Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Κορίτσια εγώ με τις επισκέψεις δεν έχω θέμα φυσικά καταλαβαίνουν και μόνοι τους και δεν έρχονται αν έρθουν θα κάτσουν στο μπαλκόνι και ο μπέμπης μέσα στην καλαθουνα του μέσα στο σπίτι! 

Αρχές του 4ου μήνα ξεκίνησαν οι συσπάσεις και μου είπε να περιορίσω τα πάντα αρχές του 5ου μήνα έκανα περίδεση γιατί είχα 1εκ διαστολή και μου είπε κομμένα όλα σας πληροφορω οτι δεν ήρθε κανείς για βοήθεια μόνο λέγανε άμα χρειαστείς τίποτα πες μας και όταν εννοώ κανεις κανεις....κάποια στιγμή ήρθε η μάνα μου μια φορά τον 6ο καθάρισε έφυγε Κρήτη ένα δίμηνο και ήρθε στον 8ο άλλη μια μέρα καθάρισε ξανά! Σε αυτό το διάστημα τα κάναμε όλα με τον άντρα μου εγώ ότι μπορούσα καθιστή και ο άντρας μου τα υπόλοιπα και είχα και ένα δίχρονο παιδί σπίτι που είχε απαιτήσεις....ποτέ δεν είπα σε κάνεναν έλα αφήστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο παρά να έρχονται για βοήθεια και να μιλάνε κιόλας αν και δεν είναι τέτοιοι αλλά.παλι εγώ δεν ήθελα!!!! Και πέρασε ο καιρός ναι το σπίτι ήταν αισχος αλλα είχα το κεφάλι μου ήσυχο!!!! Στο νοσοκομείο που γέννησα δεν επιτρεπόταν καν συνοδος.και ευτυχώς είχα και εκεί το κεφάλι μου ησυχο

Πραγματικά κ εσυ περασες πολυ δυσκολα. Το πιο δυσκολο βέβαια είναι που είχες τη μικρή. 

Το θέμα είναι ότι καταλαβαίνουν από μόνοι τους κ δε σου ζητάνε να τον παρουν αγκαλιά γιατί οι δικοί μου εχουν τέτοιες βλέψεις 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 20 ώρες, ο/η AlKate είπε:

@Dogmomνα σου ζήσει και με το καλό να το π πάρεις στο σπίτι... Πώς ήταν η εμπειρία στο συγκεκριμένο νοσοκομείο;

Στο νοσοκομείο που θα γεννήσω εγώ δεν επιτρέπουν ούτε επισκέπτες ούτε συνοδο.

Η διαδικασία του τοκετού ήταν αρκετά δύσκολη, δεν το περίμενα σίγουρα έτσι, το είχα πιο λάιτ στο μυαλό μου. Οι μαίες, νοσηλεύτριες, νοσηλευτές είναι όλοι αστέρια, πραγματικά νοιάζονται και είναι πιο άνθρωποι από άνθρωποι, δεν έχω λόγια πραγματικά τους αγάπησα όλους! Ο γιατρός που με ξεγέννησε πολύ βάρβαρος αλλά και πολύ αποτελεσματικός (αλλά πολύ βάρβαρος!). Εννοείται δεν επιτρεπόταν συνοδός, ούτε καν να έρθει να με δει, ούτε και το μωρό, τίποτα. Ήταν ένα παράπονο που είχαμε όλες μας, θέλαμε έστω για λίγο τους άντρες μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lia5 είπε:

Εγώ θα βγαίνω κανονικά ανεξάρτητα από το σαραντισμα και τους ιούς. Απλώς δεν τους θέλω. 9 μήνες τώρα και με δύσκολη εγκυμοσύνη δε μας έχει βοηθήσει κάνεις. Ούτε φίλοι ούτε συγγενείς. Για το σπίτι πληρώνω γυναίκα και περιμένουν να ερθουν για παρέα και να τους κάνω και καφέ. Τους σουταραμε όλους και ξεμπερδεψαμε 😏

 

Ναι ο σκύλος μας βοηθάει πολύ! Ειδικά ακαλεστος δεν γλυτώνει 🐶

Μία από τα ίδια σε όλη την εγκυμοσύνη οπότε ..δεν χρειάζεται κανείς!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Κορίτσια εγώ με τις επισκέψεις δεν έχω θέμα φυσικά καταλαβαίνουν και μόνοι τους και δεν έρχονται αν έρθουν θα κάτσουν στο μπαλκόνι και ο μπέμπης μέσα στην καλαθουνα του μέσα στο σπίτι! 

