Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να γέννησε πρόσφατα στο Μητέρα (Αθήνα); Εάν ναι, μπορεί να μου πει λίγο την εμπειρία της και γενικά τι χρειάστηκε να έχει μαζί της, τι της δώσανε φεύγοντας, εάν ο σύντροφος έμενε μέσα κτλ;

 

:) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Άσε με είδη 2 ώρες στη δουλειά κ κοιμάμαι ακόμα!!! Με σφίγγει κ το παντελόνι κ έχουν σπάσει τα νεύρα μου! 

Αχ αυτο με τα ρούχα... Το παθαινα στον 6ο γιατι πεταγοταν η κοιλια κ την μια μερα μου εκανε κ μετα απο μια βδομάδα όχι.... Εν τελη κατεληξα να μην μου κάνει τίποτα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η ΜελίναΚ είπε:

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να γέννησε πρόσφατα στο Μητέρα (Αθήνα); Εάν ναι, μπορεί να μου πει λίγο την εμπειρία της και γενικά τι χρειάστηκε να έχει μαζί της, τι της δώσανε φεύγοντας, εάν ο σύντροφος έμενε μέσα κτλ;

 

:) :)

Ο κολλητός μου πριν 1,5 μήνα πρπ έμεινε μέσα με τη γυναίκα του κ δεν επιτρεπόταν να βγει. Δεν έχει νόημα όμως να συγκρίνουμε με μήνες πριν, πρέπει να ρωτήσει η καθεμία στο μαιευτήριο της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Το βράδυ ξύπνησα στης 5 μιση για τουαλέτα κ μετά ξανακοιμηθηκα 6κ μισή 7 σηκώθηκα για δουλειά!!

@Liiida εγω με τον ύπνο κανω πόλεμο! Μπορω να πω οτι νιώθω τυχερη που δεν εχω αυπνιες! Αλλα με παιρνει νωρις ο ύπνος γιατι κουραζομαι (κατα τις 9) ξυπναω κατα τις 12-1 και παω κρεβάτι και μετα καθε φορα που αλλαζω πλευρο ξυπναω κ αγανακτω κιολας 😂 και με παει ετσι μεχρι τις 5:15 που ξεκινανε τα ξυπνητηρια και εκνευρίζομαι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Ο κολλητός μου πριν 1,5 μήνα πρπ έμεινε μέσα με τη γυναίκα του κ δεν επιτρεπόταν να βγει. Δεν έχει νόημα όμως να συγκρίνουμε με μήνες πριν, πρέπει να ρωτήσει η καθεμία στο μαιευτήριο της.

Ναι φυσικά, αλλάζουν συνέχεια τα δεδομένα! Ο δόλιος που κοιμόταν; Σε καρέκλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η ΜελίναΚ είπε:

Ναι φυσικά, αλλάζουν συνέχεια τα δεδομένα! Ο δόλιος που κοιμόταν; Σε καρέκλα;

Σε πολυθρόνα που γινόταν ξαπλωτή. Εντάξει δεν ήταν τραγικά. Και έφαγε πολύ καλά 4-5 μέρες (καισαρική γαρ) 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η ΜελίναΚ είπε:

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να γέννησε πρόσφατα στο Μητέρα (Αθήνα); Εάν ναι, μπορεί να μου πει λίγο την εμπειρία της και γενικά τι χρειάστηκε να έχει μαζί της, τι της δώσανε φεύγοντας, εάν ο σύντροφος έμενε μέσα κτλ;

 

:) :)

Τωρα λογω κοβιντ ολα αλλαζουν στο πι και φι.. Δεν ξέρω να σου πω εμπειρίες κλπ γιατι οσες γεννησαν εκει παει καιρος.. Αλλα μπορω να σου προτείνω να ψαξεις να δεις την ιστοσελίδα του! Συνηθως εχουν φωτογραφιες των δωματίων, πολλες φορες εξηγουν και τι χαρτια χρειαζεσαι για την εισαγωγή, ισως τι χρειάζεται να εχεις μαζι σου για σενα και το παιδι και γενικα χρησιμες πληροφορίες! Απο τιμες δεν γραφουν! Και οσο για αυτα που δίνουν φεύγοντας απο το μαιευτήριο συνήθως δινουν ολα τα μαιευτηρια απο οσο μου ειπε φιλη μου για ιδιωτικό της δωσαν ενα βαλιτσακι με πανες κ πιπιλα και θυμάμαι στην αδελφη μου που ηταν σε δημόσιο της δωσαν επισης πανες, πιπιλα και κρεμες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσια και ειδικά έμπειρες μανούλες, έχει καμία εμπειρία από ασκήσεις kegel? Κάνουν τπτ ή μπα??

