκβαση και θα πρεπει να τη διακοψουμε. Επισης εχω μικρη αποκολληση και εδωσε κρεμα προγεστερονης. Εχει καποια αναλογη εμπειρια? Να παρω και δευτερη γνωμη? Σε μια βδομαδα θα με ξαναδει...

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!

Τη γιατρό αυτή την ήξερες και πριν την εγκυμοσύνη;

Οι γιατροί πάντα λένε και τους κινδύνους για να προετοιμάσουν σε περίπτωση αρνητικής έκβασης.

Εάν δεν νιώθεις άνετα ήδη από τώρα, πήγαινε και αλλού για να πάρεις μια δεύτερη γνώμη. Εννοείται φυσικά ότι εάν σου μιλήσει για διακοπή εγκυμοσύνης πας κατευθείαν σε άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη.

Εγώ πιστεύω ότι όλα καλά θα είναι, το vasclor είναι προγεστερόνη, θα ενισχύσει την εγκυμοσύνη σου, καλό θα σου κάνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Καλημερα και απο εμενα..

ηθελα να σας ρωτησω κατι..
αυτο που αντιμετωπιζουμε με την συζυγο ειναι οτι και σακος ειδαμε και τον λεκιθικό ασκο εχουμε δει.

το μονο που μας προβληματιζει ειναι η χοριακη.Εχουμε τρελαθει στο αγχος με δαυτες.Την προγουμενη εβδομάδα(Τριτη) ειχε περιπου 24.000.Προχθες δευτερα που ξαναεκανε ειχε 32.000.

και καπου εχουμε αγχωθει απιστευτα…

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christos13 είπε:

Καλημερα και απο εμενα..

ηθελα να σας ρωτησω κατι..
αυτο που αντιμετωπιζουμε με την συζυγο ειναι οτι και σακος ειδαμε και τον λεκιθικό ασκο εχουμε δει.

το μονο που μας προβληματιζει ειναι η χοριακη.Εχουμε τρελαθει στο αγχος με δαυτες.Την προγουμενη εβδομάδα(Τριτη) ειχε περιπου 24.000.Προχθες δευτερα που ξαναεκανε ειχε 32.000.

και καπου εχουμε αγχωθει απιστευτα…

 

Νομίζω οτι δεν υπαρχει λογος να γινονται χοριακες απο καποιο σημειο κ μετα γιατι δεν εχει νοημα κ αγχος χωρις λογο !!εφοσον τα ειδατε ειναι ολα καλα κ οταν θα ξαναπατε θα ακουσετε καρδουλα με το καλο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Nefeliap είπε:

Νομίζω οτι δεν υπαρχει λογος να γινονται χοριακες απο καποιο σημειο κ μετα γιατι δεν εχει νοημα κ αγχος χωρις λογο !!εφοσον τα ειδατε ειναι ολα καλα κ οταν θα ξαναπατε θα ακουσετε καρδουλα με το καλο 

Τα λογια σου ειναι βαλσαμο αυτη την στιγμή..

και το εννοω στο 100%.

απλά καπου χανομαστε με τις χοριακες γεμιζει το ειναι μας με απαισιοδοξια και τοσο αγχος.
Απλά ειδαμε την τιμή της και ξαναηρθε η απελπισια για συντροφιά μας…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christos13 είπε:

Τα λογια σου ειναι βαλσαμο αυτη την στιγμή..

και το εννοω στο 100%.

απλά καπου χανομαστε με τις χοριακες γεμιζει το ειναι μας με απαισιοδοξια και τοσο αγχος.
Απλά ειδαμε την τιμή της και ξαναηρθε η απελπισια για συντροφιά μας…

.Εγώ εκανα 3 χοριακες για να δουμε αν ο διπλασιασμός ειναι οκ οπως και ητανε ..δηλαδη η 1η ηταν 780 η 2η μετα απο 3 μερες ηταν 1600 κ η 3η μετα απο 3 μέρες ξανα ηταν 6074.ο γιατρος ειπε στοπ οι χοριακες !και πηγα για υπερηχο μετα απο 12 μερες γιατι μου ειχε πει ο γιατρος οτι αν πηγαινα πιο πριν,απλα θα βλεπαμε ενα μαυρο πραγμα μονο δηλαδη το σακο,οποτε εκανα υπομονη κ πηγα αργοτερα.σιγουρα εσεις εφοσον ειδατε σακους θα μετρήσετε 1 βδομαδα κ θα πατε για να ακουσετε καρδουλα!Ετσι γινεται παντα.οταν βλεπεις  τοσο  μεγαλες τιμες δεν διπλασιάζεται σιγουρα η χοριακη !απο μονοι σας κανατε  ή ο γιατρος το ειπε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

