Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Κορίτσια έχουν λόξυγκα τα μωρουλια σας?

Εμενα έχει πάρα πολύ κ μπορεί να την πιάσει κ 1 ώρα μετά τν θηλασμό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Οκ μου φαίνεται.. Εγώ είχα πάρει από organic brands το 2017. Υπάρχουν 2 ομάδες στο φβ που κάνουν ομαδικές παραγγελίες σε διάφορα κ ειδικά σε προϊόντα που είναι για μωρά με αλλεργίες χωρίς ίχνη κλπ.. Ααα μόλις θυμήθηκα επειδή θα κάνεις αποχή δες συνταγές για σένα στο dairyfree κ η mamangelic έχει κάποιες αλλά αξίζει γενικά να δοκιμάσετε συνταγές κ μη αποχής. 

Εχω κανει και αίτημα στην ομάδα θηλασμος και αλλεργίες αλλα δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα.. Θα τα ψάξω ολα αυτά. Θα πάρω ιδέες και απο τον αδελφό μου γιατί μαγειρεύει τα πάντα για τον γιο του που έχει σε σοβαρό βαθμο αλλεργίες και του κανει παπάδες απο φαγητά.. 

 @Liiida ειχε γράψει οτι ηταν λιγο δυσκολα με κολικούς και άλμα.. Μπορεί να ειναι διακοπές 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εχω κανει και αίτημα στην ομάδα θηλασμος και αλλεργίες αλλα δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα.. Θα τα ψάξω ολα αυτά. Θα πάρω ιδέες και απο τον αδελφό μου γιατί μαγειρεύει τα πάντα για τον γιο του που έχει σε σοβαρό βαθμο αλλεργίες και του κανει παπάδες απο φαγητά.. 

 @Liiida ειχε γράψει οτι ηταν λιγο δυσκολα με κολικούς και άλμα.. Μπορεί να ειναι διακοπές 😂😂

Α εντάξει μάλλον μου ξέφυγε το μήνυμα της γιατί υπάρχουν μέρες που δεν μπαινω κ εγώ κ όταν μπω τα διαβάζω πολύ γρήγορα. 

Το σαιτ το πρώτο που σου έβαλα το έχει η διαχειριστρια απο θηλασμος κ αλλεργίες.Θετικό ότι έχεις κάποιον στο περιβάλλον που γνωρίζει, αρνητικό βέβαια γιατι είναι αλλεργίες κ ειναι σοβαρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Α εντάξει μάλλον μου ξέφυγε το μήνυμα της γιατί υπάρχουν μέρες που δεν μπαινω κ εγώ κ όταν μπω τα διαβάζω πολύ γρήγορα. 

Το σαιτ το πρώτο που σου έβαλα το έχει η διαχειριστρια απο θηλασμος κ αλλεργίες.Θετικό ότι έχεις κάποιον στο περιβάλλον που γνωρίζει, αρνητικό βέβαια γιατι είναι αλλεργίες κ ειναι σοβαρό. 

Εντωμεταξύ εχθές καναμε υπέρηχο για γοπ.. Εχει σε μικρό βαθμό. Και τωρα εχω μπερδευτεί. Εχει αλλεργία ή γοπ ή και τα δυο μαζι;; γενικά εχω μπερδευτεί.. Ο παιδίατρος μου είπε να συνεχίσω λίγο την αποχή αν και σε αυτήν την ηλικία με γοπ και ξηροδερμια δεν ειναι απαραίτητα αλλεργία. Είναι ενδείξεις.. 

Ναι είναι πολύ σοβαρό.. Φαντάσου αν έχει πέσει τυρί πανω μας και τον ακουμπισουμε μπορεί να πάθει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εντωμεταξύ εχθές καναμε υπέρηχο για γοπ.. Εχει σε μικρό βαθμό. Και τωρα εχω μπερδευτεί. Εχει αλλεργία ή γοπ ή και τα δυο μαζι;; γενικά εχω μπερδευτεί.. Ο παιδίατρος μου είπε να συνεχίσω λίγο την αποχή αν και σε αυτήν την ηλικία με γοπ και ξηροδερμια δεν ειναι απαραίτητα αλλεργία. Είναι ενδείξεις.. 

Ναι είναι πολύ σοβαρό.. Φαντάσου αν έχει πέσει τυρί πανω μας και τον ακουμπισουμε μπορεί να πάθει.. 

Εάν δεν σε δεχτούν συντομα στην ομάδα στείλε μου αν θέλεις να μιλήσω. Αν κ νομίζω λογω των ημερών είναι χαλαρά.. 