Οι ασκησεις αυτες ειναι για το περιναιο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η mariamp είπε:

Αύριο μπαίνω στην 32η εβδομάδα. Έκανα ντοπλερ την Δευτέρα όλα καλά μου είπε ο γιατρός. Διάβασα ένα άρθρο χθες και θορυβήθηκα για αυτό. 

Αααα καλα αν διαβάζεις στο ίντερνετ θα τρελαθείς!!!! Αφού το ντομπλερ ήταν καλό δεν έχεις λόγο να ανησυχείς εκεί θα φαινόταν αν ήταν κάτι από αρτηρίες πλακούντα κλπ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Οι ασκησεις αυτες ειναι για το περιναιο; 

Ναι αυτές λέω. Έχω μεγάλη περιέργεια αν έχουν αποτελέσματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Ναι αυτές λέω. Έχω μεγάλη περιέργεια αν έχουν αποτελέσματα. 

Η γυμνάστρια που κάνει ασκήσεις για εγκύους μέσω του Ιασώ πάντως μας έχει πει να μην κάνουμε αυτές τις ασκήσεις πριν γεννησουμε αλλά μετά γιατί σφίγγει την περιοχή. Επίσης μας ειπε ποτέ μόνες μας αλλά με κάποιον που γνωρίζει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Ναι αυτές λέω. Έχω μεγάλη περιέργεια αν έχουν αποτελέσματα. 

Η γνωμη μου είναι ναι.. Αλλα και παλι χρειάζεται καλη στηριξη την ωρα του τοκετου απο τις μαιες αλλα δεν μπορω να ξέρω τι ακριβώς κανουν στα δικα μας μαιευτηρια.. 

Και παλι θέλει και καλη προετοιμασία απο εμας αλλα και καλή συνεργασία με την μαια.. Αλλα απο οτι ξερω προληπτικα για να μην σκιστεί η γυναίκα κανουν την τομη στα χειλη του αιδοιου.. Διαφορετικά αν δεν γινει η τομη και δεν υπάρχει σωστή στήριξη του σημείου μπορει να σκιστει καθετα και το σκίσιμο να φτασει εως τον πρωκτο.. Πολυ επώδυνο για την γυναίκα.. Θα ρωτήσω και την δικη μου μαια να δω τι θα μου πει να συγκρίνουμε αποψεις😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμένα η γιατρός μου είπε ότι μπορεί να μη χρειαστεί να κάνουμε καθόλου περινεοτομη, συνήθως κάνει λέει σε μαγαλα Μωρ ή σε μωρά που βγαίνουν κάπως λοξά. Αν είναι όλα φυσιολογικά προετοιμάζει τη περιοχή εκείνη κατά τη διάρκεια της εξωθησης με λαδάκι και κάνει στήριξη έτσι ώστε κι αν σκιστείς να σκιστείς πολύ λίγο και να πάρεις 1-3 ραμματακια. Επίσης εμένα με έχει βάλει να κάνω προετοιμασία του περινεου με λάδι κάνοντας μασάζ στη περιοχή 3 φορες την εβδομάδα ώστε να έχει ελαστικότητα. Τώρα τι να πω... Ελπίζω να έχει δίκιο και να τη γλιτώσουμε τη περινεοτομη... Μη σας πω πιο πολύ με τρομάζει αυτό πάρα η ίδια η γέννα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΜελίναΚ είπε:

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να γέννησε πρόσφατα στο Μητέρα (Αθήνα); Εάν ναι, μπορεί να μου πει λίγο την εμπειρία της και γενικά τι χρειάστηκε να έχει μαζί της, τι της δώσανε φεύγοντας, εάν ο σύντροφος έμενε μέσα κτλ;

