Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια 😊 Πωπω σελίδες που είχα να διαβάσω... 😅

Συνοπτικά κι εγώ να πω ότι τσακώνομαι συνέχεια με τον άντρα μου 😂 Είναι λίγο αναπόφευκτο αφού είμαστε εντελώς μόνοι μας και δεν έχουμε καμία βοήθεια... Αυτό το καλοκαίρι ήταν πολύ δύσκολο για μας γιατί εμείς δουλεύουμε σεζόν σε νησί κι αυτό σημαίνει καθεμηρινη δουλειά χωρίς ρεπό επί 100 μέρες, που σημαίνει ατελείωτο άγχος και τρέξιμο κι εγώ με ένα μωρό να προσπαθώ να τα κάνω όλα μόνη μου όλο το 24ωρο. 😢 Τώρα που τελείωσε η σεζόν και ο άντρας μου δεν δουλεύει πια, έχουμε να μαζέψουμε σπίτι και μαγαζί για να επιστρέψουμε Αθήνα για χειμώνα κι αυτό είναι μεγάλος μπελάς γενικά αλλά και πόσο μάλλον με ένα μωρό... 

Στην Αθήνα ενώ έχουμε σπίτι δικό μας, δεν μας αρέσει η περιοχή (Παγκράτι) κι έτσι το έχουμε αφήσει με ενοίκιο και νοικιάζουμε άλλο εμείς παραλιακά. Τώρα ψάχνουμε να μετακομίσουμε σε ένα μεγαλύτερο γιατί αυτό που είμαστε τώρα είναι μικρό αλλά τα ενοίκια είναι φαρμακείο πράγματι... Ούτε στο Ντουμπάι να ζούσαμε θα νόμιζε κανεις... Εμείς πάντως το σπίτι στο Παγκράτι παρόλο που είναι 90τμ το έχουμε αφήσει στην ίδια τιμή με προ 8ετιας που το νοίκιασε μια οικογένεια και δεν θεωρουμε ότι είναι σωστό να αυξήσουμε τη τιμή ιδιαίτερα σε τόσο δύσκολους καιρούς που διανύουμε... Το αντίθετο μαλλιστα, σε αυτά τα 8 χρόνια έχουμε μειώσει το ενοίκιο 2 φορες για να μπορέσουν οι άνθρωποι να αντεπεξελθουν σε τόσο δύσκολους καιρούς... 

Όσον αφορά τις εξόδους, όσο ήμουν έγκυος και βρισκόμασταν στην Αθήνα οι έξοδοι μας ήταν πολύ περιορισμένοι και λόγω κοβιντ αλλά και λόγω της κατάστασης μου... Οταν ήρθαμε στο νησί όμως μετά τη γέννα εγώ έβγαινα κάθε απόγευμα σχεδόν με το καρότσι και μέχρι αργά το βράδυ 🤣 θα τρελαινομουν διαφορετικά μόνη μου στο σπίτι καθώς ο άντρας μου ήταν στο μαγαζί ολημερίς και οληνυχτις μέσα στη φουλ σεζόν αναγκαστικά. Τώρα που έχει χαλαρώσει κι αυτός βγαίνουμε μαζί κάθε μέρα τη βόλτα μας κι ελπίζω και στην Αθήνα να κάνουμε το ίδιο γιατί μόνο έτσι χαλαρώνουμε λίγο και παίρνουμε τα πάνω μας... 😁 Η ψυχολογική ξεκουραση είναι απαραίτητη για να αντέξει το σώμα μας το οποίο δυστυχώς δεν ξεκουράζεται πια 😅

 

