Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

Εγω εχω μια απορία... Ηρθαν τα κοχύλια και λεει πριν απο καθε χρηση θελει αποστείρωση σε αποστειρωτη ή βρασιμο 5 λεπτων.. Στο μαιευτήριο πως θα τα χρησιμοποιούμε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mommy to be είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ..μου παν δεν συνταγογραφειτε..και λέω αύριο που θα πάω μν μου πουν κανά τρελό νούμερο!!!

2,5€ είναι με συνταγογράφηση, μια χαρά γράφεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω εχω μια απορία... Ηρθαν τα κοχύλια και λεει πριν απο καθε χρηση θελει αποστείρωση σε αποστειρωτη ή βρασιμο 5 λεπτων.. Στο μαιευτήριο πως θα τα χρησιμοποιούμε; 

Δε θα τα χρειαστείς στο μαιευτήριο! Εμένα άρχισε να τρέχει το στήθος στην 8η μέρα. Έβγαζε κ νωρίτερα αλλά από την 8η μέρα περπαταω κ πέφτουν σταγονες 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν γύρισα από τη γιατρό,όλα καλά! Η μικρή μου είναι 2900. Μου έκανε κ κολπική εξέταση η οποία με πόνεσε μπορώ να πω γτ ήμουν κ σφιγμένη... Τεσπά διαστολή δεν έχω. Πάλι ραντεβού την άλλη Τρίτη. Μου έγραψε κ ένα σωρό αιμοτολογικες να κάνω. Επίσης μου είπε ότι χάπια παίρνω να τα γράψω τώρα είτε έχω απόθεμα είτε όχι γτ η συμμετοχή είναι μηδενική όσο είμαστε έγκυες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω εχω μια απορία... Ηρθαν τα κοχύλια και λεει πριν απο καθε χρηση θελει αποστείρωση σε αποστειρωτη ή βρασιμο 5 λεπτων.. Στο μαιευτήριο πως θα τα χρησιμοποιούμε; 

Τα δίνεις και στα αποστειρωνουν... Μπορούν εκεί. Γιατι πολλές κοπέλες χρησιμοποιούν ψευτοθηλες που τις φέρνουν οι μαζι με το μωρο όταν ειναι να φαει έτοιμες αποστειρωμενες. Εγω τα κοχύλια τα χρειάστηκα στο μαιευτήριο μόνο για να μην ακουμπάνε οι θηλες στην μπλούζα και με πονάνε γιατί την 1η εβδομάδα πονουσα πολύ. Οπότε δεν χρειαζοντουσαν αποστείρωση. Απλο πλύσιμο. Στο σπίτι τα έκοψα γιατι διάβασα οτι κάνουν υπερπαραγωγή.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ! Εγω τις αγορασα μετα απο παρότρυνση της μαιας για να μπορούν να αερίζονται οι θηλες χωρίς να ακουμπάει κατι πανω και υποφερω απο πονο. 

@Μαριλου1 εσυ συσπάσεις κανεις; διαστολή καθολου; δεν ειναι μαλακος ο τράχηλος; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Ευχαριστώ! Εγω τις αγορασα μετα απο παρότρυνση της μαιας για να μπορούν να αερίζονται οι θηλες χωρίς να ακουμπάει κατι πανω και υποφερω απο πονο. 

@Μαριλου1 εσυ συσπάσεις κανεις; διαστολή καθολου; δεν ειναι μαλακος ο τράχηλος; 

Κάνω συσπάσεις (που εγώ βέβαια δεν καταλαβαίνω)  αλλά από διαστολή τπτ. Για τον τράχηλο δεν θυμάμαι τι μου είπε γτ είχα νευριάσει που πόνεσα. 

Για τον στρεπτόκοκκο πάντως θα έλεγα να το αναφέρετε στον γιατρό σας στο επόμενο ραντεβού,γτ άνθρωποι είναι κ αυτοί μπορεί να το έχουν ξεχάσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Κάνω συσπάσεις (που εγώ βέβαια δεν καταλαβαίνω)  αλλά από διαστολή τπτ. Για τον τράχηλο δεν θυμάμαι τι μου είπε γτ είχα νευριάσει που πόνεσα. 

Για τον στρεπτόκοκκο πάντως θα έλεγα να το αναφέρετε στον γιατρό σας στο επόμενο ραντεβού,γτ άνθρωποι είναι κ αυτοί μπορεί να το έχουν ξεχάσει. 