Αλλεργία με τα δεδομένα που έχεις δεν θεωρείται, ήπιας μορφής γοπ έχει που το πιθανότερο είναι να εξαφανιστεί στους 6 μήνες. Η γνώμη μου είναι να παρακολουθήσεις το μωρό σου λιγάκι κ αν δεις κ άλλες ενδείξεις να πας αλλεργιολογο, η γοπ μπορεί να οφείλεται σε αλλεργία όμως μπορεί, όπως κ η ατοπικη συνήθως είναι από τροφική αλλεργία. Κάνε κανονικά την άποχη σου.. Τα κακά του πως είναι; όταν μπεις στην ομάδα θα τα διαβάσεις εκεί είναι πολύ καλή ομάδα!! Έχω μια ερώτηση γιατί σου έκοψε το αυγό; δεν έχει καμία σχέση με γοπ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tweema πες μου καμία στάση θηλασμού που σε βολευει μιας κ έχεις κ εσυ μεγάλο στήθος 😝 βέβαια μετά από τόσα χρόνια για σένα θα είναι παιχνιδάκι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μαριλου1 είπε:

@Diana_caterina @PanB @lenaki92 τι κάνετε κορίτσια; Πως είστε; 

Καλα είμαι κορίτσι μου εσυ; 

Και σήμερα έτοιμη να σκασω.. Ειχα και ενοχλησεις στο έντερο και εχω και την μανα μου και εναν φιλο να μου λενε οτι οπου να ναι θα γεννησω 😂μου δινουν ελπιδες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλα είμαι κορίτσι μου εσυ; 

Και σήμερα έτοιμη να σκασω.. Ειχα και ενοχλησεις στο έντερο και εχω και την μανα μου και εναν φιλο να μου λενε οτι οπου να ναι θα γεννησω 😂μου δινουν ελπιδες 

Καλά κ εγώ! Πονάει λίγο η μέση μου αλλά έκανα κάτι δουλειές το πρωί κ πιστεύω από αυτό είναι... Κ μένα το έντερο είναι πολύ ενεργό τις τελευταίες μέρες 🤭 

Εν τω μεταξύ εγώ κ ο άντρας μου έχουμε γενέθλια στις 14, διαφορετικού μήνα και χρόνου και πιστεύει ότι κ η μικρή θα γεννηθεί στις 14 οπότε με έχει για γέννα αύριο! 😄😄😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

@Diana_caterina @PanB @lenaki92 τι κάνετε κορίτσια; Πως είστε; 

Μέλλουσες μανούλες τι κάνετε? Εγώ ξύπνησα πολύ καλά χωρίς ενοχλήσεις ούτε συσπάσεις. Έφτιαξα και νύχια σήμερα να είμαι σένια στη γέννα 🤭🤗 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια! Κι εγώ τις τελευταίες μέρες νομίζω πως η κοιλιά μου θα σκάσει. Έχω έντονο πόνο στην ευαίσθητη περιοχή κάθε φορά που πάω να αλλάξω πλευρό, η μέση μου με πονάει αρκετά και κάποιες φορές πολυυυυ και γενικά κινούμαι σαν πιγκουίνος! Σήμερα δεν ξύπνησα το βράδυ για να πάω τουαλέτα και το πρωί που πήγα να ουρησω , μετά με ετσουζε σαν να έχω πάθει ουρολοιμωξη και έπαθα σοκ! Λέω έχε γούστο, τώρα στο τέλος.. Ευτυχώς όμως φαίνεται να πέρασε. Δεν ξέρω τι έφταιξε και ένιωσα αυτό. Α! Και το μωρό νιώθω πως ώρες, ώρες είναι τόσο κάτω που δνε μπορώ να κουνηθω και νιώθω πολύ βαριά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Καλά κ εγώ! Πονάει λίγο η μέση μου αλλά έκανα κάτι δουλειές το πρωί κ πιστεύω από αυτό είναι... Κ μένα το έντερο είναι πολύ ενεργό τις τελευταίες μέρες 🤭 

Εν τω μεταξύ εγώ κ ο άντρας μου έχουμε γενέθλια στις 14, διαφορετικού μήνα και χρόνου και πιστεύει ότι κ η μικρή θα γεννηθεί στις 14 οπότε με έχει για γέννα αύριο! 😄😄😄

Αλήθεια? Στο εύχομαι να έχετε μαζι γενεθλια όλοι 😊😊😊 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλα είμαι κορίτσι μου εσυ; 

Και σήμερα έτοιμη να σκασω.. Ειχα και ενοχλησεις στο έντερο και εχω και την μανα μου και εναν φιλο να μου λενε οτι οπου να ναι θα γεννησω 😂μου δινουν ελπιδες 

Δεν δίνουν ελπίδες. Κουράγιο σου δίνουν και εμένα οι δικοι μου ετσι μου λένε 😜😋 αλλά  δεν πιάνει σε εμένα 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μαριλου1εμένα ο φίλος μου λεει εε όπου να ναι εκει στις 14-16 του λεω 14 ειναι αυριο εε μου λεει αυτες τις μερες.. Και η μανα μου όλο μου λεει μπορεί αυριο να σε κρατήσουν μεσα, γιατι αυριο παω για nst

Ο άντρας μου παλι ελπιζει για της 17

Εγω απλα ελπίζω μεσα στην επόμενη εβδομάδα.. Αλλα το μωρο δεν εχει εμπεδωθει και δεν ξέρω αν μπορεί να ξεκινήσει τοκετος χωρίς αυτό. 