.Εγώ εκανα 3 χοριακες για να δουμε αν ο διπλασιασμός ειναι οκ οπως και ητανε ..δηλαδη η 1η ηταν 780 η 2η μετα απο 3 μερες ηταν 1600 κ η 3η μετα απο 3 μέρες ξανα ηταν 6074.ο γιατρος ειπε στοπ οι χοριακες !και πηγα για υπερηχο μετα απο 12 μερες γιατι μου ειχε πει ο γιατρος οτι αν πηγαινα πιο πριν,απλα θα βλεπαμε ενα μαυρο πραγμα μονο δηλαδη το σακο,οποτε εκανα υπομονη κ πηγα αργοτερα.σιγουρα εσεις εφοσον ειδατε σακους θα μετρήσετε 1 βδομαδα κ θα πατε για να ακουσετε καρδουλα!Ετσι γινεται παντα.οταν βλεπεις  τοσο  μεγαλες τιμες δεν διπλασιάζεται σιγουρα η χοριακη !απο μονοι σας κανατε  ή ο γιατρος το ειπε;;

Καταρχας να σ ευχαριστησω που μου απαντάς.
Εν τω μεταξυ ειχαμε παει την προηγουμενη Δευτερα 04/04 και ειδαμε τον σακο.Καλοσχηματισμένος σε σωστή θεση.Σου λεω επακριβως τα λογια του.

Και ενω κανουμε χοριακη την δευτερα μετα την επισκεψη στο ιατρειο για καποιο λογο(μην με ρωτησεις γιατι)ξανακανουμε την Τεταρτη το απογευμα.Ειχε ανεβει 3.500.

παμε την δευτερα 11/04(προχθες) βλεπουμε τον ασκό.Και μας ξαναστέλνει για χοριακη.Και ανεβαινει επισης κατα 3.500 περιπου.

και καπου εκει ξεκινάει ο Γολγοθάς μας…

Βλεπω την γυναικα μου χάλια και προσπαθω να μην δειξω τιποτα για να ηρεμησει.Αλλά η καρδούλα μου το ξερει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Christos13 είπε:

Καταρχας να σ ευχαριστησω που μου απαντάς.
Εν τω μεταξυ ειχαμε παει την προηγουμενη Δευτερα 04/04 και ειδαμε τον σακο.Καλοσχηματισμένος σε σωστή θεση.Σου λεω επακριβως τα λογια του.

Και ενω κανουμε χοριακη την δευτερα μετα την επισκεψη στο ιατρειο για καποιο λογο(μην με ρωτησεις γιατι)ξανακανουμε την Τεταρτη το απογευμα.Ειχε ανεβει 3.500.

παμε την δευτερα 11/04(προχθες) βλεπουμε τον ασκό.Και μας ξαναστέλνει για χοριακη.Και ανεβαινει επισης κατα 3.500 περιπου.

και καπου εκει ξεκινάει ο Γολγοθάς μας…

Βλεπω την γυναικα μου χάλια και προσπαθω να μην δειξω τιποτα για να ηρεμησει.Αλλά η καρδούλα μου το ξερει..

Δε καταλαβαινω γιατι ηθελε χοριακη ο γιατρος ..τι να πω..μα δε σας ειπε κατι αρνητικο ομως!! Καλά κανεις με τη γυναικα σου ,γιατι ολα καλά θα ειναι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Δε καταλαβαινω γιατι ηθελε χοριακη ο γιατρος ..τι να πω..μα δε σας ειπε κατι αρνητικο ομως!! Καλά κανεις με τη γυναικα σου ,γιατι ολα καλά θα ειναι!!!!

Μακαρι…

να εύχεσαι και να μας έχεις στην σκέψη σου..

σημερα ειναι να πάμε..

