Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 9 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Έχω καιρό να γράψω αλλά σας παρακολουθώ. 

Είμαι στην 14η εβδομάδα, όλα καλά μέχρι στιγμής. Το μόνο που εξακολουθεί να με ενοχλεί είναι το στομάχι μου. Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι με ενοχλεί ο σίδηρος και επιδεινώνει την κατάσταση. Άρχισα με αμπούλες (viofer) τις οποίες δεν μπορούσα με τίποτα να πιώ, ωστόσο το προσπαθησα αλλά με πείραξαν και έκανα διάρροια. Τώρα παίρνω tardyferon σε χάπι αλλά νομίζω ότι μου πέφτει βαρύ στο στομάχι κ νοιώθω ότι θα εκραγεί. Θα μιλήσω με τον γιατρό αυριο. Εσείς τι παίρνετε;

Καλημέρα κοπελα μου με το καλο το μωράκι σου.  Εγώ μέχρι την 17η εβδ ήμουν χάλια από στομάχι, ζαλάδες, μετά ηρέμησα λιγάκι. Με πιάνει κ τώρα 21η είμαι  αλλά όχι καθημερινά. Μέχρι 10η εβδ έπινα σίδηρο που το διαλύες τον ποιο δεν μπορούσα με τίποτα να τον πάρω κ έτσι δεν τον έπινα. Μετά πήρα gyno tardyferon  κ δεν είχα πρόβλημα να το πίνω κ μετά από κάνα μήνα ξεκίνησα χώρια tardyferon και filicine. Το θέμα που έχω είναι ότι μου μυρίζει ακόμα κ τώρα το χάπι οπότε βάζω στόμα χωρίς να αναπνέω. Δώσε λίγο χρόνο να περάσουν οι εβδομάδες γιατί τώρα βγηκςς από το α τρίμηνο κ ίσως ακόμα δεν έχει επανέλθει ο οργανισμός σου από τα πρώτα συμπτώματα της εγκυμοσύνης κ έτσι να μην φταίει ο σίδηρος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 10 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Έχω καιρό να γράψω αλλά σας παρακολουθώ. 

Είμαι στην 14η εβδομάδα, όλα καλά μέχρι στιγμής. Το μόνο που εξακολουθεί να με ενοχλεί είναι το στομάχι μου. Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι με ενοχλεί ο σίδηρος και επιδεινώνει την κατάσταση. Άρχισα με αμπούλες (viofer) τις οποίες δεν μπορούσα με τίποτα να πιώ, ωστόσο το προσπαθησα αλλά με πείραξαν και έκανα διάρροια. Τώρα παίρνω tardyferon σε χάπι αλλά νομίζω ότι μου πέφτει βαρύ στο στομάχι κ νοιώθω ότι θα εκραγεί. Θα μιλήσω με τον γιατρό αυριο. Εσείς τι παίρνετε;

Καλά λένε τα κορίτσια ίσως το στομάχι σου να στρώσει με τον καιρό είσαι λίγο νωρίς ακόμα. Εμένα η γυναικολόγος μου είπε να το σίδηρο να το παίρνω με εντελώς άδειο στομάχι για καλύτερη απορρόφηση και το παίρνω πρωί και τουλάχιστον μετά για μισή ώρα δεν τρώω. Παίρνω το πόσιμο fysiofol που έχει και φυλλικό οξύ μέσα και έχει κλασική  γεύση πόσιμου σιδήρου. Το tardyferon το είχα πάρει σε άλλη φάση προ εγκυμοσύνης και σε μένα έφερνε αυτό το περίεργο βάρος στο στομάχι. Αν δεν είσαι πολύ κάτω στις εξετάσεις σου σε θέμα σιδήρου ρωτά τον γιατρό μήπως το αφήσεις για μια δυο βδομάδες ακόμα μέχρι να στρώσεις. Εγώ πχ ξεκίνησα σίδηρο μετά την 17η αλλά βέβαια μέχρι τότε είχα πολύ καλό αιματοκρίτη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες! 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποστήριξη! 