Αρχές του 4ου μήνα ξεκίνησαν οι συσπάσεις και μου είπε να περιορίσω τα πάντα αρχές του 5ου μήνα έκανα περίδεση γιατί είχα 1εκ διαστολή και μου είπε κομμένα όλα σας πληροφορω οτι δεν ήρθε κανείς για βοήθεια μόνο λέγανε άμα χρειαστείς τίποτα πες μας και όταν εννοώ κανεις κανεις....κάποια στιγμή ήρθε η μάνα μου μια φορά τον 6ο καθάρισε έφυγε Κρήτη ένα δίμηνο και ήρθε στον 8ο άλλη μια μέρα καθάρισε ξανά! Σε αυτό το διάστημα τα κάναμε όλα με τον άντρα μου εγώ ότι μπορούσα καθιστή και ο άντρας μου τα υπόλοιπα και είχα και ένα δίχρονο παιδί σπίτι που είχε απαιτήσεις....ποτέ δεν είπα σε κάνεναν έλα αφήστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο παρά να έρχονται για βοήθεια και να μιλάνε κιόλας αν και δεν είναι τέτοιοι αλλά.παλι εγώ δεν ήθελα!!!! Και πέρασε ο καιρός ναι το σπίτι ήταν αισχος αλλα είχα το κεφάλι μου ήσυχο!!!! Στο νοσοκομείο που γέννησα δεν επιτρεπόταν καν συνοδος.και ευτυχώς είχα και εκεί το κεφάλι μου ησυχο

Πωπω... παρηγοριά, δεν είμαι η μόνη...δυστυχώς!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η lenaki92 είπε:

Ασκήσεις kegel κάνουμε στις πιλάτες. Λένε βοηθάνε πολύ. 

Καρδιοτοκογράφο πόσο θα είσαι οταν θα κάνεις πρώτη φορα?

Σήμερα 35+4 έκανα πρώτη φορά. Αλλά μπορεί να κάνει κάποια 36+. Ανάλογα... Πήγα έκανα σήμερα το πρωί. Αλλά ανέβασε ο μπέμπης παλμούς. Αρκετα. Στα ανώτατα φυσιολογικα. Δεν μου είπε κάτι ο γιατρός. Εγώ ένιωθα άβολα, λίγο η ζέστη (αν και είχε κλιματισμό),  λίγο η θεση-ανασκελα. Και μετά λίγο ανχωνομουν. Αλλά όλα καλά. 

@nik_ol νοσοκομείο επαρχία θα γεννήσω. Φαίνεται ότι είναι πολύ αυστηρά εδώ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/7/2021 at 9:06 ΜΜ, ο/η Dogmom είπε:

Γεια σας κορίτσια,

Κανονικά έγραφα στο Μωράκια Αυγούστου, γιατί είχα ΠΗΤ 20/8 αλλά ο μπεμπούλης ήταν βιαστικός και μας βγήκε στις 34 εβδομάδες. 2460 κιλά το Σάββατο 1 η ώρα το πρωί, σε έναν αρκετά δύσκολο τοκετό φυσιολογικό χωρίς επισκληρίδειο, μπήκαμε εκτάκτως στο Παπαγεωργίου, σήμερα βγήκα εγώ, ο μικρός έμεινε μέσα στα προωράκια για λίγο ελπίζω να τον πάρω σύντομα σπίτι. Γέννησε κανένα άλλο κορίτσι αυτές τις μέρες μαζί μου;

Να σας ζήσει γέρος και καλότυχος να είναι και σύντομα....όλοι μαζι στο σπίτι σας!!!🥰😍🐾👶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

Σήμερα 35+4 έκανα πρώτη φορά. Αλλά μπορεί να κάνει κάποια 36+. Ανάλογα... Πήγα έκανα σήμερα το πρωί. Αλλά ανέβασε ο μπέμπης παλμούς. Αρκετα. Στα ανώτατα φυσιολογικα. Δεν μου είπε κάτι ο γιατρός. Εγώ ένιωθα άβολα, λίγο η ζέστη (αν και είχε κλιματισμό),  λίγο η θεση-ανασκελα. Και μετά λίγο ανχωνομουν. Αλλά όλα καλά. 

@nik_ol νοσοκομείο επαρχία θα γεννήσω. Φαίνεται ότι είναι πολύ αυστηρά εδώ :)

Μάλλον είναι πιο αυστηρά εκεί τα πράγματα. Εμένα μου είπε ο γιατρός μου ότι στο Γαία στην Αθήνα θέλουν απλά μοριακό για να μπει ο συνοδός κ μετά μπορεί να βγει. Τώρα δεν ξέρω αν θα αλλάξει κάτι. Θα παρω κ τηλέφωνο κάποια στιγμή να ρωτήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/7/2021 at 8:08 ΜΜ, ο/η nik_ol είπε:

Κορίτσια εγώ δεν περπαταω καθόλου, δεν αντέχω... Πρέπει όμως! 

