Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

😄😍🥰 Άντε δεν έμεινε πολύ (εύχομαι) θα τα δούμε κ εμείς σε λίγο!!! 💕

Αχ ναι... Ανυπομονώ... Εύχομαι σε ολες μας συντομα και όμορφα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

Κι εγω έκλεισα νύχια πάντως το επόμενο Σάββατο να είμαι έτοιμη 😂

Πήγα για μπάνιο το πρωί, κυρία 😎 μετράω αντίστροφα 

Εμείς τον έχουμε δει το μπέμπη στον υπερηχο, μου θυμίζει την κόρη μου 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Κι εγω έκλεισα νύχια πάντως το επόμενο Σάββατο να είμαι έτοιμη 😂

Πήγα για μπάνιο το πρωί, κυρία 😎 μετράω αντίστροφα 

Εμείς τον έχουμε δει το μπέμπη στον υπερηχο, μου θυμίζει την κόρη μου 😍

😍😍😍 Συνήθως τα αδελφακια μοιάζουν!! 

Αχ ωραία και εμεις σκεφτόμαστε να παμε την αλλη βδομάδα αν προλάβουμε και αν χωραμε στα μαγιο μας 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lenaki92 είπε:

Μέλλουσες μανούλες τι κάνετε? Εγώ ξύπνησα πολύ καλά χωρίς ενοχλήσεις ούτε συσπάσεις. Έφτιαξα και νύχια σήμερα να είμαι σένια στη γέννα 🤭🤗 

Τι ωραια 💅 Εγω ειχα κλείσει αποτρίχωση 38+3 για να ειμαι ετοιμη και γεννησα 38+1 και με ξυρισε 🤨 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

@Μαριλου1εμένα ο φίλος μου λεει εε όπου να ναι εκει στις 14-16 του λεω 14 ειναι αυριο εε μου λεει αυτες τις μερες.. Και η μανα μου όλο μου λεει μπορεί αυριο να σε κρατήσουν μεσα, γιατι αυριο παω για nst

Ο άντρας μου παλι ελπιζει για της 17

Εγω απλα ελπίζω μεσα στην επόμενη εβδομάδα.. Αλλα το μωρο δεν εχει εμπεδωθει και δεν ξέρω αν μπορεί να ξεκινήσει τοκετος χωρίς αυτό. 

@lenaki92το καλο με τους γύρω μας είναι ότι τωρα σε εχουν στα οπα οπα 😂 δεν μπορώ να το πιστέψω ότι το πολυ σε 10,20 μερες θα έχουμε τα μικρακια μας κοντά μας

Πώς δεν μπορει; Ουτε εμενα ειχε εμπεδωθει. Κατεβηκε εκεινη την ωρα 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Τι ωραια 💅 Εγω ειχα κλείσει αποτρίχωση 38+3 για να ειμαι ετοιμη και γεννησα 38+1 και με ξυρισε 🤨 

 

Πώς δεν μπορει; Ουτε εμενα ειχε εμπεδωθει. Κατεβηκε εκεινη την ωρα 😉

Αχ αλήθεια; νόμιζα ότι αυτό δεν ισχύει στις πρωτοτοκες.. Λυπάμαι για την αποτρίχωση 😂😅 αλλα χαλάλι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μαριλου1 είπε:

Χαχαχα!!! Πότε έχετε πάλι γιατρό;

Εγώ Δευτέρα πάλι θα πάω για καρδιοτοκογραφο!! Τον μπέμπη παντως πολυ ψηλα τον νιώθω. Δεν βλεπω φως στο τούνελ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Εγώ Δευτέρα πάλι θα πάω για καρδιοτοκογραφο!! Τον μπέμπη παντως πολυ ψηλα τον νιώθω. Δεν βλεπω φως στο τούνελ 

Μια απο τα ιδια.. Πολυ πανω η κιουρια και καουρες εχω ακομη.. Καμια πίεση προς τα κατω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Αχ αλήθεια; νόμιζα ότι αυτό δεν ισχύει στις πρωτοτοκες.. Λυπάμαι για την αποτρίχωση 😂😅 αλλα χαλάλι 