Μπραβο σας κορίτσι μου για το σπίτι!!! Είναι δύσκολη η σεζόν έχουμε φίλους κ το κάνουν, πόσο μάλλον με παιδί. Υπομονή κ με το καλο να γυρίσετε Αθήνα να ξεκουραστείτε κ εσείς λίγο. Κ να συνεχίσετε να βγαίνετε κ στην Αθήνα. Εμενα δε με νοιάζει ούτε ο καφες, ούτε το φαγητό να πάω σε μαγαζί, χρειαζομαι όμως καθημερινή έξοδο αλλιώς δεν είμαι καλά, με αναζωογονεί!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Για προσλήψεις δινουν την φορολογική; θελω να γλιτωσω το περιμενε στην εφορια μεχρι να μου κλείσουν ραντεβού και για ποτε θα μου το κλεισουν... Το βιάζομαι.. 🤔

Θέλεις ένα έγγραφο που να αναγράφει πάνω το αφμ σου!!!! Κάποιο χαρτί θα έχεις που να το γράφει σίγουρα. Κάποιο χαρτί από ίσως, κάποια απόδειξη απο δόσεις, κάποιο παλιό εκκαθαριστικό ή κ φετινό. Στο λέω με σιγουριά 😉 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Βρε κορίτσι αυτό που σου είπε η παιδίατρος ισχύει. Αυτό πιυ έκανε ο γυναικολόγος είναι λάθος, το γάλα παράγεται όταν το μωρό μπαίνει στο στήθος. Κ στο δικό μου στήθος να έρθει να πατήσει τη θηλη μου δεν θα βγάλει, πρέπει να γίνουν ή θηλαστικες κινήσεις ή μαλαξεις.

Κι εγω έτσι νομίζω αν και κάποιες μέρες είμαι πιο πρησμένη.Εγω θα επιμείνω τώρα.τη βάζω κ 4 φορές  κ κάθε γευμα αν μπορώ θα την βάλω ...,ο,τι πάρει,νομίζω θα τη βοηθήσω στο εντερακι της την καημένη!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Εμενα πέφτει 😂😂

Εμένα ήταν πάντα το ίδιο,να μην σας πω ότι ήταν πιο ξεπρησμενα τα δάχτυλα λογω διατροφής!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Κοίτα εάν δεν αυξήσεις θα κοπεί. Φυσικά δεν πρόκειται να φτάσει στο παιδί. Αχ τώρα δεν θυμάμαι το βάζεις στο στήθος ή κάνεις αντλήσεις; πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει ερέθισμα 8 φορές την μέρα. Όπως κ να χει γιατί ανέφερες ότι έχεις κουραστεί, έχεις κάνει πολύ καλά κ μέχρι εδώ που έφτασες, έχεις πιει το μωράκι σου έστω κ λόγο γαλάτακι. Πάνω από όλα πρέπει να είσαι εσύ καλά, αν είσαι εσύ είναι κ το μωράκι σου. 

Στο στήθος μόνο με άντληση δεν κατάφερα να βγάλω ούτε τις πρώτες μέρες που είχα πιο πολύ!!8 φορές; Για να μην σταματήσει ε?Αφού από ξένο πίνει 200 ml ,τι να φτάσει το δικό μου.Ειπα ,όσο το τραβήξω τώρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Σας διαβάζω όλη μέρα αλλά τώρα βρήκα χρόνο να σας γράψω! 

@Mamaofbill μόλις έκανα κ εγω τη δεύτερη δόση. Θα δουμε πως θα παει... 

Κ εμεις με τον άντρα μου έχουμε τα καβγαδάκια μας εννοείται κυρίως όμως επειδή έχω εγώ νευρα. Εκείνος κάνει ότι μπορεί ο κακομοίρης αλλά υπάρχουν μέρες που δεν προλαβαινω να κάνω όσα θέλω κ στο τέλος εκνευρίζομαι. 

Σχετικά με τη βόλτα, βγαίνουμε με τον μπέμπη κάθε πρωι κ κάποια απογευματα όλοι μαζί. 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Μπραβο σας κορίτσι μου για το σπίτι!!! Είναι δύσκολη η σεζόν έχουμε φίλους κ το κάνουν, πόσο μάλλον με παιδί. Υπομονή κ με το καλο να γυρίσετε Αθήνα να ξεκουραστείτε κ εσείς λίγο. Κ να συνεχίσετε να βγαίνετε κ στην Αθήνα. Εμενα δε με νοιάζει ούτε ο καφες, ούτε το φαγητό να πάω σε μαγαζί, χρειαζομαι όμως καθημερινή έξοδο αλλιώς δεν είμαι καλά, με αναζωογονεί!! 