@lenaki92το καλο με τους γύρω μας είναι ότι τωρα σε εχουν στα οπα οπα 😂 δεν μπορώ να το πιστέψω ότι το πολυ σε 10,20 μερες θα έχουμε τα μικρακια μας κοντά μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Δεν δίνουν ελπίδες. Κουράγιο σου δίνουν και εμένα οι δικοι μου ετσι μου λένε 😜😋 αλλά  δεν πιάνει σε εμένα 🤣🤣

Χαχαχα!!! Πότε έχετε πάλι γιατρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

@Μαριλου1εμένα ο φίλος μου λεει εε όπου να ναι εκει στις 14-16 του λεω 14 ειναι αυριο εε μου λεει αυτες τις μερες.. Και η μανα μου όλο μου λεει μπορεί αυριο να σε κρατήσουν μεσα, γιατι αυριο παω για nst

Ο άντρας μου παλι ελπιζει για της 17

Εγω απλα ελπίζω μεσα στην επόμενη εβδομάδα.. Αλλα το μωρο δεν εχει εμπεδωθει και δεν ξέρω αν μπορεί να ξεκινήσει τοκετος χωρίς αυτό. 

@lenaki92το καλο με τους γύρω μας είναι ότι τωρα σε εχουν στα οπα οπα 😂 δεν μπορώ να το πιστέψω ότι το πολυ σε 10,20 μερες θα έχουμε τα μικρακια μας κοντά μας

20 μέρες??? Μου κόπηκε στιγμιαία η ανάσα! 😄😄😄 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

20 μέρες??? Μου κόπηκε στιγμιαία η ανάσα! 😄😄😄 

Χαχαχαχα και μένα 😆😅 αυριο παω στο λητω για nst και 19 ή 20 του μηνα θα παμε παλι γιατρο έκτος αν γεννησω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Χαχαχαχα και μένα 😆😅 αυριο παω στο λητω για nst και 19 ή 20 του μηνα θα παμε παλι γιατρο έκτος αν γεννησω 

Α ναι εσύ έχεις κ αύριο, θα περιμένουμε νέα σου! Γιατρό εγώ πάλι στις 18 κ μου φαίνεται τοοοοσο μακριά 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Α ναι εσύ έχεις κ αύριο, θα περιμένουμε νέα σου! Γιατρό εγώ πάλι στις 18 κ μου φαίνεται τοοοοσο μακριά 😄

Δεν είναι καλε σιγα 5 μερες ουτε 5..4.5ημερες😅😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

Έχετε καταφερει να δειτε το μωρο πως ειναι στο πρόσωπο; 

Στο ντοπλερ τελευταία φορά που είχε το χέρι της πανω και ουσιαστικά δεν την είδαμε. Κ πιο πριν στη β επιπέδου. Από κει κ πέρα όχι 😔 εσύ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Στο ντοπλερ τελευταία φορά που είχε το χέρι της πανω και ουσιαστικά δεν την είδαμε. Κ πιο πριν στη β επιπέδου. Από κει κ πέρα όχι 😔 εσύ;

Εμας στην ντοπλερ ηταν μισοκρυμμενη πισω απο τον πλακουντα οπότε ειδαμε μυτη και ματια αλλα στον υπερηχο την ειδαμε ελαχιστα στο 3D δεν μπορουσε ο γιατρός να το φτιαξει για να δειξει καθαρα αλλα εγω την καταλαβα απο το ασπρομαυρο ειναι σαν ζουλιγμενο κουταβι 😂🤗 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Εμας στην ντοπλερ ηταν μισοκρυμμενη πισω απο τον πλακουντα οπότε ειδαμε μυτη και ματια αλλα στην υπερηχο την ειδαμε ελαχιστα στο 3D δεν μπορουσε ο γιατρός να το φτιαξει για να δειξει καθαρα αλλα εγω την καταλαβα απο το ασπρομαυρο ειναι σαν ζουλιγμενο κουταβι 😂🤗 

😄😍🥰 Άντε δεν έμεινε πολύ (εύχομαι) θα τα δούμε κ εμείς σε λίγο!!! 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Εάν δεν σε δεχτούν συντομα στην ομάδα στείλε μου αν θέλεις να μιλήσω. Αν κ νομίζω λογω των ημερών είναι χαλαρά.. 