Εύχομαι να ξεκινησεις να τις καταλαβαίνεις για να εισαι προιδεασμενη! Εκανες καρδιοτοκογραφημα στο νοσοκομείο που θα γεννησεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Τα δίνεις και στα αποστειρωνουν... Μπορούν εκεί. Γιατι πολλές κοπέλες χρησιμοποιούν ψευτοθηλες που τις φέρνουν οι μαζι με το μωρο όταν ειναι να φαει έτοιμες αποστειρωμενες. Εγω τα κοχύλια τα χρειάστηκα στο μαιευτήριο μόνο για να μην ακουμπάνε οι θηλες στην μπλούζα και με πονάνε γιατί την 1η εβδομάδα πονουσα πολύ. Οπότε δεν χρειαζοντουσαν αποστείρωση. Απλο πλύσιμο. Στο σπίτι τα έκοψα γιατι διάβασα οτι κάνουν υπερπαραγωγή.. 

Κάνουν υπερπαραγωγή; επειδή πιεζουν; εμένα τουλάχιστον με πιεζουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Κάνουν υπερπαραγωγή; επειδή πιεζουν; εμένα τουλάχιστον με πιεζουν

Έτσι εχω διαβάσει στην ομάδα θηλασμου και μαλλον ισχύει γιατί Είδα διαφορά οταν τις σταμάτησα. Για την αρχη ηταν τέλειες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Έτσι εχω διαβάσει στην ομάδα θηλασμου και μαλλον ισχύει γιατί Είδα διαφορά οταν τις σταμάτησα. Για την αρχη ηταν τέλειες 

Ναι, τώρα το διάβασα! Κ χάρηκα που δεν εσταζα κάποιες ώρες! Στις ποσες μερες σου εδραιώθηκε εσένα ο θηλασμος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Ναι, τώρα το διάβασα! Κ χάρηκα που δεν εσταζα κάποιες ώρες! Στις ποσες μερες σου εδραιώθηκε εσένα ο θηλασμος;

Εμένα αν ρωτάτε μου εδραιώθηκε πριν 2μερες που κοιμήθηκε 7ωρο σερί και δεν είχα θεμα απλά είχα πρηστεί λιγάκι μόλις έφαγε ήρθαν στα ίσια τους....σήμερα είμαστε 51 ημερων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Εμένα αν ρωτάτε μου εδραιώθηκε πριν 2μερες που κοιμήθηκε 7ωρο σερί και δεν είχα θεμα απλά είχα πρηστεί λιγάκι μόλις έφαγε ήρθαν στα ίσια τους....σήμερα είμαστε 51 ημερων

Τι έκανες μέχρι τότε με το στήθος που έτρεχε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Εύχομαι να ξεκινησεις να τις καταλαβαίνεις για να εισαι προιδεασμενη! Εκανες καρδιοτοκογραφημα στο νοσοκομείο που θα γεννησεις; 

Όχι ακόμα δεν έχω κάνει ούτε μου είπε κάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Μαριλου1 είπε:

Λοιπόν γύρισα από τη γιατρό,όλα καλά! Η μικρή μου είναι 2900. Μου έκανε κ κολπική εξέταση η οποία με πόνεσε μπορώ να πω γτ ήμουν κ σφιγμένη... Τεσπά διαστολή δεν έχω. Πάλι ραντεβού την άλλη Τρίτη. Μου έγραψε κ ένα σωρό αιμοτολογικες να κάνω. Επίσης μου είπε ότι χάπια παίρνω να τα γράψω τώρα είτε έχω απόθεμα είτε όχι γτ η συμμετοχή είναι μηδενική όσο είμαστε έγκυες. 

Μπραβο!!! Μια χαρα η μπεμπα!! Να σε ρωτησω πως ξερεις οτι κανεις συσπασεις που δεν καταλαβαινεις? Πως το ειδατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Όχι ακόμα δεν έχω κάνει ούτε μου είπε κάτι.

Και τότε πως ξέρεις ότι κάνεις συσπάσεις που δεν καταλαβαίνεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nik_ol είπε:

Τι έκανες μέχρι τότε με το στήθος που έτρεχε; 

Απο την αρχή μέχρι τώρα φοράω επιθέματα μιας χρήσεως της kikkaboo μεγάλα και απορροφητικά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Valxris είπε:

Απο την αρχή μέχρι τώρα φοράω επιθέματα μιας χρήσεως της kikkaboo μεγάλα και απορροφητικά!!!!