Πραγματικά ώρες, ώρες δεν αντέχω με το στομάχι μου. Τα έχω δει λίγο σκούρα με αυτά τα χάπια κ για κάποιο λόγο μου έχει καρφωθεί ότι επιδεινώνουν την κατάσταση με το στομάχι. Ελπίζω να ηρεμήσω λιγάκι με τον καιρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η nik_ol είπε:

Καλημέρα σε όλες! 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποστήριξη! 

Πραγματικά ώρες, ώρες δεν αντέχω με το στομάχι μου. Τα έχω δει λίγο σκούρα με αυτά τα χάπια κ για κάποιο λόγο μου έχει καρφωθεί ότι επιδεινώνουν την κατάσταση με το στομάχι. Ελπίζω να ηρεμήσω λιγάκι με τον καιρό. 

Στο εύχομαι, έφαγες το πρώτο τρίμηνο λίγη υπομονή ακόμα.. αλλά αφού θα μιλήσεις με τον γιατρό μπορεί κάποια λύση να βρείτε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, έχει τύχει σε καμία σας να ματώνουν τα ούλα της τώρα με την εγκυμοσύνη; Εγώ το ένιωσα κάποια πρωινά και ξεκίνησα προληπτικά μια οδοντοκρεμα για ουλίτιδα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, έχει τύχει σε καμία σας να ματώνουν τα ούλα της τώρα με την εγκυμοσύνη; Εγώ το ένιωσα κάποια πρωινά και ξεκίνησα προληπτικά μια οδοντοκρεμα για ουλίτιδα.. 

Είναι από τις ορμόνες και επιδεινώνεται κ από τα οξέα του στομαχιού ή από τους εμετούς. Υπάρχει ειδική οδοντόκρεμα για την εγκυμοσύνη που λένε ότι βοηθάει. Επίσης, καλό θα ήταν να κάνουμε μια επίσκεψη στον οδοντίατρο για καθαρισμό, γύρω στον 4 μήνα νομίζω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, έχει τύχει σε καμία σας να ματώνουν τα ούλα της τώρα με την εγκυμοσύνη; Εγώ το ένιωσα κάποια πρωινά και ξεκίνησα προληπτικά μια οδοντοκρεμα για ουλίτιδα.. 

Κορίτσι μου δεν το έχω πάθει αλλά έχω διαβάσει από 100 μεριές ότι είναι πολύ συνηθισμένο, συμβαίνει στο 30% των εγκύων κ ευθύνεται η αυξημένη προγεστερόνη! Έχω δει ότι υπάρχουν ειδικές οδοντόκρεμες για εγκύους. Μίλα όμως καλύτερα με οδοντίατρο κ αν δεν έχεις με το γυναικολόγο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσι μου δεν το έχω πάθει αλλά έχω διαβάσει από 100 μεριές ότι είναι πολύ συνηθισμένο, συμβαίνει στο 30% των εγκύων κ ευθύνεται η αυξημένη προγεστερόνη! Έχω δει ότι υπάρχουν ειδικές οδοντόκρεμες για εγκύους. Μίλα όμως καλύτερα με οδοντίατρο κ αν δεν έχεις με το γυναικολόγο σου!

Λέτε να κάνω βλακεία και αυτή η κοινή οδοντόκρεμα  για ουλίτιδα να μην κάνεις για εγκύους; Διάβασα τις οδηγίες και δεν έλεγε να αποφεύγεται στην εγκυμοσύνη. μάλλον θα κλείσω ραντεβού σε οδοντίατρο να τελειώνω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η eleni5525 είπε:

Λέτε να κάνω βλακεία και αυτή η κοινή οδοντόκρεμα  για ουλίτιδα να μην κάνεις για εγκύους; Διάβασα τις οδηγίες και δεν έλεγε να αποφεύγεται στην εγκυμοσύνη. μάλλον θα κλείσω ραντεβού σε οδοντίατρο να τελειώνω

Και μένα ματωναν πολύ. Πήγα και έκανα καθαρισμό και είδα μεγάλη διαφορά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Και μένα ματωναν πολύ. Πήγα και έκανα καθαρισμό και είδα μεγάλη διαφορά.. 

