Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 40 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Αχ, ναι τώρα το θυμήθηκα για τον μικρό σου. Νόμιζα ότι της έδωσες φρουτα για κάποιο λόγο (κάπου σας έχασα με τα πολλα μηνύματα). Δε θα κρατήσεις εισαγωγές, ε;

Έτσι όπως τα έχουμε στο μυαλό μας κ με δεδομένο ότι δουλεύω 1-9 εγώ, θα τον κραταει η μαμά μου μέχρι τις 6 που γυρνάει ο άντρας μου. Δε βολευει για βρεφικό κ δε θέλω κιόλας γιατί δε θα τον βλέπω καθόλου κ είναι πολυ μικρός για κάτι τέτοιο ακόμα. Ιδανικά θα ήθελα να παω για δουλειά του χρόνου μετά τα Χριστούγεννα αλλά μάλλον δε βγαίνει. 

Υπολειτουργεις κ εσύ 😝 αυτο λεω τα εχω κανει μανταρα φρουτα, λαχανικά της εδωσα σε 2 μερες. Σήμερα ελεγα να δωσω κολοκυθα αλλα η κολοκυθα μαλακωσε πολυ γιατι μαντεψε καποια θηλαζε σχεδόν 1 ωρα!! Οποτε εδωσα κοτόπουλο κ τα πηγανε πολυ καλα. 

Εαν δεν έπρεπε να παω για δουλειά δεν θα το πηγαινα ποτε βρεφικο..την μικρή δεν θα την παω εννοείται.  Οσο μπορεις να το τρεναρεις να μην παει. Κ εσυ θα λείπεις δυσκολες ωρες. 

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

 

Κι εγώ ιδανικά θέλω να ξεκινήσω στο χρόνο αποθηλασμο για τους ίδιους λόγους. Ζήτησε ξανά ο μικρός από Οκτώβρη που μας έλεγες; εγώ έχω καμία βδομάδα και κάνω το σταυρό μου 😂

Με πετσετουλα εξωτερικά! 

Καλέ δεν βαριέσαι να μπεις σε αυτή τη διαδικασία; 

Ασε με.. Ζητησε ξανα ρε συ απο τον Οκτώβριο εχει 2 φορές μεσα στο Νοέμβριο με τελευταια φορα στις 26.Εντάξει ποσο να αντεξω;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

@Tweema δε φεύγω ποτέ κρυφά.. Τον φιλάω και του λέω θα έρθω σε λιγάκι. Τον αφήνω σίγουρα κάθε Κυριακή για ένα 2 ωρο να πάμε με τον άντρα μου μια βόλτα και κάθε Δευτέρα Τετάρτη από 1 ώρα να πάω γυμναστική. Αν προκύψουν Ψώνια κλπ πάλι δεν τον παίρνω μαζί σχεδόν ποτέ. Η μαμα μου είναι κάθε πρωί εδώ ή πάω εγώ για να έχω και παρέα συν ότι έχουμε και αρκετό κόσμο που έρχεται σπίτι επίσης τα πεθερικά μου έρχονται 3 φορές την εβδομάδα τουλάχιστον και σίγουρα μια θα πάμε να φάμε και εμείς. Και επίσης τον κρατάνε και εκείνοι. Τους είπα να ερχονται και πιο πολύ τώρα γιατί δε θέλω να μην τους θέλει όσο μεγαλωνει

@PanB θα βαρεθώ αλλά νιώθω ότι κολλάω 😂😂

7 μέρες εχει εβδ κ τα πεθερικα τον βλεπουν 4. Ενταξει δε νομίζω οτι υπάρχει περιπτωση να μην τους θέλει γιατι τους βλέπει λιγο😂😂 το παιδι θα είναι πολυ εξοικειωμένο με παππουδογιαγιαδες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Υπολειτουργεις κ εσύ 😝 αυτο λεω τα εχω κανει μανταρα φρουτα, λαχανικά της εδωσα σε 2 μερες. Σήμερα ελεγα να δωσω κολοκυθα αλλα η κολοκυθα μαλακωσε πολυ γιατι μαντεψε καποια θηλαζε σχεδόν 1 ωρα!! Οποτε εδωσα κοτόπουλο κ τα πηγανε πολυ καλα. 