Σε μενα αυτο συνέβη. 37+6 πηγα στον γιατρό και ηταν ψηλα. Τον ρωτησα ποτε πρεπει να εχει εμπεδωθεί. Οποτε θελει μου ειπε. Αυριο, μεθαύριο, σε 2-3 βδομάδες... 38+1 γεννησα τσακα τσακα. Οι συσπάσεις τοκετού που κανει η μητρα το βοηθουν να κατεβει. Τωρα περιμενω να τελειώσει το αιμα να κανω μια χαλαουα της προκοπής 😁 Οσες γεννησατε ποσες μερες ειχατε αίμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Κορίτσια ο ομφαλός πως πέφτει??  Απλά την μια στιγμή πχ φεύγει από πάνω?? Τον βρήκατε μέσα στο Φορμακι??😂😏

Ναι την 6η μερα πηγα να τον αλλαξω και οπως εβγαλα το φορμακι τον βρηκα εκει πεσμένο 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Σε μενα αυτο συνέβη. 37+6 πηγα στον γιατρό και ηταν ψηλα. Τον ρωτησα ποτε πρεπει να εχει εμπεδωθεί. Οποτε θελει μου ειπε. Αυριο, μεθαύριο, σε 2-3 βδομάδες... 38+1 γεννησα τσακα τσακα. Οι συσπάσεις τοκετού που κανει η μητρα το βοηθουν να κατεβει. Τωρα περιμενω να τελειώσει το αιμα να κανω μια χαλαουα της προκοπής 😁 Οσες γεννησατε ποσες μερες ειχατε αίμα;

Και ειναι το πρωτο σου ή το δευτερο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Σε μενα αυτο συνέβη. 37+6 πηγα στον γιατρό και ηταν ψηλα. Τον ρωτησα ποτε πρεπει να εχει εμπεδωθεί. Οποτε θελει μου ειπε. Αυριο, μεθαύριο, σε 2-3 βδομάδες... 38+1 γεννησα τσακα τσακα. Οι συσπάσεις τοκετού που κανει η μητρα το βοηθουν να κατεβει. Τωρα περιμενω να τελειώσει το αιμα να κανω μια χαλαουα της προκοπής 😁 Οσες γεννησατε ποσες μερες ειχατε αίμα;

Αχ τι ωραία μας γεμιζεις ελπίδες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Αχ τι ωραία μας γεμιζεις ελπίδες 

Μην το σκεφτεστε καν! Οπως λεει η @Tweema καμια δε χωνεψε παιδί 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

@Tweema πες μου καμία στάση θηλασμού που σε βολευει μιας κ έχεις κ εσυ μεγάλο στήθος 😝 βέβαια μετά από τόσα χρόνια για σένα θα είναι παιχνιδάκι

Αχ δεν μπορώ να σε βοηθήσω.. Στον μικρό θήλαζα πάρα πολύ ξαπλωμένη γιατί είχα υπερπαραγωγή κ έντονη ροή κ έπρεπε να το ρυθμίσω. Τώρα την μικρή θηλάζω όπως να ναι, το απόγευμα την είχα στο 1 χερι(6 κιλά παιδί) κ στο άλλο το καρότσι κ είχα κ το νου μου κ τον μικρό.. Γτ δεν την είχα στον μάρσιπο; γιατί όταν εξαντλω την υπομονή της εκνευρίζεσαι, νευριάζει κ δυσκολευομαι να την βάλω στο στήθος κ μέσα στο σλινγκ χάνω το κεφάλι της κάτω από το στήθος μου 😂😂😂.. Άστα!!

στις πριν 4 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Τα κακα του δε μου έχουν παρουσιάσει κάτι.. Εχουν σποράκια..