Ώρα για οδοντίατρο λοιπόν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ έκλεισα ραντεβού στο οδοντίατρο για καθαρισμό. Και πήρα την σειρά της εγκυμοσύνης της frezyderrm τη οδοντόκρεμα που με είχε βοηθήσει κ στο μικρό στην εγκυμοσύνη... 💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Starrr είπε:

Και εγώ έκλεισα ραντεβού στο οδοντίατρο για καθαρισμό. Και πήρα την σειρά της εγκυμοσύνης της frezyderrm τη οδοντόκρεμα που με είχε βοηθήσει κ στο μικρό στην εγκυμοσύνη... 💓

Τι διαφορά έχει από τις κανονικές;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Τι διαφορά έχει από τις κανονικές;; 

Είναι προσαρμοσνενη στα της εγκυμοσύνης. Δεν έχει πολλά πολλά. Εμένα δεν με αναγουλιαζει. Κ την είχα πάρει κ μαζί μου κ στο μαιευτήριο. Κ μετά κατά τον θηλασμο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η irinula91 είπε:

Να σου ζήσουν :)Τι να νοιώθω έντονα? 

σε ευχαριστώ πολυ! το μωρο εννοω? εγκυος δεν είσαι σωστά?αν το έχεις καταλάβει δλδ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η eleni5525 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, έχει τύχει σε καμία σας να ματώνουν τα ούλα της τώρα με την εγκυμοσύνη; Εγώ το ένιωσα κάποια πρωινά και ξεκίνησα προληπτικά μια οδοντοκρεμα για ουλίτιδα.. 

ναι εννοείται εχω κ εγω τωρα θελει πιο συχνά κ καθαρισμό. εγω ειχα αρχή περιοδοντιτιδας μετα το 3ο παιδι που τα έφτιαξα οτι θέματα ειχα γιατι τα αμέλησα λιγο .τωρα ολα οκ απλα ο περιοδοντολογος μου ειπε οτι αν ματωνουν πολυ θα με δει πιο νωρις αλλιως τον Απρίλιο.ειχα παει αρχές Νοεμβρίου για καθαρισμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μαρικαλλη η βάση που λες είναι για να το βάζεις για σίγουρα πιο σωστά. Νομίζω. Αλλά και πάλι πρέπει να δεις αν το αυτοκίνητο σου το υποστηρίζει....

Κορίτσια εγώ τελευταίες μέρες είχα πολλές δουλειές και δεν έμπαινα.... Τετάρτη έχω αυχενική και ανυπομονώ! Από συμπληρώματα ποια σας έχουν δώσει οι γιατροί σας; Και ποια δοσολογία; Εμένα μου έχει δώσει ασβέστιο με φυλλικό.και σίδηρο αλλά τα έχω σταματήσει. Με πειραζε πάρα πολύ (ο σίδηρος έφταιγε φαντάζομαι) αλλά θα το συζητήσω την επόμενη εβδομάδα από κοντά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η AlKate είπε:

@Μαρικαλλη η βάση που λες είναι για να το βάζεις για σίγουρα πιο σωστά. Νομίζω. Αλλά και πάλι πρέπει να δεις αν το αυτοκίνητο σου το υποστηρίζει....

Κορίτσια εγώ τελευταίες μέρες είχα πολλές δουλειές και δεν έμπαινα.... Τετάρτη έχω αυχενική και ανυπομονώ! Από συμπληρώματα ποια σας έχουν δώσει οι γιατροί σας; Και ποια δοσολογία; Εμένα μου έχει δώσει ασβέστιο με φυλλικό.και σίδηρο αλλά τα έχω σταματήσει. Με πειραζε πάρα πολύ (ο σίδηρος έφταιγε φαντάζομαι) αλλά θα το συζητήσω την επόμενη εβδομάδα από κοντά

Καλημέρα μια από τα ίδια και εγώ ασβέστιο την d3 fix 2000 και φυλλικό ένα χάπι την ημέρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η AlKate είπε:

@Μαρικαλλη η βάση που λες είναι για να το βάζεις για σίγουρα πιο σωστά. Νομίζω. Αλλά και πάλι πρέπει να δεις αν το αυτοκίνητο σου το υποστηρίζει....