Η σεζόν έχει τα καλά της αλλά και τα κακά της. Τα καλά είναι ότι το χειμωνα είμαστε πιο χαλαροί και περνάμε χρόνο μαζί, ταξίδια κτλ αλλά από την άλλη πέφτει μαζεμένη δουλειά και άγχος το καλοκαίρι, συν ότι μας έχουν λείψει απιστευτα οι καλοκαιρινές διακοπες... Πηγαίνουμε μόνο χειμώνα, καλοκαίρι έχουμε να πάμε κάπου από το 2011 🙄 Επίσης υπάρχει πάντα το άγχος για το αν θα υπάρχει δουλειά... Τίποτα δεν είναι σίγουρο σε ένα μικρό μέρος που με το που τελειώνει η σεζόν γίνεται ένα μικρό χωριό... Και ο κοβιντ μας το απέδειξε περίτρανα πέρισι 😅 Φέτος βέβαια είχε πάρα πολυ δουλειά, πιο πολύ από κάθε άλλη χρονιά, αυτό βέβαια δεν μας βόλεψε εμάς γιατί ειχαμε και τον ερχομό του παιδιού οποτε μας έπεσαν όλα μαζί! Η πιο δύσκολη περίοδος της ζωής μου ήταν αυτή... 😑

Ούτε εμένα με ενδιαφέρει να πάω για φαγητό ή καφέ, μόνο να είμαι έξω και να αναπνεω καθαρό αέρα. Δεν μπορώ στους τέσσερις τοίχους, ψυχοπλακωνομαι! 😁

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tweema ευχαριστώ!! @Mommy to be νομίζω ότι το βρηκα αποθηκευσα την σελιδα με τα στοιχεία φυσικου προσώπου, λογικα αυτο είναι να το παω εκ του ασφαλούς 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Γεια σας κορίτσια! Σας διαβάζω όλη μέρα αλλά τώρα βρήκα χρόνο να σας γράψω! 

@Mamaofbill μόλις έκανα κ εγω τη δεύτερη δόση. Θα δουμε πως θα παει... 

Κ εμεις με τον άντρα μου έχουμε τα καβγαδάκια μας εννοείται κυρίως όμως επειδή έχω εγώ νευρα. Εκείνος κάνει ότι μπορεί ο κακομοίρης αλλά υπάρχουν μέρες που δεν προλαβαινω να κάνω όσα θέλω κ στο τέλος εκνευρίζομαι. 

Σχετικά με τη βόλτα, βγαίνουμε με τον μπέμπη κάθε πρωι κ κάποια απογευματα όλοι μαζί. 

 

 

 

(Εγώ που έχω κάνει την δεύτερη δόση μόνο το χέρι μου πονουσε .καποιοι σηκώνουν λίγο πυρετό .σε 4-5 ώρες φαίνεται πώς θα αντιδράσει ο οργανισμός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μιντόρι είπε:

(Εγώ που έχω κάνει την δεύτερη δόση μόνο το χέρι μου πονουσε .καποιοι σηκώνουν λίγο πυρετό .σε 4-5 ώρες φαίνεται πώς θα αντιδράσει ο οργανισμός.