μακαρι να δωσει ο Θεος να ακουσουμε κάθε καλο!
σ ευχαριστω πολύ…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Christos13 είπε:

Μακαρι…

να εύχεσαι και να μας έχεις στην σκέψη σου..

σημερα ειναι να πάμε..

μακαρι να δωσει ο Θεος να ακουσουμε κάθε καλο!
σ ευχαριστω πολύ…

Χρήστο πως πηγατε ; ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Χρήστο πως πηγατε ; ;;;;

Δεν εχω ευχάριστα…

Ο ασκός οπως ηταν.Νομιζω λιγο μεγαλυτερος απ την προηγούμενη φορά.Ο γιατρος ειπε με θαυμα μονο τωρα.Αν οχι παμε για αποξεση.

Αυριο κανουμε χοριακη να δουμε αν εχει ανεβει και ποσο απ τις 32.000 που ειχε την Δευτερα.Ισως ξανακανουμε χοριακη απο Την δευτερα που μας ερχεται μην και τυχον μας κρυβει καμια εκπληξη.
αλλιως οπως ειπα παμε για αποξεση..

φυσικα μας ειπε οτι η επομενη φορα που ερχεται συνηθως ευκολα εχει περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι επιτυχημενη..

τι να πω…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Christos13 είπε:

Δεν εχω ευχάριστα…

Ο ασκός οπως ηταν.Νομιζω λιγο μεγαλυτερος απ την προηγούμενη φορά.Ο γιατρος ειπε με θαυμα μονο τωρα.Αν οχι παμε για αποξεση.

Αυριο κανουμε χοριακη να δουμε αν εχει ανεβει και ποσο απ τις 32.000 που ειχε την Δευτερα.Ισως ξανακανουμε χοριακη απο Την δευτερα που μας ερχεται μην και τυχον μας κρυβει καμια εκπληξη.
αλλιως οπως ειπα παμε για αποξεση..

φυσικα μας ειπε οτι η επομενη φορα που ερχεται συνηθως ευκολα εχει περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι επιτυχημενη..

τι να πω…

Αν ειπε ετσι ο γιατρος τι να πω πραγματικα δε ξερω.. και χοριακη ξανα που θελει! Ποτε θα πατε για υπερηχο ; Και  ποσο ακριβως ειναι τωρα ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Αν ειπε ετσι ο γιατρος τι να πω πραγματικα δε ξερω.. και χοριακη ξανα που θελει! Ποτε θα πατε για υπερηχο ; Και  ποσο ακριβως ειναι τωρα ;

Υπερηχο καναμε χθες.

ειδαμε ο,τι ειδαμε και την δευτερα.Τον σακο και αυτο το δαχτυλιδι που λεμε τον ασκό.Χωρις κατι άλλο..

Μας ειπε οτι ειναι απιστευτα δυσκολο αλλα επειδη πρεπει πριν φτασουμε στην αποξεση να ειμαστε βεβαιοι μας ειπε να κανουμε χοριακη.Αν δουμε οτι εχει ανεβει θα ξανακανουμε την δευτερα που μας ερχεται μην και τυχον εχουμε κανενα θαυμα.

η τελευταια χοριακη μας ηταν 11/04 και ηταν 32.000

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Christos13 είπε:

Υπερηχο καναμε χθες.

ειδαμε ο,τι ειδαμε και την δευτερα.Τον σακο και αυτο το δαχτυλιδι που λεμε τον ασκό.Χωρις κατι άλλο..

Μας ειπε οτι ειναι απιστευτα δυσκολο αλλα επειδη πρεπει πριν φτασουμε στην αποξεση να ειμαστε βεβαιοι μας ειπε να κανουμε χοριακη.Αν δουμε οτι εχει ανεβει θα ξανακανουμε την δευτερα που μας ερχεται μην και τυχον εχουμε κανενα θαυμα.