Εμένα δε θα μου περασει ποτε το στομάχι μου, είμαι σίγουρη... Ανεξάρτητα από το το τρώω 🤣 γιατί δεν τρώω κ τίποτα περίεργο

Αυτή την αίσθηση έχω και εγώ...η ναυτία νομίζω θα με ακολουθεί για πάντα.....😜😛🤔👶💙🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Αυτή την αίσθηση έχω και εγώ...η ναυτία νομίζω θα με ακολουθεί για πάντα.....😜😛🤔👶💙🤰

Χαχαχα😂😂😂 αυτό ακριβώς! Αφού έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι, θα φυγει; πως θα νοιώθω όταν φυγει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Χαχαχα😂😂😂 αυτό ακριβώς! Αφού έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι, θα φυγει; πως θα νοιώθω όταν φυγει;

Έτσι θα ξυπνήσουμε κάποιο πρωινό...και θα πουμε κάτι δεν πάει καλά...δεν έχω ναυτία😜😛...σε ποια εβδομάδα είσαι εσύ;;;ήταν από την αρχή στα συμπτώματα;;εγώ ειχα υπερεμμεση μέχρι τον 6..οπότε η ναυτία απλά με εκνευρίζει τωρα..σαφώς είναι καλύτερα από πριν..τα σκέφτομαι τώρα και λέω πως το πέρασα όλο αυτό αλλά όλα περνάνε!!!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Έτσι θα ξυπνήσουμε κάποιο πρωινό...και θα πουμε κάτι δεν πάει καλά...δεν έχω ναυτία😜😛...σε ποια εβδομάδα είσαι εσύ;;;ήταν από την αρχή στα συμπτώματα;;εγώ ειχα υπερεμμεση μέχρι τον 6..οπότε η ναυτία απλά με εκνευρίζει τωρα..σαφώς είναι καλύτερα από πριν..τα σκέφτομαι τώρα και λέω πως το πέρασα όλο αυτό αλλά όλα περνάνε!!!🥰

 

38η είμαι. Άρχισε να με ενοχλεί το στομάχι μου από την 8η εβδομάδα κ μέχρι τον 5ο ήταν πολύ έντονο. Δεν είχα υπερεμεση αλλά έκανα πολυ ευκολα εμετό. Κάποια στιγμή στον 6ο κάπως ηρέμησα δηλαδή δεν έκανα τόσο εύκολα εμετό. Αυτό που νοιώθω είναι ότι έχω κατεβάσει μπουκάλια κρασιού 😛

Πραγματικά λες πως το περασα αυτό. Χρειάστηκε να νοσηλευτεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

 

38η είμαι. Άρχισε να με ενοχλεί το στομάχι μου από την 8η εβδομάδα κ μέχρι τον 5ο ήταν πολύ έντονο. Δεν είχα υπερεμεση αλλά έκανα πολυ ευκολα εμετό. Κάποια στιγμή στον 6ο κάπως ηρέμησα δηλαδή δεν έκανα τόσο εύκολα εμετό. Αυτό που νοιώθω είναι ότι έχω κατεβάσει μπουκάλια κρασιού 😛

Πραγματικά λες πως το περασα αυτό. Χρειάστηκε να νοσηλευτεις;

Δυστυχώς ναι...έφτασα να κάνω 10 13 εμμετους την ημέρα....όλα ξεκίνησαν από την 6 βδομάδα..ανακάλυψα ότι ο άνθρωπος ζει και  χώρις  τροφη😜😛δεν συγκρτουσα ούτε νερό...αχ κοντεύεις εσύ!!!!εγώ διανύω την 33 ελπίζω έχω καιρό ακόμη..γιατί η ώρα του τοκετού με φοβίζει λίγο θα γεννήσω σε δημόσια δομή..και δεν κάνουν επισκληριδιο 😏😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Δυστυχώς ναι...έφτασα να κάνω 10 13 εμμετους την ημέρα....όλα ξεκίνησαν από την 6 βδομάδα..ανακάλυψα ότι ο άνθρωπος ζει και  χώρις  τροφη😜😛δεν συγκρτουσα ούτε νερό...αχ κοντεύεις εσύ!!!!εγώ διανύω την 33 ελπίζω έχω καιρό ακόμη..γιατί η ώρα του τοκετού με φοβίζει λίγο θα γεννήσω σε δημόσια δομή..και δεν κάνουν επισκληριδιο 😏😔

Πέρασες δυσκολα εσυ κορίτσι μου! Ευτυχώς ήταν περαστικά και σε λίγο καιρό θα έχεις το μωράκι σου αγκαλίτσα! Λίγο ακόμα έχεις κ εσυ 😉😉😉

Κ εμένα με φοβίζει αλλά ταυτόχρονα σκέφτομαι ότι η φυση ξέρει κ θα τα καταφέρουμε! Σχετικά με την επισκληριδιο κ για μένα δεν είναι σίγουρο γιατί κάνω αντιπηκτικες ενέσεις κ επειδή δε θα παω προγραμματισμένα δεν ξέρω αν θα έχει περασει το απαραίτητο χρονικό διάστημα για να μου κάνουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια πώς είστε??? 