Εμένα ήδη εδώ και κανένα δίωρο με ποναει αρκετά το χέρι σε σημείο που με δυσκολία κάνω κάτι από εκείνο το χέρι. Το νιώθω σαν "κουρασμένο". Εύχομαι τουλάχιστον μην σηκώσω κανέναν πυρετό και νιώσω εξάντληση και τέτοια, γιατί αύριο πρωί πάλι μόνη μου με τα παιδιά θα είμαι και δεν είναι καθόλου εύκολο 🤪😩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ από έξοδο πάω σχεδόν κάθε μέρα τον τελευταίο καιρό με τα παιδιά βόλτα, παιδική χαρά ή σε κανένα πάρκο. Βάζω τη μικρή μαρσιπο, τρώει κιόλας εκεί, γιατί είναι φαγανη και δεν αντέχει ούτε λεπτό αν πεινάσει και παίζει κι ο μικρός με κανένα παιδί, γιατί αλλιώς στο σπίτι δεν παλεύεται 😂😅

Με τον άντρα μου πάμε βόλτα με καφέ στο χέρι πάλι έτσι σε πάρκα, στο βουνό κλπ. Καφετέρια δεν έχουμε πάει ακόμα αλλά δεν μου έλειψε κιόλας. Εγώ θέλω απλά να βγαίνω, γιατί ψυχολογικά μετά είμαι καλύτερα. Έχω βάλει στην άκρη λίγο δουλειές σπιτιού κλπ. για να είμαστε όλοι καλά 😁

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια πως είστε; εγω εχω αρχίσει να ανησυχώ.. Μεσα Νοεμβρίου επιστρεφω στην αγορά εργασίας, συναρπαστικό μεν αλλά και στεναχωρο.. Καταρχήν εχω αγχωθει με το γάλα.. Οταν επιστρεφω θα θηλαζω και πριν φυγω.. Αλλα ποσα σακουλάκια να αφηνω; και θα μπορώ αραγε να αντλώ στην δουλειά; για ενα τρίμηνο τουλάχιστον θα πρέπει να πηγαίνω φέρνω γαλα.. Μετα θα παίρνει τις τροφες οπότε θα θηλάζουμε οταν επιστρεφω.. 

Και αυτό είναι το λιγότερο μου άγχος.. Η μικρή δεν θέλει πιπίλα, χαίρομαι αλλά πως θα έχει το αίσθημα του στηθους εφόσον θα λείπω; τρελαίνομαι και μονο στην σκέψη να πλανταζει γιατί θα θέλει να θηλάσει για να ηρεμησει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

Εμένα ήδη εδώ και κανένα δίωρο με ποναει αρκετά το χέρι σε σημείο που με δυσκολία κάνω κάτι από εκείνο το χέρι. Το νιώθω σαν "κουρασμένο". Εύχομαι τουλάχιστον μην σηκώσω κανέναν πυρετό και νιώσω εξάντληση και τέτοια, γιατί αύριο πρωί πάλι μόνη μου με τα παιδιά θα είμαι και δεν είναι καθόλου εύκολο 🤪😩

Καλημέρα πώς είσαι τελικά με το εμβόλιο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Καλημέρα πώς είσαι τελικά με το εμβόλιο;;

Μέχρι στιγμής καλά. Ενιωα μια ελαφριά κόπωση το πρωί και σαν να κρυωνα, αλλά δεν είχα πυρετό. Το χέρι μου πονάει, αλλά καλύτερα από εχθές. Να φανταστείς πως πήγαμε σήμερα και τον πρώτο μεσημεριανό μας καφέ όλοι μαζί. ✌️😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Mamaofbill είπε:

Μέχρι στιγμής καλά. Ενιωα μια ελαφριά κόπωση το πρωί και σαν να κρυωνα, αλλά δεν είχα πυρετό. Το χέρι μου πονάει, αλλά καλύτερα από εχθές. Να φανταστείς πως πήγαμε σήμερα και τον πρώτο μεσημεριανό μας καφέ όλοι μαζί. ✌️😉

 Μια χαρά τέλεια,τίποτα δεν έπαθες!!🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνοπτικά κι εγώ:😊

Με τον άντρα μου περασαμε τρελή κρίση ,στο θέμα του παιδιού κ της λοχείας κ της όλης φάσης όχι μόνο ήταν εκτός αλλά ήταν και νευρικός ,απότομος λες κι ήταν αυτός η λεχώνα!Ανακαγκαατικα πήγα στους γονείς  Μ για κάποιο διάστημα.τωρα κάθισα και του μίλησα ότι αν τελικά δεν του πάει ο ρόλος του πατέρα και δεν μπορεί  (οι τόσο πολύ ήθελε)να σταματήσουμε εδώ.Ημουν στα όρια μου.τωρα βλέπω ότι κάνει καποιες προσπάθειες...θα δούμε...