η τελευταια χοριακη μας ηταν 11/04 και ηταν 32.000

Καταλαβα ! Σωστα τα λεει και θα ξανακάνετε υπερηχο βεβαια..Ευχομαι οτι καλυτερο !! Μεσα  απο τη καρδια μου να γινει η ανατροπή !!! Υπομονη κ κουραγιο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 13/4/2022 at 5:01 ΜΜ, ο/η Nefeliap είπε:

.Εγώ εκανα 3 χοριακες για να δουμε αν ο διπλασιασμός ειναι οκ οπως και ητανε ..δηλαδη η 1η ηταν 780 η 2η μετα απο 3 μερες ηταν 1600 κ η 3η μετα απο 3 μέρες ξανα ηταν 6074.ο γιατρος ειπε στοπ οι χοριακες !και πηγα για υπερηχο μετα απο 12 μερες γιατι μου ειχε πει ο γιατρος οτι αν πηγαινα πιο πριν,απλα θα βλεπαμε ενα μαυρο πραγμα μονο δηλαδη το σακο,οποτε εκανα υπομονη κ πηγα αργοτερα.σιγουρα εσεις εφοσον ειδατε σακους θα μετρήσετε 1 βδομαδα κ θα πατε για να ακουσετε καρδουλα!Ετσι γινεται παντα.οταν βλεπεις  τοσο  μεγαλες τιμες δεν διπλασιάζεται σιγουρα η χοριακη !απο μονοι σας κανατε  ή ο γιατρος το ειπε;;

Καλησπερα Νεφέλη! Θα ηθελα να σε ρωτήσω, επειδη μου ταιριάζει η περίπτωση σου με τη δικη μου!

Εγώ 1η χοριακή με 4 μερες καθυστερηση ειχα 360 μοναδες και 2 μερες μετα ειχα 630. Η γιατρός μου είπε πως ειχαμε 1.75 επάνω τιμή οπο΄τε ειμαστε καλα. Μας είδε χθες, μια εβδομάδα μετά την 1η χοριακή και ειδαμε μόνο τον σάκο και οχι λεκιθικός ασκό ακόμα. Τη γιατρό δεν την ανησυχεί, θα παμε σε 2 εβδομαδες παλι λεει γιατι οι χοριακές μου δικαιολογουν το γεγονός οτι δεν εχουμε ασκό ακομα. Έτσι οπως τα μετρήσαμε, η σύλληψη πρέπει να εχει γινει στο διαστημα 1/4 με 3/4. Εκεινο το Σαββατοκυριακο. 

Εσύ 12 μερες μετα απο τι πήγες και σε ειδε ο γιατρος? Απο την χοριακή? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Καλησπερα Νεφέλη! Θα ηθελα να σε ρωτήσω, επειδη μου ταιριάζει η περίπτωση σου με τη δικη μου!

Εγώ 1η χοριακή με 4 μερες καθυστερηση ειχα 360 μοναδες και 2 μερες μετα ειχα 630. Η γιατρός μου είπε πως ειχαμε 1.75 επάνω τιμή οπο΄τε ειμαστε καλα. Μας είδε χθες, μια εβδομάδα μετά την 1η χοριακή και ειδαμε μόνο τον σάκο και οχι λεκιθικός ασκό ακόμα. Τη γιατρό δεν την ανησυχεί, θα παμε σε 2 εβδομαδες παλι λεει γιατι οι χοριακές μου δικαιολογουν το γεγονός οτι δεν εχουμε ασκό ακομα. Έτσι οπως τα μετρήσαμε, η σύλληψη πρέπει να εχει γινει στο διαστημα 1/4 με 3/4. Εκεινο το Σαββατοκυριακο. 

Εσύ 12 μερες μετα απο τι πήγες και σε ειδε ο γιατρος? Απο την χοριακή? 

Ελα κοπέλα μου εγω εκανα εξωσωματικη κ επιασα διδυμα.δηλαδη η 1η χοριακη ηταν 12 μερες μετα τη τοποθέτηση των εμβρυων και ειχα 780 κ μετα απο 3 μερες που ξαναεκανα χοριακη (δηλ 15η μερα εμβρυομεταφορας ) ειχα 1600 κ η 3η χοριακη ξανα μετα απο 3 μερες ηταν 6074.πηγα για υπερηχο 12 μερες μετά από την 3η χοριακη!!!και ειδαμε σακους κ ακουσαμε κ καρδιες! Γιατι αν πηγαινα πιο πριν ειχε πει απλα θα βλεπαμε κατι μαυρο κ δε θα ειχε νοημα κ να μη κανουμε κ τζαμπα υπερηχους ..κ οταν του ειπα «μηπως να ερθω πιο νωρις γιατι φοβαμαι για εξωμητριο;»μου ειχε πει «Ξεχασε το εξωμητριο /το αποκλειω» οποτε απο χοριακες ειχε καταλαβει οτι θα ηταν ολα καλα!! Τωρα εσυ μετά απο 2 μέρες εισαι μια χαρά !!! σε 48 ώρες πρέπει να ανεβαίνει τουλάχιστον 60%.δεν ειναι αναγκη να εχουμε διπλασιασμό σε 2 μερες.διπλασιασμό θελουμε σε 3 μερες!! http://www.konstantinanousia.gr/τιμεσ-β-χοριακησ-σε-μια-εγκυμοσυνη/