Αλλεργία με τα δεδομένα που έχεις δεν θεωρείται, ήπιας μορφής γοπ έχει που το πιθανότερο είναι να εξαφανιστεί στους 6 μήνες. Η γνώμη μου είναι να παρακολουθήσεις το μωρό σου λιγάκι κ αν δεις κ άλλες ενδείξεις να πας αλλεργιολογο, η γοπ μπορεί να οφείλεται σε αλλεργία όμως μπορεί, όπως κ η ατοπικη συνήθως είναι από τροφική αλλεργία. Κάνε κανονικά την άποχη σου.. Τα κακά του πως είναι; όταν μπεις στην ομάδα θα τα διαβάσεις εκεί είναι πολύ καλή ομάδα!! Έχω μια ερώτηση γιατί σου έκοψε το αυγό; δεν έχει καμία σχέση με γοπ. 

Τα κακα του δε μου έχουν παρουσιάσει κάτι.. Εχουν σποράκια..

Εχω μπερδευτεί και με κάτι άλλο.. Πως καταλαβαίνουμε οτι το μωρό έχει διάρροια σε αυτήν την ηλικία; επίσης τα αερια είναι φυσιολογικά σε αυτήν την ηλικία; 

Το αυγο μου το εκοψε λόγο του ανιψιού μου που έχει αλλεργία και εκεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δεν έχω κάτι στα υπ' όψιν να βοηθήσω. Έχετε απευθυνθεί και για κρατική υιοθεσία ή ψάχνετε αποκλειστικά ιδιωτική για υιοθεσία βρέφους; Για κρατική υιοθεσία αν δεν έχετε πρόβλημα με την ηλικία θα μπορέσετε πιο εύκολα να μεγαλώσετε την οικογένεια σας!  Εμείς με τον σύζυγο είχαμε κάνει όλες τις ενέργειες για κρατική υιοθεσία και είχαμε εγκριθεί.. ήταν σχετικά απλό σαν διαδικασία και μας είχαν ενημερώσει ότι σε 1 το πολύ 1,5 χρόνο θα γινόταν αντιστοιχία με παιδάκι αλλά είχαμε επιλέξει έως 8 ετών , δηλ δε ψάχναμε αποκλειστικά βρέφος γιατί έτσι θα ήταν πολύ δύσκολο.  Ο,τι κι αν αποφασίσετε εύχομαι ολόψυχα να σας έρθουν όλα όπως τα θέλετε και να μεγαλώσει η οικογένεια σας! Θεάρεστη πράξη η υιοθεσία.... Να είστε πάντα καλά! ❤️
    • Διαβασα διάφορα για το vback....είμαι προβληματισμένη σχετικά... Είναι γενικά λίγο risky και ο γιατρός πρέπει να είναι απόλυτα καταρτισμένος σε αυτό. Ο δικός μου δε το υποστηρίζει..  Ο άντρας μου ξυπνάει 4:30 το πρωί και φεύγει στις 5:15 από το σπίτι... Επιστρέφει κάθε μέρα σχεδόν γύρω στις 18:30... Δουλεύει και τα Σάββατα, ευτυχώς όμως λιγότερες ωρες... Οπότε καταλαβαίνετε όλη μέρα σχεδόν μόνη είμαι!  Έχει ξεκινήσει κι εμένα ο "μεθυσμένος" 🤣🤣🤣 να προσπαθεί να σταθεί μόνος του χωρίς να κρατιέται... Από τις πιο δύσκολες φάσεις θεωρώ όλο αυτό, θέλει μεγάλη προσοχή να μη χτυπήσουν.  Κάνει κι εσένα αρκετές αφυπνίσεις.... Ζητάει γάλα κάθε φορά;  Χθες άπλωσε τα χεράκια του και είπε μα-μα.... Δε ξέρω αν ήταν συνειδητο ή τυχαίο.... Εγώ πάντως έλιωσα στο κλαμμα από συγκίνηση... 💙☺️ 
    • Εγω εχτές πήρα τηλ μου είπαν πως θα μου δώσουν αυτοί από το μικροβιολογικό ενώ την προηγούμενη φορά που πήγα σε άλλο μικροβιολογικό το πήρα εγω  αν και την πρώτη φορά έκανα με 75γρ γλυκόζη τώρα ο καινούργιος γιατρός μου έδωσε τα 100 γρ 😕
    • Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.Ναι είχα παλινδρομη τον Ιανουάριο στην 8η εβδομάδα.Ευχομαι αυτή τη φορά να σταθώ τυχερή.
    • Το ξέρω ότι είναι πάρα πολύ νωρίς.Προσπαθω να απασχολω το μυαλό μου με άλλα πράγματα για να μην αναλύω τόσο αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα και σήμερα είναι μια τέτοια μέρα.Σ ευχαριστώ πολύ για την εμψύχωση.❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...