Εχω μπερδευτεί και με κάτι άλλο.. Πως καταλαβαίνουμε οτι το μωρό έχει διάρροια σε αυτήν την ηλικία; επίσης τα αερια είναι φυσιολογικά σε αυτήν την ηλικία; 

Το αυγο μου το εκοψε λόγο του ανιψιού μου που έχει αλλεργία και εκεί. 

Μία χαρά είναι τα σποράκια. Αυτό με τα κακά κ την διάρροια τα μπέρδευα κ εγωω.. Γενικά στα θηλαζοντα τα κακά είναι νερουλα αρκετά με ή χωρίς σπόρια αλλά δεν πρέπει να απορροφούνται τελείως, πάλι κ σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να παρακολουθούμε τα μωρά. Τα πολλά αέρια θα έλεγα ότι είναι δεν είναι φυσιολογικά. Δείχνει να ο αει εκείνη την στιγμή; εάν έχει λιγα αέρια μην ανησυχείς. Πόσο χρονών είναι ο άνηψιος σου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Κορίτσια ο ομφαλός πως πέφτει??  Απλά την μια στιγμή πχ φεύγει από πάνω?? Τον βρήκατε μέσα στο Φορμακι??😂😏

Στον γιο μου δεν θυμάμαι, έκανε κ 30 μέρες (έλεος δηλ 😂).. Στην μικρή την είχα ντυσει να βγούμε έξω την άφησα στο πορτ μπεμπέ κ όταν την σήκωσα αγκαλιά το βρήκα στο πορτ μπεμπέ, την έπεσε την 8η μέρα, αλλά 3 μέρες κρεμόταν από 1 κλωστή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Αχ δεν μπορώ να σε βοηθήσω.. Στον μικρό θήλαζα πάρα πολύ ξαπλωμένη γιατί είχα υπερπαραγωγή κ έντονη ροή κ έπρεπε να το ρυθμίσω. Τώρα την μικρή θηλάζω όπως να ναι, το απόγευμα την είχα στο 1 χερι(6 κιλά παιδί) κ στο άλλο το καρότσι κ είχα κ το νου μου κ τον μικρό.. Γτ δεν την είχα στον μάρσιπο; γιατί όταν εξαντλω την υπομονή της εκνευρίζεσαι, νευριάζει κ δυσκολευομαι να την βάλω στο στήθος κ μέσα στο σλινγκ χάνω το κεφάλι της κάτω από το στήθος μου 😂😂😂.. Άστα!!

Μία χαρά είναι τα σποράκια. Αυτό με τα κακά κ την διάρροια τα μπέρδευα κ εγωω.. Γενικά στα θηλαζοντα τα κακά είναι νερουλα αρκετά με ή χωρίς σπόρια αλλά δεν πρέπει να απορροφούνται τελείως, πάλι κ σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να παρακολουθούμε τα μωρά. Τα πολλά αέρια θα έλεγα ότι είναι δεν είναι φυσιολογικά. Δείχνει να ο αει εκείνη την στιγμή; εάν έχει λιγα αέρια μην ανησυχείς. Πόσο χρονών είναι ο άνηψιος σου; 

Δείχνει να ζορίζεται όταν θέλει.. Επίσης έχω συντριβάνι όταν αφήνει θηλή.. Τώρα θα γίνει 5.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Αχ δεν μπορώ να σε βοηθήσω.. Στον μικρό θήλαζα πάρα πολύ ξαπλωμένη γιατί είχα υπερπαραγωγή κ έντονη ροή κ έπρεπε να το ρυθμίσω. Τώρα την μικρή θηλάζω όπως να ναι, το απόγευμα την είχα στο 1 χερι(6 κιλά παιδί) κ στο άλλο το καρότσι κ είχα κ το νου μου κ τον μικρό.. Γτ δεν την είχα στον μάρσιπο; γιατί όταν εξαντλω την υπομονή της εκνευρίζεσαι, νευριάζει κ δυσκολευομαι να την βάλω στο στήθος κ μέσα στο σλινγκ χάνω το κεφάλι της κάτω από το στήθος μου 😂😂😂.. Άστα!!