Εαν δεν έπρεπε να παω για δουλειά δεν θα το πηγαινα ποτε βρεφικο..την μικρή δεν θα την παω εννοείται.  Οσο μπορεις να το τρεναρεις να μην παει. Κ εσυ θα λείπεις δυσκολες ωρες. 

Ασε με.. Ζητησε ξανα ρε συ απο τον Οκτώβριο εχει 2 φορές μεσα στο Νοέμβριο με τελευταια φορα στις 26.Εντάξει ποσο να αντεξω;

 

Καλέ σε λίγο δε θα λειτουργώ καν 🤣 ωραία, η μικρουλα μας! Μπράβο της!!! Οι πάνες σας πως είναι; 

Εμένα πάντως κορίτσια τις τελευταίες μέρες με έχει βολέψει πολυ να τον θηλάζω ξαπλωμένη. Επίσης, με έχει βολέψει που τον θηλάζω (πριν από 4,5 μήνες δεν περιμενα να το πω αυτό κ ας μου τα έλεγες @Tweema

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον μόνο εγώ δεν πάω πουθενά ε;;😔εμείς επισκέψεις δεν δεχόμαστε...ούτε γονείς κτλ κάνουν δουλειές που έρχονται σε επαφή με πολύ κόσμο...συνέχεια έκαναν ραμπιντ..γιατί όλο και με κάποιο θετικό ερχόντουσαν σε επαφή...κάνει και κρύο...δηλαδή σκ που βγήκαμε ξυλιασα....και φουλ υγρασία..η μεγαλύτερη βόλτα μου είναι το μάρκετ το Σάββατο...🤪Για καφέ πάνε οι ανεμβολιαστοι;δεν ξέρω καν τι ισχύει...

Τώρα τις γιορτές όμως θα πάμε Χριστούγεννα στους γονείς του άντρα μου και Πρωτοχρονιά Φώτα θα πάω στους γονείς μου..να μείνω κανά 10ημερο ζουν σε άλλη πόλη...αφού κάνουμε τα τεστ βεβαίως βεβαίως...🤪🤪

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

7 μέρες εχει εβδ κ τα πεθερικα τον βλεπουν 4. Ενταξει δε νομίζω οτι υπάρχει περιπτωση να μην τους θέλει γιατι τους βλέπει λιγο😂😂 το παιδι θα είναι πολυ εξοικειωμένο με παππουδογιαγιαδες. 

Κάθονται 1 ώρα συνήθως και τον πετυχαίνουν σε ώρες που γκρινιάζει για ύπνο.. Γι αυτό λέω να ερχονται κι άλλο 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Μάλλον μόνο εγώ δεν πάω πουθενά ε;;😔εμείς επισκέψεις δεν δεχόμαστε...ούτε γονείς κτλ κάνουν δουλειές που έρχονται σε επαφή με πολύ κόσμο...συνέχεια έκαναν ραμπιντ..γιατί όλο και με κάποιο θετικό ερχόντουσαν σε επαφή...κάνει και κρύο...δηλαδή σκ που βγήκαμε ξυλιασα....και φουλ υγρασία..η μεγαλύτερη βόλτα μου είναι το μάρκετ το Σάββατο...🤪Για καφέ πάνε οι ανεμβολιαστοι;δεν ξέρω καν τι ισχύει...

Τώρα τις γιορτές όμως θα πάμε Χριστούγεννα στους γονείς του άντρα μου και Πρωτοχρονιά Φώτα θα πάω στους γονείς μου..να μείνω κανά 10ημερο ζουν σε άλλη πόλη...αφού κάνουμε τα τεστ βεβαίως βεβαίως...🤪🤪

 

Τόσο κρυο έχετε καλέ; για καφέ μόνο με ραπιντ, αν δεν έχεις κάνει εμβόλιο. 

Γενικά κ εγώ φοβάμαι την επαφή με τον κόσμο αλλά όσους βλέπουμε τους βλέπουμε έξω τις ημέρες που έχει καλό καιρό. 