 

:) :)

Η @DIAMANTW ή η @Natasha24 πριν 1-2 βδομάδες που μας έλεγε ότι μαγειρεύει ο Πετρετζικης 😛

 

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Κορίτσια εμένα η γιατρός μου είπε ότι μπορεί να μη χρειαστεί να κάνουμε καθόλου περινεοτομη, συνήθως κάνει λέει σε μαγαλα Μωρ ή σε μωρά που βγαίνουν κάπως λοξά. Αν είναι όλα φυσιολογικά προετοιμάζει τη περιοχή εκείνη κατά τη διάρκεια της εξωθησης με λαδάκι και κάνει στήριξη έτσι ώστε κι αν σκιστείς να σκιστείς πολύ λίγο και να πάρεις 1-3 ραμματακια. Επίσης εμένα με έχει βάλει να κάνω προετοιμασία του περινεου με λάδι κάνοντας μασάζ στη περιοχή 3 φορες την εβδομάδα ώστε να έχει ελαστικότητα. Τώρα τι να πω... Ελπίζω να έχει δίκιο και να τη γλιτώσουμε τη περινεοτομη... Μη σας πω πιο πολύ με τρομάζει αυτό πάρα η ίδια η γέννα 😂

Κι εμένα το ίδιο μου είπε ο γιατρός μου 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια από ταχυπαλμιες πως πάτε; 

Έχω έντονα μετά το φαγητό, αλλά μόνο τότε. Με πίεση χαμηλή. Τί νιώθεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Έχω έντονα μετά το φαγητό, αλλά μόνο τότε. Με πίεση χαμηλή. Τί νιώθεις?

Και εγώ συνήθως τότε με πιάνει..και εγώ χαμηλή πίεση.. Το μεγαλύτερο που έχω κάνει είναι 11 με 7.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Clairy. είπε:

Και εγώ συνήθως τότε με πιάνει..και εγώ χαμηλή πίεση.. Το μεγαλύτερο που έχω κάνει είναι 11 με 7.. 

Πρέπει να ανεβάζουμε παλμούς γτ υπάρχει ανάγκη να αιματωθεί περισσότερο το στομάχι αλλά λόγω μήτρας κλπ είναι δύσκολο, οπότε η καρδιά προσπαθεί παραπάνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Πρέπει να ανεβάζουμε παλμούς γτ υπάρχει ανάγκη να αιματωθεί περισσότερο το στομάχι αλλά λόγω μήτρας κλπ είναι δύσκολο, οπότε η καρδιά προσπαθεί παραπάνω...

Μωρέ τα ξέρω όλα αυτά αλλά κάθε φορά αγχώνομαι 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Αχ αυτο με τα ρούχα... Το παθαινα στον 6ο γιατι πεταγοταν η κοιλια κ την μια μερα μου εκανε κ μετα απο μια βδομάδα όχι.... Εν τελη κατεληξα να μην μου κάνει τίποτα! 

Άστο λέω να παω να πάρω κάνα 2 φορεματακια το παντελόνι δεν πάει άλλο 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια από ταχυπαλμιες πως πάτε; 

Γεια σου κορίτσι μου. Έχω έντονες το τελευταίο 2μηνο.. Στην 1η εγκ είχα πολύ πιο νωρίς κ είχα πάει προληπτικά σε καρδιολόγο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Tweema είπε:

Γεια σου κορίτσι μου. Έχω έντονες το τελευταίο 2μηνο.. Στην 1η εγκ είχα πολύ πιο νωρίς κ είχα πάει προληπτικά σε καρδιολόγο. 

Εγώ τώρα τελευταία έχω.. Πιο πολύ όταν τρώω.. Τώρα έφτασα 130 περίπου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εγώ τώρα τελευταία έχω.. Πιο πολύ όταν τρώω.. Τώρα έφτασα 130 περίπου 

Κι εγώ όταν τρώω αλλά μάξιμουμ 95-100. 130 είναι αρκετά - τρως μεγάλες μερίδες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...