Μία χαρά είναι τα σποράκια. Αυτό με τα κακά κ την διάρροια τα μπέρδευα κ εγωω.. Γενικά στα θηλαζοντα τα κακά είναι νερουλα αρκετά με ή χωρίς σπόρια αλλά δεν πρέπει να απορροφούνται τελείως, πάλι κ σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να παρακολουθούμε τα μωρά. Τα πολλά αέρια θα έλεγα ότι είναι δεν είναι φυσιολογικά. Δείχνει να ο αει εκείνη την στιγμή; εάν έχει λιγα αέρια μην ανησυχείς. Πόσο χρονών είναι ο άνηψιος σου; 

Φοβάμαι ότι τον πνιγει το στήθος μου 🤣 μέχρι τώρα τον θηλάζω με μαξιλάρι αλλά σιγά σιγά πρεπει να βρω κ άλλους τρόπους γιατί δε γίνεται να είμαι όλη μέρα έτσι. Το μαρσιπο μου φάνηκε τέλειο. Έχω παρει σλινγκ αλλά από άλλη εταιρεία. Δεν είχα σκεφτεί το ενδεχόμενο να θηλάζει στο μαρσιπο. 

Τα αέρια είναι ή δεν είναι φυσιολογικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lia5 είπε:

Ναι την 6η μερα πηγα να τον αλλαξω και οπως εβγαλα το φορμακι τον βρηκα εκει πεσμένο 😉

6η μέρα νωρίς κ εσένα!! Εγώ κοριτσι μ δεν είχα καθόλου αίμα !! Πάρα πολύ λίγο στο μαιευτήριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Στον γιο μου δεν θυμάμαι, έκανε κ 30 μέρες (έλεος δηλ 😂).. Στην μικρή την είχα ντυσει να βγούμε έξω την άφησα στο πορτ μπεμπέ κ όταν την σήκωσα αγκαλιά το βρήκα στο πορτ μπεμπέ, την έπεσε την 8η μέρα, αλλά 3 μέρες κρεμόταν από 1 κλωστή! 

Πολύ ανχος τον έχω!! Όντως 30 μέρες 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Δείχνει να ζορίζεται όταν θέλει.. Επίσης έχω συντριβάνι όταν αφήνει θηλή.. Τώρα θα γίνει 5.. 

Εαν είναι λίγα τα αέρια κ ενοχλείται its OK μπορεί να είναι κ κάτι που έχεις φάει. Κ η δική μου το έχει που κ που. Το συντριβάνι το έχεις όταν κατεβαίνει το γάλα, όταν έχεις δηλ το αντανακλαστικο καθόδου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lia5 είπε:

Σε μενα αυτο συνέβη. 37+6 πηγα στον γιατρό και ηταν ψηλα. Τον ρωτησα ποτε πρεπει να εχει εμπεδωθεί. Οποτε θελει μου ειπε. Αυριο, μεθαύριο, σε 2-3 βδομάδες... 38+1 γεννησα τσακα τσακα. Οι συσπάσεις τοκετού που κανει η μητρα το βοηθουν να κατεβει. Τωρα περιμενω να τελειώσει το αιμα να κανω μια χαλαουα της προκοπής 😁 Οσες γεννησατε ποσες μερες ειχατε αίμα;

Στον μικρό 20 μέρες κ στην μικρή 27. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Κορίτσια ο ομφαλός πως πέφτει??  Απλά την μια στιγμή πχ φεύγει από πάνω?? Τον βρήκατε μέσα στο Φορμακι??😂😏