Εμείς σπίτι είμαστε σε δικο μας αλλα είναι μικρό και μετακομίζουμε σε μεγαλύτερο σε μια εβδομάδα!Να μην περιγράψω τι γίνεται στο σπίτι!σήμερα ήρθαν να πάρουν τα κλιματιστικά,εγώ να θηλάζω ,το μωρό να έχει υπερένταση...

ελπίζω στο νέο περιβάλλον να είναι καλύτερα τα πράγματα...

Βολτες,εγώ την βγάζω από 15 ημερων στο καρότσι, εκεί που ήμουν στους δικούς μου κ έχω τωρα μόνο με τον μάρσιπο όταν είμαι μόνη.Αυτες τις μέρες  δεν βγήκαμε καθόλου για να μαζέψουμε πράγματα!!Να γίνει κι αυτό να τελειώνουμε!Να δούμε πότε θα συμμαζευτω!

Πάντως σε αυτή την φάση μου λείπει πολύ η οικογένεια μου, δεν είμαι πολυ καλά,δεν ξέρω πώς νιώθετε όσες είναι οι δικοί αας μακριά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως είστε; εγω εχω αρχίσει να ανησυχώ.. Μεσα Νοεμβρίου επιστρεφω στην αγορά εργασίας, συναρπαστικό μεν αλλά και στεναχωρο.. Καταρχήν εχω αγχωθει με το γάλα.. Οταν επιστρεφω θα θηλαζω και πριν φυγω.. Αλλα ποσα σακουλάκια να αφηνω; και θα μπορώ αραγε να αντλώ στην δουλειά; για ενα τρίμηνο τουλάχιστον θα πρέπει να πηγαίνω φέρνω γαλα.. Μετα θα παίρνει τις τροφες οπότε θα θηλάζουμε οταν επιστρεφω.. 

Και αυτό είναι το λιγότερο μου άγχος.. Η μικρή δεν θέλει πιπίλα, χαίρομαι αλλά πως θα έχει το αίσθημα του στηθους εφόσον θα λείπω; τρελαίνομαι και μονο στην σκέψη να πλανταζει γιατί θα θέλει να θηλάσει για να ηρεμησει... 

Πολύ δύσκολο...πώς θα πάμε στη δουλειά πάλι;Εγώ έχω ακόμα, εσύ εισαι ακόμα πιο δύσκολα.Ποιος θα φροντίσει το μωρό ,έχεις βοήθεια;

Για το γάλα κάποια έμπειρη μαμά θα σου πει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Συνοπτικά κι εγώ:😊

Με τον άντρα μου περασαμε τρελή κρίση ,στο θέμα του παιδιού κ της λοχείας κ της όλης φάσης όχι μόνο ήταν εκτός αλλά ήταν και νευρικός ,απότομος λες κι ήταν αυτός η λεχώνα!Ανακαγκαατικα πήγα στους γονείς  Μ για κάποιο διάστημα.τωρα κάθισα και του μίλησα ότι αν τελικά δεν του πάει ο ρόλος του πατέρα και δεν μπορεί  (οι τόσο πολύ ήθελε)να σταματήσουμε εδώ.Ημουν στα όρια μου.τωρα βλέπω ότι κάνει καποιες προσπάθειες...θα δούμε...

Εμείς σπίτι είμαστε σε δικο μας αλλα είναι μικρό και μετακομίζουμε σε μεγαλύτερο σε μια εβδομάδα!Να μην περιγράψω τι γίνεται στο σπίτι!σήμερα ήρθαν να πάρουν τα κλιματιστικά,εγώ να θηλάζω ,το μωρό να έχει υπερένταση...