Αντε λοιπόν να αλλάξετε λίγο παραστάσεις τώρα στις γιορτές!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Καλέ σε λίγο δε θα λειτουργώ καν 🤣 ωραία, η μικρουλα μας! Μπράβο της!!! Οι πάνες σας πως είναι; 

Εμένα πάντως κορίτσια τις τελευταίες μέρες με έχει βολέψει πολυ να τον θηλάζω ξαπλωμένη. Επίσης, με έχει βολέψει που τον θηλάζω (πριν από 4,5 μήνες δεν περιμενα να το πω αυτό κ ας μου τα έλεγες @Tweema

Τα κακα ειναι οπως πριν απλα εχουν κ κομματια φαγητου. Κοπελα μου κ εγω βολευομουν παρα πολύ να θηλαζω ξαπλωμενη στον γιο μου. Στην μικρη δεν μας βγηκε... Όσες φορες επιχειρησα κατι γινεται. Μάλλον δεν πιάνει σωστα κ οι πανες της έχουν αιμα. Το τσεκαρα 2 φορες κ εχει συμβει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Τα κακα ειναι οπως πριν απλα εχουν κ κομματια φαγητου. Κοπελα μου κ εγω βολευομουν παρα πολύ να θηλαζω ξαπλωμενη στον γιο μου. Στην μικρη δεν μας βγηκε... Όσες φορες επιχειρησα κατι γινεται. Μάλλον δεν πιάνει σωστα κ οι πανες της έχουν αιμα. Το τσεκαρα 2 φορες κ εχει συμβει. 

Να σε ρωτήσω γιατί μπορεί να έχει αίμα επειδή δεν πιανει σωστά; δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις έτσι όπως το ρωτάω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Να σε ρωτήσω γιατί μπορεί να έχει αίμα επειδή δεν πιανει σωστά; δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις έτσι όπως το ρωτάω.

Δεν πιανει σωστα ξαπλωμένη υποθετω λογω χαλινων, αρα δεν αδειαζει το στήθος, αρα δημιουργείται υπερπαραγωγη, αρα δεν πινει το λιπαρο γαλα, ερθειζεται το εντερο κ βγαζει αιμα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Τόσο κρυο έχετε καλέ; για καφέ μόνο με ραπιντ, αν δεν έχεις κάνει εμβόλιο. 

Γενικά κ εγώ φοβάμαι την επαφή με τον κόσμο αλλά όσους βλέπουμε τους βλέπουμε έξω τις ημέρες που έχει καλό καιρό. 

Αντε λοιπόν να αλλάξετε λίγο παραστάσεις τώρα στις γιορτές!! 

Τις τελευταίες μέρες έχει φουλ βροχή και υγρασία...τώρα έχει 6 βαθμούς ..και φουλ Κορωναίο είμαστε στις πόλεις που έχουν κόκκινο ..ναι ναι περνάω τις ώρες μου ψωνίζοντας μικροδωρακια για όλους!!σήμερα ψώνισα για την μικρή που βάπτισα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι τυχερές είστε όσες έχετε βοήθεια από γονείς - πεθερικά... εγώ ανυπομονώ να πάω στους δικούς μου σε λίγες μέρες να ξεκουραστώ λίγο μετά από 4 μήνες συνεχούς εξάντλησης (τον πρώτο μήνα είχα τη μητέρα μου οποτε ήταν τελείως διαφορετικά...) από την ώρα που έφυγαν οι δικοί μου και έμεινα στην ουσία μόνη τα έχω δει όλα 😂 Έστω και μια ώρα να έχεις κάποιον να σου κρατάει το παιδί για να κανεις κι εσυ κάτι για σένα νομίζω είναι πολύ σημαντικό για τη ψυχολογία... εγώ ακόμα και στην τουαλέτα τη παίρνω μαζί μου κι εννοείται ακόμα και όταν κανω μπάνιο 😅 

@Tweemaεισαγωγες πως κι έκανες πριν κλείσετε τους 6 μήνες με αποκλειστικό θηλασμό; Ήθελε η μικρή σου; Εμένα η δικη μου είναι 5μιση και βλέπω ότι θέλει να αρπάξει αυτά που τρώμε εμείς αλλά ο παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσουμε στέρεες σε ενάμισι μήνα που θα γυρίσουμε Αθηνα γιατί θα λείπουμε Λονδινο για τις γιορτές (θα πάω επιτέλους στους δικούς μου 😆). Αν της δώσω τίποτα από αυτά που τρώμε εμείς έτσι δοκιμαστικά δεν κάνει λες;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Alexey είπε:

Κορίτσια τι τυχερές είστε όσες έχετε βοήθεια από γονείς - πεθερικά... εγώ ανυπομονώ να πάω στους δικούς μου σε λίγες μέρες να ξεκουραστώ λίγο μετά από 4 μήνες συνεχούς εξάντλησης (τον πρώτο μήνα είχα τη μητέρα μου οποτε ήταν τελείως διαφορετικά...) από την ώρα που έφυγαν οι δικοί μου και έμεινα στην ουσία μόνη τα έχω δει όλα 😂 Έστω και μια ώρα να έχεις κάποιον να σου κρατάει το παιδί για να κανεις κι εσυ κάτι για σένα νομίζω είναι πολύ σημαντικό για τη ψυχολογία... εγώ ακόμα και στην τουαλέτα τη παίρνω μαζί μου κι εννοείται ακόμα και όταν κανω μπάνιο 😅 

@Tweemaεισαγωγες πως κι έκανες πριν κλείσετε τους 6 μήνες με αποκλειστικό θηλασμό; Ήθελε η μικρή σου; Εμένα η δικη μου είναι 5μιση και βλέπω ότι θέλει να αρπάξει αυτά που τρώμε εμείς αλλά ο παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσουμε στέρεες σε ενάμισι μήνα που θα γυρίσουμε Αθηνα γιατί θα λείπουνε Λονδίνο για τις γιορτές (θα πάω επιτέλους στους δικούς μου 😆). Αν της δώσω τίποτα από αυτά που τρώμε εμείς έτσι δοκιμαστικά δεν κάνει λες;

 

Αν την βλέπεις έτοιμη και αν αυτά που τρώτε είναι κατάλληλα κομμένα και χωρίς αλάτι, ζάχαρη, συντηρητικά γιατί όχι; 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Αν την βλέπεις έτοιμη και αν αυτά που τρώτε είναι κατάλληλα κομμένα και χωρίς αλάτι, ζάχαρη, συντηρητικά γιατί όχι; 😛

Τώρα χωρίς συντηρητικά δεν ξέρω πραγματικά αν υπάρχει κάτι... ακόμα και τα φρούτα πια αν παρατηρήσετε αντέχουν αρκετά...είχα ξεχάσει κάτι μήλα στο πίσω μέρος του ψυγείου για 2-3 μήνες κι όταν άδειασα το ψυγείο για να το καθαρίσω και τα βρήκα ήταν σαν καινούρια 🙄 Τις προάλλες πχ έτρωγα κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο και η μικρή με κοίταζε γεμάτη προσμονή κι άπλωνε και το χέρι της να πιάσει... λογικά δεν κάνει να δώσουμε κρεας από τώρα ε; Πατάτα όμως θα μπορώ φαντάζομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Κορίτσια τι τυχερές είστε όσες έχετε βοήθεια από γονείς - πεθερικά... εγώ ανυπομονώ να πάω στους δικούς μου σε λίγες μέρες να ξεκουραστώ λίγο μετά από 4 μήνες συνεχούς εξάντλησης (τον πρώτο μήνα είχα τη μητέρα μου οποτε ήταν τελείως διαφορετικά...) από την ώρα που έφυγαν οι δικοί μου και έμεινα στην ουσία μόνη τα έχω δει όλα 😂 Έστω και μια ώρα να έχεις κάποιον να σου κρατάει το παιδί για να κανεις κι εσυ κάτι για σένα νομίζω είναι πολύ σημαντικό για τη ψυχολογία... εγώ ακόμα και στην τουαλέτα τη παίρνω μαζί μου κι εννοείται ακόμα και όταν κανω μπάνιο 😅 

@Tweemaεισαγωγες πως κι έκανες πριν κλείσετε τους 6 μήνες με αποκλειστικό θηλασμό; Ήθελε η μικρή σου; Εμένα η δικη μου είναι 5μιση και βλέπω ότι θέλει να αρπάξει αυτά που τρώμε εμείς αλλά ο παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσουμε στέρεες σε ενάμισι μήνα που θα γυρίσουμε Αθηνα γιατί θα λείπουμε Λονδινο για τις γιορτές (θα πάω επιτέλους στους δικούς μου 😆). Αν της δώσω τίποτα από αυτά που τρώμε εμείς έτσι δοκιμαστικά δεν κάνει λες;

 