Εμάς άρχισε να φαίνεται ότι είναι έτοιμος να πέσει κ έφευγαν κ κομμάτια. Την επόμενη, 16η μέρα έπεσε το μανταλάκι αλλά έμειναν κάποια κομμάτια που έφυγαν τις επόμενες μέρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Σ ευχαριστώ πολύ.Εχω μέρες ακόμα μπροστά μου πρέπει να βρω τρόπο να ηρεμήσω όσο γίνεται αυτό δηλαδή.Ναι τα συναισθήματα είναι πολλά.Δεν ξέρω αν είμαι έτοιμη να δεχθώ μια αποτυχία.Ευχομαι απλά σε πρώτο βήμα να υπάρξει η εμφύτευση.
    • Αχ.... Όσες φορές κι αν διαβάσω αναρτήσεις από κοπέλες σε αναμονή από έμβρυομεταφορά μου έρχονται όλα εκείνα τα συναισθήματα, φόβος, αγωνία, προσμονή, άγχος, ελπίδα.... Από τη μια να παίρνεις κουράγιο κι από την άλλη να γεμίζει αρνητικές σκέψεις το μυαλό...   Υπομονή κορίτσι μου! Λίγη υπομονή ακόμα.... Δεν είσαι μόνη σου...  Εύχομαι να έχεις μόνο ευχάριστα νέα σύντομα! 🍀☺️🙏🏼
    • Δεν έχω κάτι στα υπ' όψιν να βοηθήσω. Έχετε απευθυνθεί και για κρατική υιοθεσία ή ψάχνετε αποκλειστικά ιδιωτική για υιοθεσία βρέφους; Για κρατική υιοθεσία αν δεν έχετε πρόβλημα με την ηλικία θα μπορέσετε πιο εύκολα να μεγαλώσετε την οικογένεια σας!  Εμείς με τον σύζυγο είχαμε κάνει όλες τις ενέργειες για κρατική υιοθεσία και είχαμε εγκριθεί.. ήταν σχετικά απλό σαν διαδικασία και μας είχαν ενημερώσει ότι σε 1 το πολύ 1,5 χρόνο θα γινόταν αντιστοιχία με παιδάκι αλλά είχαμε επιλέξει έως 8 ετών , δηλ δε ψάχναμε αποκλειστικά βρέφος γιατί έτσι θα ήταν πολύ δύσκολο.  Ο,τι κι αν αποφασίσετε εύχομαι ολόψυχα να σας έρθουν όλα όπως τα θέλετε και να μεγαλώσει η οικογένεια σας! Θεάρεστη πράξη η υιοθεσία.... Να είστε πάντα καλά! ❤️
    • Διαβασα διάφορα για το vback....είμαι προβληματισμένη σχετικά... Είναι γενικά λίγο risky και ο γιατρός πρέπει να είναι απόλυτα καταρτισμένος σε αυτό. Ο δικός μου δε το υποστηρίζει..  Ο άντρας μου ξυπνάει 4:30 το πρωί και φεύγει στις 5:15 από το σπίτι... Επιστρέφει κάθε μέρα σχεδόν γύρω στις 18:30... Δουλεύει και τα Σάββατα, ευτυχώς όμως λιγότερες ωρες... Οπότε καταλαβαίνετε όλη μέρα σχεδόν μόνη είμαι!  Έχει ξεκινήσει κι εμένα ο "μεθυσμένος" 🤣🤣🤣 να προσπαθεί να σταθεί μόνος του χωρίς να κρατιέται... Από τις πιο δύσκολες φάσεις θεωρώ όλο αυτό, θέλει μεγάλη προσοχή να μη χτυπήσουν.  Κάνει κι εσένα αρκετές αφυπνίσεις.... Ζητάει γάλα κάθε φορά;  Χθες άπλωσε τα χεράκια του και είπε μα-μα.... Δε ξέρω αν ήταν συνειδητο ή τυχαίο.... Εγώ πάντως έλιωσα στο κλαμμα από συγκίνηση... 💙☺️ 
    • Εγω εχτές πήρα τηλ μου είπαν πως θα μου δώσουν αυτοί από το μικροβιολογικό ενώ την προηγούμενη φορά που πήγα σε άλλο μικροβιολογικό το πήρα εγω  αν και την πρώτη φορά έκανα με 75γρ γλυκόζη τώρα ο καινούργιος γιατρός μου έδωσε τα 100 γρ 😕
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...