Κάποια κορίτσια θυμάμαι είχαν πάρει κ εκείνα σεντονακια από spiti shop? Βρε κορίτσια με δυσκόλεψαν στο σίδερο πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια πώς είστε??? 

Κάποια κορίτσια θυμάμαι είχαν πάρει κ εκείνα σεντονακια από spiti shop? Βρε κορίτσια με δυσκόλεψαν στο σίδερο πολύ!!

Καλημέρα!!! Υποφέρω από τη ζέστη κ ετοιμάζομαι να πάω για μια βουτιά τώρα που μπορώ! 😁 Εγώ κάτι πάνες αγκαλιας πήρα από spitishop μια χαρά ήταν αλλά κ από αλλού που πήρα σεντόνια όντως μερικά σιδερωνονται πιο εύκολα παρόλο που όλα είναι βαμβακερά 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια πώς είστε??? 

Κάποια κορίτσια θυμάμαι είχαν πάρει κ εκείνα σεντονακια από spiti shop? Βρε κορίτσια με δυσκόλεψαν στο σίδερο πολύ!!

Καλημέρα , καλημέρα!!

Είχα πάρει και εγώ από το σπίτι shop. Φοβερά σχέδια αλλά από ποιότητα δεν καλύφθηκα!! Ούτε οι ραφές ερχόντουσαν στα ίσια τους... Φαντάσου εγώ είχα και κάποια δικά μας παιδικά από τη μαμά μου τα οποία είναι χίλιες φορές καλύτερα και τα είχα υποτιμημένα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια πώς είστε??? 

Κάποια κορίτσια θυμάμαι είχαν πάρει κ εκείνα σεντονακια από spiti shop? Βρε κορίτσια με δυσκόλεψαν στο σίδερο πολύ!!

Καλημέρα! Εγώ ξύπνησα πρωί πρωί από τη ζέστη 😑 Εμένα τα φορμακια με κούρασαν τόσο μικρουλια που είναι αλλά είναι που δεν ξέρω γενικά να σιδερωνω 🤭 Σεντόνια μόνο nef nef δε συγκρίνονται 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Καλημέρα! Εγώ ξύπνησα πρωί πρωί από τη ζέστη 😑 Εμένα τα φορμακια με κούρασαν τόσο μικρουλια που είναι αλλά είναι που δεν ξέρω γενικά να σιδερωνω 🤭 Σεντόνια μόνο nef nef δε συγκρίνονται 😉

Ναι τα φορμάκια είναι παιδεία!!,Αλλά στο τέλος τα συνήθισα. Η μαμά μου μου τώρα μου έφερε την πρέσα της και θα τα πατάω  εκει ολοκληρα και τέλος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια πώς είστε??? 

Κάποια κορίτσια θυμάμαι είχαν πάρει κ εκείνα σεντονακια από spiti shop? Βρε κορίτσια με δυσκόλεψαν στο σίδερο πολύ!!

Καλημέρα!!!! 

Κ εμένα με δυσκολεψαν κάποια από το spiti shop κ νόμιζα ότι έφταιγε το σίδερο μου γιατί είναι της πλακας. Μόνο τα nef nef ήταν οκ όπως λέει κ η @Lia5. Γενικά ότι έχω απο nef nef είναι φοβερό όχι μόνο τα μωρουδιστικα αφού μετάνιωσα που δεν τα πήρα όλα από αυτή την εταιρεία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Κατάλαβα άρα έτσι θα μείνουν νόμιζα ότι δεν μαλακωσαν στους βαθμούς αυτούς αλλά αφού έγινε σε όλες φταει η ποιότητα!! 

 

Ισως κ να φταίει που δε βάλαμε μαλακτικό. Εγώ δηλαδή δεν έβαλα ούτε μαλακτικό για μωρά, το φοβήθηκα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Ναι ούτε κ εγώ έβαλα!!

 

 

Δεν χρειάζεται να βάλουμε μαλακτικό βρε κορίτσια μου τώρα είναι πολύ νωρίς να δούμε πως θα πάνε τα μωράκια με τις αλλεργίες και μετά βλέπουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Το τραχηλικοπωμα πως είναι???

Αυτή τη φωτογραφία την βρήκα στο internet. Είναι αρκετά πηχτό μου είπε ο γιατρός. 

Screenshot_20210715-142334_Google.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...