Θα συμφωνησω με την @PanB... Θέλουμε 6 μηνες κλεισμενους αλλιως 180 μερες.. 6 μηνων κλεινει την πεμπτη τις 180 μέρες τις επιασε χθες. Κ της έδωσα 1η φορά την κυριακη. Τον τελευταιο μηνα περιπου η ωρα του φαγητου μας ηταν εξαντλητική. Εφερνε τον πανικό, ήθελε τα παντα. Έχει αρπάξει αρκετές φορές κ προσπαθούσα να τα βγαλω απο τα χερια της. Γενικα ειναι ετοιμη απο 5 μηνων. Κ τωρα που την βλεπω ειναι απιστευτα καλη.. Της εδωσα κοτόπουλο κ κομματια στικ κ ινες κ τα μικρουλια τα επιανε της γλιστρουσαν κ εφερνε το αλλο χερι για να μην της φυγει κ να το βαλει στο στομα. Κ μιλαμε για πολυ μικρο κομματι. Κ πανω της που επεσε εβαζε χερι να το πιάσει κ να το φαει. Μαλλον της αρεσε το κοτοπουλο. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Τώρα χωρίς συντηρητικά δεν ξέρω πραγματικά αν υπάρχει κάτι... ακόμα και τα φρούτα πια αν παρατηρήσετε αντέχουν αρκετά...είχα ξεχάσει κάτι μήλα στο πίσω μέρος του ψυγείου για 2-3 μήνες κι όταν άδειασα το ψυγείο για να το καθαρίσω και τα βρήκα ήταν σαν καινούρια 🙄 Τις προάλλες πχ έτρωγα κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο και η μικρή με κοίταζε γεμάτη προσμονή κι άπλωνε και το χέρι της να πιάσει... λογικά δεν κάνει να δώσουμε κρεας από τώρα ε; Πατάτα όμως θα μπορώ φαντάζομαι...

Δες της εγραψα απι κατω... Επομενο κρεας λογικά μοσχάρι απλα πρεπει να παω να αγορασω.  Βγήκαν τα αποτελέσματα για καντιντα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Θα συμφωνησω με την @PanB... Θέλουμε 6 μηνες κλεισμενους αλλιως 180 μερες.. 6 μηνων κλεινει την πεμπτη τις 180 μέρες τις επιασε χθες. Κ της έδωσα 1η φορά την κυριακη. Τον τελευταιο μηνα περιπου η ωρα του φαγητου μας ηταν εξαντλητική. Εφερνε τον πανικό, ήθελε τα παντα. Έχει αρπάξει αρκετές φορές κ προσπαθούσα να τα βγαλω απο τα χερια της. Γενικα ειναι ετοιμη απο 5 μηνων. Κ τωρα που την βλεπω ειναι απιστευτα καλη.. Της εδωσα κοτόπουλο κ κομματια στικ κ ινες κ τα μικρουλια τα επιανε της γλιστρουσαν κ εφερνε το αλλο χερι για να μην της φυγει κ να το βαλει στο στομα. Κ μιλαμε για πολυ μικρο κομματι. Κ πανω της που επεσε εβαζε χερι να το πιάσει κ να το φαει. Μαλλον της αρεσε το κοτοπουλο. 

 

Τι ωραία που ανταποκρίνεται τόσο καλά¡ Εμένα η αλήθεια είναι ότι με αγχώνει πολύ η εισαγωγή στερεών... μακάρι να τα πάει και η δικη μου καλά...φοβάμαι περισσότερο για αλλεργίες και πως θα μπορούσα να αντιμετωπίσω κάτι επείγον πχ 😪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tweema είπε:

Δες της εγραψα απι κατω... Επομενο κρεας λογικά μοσχάρι απλα πρεπει να παω να αγορασω.  Βγήκαν τα αποτελέσματα για καντιντα; 