Κορίτσια εγώ τελευταίες μέρες είχα πολλές δουλειές και δεν έμπαινα.... Τετάρτη έχω αυχενική και ανυπομονώ! Από συμπληρώματα ποια σας έχουν δώσει οι γιατροί σας; Και ποια δοσολογία; Εμένα μου έχει δώσει ασβέστιο με φυλλικό.και σίδηρο αλλά τα έχω σταματήσει. Με πειραζε πάρα πολύ (ο σίδηρος έφταιγε φαντάζομαι) αλλά θα το συζητήσω την επόμενη εβδομάδα από κοντά!

Και εμένα ο σίδηρος με πείραζε. Κ τον πήρα τηλέφωνο και μου έδωσε ένα άλλο. Κ τώρα. Είμαι. Οκ. Κ εγώ φυλλικο, σίδηρο κ ασβέστιο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/1/2021 at 10:04 ΜΜ, ο/η ζουζουνα* είπε:

σε ευχαριστώ πολυ! το μωρο εννοω? εγκυος δεν είσαι σωστά?αν το έχεις καταλάβει δλδ.

Όχι ακόμη... Μικρό είναι... Την 15η εβδομάδα διανύω... :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηρθα πάλι να κάνω την ερώτηση μου. Ο γιατρός με τον απλό υπέρηχο που μας κάνει από την κοιλιά βλέπει τον τράχηλο μας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Ηρθα πάλι να κάνω την ερώτηση μου. Ο γιατρός με τον απλό υπέρηχο που μας κάνει από την κοιλιά βλέπει τον τράχηλο μας; 

Καλημέρα, δεν ξέρω με σιγουριά αλλά θα σου πω για μένα τι έγινε, στην 17 η βδ. που έκανα υπέρηχο από κοιλιά, επειδή ανέφερα κατά τον υπέρηχο ότι είχα μάλλον συσπάσεις τις τελευταίες μέρες, μου έκανε και κολπικό υπέρηχο μόνο για να κοιτάξει αν ο τράχηλος είναι εντάξει. Δεν είχε σκοπό από την αρχή να κάνουμε κολπικό υπέρηχο σίγουρα γιατί είχα πάει να βγάλω παντελόνι και με σταμάτησε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Ηρθα πάλι να κάνω την ερώτηση μου. Ο γιατρός με τον απλό υπέρηχο που μας κάνει από την κοιλιά βλέπει τον τράχηλο μας; 

Την Τετάρτη που πήγα στη γιατρό κ μου έκανε υπέρηχο από την κοιλιά, έλεγξε κ τον τράχηλο κανονικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Liiida είπε:

Την Τετάρτη που πήγα στη γιατρό κ μου έκανε υπέρηχο από την κοιλιά, έλεγξε κ τον τράχηλο κανονικά. 

Εσένα όμως έχει υπέρηχο που κάνει και μετρήσεις για β επιπέδου κλπ.. Αν και είδα ότι κοιτούσε και πιο κάτω και θυμήθηκα ότι στην Β επιπέδου σε εκείνο το σημείο ο άλλος γιατρός μου είπε ότι μετραμε τώρα τον τράχηλο.. Ηθελα απλά να μάθω αν το τσεκάρουν σε κάθε υπέρηχο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορούν οι μανούλες της παρέας που έχουν γεννήσει στο Ιασώ και το Ρέα, είτε με φυσιολογικό τοκετό είτε καισαρική, να μας πουν πόσο πήγε η όλη διαμονή τους εκεί? Πείτε το σιγά σιγά, να μην πάθω εγκεφαλικό 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...