 

´

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ελα κοπέλα μου εγω εκανα εξωσωματικη κ επιασα διδυμα.δηλαδη η 1η χοριακη ηταν 12 μερες μετα τη τοποθέτηση των εμβρυων και ειχα 780 κ μετα απο 3 μερες που ξαναεκανα χοριακη (δηλ 15η μερα εμβρυομεταφορας ) ειχα 1600 κ η 3η χοριακη ξανα μετα απο 3 μερες ηταν 6074.πηγα για υπερηχο 12 μερες μετά από την 3η χοριακη!!!και ειδαμε σακους κ ακουσαμε κ καρδιες! Γιατι αν πηγαινα πιο πριν ειχε πει απλα θα βλεπαμε κατι μαυρο κ δε θα ειχε νοημα κ να μη κανουμε κ τζαμπα υπερηχους ..κ οταν του ειπα «μηπως να ερθω πιο νωρις γιατι φοβαμαι για εξωμητριο;»μου ειχε πει «Ξεχασε το εξωμητριο /το αποκλειω» οποτε απο χοριακες ειχε καταλαβει οτι θα ηταν ολα καλα!! Τωρα εσυ μετά απο 2 μέρες εισαι μια χαρά !!! σε 48 ώρες πρέπει να ανεβαίνει τουλάχιστον 60%.δεν ειναι αναγκη να εχουμε διπλασιασμό σε 2 μερες.διπλασιασμό θελουμε σε 3 μερες!! http://www.konstantinanousia.gr/τιμεσ-β-χοριακησ-σε-μια-εγκυμοσυνη/

 

´

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!! 

Εύχομαι να πηγαίνουν όλα άψογα με τα διδυμάκια σου!! Πολύ θα ήθελα να είχα διδυμάκια κι εγώ, εχουμε και στην οικογένεια αλλά για την ώρα ε΄χουμε δει ένα σάκο μονο! Εκτός αν θα μας κρύβει καμία εκπληξη οταν φτάσουμε να δουμε τον λεκιθικό! 