Ναι, δεν έχει παραπάνω από το φυσιολογικό, είναι όλα καλά. Όμως εγώ συνεχίζω τη διατροφή γιατί έχει 2 μέρες τώρα που έχει αρχίσει και φεύγει και η λίγη κοκκινίλα που είχε μείνει οποτε λέω μπορεί να παίζει ρόλο κι αυτό... τι να πω, όλα τα έχω δοκιμάσει πια. Πιστεύω από την εμπειρία μου πάντως ότι την ενοχλουν τα γλυκά... όσες φορές έτρωγα πάθαινε σύγκαμα γι αυτό και τα έχω κόψει τελείως τώρα... πάνε τα μελομακάρονα και οι κουραμπιέδες για φέτος 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Αχ εμένα με πιάνει ψύχωση!! Λες και αν δε φάει μια μέρα τόσο όσο συνήθως θα πάθει κάτι ! Νομίζω εν τέλει εγώ το δημιουργώ αυτό στο μωράκι μου γτ απλά δε θέλει τόσο και εγώ την πιέζω ,μέχρι που εκνευρίζεται και αρχίζει να κλαιει ! Επίσης έχω την εντύπωση ότι ξεκίνησε δυναμικά η οδοντοφυΐα.. Υπάρχει περίπτωση να μην τρώει τόσο πολύ λόγω δοντιών ;;; έχει τα χέρια στο στόμα 24 ώρες το 24ωρο! Και στον ύπνο της τα ψάχνει σκέψου! Και πολλές φορές εκεί που κάθεται ήρεμη στο ριλαξ μέσ' στην τρελή χαρά και τρώει τα χέρια της ,ξαφνικά ρίχνει ένα ουρλιαχτό που την ακούει όλη η γειτονιά !! Και το κάνει και στον ύπνο της εδώ και λίγες μέρες εκεί που κοιμάται πατάει ένα ξαφνικό κλαματακι χωρίς να ξυπνήσει χωρίς τπτ!! Τώρα το πρωί έχουμε παιδίατρο για εμβόλιο ,θα μάθουμε λογικά ☺️

Λοιπόν , μίλησα με παιδίατρο έμπειρη,σχετικα με τις πόσοτητες του φαγητού γιατί η δικιά μου τρώει μεγάλες! 🤪 Δεν τίθεται θέμα λαίμαργιας γιατί τα μωρά δεν ξέρουν από γεύσεις, είναι θέμα πείνας! Το μωρό ξέρει πόσο Να φαει για να επιβιώσει και να μεγαλώσει!! Τη μια μέρα μπορεί να πεινάει λιγότερο την άλλη περισσότερο! Εμείς κάθε μέρα έχουμε την ίδια όρεξη; Έτσι κι αυτά!! Και με τα δόντια όντως μπορεί να μην μπορεί να φάει καλά!!μην την πιέζεις να φάει , θα πεινάσει και θα φάει, δεν παθαίνει τίποτα!!🤪 δεν είναι νεογέννητα τα μωράκια, μεγάλωσαν!!Don't worry!!♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Καλημέρα κορίτσια... 

@Love32 δε νομίζω πως μπορεις να τον βοηθησεις με τις τροφες που θα φας.. Πχ τα δαμασκηνα ισως βοηθησουν εσένα, το μωρό δεν... Ετσι θυμαμαι.

Κοριτσια θα σας πω καυι που εχω παρατηρησει με εμενα κ με τα παιδιά φίλων οσον αφορα τον υπνο... Αρχικά θα σας πω οτι ναι μεν θηλασμος κ ύπνος είναι πανευκολο, σου λυνει τα χερια αλλα σε δεσμευει κιόλας.οταν μονο ο ενας γονεας κοιμιζει  παιδι παλι σε δεσμευει. Γνωρίζω αρκετά παιδιά σε μεγαλη ηλικια που περιμενουν την μαμα να γυρισει σπιτι το βραδυ για να κοιμηθουν, παρολο που ειναι ο μπαμπας εκει δεν εχουν συνηθισει να κοιμουνται με εκεινον ή ειναι με τον μπαμπά κ στην ουσια αυτος ειναι απων. Εαν οι άντρες σας ειναι σπιτι οταν ειναι ηωρα του βραδινου υπνου καλο θα ηταν να συμμετεχουν ενεργα σε αυτο. Θηλασμος κ αν δεν τα παρει ο ύπνος να τα παιρνουν εκεινοι να τα κοιμιζουν 

Εγω πριν κλεισει τα 3 ο γιος μ πηγα για δουλεια κ τις 3 μερες που ημουν απογευμα με περιμενε το βραδυ να γυρισω. Είχε κάνει ολη την ρουτινα ο αντρας μ αλλα δεν κοιμοταν χωρις να γυρισω σπιτι. Κ ειναι κ λογικο ειχε μαθει το παιδι με εμενα μονο. Πλεον τις ημερες πιυ ειναι εδω εκεινος τον αναλαμβανει  αλλα πλεον εχει συνηθισει οτι μπορει να μην ειμαι μαζι του να κοιμηθεί γιατι υπάρχει κ το μωρο. Εδω κ 1 χρονο που σταματησε να θηλαζει καθημερινα το βραδυ μας δυσκολευει αρκετα στο να κοιμηθει. Πριν διαβαζαμε καμια ωρα παραμυθια κ μετα σε 2 λεπτα ειχε κοιμηθεί με θηλασμο. Δε με ενοχλουσε. Εγω εχω κουραστει γιατί θηλαζω πολλα χρονια. 