ελπίζω στο νέο περιβάλλον να είναι καλύτερα τα πράγματα...

Βολτες,εγώ την βγάζω από 15 ημερων στο καρότσι, εκεί που ήμουν στους δικούς μου κ έχω τωρα μόνο με τον μάρσιπο όταν είμαι μόνη.Αυτες τις μέρες  δεν βγήκαμε καθόλου για να μαζέψουμε πράγματα!!Να γίνει κι αυτό να τελειώνουμε!Να δούμε πότε θα συμμαζευτω!

Πάντως σε αυτή την φάση μου λείπει πολύ η οικογένεια μου, δεν είμαι πολυ καλά,δεν ξέρω πώς νιώθετε όσες είναι οι δικοί αας μακριά...

Θυμάμαι που μας ειχες αναφερει κατι αλλα οχι πολλά γιατί ηταν ακομα φρέσκα... Ελπιζω τωρα που θα ειστε πιο ανετα να βρειτε τους ρυθμους σας. Η οικογένεια σου σου ελειπε απο πριν ή τωρα περισσότερο λογω ελλειψης βοήθειας και πιεσης;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Θυμάμαι που μας ειχες αναφερει κατι αλλα οχι πολλά γιατί ηταν ακομα φρέσκα... Ελπιζω τωρα που θα ειστε πιο ανετα να βρειτε τους ρυθμους σας. Η οικογένεια σου σου ελειπε απο πριν ή τωρα περισσότερο λογω ελλειψης βοήθειας και πιεσης;

Ειμαι 20 χρόνια σε αυτή την πόλη σχεδόν όσα ήμουν κ στη δική μου.Τωρα λόγω των καταστάσεων ,λόγω ελλείψης βοήθειας ,ψυχολογικής περισσότερο .Νιώθω πολύ περίεργα ,δεν ξέρω αν είναι οι ορμόνες αλλά νιώθω πολύ μόνη..το μυαλό μου είναι πώς θα πάω στη μαμά μου..δεν ξέρω πως θα συνηθίσω ,μου φαίνεται βουνό.Σκεφτομαι διαφορα,πώς θα πάω στη δουλειά αργοτερα ( ωράριο καταστημάτων)πού θααφηνω τόσες ώρες το μωρό ,βοήθεια δεν υπάρχει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μιντόρι είπε:

Πολύ δύσκολο...πώς θα πάμε στη δουλειά πάλι;Εγώ έχω ακόμα, εσύ εισαι ακόμα πιο δύσκολα.Ποιος θα φροντίσει το μωρό ,έχεις βοήθεια;

Για το γάλα κάποια έμπειρη μαμά θα σου πει!!

Βοήθεια εχω απο την πεθερά.. Τωρα θα δείξει γιατί αρπαχτηκαμε με τον άντρα μου που του ελεγα για το γαλα κλπ και πως του ηρθε και με ρώτησε για το εξαμηνο του οαεδ και του τα ξανα εξήγησα και μου λεει "αα δεν μου ειπες οτι αν δεν σε διαλέξουν να πας για μαθητεια θα μεινεις ξεκρεμαστη(εννοει χωρίς εισόδημα) εγω του τα εχω πει 100 φορες αλλα απο οτι φαίνεται γραμμενη με εχει.. Απο το ενα αυτι μπαινει και απο το αλλο βγαίνει και μου λεει δεν μου τα εξηγεις καλα.. Καναμε μια κουβέντα μήπως παρω το 6μηνο του οαεδ και παω να κανω και καμια ειδικότητα παρεμφερή με την διμη μου.. Αλλα ούτε που κατάλαβα τι θα κάνουμε τελικα.. Πηγα να του δείξω το πρόγραμμα που εχω στο επαλ που ειχα γραφτει σε περίπτωση που ειχαμε ξανα λοκνταουν και μου λεει τι μου τα δειχνεις; αυτα θα τα μιλησεις με την μανα μου. 