Συνέχεια; αφήνεις το στήθος έξω να παίρνει αέρα; σορυ για τις ερωτήσεις αλλά έχω φρικαρει λίγο που στάζω 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Ναι, τώρα το διάβασα! Κ χάρηκα που δεν εσταζα κάποιες ώρες! Στις ποσες μερες σου εδραιώθηκε εσένα ο θηλασμος;

Δεν είμαι σίγουρη ότι εχει εδραιωθεί.. Το στήθος ειναι μαλακό απο τις πρώτες 10 μέρες.. Αλλα οταν θηλάζω στάζει απο το αλλο στήθος και οταν κοντεύει να έρθει η ωρα να φάει τρεχει μερικές φορές πάλι. Εχω εντονη ροή επίσης.. 33 μέρες σημερα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@lenaki92 @Diana_caterina δεν το έγραψα σωστά, τις καταλάβαινα αλλά όχι ότι είναι συσπάσεις... Ψηλά στην κοιλιά,φούσκωνε ένα σημείο κ μου είπε ότι είναι σύσπαση αυτό ενώ εγώ δεν έδινα σημασία. Νόμιζα μόνο χαμηλά είναι οι συσπάσεις. 🤭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

@lenaki92 @Diana_caterina δεν το έγραψα σωστά, τις καταλάβαινα αλλά όχι ότι είναι συσπάσεις... Ψηλά στην κοιλιά,φούσκωνε ένα σημείο κ μου είπε ότι είναι σύσπαση αυτό ενώ εγώ δεν έδινα σημασία. Νόμιζα μόνο χαμηλά είναι οι συσπάσεις. 🤭

Ααα γιατι τις συσπάσεις μόνο με τον καρδιοτοκογραφο τις βλέπεις νομίζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nik_ol είπε:

Συνέχεια; αφήνεις το στήθος έξω να παίρνει αέρα; σορυ για τις ερωτήσεις αλλά έχω φρικαρει λίγο που στάζω 🤣

Σιγά καλέ όχι δεν το αεριζω σε άσχετες στιγμές,,, όταν θηλάζει αφήνω έξω και το αλλο και 10λεπτα αφού τελειώσει τον θηλασμό γιατί μπορεί να ξαναθελει και όταν κάνω μπάνιο αυτό....τα επιθέματα τα φοράω όλη μέρα και αλλάζω κιόλας αν ιδρωσω ή βραχούν με γάλα...γενικά δεν είχα καθόλου πληγωμένες θηλές ή να μην μπορεί να ακουμπήσει μπλούζα πάνω που ακούω ή οτιδήποτε τότε θα ηθελε αερισμα συχνά υποθέτω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαριλου1 είπε:

@lenaki92 @Diana_caterina δεν το έγραψα σωστά, τις καταλάβαινα αλλά όχι ότι είναι συσπάσεις... Ψηλά στην κοιλιά,φούσκωνε ένα σημείο κ μου είπε ότι είναι σύσπαση αυτό ενώ εγώ δεν έδινα σημασία. Νόμιζα μόνο χαμηλά είναι οι συσπάσεις. 🤭

Αααααα τέτοιες συσπάσεις δεν εχω προσεξει 🤔 μονο το πετρωμα με τους πονους περιόδου. Εγω εχω την περιέργεια να δω το καρδιοτοκογραφημα, ξερω πως ειναι αλλα εχω περιέργεια να δω αν κανω συσπάσεις που δεν καταλαβαίνω.. 

Δεν ξέρω για σας αλλα με εχει πιασει μια τρομερη λαχτάρα να γεννησω.. Χαιδευω απο το πρωι την κοιλιά μου λες και την αποχαιρεταω 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Αααααα τέτοιες συσπάσεις δεν εχω προσεξει 🤔 μονο το πετρωμα με τους πονους περιόδου. Εγω εχω την περιέργεια να δω το καρδιοτοκογραφημα, ξερω πως ειναι αλλα εχω περιέργεια να δω αν κανω συσπάσεις που δεν καταλαβαίνω.. 

Δεν ξέρω για σας αλλα με εχει πιασει μια τρομερη λαχτάρα να γεννησω.. Χαιδευω απο το πρωι την κοιλιά μου λες και την αποχαιρεταω 😂

Εμένα με έχει πιάσει τεράστια λαχτάρα να γεννήσω γτ δεν αντέχω άλλο 😂 πρέπει να ξεκινήσω κ περπάτημα αλλά με τέτοια ζέστη ούτε που τολμώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...