Η μικρουλα κοιμαται κ χωρις θηλασμό θέλοντας κ μη το καημενο. Μπορει εμεις να κανουμε αρκετή φασαρια οποτε όταν πινει γαλα την αποσυντονιζουμε κ δεν την παιρνει ο υπνος.. Μολις την βαλουμε πανω μας να κουλουριασει κ την κανουμε 2-3  βολτες κοιμαται. Ή οταν παω τον γιο μ κολυμβητήριο την βαζω στο καρότσι κ με λιγο ωωωωω σε 1 λεπτάκι κοιμαται(αυτο είναι καινούριο για εμάς, δεν περιμενα οτι παιδι μ θα κοιμηθεί με κουνημα στο καροτσι😂)

Εσεις που θελετε να σταματήσετε πριν τον χρονο το εχετε συζητησει με τον γιατρο;σκονη παιρνουν πριν την χρόνο; 

Εχω κ αλλη μια απορια... Τα μωράκια που πινουν ξενο πως είναι τα κακα τουσ; μην γελατε 😂😂 ολο θέλω να ρωτησω κ ολο το ξεχναω. Εχω συνηθισει τα κακα στα θηλαζοντα κ δεν θυμαμαι πως είναι στα αλλα. Ιδια; 

Εγω υποτιθεται οτι θα ξεκινησουσα με μπροκολα κ θα εκανα κ εισαγωγες!! Τρομαρα μου😂 χθες εδω στο μικιο λωτο, καροτο, μπανανα. Με την μπανανα εκανε ενα μικρο gagging.  Κ εκανε κακα το απογευμα ειδα πορτοκαλι κομμάτια.. Γενικά δεν δειχνει ιδιαίτερο ενδιαφερον στον δισκο της... Επισης της εβαλα νερο στο παγουρακι της κ το αρπαξε κ ηπιε κατευθειαν.. 

1 μητρικό 2 σκονη 3 ειδική σκονη. Ο,τι θες για κακα θα Ρωτάς εμένα τα έχω δει όλα 🤣 τι παγουρακι της εχεις;

20210811_154203.jpg

20210818_083639.jpg

20211207_173642.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Δεν πιανει σωστα ξαπλωμένη υποθετω λογω χαλινων, αρα δεν αδειαζει το στήθος, αρα δημιουργείται υπερπαραγωγη, αρα δεν πινει το λιπαρο γαλα, ερθειζεται το εντερο κ βγαζει αιμα.. 

Ααααα! Τώρα κατάλαβα 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lia5 είπε:

1 μητρικό 2 σκονη 3 ειδική σκονη. Ο,τι θες για κακα θα Ρωτάς εμένα τα έχω δει όλα 🤣 τι παγουρακι της εχεις;

20210811_154203.jpg

20210818_083639.jpg

20211207_173642.jpg

Χαχαχα με έστειλες!! Ευχαριστώ!! Τής πηρα αυτο

https://www.irabebe.gr/fagito/ekpaideftika-potirakia-kypella/lindam-munchkin-click-lock-tip-sip-potiraki-me-kalamaki-7oz-207ml-6m-70248_70248/?gclid=Cj0KCQiAqbyNBhC2ARIsALDwAsCfV8QqNOG407qGM2Z-tMB3nPbTiH8KG_4ReBAxBdYCtmQtnsb1-CIaAjo0EALw_wcB&skuId=70358