Τουλάχιστον οταν είμαστε μαλωμενοι κανει επισκευες στο σπίτι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μιντόρι είπε:

Ειμαι 20 χρόνια σε αυτή την πόλη σχεδόν όσα ήμουν κ στη δική μου.Τωρα λόγω των καταστάσεων ,λόγω ελλείψης βοήθειας ,ψυχολογικής περισσότερο .Νιώθω πολύ περίεργα ,δεν ξέρω αν είναι οι ορμόνες αλλά νιώθω πολύ μόνη..το μυαλό μου είναι πώς θα πάω στη μαμά μου..δεν ξέρω πως θα συνηθίσω ,μου φαίνεται βουνό.Σκεφτομαι διαφορα,πώς θα πάω στη δουλειά αργοτερα ( ωράριο καταστημάτων)πού θααφηνω τόσες ώρες το μωρό ,βοήθεια δεν υπάρχει...

Ολα θα γινουν, καθε αρχη και δυσκολη... Δεν μπορεις να παρεις το 6μηνο του ΟΑΕΔ και να καθισεις συνολικα 1 χρονο; και μετα να το πας βρεφικο; και το απογευμα να μενει με τον αντρα σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως είστε; εγω εχω αρχίσει να ανησυχώ.. Μεσα Νοεμβρίου επιστρεφω στην αγορά εργασίας, συναρπαστικό μεν αλλά και στεναχωρο.. Καταρχήν εχω αγχωθει με το γάλα.. Οταν επιστρεφω θα θηλαζω και πριν φυγω.. Αλλα ποσα σακουλάκια να αφηνω; και θα μπορώ αραγε να αντλώ στην δουλειά; για ενα τρίμηνο τουλάχιστον θα πρέπει να πηγαίνω φέρνω γαλα.. Μετα θα παίρνει τις τροφες οπότε θα θηλάζουμε οταν επιστρεφω.. 

Και αυτό είναι το λιγότερο μου άγχος.. Η μικρή δεν θέλει πιπίλα, χαίρομαι αλλά πως θα έχει το αίσθημα του στηθους εφόσον θα λείπω; τρελαίνομαι και μονο στην σκέψη να πλανταζει γιατί θα θέλει να θηλάσει για να ηρεμησει... 

Δεν χρειάζεται να έχει πιπίλα αντί για στήθος. Παρόλα αυτά αν καταφέρεις κ θέλεις να της δώσεις,δώσε. Αυτός που θα σου κρατάει το μωρό πως θα δίνει το γάλα σου; νοίκιασε νοσοκομειακο θήλαστρο κ ξεκινά οπωσδήποτε αντλήσεις ώστε να κάνεις τραπεζα. 100μλ σε σακούλακι είναι οκ. Πόσα θα αφήνεις εξαρτάται από το πόσες ώρες θα λείπεις. Εάν λείπεις 8 πιστεύω πρέπει να αφήνεις  4 Σακουλάκια τουλαχιστον. Επίσης αν λείπεις 8ωρο θα πρέπει κ στην δουλειά να κάνεις  2 αντλήσεις κ αν όχι 2, 1 κ άλλη μια να αποσυμφορεις.το γάλα να το βάζεις στο ψυγείο κ να το μεταφέρεις σε ισοθερμικη τσάντα με πάγο κύστη. Μερικεε μέρες πριν ξεκινήσεις δουλειά να αρχίσεις να αφήνεις το μωρό στον φροντιστή για να αρχίσει να δένεται μαζί του κ να αντιμετωπίσεις οποία δυσκολία παρουσιάστει. Το γάλα θα το δίνεις ο φροντιστής όταν είσαι απών. Πριν φύγεις να μιλήσεις στο μωρό σου ότι θα σε κρατήσει πχ η γιαγιά τώρα θα σου δίνει εκείνη το γάλα, εγώ θα πάω στην δουλειά κλπ.. Υπομονή, δυσκολο πολύ από ψυχολογικής άποψης αλλά θα τα καταφερετε ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Συνοπτικά κι εγώ:😊