Η αλήθεια ειναι πως έχω τρελή αγωνία, εύχομαι να γεμίσει ο ασκός μας και να δούμε τον λεκιθικό γιατί λίγο φοβήθηκα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Συγχαρητήρια κορίτσι μου, να ζήσετε 💞 όλο χαρές να έχουμε σ αυτό το φόρουμ ✨✨ Βουρ στο ψητό τώρα και σας εύχομαι να έχετε κι άλλες χαρές σύντομα 🤰🏼🔜 🤞
    • Κορίτσια τι κάνετε ;;  συγχαρητήρια σε όσες είδατε θετικά τεστακια ή κάνατε υπερήχους κ είδατε τα φασόλια σας !! Ποσό μα ποσό χαίρομαι για την καθεμία ξεχωριστά όταν βλέπω κάποια να ανεβάζει θετικό τεστ !!! οι υπόλοιπες εύχομαι κ πάλι από καρδιάς του χρόνου το Πάσχα να κρατάμε μωράκια ή να τα έχουμε στις κοιλιές μας !!  Στα δικά μου νέα , την 31η ημέρα μου ήρθε περίοδος (3 μέρες καθυστέρηση με αρνητικά τεστ) το πήρα λίγο βαριά ωστόσο δεν ήθελα να το δείξω λόγω των ημερών… μετα πήγαμε ένα 3ημερο κ εκεί μου έκανε πρόταση κ επίσημα με δαχτυλίδι ο άντρας μου κ όλα άλλαξαν ! Στη συνέχεια πήγα κ στους δικούς μου κ καταχάρηκα!  γυρνώντας στην καθημερινότητα ξεκίνησα τα τεστακια ωορρηξίας και σήμερα βρήκα το καραθετικο, πήρα άδεια από τη δουλειά που δουλεύω όλη μέρα εκτος σπιτιού, για μια ώρα (με δικαιολογία ότι να ναι) κ έτρεξα για λίγες τρελίτσες … αύριο αντίστοιχα κ ο άντρας μου δουλεύει όλη μέρα, όποτε ελπιζω να μπορέσει μια ώρα να πάρει για να κάνουμε λίγες ακόμη να αυξήσουμε πιθανότητες ! ελπιζω βγαίνοντας αυτός ο μήνας να έρθουν κ αλλά θετικά τεστακια κ μωράκια στις κοιλίτσες !
    • Κοριτσαρες μου!!!  Τι κάνετε καλέ?! Διαβάζω πόση ώρα ! Να πω κάτι αρχήν στην Μαρίνα μας @marinamanoulitsa μου να χαίρεσαι το αντράκι σου .γερό τυχερό και ευλογημένο να είναι. Εμένα σήμερα έχει γενέθλια ο γιος μου και είχα λίγο κόσμο σπίτι και αύριο έχουμε το πάρτι και για αυτό χάθηκα αυτές τις μέρες ,έτρεχα για τις λεπτομέρειες.. Κατά τ αλλά όπως σας.ειχα πει έχω γίνει σαν μπαλόνι. Έχω πρηστεί και στο πρόσωπο και εννοείται κοιλιά που μπαμ!   @Kate1992 πριν κάποιο καιρό όταν κάναμε τις πρώτες μας προσπάθειες για δεύτερο παιδί είχα ένα πολυ δύσκολο βακτήριο. Τότε είχα ενημερώσει τον γιατρό για τις προθέσεις μου και επειδή έπρεπε να πάρω οπωσδήποτε αντιβίωση μου έδωσε ακριβώς την ίδια που έδωσε τώρα και σε σένα. Επειδή δεν ήξερα αν είμαι η δεν είμαι έγκυος ο γιατρός μου είπε θα την πάρεις άφοβα αυτή. Και έτσι έκανα. Βέβαια έγκυος δεν ήμουν τότε αλλά ο συγκεκριμένος γιατρός ήταν γυναικολόγος με ειδίκευση στην γυναικεία Ουρολογία. Οπότε κάτι παραπάνω θα ξέρει! Μην μου αγχώνεσαι!!!
    • Εμένα έπαιρνε 50 ευρώ επίσκεψη βέβαια όχι σε κάθε ραντεβού, σίγουρα δεν χρέωσε 4 κ 1000€ καισαρική. Εκείνη την εποχή έλεγαν τα κορίτσια στη συζήτηση με τα δίδυμα ποσα της τάξεως των 2000-2500 ευρώ κ λέω μια χαρά είμαστε!!!😱😱😱
    • Αυτό με τα σουτιέν πονεμένη ιστορία! 😂Έχω στήθος γενικά και τώρα με την εγκυμοσύνη έχει βαρύνει κι άλλο. Εννοείται πως κανονικό σουτιέν δεν παίζει να βάλω, αθλητικά μόνο και πάλι με ζορίζουν!  Ελπίζω να μπαίνω στο μαγιό μου 😅 @Katiana1987 μωρέ την απολαμβάνω τη διαδρομή αλλά είμαι και καμμένη, γι’ αυτό λέω να περάσουν αυτές οι μέρες χαχα @Kate1992 κορίτσι μου μην αγχώνεσαι σίγουρα δεν είναι κάτι σοβαρό, θα κάνεις τη θεραπεία σου και όλα καλα. Γενικά παίζει πολύ στην εγκυμοσύνη βακτήρια/μύκητες. Αλλάζει το ph του κόλπου. Εγώ παίρνω και προβιοτικά γιατί ταλαιπωρούμαι συχνά από candida και ενδεχομένως να έχω και τώρα. Στο επόμενο τρίμηνο θα κάνω καλλιέργεια και παπ.  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...