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τώρα βρήκα ευκαιρία να γράψω γτ έχει γκρίνια η κοντέσσα μου  ! Πήγαμε παιδίατρο κάναμε το εμβόλιο μας !! 7 κιλά η μικρή και 64 πόντους ! Το πόρισμα σχετικά με το ότι σταματάει να τρώει χωρίς να το πίνει όλο ; Την παραταιζω !! Είχατε δίκιο !! Να τρώει όσο θέλει μου είπε ,είναι πια 4 μηνών να μην την πιέζω ! Που έτσι κ αλλιώς ποτέ δεν είχαμε θέμα με το τάισμα ,είναι γενικά μπαμπατσικο μωρό !! Είμαι όντως αυτό που λέτε "Ελληνίδα μάνα"  χαχαχαχ επίσης σε 15 μέρες που θα είναι 4μιση μηνών ξεκινάμε στερεές!! Περιμένω πως και πως μπας και δούμε βελτίωση με τις αναγωγές !!! Ξεκιναμε πρώτη εβδομάδα ριζαλευρο και μετά σιγά σιγά εισαγωγή φρούτα (μπανάνα μήλο αχλάδι)! Για λαχανικά μου είπε θα μιλήσουμε όταν έρθει η ώρα γτ έχουμε πάλι εμβόλιο έτσι κ αλλιώς ! Είμαι ενθουσιασμένη ! Αλλά τα έχω μπερδέψει σχετικά με το τι ποσότητες θα δώσω κλπ οπότε θα την ξαναπάρω όταν έρθει η ώρα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Είδα από το μεσημέρι την ερώτηση αλλά απάντησα αργότερα μη σας πετύχω στο φαΐ 😅 Πιστεύεις είναι καλύτερο για αρχή από το 360;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Είδα από το μεσημέρι την ερώτηση αλλά απάντησα αργότερα μη σας πετύχω στο φαΐ 😅 Πιστεύεις είναι καλύτερο για αρχή από το 360;

Δεν ξερω ειλικρινα...εγω το 360 για καποιο λογο που δεν γνωριζω δε το συμπαθώ. Ο γιος μ δεν δυσκολεύτηκε σε κατι, επινε απο ολα.οταν ηταν μωρακι οσοι τον εβλεπαν εξω να πίνει με καλαμακι με ρωτουσαν πως το κατάφερα. Κ κατι που εχω σκεφτει ειναι οτι σε περιπτωση που είμαστε εξω κ εχω ξεχασει να παρω μαζι μου το ποτηρι πως θα καταφερει να πιει. Ενω ενα καλαμακι το βαζεις κ πινει απο που θελει χωρις να γινει χαλια. Το συγκεκριμενο που της πηρα κ αναποδα να το γυρισει δεν πεφτει νερο εχει μεσα βαριδι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofoula28 είπε:

Κορίτσια τώρα βρήκα ευκαιρία να γράψω γτ έχει γκρίνια η κοντέσσα μου  ! Πήγαμε παιδίατρο κάναμε το εμβόλιο μας !! 7 κιλά η μικρή και 64 πόντους ! Το πόρισμα σχετικά με το ότι σταματάει να τρώει χωρίς να το πίνει όλο ; Την παραταιζω !! Είχατε δίκιο !! Να τρώει όσο θέλει μου είπε ,είναι πια 4 μηνών να μην την πιέζω ! Που έτσι κ αλλιώς ποτέ δεν είχαμε θέμα με το τάισμα ,είναι γενικά μπαμπατσικο μωρό !! Είμαι όντως αυτό που λέτε "Ελληνίδα μάνα"  χαχαχαχ επίσης σε 15 μέρες που θα είναι 4μιση μηνών ξεκινάμε στερεές!! Περιμένω πως και πως μπας και δούμε βελτίωση με τις αναγωγές !!! Ξεκιναμε πρώτη εβδομάδα ριζαλευρο και μετά σιγά σιγά εισαγωγή φρούτα (μπανάνα μήλο αχλάδι)! Για λαχανικά μου είπε θα μιλήσουμε όταν έρθει η ώρα γτ έχουμε πάλι εμβόλιο έτσι κ αλλιώς ! Είμαι ενθουσιασμένη ! Αλλά τα έχω μπερδέψει σχετικά με το τι ποσότητες θα δώσω κλπ οπότε θα την ξαναπάρω όταν έρθει η ώρα 😂

Πως και ξεκινάτε τοσσο νωρίς Στερεες;;εξαιτίας αναγωγων;;και γιατί ρυζαλευρο;;...νόμιζα δεν το προτείνουν πια...7 κιλά;;;φτου φτου ούτε στα πιο τρελά μας όνειρα!!!🤪🥰😇

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...