Με τον άντρα μου περασαμε τρελή κρίση ,στο θέμα του παιδιού κ της λοχείας κ της όλης φάσης όχι μόνο ήταν εκτός αλλά ήταν και νευρικός ,απότομος λες κι ήταν αυτός η λεχώνα!Ανακαγκαατικα πήγα στους γονείς  Μ για κάποιο διάστημα.τωρα κάθισα και του μίλησα ότι αν τελικά δεν του πάει ο ρόλος του πατέρα και δεν μπορεί  (οι τόσο πολύ ήθελε)να σταματήσουμε εδώ.Ημουν στα όρια μου.τωρα βλέπω ότι κάνει καποιες προσπάθειες...θα δούμε...

Εμείς σπίτι είμαστε σε δικο μας αλλα είναι μικρό και μετακομίζουμε σε μεγαλύτερο σε μια εβδομάδα!Να μην περιγράψω τι γίνεται στο σπίτι!σήμερα ήρθαν να πάρουν τα κλιματιστικά,εγώ να θηλάζω ,το μωρό να έχει υπερένταση...

ελπίζω στο νέο περιβάλλον να είναι καλύτερα τα πράγματα...

Βολτες,εγώ την βγάζω από 15 ημερων στο καρότσι, εκεί που ήμουν στους δικούς μου κ έχω τωρα μόνο με τον μάρσιπο όταν είμαι μόνη.Αυτες τις μέρες  δεν βγήκαμε καθόλου για να μαζέψουμε πράγματα!!Να γίνει κι αυτό να τελειώνουμε!Να δούμε πότε θα συμμαζευτω!

Πάντως σε αυτή την φάση μου λείπει πολύ η οικογένεια μου, δεν είμαι πολυ καλά,δεν ξέρω πώς νιώθετε όσες είναι οι δικοί αας μακριά...

Δεν κάνουν όλοι για γονείς είναι αλήθεια. Παρόλα αυτά δώστε χρόνο γιατί έχετε πολλές αλλαγές στην ζωή σας, αν δείτε ότι αργότερα δεν πάει τότε καλύτερα να χωρίσουν οι δρόμοι σας. Η περίοδος της λοχειας είναι πολύ δύσκολη για αρκετά ζευγάρια κ ειδικά όταν δεν υπάρχει βοήθεια. 

Εμας οι δικοί μας είναι κοντά αλλά είναι απών. Εδώ κολλάει δεν είναι όλοι για γονείς. Στο 1ο παιδί περασα πάρα πάρα πολύ δύσκολα ψυχολογικά, άργησα να αποδεχτώ πολλά άλλα τα κατάφερα. Μεγαλώνοντας τον γιο μου είπαμε καλύτερα γιατί μεγαλώνει όπως θέλουμε εμείς χωρίς να επεμβαίνει κάποιος, χωρίς να μας ζαλίζουν. Στο 2ο παιδί πραγματικά τα βρήκα σκούρα αλλά είμαι καλά ψυχολογικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diana_caterina δύσκολο πολύ να γυρίσεις τόσο γρήγορα στη δουλειά!! Νομίζω δεν θα μπορούσα να το κάνω όπως βλέπω πχ τώρα τον δικό μου ότι μόλις τον πιάσει γκρίνια ηρεμεί μόνο με εμένα. Επίσης πρέπει εκεί που θα ανλτεις στην δουλειά να είναι χώρος καθαρός κ να υπάρχει ψυγείο νομίζω είχες πει ότι είσαι στη νοσηλευτική αν θυμάμαι καλά? Ίσως κάνω λάθος! Σήμερα πήγα κομμωτήριο κ έφυγα με τα μαλλιά να στάζουν με πήρε ο άντρας μου ότι δεν ηρεμούσε!!!😏😏 εντομεταξυ ήταν απέναντι από το κομμωτήριο στο πάρκο  😂 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • @Katiana1987 @Elk Ευχαριστώ κορίτσια, ξεκαθάρισε το τοπίο!! 🙂
    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...